De Gaulle Massu geeft generaal zjn congé Nieuwe inspectiereis van president naar Algerije Afgescheiden rebellen willen Zuid-Molukken erkennen Loonaanpassing heeft niet veel invloed op prijzen Nieuwe dalingen te verwachten Citroen Langdurig gesprek tussen de paus en Adenauer Citroen 406 Afrikaanse mijnwerkers ten dode opgeschreven Gomulka dankt belangrijke medewerker af de B.V.D. J. J. v. Kooten Uitslag van oudejaarsprijsvraag Indië bestelt vijf Friendships Echtpaar ^edood m brandende auto F okker-vliegtuig in zee gestort Dominee komt alleen gezinnen van blanke slachtoffers troosten Eisenhower ook naar Siberië? Controle op Hoge Het weer. temperaturen GEERT HOOGEVEEN LW. RAMBLER zaterdag 23 januari i960 83ste JAARGANG No. 30424 Minister De Pous tot Eerste Kamer Niet ongerust over de betalingsbalans Ook voor prima service In totaal nu orders voor 68 toestellen Ongeluk bij Baarle- Nassau Tweede echtpaar met een shock onsenomen Van luchtreclamebedrijf Piloot omgekomen VAN LOON's AUTOMOBIELBEDRIJF ln kolenmijn te Coalbrook Terugkeer tot vóór oktober 1956? Edward Ochab volgt Morawski op Ton schade door brand m Alkmaarse garage nWMORRlS 'êefore you êmj! WINTERSPORTKLEDING Zacht weer Het weer in Europa BURtAL SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 14348C Bijkantoor Beverwijk: Zeestraat 50, telef 4790 Bijkantoor en Red llmuideri: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie J. J, w Boerrigter en Mr W A, M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W Severli». UWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-noogte. De administratie behoudt rich het recht voor advertentiën eventueel ronder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de berorging na 5.30 uur «vond» tel. 21544. (Van onze Parijse correspondent) pakijs, 23 jan. Het belang van 'rankrijks Interne op het Elysée gehou den topconferentie over Algerije over schaduwend, was er gisteren het nieuws dat generaal Massu, reeds uit gesloten van bijwoning van genoemde conferentie, van zijn bevelhebberspost e Algiers is ontheven en niet naar Al- rCr'ie zal terugkeren. Hij zal aan het noofd van het legercorps te Algiers wor den opgevolgd door generaal Crépin, momenteel operationaal adjunct van ~e algemeen bevelhebber in Algerije, pneraal Challe. Zoals voor de hand M? is president De Gaulle minder dan We ook dupe geweest van de. na het geruchtmakende interview in de Süd- jjeutsche Zeitung, geënsceneerde „op- ]'derings"-comedie en hij heeft aan de 'h het interview aan zijn adres ver batte appreciaties het enige gevolg ge geven, dat verenigbaar was met de jjandhaving van zijn eigen gezag. Of a'J daarmee ook lucht verschaft heeft aan persoonlijke gevoelens van teleur stelling en woede is natuurlijk van zeer "'Jkomstige aard al verdient het toch ^ei een vermelding dat generaal Mas- su> .compagnon de la liberation" en een van generaal De Gaulles eerste drijdmakkers, als een van de meest •erknochte bewonderaars van De Gaui- {e Was blijven gelden en dat het van e Gaulle zelf heette dat hij vast ge- Jeofde als puntje bij paaltje moest ko men op Massu's ook actieve trouw in- 8®val van „coup dur" staat te kunnen maken. De lezer zal zich de beslissen- richtinggevende rol herinneren die keueraal Massu, aan het hoofd van zijn Parachutisten te Algiers in de opstand ^an 13 mei 1958 heeft gespeeld. Van JJernzelf is de uitlating afkomstig dat JJil in die eerste dagen te Algiers zo migeveer de enige werkelijke gaullist Was. Het verdwijnen van het Algerijnse to- JJeel van de parachutisten-generaal van ?e 13de mei opstand is in ieder geval m het eindeloze Algerijnse drama een *,eer kapitale episode