„col ons komen in De Gaulle Algierse opstand tegen Extremisten slaags met politie en leger: 19 doden en 141 gewonden generaal challe kondigt 1 jood will mm schilder zelfmet Hongaar bekent moordaan slag op Amsterdamse vrouw Staking legt een groot deel van het bus verkeer lam Slepende onderhandelingen MERCEDES BENZ DE STAAT VAN BELEG AF Nu tegen De Gaulle Het weer Boodschap van De Gaulle In Gooi, Utrecht en Gelderland 800 man van NMB willen een verhoging van meer dan 10 pet Staking breidt zich uit Vijftig trajecten 1 Oproep verzet te staken 1e, 2e, 3e en 5e RALLYE MONTE CARLO GARAGE VAN WIJK Tuindorp-Oosfzaa n droog Verkeer in Utrecht geheel ontwricht Personeel van Velox is solidair Protestactie gericht tegen de regering ^MNDAC 25 JANUARI 1960 83ste JAARGANG No. 30425 me lYlUKIxld mforeijouvuij! Suède damesjasjes in kleuren Bewolkt - in de zeer zware OVERVEEN - Tel. 10503 KWART TON OP 4373 BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 ^fondementen 20800 Postgiro 14348C, Bijkantoor Beverwijk: Zeestraat 50, telef. 4790 Bijkantoor en Red. ilmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. j. w Boerrigter en Mr. W. A M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W Severm. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7 90 per kwartaal. Voo' klachten over de bezorging na 5.30 uur avonds tel. 21544 ALGIERS, 35 jan. (AFP, Reuter, UPI) Na twee dagen van onrust en beto- p'Ogen in de Algerijnse hoofdstad is r®' gisteren in de nabijheii. van het Fo- j®' °P „Le plateau des Lières", tot schermutseling gekomen tussen an- "Sfaulistische betogers gesteund door «eWapende reservisten en eenheden an politie en leger. In de onmiddellijke aoijheid van het plein waarop in 1958 e beweging van de dertiende mei ont- «>nd die generaal De Gaulle weer aan ra Jnac'lt bracht vielen 19 doden en fa n Hl mensen gewond tijdens een aoatieke demonstratie tegen De Grul- besluit de recalcitrante parachutis- .?SeneraaI te ontslaan en tegen de cUberale" Algerijnse politiek van de ranse president. Duizenden mensen in j*'Siers begaven zich 's middags voor een «etoginj; naar de regeringsgebouwen, hoanks de waarschuwing die de gevol machtigde van de Franse regering in AlSerjje, Paul Delouvrier, via de ra- had geuit dat het leger niet zou aar- geweld te gebruiken als het in Al- «®rije tot ernstige ongeregeldheden mocht komen. Toen naar schatting een menigte van twintigduizend mensen ich op „Le plateau des Lières", de 2 oegangswegen naar het door soldaten ewaakte Forum, had verzameld en luid- ?®els schreeuwde: ,,De macht an "lassu", „Leve Massu" en „De Gaulle aan de galg", terwijl andere heethoof den barricaden aanlegden van stenen, wam ra ils en huisraad, gingen politie- en legereenheden er toe over door middel ï8,n charges de betogers uit elkaar te "Djven en de barricaden te slechten. Le- gerhelicopters lieten traangasgranaten m de menigte neer en verscheidene mensen raakten in de verwarring ge jond. Enkele demonstranten openden vervolgens van achter de barricaden het vuur op politieagenten en soldaten. Het hieropvolgende vuurgevecht duurde ruim een kwartier. De rust is voor het moment weergekeerd, maar de sfeer in deze stad is broeiend en dreigend. De Gaulle heeft zich vanmorgen vroeg tot de opstandelingen in Algiers ge richt. Hjj deed via de radio een beroep »®.ben „zich weer met Frankrijk te ver- ®ÖW'. gP?