StationswijkRaaks-Doelenbuurt en omgeving Krelagehuis als eerste Marianen en Trinitariërs in een griezelig kolderstuk KONINKRIJKSPRIJS VOOR MENDEUER KEES HAK DOOR EEN ZATERDAGSE BRIL m H I BINNENKORT RAPPORT OVER INGRIJPENDE J SANERING VAN DE BINNENSTAD I In wedstrijd ter gelegenheid van tienjarig bestaan UNESCO-centrum mm 1 ZATERDAG 30 JANUARI 1960 PAGINA 3 n W-V iSA ■■■-■ HI Icnselijk vraagstuk Sta-in-de-weg gebakkraam Doelenplein WINKELS VOOR SCHALKWIJK 0 i hnP(i 6j«[ veT' eel'? •0Ke' t/ JÏU" af"' s"""11muiurnmiiimimmmmiiimimmm Oude wijken ontvolken in Haarlem j '"""""""iiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiNMiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiimin J*^ARL,EM, 30 jan. Tijdens de ©handeling van het hoofdstuk Open- are Werken van de Haarlemse ge meentebegroting in november van et vorig jaar, deelde wethouder W. Happé mede, dat sinds enige laanden een speciale ambtelijke eommissie met voortvarendheid ^©'kte aan een rapport over de nood zakelijkheid van saneringen in de Haarlemse binnenstad. De medede- hng kwam min of meer als een honderslag bij heldere hemel. Nie- Hand had erop gerekend en er waren °Ver dit onderwerp ook nauwelijks Vragen gesteld. Iedereen wist, dat fr in het centrum van Haarlem ©le buurten verouderd en vervallen Zj'jn, maar iedereen begreep ook wel, hat bij een dermate grote woning- hood als Haarlem kent, van het o©erhalen van hele huizenrijen niet Veel zou komen. Meerdere malen is fr he afgelopen jaren over gespro- ©n> maar steeds weer werd gewezen °P de woningnood. Begin vorig jaar echter is het gemeentebestuur er anders over gaan denken. De aan leiding daartoe was helaas niet, dat he woningnood geringere afmetingen begon aan te nemen. De directe aan- i© ding tot de activiteit van B. en in dit opzicht is een rapport ge feest van de economisch adviseur Van de gemeente, waarin gewezen w'erd op de geleidelijke ontvolking van oudere buurten in de binnen stad en de economische gevolgen daarvan voor de winkelstand aldaar. In dit rapport wordt gememoreerd, dat het gebied Raaks-Doelenbuurt li juli 1953 nog 3752 bewoners tel- de. Vijf jaar later, in november 1958, Waren het er nog slechts 3378. Een vermindering dus van 10 procent in vijf jaar tijds, en dit ondanks het feit dat er in die periode zich 334 nieuwe gezinnen ge vestigd hebben. Eind 1959 woonden er 846 gezinnen. Gebleken is, dat 40 procent van de gezinnen er langer dan 5V2 jaar woont. Uit dit alles blijkt wel, aldus de rapporteur, dat dit gebied een doorgangsbuurt is ge worden. Men blijft er bij voorkeur niet lang wonen. Dit heeft tot gevolg, dat bij de opheffing van de Woningnood deze buurt dreigt te ontvolken of te ver pauperen. Dit houdt het gevaar in van een concentratie Van minder maatschappelijken in deze beurt. Deze tendens blijkt ook uit het feit, dat alleen in de Raaks- Doelenbuurt de laatste zes jaar bijna twintig woon- nuinminI :--v> altijd om de Gedempte Oude Gracht te bestemmen tot ringweg rond de oude stadskern. Wanneer de markt daar verdwijnt, wordt dit plan reeds goed deels verwezenlijkt. Een goede aan sluiting op de Wilhelminastraat kan dan de aan- en afvoer van het verkeer aanzienlijk bevorderen. Men is overi gens druk doende dit aspect van het gehele vraagstuk nader te bestuderen. Het saneringsvraagstuk is met dit alles uiteraard niet uitputtend behan deld. De Dubbele Buurt, het Rozen- priëel, de Leidsebuurt en vele andere stadsgedeelten vragen om ingrijpende verbeteringen. Niet het minst de oude buurt rond het Begijnhof. Men kan ech ter niet alles tegelijk uitvoeren. Te meer niet, omdat de afdeling stadsont wikkeling van Openbare Werken ern stig onderbezet is. Bovendien is men afhankelijk van de toestand op de bouwmarkt. Voorlopig zal men al heel blij