Mytylschool krijgt plaats ,e rgensin Haarlem A. Stolwijk overleden uperMoHr Heemsteedse bevolking wordt in maart op tbc onderzocht Magistrale „Joseph in Dothan door de Nederlandse Comedie Albert Heijn B. en W. vragen krediet van f 13.500 aan de gemeenteraad SUBSIDIECOMMISSIE NIET NODIG VOLGENS B. EN W. Heemsteedse gemeenteraad krijgt voor 1961 gemotiveerd advies W erkhervatting om 16.00 uur!" Films Muziek AH SUPERMART TIPS Voor „Geloof en Wetenschap Nota aan de raad Edmond Appia leidt N. Ph. Orkest MAANDAG 25 JANUARI 1960 PAGINA 3 Kerkmeester in de St.-Jansparochie Haarlem e.o. Toneel ÏY ^versen Waterstanden Houtvaart wordt uitgebaggerd Als raad f3000 beschikbaar stelt Jubileum in Velsen Ph. ten Napel 40 jaar in gemeentedienst Dader van inbraak bij steenhouwerij gevat Cafébezoeker wilde weg zonder te betalen Vrouw aangehouden Aanwinsten openbare leeszaal en bibliotheek Heemstede VARKENSLAPPEN 138 HACHEEVLEES 300 gr. 98 TARTAAR per stuk 48 Panklaar gesneden! BOEREKOOL soo gr. 39 RODE KOOL 500 gr 55 SINAAS APPELEN 9 voor f 1.- JAFFA'S 7 voor f 1.- iden. ürgerüjke Stand Haarlem Voorschot op salarisver hoging voor ambtenaren Onderhoud gashouders kost 22.500 VOORSTEL VAN B. EN W. Verwarmingsinstallatie badhuis moet worden vernieuwd Krediet van 12.000 gevraagd Nieuwe legesverordening in Heemstede op komst Tarieven nagenoeg gelijk gebleven Motie niet aannemen Burgerlijke Stand Heemstede LAATSTE NIEUWS Regering tot busstakers Anders geen voortzetting overleg op woensdag Beurs van Amsterdam a va. 25 jan- Het college Oo_ **aarlem heelt een plaats op het Mvt,,, °r <le te Haarlem te bouwen aoht. Welke plaats B. en W. •tuur' °P °°K hebben 's het be- tèam Van de afdeling Kennemerland belo voor cerebrale paralysie in onze UW van spastici (B.O.S.K.) nog van end- Dit heeft de voorzitter Lnifn ?e afdeling, de heer J. P. A. dapin ur^' meegedeeld op de dezer tant D® de Bilderdjjkzaal van restau- Hcinkmann gehouden eerste bij- nk°mst van de BOSK in 1960. werd een filmpje vertoond over ItU3'dt Maartensschool, de katholieke liln voor sPastici in Nijmegen. Over kina Waarhemingen bij de spastische iw,deren sprak dokter J. P. Petersma, «ugdpsychiater in Haarlem en sedert team verbonden aan het medische stad tj°?r cerebrale paralysie in onze SD d- Hij verdeelde de stoornissen bij en j 'n neurotische, intellectuele bpm^dragsstoornissen. Wat dit laatste tiscb k°mt schrikachtigheid bij spas- Ep, de kinderen veel voor. Zij zijn erg Ven voor Prikkels uit het buitenle- helft j0a's hijvoorbeeld lawaai. De bevn f r .ónderen heeft een normale Vgf* dheid. Bij de overige kinderen deen1"* d't van normaal (het grootste Zelf debiel en in enkele gevallen ern lmheciel. Maar ook de „normale" S.dep kinderen heeft dikwijls te kam- met leermoeilijkheden, in het bij- tj.Ii?er wat het onderwijs in lezen be- Door hun kind nauwkeurig te ob- v ®AARLEM, 25 jan. In de leeftijd J® jaar hij zou morgen 60 jaar den is in de nacht van zaterdag dp sondag in de Mariastichting overle zen ide heer A. Stolwijk, die vele ja- werkmeester is geweest van de pa- •tra't Van 'n de Amsterdamse- aanleiding van dit overlijden ril gen WÜ het volgende „In Memo- vo van de hand van pastoor H. W. Van Schie. j "Gedurende 37 jaar was de overle- Jfne kerkmeester van de St. Joannes de °Per te Haarlem. Ofschoon hij zelf ars was van alle uiterlijkheid en zelfs m dankwoord verwachtte om niet sPreken van een kerkelijke onder- i "eiding, want deze heeft hij nooit wil ton aanvaarden past hier toch een 'larderend dankwoord, so-6eds op 23_iarige leeftijd werd hij .acretaris-penningmeester van de St. an. Na zijn verhuizing naar Aerden- fjhut mocht hij zijn ambt blijven ver hullen wegens de omvangrijke