DE GAULLE wenst Massu niet te ontmoeten Bidault is verboden naar Algerije te vertrekken Amerikaanse raketproef met aap geslaagd Ook een Russisch succes met een ballistische raket Nu al ernstig geschil op R.T.C. over de Congo Weer een moordaanslag in donker Amsterdam FRANS VLIEGTUIG VOOR DE NAVO-DEFENSIE Op de conferentie in het Elysée Meer Sovjet-hulp aan Indië? Nu Tuindorp-Oostzaan droogvalt Loemoemba op vrije voeten gesteld? Vrouw bijna gewurgd en bestolen Koningskinderen weer naar school Pokkengevallen in Moskou Fokker-fabrieken ingeschakeld Grote mijnramp in Zuid-Afrika Het weer STUURMALS, COHEN VRIJDAG 22 JANUARI 1960 o 83sfe JAARGANG No. 30423 Bevan gaat weer vooruit Dodelijk ongeluk in Groningen Schrootzwendel Klacht van Worms nog niet in behandeling Onderzoek naar vraag of officier in verzuim is Veerdienst Enkhuizen Staveren hervat BALANS OPRUIMING Twee Nederlanders overleven vliegramp Mgr. Lucas bij koning Gustaaf van Zweden Generaal Norstad bij president De Gaulle SCHEPEN NA DE STORM Suède damesjasjes in kleuren Aanhoudend zacht Het weer in Europa BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 14348C Bijkantoor Beverwijk: Zeestraat 50, telef 4790 Bijkantoor en Red. Umuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severm. E HAARLE ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimete*- hoogte Omroepers 16 cents pei m m -noogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opqave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRI3S 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. VoO' klachten over de bezorging na 5-30 uur avonds tel. 21544. (Van onze Parjjse correspondent) PARIJS, 22 jan. President De Gaul- van Frankrijk schijnt het „incident" ,assu niet in de doofpot te willen stoppen. De_ recalcitrante parachutistengene- Jaal is gisteren te verstaan gegeven dat Ue Gaulle hem niet wenst te ontmoeten *jP de conferentie van informatie en stu- ®l®> die hedenmiddag onder voorzitter schap van de president op het Elysée is begonnen, en die de situatie in Aige- ÏJ!e en zonder twijfel ook het „incident"- ?*assu tot onderwerpen eeft. Zoals be send werd Massu enkele dagen geleden "aar Parijs ontboden om uitleg te geven °Ver het interview dat hij aan de ,.Süd- jteutsche Zeitung" toestond, en waarbij •Hi onder meer zou hebben gezegd dat "et leger een fout zou hebben gemaakt door De Gaulle aan de macht te hei ben. Op de conferentie van vandaag, ^aar aanvankelijk ook Massu aanwezig ?°u zijn, overleggen thans premier De- ,ré, de minister van buitenlandse za- ken, Couve de Murville, de minister yoor de strijdkrachten, Guillaumat, _de "minister van financiën en economie, ®aumgartner, de minister van binnen- 'andse zaken, Chatenet, de algemeen J'egeringsgedelegeerde in Algerije, De- louvrier, de secretaris-generaal voor Algerijnse aangelegenheden, Mour, de algemeen bevelhebber in Algerije, gene ral Challe, de territoriale bevelhebber K«neraal Gambier (departementsgroep Vran) benevens de stafchefs Demetz en Eavaud onder de leiding van De Gaul- 'e op welke wijze de groeiende ontevre denheid van de „colons" in Algerije kan gorden ingedamd. Ook zal men zeer Jvaarschijnlijk een beslissing nemen tozake de kwestie of Massu van zijn be- ^pegdheden moet worden ontheven. Het was generaal Challe, zijn onmiddellij- ae superieur, die Massu heeft meege deeld dat zijn aanwezigheid op de ver- kadering met president De Gaulle on- kewenst was. Maar gisteren is in de Franse hoofd- Taó van regeringszijde reeds verklaard dat generlei sensationele bekendmaking !!a beëindiging van de conferentie is te .