Risicospreiding en deskundig "beheer: aandelen Vereenigd Bezit van lo94 Kritische analyse van de apartheidspolitiek Een Nijmeegse dissertatie oce WU Werk van synode is reeds gedaan Zondagmiddag begint week van plechtigheden Huiseigenaar contra gemeente Noordwijkerhout DE OLVEH VAN 1879 K Van der grinten Spears in motel gearresteerd Kleinhandel niet toegelaten r Kort geding voor Haagse rechtbank Een Lincoln geen Buchanan J VRIJDAG 22 JANUARI 1960 PAGINA 11 Zij die zich verbazen over de politiek van de Zuid-Afrikaners ten aanzien van hun gekleurde landgenoten zullen met vrucht de dissertatie van dr. A. G. J. Crijns, genaamd „Race relations and race attitudes in South Africa", kunnen lezen. Zij zullen daarin een verklaring vinden van veel onbegrijpelijke maatregelen en van Gcn rassen-gezindheid, die in de gehele wereld steeds meer als ge vaarlijk en kortzichtig wordt gezien. Het is een psychologische ver garing, want het proefschrift is een sociaal-psychologische studie, *- maar allerminst een verdediging van deze rassenpolitiek. Het is een systematische, rustige analyse van feiten en toestanden, die, ?mdat zij moreel verwerpelijk en politiek hopeloos lijken, bijna altijd n een emotionele sfeer besproken worden. Het proefschrift begint met een bespreking van de historische ontwikkeling van de rassenverhoudingen in Zuid-Afrika sinds de landing van Jan van Riebeeck in de Tafelbaai op 6 april 1652. Er ontstond ruilhandel met de Hottentotten, maar deze hield op, toen oe laatsten bemerkten dat de blanken stenen huizen bouwden en van Plan waren te blijven; toen werden zij vijandig. Zij moesten echter "Un land verlaten en werden de slaven van de blanken. In de 18de aeuw begonnen de blanke kolonisten het gebruik van de goedkope Zwarte arbeidskrachten als normaal te beschouwen. Tot op de huidige dag is de economie van de Zuidafrikaansè staat op die goedkope arbeidskracht gegrondvest. Maak snel voordelige kopieën met de secuur werkende 105 - combine Pater Gunibertus Sloots f A ppelen naar Frankrijk Tabakshandelaren uit Bremen naar Indonesië Rond 30.000 balen Snmatratabak verwacht Nieuwe verkeersborden in Zwitserland NIEUWE VERKEERSBORDEN Bij rangeren gedood Op bepaalde visafslagen Nu heeft de tuinman tijd voor U! LEVE NS V E R Z E K E RING N BUITENLANDSE KRONIEK Versleten machines geleverd Directeur licht aan deelhouders op Twee jaar geëist tegen Oostenrijker In nog geen acht maanden Winkeljuffrouw verduistert 8 mille Advertentie Advertentie <-x M -i.y. v op aanvraag wordt da folder „Maak het u lichter - Tover met licht" u graag toegezonden door» •Ahrend N.V. N.V. Blikman Sartoriu® en door de fabrikant» Chemische Fabriek L. van der Grinten N.V* te Venlo of haar servicekantoor Statenlaan 126, Den Haag VENLO DEN HAAS (Van onze Limburgse redacteur) VENRAY, 22 jan. Op 66-jarige leef tijd is vannacht in het klooster van de paters Franciscanen te Venray overle- ,n pater Cunibertus Sloots OFM. Pa- Sloots werd 5 april 1893 in Leiden geboren. Hij stamt uit een gezin van acht kindaren, van wie drie zoons en een ®°chter in het klooster traden. In 1918 °lgde zijn priesterwijding. Heel zjjn Priesterleven bracht pater Cunibertus noor in Limburg, aanvankelijk dertig (?ar in Weert en later twaalf jaar in enray Tijdens zijn Weertse periode as hjj archivaris van de Nederlandse j'°'®cie van de Franciscanen. Hij heeft lift blbliotheek belangrijk verbeterd en ultgebreid van 18.000 tot 40.000 boeken, j voorts verrichtte pater Cunibertus ver- .enStel«k werk als schrijver o.a. van stonsche werken met betrekking tot geschiedenis van de orde en als re- trn ff1' van Franciscaanse tijdschrif- ij rip grond van zijn verdiensten werd ht.rf°V?rIedene benoemd tot lid van de kifff maatschappij van letter- ^®t bibliothd ka" r'j1<scommlss''e v00r IStak4 T rie Alabieren, die voor ter en hebben gespioneerd en in hot o .waren veroordeeld, hebben Arahit.