Ideaal van door de Zes Groot-Europa verloochend De Europese klok wordt jaren teruggezet w «ff Kenya-conferentie na week vertraging begonnen Tuindorp-Oostzaan droog Politieke gedachtenwisseling van E.E.G.-ministers in Rome ERIC DE NOORMAN f PAUL VLAANDEREN „De dobbel Juwelendiefstal opgehelderd i Omstreden adviseur mag niet verder dan aangrenzend vertrek Ministers der Zeven in maart bijeen Reprimande voor Propria Cures MAANDAG 25 JANUARI 1960 pagtna STILLE OMGANG 80.000 deelnemers verwacht Amsterdammers gearresteerd Vijf *n klasse apar* Bedrijfsleven actief in Sovjet-Unie Graanproduktie '59 10 pet minder dan '58 Kosten levensonderhoud in V.S. daalden licht Amsterdam brengt f 128.000 voor Rampenfonds bijeen „Ons Amsterdam" viert tweede lustrum Reorganisatie bij de Hoge Autoriteit Prijsaanpassing door Belgische kolenmijnen Ontslag V.S., Canada en Japan geen blok tegen Europa Koffie-uitvoer onder de Int. Koffie Overeen komst M Sar na deze [boeven STRAATSBURG, januari (Van een medewerker) ree grote internationale organisaties hebben in het voorjaar van 1959 met enige luister hun tiende verjaardag gevierd: de Raad van Europa en de N.A.V.O. De sindsdien verstreken maanden zijn voor de beide feestelingen niet in gelijke mate voorspoedig geweest. De N.A.V.O. schijnt, als wij tenminste mogen afgaan op de besluiten van de ministers conferentie van 22 december jl. en de daaruit voortvloeiende grote economische conferentie, die op 13 en 14 dezer te Parijs is gehouden, een nieuwe toekomst tegemoet te gaan, een soort van renaissance. De Raad van Europa daarentegen is hals over kop gestort in een crisis, die onge twijfeld de ernstigste is van zijn tienjarig bestaan. Het merkwaardige van deze crisis is, dat niemand haar naam noemt. Haar onmiddellijke oorzaak is de scheuring, welke tussen de Zes en de niet-Zes in Europa is ontstaan. Men weet, dat dit conflict tot dusver steeds is behandeld alsof het hier uitsluitend een economisch geschil betreft; alleen op het economische vlak hebben de regeringen naar op lossingen gezocht. Doch het is duidelijk, dat politieke geschilpunten hier een even belangrijke rol spelen. Politieke oogmerken een nieuwe stap in de richting van hun algehele politieke eenheid waren voor de Zes aanleiding om de nieuwe Gemeenschappen, Gemeenschappelijke Markt en Euratom, in het leven te roepen; politieke redenen noopten een aantal Europese landen ertoe (het neutrale Zwitserland en Oostenrijk zijn de duidelijkste voorbeelden) de economisch voordelige aansluiting bij de Gemeenschappelijke Markt af te wijzen. En wat hiervan zij, het feit, dat de Zes zich steeds duidelijker affirmeren ils een afzonderlijk inter-Europees bloc, heeft in alle geval enorme poli tieke consequenties. Van deze ontwikkeling nu dreigt de Raad van Europa, of liever gezegd: dreigt de politieke idee van een „Groot Europa" het gelag te gaan betalen. Dat is een betreurenswaardig iets. Wij signaleerden zojuist, dat niemand de (politieke) naam noemt van de hui dige crisis in Groot Europa. Er is hier een zekere mate van demystificatie no dig. Misschien kan het dan ook geen kwaad de dingen hier zeer duidelijk bi) hun naam te noemen. Men zou dan m de eerste plaats kunnen zeggen, dat Europa, Groot Europa wel te verstaan, nl. dat van de Vijftien landen van de Raad van Europa en van de Achttien van de OEES, vandaag in feite in twee politieke kampen is opgesplitst. De voor naamste verantwoordelijkheid daarvoor ligt, ongetwijfeld, bij de Gemeenschap van de Zes, die steeds onomwondener heeft duidelijk gemaakt^ dat zij de zaak van de Europese politieke eenwording in een ruimer verband dan dat van al leen maar de Zes hartgrondig aan haar laars lapt. (Van onze verslaggever) AMSTERDAM, 24 jan. Op de jaar vergadering van het Gezelschap van de Stille Omgang in „Krasnapolsky" is vooral een beroep gedaan op de jonge ren, die