^Wachten. Tevens werd meege- p ®ld, dat De Gaulie op 29 januari in toespraak voor radio en T.V. zich I. e®r eens tot het land zal richten. Men *ah aannemen dat in die toespraak het •vsultaat zal zijn verwerkt van de over denkingen, waartoe de informatie die nu vandaag uit de verzamelde „eerste handen" bijeen gaart en ongetwijfeld ook de confrontatie der verscheidene meningen hem zullen inspireren. Zon der dat hij daarbij nochtans zal afwij ken van zijn op 16 september vastgeleg- LONDEN, 21 jan. (UPI) De ge- 7-°ndheirïstoestand van Aneurin Bevan ls „iets" verbeterd, maar hij is nog erg ÏXvak, aldus heeft het „Royal Free Hos tal" in Londen medegedeeld. De toe- s'and van Bevan, die op 29 december Cpn zware maagoperatie heeft onder- kaan, ging woensdag achteruit, zo zeer, at voor zijn leven werd gevreesd. Bevan is plaatsvervangend leider van de Britse Labourpartij. (Van onze correspondent) GRONINGEN, 22 jan. Op de Here- £eg is gistermiddag de 66-jarige heer van Bergen, toen hij plotseling de overstak, gegrepen door een vracht wagen. Met een schedelbasisfractuur werd hij naar het r.k. ziekenhuis ver- yoerd waar hij in de loop van de nacht ls overleden. de democratische politiek van zelfbe schikking. Naar algemeen verluidt komen ter conferentie op het Elysée de volgende drie aspecten van het Algerijnse pro bleem ter sprake: het militaire, het po litieke en het economisch-sociale. Zeer bijzondere aandacht zou krijgen het op flakkeren van het terrorisme in het ge bied rondom Algiers, welk opflakkeren als de voornaamste oorzaak geldt van het de laatste tijd zozeer verslechterde „politieke klimaat" in Algerije met daarmee samengaand het toenemend „onbehagen" in het leger. De verhevig de terreur in het Algerijnse zou de prijs zijn die betaald is moeten worden voor de militaire successen in andere secto ren, voornamelijk in Kabilië. Door over brenging van troepen zou het gebied rondom Algerije zonder afdoende bevei liging tegen de terreurtroepen der fella- gah zijn gebleven. Aannemelijk is dus dat de militaire chefs bij De Gaulle zul len aandringen op het ter beschikking stellen voor Algerije van meer effectie ven. Er is overigens nog meer opzienba rend nieuws uit Parijs te melden. De regering heeft oud-premier Bidault,^ een tegenstander van De Gaulles politiek ten aanzien van Algerije, verboden vóór 1 februari een bezoek aan Algerije te brengen. Een woordvoerder van Bi dault heeft dit gisteren meegedeeld. Bidault, die voorzitter is van de Bewe ging voor Frans Algerije, zou van van daag af een reeks toespraken in Alge rije houden. Volgens Bidauits woord voerder had de regering de ex-premier aanvankelijk enkele dagen „hoffelijk maar krachtig" onder druk gezet om hem ertoe te brengen zijn reisplan^ op te geven. Toen Bidrult niet wilde zwich ten. heeft het secretariaat-generaal voor Algerijnse zaken hem meegedeeld dat het hem op grond van speciale bevoegd heden van de vertegenwoordiger van DEN HAAG, 22 jan. Onlangs heeft de heer Louis Worms medegedeeld, dat hem bericht was dat zijn klacht over de schrootfraude tegen de Hansa Roh- stoff Verwertungs GMBH te Düssel- dorf in behandeling zou worden geno men. De voorlichtingsdienst van het Oberlandesgericht in Düsseldorf heeft thans medegedeeld, dat de hierover in de Duitse pers verschenen berichten on juist zijn. Waar is slechts dat ingevol ge een aangifte van de heer Worms een strafrechterlijk onderzoek tegen leden van het personeel van de Hansa Roh- stoff Verwertungs GMBH aanhangig was. De openbare aanklager heeft dit onderzoek evenwel in augustus 1959 beëindigd. Het Openbaar Ministerie in Düsseldorf heeft de heer Worms naar aanleiding van het door hem tegen de beëindiging ingebrachte bezwaarschrift medege deeld, dat zijn brief zal worden be schouwd als „Dienstaufsichtsbeschwer- de" en zal worden onderzocht na het ontvangen der acten. Dit betekent dat nog zal moeten wor