adminis tratie van kerk en vijf parochiescholen. H'j heeft dat al die jaren gedaan met ?en ijver en nauwgezetheid, waarmee al zijn vrije tijd opofferde. Vijftien t°t achttien uren per week waren geen bitzondering. De kerkelijke en burger lijke overheid waren dan ook altijd vol lof over zijn accuratesse en zijn beleid. Donderdagavond 1.1. toen hij meende dat zijn ziekte verminderde en hij weer *>jn werk had hervat op de Amsterdam se Bank, heeft hij de gehele avond nog 'aaw^t voor de kerk. Dat was het bloos-'s Nacbts trof hem een hersen- b»r "g, waardoor de hand, die ontel- Wov.j cijfers gezet had, voorgoed stil ejN gelegd, lonf §r°te Heer, Die hij in oprecht ge- rem Sediend heeft, riep Zijn trouwe Ritmeester tot Zich om rekenschap te RVen. Gezien zijn betoonde getrouwheid y'ogen wij verwachten, dat hij nu „over ,®el is aangesteld" in Gods Vaderhuis. n grote dank voor alles wat hij deed R!?r de parochie van St. Jan, bidden .dat deze rusteloze werker nu van 1 zijn arbeid mag uitrusten bij God. '"'iiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiHiiiiiiiiHiiiiiiiniininiiiiiiiiiiii CINEMA PALACE: Hunde wollt Ihr ewig wieben, 14 jaar; 2, 7 en 9.15 uur. *«ANS HALS: Operatie Petticoat, 14 jaar (3e week); 2, 7 en 9.15 uur. O:. 2 en 8 uur. *PODodende liefde, str. volw.; 2, 7 en >,9-15 uur. OR: Hercules (deel 2). 18 jaar. 3 en 8 uur. Po-cyclus: De man In het donkergrijze j.hak, 18 jaar. REMBRANDT: De naakte Maja, 18 jaar: j>3> 7 en 9.15 uur. *"JXY: Gokkers en gangsters, 18 jaar. rw-30, 7 en 9.15 uur. hoDlO: Bachalor of hearts, 14 jaar; 2.15, 7 en 9.15 uur. Maandag 25 Januari Stadsschouwburg, 8 uur: Triniteitslyceum Sancta Maria in „Fluffy neemt de lei- Dinsdag 26 Januari Stadsschouwburg, 8 uur: Triniteitsly- eurn en Sancta Maria in „Fluffy neemt leiding". Maandag 25 Januari w Concertgebouw, 8 uur: Tweede concert eesterserie; Robert Weisz, piano. Pro- ?birna: Schumann, Ravel, Beethoven. Am ouw sportveld Kleverlaan, 8 uur: fulps-kwintet. Programma: Haydn, Vivaldi, Sn5?,Vredenburg, Hindemith, Milhaud. er: Max Vredenburg. (Voor Jeugd Muziek). eow'heertgebouw, 8.15 uur: N.Ph.O., zesde lwcm serie D o.l.v. Edmond Appia. So- Sm.' Ida Haendel, viool. Programma: Sv-, ..Les Indes Galantes", Rameau; b<w °hie in C gr.t., Haydn; Hongaarse tendansen, Bartók. w Dinsdag 26 januari Vie ^erva-theater, Heemstede, 8 uur: j}e avond wereldreizigersserie. Prof. dr. Beek spreekt over: „Israël". Dinsdag 26 januari Ntj serveren kunnen de ouders een waar devolle steun zijn voor de doktoren, die het kind behandelen. Men treft onder de onderzochte kin- ren ook aan degenen die alleen mo torisch gestoord zijn. Zij hebben moei lijkheden met zien en spreken. Meer dan de helft der onderzochte kinderen heeft met spraakstoornissen te kam pen. Dokter Petersma heeft de voor de B.O.S.K. besproken conclusie ge trokken uit de behandeling van 71 kin deren, waarvan er 26 behoorden tot de groep babies en keluters. Hij drong er bij zijn gehoor op aan, dat men bij de spastische kinderen dient te waken voor het ontstaan van een minderwaar digheidscomplex. Bovendien moet men profiteren van een eigenschap, die het kind toont te bezitten, en juist deze tot ontwikkeling brengen. Na de pauze heeft dokter Petersma door een aantal aanwezigen gestelde vragen beantwoord. HEEMSTEDE, 25 jan. Door de lo zing van een aantal riolen door Heem stede en Bloemendaal is de Houtvaart langs de Vondelkade dermate vervuild dat zij gedurende de zomermaanden bij tijden een ondraaglijke lucht verspreidt. In dit gedeelte van de vaart bevindt zich een grote hoeveelheid bagger, die er voor 5.000 kan worden uitgehaald. De baggerspecie kan worden gebruikt voor de aanleg van plantsoenen in