Gez. Samenzijn de „club der meesters55 IJmuiden moet met 8-12 het hoofd buig M. van Dantzig overleden Nieuwe stagnatie bij keuze van straaljager voor België? Nieuwe gedeelte thans drooggevallen Wordt ook China betrokken bij een ontwapeningsakkoord cr t PAUL VLAANDEREN Müe dubbel öaeöer ERIC DE NOORMAN W Jongens stelen collectegelden Senaatscommissies ivensen bij overleg betrokken te ivorden Meer dan half miljoen voor Tuindorp- Oostzaan Lege cassettes en auto gevonden Impasse te Londen duurt voort Trieste aanblik in de woningen 153 equipes in Monte Carlo Levenslang voor SS-er Bugdalle Ilja Ehrenburg naar Londen Oberlander wordt niet ontslagen VRIJDAG 22 JANUARI 1960 PAGINA 2 DAMCOMPETITIE In kerk in Rotterdam Honderden guldens wég aan snoep en bioscoop 26 mille verduisterd let gestolen kas „op vakantie in Spanje Dordtse boekhouder in eigen woning gegrepen Politieman klaagt bondskanselier aan Diefstal van sieraden Kenva-conferentie Grond beschikbaar voor r.-k. Universiteit Bredanaar rijdt onder invloed fietser dood Zware straf geëist In Tuindorp-Oostzaan Voor oplichtingen tot 2 jaar veroordeeld „Straatte gelmaniak" gearresteerd Ingebroken in villa s Promotie Benoemingen Q_ 62 De bogen, die zij gevonden hebben, komen nu goed van pas, want al zijn Eric's krijgers geen scherpschutters, dit grote doel kan men eenvoudig niet missen. Sissend en knetterend dalen de pijlen neer op het dorp en het duurt niet lang of de daken en het overige houtwerk branden als fakkels. Een luid gekrakeel stijgt op binnen de muren. Klaarblijkelijk doet men daar zijn best het vuur te blussen, want dikke, wattige rookwolken kronkelen op en onttrekken het dorp af en toe bijna geheel aan het oog. Hierop heeft de Noorman gewacht. Hij heft zijn zwaard op en onder een luid geschreeuw bestormen de Noren het vlammende dorp. 99 (Van onze dammedewerker) AMSTERDAM, 22 jan. Na een enerverende strijd, die feitelijk tevens een gevecht om de jarenlang felbetwiste hegemonie in de damwereld inhield, behield „Gezellig Samenzijn" het aure ool „club der meesters", door een over winning van 12-8. De Amsterdamse dis trictskampioen toonde aan, dat de aan stormende jeugd van de damclub IJmuiden nog niet voldoende gerijpt is voor de nationale eindstrijd. De ontmoeting tussen Keiler en Piet Roozenburg werd een zege voor de IJmuidense grootmeester. Zijn clubge noten moesten echter, ondanks dit in spirerende voorbeeld, buigen voor de geijkte routine, waarmede de hoofd stedelijke dammers hen naar de neder laag voerden. De gedetailleerde uitslag was: R. C. Keller-P. Roozenburg 0-2, H. de Jongh- H. Laros 1-1, W. Rustenburg-B. Dukel 1-1, J. H. Beeke-Th. Tielrooy 1-1, J. H. Vos-Th. Postma 2-0. J. Steenhuis-P. v. d. Berg 1-1. Ph. de Schaap-ir. M. Krijgs man 2-0, J. Schröder-A. Beukema 1-1, C. P. H. Bakker-J. van Straaten 2-0, D. de Ruiter-C. Brinkhorst 1-1. Inmiddels is ook de strijd tussen de beide finaletientallen van ..Jozeph Blaiikenaar" tot een einde gekomen. Het was niet verwonderlijk, dat het eerste tiental duidelijk sterker bleeK dan de reserves. De A-mannen wonnen met 16-4. De competities in de lagere klassen kwamen eveneens in het beslissende stadium. De uitslagen en standen wer den hier aldus: Eerste klasse: Aalsmeer-D.V. Noord 14-6, Crescendo-Aaismeer 10-10, Weesp- C.D.A. 6-12, Ouderkerk-Crescendo 9-11, onder protest van Diemen, dat belang heeft bij een gelijk spel. Stand nu: Diemen 7 11 C.D.A. 7 8 Crescendo 7 11 D.V. Noord 7 5 Aalsmeer 7 10 De Kwakel 7 2 Ouderkerk 7 9 Weesp 7 0 Een beslissingswedstrijd om de titel zal nu nodig zijn, indien het protest van Diemen wordt afgewezen. Tweede klasse: O.D.V.-D.S.T.O. 14-6, C.D.A.-A.P.G.S. 6-14, D.C.G.