Regering zegt onmiddellijk contact met organisaties toe Eerst klimaatsverbetering, dan pas overleg over lonen Moskou moedigt ex-militairen aan Siberië te bevolken Regering blijft attent inzake ambtenarensalarissen Welke wijn bij wat? MONOPOLIE VAN P.T.T. NIET MEER GEWENST Suggestie: particulieren in de exploitatie betrekken Bellen ■Burg Buschauffeursionen in Tweede Kamer Motie verworpen Griepepidemie breidt zich uit De 1,2miljoen de worden vele faciliteiten verleend Gemeente-gratificaties passen niet in eenheid van loonmaatregelen Kamerstuk over draadomroep Reclame in draad televisie Geniet van 2 ■B» WOENSDAG 27 JANUARI 1960 PAGINA 3 In Toulouse 10.000 gevallen Voor belediging van luitenant: één week MINISTER TOXOPEUS zegt nogmaals: Gedrang op station eist 31 levens Waarnemend burge meester in Culem- borg benoemd OVER DE GOEDE TOON EN GLADSTONE Als U bij Uw dinertje thuis eens leuk „officieel" wilt doen, dan moet U natuurlijk ook weten bij welk gerecht welke wijn hoort. Enweet U het nog? Even repeteren. Bij hors d'oeuvre: moezelwijn,champagne of madeira. Bij vis: witte bordeaux. Bij rood vlees: rode tafelwijn of petit bourgogne. Bij gevogelte of wild: rode bourgogne. Bij koude vis schotels of kreeft: witte bourgogne of rijnwijn. En na het dinertje, welke sigaretten presenteert U dan? Natuurlijk Gladstone. Want Gladstone is - met of zonder Silk Filter - een milde sigaret die'iedereen voldoening schenkt. VOORNAAM EN AANGENAAM UW Zachte, geurige baai-tabak, een uitgezochte melange van de fijnste overzeese tabakssoorten Uit gevangenis van Vught Twee jonge Duitsers ontsnapt Nieuw dekenaat Den Helder opgericht Ook in Sc ha gen nieuwe deken benoemd (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 26 jan. Een motie, *aarin de heer Burger de regering wil de uitnodigen om de besprekingen met de vakorganisaties van werkgevers en tverknemers in het autobiishedrijf aan stonds te hervatten, is in de Tweede Kamer met 61 tegen 42 stemmen ver- Worpen. VVei heeft de regering toege legd om zodra blijkt dat het klimaat goed is, op korte termijn het gesprek Weer op te nemen misschien dus nog deze week en intussen contact te zul len onderhouden met de organisaties. De motie-Burger was het vervolg op een interpellatie van de socialistische frac tievoorzitter en op een groot aantal Tragen van verschillende Kamerleden, allereerst van de heer Van der Ploeg (KVP). Bij deze vragen ontlokte prof Romme aan minister Van Rooy de ver klaring, dat de regering blijft vasthou den aan de eis, dat eerst de sfeer gun stig moet zijn voor onderhandelingen, •naar dat daarna het gesprek onver wijld zal worden voortgezet. De enige die zich van de regerings partijen afzonderde en zich bij de PvdA, de CPN en PSP voegde was de heer Van Eibergen (AR- Hij kreeg geen kans om de minister te vragen wat er con creet zal gebeuren. De gelegenheid tot het stellen van vragen was op dat mo ment al afgesloten en er was nog alleen gelegenheid om verklaringen af te leg gen ter motivering van stemmen. De heer van Eibergen zei, dat hij dan, als hij geen antwoord meer kon krijgen. ,,tot zijn spijt" wel voor de motie-Bur ger moest stemmen. Het standpunt der regering werd ver dedigd door de minister van Sociale Zaken, dr. van Rooy, de minister van Verkeer en Waterstaat, drs Korthals en door de staatssecretaris van Sociale Za ken, de heer Roolvink. Zij betoogden dat men door het ultimatum ..eerst aan het werk alvorens wij weer gaan pra ten", de druk heeft willen wegnemen, waaronder de onderhandelingen zouden zijn komen te staan als men had moeten doorpraten terwijl er wilde stakingen aan de gang waren. De staatssecretaris gaf een overzicht van het verloop der onderhandelingen, dat de heer Burger traag had ge noemd. Het eerste contact met het be