en men kan Slechts met de grootste belangstelling hitzien naar wat er verder op zal kun- hen volgen. Generaal Massu gold als hiterst populair bij zijn ondergeschikte Officieren en bij de para's, zomede bij ae massa der Europese bevolking. Van ®heraal Crépin, die hem opvolgt en h'e evenals Massu reeds onder De t>aulle gestreden heeft in het kamp «er vrije Fransen en die in Algerije met Succes te velde verscheidene operaties de natior|alistische opstandelingen heeft aangevoerd, heet het dat hij zich Op aanzienlijk grotere afstand bevindt van „de ,ionge officieren" Een bevestiging van president De Gaulles wil om zijn gezag te doen gel den kan men ook aflezen uit het com- cuniqué dat gisteren na afloop van de conferentie over Algerije door het Elysée werd verstrekt, bijzonderlijk uit de passage die luidt als volgt: Frank- rijks politiek is zonder dubbelzinnigheid op 16 september 1959 door generaal De Gaulle vastgelegd, zij werd aangeno men door de regering en goedgekeurd door het parlement. Deze politiek heeft essentieel tot doel na de pacificatie en een daarop volgende noodzakelijke peri ode van ordening en herstel, de vrije keuze der Algerijnen te verzekeren, eni ge uitweg uit deze lange crisis die Frankrijk waardig is". Het communi qué vervolgt dan dat men goed be grijpen moet dat van deze beslissing niet zal worden afgeweken, al ziet men in deze passus ingelast dat deze beslissing door politieke onderhandeling „zichzelf zou verloochenen". Met deze politieke onderhandelingen worden uiteraard onderhandelingen bedoeld met de op standelingenleiding, anders dan over de voorwaarden van een eventueel mi litair bestand. Ook dat blijft in de op 16 september uitgestippelde beleidslyy, maar de herhaling ervan, na de con ferentie met de verantwoordelijke lei ders, beoogt ongetwijfeld de te dien aan zien door het leger en de Europese be volking niettemin gekoesterde argwaan weg te nemen. Voor kalmerend effect bedoeld is in het communiqué voorts ze ker ook de passage die verklaart dat „de regering zich onverwijld zal bezig houden met de maatregelen noodzake lijk voor de vastlegging van gerecht- lijke uitzonderingsprocedures aange past aan de omstandigheden, die hem versnelde repressie vragen van de aan slagen van het terrorisme". Voor het overige gewaagt het_ com muniqué voornamelijk van de in de loop van 1959 behaalde „onmiskenba re resultaten" op het gebied der pacifi catie, der economische ontwikkeling en van de sociale vooruitgang en eman cipatie der Mohammedaanse bevol- kinr Tenslotte is meegedeeld, dat generaal De Gaulle zich op 5 februari voor een inspectiereis van verscheidene dagen andermaal naar Algerije zal begeven. Vandaag eerst zal president De Gaul le generaal Massu in audiëntie ontvan gen, naar verluidt zal het van het ver loop van dit onderhoud afhangen in wel ke nieuwe functie generaal Massu zal worden benoemd. r~\ e redactionele jury en het I J lot) hebben beslist: vandaag wordt bekend gemaakt wel ke abonnees voor hun helemaal of bij benadering goede oplossing van de oudejaarsprijsvraag „Werp een blik terug" een prijs hebben verworven. Men zie voor de uitslag van de prijsvraag en de namen van de prijswinnaars elders in ons blad van vandaag. (Van mze Haagse redactie) DEN HAAG, 23 jan. Gisteren heb ben de leiders van de Permesta, in het buitenland een organisatie die vroeger deel uitmaakte van de verzetsbewegin gen op Sumatra en Celebes tegen de In donesische regering, en de politieke lei ders van de Republiek der Zuid-Moluk- ken (R.M.S.) een belangrijke bespre king gehad. Daarbij is duidelijk geble ken, dat het in het voornemen ligt van de Permesta-leïding zo