TVo Ecclesia et Pontifice voor C. van Gemert Polen spelen Amerikaanse -jazz-muziek ROTTERDAMS TONEEL SPEELT TWEE COMEDIE-STUKKEN Voortreffelijk kluchttoneel in „Spel der vergissingen" Bestuursordening in IJmond MperMorfr BI' AH supermart Jongen door het ijs gezakt TIJDENS WEEKEINDE IN SCHOUWBURG Veel bloemen voor platina echtpaar Tuinlieden vieren gouden feest van hun vereniging VEERTIG JAAR KOORZANGER iSPi Toneel op het kasteel Van Ferenc Molnar TIPS PAGINA 3 MAANDAG 18 JANUARI 1960 %0 btn Kranige redding in het koude water Chauffeurs van taxi 13000 rijden voor het Rampen fonds Nieuwe verkeerslichten op Grote Markt en Verwulft Eilms Haarlem e.o Toneel Muziek öiversen Waterstanden Burgerlijke Stand Haarlem ?&™:„D,M. C. van Schie- bor.si il,' J', Parklaan; C. Langer- Gaskraan stond open VROUW BEWUSTELOOS Brandje bij boekhandel Schuur afgebrand lil Personeelsavond Hout en Plantsoenen Spel der vergissingen OUDERAVOND PIUS X-SCHOOL Vijfjarig jongetje aangereden Demonstraties kunstrijden op ijsbaan Kleverlaan Fietsendief gepakt Uit onze slagerij: GEHAKT 500 gram 148 158 178 VARKENSLAPPEN KLAPSTUK 500 gram Verse 500 gram BRAADWORST 168 HAMBURGERS 3 voor 98 Afd. Groenten en Fruit HUTSPOT-PAKKET GROENE KOOL 55 JAFFA'S 7 voor 100 49 Beurs van Amsterdam *^ARLEM, 18 jan. De heer C. Gemert uit De Ridderstraat is l*»*eren een grootse huldiging bereid verband met zijn veertig-jarig ju- Mieum als kerkkoorzanger. Hij is een der gewaardeerde leden van het zoge naamde „gevangeniskoor", dat de ge bogen verzorgt tijdens de H.H. Mis- in dg gevangenis. De H. Mis ^erd gisterochtend een bijzondere Wechtigheid, toen de hoofdaalmoeze- Advertentie HAARLEM, 18 jan. Gistermiddag Zakte een jongen door het ijs van de Zomervaart. Enkele andere jongens Poogden met een stok de drenkeling je bereiken, maar toen alle pogingen taalden en de stok brak, ging een der Jongens, Pim van Raay uit de Hannie Schaftstraat onvervaard te water. Hij slaagde erin de drenkeling, die reeds twee maal onder was geweest, op het "roge te brengen. Beiden, drenkeling redder, kwamen er met een nat Pak af. Haarlem, 18 jan. Alle chauf- 'eurs van taxi-onderneming 13000 zul len vrjjdag 22 januari in verband met ae overstroming in Tuindorp-Oostzaan aan .jnkomsten van die dag afdragen he? ?e't Rampenfonds. De directie van Pek drÜf stelt deze actie van baar zal l°neelsleden bijzonder op prijs en k„j et door de chauffeurs af te dragen rag Verdubbelen. HAARLEM, 18 jan. Binnenkort zul len de verkeerslichten op de Grote Markt en op het Verwulft door nieuwe Worden vervangen. Personeel van het Gem. Energiebedrijf is reeds geruime tijd werkzaam met de aanleg van de kabels en het plaatsen van de palen, Welke dichter op de hoeken der trot toirs zullen komen. De installatie welke tot nu wordt gebruikt is verouderd en aan grote slijtage onderhevig. Het nieu we systeem biedt de mogelijkheid de lichten tijdens de spitsuren af te stel len naar de frequentie van de ver keersstroom in een bepaalde richting. De instelling en bediening der lichten zullen niet langer centraal geschieden Vanuit het stadhuis, maar vanuit regel- kasten, op de kruispunten geplaatst. Plannen bestaan verder nog voor het Invoeren van het drempel-systeem, Waarbij op ongeveer 15 m van de stop- streep een drempel in het wegdek is geplaatst, welke overeenkomstig de in tensiteit van het verkeer een minumum en maximum tijd voor doorstroming bepaalt. "Himmiinminim CINEMA PALACE: Alle lieben Peter, 14 Jaar; 2, 7 en 9.15 uur. Qo.-cyclus, 7 en 9.15 uur: Carnaval ln .Wenen, volw. 'RANS HALS: Operatie Petticoat. 14 j. (2e Week); 2, 7 en 9.15 uur. .pi. 2 en 8 uur. LlDO: De tijger van Eschnapur, 18 j.; 2, 7 .en 9.15 uur. LtlXOR: De jonge leeuwen, 14 j.; 2 en 8 REMBRANDTSun came running, str. -Volw.; 2, 7 en 9.15 uur. ROXY: Met dodelijke afloop, 14 jaar; ü^;30' 7 en 9.15 uur. eVUDIO: Middle of the night, volw., 2.15, en 9.15 uur. Maandag 18 januari ^Stadsschouwburg. 