® Franse opperbevelhebber in Al- Bik §eneraa' Challe, heeft onmiddel- v, ha de ongeregeldheden de staat van Jjj isg uitg. roepen. Een censuur op al het mtgaande nieuws is ingesteld en om *c"t uur gisteravond ging de avondklok Advertentie BI N N ENVfcRt NGBED HAZET-FABRtEKEN ZEVENBERGEN SCHUIMRUBBERBED In Algerije willen de „colons" en *en aantal militairen de klok terug- zztten. Zij willen tot iedere prijs doorkomen, dat het Noordafrikaanse oeel van Frankrijk eens een zelfstan- status zal krijgen. Zij kunnen net realisme van De Gaulle niet be grijpen. Zij zijn diep teleurgesteld in oe man op wie zij in het voorjaar Van 1958 al hun hoop gesteld hadden. Zij sturen nu aan op „een tweede dertiende mei", ditmaal niet vóór paar tegen De Gaulle. Vooral de ver klaring van de Franse president van september 1959 heeft de ultra's in "dgerije verontrust. In deze verkla ag werd het Algerijnse volk gezegd, dat het zich uiteindelijk zelf over de status van het land zou kunnen uit breken, hetgeen zou kunnen bete- kenen dat de Algerijnen eens de ban den met Frankrijk verbreken, al is dat niet de wens van de president. e Gaulle zou graag zien, dat een ^tonoom Algerije lid blijft van de £anse gemeenschap. ■Ue Gaulle moet zich nu verweren te- de mensen die bijna twee jaar ge iden de eerste stoot hebben gegeven °t zijn machtsovername. Wie had in "tet 1958 kunnen denken, dat het nog iehs zover zou komen? De president /®ejt terecht niet geduld, dat de com- r^andant van de Algerijnse centrale i°ne, Massu, openlijk kritiek levert op j.et beleid van de regering in Parijs. e,ef ontslag van Massu heeft dit week- tr„?e geleid tot demonstraties van ul- s, en de situatie is dermate ge- j dtirien geworden, dat voor Algiers e staat van beleg moest worden af- tp °ndigd. Maar als De Gaulle niet 9en Massu wps opgetreden, zouden e bewonderaars van de parachutis- tew. generaal dit als een teken van ^ikheid hebben opgevat, en zij uden er een aanmoediging voor hun in hebben gevonden. Als er 'Leen einde wil komen aan de Al- r'jnse oorlog die nu al ruim vijf s'Ir duurt, moet De Gaullle zijn con- H-^tieve politiek kunnen verwezen- een politiek die in eerste in- ®htie is gericht op pacificatie, maar hel uitemdeliik het welzijn van de 'e Algerijnse bevolking beoogt. in. President De Gaulle is gisteravond met het oog op de toestand in Algerije van zijn buitenverblijf naar Parijs terug gekeerd en premier Debré heeft zijn reis naar Bretagne onderbroken. Beiden heb ben reeds te Parijs met elkaar geconfe reerd. De toestand blijft immers zeer ge spannen en verwacht wordt dat de ko mende dagen zullen aantonen wie de fei telijke macht in Algerije in handen heeft. Delouvrier heeft laat op de avond op nieuw een radiotoespraak gehouden waarbij hij het betreurde dat er bloed is gevloeid. „Ondanks al onze beroepen op het publiek en al hetgeen we konden doen, is datgene gebeurd dat we ge tracht hebben te vermijden: er heeft bloed gevloeid." De leiders van de rechts-extremisti- sche „colons" Joseph Ortiz en Jacques Susini hebben de verklaring van gene raal Challe dat de demonstranten de eerste schoten hebben gelost verworpen. „Wij zweren op onze eer, dat wij niet de eersten waren die schoten. Wij hebben nimmer gevochten tegen de zonen van Frankrijk", aldus Ortiz, en hij voegde eraan toe: „Maar ons besluit is geno men. Wij zullen tot 't einde volhouden." De gewapende extremisten hebben hun commando-post in het kantoorgebouw van een financiële instelling, de Com pagnie Algérienne. Een kleine tweedui zend man, die de gistermiddag niet op geruimde barricaden bezet houden, be voorraden en bewapenen zich. Het cen trum van het rechtse verzet ligt in de universiteitswijk. De afgevaardigde Pierre Lagaillarde (een der leiders van de 13de meibeweging) inspecteerde gis teravond met een rode baret op het hoofd en een machinepistool voor de borst zijn strijdkrachten: studenten ge wapend met revolvers, mitrailiettes en handgranaten naast manschappen van de „territoriale eenheden", leden van de comité's van weerbaarheid. Vrijdagavond reeds zouden codetele grammen