Een betere stijl van leven in Hongarije is De gast Boedapest koning in het van vandaag Verhoging kijkgeld kan niet wachten op reclame-t.v. BIDWEEK voor de eenheid Overzicht van het statistisch woningtekort per provincie J. G. Geniet uw pijp Op beperkte schaal ontheffing voor invaliden, zieken en instellingen Speelautomaten in Veghel verboden DE MYSTERIEUZE J A utobusdiensten Gesprek over lonen en prijzen met ministers A. Stapelkamp overleden ERIK VERG IN BOEDAPEST (I) Voorlopig f 36,per jaar Lonen werden vergokt Houders worden bij overtreding vervolgd Wilde Bosschenaar 2 zoontjes vergiftigen Frans protest tegen paardenhandel WOENSDAG 20 JANUARI 1960 PAGINA 3 Er wordt van de „Iljushin 14" gezegd, dat het een zeer betrouw baar vliegtuig is. Het kan zijn, dat de ontwerper uitermate bezorgd is geweest voor de veiligheid van de inzittenden; aan «un welzijn heeft hij zich weinig gelegen laten liggen. Als de twee- inotorige „Iljushin" van vlieghoogte verandert, heeft men het gevoel alsof iemand een stompe beitel langzaam door het trommelvlies in de hersenen drukt en de schedel probeert te splijten. Ik hoorde niet wat de Hongaarse stewardess tegen me zei. Ik was doof. Ze tikte me op de schouder en wees naar buiten. Beneden ons lag het avondlijke Boedapest. Bij dit gezicht ver bat ik pijn en doofheid. Honderdduizenden lichtjes, als een herfste- lijke sterrenhemel. Maar een sterrenhemel die een secuur iemand heeft geordend. Paarlsnoeren van lichtjes zijn in rechte lijnen of in bogen over de donkere vlakken getrokken. Met een oogopslag ziet men het plan van deze koninklijke stad met haar ringen en radiaal-straten. En waar de ordening eindigt, waar tussen twee bijzonder heldere lichtketens het vochtige lint van de Donau sche mert, loopt deze aardse sterrenhemel uit in een „Melkweg", en ten slotte ziet men de heuvel van Boeda. Men kan de stad, het tehuis voor 1,8 miljoen mensen, voor even Zoveel mensen als bijvoorbeeld in Hamburg wonen, in een oogopslag overzien. Zo dichtbij en toch zo onpersoonlijk ver. Nog weet ik niets van deze stad, niets van de mensen die er wonen, niets van het leven dat er thans wordt geleid, „na drie jaar". Als een volk in onvrijheid leeft, behoeft men dat niet voort durend op alle gezichten te kunnen aflezen. In de bezet tingstijd probeerden wij Neder landers er het beste van te maken. We raakten op het laatst gewoon aan de ellende, en we zagen ook nog wel eens een lichtpuntje. Het leven onder een dictatuur is niet uitsluitend zwart en somber: het vertoont vele nuances. Erik Verg, de Duitse journalist van wie wij vorig jaar een serie reportages over Afrika hebben gepubli ceerd, heeft geprobeerd een reeks objectieve beschrijvingen te geven van het leven in de Hongaarse hoofdstad. De bui tenlandse bezoeker treft er een andere sfeer aan, dan hij ver wachten zou. Maar hij ziet natuurlijk slechts de buiten kant. Verg erkent dat het feitelijk, ook voor een ervaren reporter, onmogelijk is, om in een betrekkelijk korte reporta- gereis door te dringen tot wat er diep in dit geknechte volk leeft. Hij bepaalt zich er toe eenvoudig te vertellen, wat hij heeft ervaren. Het is een serie van vier artikelen, waarvan hiernaast het eerste wordt gepubliceerd. Red. De volgende aflevering: MOGEN WIJ HOPEN? I Zachte, geurige baai-tabak, een uitgezochte melange van de fijnste overzeese tabakssoorten door JAN VAN GENT liet e# V% ivelu. DICTATUUR