het plan Rivierenbuurt en Ipenrode. B. en W. van Heemstede stellen de raad voor een bedrag van 3.000 voor het uitbag geren van de Houtvaart beschikbaar te stellen. De overige 2.000 achten zij voor rekening van Bloemendaal. VELSEN, 25 jan. Dinsdag viert de heer Ph. ten Napel, administrateur ter gemeente-secretarie van Velsen, zijn 40-jarig jubileum in dienst der ge meente. Zpn ambtelijke loopbaan is reeds langer, want de op 31 december 1898 geboren Urker was 14 jaar en 3 maanden oud, toen hij in dienst trad van de gemeente Urk. Daarna heeft hij in Leiden gewerkt en op 26 januari 1920 kwam hij naar Velsen als com mies le klas. In de rang van hoofd commies werd hij op 1 mei 1945 chef van de afdeling financiën. De heer Ten Napel deed niet alleen examen gemeente-administratie, maar ook het hoger vak-examen, dat later om zijn zware eisen niet meer werd afgenomen. Bovendien behaalde hij de akten M.O. staatsinrichting en M.O. economie. Ook in het vereniginsleven speelde de heer Ph. ten Napel een ac tieve rol. Dinsdag zal hij ten raadhui- ze officieel worden gehuldigd. HAARLEM, 25 jan. De recherche heeft een 27-jarige betonvlechter uit Vel sen aangehouden, die bekend heeft de zer dagen te hebben ingebroken bij een steenhouwerij aan de Verspronckweg. Hij heeft daar de brandkast met een koevoet ernstig beschadigd en gefor ceerd. Er werd 135 uit ontvreemd. De kntonvlechter had aanvankelijk ont kend. HAARLEM, 24 jan. Een zesentwin tigjarige stijgerbouwer, die in een café in de binnenstad voor ongeveer zeven gulden verteerd had, poogde vannacht omstreeks kwart voor twaalf er zonder te betalen tussen uit te knijpen. Hij be gaf zich daartoe naar de W.C., die een matglazen dak had, hetwelk hij kapot maakte. Door het gat klom de stijger bouwer op het dak van een belendend schuurtje, maar omdat hij vermoedelijk niet meer geheel nuchter was viel fa- spoedig van drie meter hoogte op de binnenplaats van het café. Een kelner had alles gehoord en gezien. De stijgerbouwer moest naar het Sint Elisabethsgasthuis worden overgebracht. Uitwendig letsel kon bij hem niet wor den geconstateerd, maar de man bleef wel geruime tijd buiten bewustzijn. ZANDVOORT, 23 jan. De recherche te Zandvoort heeft een 45-jarige in woonster van Zandvoort aangehouden die verdacht wordt van diefstal van een bedrag van 800 en een zilveren hanger ten nadele van haar werkge ver. Een bedrag van 500 en de han ger konden in beslag worden geno men. Vrijdagavond gaf de Nederlandse Come- die in de Haarlemse Stadsschouwburg een boeiende voorstelling van Vondels „Joseph in Dothan". Van links naar reöhts: Eli Blom (Levi), Johan Schmitz (Ruben) en Johan Fiolet (Simeon). Op de achtergrond Ramses Shaffy (Judas). Ontwikkelingslect. Bergstöm. Schaat senrijden; Berill. Albert Schweitzer; Haring. De wet van CJiristus. (r.-k. afd.)Heydecker en Leeb. Opmars naar de galg; Leymarie. Le fauvisme; Morgan. Dansmeisjes, van de ouled naïl; Van Muiswinkel. De handelson derneming; Ontmoeting der geslachten (r.-k. afd.); Pressiegroepen, (r.-k. afd.) Reichmann. Spelen met cijfers. Romans. Christie. Moord in de pas torie; Collins. Anna. d'Esubonne. Zon daars in spijkerbroek; Ferber. Ijspa leis; Knight. Ik worstel en kom boven; Neyssel. De onvolmaakte schurk; Bongs. Die feurige Saule; Eschbach. Der Andere wird zahlen. (r.