drijfsleven is op 14 september van het Vorige jaar tot stand gebracht. Op 9 no vember kwamen de eerste schriftelijke antwoorden binnen, die waren gevraagd Van de werknemers. Op 17 november en 4 december volgden de antwoorden van de drie werknemersorganisaties. Na bestudering konden de onderhande lingen op 19 januari worden voortgezet, waarbij men helaas echter niet tot over eenstemming kwam. De staatssecreta ris weersprak de beschuldiging van de socialistische fractievoorzitter, dat men het overleg slepende had gehouden. De regering had vast gehoopt na beraad op 27 januari tot overeenstemming te kunnen komen. Hij zag de staking twee dagen voor de slotbespreking als een appèl aan on dernemers en overheid. „Denk eens aan de reactie bij de strijdende partij indien wij tot overeenkomst kwamen op woensdag. Dan zal men zeggen, dat is het resultaat als je niet stil blijft zitten. Wanneer wij morgen praten", aldus straatssecretaris Roolvink, „dan is de kruitdamp nog niet opgetrokken. Wij bedoelen te voorkomen in een si tuatie te geraken waarbij het uiterma te moeilijk is voor de regering tot een gesprek te komen. Ditzelfde geldt voor de organisaties. Morgen zouden wij on der hevige druk staan. Er wordt nu gelegenheid gegeven om enkele dagen rustig te zijn en dus om tot ontspan ning te komen. Er wordt niet gestraft", zo zei de staatssecretaris, „en er wordt geen materieel offer gebracht. De ver antwoordelijken voor de staking heb ben de adviezen van de leiding der or ganisaties in de wind geslagen. De bo nafide vakbewegingen hebben haar uiterste best gedaan. Ze mogen maan dag komen confereren, als het rustig is. Hier is van ordeverstoring sprake." Ook minister van Rooy legde er de nadruk op dat de omstandigheden voor de regering aanleiding waren om de zaak zo hoog op te vatten. Het betreft hier immers een maatschappij die het ver voer van honderdduizend reizigers per dag regelt in het hart van het land. tus sen Amsterdam en Arnhem. Dat zou zijn repercussies hebben gehad op de onderhandelingen. Daartegenover stond het standpunt van de socialisten, dat de regering juist onrust had doen ontstaan omdat „men flink had willen zijn". Met bevorderen van een goede sfeer en rustig houden heeft men niets bereikt, aldus de heer Burger, zoals wel is gebleken uit het in staking gaan van nog een tweede groot vervoerbedrijf, nl. in het West- land. Dat is het tegendeel van rust, al dus de socialistische spreker. Hij sprak scherp tot minister van Rooy: „Best mogelijk dat u als expert in sociale za ken van oordeel bent, dat men een wil de staking tot de orde kan roepen door een klap op het hoofd van de bonafide vakverenigingen, maar dan spant u het paard achter de wagen." De heer van der Ploeg herhaalde bij de interpellatie wat hij al in zijn eerste vragen tot de regering had laten uitko men: Niet de bonafide vakvereniging maar het stakingscomité had de leiding bij de staking. Het viel volgens hem niet aan te nemen, dat een vakvereni ging zich tijdens de onderhandelingen zou laten beïnvloeden door een staking, die zij zelf afkeurt. Daarop baseerde hij zijn verzoek, dat de regering alsnog de mogelijkheden zal onderzoeken de be sprekingen te hervatten. Het standpunt van de VVD werd door prof. Oud verdedigd, die van me ning was, dat de regering niet de juis te oplossing had weten te vinden in de moeilijke positie waarin zij door de wilde stakingen was geraakt. Zij had zich eerst ervan moeten overtui gen, of de sfeer wel inderdaad bedor ven was. Daarop sloot hij zich aan bij prof. Romme met het verzoek om de onderhandelingen zo spoedig moge lijk te hervatten. De heer Nederhorst (PvdA) vroeg of de actie van de regering niet moet wor den gezien als een „kinderachtige straf maatregel" Zij partijgenoot de heer Roemers kon