Principieel debat recreatie plan in duingebied Streekplan Z.-Kennemerland voor Raad van State Voortreffelijke gastdirectie van Appia op NJPkO. -concert KRACHTIG BESTUURSBELEID OOK Bil FINANCIËLE AFHANKELIJKHEID Geen halfslachtige traverse door Haarlem-Aerdenhout uit jaar nog bouw nieuw postkantoor Uw baby Nog geen drie procent-voorschot voor gemeentepersoneel "Weg ten noorden van Aerdenhout veroorzaakt alleen moeilijkheden Loemoemba in Brussel Gulden zomer voor Zandvoort Betoverend vioolspel van Ida Haendel GEMEENTERAAD ZANDVOORT Feestavond „De Straalpijp" Omzet wordt geschat op f 13 miljoen ZANDVOORTS BURGEMEESTER IN NIEUWJAARSREDE Haarlem e.o ELF INBRAKEN in Velsen en Santpoort opgelost Schilderspatroonsbond vierde 60-jarig bestaan PAGINA 5 WOENSDAG 27 JANUARI 1960 1 Beschadiging duinen Bramenlaan Geen voorschot Onderlinge wedstrijden van H.P.C. Topconferentie Burgerlijke Stand Haarlemmerliede en Spaarnwoude Brede visie Advertentie pfi Modeshow-causerie voor a.s. moeders op woensdag 3 februari, van 2.30-4 uur in ons gebouw Grote Houtstr. 54, Haarlem. Het laatste leuke nieuws voor boby's uitzet... de nieuwste mode voor a.s. moeders... het wordt u getoond in een gezellige sfeer, met koffie of thee en gebak! Gratis toegangsbewijzen verkrijgbaar aan de cassa. Haarlem kanaal vanaf het pontveer tot de voor malige Velserbrug en tegen de reeds in het streekplan aangegeven mogelijk heid van vestiging van een tweede ba sis-industrie. Burgemeester Van Fenema verklaar de dat in het gedeelte ten noordoosten van de Zandvoortse bebouwing zich bin nenkort twee grote industrieën vestigen, hetgeen huisvesting van werknemers nodig maakt. Bovendien is er in Zand- voort nog veel behoefte aan woningwet- bouw. Ook bepleitte de burgemeester een weg Zandvoor-IJmuiden. Een bou levard hoeft dat niet te worden, wel een weg achter de eerste duinenreeks. Mr. W. H. Vliegen, de Amsterdam se stadsadvocaat, achtte het noodzake lijk dat in het streekplan wordt vast gelegd dat het Noordzeekanaal ver breed zou kunnen worden van 300 tot 400 m. en dat er eventueel een tweede grote sluis gemaakt zou kunnen wor den. Daartoe zou een strook van 200 m. breedte gereserveerd moeten worden. (De zitting duurt voort). HEEMSTEDE, 27 jan. De jaarlijk se feestavond van de Heemsteedse brandweervereniging ,,De Straalpijp" is nader vastgesteld op woensdag 3 febru ari in het Verversingshuis Groenendaal. De avond wordt verzorgd door het ca baretgezelschap ,,de vrolijke vrijbui ters" uit Aalsmeer. Daaraan vooraf gaat om acht uur het officiële gedeelte. Afscheid zal worden genomen van de heren C. Büthker, die in september van het vorige jaar het commando over de Heemsteedse brand weerploeg heeft neergelegd, en van de heer A. Deelissen. Tevens zal aandacht worden besteed aan het feit, dat de he ren R. Abrahams (secretaris van de ver eniging) en H. de Zwart 12% jaar aan de brandweer in Heemstede zijn verbon den. in beginsel te besluiten akkoord te gaan met de plannen van de combina tie Hellemond-Karseboom voor de stichting van een gevarieerd vakantie- bedrijf op een terrein langs de Noord Boulevard. De heer Gosen (A.R.) was bevreesd voor de aantasting van het duinter rein. De heer Breure (V.V.D.) verge leek dit voorstel met een denkbeel dig plan om de Hout te Haarlem om te kappen en te gaan exploiteren of om het Frans Halsmuseum tot een flatge bouw te verbouwen. De voorzitter greep in door te verklaren, dat het col lege alleen een principiële uitspraak van de raad wilde krijgen voor de vraag of het duingebied moet worden afgestaan voor de stichting van bedrij ven die actieve recreatie ten doel heb ben. Daaraan moeten stringente voor waarden worden verbonden om de be schadiging van het duinterrein tot een minimum te beperken. Het plan be staat, een naamloze vennootschap op te richten, welke de exploitatie van het gehele duingebied langs de