-D.I.D. 15-5, Jozeph Blankenaar-A.P.G.S. 6-14. Stand daardoor: A.P.G.S. Gez. Sam. O.D.V. Ouderkerk D.C.G. 8 13 7 10 7 10 6 7 7 7 D.S.T.O. Joz. Blank. C.D.A. D.I.D. 7 6 8 6 7 5 7 0 ishr ter. ROTTERDAM, 21 jan. De politie heeft vier jongens in leeftijd variërend van dertien tot zeventien jaar, aange houden, die in ongeveer een jaar tijds voor honderden guldens aan snoep en bioscoopbezoek hebben opgemaakt. Het geld zou door een hunner, een veer tienjarige jongen, gestolen zijn uit een collectekist, die in een zijlokaaltje stond van een katholieke kerk, ergens in het ivesten van de stad. Ongeveer een jaar geleden begon de jongen, soms geholpen door een vriend je, zijn praktijken. Een ander vriendje en een zeventienjarige broer, profiteer den van de buit mee. Wanneer de collectanten in de kerk waren rondgegaan, ging het opgehaalde geld in een kist, die daarna enige ogen blikken onbeheerd bleef staan. Op dit ogenblik wachtte de hoofddader, die een maniertje had om kwartjes en dubbel tjes uit de kist te halen. Hij propte zijn zakken vol met geldstukken en ging er dan vandoor. Een kameraadje stond vaak op de uitkijk. De dader bestond het zelfs eenmaal am de flets van de pastoor weg te ne- uen en daarop zijn buit in veiligheid e brengen. De fiets deed hij over aan ijn broer. De bedragen namen op de tuur zo'n omvang aan, dat het kerk- estuur achterdochtig werd en de poli- ie in de arm nam. Een rechercheur trapte het tweetal dezer dagen op -terdaad. Zij hadden negentig gulden 1 zak. DORDRECHT, 20 jan. De politie eeft gisteravond in zijn woning gear- esteerd een 36-jarige boekhouder, die er van verdacht wordt ten nadele van een krachtvoederfabriek, in de loop van enkele jaren een bedrag van circa 26.000,. te hebben verduisterd. De man was sinds 7 november van het vorig jaar spoorloos, Onmiddellijk namelijk nadat aan het licht Was ge komen, dat hij zich aan fraude had schuldig gemaakt, was hij met zijn auto verdwenen. Hij heeft kans gezien van Eindhoven naar Parijs te reizen en van daar naar Barcelona. Daar nam hij zijn intrek in een hotel. De man nam het er in Spanje goed van. Zo verbleef hij enkele dagen op Mallorca. Vorige week vloog hij naar Parijs en later naar Brussel, waar hij de trein naar Neder land nam. Hij verbleef nog enkele dagen in een Haags hotel, waar hij ook op ta melijk grote voet leefde. De Dordtse politie kwam er zaterdag achter, dat de boekhouder zich in Gorinchem moest bevinden. Een onderzoek daar leverde echter niets op. Omdat men vermoedde, dat de man, eenmaal weer zo dicht in de buurt van Dor drecht, zich wel naar huis zou bege ven, deed de politie gisteravond een inval in zijn woning De boekhouder bleek inderdaad thuis te zijn. Van het bedrag van 26.000 had hij nog f 5,70 De politiedammers verwierven dus de titel één ronde voor het einde van de Competitie. Derde klasse: A.P.G.S.-Gezellig Sa menzijn Jeugd 8-12, Crescendo-O.D.V. 13-7, Fahrenheit-Gezellig Samenzijn A 12-8. Crescendo-Diemen B 11-9, Gezellig Samenzijn B-D.D.S. 16-4. A.P.G.S.-Die- men A 5-15. Door het onverwachte falen van het A-tiental van „Gezellig Samenzijn" wist Crescendo nog juist beslag te leggen op de erepalm. De stand werd hier nu: Crescendo 12 22 Diemen A 12 21 Gez. Sam. A 12 20 Fahrenheit 12 18 Weesp It 10 Gez. Sam. B 12 10 G. S. Jeugd 9 8 O.D.V. 10 8 De Kwakel 11 8 Ouderkerk 10 6 D.D.S. 11 5 Diemen B 12 4 A.P.G.S. 12 4 (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM, 21 jan. Te Am sterdam is overleden, na een langdu rig ziekbed, de schilder-pictoloog M. M. van Dantzig. M. van Dantzig werd op 3 juni 1903 te Rotterdam geboren. Hij volgde kor te tijd lessen aan de Haagse Acade mie voor Beeldende Kunsten en daar na aan de Kunstgewerbe Schule te Berlijn. Hij werkte korte tijd op de res tauratie-ateliers van