niet aannemen, dat het algemeen belang gediend werd met wat de regering heeft ondernomen. De minister van Sociale Zaken las vervolgens het telegram voor dat de regering aan de organisaties heeft doen toekomen en wees met name op de laatste zin daarvan: „De regering blijft tot bespreking in rustige sfeer bereid". Na kort beraad, waarvoor de ver gadering werd geschorst, kwam tegen zes uur het antwoord van de regering bij monde van minister Van Rooy: de regering zal, zodra de sfeer goed is, het overleg hervatten. Bij uitzondering heeft dr. Kortenhorst met instemming van de gehele Kamer en het kabinet na de gestelde vragen vanmiddag de interpellatie Burger van wege haar urgent karakter onmiddel lijk aan de orde gesteld. Mr. Burger dankte voor deze „sportieve geste". Hel is gebruikelijk, dat de Kamer een in- terpellant eerst op een nader te bepa len datum aan het woord laat. Minister Van Rooy deed afstand van het recht dat de interpellant de regering eerst inzage geeft van de vragen die hij wil stellen. LONDEN, 27 jan. (Reuter). De griep epidemie in West-Europa breidt zich langzaam uit. Gezondheidsautoriteiten in Oost-Frankrijk noemden de epidemie vandaag „ernstig". In Toulouse zijn 10.000 griepgevallen. In München liggen de ziekenhuizen vol; 200 patiënten moesten daar dinsdag worden geweigerd. De ziekte ,eeft ook opper-Oostenrijk bereikt. De omvang van de epidemie in Bonn laat zich aflezen uit het feit, dat een derde van de parlementsleden der CDU ziek is. De socialisten staan er beter voor; zij tellen één zieke per tien af gevaardigden. MOSKOU, 27 jan. (Reuter) In een Russisch staatsbesluit dat gisteren is ge publiceerd, worden de 1.2 miljoen offi cieren en manschappen die gedemobi liseerd zullen worden, aangemoedigd „oostwaarts te gaan" en Siberië te hel pen bevolken. In de steden van Siberië, dat premier Khroesjtsjev eens een ge bied heeft genoemd „waar twee beren zelden elkaar in twee jaar tjjd ontmoe ten", zullen commissies worden opge richt om de oud-militairen en hun ge zinnen snel en gemakkelijk te laten wennen aan het burgerleven en bij het werk op fabrieken, bouwprojecten en boerderijen. Degenen die zich in Siberië zullen ves tigen, krijgen een belastingvrije staats- premie van 500 gulden. De plaatselijke instanties moeten binnen een maand tijd werk verschaffen. Zij die naar het verre noorden of oosten van Siberië gaan, zul len binnen drie maanden particuliere woongelegenheid krijgen. Dergelijke (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 26 jan. Het Hoog Mili tair Gerechtshof heeft vanmorgen een 21-jarige soldaat uit Tilburg, die 9 sep tember een eerste luitenant had bele digd, veroordeeld tot een gevangenis straf van een week. De advocaat fiscaal eiste veertien dagen geleden bevesti ging van het knjgsraadvonnis namelijk zes weken militaire detentie. De soldaat had de luitenant, die een recruut op het terrein van de Krom hout-kazerne te Tilburg een uitbrander stond te geven, onwelvoeglijke termen naar het hoofd geslingerd. Het geval heeft in Tilburg nogal wat opschudding verwekt, omdat de luitenant de soldaat, die in burger gekleed was, door de wacht van de straat liet halen. De fractieleider van de P. v. d. A. mr. Burger, tijdens zijn interpellatte in de Tweede Kamer over de staking van de chauffeurs der n.b.m. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 26 jan. Het gebrek aan vertrouwen van enige organisaties Tan overheidspersoneel in de regerings toezeggingen over de ambtenarensala rissen heeft minister Toxopeus „teleur gesteld en gegriefd". In de senaatsver- Kadering van dinsdag, waar de begro ting van Binnenlandse Zaken werd be handeld, zei de minister, dat de organi saties niet hebben aanvaard, dat het de regering ernst is met de belofte om in het overleg „terug te komen" als het gemiddelde van de loonsverbeteringen in het bedrijfsleven bekend is. „We be schikken nu eenmaal nog niet over zo- Teel gewijzigde c.a.o.'s, dat een oordeel •Ter de „trend" mogelijk is," aldus de •Minister. Toch heeft de regering de ambtena 'enn'et achteraan willen laten komen -n heeft zij daarom als voorlopige maat- «ffij1 een Yerh°ging met 3 pet voorge- li zo zf' de bewindsman. Twee orga- ï®a^es (de Christelijke Bond en de van Hoger Personeel) hebben wel Mr SWen 111 de toezeggingen gehad j- Toxopeus noemde de onvattine vat de «„Vil""'""' n?emde de opvatting van le imnf ™?,r|anisaties dat er geen enke- jrinc 'nn^or- K op een verdere verho- «"■g „ongerechtvaardigd" woord tinminister nog in ant- De Loor fpvdi?af van het Kamerlid Door (PvdA) dat de loonmaatre gelen In Rotterdam de gratificaties niet pasten in de eenheid van loon maatregelen. „Natuurlijk kon in Rot terdam niet gebeuren wat voor het rijkspersoneel in het algemeen belang moest worden afgewezen." Over het vraagstuk van de waarde vaste pensioenen „gekoppeld aan de lonen en natuurlijk niet aan de prijzen want dat zou desastreus zijn" wilde de minister nog geen oordeel geven. In het particuliere bedrijf bestaan die waardevaste pensioenen overigens ook niet. De minister zei veel te verwachten van de resultaten van een eigen „be lastinggebied" voor de gemeenten. Het is een extra mogelijkheid om aan de bur gers duidelijk te maken dat het hun eigen geld is waarmee al of met iets wordt gedaan. Mr. Toxopeus zei te zullen blijven ha meren op het aambeeld van de decen tralisatie. Hij wil een vaste commissie die richtlijnen voor decentralisatie kan geven. De salariëring van burgemees ters in kleine gemeenten is in beraad. Het is allemaal moeilijk te beoordelen, maar hij betwijfelde of er in kleine ge meenten „minimumlüders" zijn. Er is geen sprake van, dat het *a- binetsberaad over de subsidiëring /an de kerkenbouw zou stppneren. Er wordt aan gewerkt en de minister van Volks huisvesting is in het kabinet voor deze zaak de centrale figuur. Advertentie U HEEFT HET ZO TE PAKKEN! Kriebtlhoest, keelpijn, opkomende ver koudheid, verdrijf ze «nel met Potter's Linie. Duizenden vinden er dagelijks b»t bijl In hondign p/atte doosje» d SS cent m». a ti» iiint «ii»"t»« SEOEL, (Reuter) Kort voor mid dernacht plaatselijke tijd, zijn gisteren 31 personen om het leven gekomen en 49 gewond, toen een menigte reizigers zich verdrong op een spoorwegstation in de Zuidkoreaanse hoofdstad Seoel. De haastige reizigers wilden met alle geweld een trein halen, die, aan de voor avond van het Chinese nieuwjaar, uit Seoel naar Mokpo, in Zuid-Korea, ver trok. (Van onze correspondent) CULEMBORG, 27 jan. De com missaris van de Koningin in Gelder land heeft met ingang van 1 februari tot tijdelijk waarnemend burgemeester van de gemeente Culemborg benoemd dr. J. W. Noteboom, oud-burgemeester van de gemeente Voorburg. Dit we gens ziekte van burgemeester H. A. J. M. van Koningsbruggen. waarborgen zijn nodig wegens de voor rang die reeds verleend werd aan de talloze vrijwilligers die zich in de afge- lopen drie jaar in Siberië vestigden. Ve le vrijwilligers wonen de eerste twee jaar echter in barakachtige verblijven. Vermoedelijk zullen velen Siberië kie zen dat nu een geregelde verbinding met straalvliegtuigen heeft. In Siberië met zijn enorme natuurlijke bronnen breiden de mogelijkheden zich snel uit. Voorts zijn er voor de demobiliseren- den mogelijkheden tot een technische opleiding met betaling van 75 procent van het toekomstige salaris, een spoed cursus ter voorbereiding van een uni versitaire studie, toelating tot vele in stituten zonder het afleggen van toela tingsexamens en stipendia tijdens op leidingscursussen ook als de cijfers mid delmatig