den onderzocht of er aanleiding be staat op de aanvankelijk genomen be slissing terug te komen. Het nieuwe on derzoek zal zich dus alleen uitstrekken tot de vraag, of de officier van justitie in verzuim is geweest, toen hij het on derzoek in deze zaak stopzette. wallops ISLAND, 22 jan. (Keuter, Ir'*) De Amerikaanse dienst voor meht. en ruimtevaart, de NASA heeft justeren met succes een aap in een ra- et van het type Little Joe vijftien ki- i meter ver de ruimte in geschoten en et dier enkele minuten later behouden aten terugkeren. De geleerden, die de .apsule met het dier openden, verklaar- j.ei> dat het „dartel en vrolijk" was. »e proef stond in het kader van het mreury-project en diende als test voor in rnens®l'.ike ruimte vlucht, met na- Yy6. voor het parachute-mechanisme, «einige minuten na de lancering «e'dde zich de koker van een ton 'et jie apin aan i)0()r(] af van de raket pa„vl?L 7'ijn va! gebroken door een Dfii, ,ute' de Atlantische Oceaan. Ha *r waarin de apin zich bevond ||:.s een prototype dat ook voor mense- aoi^ uchten gebruikt zal worden. De MjP woog zelf bijna ZVs kilo en wordt Sam genoemd aan°2l h,et ,1e,rst is een 'evend wezen To TudUdruk van vierhonderd ki- hient eJTj Blootgesteld, n.l. op het mo- 'lolin. v u .e ontsnaPPingsraket met de hiechami 'os 'aakte. Dit ontsnappings der in i e dient om een ruimtevaar- v°ort<t,„ - gelegenheid te stellen uit de Ml Kin®sraket Te vluchten als er Ook "2 'A4? -fout is gegaan. Droef sovlet-Unie heeft gisteren Proef met een raket genomen. Het Sovjet-persbureau Tass heeft gemeld, dat een ballistische raket van enkele trappen In het gebied van de Stille Oceaan is afgevuurd en volgens plan haar baan heeft afgelegd. Het was de eerste proef van een programma. De raket was slechts twee kilometer van haar doel verwijderd gebleven, aldus Tass, dat er aan toevoegde dat de be reikte precisie laat veronderstellen, dat ook de volgende raketten in dit gebied zullen terechtkomen. De afgelegde af stand bedroeg 12.500 kilometer, de be reikte snelheid 26.000 kilometer per uur. UTRECHT, 22 jan. De veerdienst Enkhuizen-Staveren, die eerst door ijs gang en later vanwege de storm moest worden gestaakt, is hervat. Advertentie 3UWELIERS Houtplein IS HORLOGERS de Franse regering in Algerije, Deiou- vrier, is verboden naar Algerije te gaan. In een brief van Delouvrier aan Bidault wordt gezegd„Voor de noodzaak van de handhaving van de orde en wegens de gebeurtenissen van de laatste tijd, moet ik u meedelen dat u uw reis die niet gelegen komt, moet uitstellen". ALGIERS, 22 jan. (Reuter) Recht se kolonistenorganisaties alhier hebben gisteravond tegen het verbod geprotes teerd. Zij drongen er bij de bevolking op aan in staat van alarm te blijven. De protesten werden uitgegeven door de christelijke en mohammedaanse bond van Algerije in de Sahara, waarvan Bi dault voorzitter is, en door de commis sie voor onderling begrip tussen natio nale bewegingen die de acties van recht se groepen coördineert. Volgens de com missie blijkt uit het verbod dat de grondwet andermaal wordt geschonden en dat in Frankrijk een dictatoriaal re gime is. NIEUW-DELHI, 22 jan. (Reuter) Het bezoek van de onder leiding van president Vorosjilov staande delegatie van de Sovjet-Unie zal waarschijnlijk leiden tot een uitbreiding van de Russi sche hulpverlening aan Indië, aldus goedingelichte kringen alhier. Deze gro tere hulp zal waarschijnlijk worden ver strekt in de vorm van technische ken nis, materieel en machinerieën. Leden van de delegatie, waartoe on der andere Frol Kozlov, eerste vice- premier, en mevrouw Foertseva, lid van het presidium van de communistische partij, behoren, hebben gisteren gedu rende anderhalf uur vergaderd met pre mier Nehroe van