Eerste schadevergoeding aan gezin uitgereikt Tuindorp-Oostzaan over drie weken weer normaal Ex-verloofde inet hamer op het hoofd geslagen Indeling in subdekenaten thans bekrachtigd 0E HOORNS PAUL VLAANDEREN de vermiste tweeling m a „Ik ben er niet op achter uit gegaan Ongelooflijke prestaties Veelomvattend werk bij herstel van openbare voorzieningen Werken onder regenscherm Pocketbooks voor de Hoge Raad Lange-afstandsschilder Neerstorten van straaljager had dader neurotisch gemaakt H. Famïlieparochie gevoegd bi] dekenaat Amsterdam Na de ramp in Tuindorp-Oostzaan Weekeinde over crisis der democratie Motie Tweede Kamer verworpen over dijk- aanleg IJsselmeer Belg wegens overval veroordeeld STATION'S- BEAMBTE DOOR TREIN GEGREPEN ACHT JAAR GEËIST TEAM VAN ZIELZORGERS Schaatskampioen schappen WOENSDAG 3 FEBRUARI 1960 PAGINA 2 In Beverwijk In ziekenhuis overleden IS!*;! H. Familieparochi" 2 Geruisloos glijdt het roeibootje met Eric en zijn vijf dapperen door het moeras. De mannen zwijgen en houden hun omgeving scherp in het oog. Zoveel mogelijk maken zij gebruik van de dekking, die de brede, hoge rietkragen en het struikgewas bieden. De Noorman zit met Wolf voorin. De scherpe oren van de hond kunnen hem waarschuwen mocht er onraad zijn. Het schrandere dier schijnt te be grijpen wat er van hem verlangd wordt en zit roerloos met gespitste oren. Enkele uren gaan in stilte voorbij. Slechts het zachte klotsen van het water is noorbaar, maar dan begint Wolf tekenen van op winding te vertonen en ogenblikkelijk laat Eric de riemen stilleggen- „We moeten nu dicht in de buurt van de moerasburcht zijn"» fluistert hij. „We zullen eens poolshoogte nemen en dan een geschikte plaats zoeken om de komst van Grimtan's krijgers af te wachten- Wolf begint nu zacht te grommen en als de Noorman voorzichtig doof het riet gluurt wordt hem de reden daarvoor duidelijk. Aan de steige,f van het moeraseiland waarop zich de burcht bevindt, liggen twee Prl' mitieve scheepjes... provisiekamer nsl (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 2 febr. In een der kantines van de N.D.S.M., dezelfde waar nu bijna drie weken geleden de •vacué's uit Tuindorp-Oostzaan hun eerste toevlucht vonden, heeft mr. W. F. Schokking, vice-voorzitter van het Nationaal Rampenfonds, vanavond met enige plechtigheid aan een gezin de eerste schadevergoeding uitgereikt in de vorm van een nieuw huiskamer- ameublement. Hij deed dit in aanwezigheid o.a. van luitenant ter zee eerste klas W. W. Kuyck, adjudant tevens vertegenwoor diger van prins Bernhard, wethouder mr. A. de Roos, loco-burgemeester van Amsterdam, H. J. van der Molen, hoofdcommissaris van politie, en ver der van een groot en zeer gevarieerd gezelschap, dat bestond uit vele autori teiten en personen die op enigerlei wij ze hadden meegeholpen bij het reddings werk in Tuindorp-Oostzaan, zowel de zusters van de St.-Rosaschool als leden van de B.B. en de redders van het eer ste uur. In zjjn openingsrede dankte de heer Schokking allen die zo snel en spontaan hadden meegeholpen om de nood te leni6en en legde hij er nogmaals de nadruk ou dat alle schade in de persoonlijke sfeer, voor de volle 100 pet. vergoed zal worden. „Wij kunnen hier niet genoeg de nadruk op leggen, vooral omdat vele Tuindorpers aan vankelijk zeer bang waren dat slechts een gedeelte van hun bezit vergoed zou worden. Mr. Schokking voegde er aan toe, gemerkt te hebben, dat er nog vele Nederlanders niet gegireerd heb ben op de twee gironummers van het Rampenfonds voor de slachtoffers van de watersnood. „Maar", zo zei hij, „dat