8 uur: Toneelgroep Jheater in „Mama San" van I/eonaro öPiegelgass. Regie: Cruys Voorbergh. Dinsdag 19 januari Stadsschouwburg, 8.15 uur: Ned. Come- Qle in „Eerste liefde". Regie: Ko van Dijk. Dinsdag 19 januari H Concertgebouw, 8 uur: Orgelconcert 0or Albert de Klerk. Maandag 18 januari .Concertgebouw, 8 uur: Bijeenkomst Cou- bg^'erkring ter opening internationale ge- bRtÜIDEN. Dinsdag 19 januari Hoog water: 7.00 u. en 19.18 u. Laag water: 2.37 u. en 14.57 u. vALLEN van een zoon: G. N. L. kn- r?la:?rnTit: A- M- Roojjers-van Ga- Rvv'. ^-Kuijpers-van den Heuvel, fobbo i van een dochter: W. M. *Jps- T"^?rwei?en: w- J- J- Hoekstra- Cats' vonk-Boom; M. C. Fijnheer- 3''Soindas3iraat°nWeg: !l Brouwer' 64 ^«hen^A13:wA" H' Duineveld en A. M. n' A- Vromen en S. van Vliet. nier van het gevangeniswezen H. A. J. A. Verheggen met assistentie het H. Offer opdroeg tot intentie van de jubi laris. Het koor zong onder leiding van de heer P. Germes de missa „Ponti- ficalis" van Perosi en besloot de plechtigheid met het zingen van het „Ave Maria". Een uitgebreid gezelschap kwam daarna bijeen in het Katholiek Mili tair Tehuis. Behalve de naaste fami lie van de heer Van Gemert gaven on der anderen acte de présence de hui dige aalmoezenier, pater W. Gjjs, en pastoor W. Dekleermaeker, oud-aal moezenier. Deken W. N. Zijlstra prees de heer Van Gemert om zijn ijver als kerkzanger en deelde daarbij mede, dat de jubilaris onderscheiden was met het gouden ere-kruis „Pro Eccle sia et Pontifice", welke onderschei ding met grote instemming begroet werd. Zowel de directeur van de straf gevangenis, de heer A. R. Beens, als de directeur van het Huis van Bewa ring, de heer J. J. Klein, lieten zich in zeer waarderende woorden over de heer Van Gemert uit, voor wie nim mer iets teveel is, als zijn zingende steun nodig is. Namens de reclasse ring kwamen de gelukwensen van de heren J. G. Boos, secretaris van de Haarlemse Reclasseringsvereniging, en de heer Jos Tromp, bestuurslid commissaris van genoemde vereni ging. Het kerkbestuur van de Sint Jo- sephparochie liet zich horen bij monde van de heer G. Borgelt en de koorle den zelf lieten zich evenmin onbetuigd. De heer D. Vreewijk legde daarvan de bewijzen neer. In rijm was trouwens de kwaliteit van de jubilaris vastge legd. Om de rij van sprekers com pleet te maken bood de heer W. Ha verkort, huismeester in het Huis van Bewaring zijn gelukwensen aan. Het koor had nog een verrassing in petto. Het zong het befaamde Domine Sal- vam Fac, zij het dan, dat het „regi- nam" vervangen was door „canto rem". Het koor zong daarna nog een geslaagd afscheidslied. De jubilaris was zichtbaar onder de indruk van al dat hulde-betoon, dat met verschillende geschenken gepaard was gegaan. HU dankte al len, die tot het welslagen van zijn jubileum hadden meegewerkt. Gisteren werd de heer C. van Gemert onderscheiden met het gouden ere-kruis „Pro ecclesia et pontifice". Links zijn echtgenote, rechts Deken W. M. Zijlstra. HAARLEM, 18 jan. Zaterdagmid dag omstreeks half twee heeft zich in een woning aan de Paul Krugerstraat een ongeval met gas voorgedaan. Een 79-jarige dame werd bij het afwassen in de keuken plotseling onwel en viel op de grond waar zij bewusteloos bleef lig gen. Haar 82-jarige echtgenoot kwam di rect op het geluid van de val af en riep de hulp van een bovenbewoonster in. De ze ontdekte dat de gaskraan openstond. De bejaarde vrouw is vervolgens naar het Grote Gasthuis overgebracht, van waar zij later op de dag weer naar huis kon terugkeren. Men 'neemt aan dat de gaskraan is opengeraakt doordat de vrouw met haar kleding de kraan heeft aangeraakt. HAARLEM, 18 jan. Even na twee uur zaterdagmiddag is brajid uitgebro- ken in een schuurtje achter een boek handel in de Groote Houtstraat. Het schuurtje, waarin papierafval was op geslagen, is door het vuur geheel ver nield, terwijl