zijn, wanneer men een begin kan maken met het vernieuwen van de Stationsbuurt, de Raaks-Doelenbuurt en het gedeelte rond het Krelagehuis. Het feit, dat men nu serieus begon nen is met de onmiddellijke voorberei ding daarvan, is hoopgevend. Vooral ook voor de bewoners en de winkeliers lu deze buurten, die nu tenminste ein delijk binnen afzienbare tijd zullen we ten waar ze aan toe zijn. Ze zullen dan in staat zijn om plannen te maken voor de toekomst. Onder de onzekere om standigheden waaronder zij tot op he den leefden, viel daaraan niet te den ken. Het is dus van groot belang, dat de gemeentelijke autoriteiten duidelijk •n regelmatig laten horen, hoever het met de plannen staat. Sanering en al les wat daarmee samenhangt is hoe zeer de onmiddellijke aanleiding wel licht elders gezocht moet worden op de eerste plaats een menselijk vraag stuk. dat diep ingrijpt in het leven van de betrokkenen. huizen veranderd zijn in pakhuizen. Voor de winkel stand in deze buurt zijn de economische gevolgen daar van al voelbaar. De omzet vermindert, De winkels in de buurt waren veelal aangewezen op de oude buurtbe- volking. Die verdwijnt echter. Er wonen nu passanten, die veel liever hun inkopen „in de stad" doen. Nu bekend is geworden, dat men eerlang in deze buurt wil gaan saneren, is de onrust onder de winkeliers nog toegenomen. Uit een onderzoek is gebleken, dat niet minder dan de helft van de gegadigden voor een win kel in de nieuwe stadsdelen Parkwijk en Schalkwijk afkomstig is uit de oude, te saneren buurten in het centrum. De huisjes in de Doelenbuurt ra ken steeds meer in verval. De buurt dreigt ontvolkt te raken, zeker wanneer de woningnood zal zijn opgeheven. Voor de winkeliers gaat de aardigheid eraf. De onze kerheid brengt hen ertoe elders hun heil te gaan zoeken. Dit plaatje van de Zuiderstraat geeft een dui delijk beeld. Bij de sanering gaat een groot deel van de Doelenbuurt verdwijnen om plaats te maken voor een groot „Doelenplein". Tegelijkertijd met deze alarmkreet ult de economische sector, klonk een steeds dringender roep om parkeer ruimte in de binnenstad, aan de rand v'an de eigenlijke stadskern. Het toe- lemende verkeer zoekt naar nieuwe mogelijkheden en het aantal onbewoon baar verklaarde, maar niettemin be woonde woningen in de binnenstad, leemt hand over hand toe. B. en W. begrepen, dat het tijd werd om in te grijpen. Onmiddellijk werd' een ambte lijke commissie in het leven geroepen, Waarin vrijwel alle diensten vertegen woordigd zijn, die bij een eventuele sa- bering een rol zullen moeten spelen. De commissie kreeg tot taak op korte termijn een rapport uit te brengen over de vraag welke wijken gesaneerd zullen moeten worden, en welke wijken daar voor het eerst in aanmerking zullen moeten komen. Dat was in maart van het vorig jaar. Reeds in mei daaraan volgend kwam het eerste interimrap- Port uit. De commissie kwam tot de conclu sie, dat zowel de Stationsbuurt als de Raaks-Doelenbuurt als eersten voor sanering in aanmerking komen. De Stationsbuurt, omdat daar een in grijpende structurele verandering Plaats vindt. Het Stationsplein krijgt gaandeweg in totaal andere vorm. ingrijpende plannen liggen gereed voor het verbeteren van de verkeers situatie ter plaatse en in de omge ving. Verschillende woningen zullen daardoor moeten verdwijnen. Over de periode waarin het hele project gerealiseerd kan worden, valt nog Weinig te zeggen. Veel hangt af van de bereidheid van particulieren, die gezamenlijk de monumentale zuide lijke bebouwing van het Stationsplein sullen moeten verzorgen en exploite ren. De onderhandelingen hierover zijn gaande en vorderen goed. Men heeft goede hoop, dat binnen twee jaar met de bouw begonnen kan Worden van een groot complex van hotels, kantoren en