zullen zij vast vergeten hebben door de drukte". Vervolgens liet hij de ge streepte gordijnen achter zich opzij- schuiven en binnen enKele minuten hadden twintig hulpvaardige krachten uit de zaal een volledig kamer-ameuble ment neergezet. Het betekende een symbolische overdracht van de eerste uitkering van het Rampenfonds. De gelukkigen, die hie 'oor ir. aanmerking kwamen waren de 36-jange eiectriciën G. Vermeer en zijn 31-jarige vrouw. Op de fatale morgen waarop het Tuindorp onderliep, had mevrouw Ver meer alleen het radiotoestel naar bo ven kunnen brengen, daar zij al haar zorg moest wijden aan haar vier kin dertjes: drie meisjes en een jongen, in de leeftijd van anderhalf tot zeven jaar. Haar man was reeds naar zijn werk. Vreselijk zag de huiskamer er dan ook uit, toen zij er vrijdag weer in terug keerde. Maandagavond kregen zij plot seling de mededeling, dat zij vandaag al voor een bepaald bedrag aan meu bels mochten uitkiezen. Dat hebben zij gedaan. Van half elf af zijn zij op stap geweest met twee medewerkers van de Gem. Dienst van Sociale Zaken, me vrouw S. Polack en de heer J. K. Schonberg, winkel in winkel uit. „Wij zijn er wel moderner op gewor den" vertelde mevrouw Vermeer. Mijn andere meubels waren donker en deze allemaal licht". Het enige, dat zij voor de kamer nog niet hebben gekocht, zijn de gordijnen en zeil. „Maar dat komt omdat wij daar de maten nog niet van hadden en omdat de vloer nog te nat is om al zeil te kunnen leggen", aldus mevrouw Vermeer, die het achteraf niet zo heel erg vond dat al haar meu bels verloren waren gegaan. „Ik ben er in ieder geval niet op achteruit ge gaan", zei ze lachend. In die paar uur tjes, dat zij vandaag inkopen hebben gedaan hebben zij voor 1530 gulden be steed, tachtig gulden minder dan voor de waarde van de onherstelbaar gewor den meubels. Lachend en ook een beet je beduusd namen zij vanavond onder de felle film- en televisieschijnwerpers en de snorrende camera's voor de eer ste maal samen plaats in hun nieuwe bankstel. De adjudant van prins Bern hard bood mevrouw Vermeer nog een grote bos seringen aan en haar echtge noot een doos sigaren. Voor de kinde ren waren er dozen chocola. De ge schenken vormden, zo zei de heer Schokking, een kleine attentie van prins Bernhard, die, wanneer zijn buiten landse reis er niet tussen was geko men, zeker door zijn aanwezigheid blijk van belangstelling zou hebben gegeven. Na de heer Schokking spraken nog de heer C. Lebbing, voorzitter van het wijkcentrum in het getroffen gebied en de waarnemend burgemeester van Am sterdam, wethouder mr, A. de Roos. (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 2 febr. Het is de enquêteurs van Sociale Zaken aal gebleken dat de bewonetrs van Tuin dorp-Oostzaan nog veel van hun be zittingen aan de snelle en verwoesten de watervloed hebben kunnen ont trekken. In de tijd van doorgaans en kele uren brachten velen de kostbare artikelen van hun huisraad naar vei liger plaatsen. De schade aan radio's en televisietoestellen is over het alge meen niet groot. Ook van het bedde- goed is veel gered. Uiteraard konden de zeer zware en grote stukken moei lijk naar bovenverdiepingen worden gebracht. Maar ook op dit gebied zijn er soms ongelooflijke prestaties gele verd. Drs. A. Kaan, de directeur van Sociale Zaken, had van een van zijn enquêteurs vernomen dat een aan hernia lijdende man zijn nog bran dende haard naar een bovenverdie ping had gesjouwd. DEN HAAG, 3 febr. Op 5 en 6 maart zal wederom een landelijk week end van Te Elfde. Ure worden gehou den. Ook ditmaal zal het