de zachtboard-wand van een aangrenzend magazijn, over een op pervlakte van twee vierkante meter werd aangetast. De oorzaak van de brand is niet bekend. De brandweer heeft het vuur met de nevelspuit ge blust. m m§ HAARLEM, 18 jan. Jazz van ach ter het IJzeren Gordijn werd gister avond in de tuinzaal van het Concert gebouw te Haarlem gespeeld door het Poolse Modem Jazz Quartet. Mocht in ons land de gedachte leven, dat binnen het oosterse blok slechts „partijmuziek" wordt gespeeld, dan is gisteravond wel gebleken, dat deze gedachte er volko men naast is. Het Poolse ensemble, be staande uit Jan Krasnicki de Gliwice, leiding en piano, Stanislaw Kalwinski, altsax, Stanislaw Otalega, bas en Adam Jedrzejewski, drums, bracht echte mo derne jazzmuziek, zoals deze in Ameri ka en West-Europa wordt gespeeld. In een kort interview verklaarde Krasnicki dat in Polen vrijwel geen jazzplaten te koop zijn. De jazz is er populair gewor den er zijn niet minder dan 12 jazz club door bezoeken van het grote or kest van Ray Mc Kinley (de vroegere Glen Millerband) en het Dave Brubeck Quartet enige jaren geleden. Speciaal het laatste heeft de moderne jazz in Po len een enorme aanhang bezorgd. Kras- heeft voor het Haarlemse orkest The nicki zei nog, dat hij grote bewondering Diamond 5, dat hij in Amsterdam had beluisterd. Het spel van het Poolse Modern Jazz Quartet (dat overigens in niets lijkt op het bekende Amerikaanse Modern Jazz Quartet), is vrijwel geheel geïnspireerd op het Dave Brubeck Quartet. De solis tische prestaties van pianist, altsaxofo nist en drummer staan op een zeer be hoorlijk peil. Het ensemblespel is voor moderne jazz iets aan de ruwe kant, maar de volkomen overgave, waarmee deze Polen musiceren, maakt hun op treden, zelfs voor verwende Hollandse oren, toch tot iets bijzonders. Het programma bestond uit een zeer gevarieerde keuze van moderne Ame rikaanse componisten, onder wie Horace Silver, Count Basie, Dave Brubeck, Jack Coltrain en Miles Davis, waarmee het quartet het zich zeker niet gemakke lijk maakte. Hoewel zij geen professio nals zijn, hebben deze studenten een bij zonder goede instrumentbeheersing. De avond in Haarlem was de première van een tournee van drie weken door ons land. Als organisator treedt op de be kende Ben Essing uit Blokker, die o.a. Armstrong in de veilinghal in Blokker liet optreden. A.B.F.K. HAARLEM, 18 jan. Vrijdagavond heeft inspecteur v. Andel van de Haag se politie voor de personeelsvereniging „Contact" van de gemeentelijke dienst voor Den Hout en de Plantsoenen een lezing gehouden over het leven in de grote stad. Uiteraard nam hij daarbij de misdadigheid tot uitgangspunt en ver schillende vormen van misdaad die in de grote stad voorkomen, passeerden de revue. Na de pauze behandelde de spreker enige humoristische kanten van het po litievak. De aanwezigen beloonden in specteur Van Andel met een spontaan applaus. Het Rotterdams Toneel is dit weekeinde in Haarlem komen comedie- spelen. Zaterdagavond gaf men een plezierige, zij het niet helemaal gave vertolking van Ferenc Molnars „Toneel op het Kasteel", en gisteravond excelleerden Ton Lutz en de zijnen in een fin-de-siècle-zetting van Shake speare's „Spel der vergissingen". In beide gevallen is men erin geslaagd het publiek te amuseren, maar er was niettemin verschil tussen beide uitingen van amusement. Zaterdagavond ging het op de eerste plaats om het komische woord en de Rotterdammers presteerden het niet helemaal om het komische woord van Molnar in de moderne bewerking van P. G. Wodehouse voldoende geest mee te geven, al was de voorstelling nog zo amusant. Gisteravond echter, toen men dwaze situaties kon uitbuiten in bijna burlesk toneelspel, voelde men zich kennelijk volledig in zijn element. hadden daar kennelijk plezier in. Helaas bleef Hans Croiset als de componist on der de maat, omdat hij geen ogenblik de comedietoon te pakken kon