niet alleen nog meer dan vroe ger moeten deelnemen aan de Stille Omgang, welke op de zondagen 6, 13 en 20 maart wordt gehouden, maar ook in de plaatselijke besturen moeten worden opgenomen en meer dienen deel te ne men aan de aanbidding van het H. Sa crament van Mirakel in de Begijnhof kapel. De deelname aan deze aanbid ding is door de ontvolking van de Am sterdamse binnenstad dermate vermin derd dat zelfs overwogen wordt het aan tal aanbiddingsuren in te krimpen. Het aantal deelnemers wordt dit jaar weer op 80 a 90.000 geschat. De Amster damse /parochies zullen weer over de drie zondagen worden „uitgesmeerd".... Het aantal extratreinen daalt nog steeds, dat der bussen stijgt. Op de ver gadering werd door de afd. Den Bosch geklaagd over de hoge treinkosten. De voorzitter, de heer Ed. Elsenburg deel de mede dat er dit jaar een lager spoor wegtarief zal gelden, maar dat dit nood zakelijkerwijze altjjd hoger zal blijven dan de buskosten. Naar aanleiding van de algemene intentie „Dat de leiders der volkeren zich laten leiden door de H. Geest" hield de heer Kees Griffioen, propagandaleider van de Oostpriester- hulp een klemmend betoog voor deze hulp, daarbij allerlei persoonlijke erva ringen aanhalend en zijn betoog illustre rend met een film, die de sterke greep op de jeugd in Oost-Duitsland in beeld bracht. Er zijn vorig jaar 270.000 Godspennin gen in Nederland verkocht, waarvan een derde in de steden Amsterdam en Til burg. Sommige seminaries achter het IJzeren Gordijn zijn afgesloten van de officiële levensmiddelenvoorziening en krijgen vrijwel alleen via de Oostpries- terhulp levensmiddelen. AMSTERDAM, 25 jan. Na drie dagen en drie nachten vrijwel onafge broken speurwerk is de recherche er in geslaagd een groot deel van de buit van de dinsdag in Amsterdam gepleeg de juwelendiefstal te achterhalen. Vijf Amsterdammers zijn in verband met deze diefstal gearresteerd. Het zijn een 31-jarige koopman, een 22-jarige koopman, een 44-jarige café houder, een 47-jarige autorijschool houder en een 37-jarige cafehoudster. Dinsdagavond werd op de Jacob van Lennepkade de auto van een vertegen woordiger van een goud- en zilverfir ma, waarin zich vijf cassettes met ju welen met een waarde van ongeveer ƒ70.000 bevonden, gestolen. In de loop van de volgende dagen werden zowel de auto als de cassettes maar die waren vrijwel leeg teruggevonden. Thans heeft de recherche bij huis zoekingen op diverse plaatsen in de stad ongeveer driekwart van de buit achterhaald. De recherche was bij het onderzoek tot de conclusie gekomen, dat de da ders zich terdege moesten hebben voorbereid. Het betrof hier geen toe- valstreffen. De daders moesten de be nadeelde gevolgd zijn. De recherche nam tevens aan, dat iemand, die in de directe omgeving van de Jacob van Lennepkade woonde, de tip tot deze diefstal had gegeven. Verscheidene personen, van wie een dergelijke opzet mocht worden verwacht, werden ver hoord, zo ook een 31-jarige koopman, die vlak bfl de plaats van de diefstal woont. In de nacht van zaterdag op zondag sloeg de recherche toe op vier plaatsen in de stad. In een cafe in de binnenstad, in een pakhuis in de Jor- daan en in twee particuliere woningen werden huiszoekingen en als gevolg daarvan arrestaties verricht. Het fameuze tweede memorandum- Hallstein van 22 september jl. is in feite een politiek (en niet alleen maar economisch) document van vérgaan de strekking. Men kent de stelling, die aan dit memorandum ten grondslag ligt: de Commissie van de Gemeen schappelijke Markt is niet van plan enigerlei speciale associatie-arran gementen voor de andere Europese landen te treffen, en zjj wenst ten de ze geen onderscheid te maken tussen Europese en niet-Europese landen. In klare taal komt dit neer op de politie ke stelling, dat de Commissie de tot standkoming van een groter Europa niet langer steunt. De