„u-Vr^cbe deel van de Verenigde k>ton f Republiek voor een vuurpe- veiiii,hffi 'even gelaten. Een staats- sr-echtbank had hen in sep- vo«g laar veroordeeld. (UPI). In vroegere eeuwen waren de rassen verhoudingen simpeler, maar ook men selijker dan tegenwoordig. Zwarte sla ven die Christen werden, konden vrij gelaten worden; de gouverneur Simon van der Stel gaf aan deze groep „swart vrij burghers" land om zich te vestigen. Huwelijken tussen blanken en zwarten kwamen voor. (Nu zijn huwe lijken tussen blanken en gekleurden verboden; concubinaat en zelfs elk ge slachtelijk contact is strafbaar). Maar bij het opdringen naar het Noorden, op zoek naar weidegronden, kwajnen de blanke kolonisten in botsing met de Kaffers en de Bantoes. De Bosjesman nen werden vogelvrij verklaard; ieder mocht ze neerschieten. De Bantoe- stam Makapan werd in 1854 koelbloe dig uitgemoord. Na de Grote Trek was er" een bloeiende handel in Bosjesman en Bantoe-kinderen om ze als slaven op te leiden. Onchristelijk Zeer eigenaardig voor de Zuidafri kaansè Boerenmentaliteit is de ontwik keling van het aanvankelijke gelóofson- derscheid tot de huidige rassenschei ding. Het idee, dat het zuivere geloof een voorrecht is van een uitverkoren ras, is typisch voor de Zuid-Afrikaner. Dit besef van religieuze bevoorrechting heeft echter steeds meer materiële vor men aangenomen. De blanke Christen was eens beschermheer, maar is geworden tot exploitant van de zwarte heiden. De Calvinistische leer van de uitverkiezing begunstigde, in hoge mate; deze onverzoenlijke houding; er bestaat zelfs nu nog een groep in de Neder duits Gereformeerde Kerk, die meent, dat de Hottentotten directe afstamme lingen zijn van het vervloekte ras van Ham, en dus „ter dienstbaarheid en mishandeling door den almagtigen God zijn gedoemd". Dit bekrompen (en in wezen natuurlijk zeer on-Christelijke) exclusivisme heeft op den duur er toe geleid, dat voor de blanke Afrikaner Christendom, een witte huid en rassen- superioriteit vanzelfsprekend bij elkan der hoorden. Evenzo werden heiden dom, een zwarte huid en minderwaar dig ras voor goed geassocieerd. Tengevolge van de omstandigheid, dat van het begin af de Zuidafrikaan- se economie was gebaseerd op sla venarbeid, hebben de Afrikaners een geringe dunk van eenvoudige handen arbeid. Zij hebben het harde werk op de velden en in de mijnen altijd beschouwd als de natuurlijke bezig heid van het zwarte slaven-ras. En al is de slavernij officieel in 1834 op geheven, er bestaat nog altijd het on derscheid tussen Kaffer-werk en be schaafde arbeid. Dit onderscheid werd wettelijk bekrachtigd door de Mine and Works Act van 1921, die de geschoolde, hogere functies in de mijnen reserveert voor de blanken. Hiermee wordt echter geïmpliceerd, dat de zwarte arbeidskrachten on misbaar zijn voor het ruwe, onge schoolde werk. Aan de Bantoe wordt voorgehouden, dat de „apartheid" moet dienen om hem, binnen de hem toegewezen ge bieden, een menswaardig bestaan te bezorgen. Maar tegelijk gaat het pro ces van de econopiische integratie van blank en zwart steeds verder. In 1953 werkten 421.000 inlanders in de mijnen tegen slechts 60.000 blanken. De blan ke heersers komen er rond voor uit, dat een complete verwijdering van de zwarte arbeidskrachten ongewenst is voor de Zuidafrikaansè staatshuishou ding; zo werd het gezegd door Malan in 1950, door Verwoerd in 1951, door Strtjdom in 1954. Dit geeft bij de Ban toes grote verbittering en minachting jegens de hypocritische dubbelzinnige apartheids-doctrine, daar zij zien dat deze slechts het eigenbelang van de blanken dient. (Het listige woord van Karl Marx „Die Idee blamierte sich immer wo sie von dem Interesse un- terschieden war" wordt hier weer pijn lijk bewaarheid, v. E.) De opbouw van de Bantoe-reservaten, die door de apartheidswetten van de laatste jaren was voorgeschreven, heeft sinds 1948 vrijwel geen voortgang meer gemaakt. Van het voorgespiegelde politieke zelf- bestemmingsrecht van de Bantoes bin nen hun eigen reservaten komt weinig terecht, want altijd blijft de Zuidafri kaansè regering het oppertoezicht hou den: ook worden de Bantoes zoveel mo gelijk in machteloze ondergroeperingen verdeeld. Een interessante beschouwing geeft dr Crijns over wat hij noemt de „Afri kaanse