krijgen. Datzelfde geldt eigenlijk voor Petra Verbeek, die als operettediva de rol moest opnemen van Ina van Faassen. Pas tegen het einde wist zij los te ko men van het nadrukkelijk „echt" spe len Een compliment overigens voor haar voortreffelijke japon, ontworpen door Cees Terleth. Pieter Lutz leverde als butler een knappe prestatie, maar het komt me voor dat deze figuur meer van Wode house dan van Molnar komt. Leo de Hartogh speelde de toneelspeler-oude- stijl met brede gebaren en galmende stem. Hij maakte er een kostelijk type van, maar typering is feitelijk onder de maat van Molnar. John Lanting ten slotte speelde als de nerveuze secreta ris uitstekend comedie, waardoor het derde bedrijf iets heerlijk-lichtvoetigs kreeg. Molnar, de Hongaar, die het oost- Europese toneelleven van de eerste helft van deze eeuw tot enorme bloei bracht, is in feite decadent. Hij is een volgeling, kan men zeggen, van Oscar Wilde. Hij heeft nauwelijks een gegeven nodig om een avond lan8 te amuseren door zijn conversatie. In „Toneel op het Kasteel", vroeger ten onzent ge speeld o m. onder de titel „Nachtre petitie" of „Scherzo;', laat hij een jonge operette-comr list m het kasteel waar hij te gast is, 's nachts zijn verloofde de prima donna van een operettegezel schap een liefdesscene horen bele ven met een ouder acteur. Zijn vriend, een toneelschrijver, redt de situatae door in één nacht een éénakter te schrij ven waarin de dialoog van de.nfcIT|®: lijke geliefden voorkomt, zodat net schijnt alsof beiden 's nachts acter hebben ingestudeerd. Jan Teulings heeft als regisseur de ac centen juist gelegd. Hii heeft getra de decadente sfeer op te roePen', nodig was. Maar zijn spelers hebben hem wat dat betreft in de steek gelaten, van het verfijnde woordenspel bleef weinig over en wanneer het publiek zich al uitbundig vermaakte, dan is dat ge weest om de puntige bewerking van Wodehouse, door Jan Teulings zelf uit stekend vertaald. Hans van Norden had een simpel, weinig inspirerend decor getekend. Pim Dikkers als de toneel schrijver voldeed uitstekend. Hij en Jan Teulings als zijn vriend, hebben iets van de vereiste; languisante sfeer waar Shakespeare's klucht der vergissin gen is typisch een product, dat ge vloeid is uit de pen "an iemand die da gelijks toneelspeelt, iemand die weet om welke situaties zijn publiek lacht. Zoals steeds bij Shakespeare's blijspe len, is ook huer de intrige doodeenvou dig: in de Griekse havenstad Ephesus woont een koopman, Antipholus ge naamd, een feestneus, die het leven ge makkelijk neent. In diezelfde stad komt een koopman uit Syracuse aan, eveneens Antipholus geheten, die de eerste als twee druppels watei gelijkt. Beiden hebben een knecht, Dromio ge hete m, welke knechts elkaar gelijken kunnen maken? Zö speelden toneel'"en „als twee druppels wijn". Daardoor ont staan natuurlijk de vreemdste en meest onwaarschijnlijke misverstanden, tot aan het slot beide Antiphoh broeders blij ken en zoons van de koopman Aegeon, die men juist ter dood wilde brengen omdat geen koopman uit Syracuse in Ephesus handel mag drijven. En de Dromio's blijken eveneens broeders. Wil men zulk een klucht voor het moderne publiek aanvaardbaar maken, dan moet men iedere zin voor realiteit uitschakelen. En het moet gezegd wor den, dat Ton Lutz als regisseur daarin uitstekend geslaagd is, trouw bijgestaan overigens door Nicolaas Wijnberg, die voortreffelijke, aanduidende décors ont wierp, prachtige costuums in de stijl van het fin de siècle tekende en het geheel een bijzonder uitgebalanceerde belichting meegaf. Het Spel der Ver gissingen door Shakespeare gelocali- seerd in Ephesus, kan overal gespeeld worden, maar ook altijd. Het voordeel vai Lutz' en Wijnbergs voorkeur voor de laatste eeuwwisseling is uiteraard de kleur van die romantische tijd. Ton Lutz zelf presteerde het huzaren stukje om de beide Antipholi te spelen: de een