Paus Joannes binnenstad H. VADER temidden der Romeinse seminaristen wandelt door Rome van mmmm? mmwDHEm? ASPRO H' oce WIF Looneisen buspersoneel zullen voor minstens 90 procent worden ingewilligd Drie vliegtuigen neergestort; twee piloten gedoodéén gered A V\ J» G» alabastine bij de hand? sfig Grote stadsmissie rond Pasen in Rome? Levenslang voor nazi-moordenaar DE MYSTERIEUZE De griepepidemie Rond Parijs 300.000 patiënten VAN DER GRINTEN In DenHaag Voor tien mille bij V. en D. gestolen Geen scheuren en gaten in plafond en wand VOORZITTER ST. RAPHAEL: Rampen bij Eindhoven Enschede en Katwijk Oecumenisch Concilie Orthodoxe Patriarch roept synode bijeen mm FRUITJES WILCO-UITJES Vissersboot pikt doel- vliegtuig uit zee op Audiënties VRIJDAG 29 JANUARI 1960 PAGINA 7 Maak snel voordelige kopieën met de seouur werkende 105 - cortibine VENUO DEN HAAS Vierde inbraak binnen tijd van drie jaar Ziekteverzuim Nog éénmaal feestvreugde in Zwammerdam Duizend jaar oud Binnenkort van de kaart Parkeren op dak iiiiniiiiiiiimiiiiiiiiimiiiiiiiiimiimmHiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiimmmmiwiiiiiiiiimiMiiiiiiimiiHiiiiiiMiiimi Tuindorp weer open Zuster met Papoea-muts door JAN VAN CENT Vangst van f 14.000 Advertentie 'Van onze Romeinse correspondent.) 29 jan. Paus Joannes XXIII eelt gistermiddag ter gelegenheid van e Romeinse synode de studenten der "tneinse groot-seminaries toegesp. - ofa' bijeen waren gekomen in de Ignatiuskerk. Toen de paus de kerk nnen .kwam zongen allen het Credj. inleiding zijner predikatie rele veerde de H. Vader dat hij in zijn Ro- einse studietijd, toen „de hiëratische «»uur van de grote Leo XIII" St. Pe- k"s stoel bezette, vaak in deze kerk rpna"1, "^'1 zeBgen u dit als fluiste- .end: om voor de altaren van de H. vwx UC itlltticil VHI1 Ut? II. jeysius en van St. Jan Berchmans ^voorspraak te vragen, dat in ons zal blijven de genade De paus begon met hun altijd bewaard zuiverheid' ue paus Degon mei *j®t hard klinkende woord uit het Boek ®r Rechters: „Wie geen moed heeft 1® bevreesd is, hij trede terug". De se- uif ®s we* van bet leven, van voor uitgang en van vervolmaking. Drie fundamentele raadgevingen Saf de bisschop van Rome zijn semi naristen en over hun hoofden heen deed de paus dit aan alle seminaris ten ter wereld: De eerste was: wandelt waardig of Jhet het woord van de Heer tot Abra ham: „wandel voor mijn aanschijn en wees volmaakt". Dit is een dynamis h voortschrijden op de weg van de ver- JUking van de geest, naar de volmaak te zuivering van het hart, naai alles Wat waar is, edel, gerecht en heilig. De tweede raadgeving was: „Neemt dit boek en verslindt het". In de H. schrift, de spiegel, die de wijsheid van bet Woord weerkaatst, staat voor ieder de Wil Gods, zijn levensleiding en in de Schrift ligt het geheim van het suc- Ces van elk goed apostolaat. En daarop sloot 's pausen derde raadgeving aan: Bid steeds en laat biet af. „Psallite sapienter et frequen ter". „Een zeer kostbare bron van gebed, zei de paus, is het psalterium dat u eens vertrouwd moet worden, gedachte van Uw gedachten, leven de substantie van Uw gewijd leven. Verheft U vanuit de psalmen tot de beschouwing der hemelse zaken en schat vanuit de psalmen de juiste waarde van de dingen der aarde, van de cultuur, de geschiedenis en de dagelijkse gebeurtenissen". Kerk en paus beminnen de toekomstige priesters op zeer bijzondere wijze. „Meermalen per dag, maar vooral in de morgen onder de H. Mis en in de avond bij de Rozenkrans bidt de paus steeds voor U". „Gij zijt een teken van vertrouwen en zekerheid voor de toekomst. De Kerk legt het Evangelie getrouwvol in Uw handen. Geliefde ronen, behoedt het, zoals gij het ont vangt in Uw hart en op Uw lippen opdat gij het waardig verkondigt". Nadat het gebed „Voor de paus" ge- eongen