-k. afd.); Jones. The pistol; Dèon. Les gens de la nuit. Advertentie PRIMA MAGERVLEES- GEHAKT 500 gram 148 Doorregen 500 gram zonder stronk en nerven Sappige Spaanse Heerlijke GROTE HOUTSTRAAT 99 R 816 Maandag 25 januari Soog water: 0.37 u. en 13.07 u. Laag water: 8.33 u. en 21.07 u. Dinsdag 26 januari poog water: 1.45 u. en 14.06 u. Laag water: 9.45 u. en 22.13 u. van een zoon: G. D. hui*»? van der Erf: w- T. van gp v&n Gend. Broekhf^LEN. van ee" dochter: W. Ovt?Z leuwenhuizen- RLEDENJ. Meijboom, 66 jr., Piterslaan; C. H. van Veldhujjsen, 3 Oude Groenmarkt. iSSbTRuUWP:. P Molenaar en icho0rf- t' t?' ^''maker en M. J. «lits H- van der Schaar en G. HEEMSTEDE, 25 jan. In maart van dit jaar zal in Heemstede een be volkingsonderzoek op longafwijkingen worden gehouden. Ter dekking van de kosten van dit onderzoek vragen B. en W. van Heemstede aan de raad een krediet van 13.500. Men verwacht, dat ongeveer de helft van de 18000 'voor dit onderzoek in aanmerking komende personen zich zal aanmelden. Aanvankelijk was het de bedoeling van B. en W. om een dergelijk onder zoek reeds in 1959 te doen plaatsvinden. De tussentijdse verkiezingen en de ver traging bij de inrichting van het geme chaniseerde bevolkingsregister zijn ei oorzaak van geweest, dat het onderzoek moest worden uitgesteld. Het onderzoek zal ongeveer drie weken duren en ge schieden onder auspiciën van het Con sultatiebureau van de Noordhollandse Vereniging tot bestrijding van Tubercu lose en het centrale Bureau voor Keu ringen op medisch-hygiënisch gebied te Den Haag. Dit bureau heeft zijn onder- zoek-auto beschikbaar gesteld, die op verschillende punten in de gemeente zal worden gestationeerd. De schoolgaande kinderen en de kin deren beneden de leerplichtige leeftijd zullen overeenkomstig het besluit van het Centraal College voor Bevolkingson derzoek niet worden onderzocht. De schoolkinderen worden reeds op school onderzocht en de kleuters in voldoende mate door zuigelingen- en kleuterzorg. Door het Centraal Bureau wordt per persoon 1.25 in rekening gebracht. De kosten, die de gemeente aan dit bureau zal moeten betalen, worden geraamd op 13.375. B. en W. verwachten, dat daarvan ongeveer 9.000 zal terug vloeien in de gemeentekas, omdat zij van de ingezetenen een minimum bij drage van 1,- willen vragen. Voor on- en minvermogenden zal uiteraard een soepele toepassing van het tarief plaats vinden. HEEMSTEDE, 25 jan. Zoals in ve le gemeenten is geschied, stellen B. en W. van Heemstede de raad voor de ambtenaren een voorschot van 3 pet. van het jaarsalaris te geven op een binnen afzienbare tijd vast te stellen salarisverhoging. HEEMSTEDE, 25 jan. B. en W. van Heemstede vragen de raad een krediet van 15.000 voor het onderhoud van de gashouders. In de loop van het vorig jaar was al gebleken, dat de be scherming van de gashouders tegen corrosie veel te wensen overliet. B. en W. hebben daarop het advies ingewon nen van het Gasinstituut der Vereni ging van Exploitanten van Gasbedrij ven, dat ontroésten door middel van zandstralen onnodig kostbaar achtte. Het gebruik van schrapers, roterende staalborstels en wolvet werd aanbevo len. De werkzaamheden zullen in to taal 22.500 kosten. Op de begroting stond reeds een bedrag van 7500, zo dat een aanvullend krediet van 15.000 nodig is. HAARLEM, 25 jan. Voor een uit verkochte stadsschouwburg heeft de Nederlandse Comedie vrijdagavond on der auspiciën van de stichting „Geloof en Wetenschap" een magistrate voor stelling gegeven van Vondels „Joseph in Dothan". Wij publiceren onee be spreking eerst thans, omdat de regis seur ons verzocht heeft dit niet te doen vóór zaterdagavond in Amsterdam de officiële première werd gegeven. Van een „nieuwe" enscenering onder in vloed van prof. Hellinga's onderzoekin gen, kan men ondanks de program matoelichting nauwelijks spreken. De ze „Joseph" in Dothan" was inderdaad beweeglijker dan onze vaderlandse Vondelvertolkingen doorgaans zijn en de mise en scène riep een sterk mid delpuntzoekende kracht op, maar deze elementen zijn feitelijk inhaerent aan de barokopvatting, die