spoedig mogelijk te komen tot de proclamatie van een souvereine en onafhankelijke republiek op Noord-Celebos. Verder is gebleken, dat de Permesta bereid is de U.M.S. als een souvereine en onafhankelijke re publiek te erkennen, zodra zij zelf de stap tot haar eigen proclamatie heeft gedaan. Aldus blijkt uit het politieke manifest, dat het hoofd van de politie ke missie van de R.M.S.ir. J. A. Ma- (Van onze Haagse redactie) Den HAAG, 23 jan. De prysver- ""gingen, die na verloop van tijd zullen -Ptreden wanneer in de bedrijfstak en, die bij de vrijere loonvorming zijn "achtergebleven", een zekere „aanpas sing" van ,je ionen geschiedt, zullen voor een deel moeten worden gecom penseerd door prijsverlagingen elders. f*et dit antwoord op vragen uit de Eer ste Kamer erkent minister De Pous dat in een systeem van vrijere Ioonvor- I 'hg prijsverhogingen niet geheel zul- ^h kunnen worden vermeden. De be- w'ndsman meent echter, dat deze ze- Adverte ntie vanaf 3987.— Vraagt demonstratie. H°utplein 18-20 - Telef. 16615—12000 SCHIPHOL, 23 jan. De „Indian j) r''hf"s Corporation", heeft te New Ijeen contract getekend met Fok- shi" T?°r de Ievering van vijf „Friend- SclP Tevens heeft de Indiase maat- Vij^PPÜ een optie verkregen op nog toestellen van hetzelfde type. hqnj de afgelopen vier maanden hebben hiaatl 1? vier nationale luchtvaart en "appyen besloten Friendships 88 van ,schaffen. Thans zijn in totaal inrniaj2? toestellen besteld, waarvan middels dertig zijn afgeleverd. ker niet voor het einde van dit jaar kun nen worden verwacht. Bovendien zal niet in elk geval waarhij een loonstij ging als gevolg van de aanpassing bo ven de produktiviteitsstijging uitgaat, doorberekening in de prijzen worden toegestaan. Ook de rentabiliteit van de bedrijfstak wordt in deze gevallen in de berekeningen betrokken. De in de laatste tijd aangekondigde prijsdalingen zullen in de naaste toe komst nog door andere worden gevolgd Het ministerie van Economische Zaken wordt steeds gewaarschuwd wanneer er loonvoorstellen bij het college van rijks bemiddelaars aanhangig worden ge maakt, die boven het nationaal gemid delde uitgaan. Voor 1960 zijn de economische voor uitzichten gunstig, zo blijkt uit het ant woord van minister De Pous. Hoewel het con junctuur verloop nauwkeurig moet worden gevolgd, is er nog geen re den om de ontwikkeling thans reeds af te remmen. De achteruitgang van het overschot op de betalingsbalans (voor 1960 geraamd op één miljard gulden) is evenmin reden tot ongerustheid. Op de eerste plaats is deze achteruitgang versterkt door enkele bijzondere om standigheden zoals het investeringspro gramma van de KLM. Zonder deze fac toren zo" achteruitgang ongeveer f 700,- miljoen zijn. De bewindsman ver wacht ook niet dat het saldo in hetzelfde tempo verder zal teruglopen. Tenslotte lio-t het ook na de teruggang in 1960 nog boven het peil dat op langere ter mijn normaal en wenselijk moet wor den geacht. West-Brabant De problemen van de werkgelegen heid in westelijk Noord-Brabant wor den naar het oordeel van drs. De Pous niet opgelost door aanwijzing van dit ge bied als „probleemgebied Deeds thans is het voor werkgevers in Etten moei lijk om geschikt personeel aan te trek ken. Naar het verschijnsel van de „pendel" zal een diepgaand onderzoek worden ingesteld. Hierin spelen veie factoren, waaronder financiële, een rol. De industrialisatie in West-Brabant is volgens de bewindsman het meest ge diend met verbetering van de z.g.n. „infrastructuur" en met name van de verbindingen. Hieraan wordt dan ook in versneld tempo gewerkt. Verder is de minister bereid om in bepaalde ge vallen de subsidiën in de kosten van gemeentelijke industrieterreinen, zoals dat o.a. in Bergen op Zoom reeds is geschied. nusama, vanmiddag tijdens een perscon ferentie in Den Haag heeft voorgelezen. De Permesta voelde zich oorspronke lijk een onderdeel van de PRRI, de In donesische revolutionaire regering, die begin 1958 onder leiding van Sjafruddin gevormd is. De PRRI erkent de RMS echter niet, aldus de heer Manusama, die meent, dat na de Permesta zich van de PRRI gedistancieerd heeft, het ka binet van Sjafruddin hervormd zai wor den De R.M.S.