Noord- Boulevard in handen krijgt. De ge meente houdt daar aandelen in. Deze N.V. zal moeten waken voor behoud van het natuurschoon. Aan de combi natie Hellemond-Karseboom zal de verplichting worden opgelegd het be drijf te zijner tijd in de naamloze ven nootschap in te brengen. Wethouder Kerkman (P.v.d.A.) deelde mede, dat de Nederlandse Heide Maatschappij een recreatie plan heeft gemaakt, waarin o.a. wordt voorzien in bungalow-bouw op de duinterreinen tot de grens van Bloemendaal. De heer Lindeman (K.V.P.) had uit de nadere toelichting de bevestiging beluisterd, dat het duinterrein zal wor den beschadigd. Hij vond dat een be zwaar, juist in verband met de taak welke Zandvoort, heeft op het stuk van het toerisme. Verder betwijfelde hij het, of het juridisch mogelijk zal zijn de erfpachtsovereenkomst te ontbinden als de naamloze vennootschap wordt opgericht. Omdat hij het voorstel on voldoende voorbereid achtte, stelde hij voor het aan te houden. Mevr. Mol (P.v.d.A.) was ook huiverig voor be schadiging van het duinterrein, maar de bevordering van het sociaal toeris me gaf voor haar fractie de doorslag. De heer Siegers (K.V.P.) had in de Butlin-camps in Engeland gezien dat vernield natuurschoon werd vervangen door fraaie gras-gazons. Hij was vóór het beginselbesluit. In een uitvoering betoog verdedigde de voorzitter het voorstel nog in tweede instantie. Het voorstel-Lindeman (aanhouden) werd verworpen met 5 tegen 9 stemmen. Met omgekeerde stemverhouding werd het voorstel tenslotte aangenomen. Het uitbreidingsplan-Bramenlaan te Bentveld werd ondanks de bezwaren van de buurtbewoners (die afgevaar digden op de publieke tribune hadden) aangenomen met 9 tegen 5 stem men. Wethouder Tates (V.V.D.) be hoorde tot de tegenstemmers, omdat hfj het geen rechtlijnig beleid vond om een in februari 1959 door de raad in genomen afwijzend standpunt thans te herzien. De voorzitter vond de Stichting Buurtschap Bentveld", die bezwaren had gemaakt, niet representatief voor de buurtbewoners. Van de 84 bewoners van Bentveld zijn er 26 geen lid van de stichting. Hij verweet de opposanten harteloos egoïsme en vond het optre den van de stichting bijzonder onbe hoorlijk. Men had hem zelfs verteld, dat een van de betrokkenen had ge zegd: „als de raad dit plan aanneemt, heb ik wel een vriendje dat zal zor gen, dat het door hogere instanties wordt getorpedeerd". Het voorstel om het gemeenteperso- neel een 3 pet. voorschot te verlenen ontmoette bij de heer Paap (PvdA) bezwaar, omdat in het centraal ge organiseerd overleg geen overeenstem ming werd bereikt. De heer Lindeman (KVP) wilde in verband daarmede akkoord gaan met het voorstel-Paap tot aanhouding. De voorzitter zei, dat h,et te verlenen voorschot in het be lang van het gemeentepersoneel is. Het voorstel werd met 131 stem aangehouden. ZANDVOORT, 27 jan. Uit de gege vens, vermeld in de nieuwjaarsrede van de burgemeester van Zandvoort, blijkt duidelijk hoe Zandvoort van de prachtige zomer van 1959 heeft geprofi teerd. De strandexploitanten ontvingen voor de verhuur van stoelen en tenten 536.000 (1958 329.000). De kampeer terreinen boekten 163.000 overnachtin gen <1958: 120.000). De NZHVM ver voerde op de zomerlijn Haarlem - Bloe- mendaalse strand - Zandvoort 398.000 passagiers (1958: 293000), op de zomer lijn Heemstede-Zandvoort 37.000 (32.8000) en op de lijn Amsterdam - Haarlem - Zandvoort 6.780.000 (1958: 6.693.000). Van 1 januari tot 1 oktober 1959 kwa men op het spoorwegstation Zandvoort 719.000 reizigers binnen (dezelfde perio de 1958: 665000). Bij de rijkspostspaarbank te Zand voort werd ingelegd ƒ1.417.000 en te rugbetaald ƒ1.160.000.