was, verliet de H. Vader de St. - Ignatius. Op het schilderachtige zeer barokke kerkplein, een plein als een toneeldecor, stond de auto van de paus te wachten, geflankeerd door de voor rijders der Romeinse politie. De paus zou thans het oudste Romeinse groot seminarie, het Capranica College, dat eveneens in he hart van Rome gelegen is, een bezoek brengen. De verkeerspo litie had de enkele nauwe straten, die van de San Ignazio naar het Pantheon IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIII iiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii en vandaar naar het Capranica College leiden, afgezet en alles was gereed. Al leen de paus zeif ontbrak. Kort daarop bleek, dat de H. Vader zich achter de mensen om reeds op weg had begeven. Met slechts enkele personen bij zich ging hij te voet, de rode alma viva over de witte toog, de afstand van on geveer een halve kilometer. De paus was reeds halverwege, toen de vele wachtenden „diens ontsnapping" ont dekten; en al die vlug ter been was, holde langs weer andere nauwe straat jes, waar het centrum van de stad zo rijk aan is, in de richting van Capra nica College om de paus daar op te vangen. De regelende politie had niet veel te commanderen en midden tussen zijn applaudiserende diocesanen bereikte de paus even later zijn doel. Na een be zoek aan de kapel van het zeer fraai gerestaureerde oude gebouw, dat stamt uit de 15de eeuw, onderhield de H. Va der zich in een der zalen met de pre sident, de professoren en de studenten der Capranica. Volgens betrouwbare berichten wil Paus Joannes XXIII omstreeks Pa sen te Rome een grote missie doen or ganiseren, ongeveer gelijk aan de stadsmissie, die enige jaren geleden in Milaan plaats had. Deze duurde toen een week. De aartsbisschop Mon- tini had hiervoor meer dan duizend gastpriesters, onder wie ook verschil lende bisschoppen van andere dioce sen, weten aan te trekken. Ook de bedoeling van de H. Vader is, dat in elke wijk en.in iedere banlieue, in elk arbeidsmidden en in iedere woning de missieboodschap gebracht wordt. In Milaan werden opzettelijk en dit was wel zeer tegen de Italiaanse tra ditie! alle solemniteiten, als plech tige pontificale missen en feestelijke avonddiensten, weggelaten om allen, de missiegevenden en de gelovigen zich te doen concentreren op de „stadsretraite". Na afloop van deze missie zou de paus de definitieve tekst van de synodale bepalingen en raadgevingen doen publiceren. Zeker is dat deze tekst ook in de Italiaanse taal zal worden uitgegeven en ver spreid om iedereen die wil, kennis te laten nemen van hetgeen de bis schop van Rome nodig en nuttig acht om het godsdienstig leven in zijn bis dom te verdiepen. De plechtige sluiting der synode, die zondag te 16 uur in de St. Pieter zal plaats hebben, wordt over de Vaticaan se radio uitgezonden. LONDEN, 29 jan. (Reuter) Frank rijk is het Westeuropese land dat thans het meest van de griep te lijden heeft. In het gebied van Parijs alleen al moeten ongeveer 300.000 mensen het bed houden. De griep is echter goedaardig en neemt af. In Zwitserland is een kind aan griep overleden. Ook in dat land heerst een epidemie, vooral in Genève. In Italië, in het bijzonder in het noorden, zijn vele duizenden grieppatiënten en ook in Oostenrijk heerst een epidemie, in west-Duitsland breidt de ziekte zich uit, maar in België en de Scandinavi sche landen kan niet van een epidemie worden gesproken. Advertentie op aanvraag wordt de folder „Maak het u lichter - Tover met licht" u graag toegezonden door: Ahrend N.V. N.V. Blïkman Sartorius en door de fabrikant: Chemische Fabriek L van der Grinten N.V., te Venlo of haar servicekantoor Statenlaan 126, Den Haag BERLIJN, 29 jan. (Reuter) De na zi dr. Gottfried Matthes is gisteren in est-Berlyn tot levenslang veroordeeld. Hij heeft 'n 1945 in