het concilie en de christelijke eenheid y De opbl oei van elig ïeuze het Turkse leven De onovertroffen schoonheid van de Aya Sophia m Taal en leven Industrialisatie-politiek stelt Brabant teleur Thans tijd voor schorsing van investeringsaftrek Nederlandse mijnen heb ben recht op Rijkssteun Kei in de fasenleer Pk - JU Betere beheersing der moedertaal Geniet uw pijp Economische Zaken in de Senaat KV P-lid Maenen in Eerste Kamer: Werkgelegenheid in Limburg dient te worden verruimd Bestuursperikelen op de Antillen Dr. J. L. Meijering WÊk IB leergang voor Prins Bernhard in Afrika aangekomen V.J Ongrijpbare arrestant Fritz Kreisler geëerd Behandeling PTT- begroting uitgesteld Geen landingsrechten voor de K.L.M. Gematigde reactie op de Antillen WOENSDAG 3 FEBRUARI 1960 PAGINA 3 door jg. VOLWASSENEN ANTOINE WENCER A A. A Bevel tot huiszoeking kwam te laat In New York Bij zijn 85ste verjaardag Zachte, geurige baai-tabak, een uitgezochte melange van de fijnste overzeese tabakssoorten Minister Korthals ziek Mevrouw N. Berkhuijsen ten grave gedragen Washington verwacht: Wel voor „Alitalia"? De volmacht aan Gorsira Da Costa Gomez naar Nederland de va" va" V> het De Islam heeft een opmerkelijke bloei doorgemaakt. De bedoeling van de regering Menderes is dui delijk. Zij wil de Turken een zedelijke ruggegraat Beven en de bevolking het geloof in Allah inprenten, ïoals de profeet dat gepreekt en de Koran het geopen baard heeft. Tegenover de sociale ontbinding, die het communisme vertegenwoordigt, en het rationalistische gevaar dat door een bepaalde groep vooraanstaande in tellectuelen wordt gevormd, is een hechte nationale binding noodzakelijk. De geografische ligging van Tur fje, dat in het oosten aan Rusland grenst, maakt een grote waakzaamheid noodzakelijk. Het onderricht in de Koran is opnieuw geregeld. Er Wordt hard gewerkt aan de restauratie van moskeeën. Ik overdrijf nauwelijks als ik zeg dat de helft van het aantal minaretten in de steigers staat. Overal worden de koepels nagezien. Moskeeën, die niet meer in gebruik Waren, zijn in hun vroegere staat hersteld en worden Weer voor de eredienst gebruikt. Er worden ook nieuwe Bioskeeën gebouwd en niet alleen in het nieuwe ge deelte van de stad. Sommige hebben slechts een sym bolische betekenis, zoals de moskee die is opgericht op bet eerste van de Prinseneilanden, waarvan de bevol king overwegend katholiek is. In 1954 werd de moskee gebouwd ter gelegenheid van het vijfde eeuwfeest Van de verovering van Constantinopel in 1453. De secularisatie, die Ata Turk heeft doorgevoerd, heeft slechts een betrek kelijk succes gehad. In Istanboel zelf komen in het straatbeeld nog verschei dene gesluierde vrouwen voor, gekleed in zware mantels en pofbroeken. En meer in centraal-Turkije, waar de vrou wen van top tot teen in het zwart ge kleed gaan, draaien zich nog steeds van de toeschouwer af om te verhinde ren, dat hij haar gezicht ziet. Byzantium zal in de geschiedenis al tijd bekend blijven als de stad die de Aya Sophia bezit. Hoe is het mogelijk dat ik al zo'n tijd aan het woord ben over Constantinopel zonder dit mooiste van het mooiste te noemen? De Aya Sophia, de tempel van Gods wijsheid. Het beeld, zegt boelgakov, van de uni versele Kerk, weids als de sterrenhemel. De hemel op aarde, of liever hemel noch aarde, maar iets daar tussen in, het goddelijk-menselijke. Men voelt zich opgeheven in de vurigheid van het ge bed, dat vol genade en harmonie op- Stijgt van de aarde naar de hemel. Maar men wordt in zijr vlucht gehin derd door iets vreemds. De met ara besken overdekte panelen, de talrij ke inscripties en zelfs de heroriëntering van het heiligdom in de richting van Mekka die de algemene lijnen van het gebouw geweld aandoet vormen beslist een „Fremdkorper" in deze hei lige ruimte. Boelgakov, de grote Russische theo loog, was er in 1923 getuige van, dat de Mohammedanen er baden, want de Aya Sophia die thans een museum is was toen nog een moskee. Het was echter zei hij, een gebed van tijde lijke bezitters en een lofzang van zuigelingen. Men bidt inderdaad in de moskeeën. De Muezzin in vele gevallen vervangen door een gram mofoonplaat roept drie maal daags op tot gebed. Dit Arabische ge zang