mythe". Hieronder verstaat hij een aantal begrippen en voorstellingen rondom historische feiten, waardoor collectieve tendenzen, in casu rassen vooroordeel, gerechtvaardigd worden. De Zuid-Afrikaner is zeer gehecht aan zjjn geschiedenis. Zijn historische her inneringen zijn zeer emotioneel bela den: de moord op Retief door de ver raderlijke Dingaan, de slag by Bloed rivier. de Grote Trek en andere grote historische feiten worden nog steeds herdacht als bewijzen van blank hel dendom en zwarte laaghartigheid. Jaarlijkse festiviteiten waarop vooraan staande Afrikaanse figuren in grote en kleine plaatsen heftige redevoeringen houden, moeten deze mythe In leven houden. Hierdoor ontstaat een soort van „historische transfer": door de te genwoordige zwarte bevolking te iden tificeren met de zwarte vijand van vroe ger houdt de blanke Afrikaner een ob soleet. onreëel, allang overleefd beeld van de inlander in stand. Zo zelde dr. Hertzog, minister van Post en Tele graaf, het nog in 1958: De geskiedenis van Suid-Afrika herhaalt sig 6elf steeds, want de vijanden van onze voor vaderen voor de Grote Trek zijn nog onze vijanden van de huidige dag." Het is tegen deze sociale en psycho logische achtergrond, dat de anachro nistische apartheidspolitiek en de har de, bevooroordeelde mentaliteit van de Zuid-Afrikaners kan begrepen worden. Uit de enquête onder een groep van 119 jonge Bantoe-intellectuelen, waarop dr. Crijns zijn studie voornamelijk ba seerde, zijn, onder meer, twee aspec ten verontrustend scherp naar voren gekomen: dat de overheersende ge zindheid van het zwarte bevolkingsdeel jegens de blanken er een is van wrok en vijandschap, en dat ook zij die an ders willen zich de doorbreking van de huidige gespannen toestand niet anders kunnen voorstellen dan door bloedig geweld. De Zuid-Afrikaners zjjn echter blind voor de sombere toekomst van hun land, want zij kijken achteruit, minachten de gevoelens en verlangens van de zwarte rassen, beschouwen zichzelf als een uitverkoren groep van heersers, en worden door hun nationa le mythologie en hun predestinatie complex gevrijwaard tegen schuldgevoe lens. Daarom worden zij niet geschokt door parallellen met andere rassen discriminaties in de wereld, noch door protesten van V.N.-instanties. Het proefschrift van dr. Crijns is in het Engels geschreven. Drs. H. van Eeden A. G. J. Crijns Race relations and race attitudes in South Africa. Uttg. Janssen, Nijmegen, 1959. DEN HAAG, 22 jan. De Franse autoriteiten hebben opnieuw een con tingent van 10.000 ton appelen beschik baar gesteld voor invoer uit de E.E.G. landen. Dat betekent dat de uitvoer van appelen ook uit ons land naar Frankrijk voortgang kan vinden. En kele maanden geleden heeft Frankrijk een contingent van 20.000 ton voor de invoer van appelen uit de E.E.G. lan den beschikbaar gesteld. Dat was thans grotendeels uitgeput. (Van onze correspondent in Bonn) BONN, 22 jan. Gedurende de cam- pagne-1959, waarin de tabakoogst-1958 werd verkocht, zijn op de Bremense markt voor Indonesische tabakken cir ca. 135.000 balen verkocht, de waarde daarvan bedroeg bijna 150 miljoen mark. Aldus de laatste „onderhandse" cijfers, die beschikbaar zijn. De op fifty-fifty basis door een zes tal Bremense tabaksmakelaars en de Indonesische regering gestichte „Deutsch—Indonesische Tabakshandel- gesellschaft", die de tabaksinschrijvin gen organiseerden verhandelden zelf rond 62.000 balen tabak met een waar de van lio miljoen mark. Blijkbaar re serveerden zij voor zichzelf de waarde volle en zo heftig gerechtelijk omstre den Sumatra-tabak: 22.5Q0 der ver kochte balen waren Sumatratabak, een waarde van 40 miljoen mark. Enkele Bremense tabaksexpefts ver toeven op het ogenblik in Indonesië V0Pr besprekingen met de „P.P.N.