een ziekenhuis in Silezië geestelijk gestoorden omge bracht. De medebeklaagde dr. Segwalt Benatzky is vrijgesproken. Tot zijn ver dediging voerde Matthes aan, dat hij geen andere mogelijkheid zag, aange zien de patiënten niet konden worden vervoerd. DEN HAAG, 29 jan. Inbrekers hebben in de nacht van woensdag op donderdag hun slag geslagen bij Vroom en Dreesmann: zij maakten voor 10.000 buit aan horloges en fototoestellen. Dit was de vierde inbraak bij V. en D. in de laatste drie jaar. Bij de laatste inbraak voor deze in oktober 1959 had men het ook voorzien op de horlo ges. Ook toen was de schade ongeveer 10.000. De inbraken werden nooit op gelost. Bij de inbraak van deze week zijn de daders binnengekomen via de achterzijde, waar een ruit werd stuk geslagen. Advertentie ALABASTINE HOLLAND N.V. LE1DSEGBACHT 6 - AMSTERDAM UTRECHT, 29 jan. „De loonverlan- gens van het vervoerspersoneel zul len zaterdag misschien niet voor hon derd procent, maar toch in ieder ge val voor negentig procent gehonoreerd worden". Dit verklaarde de voorzitter van de katholieke bond van vervoers personeel „St. Raphael" de heer W. J. Spits, gisteravond na afloop van een bijzondere algemene vergadering van de bedrijfsgroep wegvervoer van de bond. De heer Spits merkte hierbij op, dat de bedrijfsgroep geen enkele verantwoordelijkheid kan accepteren voor de gevolgen die zouden kunnen ontstaan indien zaterdag geen resulta ten geboekt zuilen worden en wanneer de inkomstenverbetering die aan de loonverlangens ten grondslag ligt niet wordt gehonoreerd. De loonverlangens komen neer op een tweeploegen-toeslag van 6 procent, een verhoging van de maandlonen van jeugdige werknemers van 6 procent, een verbetering van de diploma-toe slagen voor chauffeurs A van 1.44 tot 1.75 per week en voor chauffeurs B van f 2.88 tot 3.50 per week. Voorts een toeslag voor het bezit van het BOVAG-diploma voor hulp-tweede en eerste monteurs respectievelijk tot 2.91, 5.45 en 10.56 per week. Daar naast een verhoging van de onregel matigheidstoeslag voor werkzaamhe- AMSTERDAM, 29 jan. Donderdag is een zwarte dag geweest voor de mi litaire luchtmacht van België en Neder land. In de ochtend verongelukte, zo als wij reeds in een deel van onze edities van gisteren meldden, bij de weg Eind- hoven-Son een Belgische „Thunder- streak" F84 f, waarbij de piloot om het leven kwam. Omstreeks kwart voor acht in de avond stortte een F 86 k ,,»a- bre"-straaljager van de vliegbasis Twente neer op een weiland te IJssem by Enschede. Ook de piloot van dit toestel de 27-jarige tweede lt.-vneger R. Messie uit Enschede verloor het leven. Even over half vier 's middags viel nog een Grumman „Avenger" van de marineluchtvaartdienst in de Noord zee. De enige inzittende, de sergeant vlieger P. J. Jong uit Katwijk aan de Rijn werd echter gered en is ongedeerd. De neergestorte „Sabre" verongeluk te kort na de start van de basis Twente. Het toestel behorende tot het 700ste squadron, explodeerde met een gewel dige klap, welke in de wijde omtrek was te horen, en kwam in brokstukken neer. De toeloop van nieuwsgierigen was zo groot, dat de hulpverleningsdiensten met aanzienlijke vertraging op de plaats van de ramp aankwamen. De aanvankelijk omhoog lekkende vlam men doofden echter snel. De piloot was gehuwd; hij had geen kinderen. Omtrent de oorzaak van het ongeval tast men nog in het duister. Bij het neerstorten van de brandende wrakstukken werden geen burgers getroffen. De materiële schade bleef beperkt tot vernielde rui ten. Als het ongeluk echter enkele se conden eerder was gebeurd, zou het vlieg tuig in een van de nieuwe buitenwijken van Enschede terecht zijn gekomen. De Grumman „Avenger" viel op on geveer tien mijl uit de kust van Katwqk VATIC AANSTA 29 jan. (Reuter) De Orthodoxe Patriarch Athenagoras i van Constantinopel