verdere ontwik kelingen hebben bewezen hoezeer het de Commissie bittere ernst is. Natuurlijk, het is waar, dat vanuit puur-economisch oogpunt bezien de door de Commissie gevolgde gedragslijn aan vaardbaar is, onder voorwaarde, wel te verstaan, dat alle betrokken landen in derdaad een liberale politiek voeren op het gebied van tarieven en contingen ten conform de bepalingen van de GATT. Maar wij spreken hier niet van de economische doch van de nolitieke consequenties dezer gedragslijn. En in politiek opzicht is hier sprake van een grote stap terug. Juist zoals voor de Zes de economische integratie een weg naar de politieke integratie is, zo zou een bijzondere associatie van de overige Europese landen met de Gemeenschap pelijke Markt de onfeilbare weg naar een hechtere politieke samensmelting van Groot Europa zijn geweest. Toen de Zes de verdragen van Ro me ondertekenden hebben vele van de vurigste Europeanen met vrees in het hart de ernstigste moeilijk heden voor de jonge Europese Gemeen schap menen te moeten voorzien. Men vreesde, dat tal van interne conflicten, al dan niet rond het wachtwoord „su pranationaal", de onderneming van de Zes, en tegelijk daarmee het Europese ideaal tout court, ernstig zouden_ kun nen compromitteren. Hoe anders is dat alles verlopen! Diegenen die, bijv. in Frankrijk, gisteren nog de felste tegen standers waren van de Europese ge dachte, zijn vandaag geworden tot de meest onverzoenlijke voorvechters van een exclusieve club van Zes. Karakteris tiek ook is het voorbeeld van ons eigen land. Nederland heeft, met zijn civieke discipline en zijn politieke bon sens, af stand gedaan van veel dierbare tradi tionele vrijhandelsprincipes omwille van het politieke ideaal, dat besloten lag in de economische gemeenschap van de Zes. Men vergete niet, dat sinds de con ferentie van Messina steeds en steeds weer verzekerd is, door Alle betrok ken regeringen, dat maatregelen zou den worden getroffen om alle andere leden van de OEES op multilaterale basis met de Gemeenschappelijke Markt te associëren. En nogmaals: in economisch opzicht moge het op het zelfde neerkomen als de Gemeenschap pelijke Markt zich liberaal openstelt voor alle landen van de hele wereld, althans voor de landen van de GATT. Maar in politiek opzicht? Waar blijft de gedachte, het beginsel van de bij zondere solidariteit tussen de landen van West-Europa, zoals die in fraaie termen in het verdrag tot oprichting van de Raad van Europa wordt om schreven? De „crisis" van Groot Europa, die wij boven signaleerden, is juist hierom zo verraderlijk, omdat stilzwijgend de zin, de „raison d'être" van de Raad van Europa in twijfel wordt getrokken. Dat is, in de tienjarige geschiedenis van de Raad, een geheel nieuw feit. En voor geheel Europa noopt deze ontwik keling tot een nieuwe bezinning op zijn eigen toekomst. Of zou het waar zijn, dat de opinie in Europa zich nog steeds geen rekenschap heeft gegeven van de ernst van wat op het spel staat? ant wat op het spel staat, Is de gedachte, die tien, elf jaar gele den Europa met een nieuwe hoop vervuld heeft. De gedachte nl., dat Europa als zodanig alle Europese lan den een gemeenschap vormt, waarin datgene wat verbindt sterker is dan dat gene wat scheidt. Dit besef lag ten grond slag aan de oprichting van de Raad van Europa. In het kader van de Raad van Europa hebben de Zes later ontdekt, dat zij de weg naar het gemeenschappelijke ideaal sneller konden gaan. Doch van daag ziet het ernaar uit, dat niet zozeer de „trage" overige negen leden van de Raad, doch veeleer de Zes het oorspron kelijke ideaal verloochenen. De grote „Westelijke" economische conferentie, die op 13 en 14 dezer te Parijs is gehouden, was een loffelijke poging van de Zes om zich te verbin den met alle Westelijke landen ten einde de vorming van economische blocs in het Westen te voorkomen. Doch