zijn verzonden tussen de lei ders van de rechts extremisten in Frankrijk en de „ultra's" in Algerije. In Frankrijk zijn een aantal politici die een rol spelen in de beweging „ondergedo ken" om arrestatie te vermijden. Zo Is onder andere de voormalige premier Georges Bidault, eens voorzitter van De Gaulles „Raad van het verzet", later een vooraanstaande figuur in de katho lieke Volksrepublikeinse Beweging, de M.R.P., en nu een uitgesproken tegen stander van De Gaulles politiek ten aan zien van Algerije, verdwenen. Het plan voor de revolte in Algerije zou voorzien in een serie in hevigheid toenemende demonstraties, die binnen twee of drie dagen tot een climax zou den moeten leiden. In dit verband is het veelbetekenend dat een der leden van comité dat de betoging van gistermid dag organiseerde de demonstranten ver zocht naar huis te gaan maar in groter getale terug te keren. Kennelijk ver wachtten de samenzweerders dat zij de steun van het leger zullen krijgen als de demonstraties aanhouden. Een mili taire junta in Algerije zou er bp de re gering op aandringen de „liberale" po litiek van het onder bepaalde voorwaar den toekennen van zelfbeschikkings recht aan de Algerijnen te wijzigen in n politiek van „fransificatie", d.w.z. inte gratie van Algerije in Frankrijk. Ortiz heeft gistermiddag toen de de monstraties begonnen een bezoek ge bracht aan generaal Challe. Uit de codetelegrammen die tussen Frank rijk en Algerije zijn gewisseld zou zijn gebleken dat Ortiz Challe in feite een ultimatum heeft gesteld. In de loop van gisteravond stroomden troepenversterkingen naar de Algerijn se hoofdstad, waar buiten de stadsgren zen posities werden betrokken. Nog meer strijdkrachten zijn per vliegtuig uit het Algerijnse binnenland onderweg om de troepenmacht van tienduizend man te versterken. Elders in Algerije is het zaterdag en zondag rustig gebleven. In Oran zijn op verscheidene winkels stakingsleuzen ge kalkt, doch er hebben zich geen demon straties voorgedaan. Adver' zutie BXkTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 Verwachting tot dinsdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Zwaar bewolkt met opklaringen, maar plaatselijk ook wat regen. Morgen hier en daar mist. Zwakke tot matige wind tussen zuidwest en west. Over het algemeen weinig verandering in temperatuur. Zon: 8.31-17.15. Maan: 6.34-15.36. max min. neersi Station Weer temp temp afgel gisteren 24 uur Uen Helüei geheel bew 11 6 2 Ypenburg geheel bew 12 7 1 2 Vlissingen onbewolkt 11 5 Eelde motregen 12 7 7 De Bilt geheel bew. 12 7 5 3 Twente half bew. 12 7 Eindhoven onbewolkt 13 6 4 Zd.-Limburg zwaar bew. 13 7 1 Stockholm geheel bew. 3 2 0 0.4 Kopennagen regen 4 2 Londen half bew. 2 0 Amsterdam regen 11 7 2 Brussel half bew. 13 6 3 Luxemburg geheel bew 10 6 3 Parijs regen 14 6 0.2 Nice regen 11 8 10 Berlijn onbewolkt 7 1 0 Frankfort mist 10 3 1 München onbewolkt 6 -1 0 Zürich mist -1 PARIJS, 25 jan. (A.F.P.) President De Gaulle heeft vanmorgen vroeg, na een conferentie van enige uren met premier Debré, in een korte radiorede de betogers op de barricaden in Al giers opgeroepen hun verzet te staken. De president waarschuwde, dat alles verloren zou dreigen te gaan als hij faalde in zijn zending. Hij beloofde dat hij zijn plicht zou doen. De volledige boodschap luidde: de muiterij die zojuist in Algeriers is uit gebroken, is een ongeoorloofde slag te gen Frankrijk in Algerije, tegen Frank rijk in de wereld en tegen Frankrijk in het hart van Frankrijk. Met de regering, in overeenstemming met het parlement, geroepen en onder steund door de natie, heb ik de leiding van de staat genomen om ons land op te heffen en in het bijzonder om in het verscheurde Algerije, door het vereni gen