De Gaulle stuurt Debré naar roerig Dag van intense activiteit in Parijse regeringsgebouwen OOK IN ORAN zijn nu barricaden opgeworpen premier Algiers Werk hervat bij N.B.M. en neergelegd bij W.S.M. Busverkeer in het West land ligt volledig stil Slecht voorbeeld Paus Joannes opent Romeinse Synode Debré al weer op thuisreis DE STAKING ONDER HET BUSPER SONEEL Werknemers bij andere busdiensten stellen ultimatums Eerst rust, dan pas praten Het weer weer DiNSDAC 26 JANUARI 1960 83ste JAARGANG No. 30426 (Van onze verslaggever) AMSTERDAM, 26 jan. De 24-uurs proteststaking van het buspersoneel van de Ned. Buurt- vervoer Maatschappij is vanmor gen vroeg beëindigd. De chauf feurs, conducteurs en conductri ces van de vroege diensten waren in de ochtenduren normaal op hun post. De dienst ondervond geen enkele vertraging en het voltal lige personeel was present. Maar nu is in het Westland een wilde staking uitgebroken onder het 230 man chauffeurs en ander personeel van de Westlandse Stoomtrammaatschappij, die bus diensten onderhoudt tussen Rot terdam, Delft en Den Haag via het Westland, waardoor het auto- busverkeer in deze streek volko men stil is komen te liggen. En elders in het land dreigt het. Het personeel van de Brabant se Buurtspoorwegen en de Auto- busmaatschappij BBA reed van daag nog normaal, maar komende nacht zal het personeel zich in Breda beraden over een eventuele proteststaking van 24 uur. Het personeel van de NACO in Noord-Holland heeft een ultima tum gesteld, dat vrijdag afloopt. Indien niet aan de voorwaarden daarvan wordt voldaan, zal ook Noord-Holland benoorden het Noordzeekanaal zonder busdien sten komen te zitten. Regeringscommuniqué: Hervatting overleg volgende week Nederlandse kustvaarder bij Noorwegen gestrand Bejaarde bromfietser verongelukt Weinig stakingsanimo bij NZHVM NACO-personeel eist meer dan 12 pet Studieconferentie over de Surinaamse taal Op historische dag Koningin 17 mei in Middelburg CAMEL MONTY COATS Iets kouder Het weer in Europa IfF*#****mm*'**mrm+m*m*m*m*m*m A Tcli? WM. v v vw ®U*EAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM eefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Jrponnementen 20800 Postgiro 14348L 'JKantoor Beverwijk: Zeestraat 50, telef 4790 'J 8ntoor en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 'fictie: 3. 3. \fj Boerrigter en Mr. \fj. A M. van der Kallen. Hoofdredactie; Drs. H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cent» per millimeter hoogte Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt rich het recht voor advertentlën eventueel ronder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRI3S 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de berorging na 5.30 uur avonds tel. 21544. (Van onze Parijse correspondent) tjVjA?WS» 26 jan. Na een intense ac- het fri z.°weI °P Hotel Matignon als op Jnié i^s®e besprekingen tussen pre- von Pebré en Guillaumat, de minister lu-o'strijdkrachten, tussen Debré en sen e®t Gaulle en tussen Debré en ?>n aal I:|y. de algemeen stafchef der r>iirtrfS<! strijdkrachten is gisterna- dag onder voorzitterschap van De Wie een buitengewone bijeenkomst Uur ministerraad gehouden die drie W beslag nam en die geheel gewijd vs s»n de gebeurtenissen in Algerije. ?U°°P van de ministerraad heeft de Uir van voorlichting, Frey, de «Wshongerige journalisten alleen «om voorlezing willen doen van 'n kort daf tué, waarin verklaard wordt, tii "President en regering vastbesloten ten door hen uitgestippelde politiek aanzien van Algerije te handhaven ,a Zo snel mogelijk de terugkeer van °penbare orde te