de keerzijde van de medaille is, dat zodoende de V.S. en Canada wor den uitgenodigd om in de Europese politiek een rol te komen spelen. In werkelijkheid zijn een Atlantische eco nomische gemeenschap en een Euro pese economische gemeenschap com plementair, en geen alternatieven. Een punt als de ontwikkeling van het Afrikaanse continent is, zoals wij vroe ger uiteenzetten, een geheel eigen, ty pische taak voor Groot Europa. Hoe wil men in het algemeen met vrucht in At lantisch verband het vraagstuk van de hulp aan de onderontwikkelde gebieden aanvatten zonder onmiddellijk het odium op zich te laden van verkapte militaire doeleinden na te streven? In een magistrale rede in het Londen- se Europe House heeft de adjunct-secre taris-generaal van de Raad van Europa, de heer Dunstan Curtis, onlangs het ge heel van de hier aan de orde gestelde problemen behandeld. Hij stelde daar bij voorop, dat geen enkele organisatie een doel in zich zelf is, de Raad van Europa evenmin als welke andere or ganisatie. Men mag trouwens gevoeglijk aannemen, dat de Raad van Europa, ge grondvest op een internationaal ver drag, als instelling niet licht zou kunnen verdwijnen. Maar daarover gaat het hier dan ook niet. Het gaat hier over het feit, dat het ideaal van Groot Europa vandaag metterdaad wordt verloochend. De Europese klok is bezig tien, twaalf jaar te worden teruggezet. Wij beleven sombere dagen, al schijnt een zekere demystificatie nodig voor het besef daarvan overal is doorgedrongen. Advertentie de wikkels voor sprookjes borduur In de Russische taal is verschenen het „Handboek voor de Sovjet-Unie", over de Nederlandse industrie, handel en landbouw. Van het boek, dat ten doel heeft de handelsbetrekkingen tussen Ne derland en de Sovjet-Unie uit te breiden, worden door de Kamer van Koophandel voor de USSR te Moskou 1500 exem plaren gratis verspreid onder alle in stellingen die zich met de verwezenlij king van de economische staatsplannen bezighouden en alle instanties, die recht streeks dan wel indirect betrokken zijn bjj de commerciële betrekkingen met het buitenland. In dit zeer verzorgde handboek zijn naast statistische gegevens en een uit eenzetting van het TNO over de weten schappelijke organisatie ter bescher ming van de kwaliteit der Nederlandse produkten, 52 artikelen opgenomen van Nederlandse hoogleraren en specialis ten uit de bedrijfsorganisaties op alle gebieden der Nederlandse economie. Het geheel geeft een vrij volledig overzicht van wat Nederland doet en kan. Het boek is, onder hoofdredactie van dr. L. Zlatogorof, tot stand gekomen met me dewerking van o.a. de Handelsvertegen woordiging der U.S.S.R. in Nederland, het Nederlard-U.S.S.R.-instituut te Rot terdam en het Bureau voor Handelsin lichtingen te Amsterdam. De uitgave werd financieel mogelijk gemaakt door de deelneming van 139 Nederlandse be drijven. (Van onze Londense correspondent) LONDEN, 25 jan. Heden is de Ke nya-conferentie, welke een week gele den had moeten beginnen, in alle ernst geopend. De hele vorige week is ver beuzeld met ruzies over de toelaatbaar heid van de heer Koiuange als advi seur voor de groep van veertien Afri kaanse gedelegeerden. Nadat de knap ste breinen van het departement van Koloniën zich een hele week hebben ingespannen, heeft men een compromis gevonden. Elke groep van gedelegeer den heeft een extra toegangsbewijs gekregen, dat zal worden toegewezen aan een door de groep zelf gekozen extra adviseur, welke laatste evenwel geen toegang zal hebben tot de confe rentiezaal, maar slechts tot een van de andere vertrekken, waar hij geraad pleegd kan worden door zijn groep. DEN HAAG. 25 jan. In 1959 bleef de Nederlandse graanproduktie in haar geheel rond tien procent beneden die van 1958. Voornamelijk was dit het ge volg van een aanzienlijk lager rende ment per ha van haver en gemengd gewas en in mindere