vlot, gemakkelijk en geestig, de ander meer boertig en kluchtig. Daar naast voldeden Henk van Ulsen en Ton van Duinhoven voortreffelijk als de bei de Dromio's, kakelbont van opzet en watervlug als Commedia dell'Artefigu- ren. Ann Hasekamp als de echtgenote van de Ephesische Antipholus was wat stereotyp, en daardoor wat eentonig. Veel levendiger was Trins Snijders als haar zuster Luciana, genuanceerder van klank en plastiek. De regisseur heeft niets nagelaten om het kluchtkarakter te accentueren. Hij heeft zijn mensen volop toneel laten spelen. Hij heeft gezorgd voor een voort durende actie, opgebouwd uit telkens nieuwe vondsten, waarvan men wel licht de meeste al kende uit zijn vroe gere ensceneringen, maar die het nog altijd uitstekend blijken te doen. Hij heeft er een boeiend, sprankelend en kluchtig feest van gemaakt, dat het publiek weliswaar niet tot opgetogen heid, maar toch wel tot een voortdu rend glimlachen bracht. Er waren zeer veel kleinere rollen, die doorgaans all- goed bezet waren: Hans Boswinkel als de laconieke deurwaar der, André van den Heuvel als de ver wijfde hertog, Matthieu van Eijsden als de gedupeerde goudsmit, Jan Lemaire als de meegenietende vriend Balthazar, Sacco van der Made in een opmerke lijk gave typering van een schuldeiser, Thera Verheugen als een heerlijk-speel se courtisane en Coba Keiling als de abdis. En daarnaast nog anderen. Kort om, een flink bezette voorstelling van prachtige kluchtallure, vermakelijk en grollig. J. W. v. d. V. HAARLEM, 18 jan. Burgemeester mr. O. P. F. M. Oremers was een van de velen, die zaterdag de heer en me vrouw H. E. van der Bom-Weetzel kwa men feliciteren ter gelegenheid van hun zeventigjarig huwelijksfeest. Het was in de woning van het jubilerende bruids paar een drukte van belang. Er waren talrijke bloemstukken en andere feest geschenken. De gemeente Haarlem had een royale fruitmand gezonden. De burgemeester onderhield zich ge ruime tijd met de platina echtelieden. Hij was min of meer een oude beken de: tien jaar geleden was hij ook al ge weest in de Maerten van Heemskerk straat, toen de heer en mevrouw yan der Bom hun diamanten bruiloft vier den. Het was toen ook koud en guur weer. Maar aldus de heer Van der Bom dat alles was nog niets, verge leken bij de legendarisch-barre winter van 1890, toen hij trouwde. HEEMSTEDE, 15 jan. Met een feestavond in het Verversingshuis „Groenendaal" hebben de leden van Onderlinge tuinliedenvereniging „Aer- denhout en omstreken" zaterdagavond het vijftigjarig bestaan van hun vereni ging herdacht. De avond werd door de voorzitter de heer W. van Zadel ge opend, die in een blij gestemde toe spraak de gebeurtenissen uit de vijftig jarige historie der vereniging de revue liet passeren. Het woord werd daarna gevoerd door mr. J. J. Hage, voorzitter van de afdeling Haarlem en omstreken van de Koninklijke Nederlandse Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde. Deze wenste het bestuur geluk met het gouden jubileum, waarbij hij vooral de goede geest van onderlinge samenwer king in de vereniging naar voren wilde brengen. Namens de tuinbouwstudieclubs uit Haarlem en Aalsmeer waarmee ,,Aer- denhout en Omstreken" een regelmatig contact onderhoudt, waren het de heren Seyta en Tas die hun gelukwensen aan boden. Nadat de heer W. Schuylenburg het bestuur gehuldigd had uit naam van alle leden der vereniging en de heer G. Boting als oudste lid de dames in een bloemenhulde betrok voor hun goede zorgen tijdens de vergaderingen, trad de heer G. J. van Dijk de oprichter van de tuinliedenvereniging naar vo ren om met een blik in het verleden nog even de jaren van weleer in herin nering te brengen. Het officiële gedeelte werd daarmee besloten en het was ver volgens het gezelschap Frans van Eyk- hof, dat zijn opwachting maakte om de aanwezigen op prettige wijze bezig te houden. Dat gebeurde met een liedje, een praatje en een