bewerkstelligen, behoeve waarvan de aan de alge- 5 regeringsgedelegeerde en de op- Vp cVe'hebber gegeven instructies be- estigd waren". Daar men in het onze- re Verkeert wat in concreto deze reeds s Seven instructie behelsde, heeft op dit hlii 4e regeringsmededeling het pu- ek niets wijzer gemaakt, maar men „pSivachtte aan de hand van de versla- »en over de gebeurtenissen voor zo- lat f'e censuur in Algerije zulks zal toe- tvetn er weldra meer van te zullen Wen. Later werd nog officieel bekend- jj 'haakt dat premier Debré zich van- te Algiers zou bevinden, nadat »«5i eerder vanuit het Elysée was mee- zp» president De Gaulle van- *IsPrekend bij zijn plan bleef om op februari een inspectiereis door Alge- 'Je aan te vangen. Afgaande op hetgeen de speciale ver- 'riggevers der bladen in de loop van gisteren uit Algiers meldden hebben de 5 arijse krantenlezers, en de Parijse re dacties en politieke milieus, het in de s'tuatie te Algiers vooral een troebel f'ement gevonden dat de twee posities 'h het centrum van de Algerijnse hoofd stad waar de opstandelingen zich ver schanst hebben in de faculteitsgebou wen onder de afgevaardigde Lagaillarde pn in hpf bankgebouw van de „Compag nie Algérienne" onder de ex-poujadist en café-houder Ortiz zo goed als on gehinderd versterkingen en bevoorrading konden ontvangen, terwijl over de bar- 'caden heen opstandelingen en „forces V^^ordre" vriendelijk contact met el- se]ivl uoderhielden zoals door het uitwis- dje 1 van sigaretten. Dit laatste ver- zeker de voorkeur boven het Uit spin,, maar ajies by ej. s®len van schoten, kaar moest het toch te denken geven da' zich r de naleving van de con signes ter zake van het onderwerpen of althans het klein houden van de beide oproerhaarden merkwaardige lacunes voordeden. Gisteravond Iaat te Parijs binnenge komen berichten gewaagden echter van een duidelijk hardere houding van de zijde van „de krachten der orde". Op dé eerste plaats werd nog wel het ver laten van de twee opstandelingenves- ten toegelaten hetgeen vele volgelin gen van Lagaillarde en Ortiz na het val len van de avond inderdaad zouden heb ben gedaan maar absoluut niemand werd meer het binnengaan toegestaan, „zelfs niet aan journalisten". In de twee de plaats vertoonde de stad gisteravond werkelijk het beeld van een stad in staat van beleg na de avondklok geen burger meer op straat, alleen nog maar patrouilles. Dit in tegenstelling met zondagavond toen ondanks de avondklok de straten vol volk waren. Uit het een en ander zou zijn af te lei den, dat het militaire apparaat thans serieus zijn plicht doet en dat de rege ring weldra zal kunnen doen weten dat zij ,,de situatie in handen heeft". De activistische leiders hebben doen weten dat hun algemene stakingsconsigne onverkort gehandhaafd blijft voor van daag, morgen en de volgende dagen. Te Parijs houdt men het er voor dat de ma te van naleving van dit consigne een goede maatstaf zal zijn voor de beoor deling van het de activistische leiders nog resterende prestige. In het algemeen stellen do commen taren in de Parijse bladen in het licht dat Algiers' 24ste januari 1960 van de 13de mei 1958 wezenlijk verschilt in voornamelijk de volgende opzichten. 1. Het leger is dit keer niet passief gebleven en heeft niet de zijde van de opstandelingen gekozen. 2. De massa der Europese bevolking heeft zich ditmaal afzijdig gehouden: in plaats van door de gewenste 150.000 zijn de activistische leiders er slechts in ge slaagd zich door 15 a 20.000 man te doen volgen, waartegenover staat dat dit ten dele georganiseerde, geoefende en gewapende „stoottroepen" waren. 