winkels. Dat betekent, dat over twee jaar **©llicht begonnen zal moeten worden *Vet de sloop van de Lange Molen- jiTaat en mogelijk zelfs van de noorde- mke bebouwing van de Lange Heeren- straat. Vóór die tijd zal er een oplos sing gevonden moeten zijn voor het «uisvestingsprobleem der bewoners en van de bedrijven in deze straten. jMaar de sanering van de Raaks- ~b©lenbuurt is niet minder urgent, con cludeerde de ambtelijke commissie, viv? jaren zoekt men een oplossing -bdr het definitief onderbrengen van O. .weekmarkt, die op de Gedempte Ude Gracht een sta-in-de-weg is. Ten Hide van de markt is het parkeerpro- l'cem in die omgeving vrijwel hope- ?°s, temeer daar op maandag ook nog Se wekelijkse bollenbeurs wordt gehou- in het Krelagehuis, welke eveneens nodige parkeereisen stelt. Advertentie H0LLAN0SCHE Een oplossing meent men nu gevon den te hebben in de sanering van de Raaks-Doelenbuurt, waarbij men sane ring niet moet verstaan als een volle dig slopen, maar als een vernieuwen. Datgene wat past in het nieuwe kader en niet wegens bouwvalligheid gesloopt hoeft te worden, dient behouden te blij ven. Anderzijds is het de opzet om ruimte te scheppen. Vandaar, dat Openbare Werken een plan heeft ont worpen, dat voorziet m de aanleg van een „Doelenplein", dat enerzijds grenst aan de Raaks en dat zover doorloopt, dat de Stadsdoelen aan dit plein ko men te liggen. Op dit plein zal in de toekomst markt worden gehouden ter wijl het op de andere dagen parkeer- mogelijkheden biedt. Bovendien komt de Gedempte Oude Gracht dan vrp om aan de parkeerbehoefte te voldoen. Aan dit „Doelenplein" zal in de toe komst het nieuwe gebouw voor de stadsbibliotheek worden opgebroken. Daardoor kan deze instelling uit het stadhuis weg, waardoor de gemeente secretarie weer wat dringend nodi ge ruimte krijgt. Niet alleen de weekmarkt, maar ook de kermis zal na de sanering van de Doelenbuurt worden over gebracht naar het aan te ieeyen „Doelenplein" tussen Raaks en Stadsdoelen. De Gedempte Oude Gracht komt dan geheel vrij als schakel in de geprojecteerde ring- weg om het centvum. met de aanleg van het „Doelenple bestaat dus eensdeels uit de sloop \a een aantal huizen tussen de Raaks en de Stadsdoelen, anderzijds uit een ver betering van de resterende woningen. Een aantal in het te slopen gedeelte wonende gezinnen, zal dus elders on derdak moeten vinden. Goeddeels betreft het hier echter ge zinnen, die juist bijzonder gesteld zijn op het wonen in de oude binnenstad, gezinnen ook die wellicht niet helemaal zijn voorbereid op het wonen in nieu we, moderne huizen. Vandaar, dat men in de aangrenzende Vijfhoek wil trach ten een aantal van deze gezinnen huis vesting te bezorgen. Ook deze plannen zullen op betrekkelijk korte termijn ver wezenlijkt moeten worden. Het zou het gemeentebestuur wat waard zijn, wan neer men ook hier over twee jaar een begin met de uitvoering van de plan- Een ander gedeelte van de stad, dat om een spoedige voorziening vraagt, is de omgeving van het Kre lagehuis, waar dringend behoefte be staat aan uitbreiding van de par keerruimte. Er bestaan plannen om tot dit doel het hele gedeelte tussen de Nadorstlaan en de Oost Indië- straat en het Krelagehuis te slopen. Daardoor kan men in de parkeerbe hoefte van het Krelagehuis aan gene ziide van de Leidsevaart voorzien. Dit betekent indirect dus weer een verlichting van het parkeerprobleem in de Raaks-Doelenbuurt. Het zal duidelijk zijn, dat tegelijker tijd de verkeersproblemen in het oog gehouden worden. De bedoeling is nog HAARLEM, 39 jan. B. en W. van Haarlem vragen de raad om 427.055,78 voor de bouw van negen woningen, acht winkels en een kan toorruimte in het uitbreidingsplan Schalkwijk, 1500 voor het aanschaffen en aanbrengen van negen geisers en 900 