mate ook van rogge. Daarentegen gaf de tarwe een hogere ha-opbrengst te zien en doordat het areaal bovendien groter was dan in 1958 bereikte de produktie een om vang van bijna miljoen ton, een kwantum tarwe dat in jaren niet van Nederlandse bodem werd binnenge haald. Bij de peulvruchten kon wat de kwantitatieve opbrengst betreft over het algemeen van een gunstig jaar worden gesproken. Slechts bij stambo- nen viel een zeer teleurstellende pro duktie waar te nemen. Voor kool- en karwjjzaad is het rendement per ha uitzonderlijk goed geweest. Lijnzaad had een betere ha-opbrengst. De gevolgen van de droogte hebben zich wat de akkerbouw betreft het meest bij de knol- en wortelgewassen doen gelden. Ook de produktie van suikerbieten was belangrijk lager dan vorig jaar nl. twintig procent. WASHINGTON, 23 jan. Volgens een mededeling van het Amerikaanse ministerie van arbeid zijn de kosten van levensonderhoud Ir de Verenigde Staten in december j.l. voor het eerst in vier maanden gedaald. Het index cijfer van de prijzen van verbruiksgoe- deren daalde met eentiende procent tot 125.5 procent van het gemiddelde van 1947-1949. De daling was het ge volg van lagere prijuen van levensmid- AMSTERDAM, 24 jan. Vanmiddag twaalf uur Is de hulpdjjk, die de over stroomde Noorder (Jpolder in een hoog en laag gedeelte verdeelt, gesloten. Des avonds om half tien was het ver schil tussen de waterstand in het hoge re gedeelte (het eigenlijke Tuindorp Oostzaan) en de rest van de Noorder IJ-poIder reeds acht centimeter. Het water was zondagavond na het begin van de droogmaling in totaal 2.80 m gedaald, maar het peil moet nog wor den verlaagd tot 3.45 m wil men de normale waterstand inclusief het voor malig grondwaterpeil bereiken. Het eigenlijke tuindorp is thans vrijwel ge heel drooggevallen. Het aanvankelijke plan om een pomp- installatie op de hulpdijk te plaatsen behoeft nog niet te worden uitgevoerd omdat de grote pompen in het Cornells Douweskanaal nog steeds functioneren. Inmiddels is in het tuindorp de elek triciteitsvoorziening hersteld. Het laat ste gedeelte van het tuindorp, dat nu nog enigszins onder water staat, is het ter rein van het volkstuincomplex gelegen tussen het bebouwde gedeelte van Tuin dorp-Oostzaan en de N.D.S.M. Ook dit zal spoedig droogvallen. Zondagmiddag hebben burgemeester en wethouders en de raadsleden van Amsterdam een bezoek aan het tuin dorp gebracht. Vrijdag zullen 5.000 leden van diverse hulpdiensten, o.a. ook mi litairen, gereed staan om de bewoners bij hun terugkeer naar het tuindorp te helpen. De collecte van het Rampenfonds bracht in Amsterdam ruim 128.000,- op en in Den Haag ƒ71.102,-. De verantwoordelijkheid voor het aanwijzen van Koinange als adviseur voor de Afrikaanse groep berust der halve bij de leiders van deze groep, en alle andere vertegenwoordigers op het congres, met inbegrip van de mi nister van Koloniën, kunnen hun han den wassen in verbaasde onschuld. Momenteel staat nog niet vast of de conferentie vandaag voltallig zal zijn. De vertegenwoordigers van de Ver enigde Partij van Kenya, die onder lei ding van de heer Briggs de meest reac tionaire blanke nederzetters van de Britse kolonie representeren, hebben gisteren gedreigd dat zij hui. ongenoe gen zullen demonstreren over de ver tegenwoordigheid van de heer Koinan ge binnen de heilige muren van Lan caster House. Maar zelfs indien de heer Briggs in de loop van heden zou besluiten de vergadering te verlaten hetgeen niet erg waarschijnlijk is kan men de vergadering beschouwen als voltallig, aangezien de heer Briggs en zijn drie collega's niet meer verte genwoordigen dan een handjevol blanke nederzetters in Kenya. ROME, 25 jan. De ministers van buitenlandse zaken van de zes landen van de Europese Economische Gemeen schap komen vandaag te Rome bijeen onder voorzitterschap van de Italiaan Pella. Het gaat