-leider zei voorts dat de vertegenwoordiging van de republiek de Zuid-Molukken in ons land voorstander is van overbrenging van een groep Keiezen naar Nieuw-Guinea, als de Pa poea's daar akkoord mee gaan. „Wij zouden de uitzending van deze groep Ambonezen echter afwijzen, als de autochtone bevolking van Nieuw Guinea daar bezwar'-1 tegen heeft." A.R.-rapport over Ambon Onder de titel „Het vraagstuk van de Republiek der Zuid-Molukken en de Am bonezen" heeft een commissie van de anti-revolutionaire partij een rapport uit gebracht aan het centraal comité van A.R. Kiesverenigingen. Ook al zou aan genomen moeten worden dat aan de pro clamatie van de R.M.S. formeel-juridi sche gebreken kleven, hebben toch de Ambonezen rechtmatig van hun recht op zelfbeschikking gebruik gemaakt, al dus een der conclusies. Het oprollen van de deelstaten door de Republiek In donesië moet gezien worden als de schending van één van de belangrijkste voorwaarden, waarop de R.T.C.-over- eenkomst tot stand gekomen was. Daar uit o.m. vloeit voort, dat de uitroeping van de republiek der Zuid-Molukken, on afhankelijk van de vraag of déze uitroe ping formeel legaal mocht heten, een daad van billijke zelfverdediging was. Het is te betreuren dat de Nederlandse regering zich van daadwerkelijke zowel als van morele steun heeft onthouden. Binnen de grenzen der actuele politie ke situatie behoort Nederland vertegen woordigers van de R.M.S. in de gelegen heid te stellen hun politieke idealen te behartigen en de realisering daarvan na te streven voorzover de redelijkheid en de wijsheid dat toestaan, zo vervolgt het rapport. De Nederlandse regering moet doordrongen worden van het onrecht dat Ambon is aangedaan, daaruit con cluderend, dat het mogelijkie in het werk moet worden gesteld om dit onrecht te redresseren. De commissie acht het on juist dat de Ambonezen nog steeds als van Indonesische nationaliteit worden beschouwd. BAARLE-NASSAU, 22 jan. Een echtpaar uit Botterdam is vanavond om het leven gekomen bij een auto-ongeluk op de Tumhoutseweg. De slachtoffers zijn de 51-jarige neer Van der Bruggen en zjjn echtgenote. Een weede echtpaar uit de Maasstad, dat in de auto zat. is met shock opgenomen in het ziekenhuis te Tilburg. De auto, waarmee de twee echtparen terugkwamen uit België, is geslipt, tegen een boom gebotsi en daarna in brand gevlogen. Omwonenden hebben het vuur geblust en de slachtoffers uit het wrak bevrijd. Paus Joannes in gesprek met bondskanselier Adenauer (links). In het midden ziet men de tolk. LYON, 23 jan. (A.F.P.) Een ern stige griepepidemie alhier heeft reeds enkele doden geëist. Aangezien vijftien procent van het ziekenhuispersoneel ook ziek is, heeft men de hulp ingeroepen van verpleegsters van het Rode Kruis. Van sommige bedrijven en diensten is de helft van het personeel uitgescha keid. (Van onze Romeinse correspondent) ROME, 23 jan. Nadat de Westduit- se bondskanselier Konrad Adenauer in de afgelopen twee dagen op onofficiële wijze reeds besprekingen met de Ita liaanse staatspresident en met leden van de regering had gehad, is hij gis teren om elf uur in plechtige audiëntie