3. De Mohammedaanse bevolking heeft nagenoeg geheel verstek laten gaan; er was geen verbroederingsfestijn. 4. Van enige ernstige agitatie of sa menzwering in het moederland, bij wij ze van verlengstuk van en in samen hang met het gebeuren te Algiers, is tot dusverre generlei symptoom geble ken. -„ALGIERS, 26 jan. (Reuter, AFP) j'et alleen hier maar ook in Oran en ,n enkele andere Algerijnse steden is "et gisteren onrustig geweest. In de i est-Algerijnse stad Oran zijn nu ook arrieaden opgeworpen. De kolonisten "aar hoopten gisteravond stenen en "'misbakken op als afweermuren en ■etten twee stadsbussen met doorge- "Prtkte banden op de twee uit- p "den van de Avenue général Leclerc, van de belangrijkste doorgangswe- van de stad. - T® Sidi bel Abbas, zestig kilometer ten "'den van Oran, trokken gisteravond .j'geveer vierduizend mensen met '°enien naar het oorlogsmonument in stad, waar 148 telegrammen van "oraanstaande burgers aan president - Gaulle, de regeringsafgevaardigde 'douvrier en de Franse opperbevel- ®bber in Algerije, generaal Challe, '®rden voorgelezen. In deze telegram- «ku wer<' 'ie' verlangen uitgesproken e Algerije Frans zou blijven en dat -r verder geen Frans bloed zou wor- vergoten. De menigte ging na de 'arseillaise te hebben gezongen, rus- jS uiteen. In de hoofdstad zelf staan parachutisten in camouflage- Ufornien en met machinepistolen in hand tegenover de 900 tot 1500 *?Wapende Europese kolonisten die ''"h hebben verschanst in de bank- en liJl'versiteitsgebouwe.- op de steile hel- jJJK tussen de regeringsgebouwen en w haven. Na de betogingen en het ''"■gevecht van zondag, waarbij vol- "s een gisteren uitgegeven officiële bekendmaking 25 mensen om het leven zijn gekomen en 140 gewonden zijn ge vallen, heerst er een soort bestand. Het door de oproerige kolonisten be zette stadsgedeelte is ongeveer 800 vierkante meter groot en is door ze ven barricades van de rest van de stad afgesloten. Een verslaggever van AFP heeft gistermiddag uit dit bol werk van de kolonisten gemeld dat het enthousiasme van de eerste uren heeft plaats gemaakt voor een gevoel van ongerustheid. Men vraagt zich af, al dus deze verslaggever, wat er gaat ge beuren en waarom er niets gebeurt. Radio Algiers heeft gistermiddag ge meld dat enkele mannen achter de barricaden hebben gezegd dat zjj be reid zijn tot het einde te strijden. De barricaden werden gisteren voortdu rend versterkt en de oproerlingen werden door zakenlieden en vrienden van levensmiddelen voorzien. De meeste winkels en kantoren waren gisteren gesloten na een oproep tot al gemene staking, deels uit overtuiging en deels uit vrees voor moeilijkheden. Zes Mohammedaanse en vijf Euro pese leden van de Nationale Y'ergar dering, die Algerijnse districten verte genwoordigen en op het ogenblik te Algiers verblijven, hebben zich achter de oproerlingen geschaard. Zij hebben er telefonisch bij de andere parle mentsleden te Parijs op aangedrongen een einde te maken aan de „burger oorlog". ïiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiininiiiiiiHttiimmniiii ALGIERS, 26 jan. (UPI) Premier Debré Is vanochtend per vliegtuig naar Parijs vertrokken, na een bezoek van slechts enkele uren. Er heerste zulk een spanning in Algiers, dat zijn be zoek daar pas officieel bekend werd gemaakt, toen hij al vertrokken was. Debré, die handelde in opdracht van president De Gaulle, verliet Algiers voor het aanbreken van de dag, sa men met de minister van defensie Pierre Guillaumat, die hem vanuit Pa rijs had vergezeld. In een communiqué, dat door het Franse opperbevel in Algiers is uitge