hier niet om een gewo ne bijeenkomst van de Raad van Minis ters van de Europese gemeenschappen, maar om een conferentie die uitsluitend gewijd is aan politieke gedachtenwisse- lingen. De ministers hadden op 20 no vember te Straatsburg besloten een der gelijke conferentie te houden met het doel een nauwere samenwerking tussen de zes landen tot stand te brengen op het terrein van de algemene politiek. Het idee van een nauwere samenwer king is niet nieuw. Reeds in de zomer van vorig jaar werd het idee geopperd. Deze nauwere samenwerking bij het buitenlands beleid zou een stap moeten zijn in de richting van een politieke ge meenschap die de bestaande Economi sche gemeenschap aanvult. Het idee heeft vorig jaar in novem ber te Straatsburg concretere vormen aangenomen. De ministers van buiten landse zaken besloten toen min of meer geregeld bijeen te komen voor politiek overleg zonder deze bijeenkomsten een institutioneel karakter te geven of een voorstel tot instelling van een perma nent politiek secretariaat in overweging te nemen. De bijeenkomst te Rome is de eerste van deze aard. Er is geen nauwkeurig omschreven agenda en er is ook geen sprake van een conferentie waarop besluiten zullen worden geno men. De ministers zullen van gedach ten wisselen over actuele politieke pro blemen, in het bijzonder over de voor bereiding van de aanstaande topconfe rentie. De Italiaanse en de Westduitse minister van buitenlandse zaken, Pella en Von Brentano zullen verslag uitbren gen van de Duit-Italiaanse besprekin gen ter gelegenheid van Adenauers be zoek aan Rome. De Franse minister van buitenlandse zaken zal een overzicht geven over de ontwikkeling van de be trekkingen tussen Frankrijk en zijn Afri kaanse gebieden binnen de Franse ge meenschap. Daar het niet de bedoeling is dat EEG-problemen althans het poli tieke aspect van die problemen, stelsel matig worden gemeden, zal Couve de Murville ook de betrekkingen tussen de EEG en de overzeese gebieden ter spra ke brengen. Zonder twijfel zal ook over hulp aan minder ontwikkelde gebieden worden gesproken, maar het is niet waar schijnlijk dat de ministers hier lang bij zullen stilstaan. Zij zullen deze kwestie overlaten aan de acht landen die op de Atlantische economische conferentie te Parijs zjjn aangewezen. Andere onder werpen van gesprek zullen de politieke vraagstukken verbonden aan toetreding van Griekenland en Turkije tot de EEG zijn. De conferentie zal waarschijnlijk vanavond nog worden gesloten. De ministers van de Europese vrij handelsassociatie zullen op 11 en 12 maart in Wenen bijeenkomen. De Oos tenrijkse bondskanselier, Raab, ver klaarde zondag in een radiorede dat het voornaamste onderwerp van ge sprek zou zijn een gezamenlijke pro cedure vast te stellen voor alle vraag stukken waarvoor individuele leden van de associatie zioh gesteld zien. Hij AMSTERDAM, 22 jan. De vereniging voor Heemkennis „Ons Amsterdam" bestaat 10 jaar. Z,j telt thans 3000 leden, en beschikt over 5000 diapositieven van Amsterdam, die zij tegen vergoeding ook aan niet-leden uitleent. De leden maken dikwijls onder geleide van een gids excursies door de stad. Ook worden vaak lezingen gehouden. Thans worden ongeveer 60 leden voor excur- siegids opgeleid. Het 10-jarig bestaan zal men vieren met een feestavond in „Marcanti" aan de Jan van Galenstraat. Op deze avond zal Alex de Haas met zijn ensemble op treden. voegde hieraan toe dat de bestudering van de betrekkingen tussen de Zes van de Euromarkt en de Zeven van de kleine vrijhandelszone voorrang zou genieten. De Zweedse minister van handel. Gun nar Lange, heeft in een zaterdag door een Westduitse. zender uitgezonden toespraak gezegd dat het politieke ka rakter van de Europese Economische Gemeenschap het voor bepaalde Euro pese landen onmogelijk maakt zich bij deze gemeenschap van zes aan te slui ten. Landen als