weekend plaats vinden op het conferentiecen trum Woudschoten te Zeist. Het thema van het weekend is: „Crisis der de mocratie?". Over dit onderwerp zullen inleidingen worden gehouden door prof. mr. dr. J. J. Loeff, hoogleraar te Til burg en prof. mr. A. M. Donner, pre sident van het Hof van Justitie der Europese Gemeenschappen te Luxem burg. Het weekend zal onder leiding staan van Prof. mr. W. J. Pompe. In een van de kantines van de N.D.S.M. in Amsterdam-Noord heeft de vice- voorzitter van het Natinonaal Rampen fonds, mr. W. F. Schokking, dinsdag avond aan de heer en mevrouw Vermeer uit de Uranusstraat 12 in Tuindorp- Oostzaan een complete inboedel aange boden, die zij zelf overdag hadden uit gezocht, in verschillende Amsterdamse zaken. Het was de eerste schadeuitkering uit het Rampenfonds. Mr. Schokking (links) drinkt met de familie Vermeer het eerste kopje koffie gezetpn op de nieuwe fauteuils. AMSTERDAM, 2 febr. Geleidelijk krijgt Tuindorp-Oostzaan zijn zo deerlijk gehavende openbare voorzieningen te rug. De waterleiding bracht het eerste teken van normaal leven. Op D-day, dus vrijdag, de dag van de algemene terug keer, had men de riolen al zover her steld, dat in de meeste huizen de kraan water verschafte, hoewel sterk gechlo reerd. Zaterdag kon men het water ook weer drinken. Veel meer werk vergde het herstel van de gasvoorziening, waar voor de gemeente zich verzekerd had van de hulp van ongeveer 80 particulie re gasfitters. Het korps van gemeente lijke gasfitters was nog aangevuld met vaklieden uit Noordhollandse gemeen ten en met enige eeuwse vaklieden. Het komt er op neer dat de gehele gas voorziening in Tuindorp gecontroleerd moet worden en voor een groot deel ver nieuwd. Voor D-day was men er al mee begonnen, maar in de huizen kon men nog niet terecht voordat de bewoners waren terug gekeerd. Het nieuwe ge deelte van Tuindorp kan zijn gasfornuis nu weer gebruiken. Bij gedeelten zal men in het oudere gedeelte gereed ko men. Omstreeks half februari is heel Tuindorp wat het gas betreft, weer bjj het oude, naar men hoopt. Tot die tjjd zullen velen het nog met in bruikleen ge geven gascomfoor met butagas moeten stellen. De verwoestingen aan de elektriciteits voorzieningen zijn wel bijzonder omvang rijk. Hoewel de hoofdkabels onder de grond onaangetast bleken, waren ver scheidene vitale installaties zoals de transformatorhuisjes door het water onbruikbaar. Voor D-day kon men al het nodige repareren, maar dat was nog maar een bescheiden begin. Tachtig man, onder wie Zeeuwen, Zaandam mers en Nijmegenaren, zetten zich aan de huisaansluitingen. De vochtigheid daar bracht hen bijna tot wanhoop. De zoutneerslag bleek vrij aanzienlijk, waar door steeds weer vocht werd aangetrok ken. Als men de 'kasten in de huizen droog had. kon men de volgende dag op nieuw beginnen, want dan had zich er in tussen een halve liter zeepsop verza meld. Donderdag of vrijdag zullen de huisinstallaties gereed zijn. De lantaarn palen worden door dertig man onder handen genomen. Regen en sneeuw heb ben hen bijzonder gehandicapt. Zondag heeft men gewerkt onder een stuk zeil dat in allerijl in de stad gekocht was. Dan zullen er nog ongeveer 1500 elektri citeitsmeters vervangen worden evenals een aantal heetwatertoestellen. Het grootste karwei is het herstel van de in stallaties, waaraan 175 installateurs wer ken. Alle draden in de huizen moeten vernieuwd worden. In totaal vergt dit nog wel twee-en-halve week. Ter wille van de veiligheid moet overhaast voor komen worden. Ook aan provisorische voorzieningen wil men in de natte wo ningen niet beginnen. De bewoners kordt op het hart gedrukt zelf ook voorzichtig te zijn en hun strijkijzers, stofzuigers, kacheltjes e.d. te laten controleren. Ook daarop is een zoutlaag achtergebleven die vocht inhoudt. Men kan ze laten nazien op de G.E.B.