van al zijn gemeenschappen, een oplossing te bewerkstelligen die Frans zal zijn. Ik heb in alle klaarheid en eenvoud gezegd dat, als ik zou falen, de eenheid, het aanzien, het lot van Frankrijk met een slag in gevaar zouden zijn gebracht. En in de eerste plaats zou er voor Frank rijk geen enkele kans zijn om zijn grote werk in Algerije voort te zetten. Ik bezweer degenen die in Algiers op staan tegen het vaderland, misleid als zij kunnen zijn door leugens en laster, in de natinale orde terug te ke ren. Niets is voor een Fransman ver loren als hij zich weer verenigt met zijn moeder, Frankrijk. Ik spreek mijn diepe vertrouwen uit in Paul Delouvrier, algemeen gedele geerde, in generaal Challe, de opperbe velhebber, in de troepen die onder hun bevel staan om Frankrijk en de staat te dienen, en in de zo dierbare en zo beproefde Algerijnse bevolking. Wat mij betreft, ik zal mijn plicht doen. „Leve Frankrijk". Advertentie Rijdt zelf eens proef in zulk een seriewagen. Constateer zelf de volmaakte wegligging en het ideale rijcomfort. Agent voor Haarlem en omgeving AMSTERDAM, 22 jan. Op 17 febru ari zal de Nederlandse banketbakkers vereniging op een receptie in het Carl- tonhotel haar 75-jang bestaan vieren. De vereniging, die tot de oudste vakor ganisaties in ons land behoort, heeft 800 leden. De Franse opperbevelhebber in Algerije, generaal Challe, heeft zondag tegen de avond als gevolg van de ongeregeldhe den de staat van beleg afgekondigd. De foto geeft een beeld van de grote botsing op „Le Plateau des Lières" in Algiers. AMSTERDAM, 25 jan Staatsloterij van 25.000,— mer 4373. In de 546e le klasse is een prijs gevallen op het nUm Advertentie de verf voor het schilder feest SIKKEN S-TJALLEMA PRODUKT T uindorp-Oostzaan goed als drooggevallen. De stadsreiniging geen werk te kort komen. beslist AMSTERDAM, 24 jan. Vanochtend heeft de recherche in Amsterdam-zuid een 22-jarige Hongaarse instrumenten maker gearresteerd toen hij om negen uur 's ochtends het huis verliet, waar hü in een gehuurde kamer woonde. In het politiebureau aan de Warmoesstraat bekende hij al spoedig in de nacht van woensdag op donderdag een 25-jarige vrouw in haar kamer aan de Oude Zijds Voorburgwal de keel te hebben dichtgeknepen. Ook gaf hq toe, dat hij het was geweest, die haar met een ste- nen asbak een hoofdwonde had toege bracht. De jongeman, die in november 1956 uit Hongarije naar Nederland was ge vlucht, verklaarde op de bewuste avond uit heimwee naar zijn vaderland en zqn ouders aan de zwier te zijn gegaan op de Zeedijk. Hii is thans in arrest ge- steld. De vrouw, die de Hongaar die nacht tegen sluitingstijd in een café aan de Zeedijk ontmoette, reed om twee uur met hem in een auto naar haar ka mer. De chauffeur van deze auto heeft de recherche in de afgelopen drie da gen uitstekend geholpen bij het zoeken naar de dader. Omstreeks drie uur 's nachts poogde de Hongaar haar te wurgen. Zjj verloor het bewustzijn en haar bezoeker verdween schielijk. Hij nam circa 1 40,- uit haar handtas mee. Een uur later kwam de vrouw, die be wusteloos was geraakt, weer bij. Zij werd naar een ziekenhuis vervoerd, maar heeft dit inmiddels verlaten. Ze is niet ernstig gewond. De recherche maakte bij haar on derzoek gebruik van het archief van een fotograaf, die in café's in de bin nenstad veel foto's maakt. In de sta pel troffen de vrouw en de chauffeur een foto aan, waarop zij de dader zagen met een onbekend meisje. Op de Nieuwendijk vonden de recher cheurs personen, die dit meisje ken den zodat ze spoedig opgespoord was Zij vertelde waar de foto was genomen en voegde er aan toe, dat de jongeman tweemaal in een be paald hotel had overnacht. In het ho- telregister vond men zijn naam en een adres in