voor het aanbrengen van een cen traal antennesysteem voor deze wonin gen. Dit complex vormt een aanvul ling op het complex van 498 woning wetwoningen, dat reeds in aanbouw is. De huren van de negen woningen zijn geraamd op 16.75 per week, ex clusief de bijkomende kosten. De vier winkels die deel uitmaken van het complexje winkel-woningen, gaan 47,95 per winkel per week kosten en de vier overige, afzonderlijke winkels gaan 23,40 per winkel per week kos ten. Van het rijk zullen de nodige bouwvoorschooten gevraagd worden. De bouw van het complex is bereids aanbesteed. De sanering van de Raaks-Doelen- - - buurt, die gepaard zal moeten gaan nen zou kunnen maken, HAARLEM - Pater dr. Modes- tus Van Straaten, i. ak een waar woord toén hij dinsdagavond aan het slot van de voorstelling door leerlingen van „Sancta Maria" en Triniteitslyceum verklaarde: „Een schoolvoorstelling is een hachelijke zaak". Hij doelde daar mee op de extra-moeite, die de jonge lui zich tussen de vele schoolplichten door moeten getroosten om een zo goed mogelijke opvoering te garanderen. Maar het hachelijke schuilt evenzeer in de keuze van het stuk. Het een hangt trouwens min of meer met het ander sa men. De verleiding is dan namelijk zeer groot, niet al te hoog te grijpen en zich tevreden te stellen met een niveau, dat niet gelijkwaardig is aan dat van de school. Aan die verleiding heeft men dit jaar geen weerstand kunnen bieden. De Marianen en Trinitariërs hebben er echter op een ontwapenende manier voor gezorgd, dat niemand hen hard kan vallen om „Fluffy neemt de leiding" het stuk van George Batson, dat zij deze week drie avonden gisteravond voor de laatste keer in een volle stads schouwburg voor het voetlicht hebben gebracht. Menigeen, die met een ernstig gezicht de eerste scènes had gevolgd, moest al gauw de strakke plooien laten varen. Er zat niets anders op dan zich volkomen gewonnen te geven aan de griezelige kolder, die ongenuanceerd, maar met een enthousiasme letterlijk de zaal werd ingesmeten. Bij zo'n voor stelling treedt de kritiek terzijde en haakt iedereen spontaan in op het plezier als tijdens een familie-feest. Zo'n feest is het in feite geworden. En Fluffy heeft daar werkelijk de leiding genomen. Corrie Rosenhart met name leverde een Fluffy af. zo gaaf en tot in de details afgewerkt, dat zij de zaal bij herhaling deed daveren. Nu had zij daar wel de rol naar: een oude vrijster, die heel on nozel terecht komt in een troep gang sters en als het ware nu eens over dit dan weer over dat lijk struikelt. Maar zij maakte van haar rol een uitgekookte creatie. Van de vele Fluffy's, die wij in de loop der jaren bij het Amsterdams toneel gezien hebben - en dat zijn er heel veel - is er geen geweest, die zo rijk haar acteertalenten in de meest on mogelijke situaties wist te etaleren. Voor Corrie Rosenhart dus een eresaluut. Haar prestatie had echter de consequen tie dat de anderen, die zich overigens verdienstelijk weerden, zich bij wijze van spreken van het toneel lietenweg- spelen. Samen vormden zij rond Fluffy een hard werkende troep, die het dolle verhaal van een zich m een vervallen herberg genesteld hebbende misdadi- gersbende in griezelige en kluchtige kleuren zette. Die geschiedenis vraagt om een gechargeerde wild-west ver toning Wat dat betreft, hebben Maria nen en Trinitariërs zich met onbetuigd gelaten. Rob de Jong speelde een sinis tere hotelknecht, die uitstekende tra- wonten trof in Peter van Rooyen als de gedecideerde en misdadige dokter Pieter Mascini als de tweehartige bankier Temnle en Coosje Lammers als een wet onzekere doktersvrouw Marina Badoux bracht een^pittige en vrij speton^ete^ kir (Paul Koning) al heel gauw door VGri-nrshand verloor. Marion van D° hon raiste aanvankelijk de nodige ^tTd