door Paus Joannes XXIII ontvangen. Het gevolg van de Duitse premier be stond uit de federale minister van bui tenlandse zaken, Heinrich von Brenta- no, de ambassadeur bij de H. Stoel en dertien andere personen. Bij het gevolg voegde zich nog de zooii van de kan selier, de wereldheer Paul Adenauer. Het gezelschap was met auto's uit Va ticaanstad afgehaald. Adenauer werd met de gebruikelijke eerbewijzen ont vangen in het Hof van St. Damasus. In de Sala Clementina stonden de studen ten van het Germanicum met hun ka rakteristieke rode togen en leden van de Duitse kolonie te Rome. Paus Joannes XXIII ontving de bonds kanselier in zijn privé-bibliotheek, het gevolg wachtte in de kleine troonzaal. Het onderhoud, waaraan ten dele ook minister Von Brentano deelnam en waarbij mgr. Wüstenberg van de Staats- secretarie als tolk optrad, duurde veer tig minuten, hetgeen nagenoeg twee maal zolang was als bij gelijksoortige audiënties. Nadat het gevolg aan de H. Vader was voorgesteld hield deze een toespraak in de Italiaanse taal. De Paus releveerde onder andere de goede ver houding tussen de bondsrepubliek en de H. Stoel en formuleerde zijn beste wen sen voor het Duitse volk. Na de wisse ling van geschenken en na een alge meen onderhoud, waarby de paus her innerde aan het werk der Paryse nun tiatuur voor de Duitse krijgsgevange nen in Frankrijk, bracht Adenauer met zjjn gevolg een bezoek aan de kardinaal staatssecretaris, waarna hij de Vaticaan se basiliek bezocht en het graf van Paus Pius XII. Terstond nadat dr. Aden auer in zijn Romeinse verblijf was te- Advertentit Hoofdagent voor Haarlem en Omgeving Kantoor Werkplaats - Magazijn Mr. Cornelisstr. 54, tel. 16270-15998 Showroom: Zijl weg 26 - Telef. 17296 ruggekeerd, bracht de kardinaal-staats secretaris, Tardini, vergezeld van mgr. Dell'Acqua van de staatssecretarie de Bondskanselier een tegenbezoek. Bij het bezoek, dat Adenauer aan president Gronchi heeft gebracht en dat twee uren duurde, is gesproken over de gehele Duitse kwestie waaronder het probleem Berlijn. Adenauer heeft ook reeds premier Segni ontmoet en wel in het privé-appartement in Rome van deze laatste. Ook hier duurden de besprekingen twee uren. De Ameri kaanse kardinaal Münch, die tot voor kort nuntius in Duitsland was, zocht de bondskanselier in zijn hotel op. Heden beginnen de officiële gesprekken met het Italiaanse staatshoofd, met de mi nister-president en de minister van bui tenlandse zaken. Adenauer zal maandag Rome weer verlaten. SCHIPHOL, 23 jan. In het Kanaal, ongeveer vijf mijl ten zuiden van het lichtschip Goodwin, is gistermiddag en tweemotorige Fokker S 11 van het lucht reclamebedrijf uit Maastricht neerge stort. De machine steeg 's ochtends om 11 uur van het vliegveld Beek op voor een vlucht naar Londen, maar is daar niet aangekomen. Aan de stuurknuppel zat de 23-jarige B. Kleijn uit Gouda. De direc teur van het bedrijf, de heer Smeets, die in Dover verblijft, gaf toe, dat een van zijn toestellen wordt vermist. Al leen de piloot was aan boord. Het eerste bericht van het ongeluk kwam van de tanker „Sajona", die door het Nauw van Calais voer. De red dingsboten van Walmer en Dover voe ren uit naar de plaats van de ramp. Ook een helikopter nam deel aan de opsporingswerkzaamheden. Men vond wrakstukken, een zitkus sen en handschoenen van de vlieger. Toen de duisternis op zee volkomen was is het zoeken gestaakt. KorteKleverlaan30-40,Bloemendaal Telefoon (02500) 5 13 01 - 5 54 46 COALBROOK, 23 jan. (U.P.I.) Hoewel de kans uiterst gering schijnt dat de 406 Zuidafrikaanse mijnwerkers die te Coalbrook door een instorting zijn opgesloten, kunnen worden