-post aan het Mira- plein. Het G.EJB. kan alleen maar met zijn werkzaamheden voort als de instal lateurs de huizen in kunnen. Een bewo ner die van huis gaat, wordt gevraagd de sleutel bij de buren af te geven. Bouw- en Woningtoezicht is nog altijd be zig met een keuring van de huizen. De noodwoningen zullen worden afgekeurd; voor het overige heeft men nog geen goed overzicht. De telefoonaansluitin gen zullen deze week nog alle in geneed heid gebracht zijn, de aansluitingen voor de draadomroep zullen langer op zich laten wachten. De afvoer van het verwoeste huisraad heeft de hulpverleningsdiensten aanvan kelijk voor moeilijkheden geplaatst. On geveer 7500 m3 huisraad moest worden weggereden naar de vuilverbranding. Dat is per gezin ongeveer 3 kubie ke meter evenveel als de gebruikelijke zendingen van huisraad overzee. Dank zij de militaire hulp hoopt men woens dag met de afvoer klaar te zijn. Wat er op ander gebied zoals het uitreiken of in bruikleen geven van voedsel, de kens, kachels, schoonmaakstellen enz. aan hulp verleend is, mag indrukwek kend heten. Tot vandaag is in het nieuwe gedeelte 70 percent der bewoners definitief terug gekeerd en in het oude gedeelte 37 per cent. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 2 febr. Een motie, waarin de socialisten de minister van Verkeer en Waterstaat hadden willen dwingen om tegelijk met de inpoldering van Zuid-Flevoland de werkzaamheden aan de dijk, die Ei.khuizen met Lely stad zal gaan verbinden, nu voort te zet ten, is vanmiddag in de Tweede Kamer verworpen met 79 tegen 47 stemmen. Voor waren P.v.d.A., Communisten en P.S.P. De minister heeft de vorige week reeds medegedeeld dat dit probleem nog even moet worden bekeken en dat de rege ring de prioriteit van de vele uitgaven in verband met de industrialisatie van ons land nog nauwkeurig zal moeten af wegen. Tot deze uitgaven behoren ook zeer belangrijke onderdelen, die betrek king hebben op Verkeer en Waterstaat. ROTTERDAM, 2 febr. De rechtbank heeft een negentien-jarige gedeserteerde Belgische militair uit Berenarecht ver oordeeld tot een jaar en negen maanden met aftrek, wegens poging tot diefstal, voorafgegaan door geweld. 21 augustus van het vorig jaar had hij alhier de 41-jarige opticien H. S. met een stuk betonijzer op het hoofd gesla gen. De man raakte echter niet bewus teloos en de beroving ging niet door. De eis was een jaar en drie maanden. BEVERWIJK, 3 febr. Vanmorgen heeft zich op het statipnsemplacement een ongeval voorgedaan dat de 40-jarige stationsbeambte D. Jansen het leven heeft gekost. Het slachtoffer was ge huwd en vader van vier kinderen. Tegen zeven uur was de heer Jansen bezig met het afkoppelen van de ma chines voor de kolentrein van Hoog ovens. Juist toen hij tussen de twee ma chines uit stapte op de uiterste biels van het tegenliggend spoor, kwam de trein uit Haarlem via de tunnel het emplace ment op. De heer Jansen werd door de trein gegrepen, viel tussen de losge maakte machines van de kolentrein en bleef daar zwaargewond liggen. Kort na aankomst in het Rode Kruis Ziekenhuis is hy overleden. De verslagenheid onder het personeel van de spoorwegen te Beverwijk is groot. De heer Jansen was zeer gezien. Hij was voorzitter van het N.B.V. en penningmeester van de bestuurdersbond te Beverwijk en bestuurslid