MET GEBAKJES geen andere stad in de wereld, Wenen uitgezonderd." Hjj vertelde enkele vrolijke geschie denissen. Onder andere deze: Om streeks de eeuwwisseling was er een mislukte journalist, Tarjan geheten, die van het kaarten zijn beroep maakte. Hij leefde zeer gedisciplineerd, daar hij er zich toe dwong de ganse lieve lange dag niets uit te voeren. Daarom was hij 's avonds fris en uitgerust. Dan zocht hij de eigenaars van de dikste portefeuilles. Vermoeide, uitgeputte, liefst nog enigszins aangeschoten heren, die zin in een spelletje kaart hadden. De uitgeruste Tarjan won al tijd. Langzamerhand won hij een ver mogen en liet het koffiehuis „New York" aan de Grote Ring bouwen. Dit café werd het tehuis van de Hongaar se dichters. Ze sleten hen leven in café „New York". Als ze geen geld meer hadden, bracht de ober hen een glas water en liet hen dichten. Hier ontston den de grootste werken van de Hon gaarse literatuur. Koningen en vorsten waren te gast in het beroemde kunste naarscafé. Eens zei Tarjan, dat het hem verveelde, dat er in het geheel geen gasten meer waren, die hem nog konden amuseren. Toen liet een domp teur een getemde zeeleeuw als gast „New York" binnenwandelen. Overal muziek Uiteraard sloot men ook dit café na de machtsovername door de commu nisten. Een winkel in sportartikelen kwam ervoor in de plaats. Maar nu is het reeds lang weer een koffiehuis, al heet het dan „Hongarije". De grootste nachtgelegenheid, het voormalige „Moulin Rouge", deed on der de eenvoudige naam „Boedapest" z(jn intrede. Te gelegener tijd werd het gemoderniseerd. Bij de heropening kreeg het een nieuwe naam. Het zal weer „Moulin Rouge" heten. Er is veel dat verbazing wekt voor degene die de oostelijke levensstijl kent en deze ook in Boedapest verwacht. Bijvoorbeeld dat in de elegante restau rants, waarvan de prospecti niet geheel ten onrechte zeggen, dat ze zich met soortgelijke etablissementen in Nice en Monte Carlo laten vergelijken, de so cialistische exploitatie niet de sjofel heid, de chaos en de slechte service inhoudt, zoals in andere plaatsen in het Oosten. Maar nog verbazingwekkender is het, dat de talloze restaurants en café's druk worden bezocht en dat ook de voornaamste gelegenheden in het ge heel geen privilege voor deviezen het land binnen brengende buitenlanders of van „delegaties" zijn, maar hoofd zakelijk door Hongaren worden bezocht. Beziet men Boedapest van dit ge zichtspunt uit, dan is het precies, zoals men het zich heeft voorgesteld, na al les wat men er vroeger van heeft ge hoord: overal muziek, zigeunerorkes ten en gasten, die tot diep in de nacht hun portefeuilles blijven grijpen en met tranen in de ogen de orkestleider hun laatste briefje van honderd in de hand drukken, waarna hij aan zijn viool hun lievelingslied ontlokt. Blinde koning En dit lievelingslied kan ook nu een weemoedige herinnering aan de poesta zijn of de Tweede Hongaarse Rhapso- die van Franz Liszt of als de gast uit het Westen zou komen ook de „River-Kwai-mars". Zeer graag, mijn heer. - De gast is koning. Ja, maar de gast, die zich ertoe be perkt alleen te zien wat de schijn van de winkelstraten in het vijfde district hem biedt, en de interieurs van de ele gante restaurants en de betoveringen van de Hongaarse keuken en de dromen, die uit de wijnen, de Tokajer en de Ba- dacsonjer omhoog stijgen, is een blinde koning. Het beeld van Boedapest dat hij