om de hotellierster het volle ^nnd te geven, maar later bleek zij de FtostP toon en plaats gevonden te heb- hin Tan van Spanje speelde als haar z^n oprecht de opstandige onschuld. daarbij gesteund door zijn verlooide, een lieve creatie van Anneke Hurkmans, Wim Beelen was een trefzekere partner voor Corrie Rosenhart, Leontien Neelis sen zweefde als een mooi tule-meisje door het verhaal heen en het duo Maar ten Prins en Rob Vehmeyer represen teerde een halfbakken politiemacht, Peter van Bueren tenslotte kreeg enkele minuten toegemeten als leider van de bende. Hij maakte daar dankbaar ge bruik van. Dinsdagavond werd de voor stelling ingeleid door mejuffrouw He- lene Pastoors, presidente van Vivos. Pa ter van Straaten sprak een hartelijk dankwoord niet het minst tot de regis seur pater Th. van Westling. W.H. HAARLEM, 30 jan. Voor het Men- delcollege was h t gisteren een grote middag. Uit handen van oud-premier, dr. W. Drees, ontving de achttienjarige leerling Kees Hak in het Koninklijk In stituut voor de Tropen een eerste Ko- niukrijksprijs van de Nationale Schrijf- en Tekenwedstrijd 1959, die georgani seerd was door de Stichting „Amster dams Schriftmuseum" ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van het UNESCO-centrum Nederland. Aan de wedstrijd is door leerlingen van scholen in Nederland, Suriname, de Nederlandse Antillen en Nederlands Nieuw Guinea deelgenomen. Behalve de eerste Koninkrijkspi'üs, behaalde Kees Hak ook de eerste regio nale prijs in de groep C. Het Mendel college kwam overigens goed voor de dag in de wedstrijd. Een tweede regio nale prijs in de groep C werd behaald door de Mendelier Chris van Geest. Ko- ko Raden Ardwidjaja, eveneens van het Mendelcollege, kreeg een derde regiona le prijs in groep B en in deze groep kreeg de mendelier Kees Weteling een troostprijs. Kees Hak hoorde daags voor Kerst mis, dat hij een eerste Koninkrijksprijs had gewonnen. Het was een pak van zijn hart, want nu hoeft hij tenminste niet verder te sparen voor een nieuwe .tots. De prijs bestaat namelijk uit een fiets. In oktober had zijn tekenlèraar aan het Mendelcollege, de heer P. Pij pers, hem op de wedstrijd attent ge maakt. Er moest een tekening worden ingestuurd, waarop een der werkzaam heden van de UNESCO in beeld zou zijn gebracht. Kees Hak had er wel oren naar. Hij maakte een gouache voorstel lende een arts in tropencostuum, die op het punt staat een aantal negers een injectie te geven. Het was de eerste keer, dat hij aan een wedstrijd deelneemt. Sinds 1956 heeft hij zich met jeugdige felheid op de gouachetechniek geworpen. Het resul taat is een productie van niet minder dan minstens duizend werkstukken. Na tuurlijk zijn die niet allemaal even goed uitgevallen, maar zelf schat hij dat er toch wel zeshonderd bij zijn die de toets der kritiek kunnen doorstaan. Dat meen den er trouwens wel meer, want hij heeft al verschillende werken verkocht. Zoveel zelfs, dat hij er op een gegeven moment de school aan gaf en besloot schilderend door het leven te gaan. Zelf ziet hij dat nu aio een bevlieging. Na een jaar keerde hij terug naar school, waar hij nu in de vierde klas zit van de afdeling HBS-a. En verder? Eeindexamen zien te halen en dan twee jaar in dienst. Tijd genoeg dus om nog over de toekomstmogelijkheden na te denken. De keuze is niet gemakkelijk voor deze jongeman, want hij beschikt behalve over een vaardige schilders hand, over een vlotte pen, terwijl hij bovendien lang niet onverdienstelijk pia no speelt. Het werk, waarmee hij aan de wed strijd heeft deel genomen, beschouwt Kees Hak zelf als „wel aardig". Hij be dient zich trouwens graag van derge lijke understatements. Maar zijn belang stelling gaat toch voornamelijk uit naar de abstracte schilderkunst. Zijn meeste