heeft paus Joannes meegedeeld, dat hij voornemens is in september op Rhodos een Orthodoxe Synode bijeen te roepen om te beslis sen of de Orthodoxe Kerken zullen deel nemen aan het Oecumenisch Concilie van de Roomse Kerk, in zee. Het toestel was op een zgn. lo kale vlucht, wat betekent dat het een vlucht maakte in de buurt van het ma rinevliegkamp. Onmiddellijk na het be kend worden van het ongeluk is een Lockheed „Neptune" van de M.L.D. op- gestegen benevens een „Beecncrart en een helikopter van de marine opspo- rings-reddingsdienst. Uit IJmuiden voer de „Neeltje Jacoba" uit, terwijl de red dingsboot „Dorus Rijkers om kwart voor vier de haven Schevenmgen ver liet. De piloot werd echter gered door het patrouillevaartuig „Hadda den voor 's ochtends 6.00 uur en na 's avonds 22.00 uur, alsmede voor de zaterdagmiddagen en de zondagen van 34 op 36 cent per uur en tenslotte een verhoging van de toeslag voor de bqdrage van het pensioenfonds van 2.75 tot 3.70 per week. Aan het slot van de vergadering werd een resolutie aangenomen waar in de wilde stakingen van deze week gezien het lange verloop van de loons- onderhandelingen weliswaar begrijpe lijk, maar niettemin afkeurenswaardig worden genoemd. Betreurd wordt, dat de regering in deze wilde stakingen aanleiding heeft gevonden het overleg met het georganiseerde bedrijfsleven op te schorten waardoor de onrust nog meer op de spits werd gedreven. De leden van de bedrijfsgroep weg vervoer van de katholieke vervoersbond doen tenslotte in deze resolutie een dringend beroe- op de regering haar goedkeuring aan de ingediende voorstellen niet te onthouden, opdat aan het betrokken personeel recht worde gedaan. Ook verzoekt men de werk gevers al het mogeiyke te doen om de gewenste regeringsbeslissing te verge- makkeiyken. Buschauffeurs bijeen in Enschede en Leeuwarden Meer dan driehonderd personeelsle den van acht Twentse autobusonderne mingen hebben vannacht in Enschede te verstaan gegeven, dat maandag ge staakt zal worden, als na afloop van de besprekingen met de regering blijkt, dat er geen loonsverhoging van twaalf procent in het vooruitzicht kan worden gesteld. Op een N.V.V.-vergadering van naar schatting tweehonderd man uit het per- sonenvervoersbedrijf in het Noorden van het land, is op voorstel van de se cretaris van de bedrijfsgroep wegver voer, de heer H. W. Koppens, besloten om niet tot actie over te gaan. De vol gende week zal weer een nachtvergade ring worden belegd, waarop men zich zal beraden over de resultaten van de besprekingen, die zaterdag met de re gering zullen worden gevoerd. et dorpje Zwammerdam bij Bo degraven (bjjna 3000 inwoners) gaat 8, 9, 10 en 11 juni van dit jaar het duizendjarig bestaan vieren. Negen met de voorbereiding belaste commissies hebben het feest begroot op 10.000,-. Het gemeentebestuur zal recipiëren, er zullen tentoonstellingen worden georganiseerd, er komen een markt (de eerste in de geschiedenis van Zwammerdam) en vele wedstrij den voor de inwoners en om het te kort van 2500,- te dekken, wil men twee elftallen uit de ere-divisie naar Zwammerdam laten komen. Zwammerdam is ontstaan uit de burcht Suattingaburich, een kasteel langs de Rijn, dat voor het eerst wordt genoemd in een goederenlijst uit 960 van de St. Maartenskerk te Utrecht. In 1165 komt Zwammerdam in het middelpunt van de belangstel ling, als in Katwijk de Rijnmond ver stopt raakt en de graaf van Holland bij de Suattingaburich een dam in de Rijn laat leggen om het de polders overstromende water te keren. De dam wordt een twistpunt van de gra ven van Holland en de bisschop van Utrecht, maar zelfs het keizerlijk be vel van Friedrich Barbarossa heeft geen invloed. De dam wordt versterkt en blijft in stand tot het water weer naar zee kan afvloeien. Maar ook dan nog lijdt het dorp onder het