heeft gezien, is niet juist. Het is ermee als met de bontgekleurde stofomslag van een boek, schitterend, mooi, terwijl het slechts zeer weinig over de inhoud ver telt. Men moet het boek „Boedapest" lezen om te weten wat erin staat. Copyright De Tijd - Hamburger Abendblatt DEN HAAG, 20 jan. De ministers van Verkeer en Waterstaat en van Eco nomische Zaken en de staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid hebben vandaag een gesprek inzake de lonen en prijzen in de sector van de autobusdiensten gevoerd met vertegen woordigers van de betrokken organisa ties van werkgevers en werknemers. Besloten werd, dat het gesprek, na we derzijds beraad in eigen kring, 27 janu ari zal worden voortgezet. UTRECHT, 19 jan. Vanavond is te Utrecht overleden de heer A. Stapel kamp. oud-voorzitter van het CNV en oud-Kamerlid. Hij is lid van de gemeen teraad en wethouder van de gemeente Utrecht geweest. In 1946 werd hij gekozen tot lid van de Eerste Kamer en in het zelfde jaar tot lid van de Tweede Ka mer. Zo is het nog altijd in Boedapest: Wanneer de gast het wenst, speelt de leider *an het Zigeunerorkest alleen nog voor hem, zelfs als het zoals hierboven de beroemde Sandor Lakatos is. öe foto's, die daar beneden ruim 'We jaar geleden, in de laatste dagen *an oktober en de eerste dagen van no vember 1956 werden genomen, staan "Ui duidelijk voor de geest. Voor mijn vertrek naar Boedapest heb ik de vre- f®Uike foto's die in een bijzonder num mer van „Life" staan afgedrukt, nog ®ens bekeken. Foto's van de Hongaar se revolutie. De gezichten van de op standelingen kan men nooit meer ver- Reten. De vertwijfelde vastbesloten- "eid, de ongeremde uitbreekpoging van een jarenlang opgekropte woede, de Ongeremde hartstochten, die in de roes «er bevrijding er niet voor terugdeins den ook waarschijnlijk volkomen on schuldige slachtoffers te maken, als de- Je slechts de uniformen of de merkte kenen van de gehate onderdrukker «roegen Kan dat allemaal zijn vergeten? Kan «at „geconsolideerd" zijn, zoals de offi- C1ele uitdrukking voor de pacificatie on- «er de heren van het communistische regiem luidt? Misschien zal ik de waar- ?®'d daar beneden in de stad verne men? Misschien ook niet. deponeerde mijn koffer op de tafel hnüa i*- Ï5ne* Daarnaast legde ik een bundeltje Westduitse kranten. Natuur- uïiiaTuSat een Provocatie, maar ik 1de het nauwkeurig weten. De doua nebeambte wierp een vluchtige blik op een anten. Hij gaf er de voorkeur aan Rrsprek over de voortreffelijke «genschappen van de Leica te begin nen. „De gast is koning!" Ik zou net nog vaak beleven. rnS-n* v]iegye'd ligt ongeveer tien kilo- neter van het centrum verwijderd. De s-infnfJ71-1? VGrhulde de lelijkheid en de JQtelheid van de voorsteden (die ik vnÜ ,ater 'eerde kennen). We reden hnT u vele fabrieken en op ieder van en brandde een rode neon-ster. Grote keus stT,et hntel lag in het centrum van de ju jv Vj ging naar buiten, de straat op. tAvvC?!?