Indië en leden van de plancommissie van Indië. Men meent te weten, dat de hulp van de Sovjet-Unie voor Indië's derde vijfjarenplan werd besproken. Zoals bekend, wordt volgend jaar een aanvang gemaakt met de uit voering van dit plan. Vorosjilov, die 78 is, nam niet deel aan de bijeenkomst, daar hij vermoeid was door een bezoek, dat hij gisteren aan de wereldlandbouw tentoonstelling te Nieuw-Delhi heeft gebracht. KINGSTON, Jamaica, 22 jan. (Reu ter) Zevenendertig mensen «ij" óm- gekomen toen een Ooiumbiaans vlieg tuig voor de landing op het vliegveld van Montego-Baai neerstortte en in brand vloog. Tot de negen overleven den behoren de Nederlanders mr. H. C. Wytzes en de heer R. Loven, bei den werkzaam bij de Wereldbank. Zij zijn afkomstig uit Den Haag, maar wonen resp. in Virginia en Washington, D.C. Voortg hebben een Australisch echtpaar en vijf leden van de beman ning de ramp overleefd. Het toestel, een Superconstellation van de Avian- ca* (een dochtermaatschappij van de Fan-American) was op weg van New lork naar Bogota. Het had in Miami een tussenlanding gemaakt voor her stelwerkzaamheden aan een der moto ren. Een woordvoerder van de Pan-Ame rican zei dat men meent dat de ramp veroorzaakt is door een fout in het lan dingsgestel. Tijdens de landing sloegen vlammen uit een der motoren en brak het vliegtuig in tweeën. Het kwam in een moeras neer. Dit is het derde ongeval met een niet-militair vliegtuig in vier dagen tijd, waardoor het aan tal slachtoffers in een week steeg tot 127. Na een ongeluk met een marine vliegtuig in Turkije op dinsdag worden zestien Amreikaanse militairen vermist. BRUSSEL, 22 jan. (UPI) De twee de plenaire zitting van de Ronde-Tafel conferentie in Brussel is gisteren in ver band met een ernstig verschil van me ning tussen Congolese en Belgische ge delegeerden 24 uur verdaagd. Namens het Abako-kartel betoogde de leider Ka- savoeboe dat de conferentie onmiddel lijk een begin moet maken met bespre kingen over de vorming van een onaf hankelijke Congolese regering en het vaststellen van een verkiezingsdatum en de data waarop een Congolees par lement in werking treedt en de onafhan kelijkheid proclameert. Ook andere sprekers van de Congolese afvaardigin gen stelden zich op het standpunt van Kasavoeboe. Een Belgische woordvoer der verklaarde echter na afloop van de zitting dat niet de gehele afvaardiging Kasavoeboe's opvattingen deelt. Na een zitting van twee uur verdaag de de president, de Belgische vice-pre mier Lilard, de bijeenkomst tot heden middag om de delegaties de gelegen heid te geven in commissievergaderin gen te spreken over de doelstellingen van de conferentie, de bevoegdheden van de president en andere technische kwesties. De verklaring van Kasavoeboe heeft in Belgische regeringskringen grote ver wondering gewekt. Kasavoeboe wil dat de conferentie beslissingen neemt met betrekking tot de onafhankelijkheid van de Congo. De Belgische opzet is in eer ste instantie een uitwisseling van ge dachten, op basis waarvan het Belgi sche parlement beslissingen kan nemen ten aanzien van de toekomst van de Congo. Naar gisteravond in Congolese dele- Twee veelzeggende beelden uit het droogvallende Tuindorp-Oostzaan, die beide een ietwat lugubere indruk maken. Het roeibootje op de bovenste foto dobberl niet meer op het water, maar is op de nog natte straat gezakt, waarbij het touw aan de boom nu een overbodigheid is. De onderste foto laat zien hoe sommige straatdelen door het thans verdwenen water ondermijnd zijn. Het gewicht van twee gelaarsde mannenvoeten is te zwaar voor de in modder wegzakkende tegels. AMSTERDAM, 2t jan. Eerst van avond heeft de politie medegedeeld, dat in de afgelopen nacht in een huis aan de Oude Zjjds Voorburgwal een moord