-; bij de Nuts- spaarbank respectievelijk 2.333.000 en ƒ1.490.000,-, makende een spaarsaldo van ƒ1.100.000,- in totaal. Het water bedrijf verkocht 560.000 m3 water (1958: 543000). De vermakeliikhedenbelasting bracht op 152.989 (1958: 117.124). In dit bedrag is begrepen 32.800 van de „Grand Prix" auto-wedstrijden en 37.433 van de wereldkampioenschappen wielrennen. Het aantal overnachtingen van toeris ten te Zandvoort bedroeg naar schatting 840.000. Aannemende, dat per persoon per etmaal voor verblijf, maaltijden en ontspanning ƒ10,- is besteed, komt men tot een omzetcijfer van circa 8 miljoen, los van het dagbezoek dat op circa 5 miljoen wordt geraamd. De „vreemde lingen-industrie" boekten te Zandvoort dus een omzet van circa 13 miljoen. HAARLEM, 26 jan. In het Sport- fondsenbad te Haarlem heeft de Heem steedse zwem- en poloclub H.P.C. on der grote belangstelling, tijdens de oe fenuren onderlinge wedstrijden gehou den. Hierbij bleek dat de H.P.C. over een brede basis van jeugdige leden be schikt. hetgeen een belofte inhoudt voor de toekomst. Er werd schoolslag, rug slag en vrije slag gezwommen door de jongste leden over een afstand van 25 meter en voor de ouderen 33 me ter. De over de verschillende zwemsla gen gemaakte tijden werden bij elkaar geteld .en vormde het eindresultaat. De voornaamste resultaten zijn: Meisjes: tot 12 jaar: 1. D. Velthuis 1 min. 14,3 sec.; 2. J. Jesse 1 min. 14,7 sec.; 3. J. Kok 1 min. 16,2 sec., 12 en 13 jaar: 1. N. Neuteboom 1 min. 18,5 sec.: 2. J. Weijers 1 min. 20,3 sec.; 3. D. Zwaan 1 min. 26,9 sec.; 14 en 15 jaar: 1. L. Remer 1 min. 11,9 sec.; 2. N. Dix 1 min. 12,8 sec.; 3. G. Leenaarts 1 min. 16,8 sec. Jongens: tot 12 jaar: 1. A. v. d. Veen 1 min. 8 sec.; 2. Al. Bakker 1 min. 15,6 sec.; 3. E. Vermaat 1 min. 16,3 sec. 12 en 13 jaar: 1. P. Hunnik 1 min. 8,8 sec.; 2. B. Pieterse 1 min. 10,2 sec.; 3. T. Duivenvoorde 1 min. 17 sec. 14 en 15 jaar: 1. B. de Jong 1 min. 4,8 sec.; 2. H. Kuiper 1 min. 9.3 sec.; 3. J. van Hensbergen 1 min. 12,3 sec. De Congolese leider Loemoemba is dinsdag na in de Congo uit de gevangenis te zijn losgelaten in Brussel gearriveerd, waar hij nu ook aan de rondetafelconfe rentie over de onafhankelijkheid van de Congo zal deelnemen. Direct na de aankomst in de Belgische hoofdstad ging hij naar zijn hotelkamer voor een vergadering met zijn partijgenoten. Op de stoel zittend Loemoemba, met zijn polsen in verband vanwege de verwondingen die hij door de boeien heeft opgelopen. f6 wPlultsluitend v00r het snelverkeer. JM ,J» ten noorden van Aerdenhout uit ens de heer De Ranitz geen VrOot-ye,rlceerstechnisch oogpunt. Men f?<W zaal<t er slechts tal van moeilijk- leider demonstreerde. Men hoorde een weergaloos mooi begeleidend orkest in volmaakte eenheid met Ida Haendel. Het leek wel of de dirigent eveneens de viool bespeelde van de soliste. Het prachtig reagerende orkest deed de rest. Het concert werd besloten met „Bal lade en Hongaarse boerenliederen" van Bela Bartok. Het is plezierige muziek om naar te luisteren. De harde samen klanken uit latere werken ontbreken hier nog volkomen. Het volksliedachtige karakter overheerst sterk. Na alles wat we reeds gehoord hadden is het over bodig om te zeggen, dat dirigent en or kest er voor zorgden, dat de uitvoering van dit Bartok-werk een waardig besluit vormde van een zeer mooi concert. Di rigent, soliste en orkest werden langdu rig toegejuicht. HAARLEM, 27 jan. Het concert van het Noordhollands Philharmonisch Orkest van gisteravond werd gegeven onder leiding van de gastdirigent Ed- mond Appia, vaste dirigent van radio Genève. Op zeer overtuigende wijze heeft hij getuigenis afgelegd van zijn talenten als orkest-leider. Vóór de pau ze frappeerde wel op buitengewone wij ze de Haydn-Symphonie. Er lag een gloedvolle glans over het gehele orkest. De dynamiek kreeg speciale aandacht. Het leek of de dirigent door zijn pre- ciese directie geen noot aan de aan dacht wilde laten ontsnappen. Strak stonden de accoorden onder elkaar en iedere noot, zelfs die in het fijnste pianissimo, kwam zingend uit de in strumenten. Speciaal het Menuet met zijn