-, in de stroom van mensen, van hoefriJ g°edgeklede mensen. Ik be- klemC. ?,leA vrezen vanwege mijn kend s buitenlander te worden her- „Het bossul riet, van r 11 chteGetalacoTTMT65.en helderver- KossntwS= aen van de hoofdstraten. De &Uth.TaJos-utca in het vijfde dis van Boedapest. Hier ■UOnto 0t«in„, r",v-c cu uciuct vtri- bazingwekkenrie hde etalaSes een ver" scheid^fhlia hoeveelheid en ver- van het nnJthufu ,waren- Wie de landen cent on de u6"j weet. dat het ac- schiim .verscheidenheid" ligt Hier Paaid artikei gtr°°V aanbod van Tén be' wat hem b'evTt. °6 Wam k&" kie" Langzaam loop ik de straat af in de richting van de Donau. Boekwinkels, an tiquariaten, winkels met kunstnijver- heidsartikelen, een meubelzaak, en ein deloos vele kleine en grote winkels met suikerwerk, chocolade en gebakjes. Op het Felszabud-ter, op het Vrijheids plein, een delicatessenwinkel, met al les wat het hartje maar begeren kan. Schuin er tegenover een reusachtige zaak met lange rijen planken vol fles sen wijn. Uit de Franciscanerkerk, waarin juist een Avondmis wordt gelezen, klinkt or gelmuziek. Ik ga naar binnen. De kerk is stampvol. Langs een groot modehuis, langs café's, restaurants en bierkelders, sla ik de Vaci-ut in. Deze nauwe straat noemen de inwoners van Boedapest, die hun stad graag met de oude metro pool van de Hongaars-Oostenrijkse dy nastie vergelijken, naar de meest ele gante winkelstraat van Wenen, de „Graben". Hier zijn nog enkele parti culiere zaken. Men ziet voorname mo dieuze kleding, Franse parfum, bontge kleurde paraplu's, bekoorlijk linnen, - In deze etalages prijkt het portret van de revolutionair Lenin als een vreemde Dat Lenin iets met deze paraplu's te maken heeft is niet aan te nemen, maar ook Advertentie eend in de bijt. Het „niet-nuttige" viert triomfen in de winkeletalages, het „niet-nutige", het voor het leven niet absoluut noodzake lijke, de luxe, die een maatstaf voor de levensstandaard van een volk is. Nieuwe levensstijl Het zou zinloos zijn met onze maat staven te meten wat hier te zien is. Met de „Neuen Wall" in Hamburg of ook de Weense „Graben" kan men de Vaci- ut zeker niet vergelijken, maar als men ze vergelijkt met de hoofdwinkel straten van oost-Berlijn, van Sofia, van Leningrad en zelfs van Moskou, dan valt de mond van verbazing open. Dat had men eenvoudigweg niet verwacht. „U moet begrijpen," aldus verklaar de me daags erna een inwoner van Boe dapest, „dat het enige jaren geleden nog heel anders was. Tijdens het regiem van Rakosi was het voortdurend: wij mogen onze toekomst niet opvreten. Toen werd ai het geld in de opbouw van de zware industrie geïnvesteerd. We moesten hongeren en lijden voor een betere toekomst. Ja, en toen begon het in ons volk te zieden en^ te koken, tot het tenslotte overkookte." „Was dat de enige reden?" vroeg ik. „Ging het alleen om eten en mooie kleren?" Hij zweeg. Het grote taboe was be roerd. Het punt waarover men niet praat. Het punt waarop de waarheid strafbaar wordt. Hij omzeilde de vraag. „Wij, Hongaren, hebben een betere stijl van leven gekregen. U heeft de vele koffiehuizen gezien, de Espresso's op iedere straathoek. Na de oorlog werd gezegd dat de café's het trefpunt van de speculanten en van de nietsnut- ters waren, en dat ze het symbool wa ren van het oude, feodale en kapitalisti sche Hongarije. - Ze verdwenen van de aardbodem. En nu komen ze allemaal terug, steeds meer, steeds nieuwe, Boe dapest leeft weer in zijn koffiehuizen, als de modezaken moeten het ceremonieel van het nieuwe regiem respecteren. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 20 jan. Het voorstel tot verhoging van het kijkgeld tot 36 gulden per jaar moet geheel los gezien worden van het vraagstuk van de com merciële televisie. Het zou voorbarig zijn thans reeds van een bepaalde op lossing van het vraagstuk der re.:1a- me-televisie met volstrekte zekerheid uit te gaan. Behandeling van het wets ontwerp tot verhoging der kijkgelden op korte termjjn is gewenst, opdat zo spoedig mogelijk aan de televisie de noodzakelijke ruimere armslag gege ven kan worden en de uitbreiding van zendtijd kan worden gerealiseerd. Dit zeggen de staatssecretaris van O. K. en W. en de ministers van Ver keer en Waterstaat en van Financiën in hun memorie van antwoord inzake het wetsontwerp tot wijziging van het kijkgeld. Volgens hen zou het ook voor barig zijn bij de kwestie van het kijk geld rekening te houden met de baten van de televisiereclame, omdat eerst een beslissing moet vallen over de vorm waarin commerciële televisie eventueel zal worden ingevoerd en daar na met de ongedane ervaringen. Omdat het in de bedoeling ligt de N.T.S. zo spoedig mogelijk zekerheid te ver schaffen voor de komende jaren moet een beslissing over verhoging van het kijkgeld niet langer uitgesteld worden. In de memorie wordt ook gesproken over de kostenstijging bij een verdub beling var het aantal zenduren in de periode 19591963, die meer dan even redig zal zijn. Als oorzaken hiervoor worden genoemd de personeelssterkte die op het ogenblik ver ten achter ligt bij de werkelijke behoefte dit tekort moet worden aangevuld en de aan zienlijke bedragen die nodig zullen zijn voor opleiding van het personeel. Voorts zullen er nieuwe studio's moeten worden gebouwd. Ook zullen belangrij ke bedragen beschikbaar moeten ko men als de N.T.S. en de omroeporga nisaties hun programma's op hoger ni veau willen brengen. Omdat bijvoorbeeld een stijging van het loonpeil bekostigd zal moeten worden uit de kijkgelden wil men een tolerantie houden van tien pro cent en het kijkgeld op maximum veertig gulden per jaar stellen, maar het voorlopig bepalen op 36 gulden per jaar. Geen ontheffing voor minder draagkrachtigen ginnen bepaalde categorieën van oor- logs- en behoeftige andere invaliden, alsmede van behoeftige chronische zie ken en van instellingen met een mens lievend karakter (ziekenhuizen, sana toria, verpleeginrichtingen en dergelij ke) op hun verzoek vrijstelling te ver lenen van het betalen van kijkgeld. Al dus delen de staatssecretaris Schol en de ministers verder mede. Zij achten het nog niet gewenst, voor de finan cieel minder draagkrachtigen een soortgelijke regeling te treffen als thans voor het luistergeld van kracht is. Algemene ontheffing voor deze cate gorie zal de opbrengst van het kijkgeld ongunstig beïnvloeden, wat onder de huidige omstandigheden, waarin de kans op financiële tegenslagen niet dekbeeldig is, niet kan worden aan vaard. Bovendien vrezen de bewinds lieden dat algemene ontheffing tot het betalen van kijkgeld voor de financieel minder draagkrachtigen zal leiden tot het op grote schaal aanschaffen van televisietoestellen op afbetaling, wat uit sociaal oogpunt juist voor deze men sen ongewenst moet worden geacht. Als laatste argument wordt aangevoerd, dat een televisietoestel nog steeds als luxe moet worden beschouwd. INTENTIE VOOR VANDAAG: Mogen alle niet-katholieke oosterse christenen steeds meer bidden en ijveren voor de eenheid. INTENTIE VOOR MORGEN: Mogen alle Anglikanen steeds meer bidden en ijveren voor de eenheid, alle christenen, *oals Christus die heeft ALGEMENE INTENTIE: De eenheid van gewild. IIIIItlHItfllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllilllllIIIIIII VEGHEL, 20 jan. De gemeente raad