aanslag is gepleegd op de 25-jarige Trijntje P.. meer bekend onder de naam „Tini". Ze is met bloeduitstortin gen aan haar hals en een wonde aan haar voorhoofd in het Binnengasthuis opgenomen. Haar toestand is niet ern stig. De dader is voortvluchtig. Volgens verklaringen van de vrouw, die in het ziekenhuis door de politie is verhoord, was zij om half twee in de afgelopen nacht naar een café op de Zeedijk gegaan, waar zij wel meer kwam. Tegen kwart voor twee was een haar onbekende man binnengekomen, met wie zij al spoedig in gesprek raak te. Toen het café een kwartier later werd gesloten zijn de man en de vrouw met nog een tweede man in een auto naar de Oude Zijds Voorburgwal 169 gegaan, waar de vrouw een gehuurde Prinses Anne en prins Charles zijn terug in Londen. De vakaniie is ten einde en ze moeten weer naar school. Prinses Anne, die op het Liverpool Street-station met haar hondje Corgi arriveerde, kwam van Sandringham, in het gezelschap va.n Graaf Mountbatten en prinses Sophia. De prins van Wales is op vakantie in Paddington geweest. kamer bewoont. De auto (het was in geen geval een taxi) werd door de tweede man, die eveneens onbekend is gebleven, bestuurd. Hij is er mee door gereden terwijl de cafébezoeker met de vrouw naar haar kamer is gegaan. Daar heeft hij haar een uur later pro beren te wurgen. Met beide handen kneep hij haar keel zo hard dicht, dat zij aan het strottehoofd verwondingen opliep en zij, zonder enig geluid te kun nen uitbrengen, bewusteloos geraakte. Toen zij een uur later weer bijkwam merkte zij, dat de man was verdwenen en dat zij bij haar linkerslaap een ga pende wonde had, waaruit bloed stulp te. Ook haar keel deed pijn. Zij waar schuwde het echtpaar, van wie zij haar kamer heeft gehuurd, en dit heeft op zijn beurt de politie gealarmeerd. De vrouw werd naar het Binnengasthuis gebracht, waar zij is opgenomen. De politie neemt aan, dat de dader haar eerst getracht heeft te wurgen, en daarna, toen zij al het bewustzijn had verloren, haar met een asbak heeft geslagen. Er lagen althans de scherven van een asbak naast haar. Uit haar handtas is volgens haar verklaring, 40 a 50 gld. verdwenen. Er is in de kamer geen wanorde aan gericht, zodat de politie veronderstelt, dat de dader, terwijl de vrouw bewuste loos was, rustig de gehele kamer heeft doorzocht alvorens geruisloos weg te gaan. Ook het echtpaar dat in hetzelfde huis woont, heeft niets gehoord. Volgens de vrouw is de dader een Nederlander, die met zuidelijk accent spreekt. Zij kon slechts een vaag signa lement opgeven. Dit komt niet oyereen met dat van de vermoedelijke daders van de nog onopgehelderde moorden op „Chinese Annie" en „Zwarte Truus eveneens in donker Amsterdam ge- Dleeed De recherche heeft nog een onder- zoek ingesteld in het café, vrouw de dader heeft ontmoet, om not, iets over zijn identiteit te weten te ko men. MOSKOU, 22 jan. (Reuter) De Moskouse autoriteiten hebben massale inenting tegen pokken gelast omdat in de hoofdstad van de Sovjet-Unie een aantal pokkengevallen is geconsta teerd, waarvan een met dodelijke af loop. De gehele zuidwestelijke woon wijk van Moskou, waar de aan pokken overleden man woonde, is gisteren ge vaccineerd. Amerikaanse en Britse artsen zijn gisteren begonnen met het inenten van de diplomatieke kolonie in de Russische hoofdstad. Vandaag zou den zij deze taak moeten voltooien. Het vaccin is hun door de Russen ver strekt. Van gewoonlijk welingelichte zijde te Moskou werd vernomen dat de Sovjet autoriteiten de toestand ernstig genoeg beschouwen, ondanks hun ingrijpende voorzorgsmaatregelen, om de Wereld gezondheidsorganisatie te Genève van de gevallen op de hoogte te stellen. De berichten over het aantal van de pok kengevallen zijn