voordracht en naar mate de avond vorderde kwamen de feestvierende tuinlieden met hun dames in een steeds opgewekter stemming. Tot in de kleine uurtjes bleef men bijeen, waarbij ook de liefhebbers van een dans je volop aan hun trekken kwamen. HAARLEM, 18 jan. Vanavond zal in het zaaltje onder de kerk van de H. Petrus en Paulus (ingang Muiderslot- weg) om kwart over acht een ouder avond worden gehouden van de H. Pius X-schooI. Het oudercomité stelt zich voor enige belangrijke punten met de ouders van leerlingen te bespreken. Tijdens de bijeenkomst zal de voorzit ter van de diocesane schoolraad van het bisdom Rotterdam, de heer J. H. M. van Emmerik uit Leidschendam, een uiteenzetting geven over het doel en de taak van de oudercomité's volgens de richtlijnen van het Episcopaat. HAARLEM. 18 jan. Een 5-jarig jongetje is zondagmiddag omstreeks half zes, toen hij op de Leidsevaart ter hoogte van de Kogelstraat, zonder op het verkeer te letten plotseling de rij baan over holde, door een personenauto aangereden en ernstig gewond. Het jon getje liep tegen de voorzode van de auto werd enkele meters in de lucht geslin gerd en kwam vervolgens op het weg dek terecht. Vermoedelijk heeft het jon getje daarbij een schedelbasisfractuur opgelopen. Hij is per auto van de GGD naar het Diaconessenhuis overgebracht. HAARLEM, 18 jan. De ijsbaan Kleverlaan heeft afgelopen zondag eni ge duizenden enthousiaste schaatslief hebbers een plezierige dag bezorgd. Het ijs was niettegenstaande de dooi, die on vele plaatsen was ingetreden, m uitstekende conditie. Waarschijnlijk door een misverstand is de aangekom digde ijshockeywedstrijd tussen HOK1J uit Den Haag en Poolsterren uit Haar lem niet doorgegaan. Wel heeft het kampioenspaar, de heer en mevrouw Odink uit Den Haag, m de middag een uitnemende prestatie kunstrijden op de schaats laten zien. Terwijl ook velen genoten zullen hebben van de sierlijke figuren welke de jeugdkam pioene van Nederland, de 13-jarige Marjolijn Hendriks uit Den Haag, ver toonde. SPREEKUUR De wethouder van publieke werken en huisvesting van Bloemendaal, mr. J. C. C. W. Hjjszeler, zal deze week geen spreekuur houden. Het voornemen van de minis- ter van Binnenlandse Zaken om een doeltreffende be stuurlijke indeling van de IJmond te bereiken d.m.v. samenvoeging van Beverwijk en Heemskerk heeft rijke lijk stof doen opwaaien. Er is reden om thans na het verklinken van de eerste reacties, een tekening van de situatie in enkele grote lijnen te be proeven. In een eerste, voorlopige commentaar stelden wij vast, dat 's ministers voornemen eindelijk klaarheid had gebracht. Wij bedoel den daarmee niet te zeggen dat lang durige onzekerheid zich plotseling in een voldongen feit zou hebben opge lost, maar dat de reeks van vraag tekens achter het voor behandeling gereed liggende wetsontwerp op de IJmond-raad kon worden wegge streept. Daarvoor in de plaats was immers tweeërlei zekerheid gekomen, een negatieve: het wetsontwerp zou definitief in de departementale ar chieven worden opgeborgen, en een positieve: thans werd beoogd samen voeging van Beverwijk en Heemskerk tot een nieuwe gemeente alsmede een grenswijziging met de haar zelfstan digheid behoudende gemeente Velsen. Niets meer en niets minder. Annexa tie van Heemskerk door Beverwijk is dus niet in het geding. Enige on duidelijkheid in onze eerste kant tekening verplicht ons tot deze vast stelling. Er zal nog veel water door het Noordzeekanaal stromen eer 's minis ters voornemen werkelijkheid wordt Het is theoretisch zelfs denkbaar, dat het nooit wordt verwezenlijkt. Want wat is de procedure? Eerst moeten Gedeputeerde Staten en de raden van Beverwijk en Heemskerk op een reeds gedane uitnodiging van de minister hem hun gevoelens kenbaar maken, en wel vóór 28 april a.s. In iedere gemeente komt de ontwerp regeling een maand lang ter inzage te liggen voor iedereen. Gedurende die tijd en