het Kaiser Fried- rich-museum te Berlijn. In die dagen begon hjj zich ai voor het vraagstuk vals of echt te interesseren en grote processen uit die dagen en later de kwestie Van Meegeren versterkten hem in de mening, dat de tot dan toe gevolgde wegen voor de beoordeling van kunstwerken geen voldoende waar borgen gaven bij het vaststellen van waarde en oorspronkelijkheid. In de loop der jaren ontwikkelde hij een systeem, door hem „pictologie" genoemd, waardoor hij tot het samen- stelleh van lijsten kwam. waarop over tuigende kenmerken van bepaalde schilders voorkwamen en die als een soort sleutel pasten bij de beoordeling of een werk vals of echt was. Uiter aard is er tegen dit systeem verzet ge weest, maar Van Dantzig heeft het met een grote nauwgezetheid en ijver doorgezet. In een serie boeken heeft lijj zijn stellingen verdedigd, o.a. in „Schil derkunst - maakwerk - vervalsingen"; „Johannes Vermeer"; „De Emmaüs gangers"; „Vals of echt" en „Vincent?" (Van onze luchtvaartredacteur) AMSTERDAM, 21 jan. Er dreigt een nieuwe stagnatie te ontstaan bij de keuze van de Belgische regering van een nieuwe straaljager. De Bel gische ministeriële werkgroep, die be fast was met het uitbrengen van een rapport over deze kwestie, is met zijn taak gereed gekomen. Morgen zal het kabinet in Brussel dit rapport bespre ken. Gezien het feit dat de werkgroep naar van betrouwbare zijde wordt vernomen tot de conclusie is geko men dat België het beste het voorbeeld van Nederland kan volgen door even eens de „Starfighter" aan te schaffen, werd algemeen verwacht dat de Bel gische regering het advies zonder meer zou opvolgen. Nu de Nederlandse regering haar keuze eenmaal definitief op de „Star fighter" heeft bepaald en -bij het over leg met West-Duitsland over de bouw van de straaljagers is gebleken, dat bijvoorbeeld Fokker het best gebaat zou zijn bij de assemblage van „Star- fighters" voor de luchtmachten van Nedrland én België, kan men in het belang van de Nederlandse industrie alleen maar hopen, dat Brussel inder daad het Amerikaanse toestel zal kie zen. De voorzitters van de commissies voor buitenlandse zaken-en landsver dediging van de Belgische senaat hebben de regering te Brussel van- DüSSELDORF. 21 jan. (UPI) - Het „Wehrbereichskommando III" heeft medegedeeld dat de komende weken een Nederlands luchtafweerbataljon. dat met Amerikaanse „Nike"-raketten is uitgerust in de omgeving van Munster zal worden gelegerd. DEN HAAG, 21 jan. Op gironum mer 9575 van het Rampenfonds was de stand vanmorgen 324.542,95 en op gi ronummer „Watersnood Amsterdam" (768) was vanmorgen de stand 204.756. Dat betekent dat in totaal de hulp voor de gedupe -••den van de waters nood in Tuindorp-Oostzaan toenam met meer dan 185.000 gedurende het laat ste etmaal. De stand van het totaal is nu gekomen op 529.298.95. HAMBURG, 21 jan (Rtr) Een 31- jarige politieman, Horst Schmidt te Ham burg, heeft te Bonn een aanklacht tegen bondskanselier Adenauer ingediend we gens diens opmerking in een radiotoe spraak dat antisemitische kladderaars ter plaatse een flink pak slaag moet worden toegediend. "chmidt is van mening, dat Adenauer hiermee aanzette tot een strafbare han deling. Indien de openbare aanklager te Bonn de zaak ontvankelijk verklaart, zal om opheffing van de parlementaire on schendbaarheid van de bondskanselier, die lid is van de Bondsdag worden ver zocht. AMSTERDAM, 20 jan. Vanmid dag heeft de politie uit het water van de Westerdokskade op aanwijzing van een burger, twee lege cassettes opge haald. Zij zijn afkomstig uit een van de vijf koffers, die zich bevonden in een uit de Jacob van Lennepkade ge stolen auto met voor 60.000 aan sie raden. Deze auto werd reeds vanochtend, eveneens op aanwijzingen