van de mi litaire fondsen. DEN HAAG, 2 febr. Volgens gege vens, die zijn ontleend aan een rapport van de Vereniging ter bevordering van de belangen van de boekhandel bestaat in meer dan de helft vande Nederland se gemeenten geen gelegenheid tot het kopen van boeken. Een rapport van het CBS over de leesgewoonten toont aan, dat een derde gedeelte van de Neder landse bevolking van twaalf jaar en ouder geen boek leest. Drieënveertig procent van degenen, die wel lezen, be zit zlf breken '"-15 en 25-100 stuks) HierbU komt dat een deel van het pu bliek „drempelvrees" heeft, dat wil zeg gen: ér niet gauw toe zal komen om een boekhandel oinnen te gaan. Aldus I:':!'te mr. I D. Pels Rijcken vanmor gen in zijn pleidooi voor de Hoge Raad de situatie van de Nederlandse boeken markt toe. Het ging hier om een kruidenier uit Deventer en een sigarenhandelaar uit Den Haag, die pocketboeken hebben verkocht. Beiden werden in tweede in stantie, de een door het gerechtshoi in Arnhem, de ander door het Haagse hof, ontslagen vai rechtsvervolging, omdat, zo werd gesteld, de grondwet verbiedt, het recht openba. r te maken van ge dachten en gevoelens door middel van drukpers te onderwerpen aan een stel sel van vergunningen. Tegen deze ar resten hadden de procureurs-generaal cassatie aangetekend. Mr. Pels Rijcken stelde, dat de „poc ket", die een geheel eigen positie heeft op de boekenmarkt, m de normale boekhandeils geen geliefd artikel is, om dat het veel plaats inneemt en boven dien de duurdere boeken, waarop meer winst wordt gemaakt, verdrukt. De ves tigingsbeschikking van november 1958, die naar aanleiding van een campagne voor verkoop van pocketboeken dooi kruideniers is vastgelegd, belemmert de lectuurspreiding en daarmee ook de cul tuurspreiding, aldus de pleiter. De beschikking maakt het onmogelijk, van het recht van verspreiding ge bruik te maken. Bovendien, zo merkte mr. Pels Riick n op, wordt door artikel 4 van de bes hi. ing. de mogelijkheid voor discrimma i geopend. Hier word) namelflk in gesteld, dat de SER in bij zondere gevallen de vergunning om boe ken te verkopen kan verlenen. De pro cureur generaal zal 16 februari conclu sie nemen. DEN HAAG, 3 febr. In verband met de bouw van een nieuwe brug over de Maas te Roermond zullen zaterdag de drie westelijke overspanningen van de bestaande noodbrug, naar hun nieu we hulpsteunpunten worden verplaatst. Het verkeer over de brug zal dan gedurende acht uur gestremd zijn. Schilders worden vaak gezien als mensen die in hoger sferen leven, maar deze artiest in Rome staat in ieder geval met zijn beide voeten op de grond terwijl hij een immense schildering maakt als decor voor Verdi's opera „La Forza del destino", die binnenkort in het Romeinse operagebouw zal gaan. Zijn verfkwast is zo lang als een wandelstok. AMSTERDAM, 2 febr. Tegen een 26-jarige abattoirknecht uit de hoofd stad heeft de officier van Justitie bij de rechtbank wegens poging tot moord op zijn 28-jarige ex-verloofde, mej. M. Dobber, acht jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest geëist. Voorts vorderde de Officier wegens verduistering van een in huurkoop ge kochte maar nog niet afbetaalde radio en een gasfornuis zes maanden gevan genisstraf. In de vroege morgen van 15 okto ber jl. had verdachte, die de nacht te voren in café's had doorgebracht en volgens zijn eigen verklaring enigszins dronken was geweest, zijn ex-verloofde vlak bij haar woning opgewacht. Toen het meisje op zijn vraag hoe het nu tussen hen stond, antwoordde dat daar nu geen tijd voor was om over te pra ten, had