zijn. Aan degenen die hun eigen huis willen bouwen, zal de staat rente loze kredieten verlenen die in zeven jaar kunnen worden terugbetaald. Vooraan staande officieren zullen gratificaties krijgen, variërend van een maand tot drie maanden salaris. Advertentie ï'.Stó?» KING SIZE 20 STUKS F W (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG, 26 jan. De draadom roep is in zijn huidige vorm, zonder dat daaraan een grotere aantrekkelijkheid wordt gegeven, niet zó te exploiteren, dat er een positief bedrijfseconomisch resultaat mee te verkrijgen is. De na delige saldi beliepen in de jaren 1954 tot en met 1958 respectievelijk 3.6, 5.8, 5.-, 3.6 en 3.7 miljoen gulden. Deze uitkom sten wijken belangrijk af van de prog nose, die werd opgesteld toen de radio- distributie na de oorlog geïncorpordeerd werd bij de PTT. Het nadelig saldo over het afgelopen jaar wordt op 5.1 miljoen gulden geraamd. Het opvangen van de teruggang in de baten door mid del van een tariefsverhoging wordt niet mogelijk geacht: een tariefsverhoging zou slechts een verscherpte reactie van opzeggingen teweeg brengen. Aldus wordt gesteld in een beschouwing over de draadomroep, die minister Korthals heeft overgelegd aan de Tweede Kamer. Hoewel enige correctieve maatrege len (te weten: incidentele afstoting van onrendabele netten, afschrijving op ba sis van aanschafwaarde, activering van de kosten van huisaansluitingen en een claim op een aandeel in de luisterbij drage) mogelijk zijn, kan men daar mee niet tot een sluitende exploitatie komen, zo wordt in de beschouwing geconcludeerd. Het nut van de draadomroep zal ech ter niet alleen naar bedrijfseconomische maatstaven mogen worden bepaald daarnaast dient de draadomroep ook op zijn nationale mérites te worden be oordeeld. De draadomroep voorziet nog steeds circa twintig pet. van de gezin nen in de geëxploiteerde gebieden van radioprogramma's op een wijze, die kwalitatief slechts door FM-omroep be naderd kan worden. Verder is de mo gelijkheid om de bevolking langs een andere weg dan de ether te bereiken strategisch (zowel civiel als militair) van belang in tijden van oorlog, span ningen en rampen. Indien derhalve naast bedrijfsecono mische ook maatstaven van algemeen belang worden aangelegd, kan dit er toe leiden, dat de PTT belast wordt met voortzetting van de exploitatie. Mocht deze beslissing genomen worden, dan zullen de exploitatieverliezen aanvaard moeten worden; wordt daarentegen het exploitatieverlies doorslaggevend ge acht, dan zal liquidatie aan de orde moeten komen. Uiterste consequentie Wanneer men de uiterste consequen tie van liquidatie trekt, dan dient de zaak snel afgewikkeld te worden. Het verlies bi) een liquidatie-ineens kan gesteld worden op ca. 72 miljoen gul den: dit op basis van een rentevoei van's pet. equivalent aan een perma nent jaarlijks exploitatietekort van 3 6 miljoen gulden. Voor de werkne mers, die voortgekomen zijn uit bet vroegere radiodistributiepersoneel en die niet konden worden omgeschoold zal er een wachtgeldregeling moete'- komen. Verder moet er rekening mee worden gehouden, dat er grote natio nale investeringen gemoeid zullen zijn met de aanschaffing van radiotoe stellen in de gezinnen, waar men thans draadomroep heeft. Als liquidatie op grond van overwe gingen van algemeen belang moet wor den vermeden, zal voortzetting van de draadomroep slechts tot betere resni- tate» kunnen leiden als de draadomroep nieuwe levensvatbaarheid krygt. Dit is mogelijk door: 1. het attractiever ma- nen te komen. ken van de draadomroep; 2. een wij ziging van de exploitatievorm; 3. het benutten van de draadomroepnetten voor de draadtelevisie. Ten aanzien van het eerste punt wordt in de beschouwing opgemerkt, dat de draadomroep op de lijnen drie en vier