Velsen. Inderdaad woonde de Hongaar daar tot decem ber vorig jaar. In de afgelopen nacht werd in het bevolkingsregister nagegaan, waar de man thans in Amsterdam woonde en dat bleek in zuid te zijn. Rechercheurs gingen voor het perceel posten. Vanoch tend 9 uur kwam de Hongaar naar bui ten stappen en werd meteen meegeno men naar het bureau Warmoesstraat. Aanvankelijk hield hij vol de nacht van woensdag op donderdag thuis geslapen te hebben, maar toen hij met de chauf feur geconfronteerd werd, viel hg door de mand, aangezien die hem pertinent herkende. Voor zover de politie bekend was, neeft de verdachte nog een blanco strafblad. Men gelooft niet dat hij iets te maken heeft met andere pogingen tot wurging, die op de walletjes zoveel beroering hebben teweeg gebracht. (Van onze verslaggever) HILVERSUM, 25 jan. De bussen van de NBM (Nederlandse Buurtver voer Maatschappij), die voor een zeer groot gedeelte het wegvervoer in het Gooi en uit het Gooi naar Amsterdam en Utrecht v.v. en In delen van Utrecht en Gelderland onderhouden, bleven van ochtend in de garages staan, als gevolg van een proteststaking van 24 uur van 800 man van het rijdend personeel van deze maatschappij. Het gevolg hiervan was, dat vele busforensen hun toevlucht tot de spoorwegen of andere middelen van vervoer moesten nemen, Leerlingen van Hilversumse en Bussum- se scholen, elders Wonende in het Gooi maakten gebruik van fietsen. Honder den werknemers uit de Hilversumse in dustrie moesten het doen zonder de stadsdiensten van de NBM. Rond het station en de gebouwen van de maat schappij was het vanmorgen volko men rustig. Het besluit tot proteststaking werd in de afgelopen nacht genomen in een speciaal daarvoor belegde vergadering van het personeel dat met ongeveer 600 man in het KAB-centrum was op gekomen. Het personeel nam dit be sluit om kracht bij te zetten inzake de eisen voor verbeterde lonen. Men con stateerde dat in de laatste drie jaren een achterstand van meer dan 10 pet. was ontstaan en soms van 20 tot 25 gld. per week, vergeleken met de lo nen van het rijdend personeel der ge meentelijke vervoersbedrijven in het land. Er werd een resolutie aangenomen waarin de vergadering de verontwaar diging en ontstemming uitsprak over het feit, dat de lonen welke reeds 15 tot 20 pet. lager liggen dan in het overi ge bedrijfsleven, „nu tot een speelbal worden gemaakt van de te voeren ta rievenpolitiek, wahrbij de regering en de werkgevers in hun sociale verplich tingen tegenover het vervoerspersoneel tekort zijn geschoten". De veel te la ge lonen, aldus de resolutie, en de fy sieke omstandigheden waaronder de personeelsleden moeten leven, maken iet onmogelijk om de arbeid op de juiste wijze te verrichten. Het doel van de proteststaking werd in de resolutie omschreven als „een appèl aan het adres van de re gering en de werkgevers om aan deze onduldbare toestand op zeer korte termijn een einde te maken". Er werd in de resolutie een beroep gedaan op het reizend publiek om begrip te to nen en vooral steun te verlenen aan het personeel van de NBM. De re solutie besloot met de verwachting uit te spreken, dat de besturen der vak organisaties hun verantwoordelijk heid tegenover de leden zouden be- seffen. Er waren reeds in de afgelopen week besprekingen gehouden met het departement van Economische Zaken over verschillende kwesties van het wegvervoer. Volgens de leden van het initiatiefcomité was er alleen onder handeld, aldus werd op de nachtverga dering meegedeeld, over de tarieven en waren de loonkwesties van het per soneel niet aan de orde geweest. Woensdag zou de zaak opnieuw in Den Haag worden besproken maar het ini tiatiefcomité en het personeel van de NBM koesterden hiervan generlei ver