-Ba- ru (het Indonesische beheersinstituut voor de geconfiskeerde Nederlandse cunuurondernemingen) over de cam- pagne-1960 (de verkoop van de Java- enbiimat ra-oogsten 1959) j ?n o.m. inlichtingen inwinnen a te verwachten tabak-versche pingen, waarvan de eerste reeds in awab Deli klaar ligt voor verzen ding per einde .januari. De Bremense auri verachten in 1960 rond 30.000 balen Sumatratabak oogst-1959 te zullen kunnen aanbieden. De om vang van de Java-oogst staat nog niet vast. De kwaliteit schijnt minder te zijn, aangezien op Java de tabak onder de droogte heeft geleden. Bij dit bord is een iele joon aanwezig. Draait Unummer- 163 dan krijgt U alle informaties over de berijdbaar beid van de wegen. Draait Unummer 11 dan krijgt U de hulpdienst voor automobilisten aan de lijn KNAC-tJéEl Naar de KNAC bericht heeft Zwitser land nieuwe verkeersborden ingesteld. Bij ongunstig weer zullen bepaalde we gen in Zwitserland slechts met sneeuw kettingen of met speciale winterhanden bereden mogen worden. Deze wegen hebben een speciale aanduiding, zie af beelding. Ook de wegen waar men a l- le en met sneeuwkettingen mag rijden bezitten een eigen verkeersbord, zie te kening. De kleuren waarin deze borden zijn uitgevoerd zijn: blauw, zwart en wit. Het is wel duidelijk dat het in het be lang van het verkeer is, goed op deze voorschriften te letten. Een speciaal bord, met als afbeelding een telefoon, geeft aan dat op dat punt een telefoon aanwezig is. Als men pech heeft, hulp zoekt of informaties wenst over de berijdbaarheid van de wegen, dan kan men hier bellen. Het nummer 163 geeft alle gewenste informaties over de toestand van de wegen, het nummer 11 kunt u draaien als u pech heeft of hulp wenst. Deze telefoonnummers kun nen in heel Zwitserland gedraaid wor den. Speciale banden voorde winher of sneeuwkettingen zijn verplicht-. m Sneeuwkettingen zijn verplicht Kleur van de borden; blauw, wit en zwai t KNAC-fcgli) ECHT, 22 jan. De 34-jarige E. Meyer uit Echt is gisteren verongelukt bü rangeerwerkzaamheden op de spoor- emplacementen van de staatsmijn „Maurits". Hij raakte tussen twee bum pers bekneld en werd doodgedrukt. Hij was gehuwd en vader van twee kinde ren. WIERINGERMEER, 21 jan. In Slootdorp is de 9-jarige G. van der Pal op de verkeersweg nabij de Koningin Emmahoeve dodelijk verongelukt, toen j hij onder een bestelauto geraakte. ROME, 22 jan. Zondagmiddag zal in de aartsbasiliek van St. Jan van La- teranen, de -athedrale kerk van de bisschop van Rome, de openingszitting plaats hebben van de diocesane syno de. Paus Joannes XXIII heeft, sinds hij een jaar geleden zijn voornemen bekend maakte om een synode in zijn bisdom bijeen te roepen en later een algemene kerkvergadering, niet nagela ten Romeinen en niet-Romeinen te vra gen om te bidden voor het welslagen van deze twee bijeenkomsten. Het of ficiële schrijven, waarin de paus, als geestelijk hoofd van zijn bisdom, de synode bijeenroept, geeft als doel hier van aan, dat „liet katholieke geloof steeds meer bloeie ook tot voorbeeld van anderen; dat de christelijke zeden een heilzame uitgroei krijgen en tenslot te dat de tucht van clerus en volk, immers beter aangepast aan de eisen van de tijd, versterkt worde". De sy node zal tot 31 J auari duren en na de solemnele opening gehouden worden in het Vaticaan. De slotzitting vindt in de St. Pieter plaats. Tot bijwoning zijn uitgenodigd alle te Rome verblijvende kardinalen, bisschoppen en kerkelijke hoogwaardigheidsbekleders en voorts, naar het kerkelijk wetboek het voor schrijft, de leden van de synodale com missie en ondercommissies en wel geteld 26 andere categorieën van WASHINGTON, 21 jan. (U.P.I.) De Amerikaanse federale recherche, het F.B.I., heeft dr. Robert V. Spears, de man op de achtergrond bij het raad sel van het vliegtuig, dat in november vorig jaar met 36 passagiers en een bemanning van zes koppen in de Golf van Mexico neerstortte, in een motel te Phoenix, in de staat Arizona, ge arresteerd.. Spears, die 65 jaar is, had zich daar als George Rhodes laten in schrijven. Spears had. voor het ramp vliegtuig vertrok, een zeer grote le vensverzekering afgesloten. Hij stond op de passagierslijst van het vliegtuig. Ten tijde van de ramp was er tegen dr. Spears een dagvaarding ingebracht terzake van twee gevallen van abortus, maar de man was, tegen een cautie van 10.000 gulden, op erewoord vrijge laten. Na het ongeval werd aangenomen