regisseur Johan de Meester huldigt ten aanzien van de stukken van Vondel. Maar een vertol king, zoals vrijdagavond van dit stuk werd gegeven, is ons meer dan vol doende. Hèt komt ons voor, dat Johan de Meester wellicht onder invloed van Hellinga's stellingen is terugge keerd tot het barokke kunstenaars schap, dat hem vooral in zijn Vlaamse periode kenmerkte. Het is alsof hij zich bevrijd heeft vi. de rem, die de Ne derlandse mentaliteit min of meer op zijn werk heeft uitgeoefend, hetgeen zich uitte in een veelal sterk geser reerde regie. In deze „Joseph in Do than" heeft z(jn barokke geest hoogtij gevierd. Dat bleek uit de voortdurend wisselende, maar niettemin strak be heerste mise en scène. De broeders vormden een kleurige, beweeglijke groep, die met een suggestieve plastiek de ontroerend gezegde verzen onder streepte. Misschien daardoor herinner de de voorstelling ons in menig opzicht aan de ook door De Meester geregis seerde vertolking van dit drama in het openluchttheater van Orange in 1952, welke eveneens zeer beweeglijk en kleurrijk maar meer spectaculair was. Wim Ves^eur had de costuums ge tekend: voortreffelijk in hun eenvoud en niettemin de oud-testamentische grootsheid aanduidend. Zo ook was zijn decor-ontwerp uiterst eenvoudig: 'een sterk hellende rotonde, waarin in het hoogste punt, de put werd gesugge reerd. De opzet was, dat deze bouw geplaatst zou worden in een lichtblauw horizondoek teneinde de ruimtelijke suggestie te verhogen. In de Haar lemse schouwburg, met zijn veel te on diep toneel, bleek dit echter niet mo gelijk, zodat de bouw in zwarte gordij nen' werd geplaatst. Persoonlijk zijn wij ervan overtuigd, dat deze zwarte gordijnen een even duidelijke ruimte- suggestie teweeg kunnen brengen, maar het zal duidelijk zijn dat de costuums hiertegen minder fel afstaken dan te gen de lichte achtergrond, waarop zij ontworpen zijn. Lex van Delden heeft de goede sfeeraangevende muziek op Hebreeuwse motieven gecomponeerd. Aan de jonge acteur Joop Admiraal was de taak de jeugdige Joseph ge stalte te geven. Hij heeft een sterk lyrisch talent, dat vooral in zijn laatste scène de bevrijding uit de put door zijn -oer Judas bijzonder aangrij- HEEMSTEDE, 25 jan. B. en W. van Heemstede vragen de raad een krediet van 12.000 beschikbaar te wil len stellen voor de vervanging van de verwarmingsinstallatie van het b ad- huis aan de Postlaan Het bestuur van het badhuis heeft het college van B en YV laten weten, dat de centrale vêrwarmingsinstallatie ernstige gebre- ken vertoont en dat zich na herhaalde reparaties lekkages blijven voordoen. Een verwarmingsdeskundlge heeft vast gesteld, dat de ketels van de ongeveer vijfendertig jaar oude installatie geheel versleten zijn. Verder is komen vast te staan, dat de huidige installatie niet berekend is op de levering van voldoende warm water bij een volle bezetting van het badhuis. De warmwatervoorziening geschiedt in eerste instantie door middel van de centrale verwarming, die eventueel niet in staat is de topbelastmg op te vangen. Ook de twee boilers, elk met een inhoud van duizend liter, kunnen een volle bezetting van het badhuis niet verwerken. Hun capaciteit zou zeker verdubbeld moeten worden. Daarom vin den B. en W. van Heemstede het beter, dat er een nieuwe ketel, die de topbe- lasting kan opvangen, wordt geplaatst. De kosten ervan, met inbegrip van de aanschaffing en plaatsing van een tank van 6.000 liter en de controle van radia toren. leidingen en douches worden ge raamd op 12.000. pend tot zjjn recht kwam. Admiraal zegt in tegenstelling tot de oudere acteurs in dit stuk Vondels verzen betrekkelijk natuurlijk, waardoor zijn indruk van jeugdige onschuld ten