oorlogs geweld. De Hoekse en Kabeljauwse twisten speelden zich vaak op Zwam- merdams grondgebied af. In 1672 toen de Franse Zonnekoning zijn strijd te gen de Prins van Oranje voerde, plun derde enkele dagen voor kerstmis een keurkorps van Franse officieren Zwammerdam. Kinderen werden voor de ogen der moeders gedood, vrou wen werden gemarteld en naakt de koude, besneeuwde polders ingejaagd, 's Avonds kleurde de hemel zich rood boven de plek, waar eens Zwammer dam had gelegen. Slechts één huis bleef gespaard. Het ziet er naar uit. dat Zwammer dam weer van de kaart zal ver dwijnen. Een wetsontwerp tot wijziging van de gemeentelijke indeling in een gebied tussen Gouda, Alphen en Woer den voorziet in annexatie van het ju bilerende dorp door Alphen. V-erwacht wordt, dat nog dit jaar de beslissing over het al of niet voortbestaan zal vallen. Voor die tijd wil men Zwam merdam nog éénmaal laten bruisen van feestvreugde. Onder leiding van een „stuurgroep" bestudeert de commissie arbeids- geneeskundig onderzoek van de gezondheidsorganisatie T.N.O. het ziekteverzuim in het bedrijfsleven. De stuurgroep benadert het probleem van het ziekteverzuim op een andere wijze dan zulks gewoonlijk geschiedt, zo le zen wq in het blad „De Onderneming". Voor de oorlog ging men er van uit, dat ziekte de oorzaak is van ziektever zuim, doch tegenwoordig wordt het ziekteverzuim gebruikt om zich weer een gezond mens te voelen. Gezondheid bestaat niet alleen in de afwezigheid van ziekte, maar wordt gekenmerkt door een toestand van lichamelijk, gees telijk en maatschappelijk welzijn. De ziektecjjfers zijn thans hoog. Men kan hierover ongerust of verontwaardigd zqn, doch men dient ook te beseffen, dat we hier niet te maken hebben met een massale simulatie of aggravatie, doch met een veranderde instelling van patiënten en artsen beide. De patiënten vragen en de artsen (ook de controle rende artsen) erkennen in onze tegen- mi woordige maatschappij het recht op herstel van gezondheid in zijn moderne begripsbepaling. Dat past zowel bij de sterk geconcentreerde arbeid, die de moderne produktiewijze vergt, als by de welvaart, die ons daardoor ten deel is gevallen. Het oude axioma van ziek te ais oorzaak van ziekteverzuim gaat lang niet altyd meer op. Is Vroom Dreesmann toestem ming krijgt van de betrokken autoriteiten, za' dit warenhuisin Den Haag een spectaculaire op lossing gevonden hebben voor het parkeer probleem van zijn klanten. Voor de nieuwbouw aan de Grote Marktstraat op het ogenblik is men nog maar aan de fundamenten, toeis name lijk een grote parkeerruimte gedacht op het dak. De auto's zullen per lift worden gehaald en gebracht. Dit is vermoedelijk voor het eerst dat zo'n „hoogstaande" oplossing voor het par keerprobleem wordt gevonden. De K.N.A.C. heeft al bij herhaling bij de overheid gepleit om bij verkeer-aan- trekkende nieuwbouw in centra het scheppen van parkeerruimte aan op drachtgevers verplicht te stellen, zo als ook in Duitsland al gebeurt Deze „vrijwillige" oplossing wordt dan ook van die zijde toegejuicht. „Zet geen gaskraan open" is een van de waarschuwingen, die de van daag teruggekeerde bewoners van het overstroomde en in twee weken tijds Advertentie zijn kant en klaar gebakken Vraagt uw winkelier ijf maanden geleden kwa men de Fran ciscanessen van Bennebroek in Hol- landia aan. Half januari vertrokken twee zusters naar de Baliemvallei in het Centrale Berg land. Zuster Casi- mira ontving bij aankomst in de vallei, die 60.000 mensen telt, ter stond een stenen bijl en een Baliem- muts, kentekenen van het stenen tijd perk. In de Baliem vallei openden de Franciscanessen twee jaar geleden een missiestatie, die bevoorraad wordt door de „vliegende paters". Enige maanden geleden vond op de grond waar zuster Casi- mira uit het vlieg tuig stapte nog