wachting. Diezelfde opvatting had men ontdekt in de hoofdbesturen van de drie vakbonden. De leden van de hoofdbesturen van de drie vakbonden van vervoersperso neel, aangesloten bij het NVV, de KAB en het CNV,was voorgesteld op de ver- fadering in Hilversum aanwezig te zijn. ouden zij daaraan geen gehoor geven dan werd er gestaakt. De hoofdbestu ren waren niet vertegenwoordigd en op hun houding werd zeer scherpe kri tiek uitgeoefend. Van de zijde van het initiatiefcomité dat bestaat uit perso neelsleden van de NBM en waarin ook leden van de drie vakorganisaties zijn opgenomen werd verklaard dat men niets tegen de bonafide vakbeweging heeft en gaarne hoopt dat over en weer tot een vergelijk kan worden gekomen maar dat men de huidige houding van de vakbondsbesturen volkomen af keurt. Fabriekspersoneel gedupeerd In Utrecht was vanmorgen vroeg reeds het vervoer geheel ontwricht. De eerste bus die om tien minuten over vijf in de richting Zeist moest rij den kwam niet voor het autobusstation Wel meldden zich de chauffeur en de conducteur bij de stationschef. Vooral het in Utrecht wonende personeel van verschillende fabrieken in Zeist, Amers foort, Bilthoven en Soest dat normaal met de vroege bussen van de N.B.M, vervoerd wordt werd gedupeerd. Men kon tegen zeven uur vanochtend tal van vrachtauto's en bestelwagens over het stationsplein zien laveren hier en daar zoekende naar personeelsleden. Militairen voor Huis ter Heide en de vliegbasis Soesterberg werden met mi litaire bussen gehaald. Vroege passagiers die uit de omgeving van Zeist, Driebergen, Soest en Bilt hoven naar Utrecht moesten, waren ge dwongen te liften of te lopen. Langs de Utrechtseweg was het vanmorgen op de wandelpaden dan ook bijzonder druk. Maar ook het autoverkeer op de toe gangswegen van Utrecht is momenteel bijz'r der groot. Voor de verschillende rotondes hoopt het verkeer zich op en de politie moest bijzondere verkeers maatregelen treffen. Voor de Amsterdamse reizigers, die van N.B.M.-bussen gebruik wilden ma ken en vanochtend bij het busstation in de Wibautstraat nul op het rekest kre gen, was de enige mogelijkheid met de tram van lijn 3 naar naar het Muider- poort-station te gaan en daar de trein te nemen naar het Gooi en Utrecht. Commentaar St.-Raphaël De r.-k. bond van vervoerspersoneel „St. Raphaël" plaatste zich op 't stand punt dat hij op deze vergadering niet aanwezig kon zijn omdat nu eenmaal na de bespreking van 19 januari met de regering een afspraak is gemaakt dat vóór de bespreking van 27 januari niet naar buiten wordt getreden. Het hoofdbestuur van ,St. Raphaël' zal zich na 27 januari onmiddellijk beraden over de wijze waarop, indien er geen oplossing komt, de actie verder moet worden gevoerd. De heer M. Klaassen, bestuurder van de Nederlandse katholieke bond van vervoerspersoneel „St. Raphael" en em ployé van de N.B.M., zei vannacht dat de bonafide vakorganisaties in een moeilijke positie verkeren. De proteststaking heeft een ordelijk verloop. In Zeist sprak de directeur van de N.B.M., de heer D. Klinkert, ongeveer honderd chauffeurs en conducteurs toe. Hij wees op het 'opend overleg en zei dat een actie als deze naar zijn mening rst zin heeft als 27 janu -i de bespre kingen falen. Hjj noemde deze staking voorbarig en zinloos. Zijn verzoek om weer aan het werk te gaan baatte even wel niet. UTRECHT, 25 jan. De staking onder het buspersoneel heeft zich vanochtend ook nog even uitgebreid tot de Veluwse Auto Diensten (VAD) te Ermelo. Er heerste onder het ruim driehonderd man personeel van de VAD onrust en de chauffeufs, conducteurs en conduc trices op de lijnen naar Apeldoorn gin- Sen in staking. Een besprekking tussen e directie en personeelsvertegenwoor- digers