van een bur ger leeg teruggevonden in de Bredero- destraat te Amsterdam. Nog steeds zijn niet terecht de 2063 gouden ringen, de 43 gouden kruisen, 34 paar gouden creolen, 68 paar gou den oorknoppen, 74 paar gouden oor bellen, 49 gouden hangers, 17 gouden broches, 10 gouden slavenbanden, 15 gouden horlogebanden, 31 paar goud op zilveren manchetknopen, 42 dito slavenbanden, 933 zilveren ringen, 11 paar zilveren oorknoppen, 15 zilveren boogcolliers, 26 paar zilveren manchet knopen, 144 doublé horlogebanden, 35 damesarmbandei 30 damesmedaillons met collier, 16 dameshangers met col lier, 148 slavenbanden, 7 colliers, 18 dameshorlogebanden en 86 stalen hor logebanden, die de eigenaar van deze monstercollectie, een vertegenwoordi ger van een Amsterdamse goud- en zilverfirma, die de auto voor het huis van zjjn moeder had geparkeerd toen hü bij haar p „ezoek was, in de vijf koffers had gedaan. De dief moet ge weten hebben wat zich in de koffers bevond. daag evenwel verzocht geen beslis sing te nemen voordat deze kwestie met de leden van de commissies is besproken. Beide commissies ko men pas eind januari in een geza menlijke vergadering bijeen. Het wordt nog steeds het waarschijn lijkst geacht dat ook België uiteinde lijk de „Starfighter" zal aanschaffen, vooral omdat de Belgische industrie hiervan het meeste profijt zou hebben. West-Duitsland zou namelijk de Belgi sche industrie bestellingen tot, een be drag van 20 miljard frank hebben toe gezegd over een periode van drie tot vijf jaar, indien België evenals de Bondsrepubliek en Nederland zijn keu ze op de „Starfighter" zou bepalen. (Van onze Londense correspondent) LONDEN, 22 jan. Vandaag is het de vijfde dag van de zielige klucht die in lancaster House in Londen wordt op gevoerd onder de titel „Kenya-conferen- tie". De veertien negervertegenwoordi gers, die bijna de gehele bevolking van Kenya representeren, weigerden giste ren opnieuw de conferentie bij te wo nen, indien zij niet hun eigen adviseurs konden kiezen. Slechts de vertegenwoordigers van de Europese kolonisten in Kenya en die van de in Kenya woonachtige Arabie ren en Indiërs waren wederom bereid conferentie te spelen, mitsgaders een aantal neger-vertegenwoordigers, die in de ogen van de werkelijke represen tatieve veertien nauwelijks meer zijn dan collaborateurs van de Europese ko lonisten. Gisteravond hadden vijf van de veertien, waaronder de leider Ro nald Ngala en Tom Mboya (secretaris van de Labourfederatie van Kenya) een onderhoud met Macleod, minister van koloniën. Zij bespraken opnieuw de kwestie van de in Londen woonachtige Koinange, die de neger-afgevaardigden mee willen ne men naar de conferentie in Lancaster House, maar die op verlangen van de Europese delegatie ter conferentie niet toegelaten wordt, omdat hij op een of andere wijze mede-verantwoordelijk heid zou dragen voor de onlusten in Ke nya. Na afloop van het onderhoud met de minister deelden de leiders van de Afrikaanse delegatie mede, dat zij he den wederom niet deel zouden nemen aan de conferentie. NIJMEGEN, 21 jan. De Rad- boudcommissie Huisvesting Studenten van de R.K. Universiteit, heeft aan het gemeentebestuur medegedeeld, dat zjj voor de huisvesting van studenten, voor een academische mensa en een univer- siteitskerk op het Galgenveld, tussen Groesbeekseweg en St. Annastraat, on geveer 2 ha. nodig zal hebben. B. en W. van Nijmegen hebben tegen over dracht van deze grond geen bezwaar. Bovendien zullen B. en W. aan de Drie- huizerweg grond reserveren voor 100 middenstandswoningen, ten behoeve van assistenten en ander wetenschappe lijk personeel van de universiteit. In het Vijfheuvelen-plan, sanering van de oude stad, zijn bovendien nog 2 ha. ge reserveerd voor