heeft door wijziging van de poli tieverordening een verbod uitgevaar digd tot het in bezit hebben van speel apparaten zoals deze in vele café's worden aangetroffen. Er is tevoren overleg gepleegd met de officier van justitie omtrent de redactie van deze bepaling, opdat er zekerheid bestaat dat overtreding tot vervolging zal lei den. B. en W. hebben bij hun toelichting op het voorstel gezegd, dat het gebruik van deze apparaten tot niet te tolere ren toestanden heeft geleid. Er is ge constateerd, dat gezinshoofden hun loon vergokten en ook is het voorgekomen, dat jongelui diefstal pleegden teneinde zich geld te verschaffen om te kunnen gokken. Burgemeester Schreven zei te ver wachten, dat Je exploitanten van de speelapparaten bij een vervolging een gerechtelijke uitspraak tot in hoogste instantie zullen uitlokken. DEN BOSCH, 19 jan. De officier van justitie bjj de rechtbank heeft tegen een inwoner van Den Bosch een ge vangenisstraf van twee jaar met aftrek van voorarrest geëist. De man zou 17 oktober gepoogd "hebben zijn beide zoontjes en zichzelf door het open zet ten van de gaskraan het leven te bene men. Het misdrijf zou voorkomen zijn omdat de vader var verdachte tijdig had ingegrepen en de kraan heeft dichtgedraaid. Aanvankelijk had verdachte volledig bekend. Hij had zijn vrouw, die hem verlaten had, angst willen aanjagen en zo bewegen om bij hem terug te keren. Later heeft hij deze bekentenis echter geheel teruggenomen, terwijl ook zijn vader voor de rechter-commissaris ver klaarde, de gaskraan niet te hebben dichtgedraaid. De psychiater was van mening dat verdachte op het ogenblik van zijn daad sterk verminderd toerekeningsvatbaar is geweest. Juist daarom achtte de of ficier, die de poging tot moord bewezen achtte, het zeer moeilijk om over de strafmaat te spreken Hij vroeg daar om de rechtbank om een uitgebreider psychiatrisch onderzoek. De verdedi ger wees er in zijn pleidooi QP dat, al zou verdachte de gaskraan werkelijk ge opend hebben, toch niet bewezen kon worden dat hij die ook niet zelf weer gesloten heeft. Hij concludeerde tot vrij spraak en vroeg de onmiddellijke in vrijheidstelling van verdachte. Na raad kamer heeft de rechtbank beide verzoe ken afgewezen. Uitspraak 2 februari. Voor de zaak bestond grote publieke belangstelling. op Op beperkte schaal dient men grond van sociale overwegingen te be- (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 20 jan. Als criterium voor een plaatselijke opheffing van de Woonruimtewet hanteren minister Klompé en minister Van Aartsen in hun gisteren verzonden brief aan de betrokken gemeentebesturen het zg. sta tistisch woningtekort. Zeeland en het Westen van Friesland blijken een laag te":ort te hebben, zodat de eerste exer cities in grotere vrijheid op woning- gebied daar plaats zullen gaan vinden. De onderstaande tabel A geeft een inzicht in het statistisch woningtekort in de provincies en drie grote steden. Het statistisch tekort wordt berekend door het getal der woningbehoevende huishoudens te verminderen met het aantal beschikbare woningen. De zo ver kregen tekorten per gemeente werden provinciegewijs opgeteld en uitgedrukt in een percentage van de totale woning behoefte in de provincie. Vervolgens geeft tabel B het aantal gemeenten per „Duurt te lang en ik weet bovendien nog niet hele maal of we in hem wel de goede te pakken hebben. Als het kan kom ik met de eerstvolgende