gered, worden de reddingspogingen koortsach tig voortgezet. De mannen werden don derdagmiddag 18.30 uur Nederlandse tijd door een instorting op 200 meter diepte opgesloten. Aanvankelijk maak te de directie van de onderneming be kend, dat 506 personen zijn opgesloten van wie 500 Afrikanen. Later werd mee gedeeld dat 400 Afrikanen zich in de afgesloten gangen zouden bevinden Een woordvoerder van de directie zei gistermiddag openlijk te vrezen dat al len zijn omgekomen. ,,Er is ongeveer 8.000 ton steenkool en steen tussen de ingeslotenen en de reddingsploegen. Ik weet niet hoe iemand dat lang kan overleven". Het staat vrijwel vast dat de luchttoevoer tot de gang waar de mannen zich bevinden door de instor ting is afgesloten en dat zich giftig en brandbaar mijngas (methaan) in de gang heeft verzameld. Men wil thans een gat van 200 me ter diep boren, rechtstreeks naar de gang, opdat de mannen lucht, water en mogelijk voedsel kunnen krijgen. Hier- (Van een redacteur) AMSTERDAM, 23 jan. in War schau is de officiële bevestiging gege ven van een wijziging in de leiding van de Poolse communistische party, die al eind oktober van het afgelopen jaar door Westelijke correspondenten is gemeld. Jerzy Morawski is ontheven van zjjn functies in het secretariaat van het centraal partijcomité en „op zijn eigen verzoek" ontslagen als lid van het partijpresidium (politbüro). Als lid van het secretariaat wordt hij op gevolgd door Edward Ochab. Volgens sommige waarnemers is deze mutatie in zekere zin een terugkeer tot voor oktober 1956. De 40-jarige Morawski was een van de jongste en in Poler. meest bekende medewerkers van Gomulka. Men ze<*t van hem, dat hy een overtuigd voor stander was van een liberaal beleid op economisch en politiek gebied. In zyn eigen ressort, dat van de pers en de propaganda, heeft hij getracht zyn denkbeelden te verwerkelyken, al ging dat altyd op een onmiskenbaar com munistische manier. De hoge posten, waarvan hy thans is ontheven, werden hem toevertrouwd op 21 oktober 1956, toen ook Gomulka weer partyleider werd. Tevoren was Moraw ski ontslagen als hoofdredacteur van Trybuna Ludu, omdat hy openiyk de Russische stelling had bestreden, dat de onlusten in Poznan het werk zouden zyn geweest van buitenlandse aS®(lt.en' In oktober heeft hy om zyn ontslag als üd van het politbüro gevraagd, om- dat hy het niet eens was met de terug keer van neo-stalinisten als SzyL lo- karski en Gede in bet bestuur van par ty en land. Hy is 20 novemberjl. be noemd tot vice-voorzitter van de Con troleraad, een betrekkelyk geringe staatspost. zyn opvolger, Edward Ochab, was eerste secretaris van de Poolse com- munistische party voordat Gomulka aan het bewind kwam. De onlusten van Poznan hadden plaats t°®n ."6 leider was. Hy heeft actief bijgedragen tot de benoeming van zyn opvolger en Gomulka is hem daarvoor steeds dank baar gebleven. Ochab is steeds hd ge bleven van het politbüro en tot 27 ok tober jl. was hy bovendien minister van landbouw. Hy is nu praktisch de plaatsvervanger van Gomulka gewor den. MOSKOU, 23 jan. (U.P.I.) Van officiële zijde alhier is vernomen dat president Eisenhower van de Verenig de Staten tijdens zijn bezoek aan de Sovjet-Unie, van 10 tot 19 juni, wellicht ook een bezoek aan een of andere stad in Siberië zal brengen. De Amerikaanse vice-president Nixon, die vorig jaar een bezoek aan de Sovjet-Unie bracht, kreeg geen toestemming enkele dagen in Si berië te blijven. Hoewel het reispro gramma van Eisenhower door de Sov jet-Unie nog niet definitief is opgesteld staat nu reeds vast dat hij ten minste eenmaal voor radio en televisie zal verschijnen. voor wordt speciaal