o.a. meer lichte muziek en buitenlandse programma's zou kunnen geven. Verder zou men het mogelijk willen maken, dat aan de draadomroepaansluiting de zelfde nevenapparatuur wordt gekop peld als aan de gewone radiotoestellen. Op bescheiden schaal is hiermee ai een begin gemaakt. Het beoogde doel is niet te bereiken zonder samenwerking met industrie en handel. Wijziging exploitatievorm Zeer opmerkelijk is hetgeen in het Kamerstuk wordt gezegd over het tweede punt: de wijziging van de ex ploitatievorm van de draadomroep. Een van de conclusies luidt, dat hand having van het PTT-monopolie in de huidige vorm en omvang niet langer noodzakelijk en zelfs minder wense lijk is. Men zou tot een constructie willen komen, waarbij het monopolie van de PTT in beginsel beperkt wordt tot de transmissie en het resterende dee) van de exploitatie in particuliere handen komt. Men acht het denkbaar, dat een bepaald net, dat voor de PTT beslist onrendabel is, door een parti culier als nevenbedrijf wordt geëxploi teerd. Er zouden zich ook gegadigden kunnen melden voor het verzorgen van de draadomroep in gebieden, die tot dusverre nog niet in exploitatie geno men zijn. Aangaande het derde punt, de draad televisie, zegt de beschouwing, dat het technisch mogelijk is het merendeel van de bestaande draadomroepnetten ge leidelijk aan geschikt te maken voor draad-t.v. Men zou hiermee moeten be ginnen in geselecteerde gebieden: er zou tijdig overleg moeten worden gepleegd met de industrie om de beschikking te krijgen over vereenvoudigde televisie ontvangtoestellen. Men wijst voorts op zekere mogelijkheden voor reclame in de draad-televisie. Men heeft zich beziggehouden met ,de vraag van de verkoopbaarheid van het nieuwe medium naast de bestaande vorm van televisie. Als voordelen van draad televisie worden genoemd: de storing- vrije ontvangst, de mogelijkheid van meer programma's, de in principe la gere prijs van draadtelevisie-ontvangst toestellen en de afwezigheid van anten nes, die het stadsbeeld storen. Een na deel is, dat de draadtelevisie een be perkter bereik heeft dan de t.v. via de etberweg. Bij exploitatie van draadtelevisie zou de PTT zich moeten beperken tot de transmissie als monopolie. De overige exploitatie zou men in handen van par ticulieren willen leggen. Verwacht wordt dat de draadtelevisie een gunstige in vloed zal hebben op de draadomroep: de apparatuur kan beter worden bezet en een gecombineerd abonnement op omroep en televisie heeft een klanten- bindend en -wervend effect. Voor par ticulieren wordt het deelnemen in de exploitatie van de draadomroep aantrek kelijker wanneer men de omroep met televisie combineert. Na de uiteenzettingen over deze pun ten komt de beschouwing, die de minis ter van Verkeer en Waterstaat aan de Tweede Kamer heeft gezonden, tot de volgende slotsom: l. Wanneer in beginsel exploitatie van een gecombineerde draadomroep in nieuwe vorm en draadtelevisie aanvaard kan worden, ware op korte termijn te on derzoeken ot er een vorm van samen werking met belanghebbende particu lieren gevonden kan worden; zo ja, dan zou er een wetswijziging tot stand die- Wanneer de hiervoor genoemde opzet principieel zou moeten worden afgewe zen of wanneer daarvoor geen bevredi gende basis zou kunnen worden gevon den, zou men moeten beslissen over: a. voortzetting van de huidige exploita tie van de draadomroep met de nodige beperkingen, doch met een onvermüde- Hjk exploitatieverlies of b. liquidatie met het daaraan verbonden verlies. Natuurlijk is de telefoon op zich genomen een aller aardigste uitvinding. Je kunt nog eens een verre nicht in Timboektoe, die je normaliter nooit spreekt, opbellen om te vragen hoe het met haar gaat. Dat is een voordeel. Een nadeel is dat je ook opgebeld kunt worden. Niet