trein." „Kan ik zelf niet, dan stuur ik iemand naar de statie." Einde gesprek en weer wachten. Pierre Vogels belde tien minuten later dat hij alles had en of de inS?e,cteuï'. er n°g belang in stelde. Sluiter liep naar het laboratorium maar deze keer meende hij voldoende t(jd te hebben voor de pater noster-lift. Vogels zat op hem te wachten met drie blaadjes aantekeningen. „En?" „De hoed is vrij nieuw en niet veel gedragen. Voor hij hier werd afgeleverd is hij zorgvuldig afgebor steld, want er zitten geen haren in en zo goed als geen stof. Het is een behoorlijke kwaliteit." „AfgeborsteldNatuurlijk." „Dat is mijn afdeling niet. Er is overigens nog wel iets geks aan die hoed. Zie je dit plaatje hier? Voorzichtig boog Vogels de leren rand naar buiten en wees naar het schildje met de initialen M. W. erop. deze avond maar één en dat was een beschuldigende. Met een dun pincet had Vogels het metalen plaat- Speelman zat nog steeds op zijn kamer, alsof hij er je verwijderd. De lok haar was weer over zijn voor- Een speurdersverhaal 42 „Je mag ook weg gaan, want dat getik met je nagels is even erg," zei Vogels. „Ik ga wel wegIk ga wel weg Hij liep door het leeg geworden gebouw. Iedere gang had zijn eigen echo, maar voor Sluiter was er vastgegroeid was. Hij rookte zijn pijp en keek naar Sluiter. Als de inspecteur ook maar een vonkje spot in de blik had gezien, had hij de adjudant eigen handig buiten gesmeten. „Heb je sigaretten?" vroeg Sluiter. „Nee. En maar één pijp. Zal ik ze laten halen aan de overkant?" „Als het nog kan Inspecteur Sluiter vroeg Antwerpen aan. Hij had de opsporingsdienst twintig minuten later, maar Se- gers was al naar huis. Ze gaven hem het nummer. Weer twintig minuten later: „Segers? Ik heb je laatst gevraagd te informeren naar een meneer J. G. Overweel." „Het rapport moet al lang en breed op uw tafel liggen." „Deze keer wil ik de vent zelf. Borrekensstraat, Borgerhout, weet je nog?" „Ja. En wat dan?" „Ik kom naar je toe." „Ik kan hem ook opsturen naar Amsterdam, zo ge wilt" hoofd gevallen, maar hij deed geen moeite het terug te duwen. Het plaatje in het pincet had kleine lip jes, die door het leer van de rand heen aan de andere kant sloten. „De gaatjes," zei Vogels. Sluiter zag eerst niet wat hij bedoelde, maar toen hij scherper keek drong het tot hem door. De gaat jes waren breder dan eigenlijk nodig zou zijn ge weest. „Het ding is er een paar keer in en uit geno men," zei Vogels kort. „Onder een loupe is het nog duidelijker te zien." „Dit plaatje of een ander. Misschien heeft er eerst een ander gezeten, dat kan toch?" Vogels haalde de schouders op In een schokkerige beweging. „Niet te zeggen. Op de een of andere manier zou het natuurlijk wel zijn na te gaan." „Hoe?" „Niet hier, vrees ik." Pierre Vogels wees met enige minachting het la boratorium rond. Zoals iedere deskundige leed ook hij aan het dwangidee dat hem essentiële gereed schappen werden onthouden. „Wil je het weten? Je zou misschien iets kunnen doen met fluorescentie. Sommige stoffen nemen licht op en stralen dat weet uit, waardoor je eigen aardigheden ziet die met het blote oog niet zijn waar te nemen. Je zou er Woods-licht voor kunnen ge bruiken. Óf je zou iets kunnen doen met ultra-rood." „Jajagromde Sluiter ongeduldig. „En dan?" „Je wou het toch weten?" zei Vogels spottend. „Voor jou, als arme leek, zullen we het houden bij dit concrete geval. Jij