geven, wordt gezegd, dat de ministers geconfereerd hebben met de opperbe velhebber in Algerije, gen. Maurice Challe, met de regeringsgevolmachtig de Paul Delouvrier, de hoogste civiele functionaris in dit gebied en met dé- puté's, senatoren en andere gekozen autoriteiten in deze stad. Meegedeeld is, dat de députê's en senatoren van Algiers vanmiddag per vliegtuig naar Parijs reizen. Waarne mers geloven dat deze stap ten doel heeft de opstand in Algiers zonder verder bloedvergieten te beëindigen. Drie chauffeurs van de stakende Een beeld van de verwarring in Al gerije. Een groep demonstranten bezig met het opwerpen van barricades. miiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiniiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiii DEN HAAG, 26 jan. De regering heeft vanochtend in een communiqué van het ministerie van Verkeer Waterstaat alle deelnemers aan het overleg omtrent de Ionen en tarieven in de autobusdienstbedrijven medegedeeld, dat, gezien de gebeurtenissen van gis teren en heden, het voor morgen vast gestelde overleg geen voortgang zal kunnen vinden. De regering blijft bereid tot een ge spr mits dit in een rustige sfeer kan geschieden en spreekt de hoop uit dat verder overleg in het begin van de vol gende week zal kunnen nlaats vinden. IIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlllllllllllliiiiiiiiiu WSM hebben vanmorgen getracht het personeel van de „Citosa" in Boskoop te bewegen het werk neer te leggen, doch na ampel beraad besloot dit de druk te weerstaan en het verdere over leg op hoog niveau over het loonvraag- stuk af te wachten. Het rijdend perso neel van de Veluwse Autodiensten (VAD) zal woensdagnacht beslissen of het donderdag zal gaan staken. Morgen zullen de werkgevers en werknemers in het vervoerbedrijf enerzijds en de regering anderzijds geen verdere onderhandelingen voeren over de loonvoorstellen, ais gevolg van het door t stakende NBM-personeel genegeerde ultimatum van de regering om vóór gistermiddag 16.00 uur het werk te hervatten. N.V.V.Dreiging onbillijk Het initiatiefcomité van de NBM, dat de staking gisteren leidde, besloot maandagmiddag geen gevolg te geven aan het bevel van de regering het werk om 4 uur te hervatten. In de late namiddag vond -en overleg plaats tus sen het stakingscomité en twee verte genwoordigers van het hoofdbestuur van de Ned. Bond van Vervoerperso neel, aangesloten bij het N.V.V., de he ren A. W. Corbijn en J. de Later, Van de zijde van deze vakbondsbestuurders IJMUIDEN, 25 jan. - De Nederland se kunstvaarder „Tuko" is gisteravond gestrand op de rotsen twee mijl van Arendal aan de zuidoostkust van Noor wegen. De 384 ton metende in 1955 gebouw de kunstvaarder, die thuis hoort in Delf zijl is eigendom van de heer G. Tuil en vaart in charter voor Wijnen en Ba- rends te Delfzijl. APELDOORN, 26 jan. Gisteren is op de Deventerstraat de 74-jarige brom- fietser J. Mulder, toen hij plotseling de weg overstak, aangereden door een be stelauto De heer Mulder werd bij deze aanrijding tegen het wegdek gesmakt en liep een zware hersenschudding op. Hp werd overgebracht naar het Juliana- ziekenhuis, waar hij later aan zijn ver wondingen is bezweken. werd de wilde staking van het NBM- personeel afgekeurd. Men had zich moeten houden aan de afspraken en het resultaat van de 27ste januari moe ten afwachten. De heer de Later deel de de stakers mede, dat er een over leg zal plaats moeten vinden met het personeel van andere streekvervoers- maatschappijen in het land, wanneer van de kant van de regering en de werkgevers eventueel geen medewer king mocht worden