alleen door de nicht, maar door iedereen, die het maar belieft. De ergsten onder hen zijn de grap jassen. Zij lokken je wel aan het ap paraat, maar zij zeggen lekker niet wie zij zijn. Dat moet je raden. En zij worden steeds joliger naarmate je onvermogen tot juist identificeren duidelijker aan het licht komt. Zo'n gesprek verloopt meestal zo: Hij: „Nou, daar ben ik hoor" Ik: „Wie is ik" Hij: „Ha, ha, dat had je njet gedacht he?" Ik: „Neen. Ik denk nooit. Al sinds jaren niet". Hij: „Kom nou, weet je werkelijk niet wie ik ben?" Ik: „Neen. En als u het niet zégt wil ik het ook niet weten". Hij: „Ha, ha, die is goed, nog altijd dezelfde type". Ik: „Met wie spréék ik voor alle duivels". Hij (gierend): „Met mij". Ik smijt de hoorn op de haak, ge bruik een krachtterm, alleen bestemd voor inheems gebruik, en zeg tegen mijn vrouw: „Daar belt een idioot op, die niet wil zeggen, hoe hij heet". Mijn vrouw kijkt mij kommervol aan en vraagt timide: „liet zal Henk toch niet zijn geweest?" Henk is een familie-lid dat ons al len na aan het hart ligt. Ik zeg: „Welnee, Henk is toch niet gék". Kortom, mijn vrouw en ik krijgen enig verschil van mening en ik lig 's nachts in bed te woelen, omdat ik niet weet, wie er opgebeld heeft. Maar die onbekende vent is nog steeds niet bijgekomen van het lachen. Het andere geval ligt weer anders. Ik zit net met vrouw en kind on bekommerd boerenkool met worst te eten of daar gaat de telefoon Het is ierrn nd, die wél zijn naam noemt, maar die het niet eens is met wat ik heb geschreven. Dat hoeft ook niet. Hij mag denken wat bij wil: ik ben geen terrorist die met bommen gooit naar iemand die anders denkt. Ik 1 hem zelfs niet op. Ik vind dat hij rus tig met vrouw en kind boerenkool met worst moet kunnen eten, zonder dat ik er (telefonisch) tussen kom. Ik vertel hem dat, maar hij blijft het niet met mij eens. Wij komen tot geen enkele slotsom en breken het gesprek af. Maar de boerenkool met worst smaakt niet meer. Sinds enige tijd echter heb ik er iets op gevonden. Bij voorkomende gelegenheden stuur ik mijn zoon naar de telefoon. Dan gaat het zo: Mijn zoon: „Hallo?" Andere kant: „Zoem-zoem-zoem- zoem Mijn zoon: „Ik heb huis gebouwd". Andere kant: „Zoem-zoem-zoem- zoem Mijn zoon: „Papa jarig" (Dat slaat nergens op, maar het is toch aardig gevonden). Andere kant: „Zoem-zoem-zoem- zoem Mijn zoon: „Dag, dag". Gesprek uit. Vervolgens komt mijn zoon mij rap porteren: „Mijnheer maten!". Ziet u, en wie daarna nóg eens op belt, heeft, over het algemeen, recht van spreken. Advertentie DEN BOSCH, 27 jan. Gisterochtend om zes uur is in de gevangenis Nieuw- Vosseveid te Vught ontdekt, dat twee Duitse delinquenten ontvlucht waren. Een door de Vughtse politie ingesteld onderzoek heeft uitgewezen, dat zij om streeks drie uur in de nacht ontvlucht moeten zqn, daarna in het dorp gesig naleerd zijn en zich in de richting van Limburg bewogen. Beiden waren wegens diefstal en inbraak tot gevangenisstral- fei. veroordeeld. Beide ontsnapten zijn 21 jaar. De een is afkomstig uit Aken, de ander uit Her- zogenrath. Verwacht wordt, dat zij zul len trachten naar Duitsland uit te wij ken. HAARLEM. 27 jan. - Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, heeft een nieuw dekenaat opgericht onder de naam van „dekenaat Den Helder". De parochies, die er toe behoren, zijn afgesplitst van het bestaande dekenaat Schagen. Aan dit laatste dekenaat zijn enkele paro chies toegevoegd, die tot nog toe be hoorden tot het dekenaat Alkmaar. Tot deken van het dekenaat Den Hel der is benoemd de hoogeerw. heer G. P. Bakker, die tot nog toe deken was van Schagen. en tot deken van het de kenaat Schagen is benoemd de hoog eerw. heer C. M. Doeswijk, pastoor te Schagen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 3