denkt dus, dat er een ander plaatje met eventueel andere initialen op gezeten heeft en dat bij het verwisselen de gaatjes voor deze lipjes wijder zijn geworden. Dat kan. Als de hoed nu intensief gedragen is, dan bestaat er een kleine kans dat de achterkant van de initialen ze zijn aan de binnenkant hol, zie je wel? nog zichtbaar is op het leer. Zo zie je er natuurlijk niets van, maar bij de juiste behandeling zouden de letters zichtbaar kunnen worden gemaakt met de mogelijk heden, die ik je daarnet noemde. Al is het hier illu soir." „Waarom?" „Dit ding is te nieuw. Waarschijnlijk niet lang ge noeg gedragen om van enig nut te zijn." Sluiter keek neer op de hoed met de naar buiten geslagen leren transpiratie-band. ..Kun je die band eruit halen?" Zonder te antwoorden begon Vogels eraan. Hij was een nerveuze man, maar bij deze soort precieze werkjes was dat aan zijn handen niet te zien. „Aan de hoed heb je niets?" „Te schoon." „Zaten er vingerafdrukken op dit plaatje met ini tialen?" „Helemaal niet." „Dan neem ik het ook mee, plus de hoed. Je mag nu verder met deze band spelen zoveel je wilt, al verwed ik er een lief ding onder dat je, als het je lukt om de oude initialen in afdruk zichtbaar te ma ken, een O zult zien. De O van onwijs of onintelli gent. Hier bedoel ik alleen mezelf mee. Het kan ook de O zijn van Overweel." (Wordt vervolgd) provincie aan, waarin géén tekort be staat. Tabel A is zodanig berekend, dat eventuele overschotten ii de gemeenten onde. B geen invloed op het tekort heb ben. De logica daarvan is, dat deze wo ningen niet zodanig „beschikbaar" zijn, dat zij door huishoudens uit de tekort gemeenten betrokken kunnen worden, tenzij in uitzonderingsgevallen. Per 1 jan. 1959 Friesland Groningen Drente Overijssel Gelderland Utrecht Noord-Holland Zuid-Holland Zeeland Noord-Brabant Limburg Nederland Amsterdam Den Haag Rotterdam 1,5 2.7 3.7 4.8 4.9 5.2 4.0 5.3 0,6 5.1 4,5 4.4 4,0 4,3 8,3 B Gemeenten 27 26 2 4 17 15 48 36 67 15 27 284 Uiteraard geven deze cijfers slechts een tamelijk grove aanwijzing van de stand van zaken. Een aantal factoren nopen tot voorzichtige beoordeling. Men bedenke, dat de nu te liberaliseren ge bieden Zeeland en het westen van Friesland mede daarom voor de proef zijn uitgezocht omdat zij tamelijk geïsoleerde gebieden zijn. Er zal vanwe ge de liberalisatie uiteraard geen stroom woningzoekenden naar deze gebieden trekken. Verder moet bij de beoorde ling bedacht worden, dat een provincie slechts een tamelijk kunstmatige een heid is. Het voorbeeld van Friesland toont dan ook aan, dat daar slechts een gedeelte der provincie voor liberali satie geschikt geoordeeld wordt. Een aantal factoren, met name de mate van industrialisatie en ontsluiting zal een rol spelen. PARIJS, 19 jan. (Reuter) De „Bri gade voor de verdediging van het dier een door het Parijse dagblad Pa ris-Jour georganiseerde vereniging met 16.000 leden, heeft premier Debré ge vraagd snel een einde te maken aan de wrede behandeling van de Ierse paarden, die naar Frankrijk worden verscheept om te worden geslacht. In een open brief aan de premier zegt de vereniging dat de foto's en beschrijvin gen van het lijden der dieren „een schan de voor Frankrijk" zijn. Het Britse blad Daily Mirror meldt 1.250 brieven te hebben ontvangen, waarin lezers hun afschuw over deze paardenhandel te kennen geven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 3