verdachte een hamer uit zijn jaszak gepakt en het meisje daarmede verscheidene klappen op haar hoofd ge geven. Zo krachtig had hij geslagen, dat er een barst in de hamersteel was ontstaan. Volgens het meisje had zij een schedelbasisfractuur opgelopen, volgens de mededeling van een dokter was het een hersenschudding geweest. Nog steeds is zij niet geheel hersteld en mag maar drie uur per dag werken. Na zijn daad was verdachte geheel overstuur naar een politie-bureau ge rend en had daar gezegd: „Ik heb mijn vrouw vermoord". De verdachte was drie en half jr.ar verloofd geweest met het meisje en in januari 1959 met haar in ondertrouw gegaan. Zij hadden reeds een huis inge richt en in mei zouden zij gaan trouwen. Dit werd echter uitgesteld tot oktober. Korte tijd daarvoor had het meisje de verloving echter verbroken, nadat zy een keer in hun toekomstige woning door haar verloofde van de trap was gegooid en ook al eens door hem was mishandeld. Haar moeder, beducht voor de toekomst van haar dochter, had ge zegd dat zy geen toestemming voor het huwelijk zou geven en daarop was de verloving verbroken. Het meisje, dat hardhorend is, verklaarde ter zitting, dat haar ex-verloofde herhaaldelijk had gepoogd de relatie weer aan te knopen. Vele keren had zij van hem te horen gekregen: „Ik kryg je nog wel." zy schatte wel zes klappen met de hamer op haar hoofd te hebben gehad. In haar poging de slagen af te weren, was de hamer op haar handen terechtgeko men, die daardoor bloedend werden ver wond. Verdachte vertelde dat hy van haar hield en het niet kon verwerken, dat zij de verloving had uitgemaakt. In te genstelling tot zyn verklaringen voor de politie en aan de rechter-commissa- ris, dat hy n.l. van plan was geweest om haar als ze opnieuw zou weigeren de verloving te herstellen met de hiervoor speciaal meegenomen hamer te slaan, verklaarde hy nu ter zitting alleen de bedoeling te hebben gehad er mede te dreigen. In een opwelling, niet meer wetend wat h:: deed had hij - aldus zijn zyn verklaring zyn ex-verlootde gesia- Hoe vaak wist hy niet. De hamer had hy uit een gereedschapstasje van zijn bromfiets meegenomen en de gehele nacht bü zich gehad. In de psychiatrische rapporten van de verdachte wordt opgemerkt, dat de verdachte het neerstorten van een straaljager op de Falmkazerne te Bus- sum in 1957 heeft meegemaakt en daar bij als militair bij het bergen der slacht offers heeft moeten helpen. Dit ongeluk heeft een vreselijke indruk op hem ge maakt. Nadien is hjj in een neurologi sche kliniek verpleegd geweest en hij raakt af en toe weg. Daarom moet ver dachte als enigszins verminderd toere kenbaar worden beschouwd. De Officier van Justitie achtte een duideiyk voorwaardelijke opzet aanwe zig door het feit, dat verdachte een half uur op zyn ex-verloofde by haar woning heeft lopen wachten, om haar te vragen of zij de verloving weer wilde her stellen. By zyn eis van acnt jaar hield hy rekening met het rapport en hy achtte extra psychiatrische zorg tydens de gevangenisstraf noodzakeiyk. „Een tragische zaak, waarvoor de benaming „crime passionnel" nog veel te mooi is," aldus de verdediger, mr. F. Arisz. Uitvoerig ging hy in óp het psychische trauma, dat verdachte had gekregen na het ongeluk met de straaljager. Ver dachte had last gekregen van toevallen, die zich voordeden als er tussen hem en zyn verloofde onaangenaamheden waren. Dit wyst volgens de verdediger op een zeer fundamentele geestelijke ge stoordheid. Het meisje en haar familie hadden naar zijn mening bü het verbre- AMSTERDAM, 3 rebr. Thans is de officiële