bouw van studenten fiats en sociëteitsgebouwen. (Van onze correspondent) BREDA, 21 jan. Twaalf maanden gevangenisstraf met aftrek van twee en halve maand voorarrest en drie jaar intrekking van het rijbewijs was de zware eis van de officier van justitie tegen een Bredanaar, die 20oktober op de Haagweg onder drankinvloed ach ter het stuur van zijn auto zittend een negentiende jarige jongeman uit Leur heeft doodgereden. De verdachte ont kende te veel te hebben gedronken en noemde als oorzaak van het ongeluk een bewustzijnsstoorilis. De oorzaak hiervan zou dan weer hebben gelegen in psychische moeilijkheden gecombi neerd met het alcoholgebruik. Over dit punt werd een psychiater ais getuige gehoord achter gesloten deuren. Uit de feiten en getuigen verklarin gen kwam de officier tot zijn bewijs. Vast staat, dat de verdachte zeven bor rels had gedronken. De bewustzijnstoornis achtte de offi- ciee, zo deze er al geweest is, toch een van lichte aard en dan nog als ge volg van drankgebruik ontstaan. Uitspraak 4 februari. (Van onze verslaggever) AMSTERDAM, 21 jan. Vanmorgen vroeg is liet nieuwe gedeelte van Tuin dorp Oostzaan drooggevallen. Het oude gedeelte vlak bij Tutti-Frutti-dorp, staat echter nog onder water, vandaar dat men nog steeds op volle kracht aan het pompen is. Varen is nu ook bijna onmogelijk gew den. Er wordt dan ook alleen nog maar geroeid met de polyeg- tervlets, waarmee de Rijkspolitie het water ingaat. Hoe meer het water zakt hoe strenger de bewaking van het noodgebled wordt. Thans bewaken agenten van de ge meentepolitie de toegangswegen, solda ten van de marechaussée het eigenlijke dorp en soldater van de luchtdoelartil lerie uit Haarlem de polder. Het is een vreemd gezicht de zwaarbewapende militairen op de dijken te zien patrouil leren met de bajonet op het geweer. Marechaussées zijn reeds de gehele morgen bezig met het opstellen van prikkeldraadversperringen. Want het frootste gedeelte van het getroffen ge- ied zal met prikkeldraad worden afge zet, dit om de bewaking enigszins te ver gemakkelijken. is vanmorgen gel den de pasjes, waarmee men tot nog toe het getroffen gebied kon betreden, ook niet meer. Blauwe kaarten moet men beslist per sé bezitten om tot het overstroomde stadsdeel door te dringen. Waar het nü drooggevallen is ligt een dikke laag slib, die uit de polder met het water is mee komen stromen. De auto's zijn weer voor de dag ge komen. Van vele is het dak volledig opengereten. Dat is gebeurd tijdens het varen met de motorvlets, toen de wagens nog onder water stonden. Lan taarnpalen en verkeerszuilen liggen hier en daar omver of staan erg schuin. Taxateurs met een witte band om de arm lopen reeds de schade op te ne men. Die moet in het nieuwe gedeelte zeer groot zijn. Iemand die daar ge weest was vertelde dat vrijwel alle binnendeuren uit hun hengsels waren geslagen en op de grond lagen. Groot is echter ook de schade in het oude gedeelte van Tuindorp-Oostzaan. Wij voeren mee met een oude man, die op de Kometensingel woont. Hjj vertelde dat hjj nu precies een week geleden in allerijl gevlucht was voor het water. Zelfs zijn gebit had hij ver geten mee te nemen. Hier en daar schuurde de bodem van de boot over de straatstenen het water staat in het oude gedeelte nog maar twintig of hoogstens dertig centimeter. Dan sprongen de agenten eruit, de roeispa nen werden binnengehaald en de boot werd verder geduwd. Wij kwamen bij het huis van de oude man. De agen ten konden in het tuintje nauwelijks lopen vanwege de modder, waarin zij diep wegzakten. In de woning was de aanblik triest. De vleugel, geheel uit elkaar gevallen, lag op de vloer. Een vieze bruine streep gaf aan hoe hoog het water gestaan had. Op de trap lag een dikke laag