boorgereedschap opgesteld. Geboord zal worden op onge veer anderhalve kilometer van de schacht. De mijndirectie doet bijzonder geheimzinnig. Men wilde zelfs niet be vestigen of ontkennen dat reeds is be gonnen met het boren van een gat naar de gang. Bovendien heeft de di rectie verwarring geschapen door 24 uur na de ramp te verklaren dat geen 500 maar 400 Afrikanen zijn opgeslo ten. In antwoord op vragen hoe men tot deze tweede opgave was gekomen, verklaarde een functionaris van de Zuidafrikaanse Kamer voor Mijnbouw dat na een „zorgvuldiger onderzoek" bleek dat 400 kaarten worden vermist. In Coalbrook zelf echter circuleren hard nekkige geruchten dat 500 Afrikaanse mijnwerkers hun kaarten die zij meenemen wanneer zij ondergronds gaan niet hebben ingeleverd. Naar in Coalbrook voorts verluidt weigerde een aantal Afrikaanse mijn werkers gistermiddag af te dalen na dat bekend was geworden dat 200 man tengevolge van een instorting korte tijd opgesloten waren geweest. Tien stakers zouden in de mijngevangenis zijn ge worpen. Dit bericht kon vooralsnog met worden bevestigd. Gistermiddag heeft dominee John Tay lor, uit het naburige Sasolburg, een bezoek gebracht aan Coalbrook. Hij zei te zijn gekomen om de gezinnen van de zes Europeanen die zijn opgesloten te troosten. De dominee verklaarde dat het niet zijn verantwoordelijkheid was om de familie van de ingesloten Afri kaanse mijnwerkers te bemoedigen. De Afrikanen hebben een zendeling die met hun zielzorg is belast, aldus dominee Taylor. Hij wist niet of deze zendeling zich momenteel in Coalbrook bevindt. Over de Binnenlandse Veiligheids- Dienst (BVD) zijn deze week in de Eerste Kamer enige kritische opmer kingen gevallen. Dat kan nooit kwaad. Wie het indrukwekkende gebouw van deze dienst in Den Haag passeert, vraagt zich onwillekeurig af met welk geheim inlichtingenwerk men daar al lemaal achter die honderden vensters bezig is. En wellicht bekruipt dezelf de voorbijganger zelfs de wantrou wige gedachte, dat de omvang van de geheime werkzaamheden wel eens bevorderd zou kunnen worden door de omvang van het gebouw, dat men er voor heeft neergezet. Het onaan gename in deze materie is uiteraard, dat een openbare behandeling van de activiteiten onmogelijk is zonder het werk van de dienst illusoir te ma ken. In een democratie is achterdocht dan een natuurlijke reactie. Natuur lijk zijn er met veel zorg waarborgen geschapen om misstanden of fouten te voorkomen en het feit, dat de BVD in dienst staat van een democra tische rechtsstaat en niet van een to talitair regime, is op zichzelf reeds de voornaamste waarborg tegen on gezonde uitwassen. Maar dat neemt niet weg, dat de doeltreffendste me thode om alle geschapen waarborgen tegen verslapping te behoeden, name lijk de openbaarheid, met tegenzin gemist wordt. Daarom is het dan ook bijzonder nuttig, dat de Eerste Ka mer weer eens in het openbaar de aandacht op die moeilijkheid vestigt. Het parlement is overigens niet ge heel zonder contrölemogelijkheid- Er is de vaste commissie voor de BVD uit de Tweede Kamer, waarin de fractievoorzitters der vijf grootste partijen zitting hebben, en die een onbeperkt informatierecht heeft Maar ook het werk van deze commissie speelt zich niet in het openbaar af en het is bovendien de vraag of deze commissie, hoe belangrijk ook, in staat is tot effectieve controle op de be vindingen, waartoe de BVD omtrent personen of zaken is gekomen. Uit de senaat nu zijn enige sug gesties gekomen, van de kant van de AR-senator Diepenhorst en zijn socia listische collega In 't Veld, om de controle op de door de BVD verstrek te etikettering van politieke betrouw