dat hij de dood gevonden had. Van de 42 inzittenden van het vliegtuig werden slechts zes lijken geborgen en van het toestel kon men eveneens weinig aan de oppervlakte brengen. Het F.B.I. heeft dr. Spears nu verhoord over zijn ver band tot de vliegtuigramp. De recherche vermoedt dat hij een „helper" zijn plaats in het toestel heeft laten inne men, wetend dat een bom, door hem zelf aangebracht, het vliegtuig zou doen verongelukken. Een en ander zou voor dr. Spears een kans hebben opge leverd om uit de wereld te verdwijnen en een nieuw leven te beginnen. Dr. Spears wordt voorlopig nog niet op vrije voeten gesteld. ALPHEN AAN DEN RIJN, 21 jan. De 60-jarige gehuwde huisschildersbaas H. M. van Keeken is van het dak ge vallen en korte tijd daarna overleden. De schilder was bezig met het inzetten van een nieuwe ruit in een dakkapel, waarbij hij vermoedelijk is uitgegleden. Verenigde Staten De Amerikaanse minister voor het leger, Brucker, heeft verklaard niet te geloven in de inkrim ping van de Russische strijdkrachten, die door de Sovjet-premier Khroesjtsjev is aangekondigd. De minister deelde dit mee op een bijeenkomst van de Senaats commissie voor de strijdkrachten. (A.F.P.). geestelijken, te weten allen in persoon of in afvaardiging die in de meest uit gebreide zin een rol spelen in de ziel zorg. Herhaaldelijk is van de kansels de gelovigen van Rome gewezen op het belang van dit diocesane concilie. De laatste week voor de aanvang ervan zijn in verscheidene kerken en in het bijzonder in de basiliek van Santa Ma ria Maggiore plechtige H. Diensten ge weest. Voorgeschreven is, dat op 22, 23 en 24 januari alle klokken van de kerken van Rome des morgens, des middags en des avonds gedurende vijf minuten geluid worden. De paus zelf zal op 28 en 29 januari des mid dags om vie. uur in de kerk van St. Ignatius alle seminaristen en alle vrou welijke religieuzen van Rome over het belang van de synode spreken. Uiteraard zijn de plechtige zittingen van de synode slechts aan de voor naamste punten gewijd en deze zittin gen hebben vooral een plechtig karak ter. Het eigenlijke werk is reeds ge daan in de maandenlange vergaderin gen van de sy odale commissie en on dercommissies. Uit deze arbeid zijn richtlijnen te voorschijn gekomen, na genoeg 800 in getal. Na afloop der synode zullen deze gepubliceerd wor den. Het is vooralsnog niet doenlijk uit de berichten en uitlatingen over deze richtlijnen, zich "óór de publikatie van het geheel een beeld te vormen van alle maatregelen, welke de paus doorge voerd wil zien in zijn diocees. Want slechts het totale overzicht kan een in druk geven r n de studies en de be sluiten der synode. De verhalen, die tot heden de 'ronde doen, werpen zich vooral op uit hun verband gerukte details, als haardracht en tonsuur der priesters, hun togen, hoeden, even tuele motorscooters en duur der pre dikaties. De besluiten en voorschriften van de synode zullen ook in de volks taal, in het Italiaans, uitgegeven wor den op aanwijzing van de paus, opdat iedereen zal kunnen zien in het geheel en in de onderdelen welke regels en praktijken nodig en nuttig geoordeeld werden voor de bloei van het geloof in het Romeinse diocees. DEN HAAG, 21 jan. De studie commissie van het Produktschap voor Vis en Visprodukten meent, dat de kleinhandel niet moet worden toe gelaten op de verse vis- en haring- afslag in IJmuiden en de gezouten haringafslagen in Scheveningen, IJmuiden, Katwijk en Vlaardingen, omdat deze als groothandelsafslagen moeten worden beschouwd. De com missie wil de kleinhandel wel toe laten op de andere afslagen. Hier voor Is een ontwerpregeling inge diend, die eventueel 1 april zal in gaan. Tijdens de behandeling van het rap port van de studiecommissie in de openbare bestuursvergadering van het Produktschap voor Vis en Visproduk ten merkte de heer Roos op, dat door deze regeling een grote groep van kleinhandelaren teleurgesteld zou wor den. De voorzitter stelde, dat de com missie zo objectief mogelijk deze kwes tie had onderzocht en tot de slotsom was gekomen, dat deze regeling in het