Denemarken, Noorwe gen en Portugal, zei minister Gunnar Lange, kunnen niet de beperkigen van de soevereiniteit aanvaarden die het lid maatschap van de EEG oplegt. Daar om was de kleine vrijhandelszone tot stand gekomen. Volgens de Zweedse mi nister kan er tussen de twee groepen een brug worden geslagen. LUXEMBURG, 23 jan. (AFP) De Hoge Autoriteit van de Europese Kolen en Staal Gemeenschap heeft be sloten tot een belangrijke reorganisa tie over te gaan om haar optreden doeltreffender te maken en rekening te houden met de nieuwe takèn die haar op het gebied van de coördinatie van de energiepolitiek zijn toebedeeld. Blijkens een officieel communique zijn er zeven directoraten-generaal in gesteld, waardoor het merendeel van de vijftien administratieve eenheden van vroeger wordt gereorganiseerd. Men heeft hiervoor gekeken naar de organisatie van de Europese commis sie van de E.E.G. te Brussel. In okto ber jl. zijn de taken binnen de Hoge Autoriteit al opnieuw verdeeld. Er werden toen zeven „werkgroepen" ge vormd, die elk twee leden van het ge zagsorgaan omvatten. Tot hoofden van de zeven directo raten-generaal zijn benoemd: de Frans man Simon Nora (economie en ener gie (de Westduitsers Hans Skribano- witz (kredieten en beleggingen) en Her mann Dehnen (Steenkool), de Luxem burger Tony Rollman (Staal), de Ita liaan Cesare Balladore-Pallierei (ad ministratie en financiën), de Belg Francois Vinck (arbeidsvraagstukken) en de Nederlander E. P. Wellenstein (algemeen secretariaat). LUXEMBURG, 25 jan. (AFP) De hoge autoriteit van de Europese Kolen en Staal Gemeenschap heeft de Belgi sche kolenmijnen toestemming gegeven de hoeveelheid kolen, die zij tegen „aan gepaste" prijzen mogen verkopen, te vergroten met 1,1 miljoen ton. Onder de prijsaanpassingsregeling mogen kólenproducenten hun kolen verkopen tegen lagere prijzen dan hun officiële lijstprijzen, indien concur rerende kolenbekkens tegen lagere prij zen aanbieden. De verhoging van het Belgische prijsaanpassingscontingent is tot stand gekomen door een wijziging van de referentieperiode. De hoge autoriteit heeft aan vijf Belgische ondernemingen voorts toe stemming gegeven voor aanpassing van hun prijzen aan éventueel lagere prij zen van concurrenten. Deze bijzondere vergunning geldt voor de verkoop van kolen, die per vrachtauto worden ge leverd. DEN HAAG. 23 jan. Bij K.B. is per 1 maart eervol ontslag verleend aan de heer H. A. G. Hermans, com missaris van politie te Venlo en is als zodanig benoemd de heer L. G. H. Jan sen, oud-commissaris van politie te Maastricht. De benoeming van de heer Jansen is als tijdelijk bedoeld, tot er voorzien is in de vakature. AMSTERDAM, 25 jan. De.,rector magnificus van de Universiteit v» Amsterdam, prof. dr. J. Kok, heert een officiële verklaring een reprima de uitgedeeld aan het adres van studentenblad Propia Cures. Dit M»™ had zich in ongepaste bewoordingen s keerd tegen de apartheidspolitiek, de Afrikaanse studenten er op na »ou den. In een artikel onder de titel kom Afrikaanders", een stuk, dat door inhoud en strekking buitengewoon on aangenaam moet zijn voor de Al"* kaanse studenten, die aan het z-y Eendrachtscongres deelnamen, hekel de de redactie van Propria Cures een brief, die verleden jaar door de Afri kaanse Studentenbond naar de Inter national Student Conference werd g®* zonden en waarin onder meer de vol gende zinsnede voorkwam: „Wij zijn er in onze jonge harten van overtuigd» dat het blanke ras zal weigeren zich te laten vernietigen door degenen, die menen dat rassenmenging een daad i* van de hoogste morele waarde". Propria Cures heeft naar aanleiding hiervan toen de Zuidafrikaanse boe rengemeenschap aan de kaak gesteld in bewoordingen, die wij hier niet her halen, dan alleen: „dat een degenere rend ras zich alleen nog kon handhaven door een grote mond met holt® frasen en een gezwollen borst