richt zich echter niet tot de wa re God, die andere lofprijzingen ver langt en een ander geloof, namelijk het geloof in Jezus Christus, de zoon van Maria. Omdat de Christenen de naadloze rok hadden verscheurd dacht Boelgakov, verdienden zjj niet meer de Aya Sophia, de universele kerk, te behouden. „Twee Romes zijn ten val gekomen", merkte hij op. (Rome en Constantinopel); het derde, Moskou, was bezweken onder De helft van de minaretten in Istanboel staat in de steigers. pp,** De Aya Sophia in Istanboel, de kerk die keizer Justinianus in 533 liet bouwen. De Turken bouwden er in 1570 vier minaretten bij en namen de kerk als hoofd moskee in gebruik. Voor de Christenen heeft de Aya Sophia grote betekenis Behouden; men hoopt dat eenmaal het kruis weer op de kerk zal tronen. Het weergaloze bouwwerk is thans een museum. J n overleg en samenwerking met do centen van de Gewestelijke Sociale Scholen van de KAB en het VHMO beeft W. van de Pas bij de Lanteern te Utrecht een leergang voor de Nederland se Taal doen verschijnen die modern is biet alleen, maar tevens afgestemd op de behoeften van een speciaal soort leerlingen: min of meer volwassenen die de lagere school of de Mulo al enige J)jd verlaten hebben maar in de prak- tijk van het leven merken, dat ze hun Moedertaal onvoldoende beheersen, en dp middelen zinnen daarin verbetering brengen. Voor deze kategorie heeft Van de Pas het leerboek Taal en Le- samengesteld, een kloek boek van S? blz. in fleurig plasticband. Wie het n-dft doorgewerkt, kan een eventueel b|hderwaardigheidscomp)ex laten pdhieten: de stof geeft een volledige f.drsus. Woordenkennis, idioom, spel- "dg, stijl en litteratuur. Ook de zo ge biesde spraakkunst wordt behandeld. Dat eens en ander beknopt moest worden gegeven, ligt voor de hand. De «ebruikte methode is structureel: de ■chrjjyer gaat in elke van de 45 les- *ed uit van een tekst. Deze wordt dan verder grammatikaal, stylistisch yventueel litterair-historisch bek •jbagen en opdrachten drijven de leer- bbg verder naar zijn passieve an ac- "eve taalbeheersing. Nieuw is deze methode allerminst. Het „alles in een wordt al op diverse middelbare scholen in praktijk gebracht. Het bij zondere is in hoofdzaak het karakter i®n/e basisteksten: deze zijn inder- op de interessesfeer van de vol- en bekeken. wassene afgestemd, niet geleend bij schrijvers van jeugdboeken, en slechts voor een deel bij litteratoren. Interes- sant materiaal werd gevonden bij bv. Wester (minerale stoffen in ons li chaam), bij Poels (noodzaak van ar beidersorganisaties), bij Veldkamp (economische wetgeving), bij van der Ploeg (bijbelse boekrollen), bij Van Bemmelen (over het contract) en bij vele anderen die de volwassene inder daad iets te vertellen hebben. Over zichten van de belangrijkste spel-, spraakkunst-, stijl- en adresseerregels, alsmede een lijst van minder bekende afkortingen (NATO, NAVO, Unicef, SHAPE e.d.) verhogen de waarde van dit boek. Het beter deel van onze min- der ontwikkelde Nederlanders die de kracht opbrengen in de luidruchtige wereld van radio en televisie een eigen stil wereldje te bouwen van zelf studie, kan met dit taalboek zpn Ne derlands leren beheersen en zijn leven verdiepen. Elem FORT LAMY, 3 febr. (AFP) Prins Bernhard is dinsdagavond per vliegtuig aangekomen in de republiek Tsjaad. Hij werd verwelkomd door de vertegen woordiger van de hoge commissaris, Couret. De prins woonde gisteravond hier een receptie te zijner ere bij. Van- Hoofdredacteur van het Parijse katholieke dagblad „La Croix". de aanvallen van de Bolsjewistische re volutie. Maar nu meende Boelgakov de zekerheid te hebben dat er een nieuw Rome zal komen, en wel Roma-Amor dat wil zeggen het Rome van de Lief de, en dat op de dag dat de een heid zal worden hersteld, de Aya Sophia zal worden teruggeschonken aan de christenen. Een vrome wens! Men kan de klok geen eeuwen terug zetten. De val van Constantinopel is een onherroepelijk feit. Niet ver er vandaan staat de kerk van Karié-Djami, waar de menigte de nacht voor de fatale aanval biddend heeft doorgebracht. De keizer ging in het geheim in de Aya Sophia te com munie. En de volgende dag, 29 mei 1453, trokken de Turken binnen in de Heilige Stad, het