zeer ste verhevigd werd. Naast hem noe men wij onmiddellijk Johan Schmitz als zijn oudste broeder Ruben. Schmitz blijft een van Nederlands meest aan grijpende vyerzenzeggers. De Ruben creatie kwam tot een voortreffelijk hoogtepunt in de prachtig gezegde èn gespeelde slotmonoloog. Johan Fiolet duidelijk stammend uit een oudere school van bredere ge baren en rollender zegging - speelde Simeon, de door Jozefs houding bele digde broer, die geleid wordt door zijn felle haat. Indrukwekkend werd deze haat verklankt maar we konden ons niet aan de indruk onttrekken, dat de ze stijl van spelen en vers-zeggen in deze voorstelling niet geheel meer pas te. Eli Blom was een voortreffelijk- sluwe, sadistische Levi, scherp gety peerd met niettemin onderstromen van menselijkheid. Veel bewondering heb ben wij voor Ramses Shaffy als de onevenwichtige Judas, die er voortdu rend in slaagde zijn geweten te sussen. Shaffy maakte er een geladen, diep tragisch karakter van. Van Paul Huf zagen we een bijzonder mooie, inge houden vertolking van de Arabische slavenhandelaar. Een enkel woord nog over de reien, die zoals wij verwacht hadden opgenomen waren in de handeling. Als groep maakten de drie reizeggers een wat iele indruk tegenover de grote groep van de broeders, maar daar staat tegenover dat Frans 't Hoen de verzen klaar en overtuigend sprak. Peter Oosthoek bleek ook in het klas sieke genre over voldoende mogelijk heden te beschikken om ons met be langstelling naar zijn verdere ontwik keling te doen uitzien. Tom van Beek is wellicht nog wat te jong om Von dels verzen al zeggend de nodige be zieling mee te geven. Al met al is deze Vondelvoorstelling een bijzonder levendige gebeurtenis geworden, die de hoop rechtvaardigt om meer stukken van Vondel op het toneel te zien. Van „Geloof en Weten schap" is het een belangrijk initiatief geweest, dat een groter belangstelling van de contribuanten zelf had gewet tigd, maar nu zijn de middelbare scho lieren er goed mee geweest. Onder de gasten, die de voorstelling bijwoonden, bevonden zich de bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers, en ziin twee secretarissen. De bisschop complimenteerde na afloop Johan de Meester met diens fraaie voorstelling. J. W. v. d. V. HEEMSTEDE, 25 jan. B. en W. van Heemstede hebben de gemeente raad een nota aangeboden over het door hen gevoerde subsidiebeleid. Daarin wordt gesteld, dat zij geen be hoefte hebben aan een raadscommis sie van advies inzake het subsidiebe leid, omdat de raad naar het oordeel van B. en W. voldoende inzicht heeft in het beleid via de financiële com missie die de subsidieaanvragen mede beoordeelt. In de begrotingsvergade ring van 7 januari hadden vijf leden een motie ingediend, waarin om een subsidienota werd gevraagd alsmede om de instelling van een raadscom missie van advies ter zake van de sub sidies. De toen ingediende motie ver wierf tien stemmen, terwijl zich even eens tien leden tegen de motie uitspra ken. Ingevolge de gemeentewet dient de motie in de eerstvolgende raads vergadering nu opnieuw in stemming te worden gebracht. B. en W. hebben echter in afwachting van de nieuwe stemming een nota ter tafel gebracht, waarin zjj hun standpunt ten aanzien van dc motie kenbaar maken. Daarin wordt door het college ge steld, dat de motie in haar strekking verder gaat dan bjj de bestaande ver houding tussen de raad en het college nodig is. Bovendien menen B. en W. dat het subsidiebeleid duidelijk genoeg is. Naar aanleiding van een aantal vragen in het voorlopig verslag op de ontwerp-begroting hebben B. en W. al laten weten dat bij de behandeling van de begroting van dit jaar ernstig onder ogen moet worden gezien of al le huidige