modder. De tulpen voor het raam stonden nog even vers als voorheen. De man begon bijna te hui len toen hij dit alles zag en rook, want ook hing er een zware muffe geur in alle kamers. Die hangt trouwens over het gehele gebied. Solcjaten op de Oost- MONTE CARLO, 22 jan. Slechts 153 equipes van de 297 gestarte hebben het eindpunt bereikt van de Rallye de Monte Carlo. To degenen, die het barre avontuur hebben overwonnen behoren 7 Nederlandse teams. Het zijn H. Tak J. Swaab, dit met 90 strafpunten nog het best geklasseerd staat van onze landgenoten, Gorris-Wiedouw, Butter- Rosenblatt, Bootz-Vinke, Poll-Bouw meester, Dooijes-Vaandorp en Borger- hoff Mulder-Den Hollander. De 152 equipes, die in Monaco arri veerden, kwamen uit de volgende start plaatsen: Athene 2 (gestart 14), Oslo 61 (88). Warschau 17 (24). Lissabon 10 (31), Glasgow 32 (72), Parijs 22 (40), Frankfurt 4 (12), Den Haag 4 (9), Ro me 1 (7). zanerdijk vertelden hoe het 's avonds, wanneer de wind in hun richting stond, erg stonk. Nog steeds haalt men duiven, parkie ten en andere dieren op. Vele zijn dood, andere leven nog maar zijn aan het einde van hun krachten. In de ondergelopen straten komen ook de omgevallen vuilnisbakken, die reeds klaar stonden om geleegd te worden, weer boven. Het vuil is eruit, dat heeft zich afgezet op die gedeelten welke reeds droog liggen, of het drijft nog in het water. Een agent, die tel kens opnieuw door het water waadde om bromfietsen en tuinstoelen en tuin banken op te halen, vertelde dat op veel plaatsen niets meer van de straat over was. De tegels zijn weg en diepe gevaar lijke kuilen, uitgehold door het water, zjjn daar ontstaan. Om het dorp heen wordt nu een hulpdijk gelegd, paral lel aan de oude dijk, die doorbrak. Vandaar dat auto's met zand en ande re middelen die nodig zqn om een dijk te bouwen af en aan rijden. De huis jes van het volkstuincomplex „De Bongerd" zijn bijna alle van hun plaats geslagen. Zjj drijven weg naar de plaatsen waar grote dikke buizen in het water steken, die het bruisend en gorgelend weer terugpompen. MüNCHEN, 21 jan. (Reuter) Een rechtbank te München heeft gisteren de 52-jarige oud-S. S.-sergeant Richard Bugdalle tot levenslange gevangenis straf veroordeeld. Hem was ten laste gelegd dat hij ais bewaker in het con centratiekamp Sachsenhausen de dood van 28 gevangenen op zijn geweten had. De openbare aanklager had ook levens lang geëist. In zijn requisitoir waarin hq de hoogst mogeiyke straf in de bondsrepubliek eiste, had de openbare aanklager gesteld, dat Bugdalle geno ten had van zün beulswerk. Niet alleen had hij alle orders van zijn superieuren uitgevoerd, maar hij was zelfs nog verder gegaan. Volgens de getuigenverklaringen had Bugdalle gevangenen gedood door hen op te sluiten in een luchtdicht afge sloten bezemhok of toilet, totdat zij wa ren gestikt. Als zij niet binnen tien uur waren gestorven, bespoot hij hen met koud water tot de dood intrad. Ook had hjj de mensen doodgeschopt of -gesla gen. In zijn laatste woord verklaarde Bug dalle, dat hjj „slechts zijn plicht als blokleider had gedaan". De verklarin gen van de getuigen a charge waren volgens hem ingegeven door wraakge voelens van hen die hjj wegens luiheid had moeten straffen. „Men spreekt van duizenden doden onder de bewoners van concentratiekampen. Als het pu bliek wist wat er werkelijk van waar is, zou het grote ogen opzetten", aldus de beklaagde. WASHINGTON, 22 jan. (Reuter, A.F.P.) Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren verklaard dat het „logisch" zal zijn om communistisch China bij een eventuele ontwapeningsovereenkomst te betrek ken zo dit land bereid is akkoord te gaau met een uitvoerbaar program voor toezicht op de ontwapening. Amb tenaren van het ministerie zeiden ech ter dat China's eventueel akkoord gaan met een ontwapeningsovereenkomst niet van invloed zal zijn op de Ameri kaanse politiek inzake de erkenning van Peking. In de verklaring van het State Depart ment wordt voorts gezegd dat de ont wapeningsbesprekingen van de com missie van tien landen in maart te Ge- nève zullen beginnen. Men zal op deze conferentie in de eerste plaats moeten vaststellen of de communistische lan den bereid zijn met het Westen samen te werken bjj 'de uitvoering van een ontwapeningsprogram onder toezicht. Als dit het geval mocht zijn en er vol doende voortgang wordt geboekt in de richting van een gecontroleerde ontwa pening, zal het logisch zijn om de deel name van communistisch China aan de uitvoering van een dergelijk pro gram' te overwegen, aldiis de verkla ring, Deze moet worden gezien als een commentaar op de wöörden van de Chinese vice-premier en minister van buitenlandse zaken, Tsjen Ji, die ver klaard heeft dat China niet gehouden kan worden aan een internationale ont wapeningsovereenkomst waaraan het niet officieel heeft deelgenomen. Het Britse weekblad „Tribune" heeft gemeld dat er in het begin van febru ari te Londen een onofficiële conferen tie tussen Oost en West zal worden ge houden. De ontwapening zal het voor naamste onderwerp van gesprek zijn. ROTTERDAM, 21 jan. Een 30-jari- ge voormalige medewerker van een in Rotterdam verschijnend weekblad, is wegens oplichting, meermalen gepleegd, veroordeeld tot twee jaar gevangenis straf met aftrek (eis 2% jaar). Met onware verhalen had hq van di verse mensen geld losgekregen, lot een totaal van ongeveer 20.000. Aan de conferentie, die drie dagen zal duren, zal onder meer worden deelge nomen door de Russen Joeri Zjoekov en Ilja Ehrenburg, de Fransen Jules Moch en Pierre Cot, de Belgen Henri Rolin en Camiile Huysmans, de Zweed Bran- ting en de Noor Finn Mu. De confe rentie zal worden geopend door Noel- Baker, de winnaar van de Nobelprijs voor de vrede. BONN, 21 jan. (UPI) De West- duitse regering heeft gisteren bekend laten maken dat zq g e e n reden ziet om de minister voor vluchtelingenza ken, Theodor Oberlander, te ontslaan wegens zijn naziverleden. Oberlander wordt er door de communisten van be schuldigd aan het hoofd te hebben ge staan van een Duitse legergroep die in 1941 een massamoord op meer dan tweeduizend Polen heeft gepleegd in de (toen nog Poolse) stad Lembere (nu het Russische Lwow). Oberlander houdt vol dat de Polen in feite al wa ren vernroörd door de Russen voor dat de Duitsers de stad binnentrokken. „Er zjjn geen redenen om de status van minister Oberlander in het kabi net te wjjzigen, nu of in de afzienbare toekomst", aldus verk.aarde gisteren een regeringswoordvoerder te Bonn. Hjj voegde eraan toe dat de regering „ervan overtuigd is" dat de commissie uit het Europese verzet, die op het ogen blik in Den Haag de beschuldigingen tegen Oberlander onderzoekt, tot de zelfde conclusie zal komen. Oberlan der heeft het vooral zwaar te verdu ren sinds de golf van anti-semitisme en neo-nazisme over Duitsland is ge gaan sinds vorig jaar Kerstmis. Ver scheidene Joodse wereldorganisaties hebben zjjn aftreden geëist. BLOEM ENDAAL, 22 jan. De Am sterdamse politie heeft gistermiddag ,n een café in Amsterdam-west een <°7' jarige man gearresteerd, die vanochtend op het Bloemendaalse politiebureau he kend heeft gedurende het laatste ha» jaar zes inbraken in diverse villa-oor den gepleegd te hebben. Hij staat m politie-kringen bekend als de „straat tegel-maniak", omdat hij zich toegang tot woningen pleegt te verschaften door het verbreken van ruiten met een straattegel. In de woningen vernielt BH meestal meer dan dat hij er wegneemt- Gedurende