goedkeuring van de bis schop van Haarlem afgekomen voor de oprichting van zes subdekenaten in Amsterdam, nodig geworden door de voortdurende uitbreiding van de hoofd stad. We hebben de oprichting reeds enige tijd geleden gemeld. Elk subdekenaat bestaat uit enige aan elkaar grenzende gelijkgeaarde parochies, die op elkaar zijn aangewe zen en een zekere zelfstandigheid krij gen. Een der pastoors is telkens sub deken. De algehele leiding blijft bij de deken van Amsterdam, mgr. G. P. J. v. d. Burg. De officiële herderiyke brief van mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, aan het dekenaat Amsterdam, luidt als volgt: Gelet op de omvang en de gestadige uitbreiding van het gebied, dat res sorteert onder de stad Amsterdam, menen wy er goed aan te doen, in het belang van de pastorale zielzorg de vol gende decentralisatie in de geestelijke bestuursvorm van deze stad aan te brengen. De Stadsdeken zal voortaan in het uitoefenen van zijn functie worden ter zijde gestaan door een aantal subdekens, wier taak en bevoegdheid hieronder nader worden omschreven. De centrale leiding van het dekenaat blijft berus ten bij de stadsdeken, die zijn canonie ke rechten als deken volledig blijft be houden. Dit betekent, dat de door de Codex en de Diocesane Synode aan de deken gegeven volmachten aan hem gereserveerd biyven, dat de parochie visitaties door hem biyven geschieden en dat hij verslag uitbrengt aan de bisschop. Zowel intern als extern ver tegenwoordigt hy de katholieke gemeen schap van de stad Amsterdam, intern by liturgische plechtigheden en extern door het onderhouden van contacten met de burgerlijke overheid en de lei ders van andere kerkgenootschappen. Regelmatig roept hij de subdekens voor onderling overleg onder zyn leiding byeen en om beurten woont hij één van de subdekenale priesterconferenties bij. De pastorale leiding en de pastoraie groepsvorming worden echter gede centraliseerd in subdekenaten. Ieder subdekenaat bestaat uit een groep aan elkaar grenzende geiykgeaarde paro chies, die op elkaar zijn aangewezen en een zekere pastorale zelfstandigheid gaan vormen. Elk subdekenaat gaat onderlinge groepscontacten van pasto rale aard ontwikkelen en een gemeen schappelijk pastoraal beleid uitstippe len. In concreto betekent dit, dat er per subdekenaat onder leiding van de sub deken priesterconferenties worden ge houden, dat de priesters gezamenlijk verantwoordelijkheid gaan dragen voor de zielzorg n het oecumenische- en bekeringswerk in dit dee Ivan de stad, dat men elkaar helpt en bqstaat bij moeilijkheden, dat men tesamen vor men van recollectie organiseert voor de eigen clerus van het subdekenaat, dat men tesamen bepaalde projecten van pastorale aard onderneemt enz. in één woord dat men een team van zielzorgers gaat vormen. Ook kan hieruit groeien samenwer king tussen de scholen in dit stadsge deelte, het organiseren van gemeen schappelijke trefpunten, coördinatie van jeugdwerk enz. Wij stellen hierby in de volgende zes subdekenaten 1. Subdekenaat Amsterdam-binnenstad, waartoe zullen behoren de parochies: ken van de verloving het initiatief ge nomen. Verdachte heeft volgens de ver dediger impulsief gehandeld in een op welling, waarby de remmen waren weg gevallen door een grote dosis alcohol. De verdediger achtte de tenlaste geleg de poging tot moord niet bewezen er bij de subsidiaire poging tot zware mishan deling moet zijn inziens een groot vraagteken worden geplaatst. HU meen de dat de jongeman onder psychiatrisch toezicht moet worden gesteld. Uitspraak 16 februari. H. Nicolaas binnen de Veste; H. Ah nius van Padua; H. WillibrordusJ> - nen de Veste (De Duif); O.L. Vro.; Onbevlekt Ontvangen (De Posthoor H. Ignatius (Zaaier)H. Franc}® Xaverius (Krijtberg)H. Doming HH. Petrus en Paulus (Papegaai' n het Rectoraat van de H. Antonius Padua (Lijnbaansgracht) en teven:s ie andere Rectoraten, die in dit terr: rium gevestigd zyn. Tot subdeken benoemd pastoor H. M. J. Brans. P toor van de parochie van de H.H. "el en Paulus. 