een stamoorlog plaats, tvaarbij tientallen doden vielen. Zr. Ca. simira is verpleeg ster en met haar arriveerde zr. Odul- pha, die voor de huishouding zorgt. Zij werden onder gebracht in een bescheiden verblijf op de statie van pastoor Peeters o.f.m., dat gemaakt is van bladeren, gras en gespleten hout. ft s ff at s -»y. drooggelegde Tuindorp-Oostzaan van de daarvoor aangewezen instanties te lezen hebben gekregen. Aan deuren en muren in het Tuindorp zijn deze waarschuwingen opgehangen. Een boekje vol van deze raadgevin gen, wenken en mededelingen heeft het gemeentebestuur laten samenstel len en dit vormt een van de histo rische memorialen van wat de bewo ners van het Tuindorp zich hun leven lang zullen blijven herinneren: de waterwolf, die onverhoeds hun hui zen binnendrong en hen twee weken lang heeft verdreven. Over een paar dagen zal het leven in het Tuindorp welhaast weer normaal zijn want het leven herneemt altijd zijn rechten. Een speurdersverhaal 50 Dat werd een soort traditie. Op deze eerste keer waren nog talrijke expedities gevolgd. Sander had tel kens Arnold Lisser telefonisch gewaarschuwd en die bracht weer Watimena op de hoogte. De kantoren waren dan ai uitgezocht en Sander wist blijkbaar tel- kens de juiste weg om binnen te komen. Toen het moeilijk werd in Amsterdam waren de inbraken in Rotterdam, Den Haag en Arnhem gevolgd. Tot de laatste in Den Haag. Er was plotseling een agent verschenen en ze hadden de handen vol gehad met de; aftocht. Sander had ontdekt dat vooral Watime na s signalement heel eenvoudig was en daarom had Martin de raad gekregen voor een tijdje te verdwij nen. Nu hjj geld had, meer geld dan hij tegenover zijn vrouw kon verantwoorden zonder lastige vragen, kwam Watimena ook meer in café's en bij een van ÏLIf en.' in Rotterdam, had hij kennis ge- j- i Charley. De orkestleider had hem uitge- noaigd de drums te bespelen en hoewel hi) zich eerst wat gegeneerd voelde, had hij in zijn nieuwe zekerheid het aanbod aanvaard. Na Sanders raad herinnerde hjj zich Charley, dus Antwerpen lag het aIs wijkplaats. Daar was het */rLJtS?Wafnacht in Hotel Imperial. m S onderzocht het probleem van alle kanten. Hij had een soort sluwheid, die vooral ge richt was op zelfbehoud en die hem waarschijnlijk was ingeschapen, na generaties van soldaten. Hij ging bij zijn onderzoek zo systematisch mogelijk te werk, te beginnen b(j Arnold Lisser. Het was waar, dat niemand hem in het Antwerpse ziekenhuis had lastig gevallen en dat een van de eerste bezoekers in Amsterdam Arnold was geweest. Zijn vrouw had Hetharia, een vriend van vroeger, van zijn terug keer op de hoogte gesteld en die kwam pas kort daarna. Bovendien was het belachelijk dat Hetharia iets met Antwerpen of de overval te maken zou hebben. Hij deelde Martins belangstelling voor auto's en een niet te omzeilen uitvloeisel daarvan was het aanschaffen geweest van de oude kar, waaraan He tharia nu verder zijn dagen wijdde. Nee, hij kon wor den afgeschreven. Dan was er ook de mogelijkheid, die ongetwijfeld al was bekeken door de politie, na melijk dat een van de omw-penden hem had zien thuiskomen in de ziekenauto. De eigenaars van de vele winkels hadden waarschijnlijk wel wat anders te doen dan te kijken naar auto's. Arnold Lisser had dat wel gedaan. Hij wist dat Martin thuis was. En hij verbond Martin met de wereld die eigen wetten kende, een wereld waarvan Sander de uitge sproken vertegenwoordiger was. Sander. Martin kende hem alleen van de nachtelij ke tochten. Hij kwam binnen in de kroegjes, waar Arnold en hjj zaten te wachten, op een manier die vol was van verborgen bedoelingen. Na de eerste keer in de bar op het Damrak, toen de afspraak was gemaakt voor de samenwerking, was hij nooit meer uitbundig geweest. Aan het begin van alle volgende avonden was hy voi