subsidies gehandhaafd zou den kunnen bljjven. Dit is inderdaad gebeurd en enkele subsidieaanvragen zjjn ais gevolg daarvan afgewezen. Wel heeft men daarbij op het stand punt gestaan dat de reeds sinds ja ren verleende subsidies zoveel moge lijk gehandhaafd dienden te blijven, om dat de betrokken verenigingen en in stellingen zonder het subsidie niet ver der zouden kunnen werken, terwijl hun werkzaamheden mede in gemeentelijk belang worden verricht. Stopzetting der subsidies zou een vacuum doen ontstaan in de behartiging of verzor ging van de belangen van gemeente of gemeenschap. Op een na zijn de oude subsidies dan ook gehandhaafd. Wanneer al deze oude subsidies nieu we aanvragen betroffen, zouden B. en W. deze zeker niet alle hebben toege kend. B. en W. hebben de subsidies HEEMSTEDE, 25 jan. B. en W. van Heemstede hebben de raad een ont- werp-legesverordening aangeboden, om dat de huidige verordening, die van 1947 dateert, naar de mening van het college geen al te doorzichtige belas tingregeling biedt. De verordening zelf is in het ontwerp aangevuld met be- bepalingen over invordering en beroep, terwijl de regeling van inning, beta lingswijze en kwijting soepeier is gere geld. De van algemeen belang zijnde manifestaties zijn van leges vrijgesteld. Verder zijn er enige technische wijzi gingen in de nieuwe verordening opge nomen. In een memorie van toelichting zeg gen B. en W„ dat de thans aangebo den legesverordening niet beoogt een nieuwe inkomstenbron aan te boren. Zij illustreren dat door de raad voor te rekenen dat bij toepassing van het nieuwe tarief in de periode van okto ber 1958—september 1959 (met uitzon dering evenwel van de leges voor bouw vergunningen) in plaats van f 18.214 ongeveer f 19.750 aan leges zijn ont vangen. De leges voor bouwvergun ningen worden namelijk van drie op vier gulden per duizend gulden bouw kosten verhoogd, terwijl voor een ver gunning als bedoeld in art. 20 van de Wederopbouwwet voortaan in Heem stede f 75 zal moeten worden betaald. Over het algemeen zijn de bestaande tarieven nagenoeg gelijk gebleven. Ta rieven die onmiskenbaar te laag waren om een redelijke tegemoetkoming te geven in de verleende diensten, zijn in de nieuwe verordening opgetrokken. echter gehandhaafd, wetend daarmee te handelen in overeenstemming met het gevoelen van een aantal raadsle den, terwijl men niet voldoende zwaar wegende argumenten kon aanvoeren om de subsidies in te trekken. In hun nota aan de raad stellen B. en W. nu, dat tijdens de raads vergadering van 7 januari verder gaande opvattingen bleken te leven dan ooit tevoren waren uitgesproken. Het college heeft daarvan met grote aandacht kennis genomen. Vandaar dat het de raad toezegt de subsidie aanvragen voor 1961 met een gemo tiveerd advies aan de raad te zul len voorleggen. Het subsidievoorstel zal dan aan de financiële commissie worden voorge legd. Aan een afzonderlijke subsidie commissie hebben B. en W. geen be hoefte, omdat zij voldoende op de hoogte zijn van de belangen en de werkkring van de aanvragers en om dat zij voldoende kennis hebben geno men van de in de raad levende opvat tingen ten aanzien van het subsidie beleid. B. en W. zijn dan ook van oor deel dat de toezeggingen, in deze no ta gedaan, de raad voldoende waar borgen bieden. Zij vinden dan ook dat de motie verder gaat dan nodig is. Het subsidiebeleid past geheel in het kader van de opvattingen die de raad herhaaldelijk heeft uitgesproken. De raad had dan ook kunnen volstaan met het vragen van de toezegging dat B. en W. bij het subsidievoorstel voor 1961 rekening zouden houden met de geëvolueerde opvattingen van de raad ten aanzien van het subsidiebeleid. B. en W. ontraden de