zelfs nog tot drie weken daarna kan ieder inwoner of ter plaatse gevestigd rechtspersoon be zwaren bij G.S. inbrengen tegen een samenvoeging van Beverwijk en Heemskerk. In een openbare verga dering van G.S. kunnen de raden van beide gemeenten hun mening nog door gemachtigden laten toelichten; van hetzelfde recht kunnen ook in dividuele raadsleden gebruik maken. En als dan de minister uiterlijk op 28 april over al de ter tafel gekomen gegevens zal beschikken is het aan hem te beoordelen of hij al dan niet een wetsontwerp tot samenvoeging van Beverwijk en Heemskerk zal in dienen, welk wetsontwerp op zijn beurt de gewone parlementaire pro cedure zal hebben te doorlopen waar aan het wetsontwerp op de IJmond- raad onderhevig is geweesten waaraan liet is bezweken. Weging van de feiten leidt echter tot de verwach ting dat er waarschijnlijk een wets ontwerp zal ontstaan met welks be handeling ernst en spoed zal worden gemaakt, want de betrokken be windsman wekt niet de indruk een legislatief spel te willen spelen. Er is dringend behoefte aan de vorming van een definitief bestuurlijk kader na een lange voorgeschiedenis, waar in elk hun eigen rol hebben gespeeld zulke ongelijksoortige zaken als; het rapport van de commissie Westen des Lands, het rapport van de commissie Donner-Van Haren-De Ranitz, het in 1956 door Provinciale Staten aan vaarde streekplan IJmond-noord meergenoemd wetsontwerp op de IJmond-raad, dat evolueerde uit een reeds van 1955 daterend voorontwerp van wet, en ten leste niet ten minste: de ervaring tijdens de huidige perio de van samenwerking in het IJmond- adviescollege. Doorslaggevende betekenis moet in redelijkheid worden toege kend aan het na ampele over' wegingen en amenderingen samenge stelde streekplan. De prognoses waar op het is gebouwd zijn niet onaan gevochten gebleven en de toekomst verwachtingen omtrent de economi sche basis-factor, het hoogovenbe- drijf, hebben schommelingen ver toond, maar de planologische hoofd- opzet is van een fundamenteel onge wijzigde noodzakelijkheid gebleven: de stichting van woonwijken op Be- verwijks en Heemskerks gebied met in de onmiddellijke nabijheid daar van een „city" op het gebied van eerstgenoemde gemeente. Dit project heeft essentieel van node een har monische en trapsgewijs op de be hoefte afgestemde voltooiing. De hui dige realiteit is tengevolge van welke oorzaken en omstandigheden dan ook geen voorbeeld van zulk een harmo nische verwezenlijking. De minister acht de door hem voorgestelde be stuurlijke herordening een onont beerlijke voorwaarde tot de even wichtige vorming van een nieuwe stad waarin de levensgemeenschap van de toekomst zich zal kunnen ontplooien. Men mag aannemen dat de KVP, althans voor zover het haar IJmond- commissie betreft, welwillend staat tegenover 's ministers plannen. De ze commissie heeft de IJmond-raad immers nadrukkelijk verworpen en daarvoor als ideaal in de plaats ge steld samenvoeging van Velsen- noord, Beverwijk en Heemskerk. Haar voorkeur voor toevoeging van Velsen-noord aan het nieuwe geheel werd geïnspireerd door de opvatting dat het kanaal een natuurlijke schei ding vormt, welke door de voorna melijk op' doorgaand verkeer gerich te tunnels geenszins wordt opgehe ven. Maar het is aannemelijk, dat dit ideaalbeeld zonder schokken kan worden vervangen door de thans voorgestelde oplossing met inbegrip van de grenscorrecties in de indus triegebieden. In het ideaalbeeld van de KVP- commissie was het trouwens de vraag of Rijkswaterstaat geen ern stige bezwaren zou hebben tegen het in handen van twee verschillende gemeenten komen van de kanaal oevers. Anderzijds is het nu de vraag of de grenscorrecties met name in het hoogovengebied een voldoende grote marge laten voor eventuele uitbreiding der hoogovens op (dan) Velsens gebied. Over het standpunt van de PvdA kan men vooralsnog weinig vrucht bare bespiegelingen houden. Een