met elkaar m tegen spraak. Volgens een van deze berich ten zouden er negen pokkenpatienten zijn. De overleden man, een schilder, zou lijdend aan pokken uit Indië naar Mos kou zijn teruggekeerd. Hg overleed op 28 december. Verder is gemeld dat van maandag af niemand Moskou per trein of vliegtuig mag verlaten of bin nenkomen zonder pokkenbriefje. WASHINGTON, 22 jan. (AFP) In veertien Amerikaanse staten zijn griep epidemieën uitgebroken, aldus heeft de chef van de gezondheidsdienst, dr. Le- rov Burney, meegedeeld. In zeven sta ten begint de epidemie de vorm aan te nemen van de Aziatische griep van 1957. Dr. Burney verwacht de komen de weken nog een uitbreiding van het aantal gevallen. STOCKHOLM, 21 jan. Koning Gus taaf Adolf van Zweden heeft de vorig jaar benoemde apostolische visitator voor de Noordelijke landen, de Neder landse aartsbisschop mgr. M. Lucas, in audiëntie ontvangen. De bisschop van Stockholm, mgr. A. Nelson, vergezelde mgr. Lucas, die de koning een persoonlijke groet van de H. Vader over bracht en hem een zil veren medaille schonk, die naar aanlei ding van het eerste jaar pontificaat van paus Joannes geslagen is. De drie vorstenhuizen van Denemar ken, Noorwegen en Zweden hebben de apostolische visitator nu ontvangen. In het komende voorjaar zal mgr. Lucas een bezoek brengen aan de president van Finland. (Van onze luchtvaartredacteur) AMSTERDAM, 22 jan. De Neder landse Fokker-fabrieken zullei worden ingeschakeld bij de vervaardiging van een Frans vliegtuig, de „Breguet lloO dat de bewapeningscommissie van de NAVO volgens een in Parijs uitgege ven communiqué heeft uitgekozen als standaard-toestel voor zeeverkenmng en onderzeebootbestrijding. De beslis sing van de N WO-commissie betekent een niet gering «ucces voor de Euro pese vliegtuigindustrie. Dit is de eer ste keer dat een Europees toestel wordt uitgekozen om een belangrijke •jl in de gehele NAVO-defensie te gaan vervullen. De „Breguet 1150" gaat de „Neptune" -ervangen, een vliegtuig van Amerikaanse makelij dat de V.S. aan vele landen, o.a. aan de Marine luchtvaartdienst van Nederland, heb ben geleverd. Het Franse vliegtuig, een tweemoto- rige middendekker, krijgt in NAVO- verband de naam „Atlantic". Naar wij vernemen zal Fokker er de midden vleugels en motorgondels van vervaar digen. Andere Europese vliegtuigfa brieken die bij dit project zijn inge schakeld zijn Dornier (West-Duitsland). ABAP (België), Sud Aviation en Bre guet (Frankrijk), terwijl een belangrijk deel van de electronis"he onderdelen uit Amerika zal worden betrokken. De omvang van hc' werk, dat Fokker bij deze gezamenlijke Europese prestatie zal verrichten, hangt af van het aan tal toestellen dat de verschillende NAVO-landen zullen bestellen. De pro- duktie van het prototype is inmiddels reeds zo ver -vorderd, dat de betref fende landen is verzocht hun wensen kenbaar te maken, opdat zo spoedig mogelijk met de produktie kan worden begonnen. In de „Breguet 1150" zijn de nieuwste vindingen verwerkt. Het besluit voor de gezamenlijke pro duktie vloeit voort uit de in 1957 door de regeringsleiders der NAVO-landen genomen beslissing om zoveel mogelijk samen te werken bil het wetenschappe lijke onderzoek naar en de vervaardi ging van moderne wapens. gatiekringen alhier werd vernomen zou de leider van de Nationale Congolese be weging in Stanleystad, Loemoemba, op vrije voeten zijn gesteld. Volgens eerder op de dag uit Leopoldstad ontvangen be richten werd deze politieke leider ver oordeeld tot zes maanden gevangenis straf wegens opruiende activiteit. Ht) heeft reeds drie maanden in voorarrest doorgebracht. De zeven afgevaardigden van de beweging van Loemoemba heb ben gisterochtend in Brussel meege deeld niet aan de R.T.C. over de Congo