algemeen belang dient. Hij had begrip voor de teleurstelling van de kleinhan delaren en gaf de heer Roos de verze kering, dat indien nodig in de toekomst wijzigingen zouden kunnen worden aangebracht. Voorts werd vastgesteld, dat voort aan de naam „nieuwe haring" van september tot het tijdstip waarop de eerste gezouten haring van de nieuwe teelt wordt aangevoerd, dus mei, niet mag worden gebruikt. Bij de oude re geling was dit niet toegestaan van ja nuari tot mei. Advertentie Laat juist in deze maanden Uw tuin verzorgen. Straks als het voorjaar is ziet U daarvan hét fleurige resultaat! (Van onze Haagse redactie) teontvanger. Het gezin, waarvan vier I zoons niet thuis zijn en de vader in een DEN HAAG, 21 jan. voor de pre- inrichting zit, kwam uit een krotwo- sident van de rechtbank heeft vanmor- rung. Direct nadat het de woning ver gen een kort geding gediend, dat aan hangig is gemaakt door een inwoner van Noordwijkerhout, die in deze ge meente n twintigtal huizen bezit. Toen een van deze huizen vorig jaar vrijkwam, omdat de bewoners een gezin met vijf kinderen verhuisden naar een ruimere woning was daar ille gaal een gezin met twaalf kinderen in getrokken. De huiseigenaar maakte de ze onrechtmatige occupatie in kort ge ding aanhangig bij de rechtbank en werd in het gelijk gesteld. Voor het ont- ruimingsvonnis echter ten uitvoer kon worden gelegd vorderde de gemeente Noordwijkerhout het huis ten gunste van de illegale bewoners Mevrouw mr. D. E. J. Schaffer, die voor de gemeente pleitte meende dat de huiseigenaar tegen de huidige be woners geen bezwaar zou hebben ge had, doch alleen zijn financiële belan gen gewaarborgd wilde zien. Dit was volgens haar al gebeurd. De huurpen ningen werden bewaard bij de gemeen- Advertentie KORTENAERKADE 1,'S-GRAVENHAGE. BIJKANTOREN: AMSTERDAM, ARNHEM, EINDHOVEN,'S-GRAVENHAGE, GRONINGEN, ROTTERDAM, UTRECHT De reputaties van de drie en dertig mannen die vóór Eisenhower pre sident zijn geweest van de Ver enigde Staten lopen nog al uiteen. Abra ham Lincoln, de zestiende president, is voor de meeste Amerikanen de groot ste figuur uit de nationale geschiedenis. Er zijn bijna tweeduizend boeken over hem geschreven, en dag in dag uit wordt het indrukwekkende Lincoln Mo nument in Washington door talloze Amerikaanse touristen bezocht. Hoewel Lincoln een republikein was, staat zijn naam op het ogenblik bij de leiders van beide partijen hoog in aanzien. Daarentegen hebben zelfs de Democra ten bitter weinig respect voor de ma nier waarop de Democraat James Bu chanan, Lincolns voorganger, zijn taak als president heeft vervuld, en de Re publikeinen zijn niet bijster trots op de Republikeinse presidenten Warren G. Harding en Calvin Coolidge, die na Woodrow Wilson en voor Herbert Hoo ver in het Witte Huis zetelden. Typi- CpJiq TrnnrKoolrlotr sche voorbeelden van presidenten, die door de ene partij als grote historische figuren worden be schouwd en die door de andere partij verguisd plegen te worden, zijn Franklin D. Roosevelt en Harry S. Truman, die beiden eigenlijk alleen in hun eigen Democratische kamp goed staan aan geschreven. Hoewel de Amerikaanse grondwet voorschrijft, wat er van een president verwacht moet worden, leent het ambt zich voor zeer verscheidene interpreta ties. Degene, die het ambt op een ze ker ogenblik bekleedt, kan er van maken wat hij wil. Amerika is nu al gedurende zeven jaar gewend aan Eisenhowers opvatting van het presi dentschap, en ongetwijfeld zullen vele jeugdige Amerikanen geneigd zijn de functie te vereenzelvigen met de ma nier waarop de tegenwoordige presi dent die functie ziet. Maar de ouaeren, die levendige herinneringen hebben aan de regeringsperioden van F. D. R. en Truman, weten dat het ook heel anders kan, al zullen zij, al naargelang hun politieke gezindheid van mening ver schillen over de meest verkieselijke uit leg van de presidentiele taak. Vóór de Republikein Eisenhower in 1953 het Witte Huis betrad, was Ame rika gedurende twintig jaar door De mocratische presidenten bestuurd, maar de geweldige verandering die het presidentschap zeven jaar