het afgelopen weekend heeft de man bekend in drie Bloemem daalse villa's ingebroken te hebben, t» weten in de Iepenlaan, de Willem de Zwijgerlaan en de Dr. D. Bakkerlaan. Hij had er geldbedragen en sieraden weggenomen en ook weer aanmerkelijk veel vernield met straattegels, die de man op de plaats van zijn misdriJ1 pleegt achter te laten. DELFT, 20 jan. Gisteravond is de 68-jarige J. van Boven, wonende aan de Nassaulaan, verdronken, toen hij bij het Oostplein in de Delfgauwsevaart was geraakt. De brugwachter van de Oost- poortbrug slaagde er in de man met behulp van een redhaak op het droge te brengen, doch de levensgeesten ble ken toen reeds te zijn geweken. DELFT, 21 jan. Aan de technisch» hogeschool te Delft is gisteren gepro moveerd tot doctor in de technisch» wetenschap, op een proefschrift get1" teld „The isochronous cyclotron", ir- Khoe Kong Tat. Promotor was prof. dr- ir. F. A. Heyn. LEIDEN, 21 jan. Aan de Rijksuni versiteit is gepromoveerd tot doctor JJ» de geneeskunde op proefschrift getiteld „Over de behandeling van liesbreu ken," de heer H. van de Wetering, 8e* boren te Batavia en thans wonende t« Schiedam. Gepromoveerd tot doctor in de ge" neeskunde op proefschrift getiteld ,,The structure of the pituitary stalk and the innervation of the neurophypophys» in the cat", de heer P. Martinez Mar tinez, geboren te El Ferrol (Spanje) en thans wonende te Oegstgeest. AMSTERDAM, 21 jan. M. J. val» Toorn, bacterioloog, verbonden aan "e gezondheidsorganisatie van TNO te Delft, is aan de Gemeente Universiteit gepromoveerd tot doctor in de genees kunde op een proefschrift getiteld „Be smetting en infectie met staphylococcen bij kinderen in een kindertehuis en M) een aantal patiënten met impetigo vul garis". Promotor was prof, dr. A. Char lotte Ruys, hoogleraar in de bacteriolo gie, epidemologie en immuniteitsleer en directeur van het laboratorium voor gezondheidsleer. DELFT, 21 jan. Bij Koninklijk Be sluit is benoemd tot buitengewoon hoog leraar aan de technische hogeschool. Delft, in de afdeling der weg. en wa terbouwkunde, om onderwijs te gevel» gedurende het tijdvak van 1 januari tot 1 september 1960 in de toegepast» mechanica, ir. A. L. Bouma. Voordiei» was de heer Bouma houder van een on derwijsopdracht aan de hogeschool. Tot lector aan de T. H. te Delft i» benoemd, in de afdeling der algemen» wetenschappen om onderwijs te geven in de wiskunde, dr. P. C. Sikkema. voordien wetenschappelijk hoofdambte naar. LETDEN, 21 jan. Bij K.B. Tg me/ ingang van de dag, waarop het ambt aanvaard zal worden, benoemd tot ge* woon hoogleraar in de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de Rijksuniversi teit, om onderwijs te geven in bet volksrecht en de rechtsontwikkeling de niet westerse samenlevingen: dr. J- Keuning, thans verbonden aan het Rijksmuseum voor Volkenkunde te Lei den. DEN HAAG, 22 jan. Ter gelegen heid van haar 12%-jarig bestaan heeft de Kath. Emigratie-Stichting een re ceptie gehouden. Onder de gasten di» de voorzitter dr. J. van Campen kwa men gelukwensen behoorden de minis ter van Sociale Zaken, mr. dr. Ch. van Rooy en de bisschop-coadjutor van Den Bosch, mgr. W. Bekkers. NIJMEGEN, 21 jan. Aan de R-K-: universiteit te Nijmegen zijn geslaagd voor doctoraalexamen geneeskund» tweede gedeelte: de heren L. A. M< Bozon (Eindhoven), A. F. Caspar)* (Sneek). M. F. M. Delhaes (Eindhoven). J. A. Flendri'g (Geleen). A. van def Linden (Hengelo), J. W. F. M. Merku» (Sittard), L. A. M. Peeters (Weert). J. J. M. Schreppers (Nijmegen) en mej. C. G. M. Voestermans (Roermond). i *3 LAAT "J VALLEN D'e TAS, 'l VLAANDEREN RAMTPE AUTO VAN DE j H'J IS GEK GE WORDEN, SPIKE, RENNEN.'. AND/ETEN.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 2