raad dan ook de ingediende motie goed te keuren. HAARLEM, 21 jan. Het concert, dat het Noordhollands Philharmonisch Orkest aanstaande dinsdag in de D- serie geeft, zal onder leiding staan van de Zwitser Edmond Appia, dirigent van het Orchestre de la Suisse Romande. Solist is de beroemde Poolse violiste Ida Handel, die met het orkest de „Sympho- nie espognole" van Lalo ten gehore zal brengen. Op het programma staan voorts de suite „Les indes galantes" van Rameau, een symphonie van Haydn de symphonische prélude tot „Antigo ne" van de Zwitserse componist Jean Binet en Ballade en Hongaarse boeren liederen van Bartok. Ida Haendel legde de grondslag voor haar roem op het Conservatorium te Warschau. Toen zij nauwelijks tien jaar was won zij een gouden medaille. Ver der studeerde zij bij Simon Goldberg, Roman Totenberg en Carl Flesch. ONDERTROUWD: E. G. Hoekstra en M. N. van Gelder, H. G. F. Weer- sink en D. S. Moorman. GETROUWD: H. Th. Nunnink en H. M. van der Hulst, R. de Jong en J. W. van Tongeren, J. P. Schouw en I. Krabbendam. GEBOREN: z. v. C. Gathier en A. M. Hanselaar, z. v. G. W. Krouwels en M. A. van Aken, z. v. J. C. H. M. Jansen en A. M. de Reus, z. v. W. Licher en H. P. Korver, z.v. C. A Schrama en G. Th. Flinkenflögel, z.v. M. M. Assendelft en M. H. A. van Zuijlen, z.v. R. Meijer en M. J. C. van Drimmelen, d. v. C. O. Bakker en 3. Breure. OVERLEDEN: H. C. Eiserman, 89 jr., Wed. M. J. Dekker-Duisterhof, 61 jr., H. J. Kersten, 77 jr.. Wed. Purmer-van Vliet, 78 jr., Mej. W. de Vries, 82 jr. DEN HAAG, 25 jan. Van regerings zijde wordt het volgende medegedeeld. „De staking van het vervoerspersonee! uitgebroken tegen het advies van de bonafide vakorganisaties, doorkruist het tegen aanstaande woensdag voort te zetten beraad tussen de regering en de werknemers- en de werkgeversorgani saties over de lonen, arbeidsvoorwaar den en tarieven in de vervoerssector op ongewenste wijze. De regering heeft er reeds blijk van gegeven een open oog te hebben voor de wensen van de werk nemers in de vervoerssector. Zij kan echter niet toestaan dat getracht wordt op de onderhandelingen door middel van wilde stakingen invloed uit te oefe nen en zo met name de regering onder druk te zetten. De regering heeft daar om besloten, de stakende personeels leden van de N.B.M. ervan te verwit tigen, dat zo het werk hedenmiddag te 16.00 uur niet zal zijn hervat, zij niet bereid en in staat is, het overleg op woensdag voort te zetten". Hedenmorgen zijn in Leiden de feestelijkheden begonnen ter gelegenheid van het twaalfde lustrum van de Vereniging van Vrouwelijke Studenten te Leiden. Uit alle delen van het land kwamen de reünisten naar hun oude universiteitsstad terug. Onder hen bevond zich ook koningin Juliana. Op de foto ziet men haar temidden ven hear jaargenoten in de reünistenoptocht van het station naar het stadscentrum. 4(5 Ned 1958 4V« Ned 1959 3»,i Ned 1953 Staöe) 1947 3',5 Ned 1956 3»,i Ned 1948 31'. Ned 1950 31'. Ned 1954 li'. Ned 1955 n B.N.G Won.bouwl 6 Ned. Handel Mil Cert Amsterdam Rubber Senembah-Mf) AJC.O öerkel Patent Calvê-Delft Cert Del! M11 Fokker Gelder Hoogovens M'lller Co. Philips Gem bez Unilever Bllliton 2e Kon Petroleum 50 Holl Amerika LHn KL.M Kon Ned Stoomb Mn KJ>M. Ned Stoomv MIJ v. Ommeren Ned Scheepvaart Unie Rentespaarbrieven '57 Rentespaarbrieven '58 815 Amsterdam '58 315 Amsterdam '56 O 215 Rotterdam '57 AJb Heijn kl otal 4 Vorig opening Slot 25/1 99A 97% 94 VB 91*1 91H 93 87 88 fe 109V4 260 127% 173 172% 615 520 519% 309 730% 194 196 311% 264 812 384% 779 785 765% 767% 383 164.60 164.80 174% 112 193% 197% 153% 154% 181 184 266 267% 164 184% 82% 89% 97A

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 3