verleend. Want ook de vakorganisaties, aldus deze NVV-bestuurder, ijveren voor een loonsverhoging. De heer de Later wilde de regering niet het recht ontzeggen om een sta king te verbieden, maar hij achtte het toch onbillijk dat bij niet opvolgen van het regeringsbevel was gedreigd met uitstel der h"-irekingen. Op die wijze, aldus de heer de Later, wordt het per soneel van andire maatschappijen, dat zich niet heeft bezondigd aan wilde stakingen, de dupe. Zondag heeft Paus Joannes XXIII in de Sint Jan van Lateranen als bisschop van Rome de Romeinse Synode geopend. Men ziet de Paus op zijn troon, terwijl aan weerszij den vóór hem de kardinalen en andere hoogwaardigheidsbekleders plaatsgenomen hebben. (Zie voor verslag elders in dit blad). Bp de Noord- en Zuidhollandse Ver- voers Mij was vanmorgen alles betrek kelijk rustig. De animo om te staken is er nog niet groot. Gisteravond heb ben enkele employés van de stakende N.B.M. getracht een vergadering van de personeelsvereniging van de N.Z.H, V.M., die toevallig haar jaarvergadering hield, toe te spreken. Zij zijn echter met behulp van de politie van het N.Z.H.V.M.-terrein in Haarlem ver wjjderd. Vanochtend probeerden enke Ie employés van de W.3.M., die van nacht tot staken besloot, de vroege ploegen van de N.Z.H.V.M. over te ha len het werk neer te leggen. Ook z(j werden verwijderd. Tot moeilijkheden is het echter nergens gekomen. Hoe de houding van het N.Z.H.V.M.-personeel zich zal ontwikkelen, wanneer vrijdag het NACO-personeel uit Alkmaar zou besluiten in staking te gaan, valt nog niet te bezien. (Van onze verslaggevers) AMSTERDAM, 26 jan. De staking bij de Westlandse Stoonitramniaatschap- pij W.S.M. is volledig. Van de veertig autobussen, die vanmorgen voor de vroe ge diensten moesten uitrukken, is geen enkele op de weg gekomen. Ook de tien wagens, die normaliter later in de mor gen de diensten versterken, hebben de garages niet verlaten. Het autobusver- keer in de driehoek Den Haag-Delft- Rotterdam-Hoek-van-Holland ligt volko men stil. Ook de stadsdienst te Delft, één buslijn die de W.S.Jexploiteert, reed niet. 'A woon-werkverkeer naar plaatsen als Den Haag, Delft, Rotter dam, Maassluis van het Westland uit kreeg aanzienlijk oponthoud. Het personeel van de W.S.M. eiste vannacht op een vergadering in Loos duinen een loonsverhoging van 20 pro cent en met een proteststaking van 24 uur besloot het aan zijn ontevredenheid over het trage verloop van de onder handelingen uiting te geven. Voornamelijk de schooljeugd uit hef Westland had last van de staking. Van iet wegvallen van het stadsvervoer trek ken de Delftenaren zich bitter weinig aan. Er wordt toch al weinig gebruik van gemaakt, zo 'uidt het commentaar op straat. Overigens bood de invalsweg van het Westland via Loosduinen naar Den Haag een rustige aanblik. Blijkbaar hadden de meest» Westlanders, die in Den Haag of omgeving werken, al vroegtijdig ge merkt, dat de bus niet zou lopen en zich per fiets of bromfiets naar het werk be geven, De bussen van de Haagse Tram wegmaatschappij van Loosduinen naar Den Haag waren niet extra druk. Bij het WSM-kantoor *e Loosduinen stonden wat chauffeurs voor de deur, bij de haltebordjes was het verlaten. Leeg was het ook op de Beestenmarkt in Den Haag, waar de WSM-lijnen naar het Westland rijden. Nadat in een nachtelijke protestver- gaderirrg het personeel van de NACO met overgrote meerderheid besloten had heden het werk neer te leggen en enkele sprekers, ondersteund door de heer A. W. Corbijn. hoofdbestuurder van de Ned. Bond van Vervoerperso neel, deze staking met klem hadden ontraden, viel