baarheid, waarmee bij sollicitaties voor de overheidsdienst of voor be paalde de veiligheid van de staat ra kende posten in het bedrijfsleven re kening wordt gehouden, nog meer te versterken. Die gedachte heeft onze instemming, al lijken ons de nadere uitwerkingen ervan niet allemaal rea liseerbaar. Het voorstel, bijvoorbeeld, van de heer In 't Veld om de minis ters persoonlijk de beoordeling van de gegevens der BVD inzake sol licitanten op te dragen, komt ons slechts als een theoretische verbete ring voor en als een overdreven be lasting voor de bewindslieden. De eis om de betrokkenen op de hoogte te brengen van het over hen door de BVD uitgebrachte oordeel, bevredigt ongetwijfeld het billijkheidsgevoell, dat verlangt, dat de beschuldigde zich moet kunnen verweren. Maar ander zijds zijn er situaties denkbaar, waar in openbaarmaking van het BVD-aa- vies aan de betrokkene het staats veiligheidswerk nodeloos en oneven redig bemoeilijkt. Het is hier ondoen lijk één algemene gedragsregel te be palen voor een diversiteit van geval len, welke allerlei graden van staats gevaarlijkheid omvatten. De geopperde denkbeelden verdie nen intussen serieuze, aandacht. Wij zijn benieuwd naar het antwoord, dat minister Toxopeus dinsdag zal geven. ALKMAAR, 22 jan. Doordat een slang afsprong van een butagasfles en daarna n brand vloog, ontstond van daag brand in de garage van het ex peditiebedrijf „Stad Alkmaar" aan het Zeglis. Het vuur vond gretig voedsel in een party autobanden, waardoor *e brand gepaard ging met een hevige rookontwikkeling. Twee monteurs lie pen vry ernstige brandwonden op. De schade wordt op een ton geraamd. Iet bedryf is verzekerd. De belendende percelen liepen veel waterschade op. Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 Verwachting tot zondagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Zwaar bewolkt met enkele opklarin gen maar ook enige regen. Matige tot krachtige wind tussen zuid en zuidwest. Aanhoudend zacht. Zondag: Zon: 8.33—17.11 Maan: 4.23—13.38 Maandag: Zon: 8.32—17.13 Maan: 5.32—14.32 <Van onze weerkundige medewerker) AMSTERDAM, 23 jan. Nadat wij vorige week voor de zondag opnieuw vorst aankondigden, zyn nu hoge tem peraturen tydens het weekend te ver wachten. Boven Zuid-Europa ligt een ho- gedrukgebied en van de Oceaan trek ken de depressies langs Schotland naar het noordoosten. Hiertussen door staat een krachtige zuidwestelyke lucht stroom, waarmee zachte en vochtige oceaanlucht wordt aangevoerd. Hierin komen temperaturen van 10 - 13 gr. C. voor, hetgeen voor januari hoog is. Een zwak storingsfront kan komende nacht en morgenochtend ons land pas seren en hier en daar een weinig regen brengen, gevolgd door opklaringen. De vorst is geheel naar Scandinavië ver dreven en zal de eerstkomende dagen geen kans krijgen naar West-Europa te rug te komen, zodat wy een periode van zacht en licht onbestendig winterweer tegemoet gaan. 24 uur 4.3 0.2 0 0.3 0 0.3 0 0 2 9 2 2 0.3 0 0.3 0 0 1 2 1 0 0 0 O 0 0 Station Weer temp. temp gisteren Den Helder geheel bew. 10 9 Ypenburg zwaar bew. 10 9 Vlissingen zwaar bew. 9 8 Eelde geheel bew. 10 8 8 De Bilt zwaar bew. 11 Twente geheel bew. 10 9 9 Eindhoven half bew. 11 Zd.-Limburg geheel bew. 10 9 Stockholm regen -0 -0 Oslo sneeuw -2 -2 Kopenhagen geh. bew. 1 1 Londen regen -4 9 8 Amsterdam zwaar bew. 11 Brussel zwaar bew. 11 9 Luxemburg mist 7 -0 Parijs zwaar bew. 14 9 Nice geh. bew. 15 8 Be.iijn mist 2 1 Frankfort mist 8 1 MÜnchen mist 6 -5 Ztirich mist 4 -1 Genève mist 4 -1 Wenen geheel bew. 2 -3 Rome geheel bew. 15 7 Madrid mist 5 2 Mallorca zwaar bew. 20 4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 1