2. Subdekeriaat Amsterdam-noord, -a[. toe zullen behoren de parochies: H; jj, ta; H. Augustinus (Nieuwendam) I Stephanus; Allerheiligste Sacrament tevens alle Rectoraten, die in dit ritorium gevestigd zyn of gevest h zullen worden. Tot subdeken is nS noemd pater fr. W. J. P. H. OESA, pastoor van de parochie van H. Augustinus (Nieuwendam). ,t. 3. Subdekenaat Amsterdam-Oost, toe zullen behoren de parochies: H- c na; H. Gerardus Majella; H. Bon', tius; HH. Martelaren van Gorcutjjj Christus Koning; H. Familie en te vijn alle rectoraten, die in dit territori gevestigd zijn of zullen worden, subdeken is benoemd pastoor A- Brouwer, pastoor van de parochie v de H. Gerardus Majella. .p, 4. Subdekenaat Amsterdam-Zuid, wajj, toe zullen behoren de parochies: Willibrordus (Amsteldijk)O.L.Vro Koningin des Vredes; H. Thomas v„ Aquine; O.L. Vrouw Rozenkrans; Agnes en tevens alle rectoraten, d'®,eI1 dit territorium gevestigd zqn of zUl's. worden. Tot subdeken is benoemd PB„ toor W. J. V. Hessing, pastoor van parochie van de H. Willibrordus (A" steldijk). r, 5. Subdekenaat Amsterdam-West, toe zullen behoren de parochies: - Maria Magdalena; H. Franciscus Assisië (De Boom); O.L. Vrouw 1s Altyddurende BijstandHH. Nicolj*. en Barbara (De Liefde)H. JosetJ H. Augustinus-West; H. Vincentius! jjj Hart en tevens alle rectoraten, dis dit territoriur. gevestigd zyn of zul s. worden. Tot subdeken is benoemd Pu toor K. J. H. Lautenschütz, pasj van de parochie van de H. Maria Ma> dalena. ,t 6. Subdekenaat Amsterdam-Nieuw-v»6 waartoe zullen behoren de parocl" H. Catharina buiten de Veste; O- d« Vrouw van Lourdes; H. Joannes Doper; O.L. Vrouw van Zeven Slhv ten; H. Pius X; Verrijzenis van Jesus Christus (tot heden toe nog je toraat)H. LucasH. Pancratius y ten) en tevens alle rectoraten, die dit territorium gevestigd zyn of len worden. Tot subdeken is benoew pastoor L. A. M. van Tellingen, Pv toor van de parochie van de H. Pius In overleg met de dekens van Aj£, sterdam en Ouderkerk heeft de schop van Haarlem, mgr. J. P. "Hi bers, besloten de parochie van de Familie in Watergraafsmeer af te scn6{ den van het dekenaat Ouderkerk en voegen bij het Amserdamse naat. De parochie zal deel uitmak6' van het subdekenaat Amsterdam-oo® De bisschop heeft deze wyziging do«. gevoerd, daar de parochie van de K Familie door haar ligging en geaa' heid georiënteerd is op het deken" Amsterdam. In samenwerking met KRO, en de Wereldomroep zendt de AVh zondag a.s. van 12.40 tot 12.50 uur af» verslag uit, dat Arie Kleywegt ge® van de strijd op de 1500 meter harO ryden op de schaats te Davos, die ni de bepalend is voor het wereldkan» pioenschap, Van 12.50 tot 13.00 volgt dan een reportage door Fript Hoekstra van de wedstrijden orn Europese kampioenschap kunstriJue' te Garmisch-Partenkirchen. MM f M MM Mm rlK KWAM VANMORGEN! :/OM ZES UUR B'J, IN DIE 1 ^-jSVlèfOEL, MET EEN HOOFD ALS' EEN BUENKORF.... IK MOEI EEN VERDOVENDJ 16 ER NOG IEMAND ANDERS IN HUIS? DE BRANDKAS! WAS OPEN B'JNA 2O DUIZEND POND AAN DIAMANTEN VER DWENEN. EN M'JN VROUW, IS BROWN, SKNECH* BLUKBAAR

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 2