heerlijke trio, had een charme en warmte. Aan de Symphonie van Haydn ging de eveneens zeer geacheveerd ge speelde suite „Les Indes Galantes" van Rameau vooraf. Na de pauze liet Edmond Appia het publiek kennis maken met de symfoni sche prélude tot „Antigone' van de Zwitserse componist Jean Binet. Het bleek muziek van een eerlijke en klare taal. De sfeer van het stuk is bewogen, het melodisch element van bijzondere betekenis. Toch trof men geen moderne, opzienbare klanken in deze prélude aan. Edmond Appia liet het orkest met grote spanning spelen. Na Haydn was ontegenzegge'ijk de symphonie Espag- nole van Lalo het hoogtepunt van het concert. Soliste was de bekende violis te Ida Haendel. Zonder met enig uiter lijk effect te werken, heeft zij er een betoverende weergave van gegeven. Het was allemaal prachtig van toon, uiterst muzikaal en verheven van voor dracht. En hierin was het ook dat Ed mond Appia zijn grote kwaliteiten als ATT "FT* A F/"'T? 13 T? FT TA F bestuurders een brede visie en t iMJii 1 Al UL ItI itjl Ulj krachtig, positief beleid geëist. "F/TT T GIF TV Als voorbeelden van een van visie JVTJ U OJ-ul x tuigend bestuursbeleid, noemde de b sters worden getrokken om te contro leren of ze het wel goed doen, niet te veel wol gebruiken en geen steken la ten vallen, is van al deze hoogst belang rijke en veelal zeer dringende projec ten nog geen spade in de grond gesto ken". Sprekende over het toerisme onder schreef de burgemeester de opmerking dat Zandvoort aan de toeristen en bad gasten weinig amusement heeft te bie den, ondanks het feit. dat „Touring Zand voort" melding maakte van 74 evene menten, waarvan 46 op het circuit. Spreker meende, dat men het moet zoe ken in groter verscheidenheid, in meer keuze voor de verschillende catego rieën van bezoekers. De totstandko ming van het Zomercentrum vóór de Zeestraat zou deze variatie belangrijk kunnen bevorderen. Een volgende, be langrijke stap ten dienste van het toe risme' zal zijn de ontsluiting van het terrein aan het eind van de Van Len- nepweg, opengehouden voor de stichting van objecten in de recreatie-sector. De burgemeester vroeg zich af, of de nabijheid van het bevriende Bloemen daal niet in de naaste toekomst zou moeten leiden tot een kleine topconfe rentie, „opdat wy elkanders plannen le ren kennen en, mede in het kader van de groeiende interlocale samenwerking tot een harmonieuze en gezonde ontwik keling van het gemeenschappelijk kust gebied kunnen geraken". Tenslotte vroeg de burgemeester aan dacht voor de gezamenlijke behartiging van belangen, liggende ook over de grenzen van de gemeente. De samen- spreking van burgemeesters van Zuid- Kennemerland ter bestudering van de mogelijkheden en vormen van interge meentelijke samenwerking, heeft in het afgelopen jaar enige malen plaats ge had. Men is nog maar in het oriënteren de stadium, maar het is geenszins de bedoeling er een onderonsje van bur gemeesters van te maken, doch wel de gelijk voor nader aan te wijzen onder werpen tot volledige intergemeentelij ke bestuursactiviteit te komen. VELSEN, 27 jan. Met de arrestatie van de 37-jarige tegelmaniak H. uit Krommenie zijn ook elf inbraken in de gemeente Velsen tot klaarheid ge bracht, vijf inbraken in Velserbeek, nl. de Verloren van Themaatlaan, de Thor- beckelaan en de Savornin Lomanlaan, en zes inbraken in Santpoort. Maar ook in andere plaatsen heeft hij geopereerd, zodat hij in totaal door minstens 22 po litiekorpsen werd gezocht. Zijn laatste verblijfplaats was in Amsterdam. Zaterdag 14 dagen geleden sloeg hij zijn slag in vijf woningen in Velserbeek. Deze inbraken werden pas laat in de avond ontdekt, zodat het niet meer mo gelijk was hem bij thuiskomst op te vangen. Een week later sprong hij in Bloemendaal binnen. Daar werd de eerste kraak al 's avonds om half acht ontdekt. Onmiddellijk werd Amster dam gealarmeerd en diezelfde