werken zijn dan ook abstract en samen met zijn vriend Hans Fran ken ontwierp hij nog onlangs een ab stracte decoratie voor het schooltoneel stuk, dat het Mendelcollege over een maand gaat opvoeren. Behalve aan de heer Pijpers die veel met zijn begaafde leerling op heeft, dankt Kees Hak zijn belangstelling voor de schilderkunst aan zijn vader, die zelf een verdienstelijk kunstschilder is en die hem als het wa re met de schilderkunst heeft groot ge bracht. ryiat weten u en ik feitelijk van W/ het oorlogsrumoer, dat da- gelijks ten hemel stijgt, nau welijks tien kilometer van ons van daan? Steek het Noordzeekanaal over, of liever nog: ga er onder door, en ge bevindt u midden in het strijdgewoel. Daar ligt het al oude Beverwijk, een kloek dorp met stadsrechten. Even verder treft ge Heemskerk, een tot een kloek stad je uitgegroeid oord met dorpsrech ten. U voelt het al: daar is de strijd ontbrand tussen twee ge meenschappen, een prestige-strijd, die de vurige Kennemers in twee kampen verdeeld houdt. Nu tengevolge van de enorme industrialisatie het vroeger bij uit stek landelijke gebied een grote mond mag opzetten in ons natio naal koor en sinds enkele jaren aangeduid wordt als de IJmond, gaat het er kennelijk om, welke gemeente Beverwijk of Heems kerk zich het meest mag doen gelden. Beverwijk schijnt de sterk ste te zijn. Heemskerk de slimste. Mij zijn beide gemeenschappen even lief. Aan de Wijkertoren be waar ik aangename zaterdag avond-herinneringen; de Heems kerkers zijn mij nog steeds dier baar wegens hun gastvrijheid. Ik zal dus geen partij kiezen. Zelfs de minister heeft dat niet gedaan. Hij wil niets van annexatie weten. Geen Heemskerk dus bij Bever wijk, geen Beverwijk bij Heems kerk. Nee, hij wil beide gemeenten opheffen en ze samen één gemeen te doen worden met de naam (naar alfabetische volgorde) Be verwijk-Heemskerk. Zo dan zijn beide met gelijke maat gemeten, zult u opmerken. Ja, maar zo denken de vrijheidlie vende Kennemers er niet over. Be verwijk knikt braaf „ja" tegen de minister, maar met die trotse glimlach van: wij hebben het toch maar gewonnen. En het wordt in die mening versterkt door het zich verliezer voelende en daarom re bellerende Heemskerk. Ik vrees echter, dat geen der partijen de situatie goed overziet. Hebben de Beverwijkers wel be dacht, dat met de opheffing van hun gemeente ook de stadsrechten verloren gaan? Dat er achter hun meer dan zeshonderd-jarige stads- historie een punt wordt gezet? Dat zij weer moeten beginnen bij het jaar 0? Het is heus geen pretje als nullen beschouwd te moeten wor den. En Heemskerk? Wat heeft het voor zin met protesten en reques- ten te werken. Daarmede wordt de vrijheid niet behouden. Als daar nog rasechte Kennemers wonen, zijn er dan geen Vier Heemskinde ren te vinden, die de minister op krachtige wijze tot andere gedach- ten weten te brengen? Komt, stijgt in de beugels. Rijdt naar Den Haag. Natuurlijk op 't ros Bever wijk. aarlem blijft dus buiten dat strijdgewoel. Het heeft ge noeg aan zijn eigen zaken. Tenslotte is te zijner tijd een soort gelijke slag in deze omgeving te verwachten. Het klinkt allemaal wel vroom en edelmoedig, als men leest, hoe iedere burgemeester pleit voor intergemeentelijke sa menwerking. Haarlem, Heemstede, Bloemendaal, Zandvoort, Velsen en Haarlemmermeer praten er druk over. Maar ik heb de indruk, dat hier voorpostgevechten aan dé gang zijn. Om de terminologie van Zancjvoorts burgemeester over te nemen: het schijnt mij toe, dat iedere burgemeester een kous op zijn gemeentelijke naalden heeft opgezet en aan het breien is ge slagen, de een recht, de ander averecht. Maar ik ben bang, dat als ze ooit klaar komen de kous nog niet af is. at, de ander

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 3