in ardi Beekman-stichting wilde terza ke van de voor de toekomst meest gewenste gemeentelijke indeling geen keuze doen. En een socialistisch ge luid dat in november 1957 in Het Vrije Volk pleitte voor samenvoe ging van Heemskerk en Beverwijk is, voor zover wij weten, eenzaam gebleven. Hoe de VVD en de pro testants-christelijke partijen er pre cies over denken is evenmin te zeg gen. Wel heeft het zin eraan te her inneren, dat het anti-revolutionaire dagblad Trouw in mei 1957^ sterk pleitte voor de vorming van één gro te gemeente boven het Noordzeeka naal. Om buiten de politieke meningen althans buiten de meningen van de partijen als zodanig te treden: van een niet onbelangrijk bestuurs lichaam als G.S. weten wij uit het jongste schrijven van de minister aan de Kamer, dat het afwijzend staat tegenover samenvoeging van Beverwijk en Heemskerk. Wat G.S. da-n wel willen? Mogelijkerwijs is men gebleven bij de eerder in dit college gevormde voorkeur voor samenvoe ging van de drie IJmond-gemeenten. Men mag aannemen dat daarom trent klaarheid komt tijdens de aan staande begrotingszitting van Provin ciale Staten. De opinies van de betrokken ge meenten kunnen, voor zover niet reeds uitdrukkelijk bekend, wel worden geraamd, afgezien na tuurlijk van interne schakeringen overeenkomstig de politieke gezind heid der fracties. Er is, zoals wij hiervóór al schreven, voor die opi nievorming alle gelegenheid om zich te verdiepen en te consolideren gelijk er ook alle gelegenheid is, de uit komsten der meningsvorming te be- voegder plaatse op tafel te leggen. Tact en nuchterheid zullen daarbij worden gevergd twee deugden welker beoefening niet overbodig schijnt. Maar er is een duidelijke mogelijkheid voor de betrokken ge meenten om elkaar te vinden. De op vattingen en strevingen kunnen im mers uit de onderlinge antithese worden omgebogen naar één en de zelfde richting: de gezamenlijke aan pak van iets nieuws. Dat nieuwe zal zijn het te stichten bestuurlijke ka der, dat de minister met zoveel woorden noemt „de nieuwe gemeen te Beverwijk-Heemskerk", waarbij verondersteld dient te worden een zo nauw mogelijke samenwerking met het zichzelf ongeveer gelijk blij vende, maar volledig tot de IJmond behorende, Velsen. Doch de bestuur lijke indeling is uiteraard geen doel op zich. Het gaat tenslotte om dat gene in welks dienst de bestuursor dening op haar beurt staat: een sa menleving waarin de mens i zich tot grootste volheid N H C kan ontplooien. HAARLEM, 18 jan. De Amsterdai. se politie heeft het afgelopen weekein de een 25-jarige kleermaker aangehou den, die ervan verdacht werd een aan tal fietsen ontvreemd te hebben. Daar bij zou er een zijn, afkomstig uit Haar lem. Bij een nader onderzoek bleek ech ter, dat de man nog twaalf fietsen wel ke aan Haarlemmers toebehoorden, had gestolen. Advertentie PRIMA MAGERVIEES- gram Doorregen 500 wortelen en uien panklaar gesneden 750 gram GESNEDEN 500 gram ALBERT HEIJN GROTE HOUTSTRAAT 9» 4M, Ned 1958 i\'t Ned 1959 3?i Ned 1953 Staffel 1947 3V8 Ned 1956 3V« Ned 1948 3','« Ned 1950 3'A Ned 1954 I 'A Ned 1955 II B.N -G Won.bouwl 6 Ned Handel Mij Cert Amsterdam Rubber H V.A Senembah-MU A.K.0 Berke) Patent 'a Ive-Delft Cert Dell Mil Pnkker Gelder Hoogovens Mllller Co. Philips Gem.bez Unilever Silliton 2e Kon Petroleum 50 Holl Amerika Lt1n K.L.M Kon Nea Stoomb Mit K.P.M Ned Stoomv Mt1 Ommeren Ned Scheepvaart Unie rtentespaarbrieven '57 Hen tt-sp aar brieven '58 2>,S Amsterdam '56 2ti Amsterdam '56 u 2l,i Rotterdam '57 1956 uitgebracht rapport van de Wi-AJb Hetin ki obi 4 Vorig Slot lOOVa 98A 94 y2 923,4 93ft 87 V2 88 89 903,4 109*2 2593,4 131 174 *'4 624 525',2 310 761 203 327 266 U 830 392 V* 805 792 390 168.70 175*2 115.80 201 151*2 188 271 169*4 1081/2 8034 90 97 122% opening 18/1 98% 92A 130% 172% 520% 201 798% 787% 168 173% 198% 150% 263% 166%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 3