er een tweede besluit, met nog grotere meerderheid, om van daag nog niet te staken, doch in plaats daarvan de reeds eerder ter sprake ge brachte resolutie ter kennis te bren gen van de directies van alle vervoers bedrijven in Nederland. In deze reso lutie, waarin de grote teleurstelling over de trage gang van zaken bij de loononderhandelingen wordt betreurd eisen de NACO-chauffeurs, dat werk gevers de clausule dat de loonsverho ging als kostenfactor moet worden be schouwd en dus t.z.t. tot tariefsver hoging zal moeten leiden, uit de loon voorstellen moeten nemen. Indien dit voor vrijdag niet gebeurd is, zal er vrij dag gestaakt worden. Aan het perso neel van alle bedrijven zal gevraagd worden hiermee akkoord te gaan en dus eveneens vrijdag in staking te gaan als het ultimatum niet wordt ingewilligd. Een der voorstellen beoogde met de directie van de NACO, de heer P. Kis- temaker in Alkmaar te gaan praten, die niet afkerig is van de loonsverho ging. Ook de looneisen kwamen ter sprake: met de twaalf procent loons verhoging, door de ,TBM geëist, wilde men geen genoegen nemen: er zijn chauffeurs, dk 60,- in de week ver dienen; dat moet minstens f 75,- wor den, vond men. Verklaring vakbonden De hoofdbesturen van de Nederland se katholieke bond van vervoerper soneel „St.-Raphaël", de protestants christelijke bond van vervoerperso neel en de katholieke bond van werk nemers in het transportbedrijf „St.-Bo- nifacius", stelden gisteren in een ver klaring dat het overleg nog niet is uit geput, en dat optreden naar buiten thans niet opportuun moet worden ge acht. De bonden konden daarom niet achter de staking van het NBM per soneel gaan staan. „In deze fase van het overleg moe ten betere en doeltreffender metho den worden aangewend om tot een verantwoord resultaat te komen". De bonden riepen het NBM-per soneel op en dit geldt vandaag na tuurljjk ook voor de stakende WSM-ers te voorkomen, dat onnodige presti gekwesties het verder overleg bemoei lijken. De bonden vroegen nogmaals het vertrouwen in de leiding van de organisaties te handhaven en verzeke ren nogmaals, alles te zullen doen om op korte termijn tot een verantwoorde oplossing te komen. AMSTERDAM, 26 jan. De Suri naamse studenten in Nederland beleg- gu zondag en maandag in het Maar ten Maartenshuis in Doorn een studie conferentie over de Surinaamse taal. Prof. J. A. van Lier, hoogleraar in Wa- geningen, zal naast anderen de confe rentie toespreken. In Suriname heeft de regering kortgeleden een commissie ingesteld, die advies moet uitbrengen over een officiële schrijfwijze en spel ling van deze taal. Het „Sranangtongo". zoals het genoemd wordt, is samenge steld uit de verschillende talen, die tijdens de kolonisatie in Suriname gang baar waren. Hieronder vallen het En- els, enkele Afrikaanse talen, het Ne- erlands en de Iberische talen. In koel proza heeft de regering het kamerlid Koersen, in antwoord op zijn vragen, laten weten dat de overstromingsramp, die Amsterdam noord heeft getroffen, niet als een nationale ramp kan worden aange merkt. Zij is er weliswaar van over tuigd dat de ramp „nationaal aan spreekt", maar zij acht de omvang van de schade niet van dien aard, dat de opheffing van de gevolgen als een rechtstreekse taak van het Rijk te beschouwen zou zijn. De talrijke miljoenen, die nodig zul len zijn om Tuindorp-Oostzaan weer tot een bewoonbaar oord te maken en de persoonlijke schade van de duizen den ingezetenen te vergoeden, zullen dus moeten komen uit de kas van het Nationaal Rampenfonds en, in af wachting van de vaststelling van de schuld, uit de kas van