geleden on derging werd niet alleen veroorzaakt door het feit, dat het ambt in handen kwam van een andere partij: het aan zienlijke verschil in karakter tussen Eisenhower en Truman heeft misschien wel vooral de grote ommekeer be paald. John F. Kennedy, een Democratische senator uit Massachusetts, heeft heel wat meer bewondering voor Tru man dan voor Eisenhower. De 42-jarige Kennedy heeft onlangs officieel laten weten, dat hij in juli op de conventie van zijn partij benoemd hoopt te wor den tot candidaat voor he: president schap. Hij beseft, dat er in bepaalde kringen vooral twee bezwaren tegen hem gemaakt worden. Sommige men sen vinden hem te jong en anderen vrezen, dat zijn geloofsovertuiging hem in moeilijkheden zal brengen met zijn constitutionele taak: hij is namelijk ka tholiek. Wat het eerste punt betreft, kan Kennedy opmerken, dat de man. die practisch zeker de Republikeinse candidaat voor het presidentschap zal worden, Richard Nixon, ook pas 46 jaar oud is, en op de bezwaren tegen zijn religie is de senator uit Massachu setts uitvoerig ingegaan. Hoewel Ame rika nog nooit een katholieke presi dent heeft gehad, ziet Kennedy niet in waarom hij niet de eerste zou zijn. Hij heeft uitdrukkelijk verklaard, dat hij de grondwet volledig zal eerbiedigen en dat hij de scheiding van Kerk en Staat zonder reserve aanvaardt. Hij vindt, dat zjn geloofsovertuiging geen strijdvraag kan zijn bij de komende verkiezingscampagne, zoals men m net verleden in het algemeen ook geen moeilijkheden heeft gemaakt over de diverse protestantse geloofsovertuigin gen van de presidenten die AmeriKa tot nog toe gehad heeft. De eigenlijke campagne voor de pre sidentsverkiezingen van 8 november aanstaande begint pas in juli, als de beide partijen op hun conventies hun candidaten hebben aangewezen. Maar het voorspel van de campagne heeft reeds een aanvang gen0"1®"- X>lc®"Pr.f sident Nixon hoeft zich tot de Republi keinse conventie niet druk te maken, omdat hij binnen zijn eigen partij geen concurrentie heeft te duchten, sinds de Republikeinse gouverneur van de staat New York, Nelson Rockefeller, zich uit de strijd heeft teruggetrokken Maar Kennedy moet de strijd aanbinden met niet minder dan vier bestaande of po tentiële rivalen. Behalve Adlai Steven son zijn dit de senatoren: Humphrey, Symington en Johnson. Hij weet, dat hij de halve finale van juli nooit zal halen, als hij de wedloop niet vroeg begint Zijn kansen binnen de Demo cratische partij staan er op het ogen blik niet slecht voor. Uit een recent opinie-onderzoek blijkt, dat hij zich in een grote populariteit kan verheugen. Maar hij weet, dat hij niet te vroeg moet juichen en dat het er nog heel heet aan toe kan gaan voor de Demo craten hun definitieve keus zullen heb ben bepaald. ■nnedy heeft vorige week donder dag een uitstekende beurt ge maakt met een redevoering voor de Nationale Persclub in Washington. Hij heeft zijn toehoorders verteld, wat zhn opvatting is van het presidentschap en hij liet duidelijk uitkomen, dat zijn visie op dit ambt wel heel veel ver schilt van die van president Eisenho wer. Kennedy zou jje hoogste functie in het land willen vervullen op de ma nier waarop Lincoln, Jackson, de twee Roosevelts en Truman dit hebben ge daan. Hij geeft te verstaan, dat er zijns inziens van Eisenhower te weinig ini tiatief is uitgegaan, en dat de tegen woordige president van Amerika te kort is geschoten als leider van de uit voerende macht. De bevoegdheden, die de „Chief Executive" in het Ameri kaanse staatkundige stelsel heeft, wor den volgensKennedy, op het ogenblik lang niet ten volle gebruikt. Hij wijst er ook op, dat een president een krach tig leider van zijn partij moet zijn, en hij heeft weinig respect voor de gerin ge belangstelling, die Eisenhower in zijn hart voor de politiek koestert. „Als een president het leiderschap van zijn partü verwaarloost, dan verzwakt hij niet alleen de politieke partü als werk tuig van het democratische proces; hij brengt dan ook het democratische pro ces zelf een slag toe". In dit verband herinnert Kennedy aan de