met al leen maar lucht". En het blad vraag' zich verder af: „Hoe komen die Afri kaanse studenten eigenlijk op dit Een drachtscongres terecht? Hetzelfd® vroegen zich 307 jaar geleden ook da Hottentotten af, toen de schepen van de Oostindische Compagnie langzaan! hun ankers in de goede hoop lieten zak ken." In verband met deze en dergelijks frasen in het artikel „Welkom Afrikaan ders" stelt de rector magnificus et prijs op te verklaren dat Propria Curel geen officieel orgaan is van de Amster damse Academische Gemeenschap. D® rector magnificus meent dat het arti kel door inhoud en strekking buitenge woon onaangenaam was voor de Afri kaanse studenten en voor een groot deel van de bevolking van Zuid-Afrika. Deze verklaring is opgesteld in het of ficiële orgaan van de Amsterdamse Ci- vitas. OTTAWA, 23 jan. De Verenigd® Staten, Japan en Canada zjjn in alge mene termen overeengekomen veelvul» diger overleg te plegen over economi sche kwesties om mogelijk discrimine rend optreden van de Europese han delsblokken tegen te gaan. Dit heeft de Japanse premier Nobo- suke Kishi in Ottawa medegedeeld. Kis* hi heeft de afgelopen dagen in Washing ton en de Canadese hoofdstad bespre kingen gevoerd. Overigens zjjn de drie landen niet van zins om zelf een blok te vormen om met de E.E.G. (Europese Econo mische Gemeenschap) en de E.V.Z. (Europese Vrijhandelszone) te concur reren. WASHINGTON, 25 jan. De be stuursraad van de Internationale Kof fie Overeenkomst heeft dé contingen ten voor de uitvoer van koffie in het eerste kwartaal van 1960 door de ze ventien landen, die de overeenkomst hebben onderteke-d, vastgesteld- qP 8.526.000 balen. Deze hoeveelheid i? enigszins groter dan die welke werd vastgesteld voor de eerste drie maan den volgend op de ondertekening van de overeenkomst op 1 oktober 1959 en die 8.259.000 balen omvatte. Hiervan hebben de landen nagenoeg de totale hoeveelheid uitgevoerd, nl. 8.141.000 ba len. Met uitzondering van Peru zullen de landen van de overeenkomst zich hou den aan de toegewezen contingenten voor het eerste kwartaal van het lo pende jaar. Voor die landen, welke in het voorgaande kwartaal boven het aan hen toegewezen cijfer zijn uitgegaan, is geen contingent vastgesteld. Voor enkele van de zeventien lan den gelden de volgende contingenten: Brazilië 4.307.126 balen van 132 (pound), Columbia 1.311.261 balen, Salvador 443.203, Guatemala 330.505, Mexico 646.610 en Portugal (Angola) 300.491 balen. I 64 „Hier, wacht" schreeuwt Eric, die bedenkt dat iedere secon de telt. „Hij is mijn gevangene", roept de baardige aanvoerder, die snel een speer van de grond oppakt en Eric in de weg treedt. „Jullie zijn allemaal mijn gevangenen! We zijn sterk in de meerderheid, zie ik nu, en dat verandert de zaak wel een beetje". Eric geeft bijna een onmerkbaar teken aan zijn Noren terwijl hij met opeengeklemde kaken naar voren springt. Maar op dat mo ment klinkt een schel dreigend geblaf, een zwarte schim schiet langs hem heen en stort zich op de baardige aanvoerder. „Wolf!" roept Eric verheugd. Maar dan fronst hij zijn wenkbrauwen en een plotselinge onrust neemt bezit van hem. Er moet wat aan de hand zijn met zijn mannen, die hij bij de goudschepen achterge laten heeft. En dan ontdekt hij ineens het houten plankje om Wolf's hals. Zonder op de aanvoerder te letten die roerloos van vrees op de grond ligt, grijpt hij het plankje en zijn ogen wor den groot van onrust en ongeloof. „Svein, Bolan", roept hij uit, „luister wat hier op het hout gegrift staat. REDT ARANROD!" AF B'J FkANT TER RACE, CAMDEN TOWN, DAN LEVER IK DE BUITAF. WE KUNNEN BETER EEN PAAR VMAN AAN DE ACHTERKANT vZETTEN, VOOR GEVAl HU ER fc\\. MET DE TAG VANDOOR^ GAAT. „.VOLG ME DAN,Ob CAMRON TE PAKKEN VOOR HELING OM TE BEGINNEN niet nodig, r VOSPER,CAMRON [15 EEN ZACHT EITJE'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 2