de gemeente Amsterdam, waarbij dan op een „me dewerking" van het rijk „eventueel" gerekend kan worden. Voor de bewoners van Tuindorp- Oostzaan is ait zeer slecht nieuws. Na de teleurstellende opbrengst van de collecte van zaterdag valt het voor ons nog niet te verwachten, dat hun per soonlijke schade geheel zal worden vergoed. En uit de toch al zwaar be laste hoofdstedelijke gemeentekas is evenmin een steun te verwachter ver gelijkbaar met die aan de slachtoffers van de watersnood van 1953. Ongetwijfeld speelt bij de regering de vrees een rol, dat een al te gemak kelijk hanteren van de term „nationale ramp" de waakzaamheid bij de wa terschappen zou kunnen doen ver slappen. Maar men had toch op zijn minst een garantie voor de persoon lijke schadevergoeding aan de inge zetenen in het vooruitzicht kunnen stellen. Watersnoodrampen als iie van Tuindorp-Oostzaan behoren in ons land tot de allergrootste uitzon deringen; een bewijs van het voor treffelijk functioneren van onze wa terstaat. Anderzijds behoren zij ech ter tot de normale risico's in een wa terrijk land als het onze. Traditiege trouw plegen de gevolgen van waters nood-, ampen dan ook in de geest van nationale solidariteit te worden bestreden. Nu de regering, bij alle erkenning dat de ramp „nationaal aanspreekf', de eerste is om zich in zorgvuldig gekozen ambtelijke ter men aan bijna alle bekommernis om dit ernstige gebeuren te onttrekken kan men moeilijk van het Nederland se volk een spontane goedgeefsheid verwachten. (Van onze correspondent) VLISSINGEN, 26 jan. Koningin Juliana zal 17 mei het nieuwe gebouw van de provinciale griffie in de abdij te Middelburg openen. Op deze dag is het twintig jaar geleden dat de Mid delburgse binnenstad werd verwoest, waarbij ook het grootste deel van de abdij een ruïne werd. Er wordt thans nagegaan hoe deze dag tot een feeste lijke gebeurtenis kan worden gemaakt. Overwogen wordt in het kader van de ze opening o.a. de Taptoe Delft op de Middelburgse markt te doen uitvoeren. Aaver'j-ut te BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL 13439 LEIDSÈSTRAAT (81J KONINGSPLtlN) AMSTERDAM TEL 2^3596 Verwachting tot woensdagavond (Opgemaakt te 11.15 uur) Op vele plaatsen mist of laaghan gende bewolking. Geen regen van betekenis. Zwakke wind en iets la gere temperaturen. Zon: 8.29—17.17; Maan: 7.27—16.47 DE BILT, 26 jan. Een kleine sto ring, die maandag in zuid-Frankrijk naar het noorden afzwenkte, passeerde in de nacht daarop ons land en veroorzaakte overal regen. Plaatselijk viel meer dan 10 mm. Vanmorgen vroeg, toen het in het zuidwesten van het land opklaarde, ontstond er mist. Verwacht wordt dat er zich op vrij uitgebreide schaal mist zal vormen bij temperaturen dicht bij het vriespunt. Verder blijft er een kans op regen bestaan. Station Weer Den Helder Ynenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Zd.-Limburr Stockholm Oslo Kopenhagen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Pariis Nice Berlijn Frankfort Mtinchen Zürich Genève Wenen rnnsbrüci- Athene Rome Madrid Mallorca max. min neersl. temp temp afgel. gisteren 24 uur geheel bew. 8 4 2 geheel bew. 8 4 8 geheel bew. 8 5 7 regen 8 4 12 geheel bew. 8 4 10 regen 8 6 11 regen 8 5 10 regen 8 4 9 mist 3 2 0.4 mist 4 mist 5 2 1 o mist 9 -1 geheel bew. 8 5 8 geheel bew. 8 5 14 zwaar bew. 8 3 4 mist 8 3 7 zwaar Dew. 13 8 24 geheel bew. 9 1 0.4 regen 8 5 5 onbewolkt 1 -4 0 zwaar bew, 1 zwaar bew 8 3 18 motregen 1 -0 0.1 licht bew 15 -1 0 zwaar bew 14 zwaar bew. 16 11 1 geheel bew. 10 7 8 zwaar bew. 18 8 0

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 1