te zullen deelnemen, indien Loemoem ba niet op vrije voeten zou worden ge steld. In het bericht over de vrijlating, dat gisteravond ook door de Belgische radio werd uitgezonden, wordt niet ge zegd of Loemoemba naar Brussel zal mogen vertrekken om alsnog aan de woensdag begonnen besprekingen deel te nemen. In officiële Belgische kringen zei men gisteren van de vrijlating van Loemoemba niets af te weten. PARIJS, 21 jan. (UPD De opper bevelhebber van de NAVO strijdkrach ten, generaal Lauris Norstad, heeft gis teren een onderhoud gehad met presi dent De Gaulle van Frankrijk. Offici eel werd meegedeeld dat het hier een „beleefdheidsbezoek" betrof, maar van doorgaans betrouwbare zijde in Parijs is vernomen dat de integratie van de Westeuropese strijdkrachten tl besproken. Norstad weigerde na af loop van het onderhoud een verklaring af te leggen. COALBROOKE (Oranje-Vrijstaat) 22 jan. (Rtr.) In een steenkolenmijn nabjj Coalbrook, in de Oranje-Vrij staat, in Zuid-Afrika, heeft zich gister middag jl. op grote schaal steenstor ting voorgedaan. Hierdoor zijn 506 mijnwerkers vijfhonderd negers en zes blanken op 180 meter onder de grond van de buitenwereld afgesne den. Reddingsploegen bevinden zich thans op 1.600 meter van de ingeslotenen. Redders, die voor een korte rustpauze naar de oppervlakte waren terugge keerd verklaarden niet te weten hoe dik en uitgestrekt de gesteentenmassa is, die hen van de ingesloten mijn werkers scheidt. Een van hen had het echter over een „reusachtige barrière" De ingeslotenen worden ook be dreigd door het dodelijke methaangas, dat zich thans in het instortingsgebied verspreidt. AMSTERDAM. 22 jan. De Noorse tanker „Tank Empress", die donder dagmiddag met machineschade bij het lichtschip Texel dreef, is er 's avonds in geslaagd het euvel met eigen mid delen te verhelpen. Vijf sleepboten stonden gereed om in te springen, maar hun hulp was met nodig. De Scheveningse logger „Holland" Sch. 87 is donderdagavond ter hoogte van de Wassenaarse slag op het strand gelopen. De „Dorus Rijkers" voer uit, maar moest onverrichterzake terugke ren. Vanochtend vroeg is de „Holland" op eigen kracht vlotgekomen. Zoals wij gisteren nog in een groot deel van onze oplagen konden be richten is de mijnenveger „Roermond", gesleept door de „Simson", de haven van Den Helder binnengelopen. Het vrachtschip „Lieve Vrouwenkerk" dat bij Terschelling is gestrand, zit nog steeds op het strand. Donderdag ochtend zijn dertig personen en de vrouw van de kapitein van boord ge haald. De kapitein en negen beman ningsleden zijn op het schip gebleven. Adver'zntie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL 43439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223J59Ö:* Verwachting tot zondagavond (opgemaakt te 11.15 uur): Zwaarbewolkt met enkele opkla ringen, maar ook plaatselijk nige regen. Matige en langs de kust af en toe krachtige tot harde wind tus sen zuid en zuidwest. Aanhoudend zacht weer. Zon: 8.35—17.09; Maan: 3.10—12.54 max min neersl. Station Weer temp temp afgel. gisteren 24 uur Den Heidei zwaar bew. 2 1 4 Ypenburg half bew. 2 2 8 Vlissingen licht bew. 4 4 4 Eelde motregen 3 1 6 De Bilt regen 2 1 2 Twjnte regen 2 1 2 Eindhoven zwaar bew. 2 2 1 Zd.-Limburg regen 4 4 4 Stockholm half bew. -8 -20 0.1 Dslo geheel bew. -8 -10 0 Kopenhagen geheel bew. -1 -3 0 Londen regen 10 10 2 Amsterdam half bew. 2 2 3 Brussel zwaar bew. 7 6 3 Luxemburg mist 2 1 5 Parijs licht bew. 11 9 0.2 Nice zwaar bew. 12 6 0 Be. jij n zwaar bew. 1 -1 0.2 München motregen 0 -0 12 Zürich mist 4 2 1 Genève mist 1 -1 0 Wenen onbewolkt 3 -7 0 Athene zwaar bew. 16 Rome licht bew. 16 5 0 Madrid mist 4 2 0 Lissabon geheel bew. 15 10 0

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 1