nacht werd geprobeerd hem bij thuiskomst binnen te loodsen. Het was die nacht glad en toen een van de rechercheurs, die hem zou grijpen, viel, nam hij de benen. De vorige week woensdag was hij ja rig. Overal was de politie waakzaam. Maar toen had hij zijn werkterrein plot seling verplaatst en die avond brak hij in drie of vier huizen in Soest in. En daarop is hij tenslotte gestrand. Want toen de volgende dag zijn relaties wer den nagegaan, di- leidden naar een café in Amsterdam-west, werd ook H. daar aangetroffen. Met de buit van de vorige avond nog in zijn zak. In zijn woning was al eerder een groot deel van de buit van andere inbraken achterhaald. GEBOREN: G. Arbeek en C. Heems- bergen z., H. A. van Hensbergen en J. van Zonneveld z., C. Crauwelman en M. Braam d„ G. A. Enderink en A. Aalpol d. ONDERTROUWD: R. van der Peet en J. G. A. M. Kloes; H. Kroon en M. L. Vermeersen. OVERLEDEN: T. Braaksma, oud 6 maanden. J. Zandvliet, oud 61 jaar. echtgenoot van: A. K. M. van Opzee- land. N. Molenaar, oud 70 jaar, echtge noot van: L. van der Aar. ZANDVOORT, 27 jan. De burge meester van Zandvoort, mr. H. M. van Fenema heeft in de zeer uitvoerige nieuwjaarsrede, welke hij gisteren tij dens de raadsvergadering hield, een te rugblik geworpen op het „zonierjaar" 1959, „het jaar van de onafgebroken stroom van badgasten, de onafgebroken zonneschijn, de onafgebroken inspan ning van allen, die op enigerlei wijze niet het seizoenbedrijf zijn verbonden". Overigens waren de plaatselijke ge beurtenissen in Zandvoort weinig spec taculair. De burgemeester sprak in dit verband van. een malaise-verschijnsel, dat op enkele uitzonderingen na (Rot terdams Europoort en het forse bouw- tempo in Nieuwer-Amstel) ons hele land in zijn greep heeft gehouden. „Malaise" hoe paradoxaal ook als gevolg van „welvaart"? Malaise van de geest, in zijn vlucht geremd door stoffelijke welstand? In sprekers gedachten kwam het beeld van de vrije vogel, die aan zijn gekooide makker verbaasd vraagt hoe hij opgesloten is geraakt, waarop de gekooide bedrukt antwoordt: „They promised me social security" („Men heeft mij sociale ze kerheid beloofd")... De financiële aspecten der gemeente noemde de burgemeester nog orizeker, gewacht wordt op de nieuwe wettelij ke regeling der financiële verhouding tussen rijk en gemeenten. In dit ver band blijft mi klagen over de aantas ting der gemeentelijke autonomie. Mr. van Fenema vroeg de -raad nietterrun, oog te hebben voor de ontwikkeling der feitelijke verhoudingen. Hij zag de sinds 1929 ontstane financiële mede verantwoordelijkheid van de Rijks overheid als de gunstige keerzijde van de medaille der rijksinmenging in ge meentelijke zaken. Bij investeringen van enig belang wordt het beslissende woord in Den Haag gesproken. Recentelijk was dit het geval met het project voor de zui vering van rioolwater. Mét de bouw technische rijksgoedkeuring werd te vens een aanpassing der algemene uit kering uit het gemeentefonds voor de financiering van di: project toegezegd. Het laatste woord wordt inderdaad door het Kijk gesproken, maar het eer ste woord moet door de gemeenteraad worden gezegd. Onder de gewijzigde verhoudingen behoeft met name de ver antwoordelijkheid van de gemeente raad niet geringer te zijn! Integendeel. Vooral nu wordt van de gemeentelijke HAARLEM, 27 jan. Gistermiddag heeft de afdeling Haarlem en omstre ken van de Bond van Nederlandse Schil derspatroons bij Brinkmann aan de Grote Markt met een feestelijke recep tie het feit herdacht, dat zij afgelopen zondag zestig jaar bestond. De receptie werd door zeer velen bezocht, onder wie de ere-voorzitter van de afdeling, de ne gentigjarige heer C. van Willigenburg. 's Avonds heeft de jubilerende afdeling gezamenlijk gedineerd en een ensemble onder leiding van Harry Meyer verzorg de een cabaretprogram.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 5