leidde er toe, dat de incidentele staking werd opgeheven. Daarna wer den alle VAD-diensten weer normaal uitgevoerd. Bij de Velox te As- peren worden momenteel moeilijkheden ondervonden op de lijnen naar Rhenen en Eist. Bussen die door de NBM-chauf- feurs worden gereden, onderhouden deze Hjnen. Deze chauffeurs hebben zich so lidair verklaard met hun collega's van de NBM en hebben de Velox-bussen in de garage laten staan. HILVERSUM, 25 jan. Behalve het Gooi zijn ook grote delen van de pro vincies Utrecht en Gelderl-and door de staking bij de N.B.M. getroffen. De maatschappij heeft o.m. diensten op Utrecht-Amersfoort, Utrecht-De Bilt- Zeist, Soesterberg-Amersfoort, Amers- foort-Woudenberg-Scherpenzeel (lijnen dus in oost- en midden-Utrecht) en ver der in het zuiden van de Veluwe tot aan Arnhem toe. In totaal rijden er N.B.M.- bussen op ongeveer vijftig trajecten. Het volledige rijdend personeel (inclu sief de conducteurs en conductrices, in totaal 700 man), alsmede de manschap pen uit alle werkplaatsen (100 man) sta ken vandaag. Omdat vanochtend tegen acht uur pas de eerste berichten over de staking bekend werden de V.A.R.A. gaf om tien minuten voor acht een re portage over de stakingsvergadering en om acht uur riep de nieuwsdienst het om hebben vele vroege passa giers vanochtend een vergeefse tocht naar de N.B.M.-busstations gemaakt. Een N.B.M.-woordvoerder vertelde ons, dat het publiek het nogal gemoedelijk opnam. Op de stakingsbijeenkomst zijn enke le richtlijnen uitgegeven aan het per- soneel. Besloten is op straat niet ever de staking te discussiëren, opstootjes t© vermijden en op geen enkele wjjze scha de toe te brengen aan materieel of hoe maar ook de maatschappij te benade len. Door de niet stakende busbedrij ven die in het gebied van de N.B.M. rijden worden gelast. geen extra diensten in- De Nederlandse Spoorwegen heb ben geen extra treinen kunnen la ten rijden voor een verbinding als Hilversum Utrecht en Arnhem Utrecht, die de N.B.M. ook verzorgt, omdat zij op maandagmorgen reeds alle beschikbare materieel moeten laten lopen. De stoptreinen op de genoemde trajecten hebben wel een bijzonder druk vervoer gehad. (Van onze Utrechtse redacteur) UTRECHT, 25 jan. De staking die vanmorgen vroeg onder het ptrso- neel van de Ned. Biiurtvervoer Maat schappij is uitgebroken, is niet gericht tegen de directie in Zeist, maar be doeld als het uiting geven aan ont stemming over het uitblijven van de goedkeuring der Rijksinstanties op de ingediende loonvoorstellcn. De werkne mersorganisaties en de directie van de N.B.M. zijn oaarover tot overeenstem ming gekomen. Er zijn echter reeds ruim een half jaai onderhandelingen gaande met de regeringsvertegenwoor digers. Vooral twee punten geven aanleiding tot moeilijkheden. In tegenstelling met andere categorieën vervoerspersoneel, zoals bijvoorbeeld van gemeentelijke busbedrijven, kent het N.B.M -perso neel geen twee-ploegen-toeslag. Het tweede punt betreft het ontbreken van een premiestelsel. Nu menen de werk gevers de vrijheid te moeten hebben de oosten van dergelijke maatregelen in rekening te brengen, wat ir sommige gevallen tot tariefsverhoging zou kun- nen leiden. Over al deze kwesties is 1» januari een bespreking geweest vein de werkgevers- en werknemersorgani saties met de regering. De besprekin gen worden 27 januari voortgezet. In dit stadium achten de vakbonden van het vervoerspersoneel het onder nemen van een actie onjuist en de heer Spit, voorzitter van „St. Raphael", met wie wij vanmorgen een onderhoud had den, sprak van wilde staking. Hij zei wel best te begrijpen dat het per soneel hoogst ongeduldig wordt en naar een uitlaatklep heeft gezocht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 1