intense be langstelling die een zo nationaal den kende figuur als Lincoln voor de poli tiek koesterde. In de ogen van Kennedy is Eisenho wer een president van het geringe for maat van Buchanan, Taft, Harding en Coolidge. De enator zegt dat niet met even zoveel woorden, maar de toespe lingen zijn niet mis te verstaan. „Voor de komende presidentiële ambtstermijn", aldus Kennedy, „willen de mensen een krachtige strüder voor het nationaal belang, geen passieve makelaar voor tegenstrijdige particu liere belangen. Zü wensen een man, die in staat is om op te treden als de opperbevelhebber van de grote allian tie en niet slechts een boekhouder die gelooft, dat zün werk gedaan is als de cüfers op zijn balans kloppen. Zü eisen dat hü het hoofd is van een verant- woordelüke partü, en dat hü niet zo ver boven de politiek uit stügt, dat hü onzichtbaar wordt, een man die de wet geving vorm geeft en die er voor vecht, en niet iemand die achteloos toekükt hjj de wetgevende procedure." Kennedy heeft zich büzonder scherp uitgedrukt, en ook al is hü wel erg kras in zijn indirecte veroordeling van Eisen hower, hü heeft in ieder geval een fris en krachtig geluid laten horen. Men leest de volledige tekst van zün rede voering, zoals die door de New York Times werd afgedrukt, geboeid uit, omdat hier een man aan het woord is, die zü" denkbeelden onder woorden weet te brengen in een van veel erudi tie en „esprit" getuigende vorm. laten had om in het leegstaande huis te trekken, had een aantal jongens gro te gaten in de muren geslagen, waar door de woning volkomen onbewoon baar werd. De gemeente werd voor een voldongen feit gesteld, aldus de pleit- ster. Als het gezin uit de nieuwe wo ning zou worden gezet, zou het onder de Dlote hemel moeten slapen. Mr. H. R. M. Kranenburg, die pleit te voor de huiseigenaar, beschuldigde de gemeente van samenspanning met het gezin. Zij had volgens mr. Kranen burg de onrechtmatige occupatie van de woning niet belet en bovendien niet verhinderd, dat de krotwoning onher stelbaar door leden van het gezin of anderen werd vernield. Hij stelde, dat de gemeente niet kon vorderen op grond van doelmatige woonruimtever deling, omdat het betrokken huis reeds te klein was voor een gezin met vijf kinderen. De pleiter eiste nietigverkla ring van de vordering van de gemeen te Noordwijkerhout. Uitspraak 28 januari. DEN HAAG, 21 jan. De procureur- generaal bij het gerechtshof heeft giste ren een gevangenisstraf geëist van twee jaar met aftrek (dat is verdubbe ling van de straf, die de rechtbank op legde), tegen een 44-jarige Oostenrijker, thans verblüf houdende in het buiten- ltuid, doch vroeger woonachtig te Was senaar. Aan hem wordt ten laste gelegd, dat hij in 1952 als directeur-generaal van de N.V. „Teclinochemie" het aandelenka pitaal van deze onderneming heeft ver duisterd. De Oostenrijker richtte deze firma, die in Rucphen een springstof fenfabriek zou bouwen, op in samen werking met kapitaalkrachtige Neder- andse particulieren, die als aandeel houders het geld fourneerden. In zijn functie van directeur kocht hij met het geld van de N.V. voor f 182.000.- aan versleten en onbruikbare machine rieën. Het bleek dat de directeur ze had gekocht van een N.V., waarvan hij zelf de eigenaar was. De machines hadden niet meer dan 9.800 Zwitserse francs gekost. Het onderzoek van de ryksrecherche heeft zich uitgestrekt tot in Linz, waar de firma gevestigd is, die de machines oorspronkelük had geleverd. De direc teur kon vandaag niet gehoord worden, aangezien hij weigert naar ons land te rug te komen. De Nederlandse justitie heeft al enige keren tevergeefs ge tracht zün uitlevering te bewerkstelli gen. Het hof zal 3 februari arrest wij zen. NIJMEGEN, 22 jan. De recherche heeft gisteren een 22-jarige winkeljuf frouw aangehouden, die er van wordt verdacht in een groot zuivelbedrijf in de binnenstad in minder dan acht maanden ƒ8.000 te hebben verduisterd. Het meisje heeft een volledige beken tenis afgelegd. Een bedrag van ƒ4.000 kon nog in beslag worden genomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 11