waakzaamheid en een spanning, die ook de anderen begon te infecteren. Niet dat hel afbreuk deed aan zijn uiterlijke kalmte. Bti het bin nendringen van de door hem uitgezochte kantoren was er geen spoor van zenuwen te bekennen. Snel en zeker verschafte hij zich toegang en even vlug vond hjj de beste manier om de brandkasten te transpor teren. Tijdens de rit naar het pakhuis maakte hij wel eens een opmerking waaruit zijn opluchting bleek, maar tot enige conversatie kwam het nauwelijks. Was de veroverde brandkast afgeladen, dan deelde hjj geld uit en sloot zorgvuldig de deuren achter de wegrijden de auto. De lange man in de donkere jas, die soms in het pakhuis was maar zich daar altijd op de ach tergrond hield, werd in het byzijn van de anderen nooit aangesproken. Ook deze handelwijze had Watimena tegen hem in genomen. Sander deed al te zeer of het maar van zelfsprekend was, dat zij voor een paar honderd gul den meededen, terwijl er verder nooit meer werd ge sproken over de inhoud van de kasten. Sander had blijkbaar bij dat eerste korte gesprek gezien wat bei de anderen waard waren en te oordelen naar zijn ma nier van optreden was dat niet veel. Juist goed ge noeg om te helpen en verder tevreden met alles. San- der, zo dacht Watimena, was een gevoelloze klomp onderwereld, die als een tank op zjjn doel afging. Dat gaf nieuwe stof tot overpeinzing. Als het dan zo was dat de overvaller moest voortkomen uit de kleine kring van inbrekers waarin hij terecht geko men was, dan was Sander de man die zonder met de ogen te knipperen kon overgaan tot de afrekening. Watimena noemde bij zichzelf opnieuw de mogelijkhe den, die in de afgelopen dagen bij hem waren opge komen. Sander kon menen dat h(j te gevaarlijk voor hem werd. Deze gedachte had de meeste kans. Na de moeilijkheden in Den Haag was het inderdaad niet uitgesloten dat de agent hem daar had gezien. Na het gesprek met inspecteur Sluiter was dat als zeker heid aan te nemen. Sander, die deze situaties altijd veel eerder doorzag, kon dus hebben besloten hem uit de weg te ruimen voor de politie hem zou arres teren. Martin Watimena vond dat van zichzelf een logische conclusie. Er waren nog andere, maar die hingen gewoon in de tucht: Sander kon iemand an ders hebben gevonden die van meer nut kon zpn bij de inbraken en óók beschikte over een auto. Of San- der wilde ophouden met zijn nachtelijke escapades en vond het daarom beter zijn vroegere medewerkers op krachtdadige wijze de mond te snoeren. Waar tegen over stond, dat Arnold Lisser nog niets was overko men. (Wordt vervolgd) DEN HAAG. 29 jan. Een Urkar vis sersboot heeft het Nederlandse leger een schadepost van ƒ14.000 bespaard Het schip heeft gisteren bij Terschel ling een doel vliegtuig je aan land ge- brncht, dat daags tevoren by een de monstratie nabij Den Helder was ge lanceerd en dat men noodgedwongen aan de landingsparachute in zee had moeten iaten dalen. Twee vliegtuigjes kwamen op die ma nier in de golven terecht. Aanvanke- qk verkeerde men in de veronderstel ling, dat de kotter uit Den Helder die voor deze „noodlanding" steeds bh de hand wordt gehouden, beide toestellen had opgepikt. Achteraf bleek echter dat de kotter het via de radio Bese ven verzoek het tweede op te sporen met heeft ontvangen, doordat een radio verslaggever, die ter plaatse een re portage van de demonstratie gaf, met zijn apparatuur de verbinding met de kotter stoorde. Naspeuringen op zee le verden woensdag, later op de middag geen resultaat op. Toen men alle hoop al had opgegeven kwam gistermiddag de verheugende tijding uit Terschelling binnen, dat de Urkse vissersboot het vermiste toestel in volle zee had opge pikt en aan land gébracht. ROTTERDAM, 28 jan. Mgr. M. A Jansen verleent woensdag geen audiën tie.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 7