door God zozeer be minde Constantinopel, dat nu door hem aan een zware beproeving werd onderworpen. De Aya Sophia, de kerk van God, be vindt zich nog steeds in de handen van de tijdelijke bezitters. Maar wat de Aya Sophia in de ogen van Boelgakov betekende, de aanwezigheid van God onder de mensen door Christus, de Kerk en de Heilige Maagd, waarin de ongeschapen Wijsheid zich aan ons openbaart, dat zal op de dag van hun eenheid zeker aan de Christenen wor den teruggegeven. Zal die dag komen en wanneer? In de Aya Sophia heb ik me deze vraag gesteld. Men moet met Abraham ho pen tegen alle hoop in. De weg, die in veertig jaar tijds naar de toenadering is afgelegd, is eenvoudig wonderbaar lijk. De weg zal lang zijn en moeilijk, maar het doel schijnt niet langer on bereikbaar. (De eerste vier artikelen in deze reeks zijn verschenen in de krant van 19, 21,' 23 en 30 januari). GRONINGEN, 3 febr. Hoewel de mannen van de parketgroep van de rechtbank gisteren voor het huis ston den waarin zich de man ophield tegen wie een arrestatiebevel was uitgevaar digd kon hij niet gegrepen worden om dat er geen huiszoekingsbevel was ge geven voor het perceel. De gezochte was door de rechtbank wegens mishandeling veroordeeld tot negen maanden gevangenisstraf. Hij moest zich maandag melden om de straf te ondergaan doch kwam niet op dagen; daarom gingen de leden van de parketgroep er op uit om hem te zoeken. Zij kwamen tenslotte bij een huis aan de Kleine Haddingestraat, waar een vrouwelijke kennis van de gezoch te woont. Omdat er geen bevel tot huis zoeking was gegeven, kon de parket groep niet binnen gaan. Een van de ambtenaren keerde terug om een be vel tot huiszoeking te halen. Toen hij weer in de straat arriveerde had de man kans gezien via een dakraam bij de buren binnen te komen en vandaar de straat op te lopen, op het moment dat de parketgroep de woning ernaast binnen trad. Hij is vermoedelijk in een auto er van door gegaan. NEW YORK, 2 febr. (UPI) De stad New York heeft de violist Fritz Kreis ler vandaag op zjjn vijfentachtigste ver jaardag geëerd met het erediploma en de eremedaille van de stad. Kreisler, in Wenen geboren, maar reeds vele ja ren Amerikaans staatsburger, heeft het concerteren opgegeven. Op de „Gesu" van Guarneri na heeft hij al zjjn violen verkocht. Zijn gezondheid is goed, maar hij hoort en ziet slecht. „Wij leven in een tijd van geld, macht, wreedheid en snelheid", zei Kreisler onlangs. „Ik ge loof niet, dat het ons goed doet. Er is geen vrede in de wereld." Advertentie (Van onze parlementaire redactie) _DEN HAAG, 2 febr. Gedurende niet minder dan negen uur heeft de Eerste Kamer vandaag haar wensen en wensjes voor het economisch beleid aan minister De Pous voorgelegd. De dertien sprekers bewogen zich op het terrein van de industrialisatiepolitiek, de investeringsaftrek, het loonbeleid, het kernenergiebeleid en de verwachtin gen voor de conjunctuur. Als laatste spreker vroeg prof. Hellema (A.R.) zich daarom ook af of de Kamer hier mede op de goede weg is. De „nota over enkele hoofdpunten van het so ciaal economisch beleid" en het debat daarover in de Tweede Kamer vond hjj geen voorbeeld van efficiën1 werken. Nu worden bij verschillende begrotingen voor een belangrijk deel dezelfde on derwerpen besproken. De bewindslie den moeten dan hun kostbare tijd ge bruiken om te verwjjzen naar wat ambt genoten reeds hebben gezegd of binnen enkele weken zullen gaan zeggen. De Waalwjjkse burgemeester, de heer Tejjssen (KVP) wijdde zjjn ge hele rede aan de industrialisatiepo litiek en met name aan het teleur stellende aandeel van Noord-Brabant (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG, 2 febr. Bij de behan deling van de begroting van de Staats mijnen in de Eerste Kamer heeft de heer J. Maenen (KVP) opnieuw moeten vragen om een gelijke behandeling voor de Nederlandse mijnen ten opzichte van de partnerlanden in de K.S.G. en ten opzichte van de olie. Om een be vredigende concurrentiepositie te krij gen is het volgens de heer Maenen no dig, dat de kolen fiscaal gelijk belast worden als de olie, terwijl bovendien de verouderde mijnrechten moeten wor den afgeschaft en de overheid een gro ter aandeel moet nemen in de finan ciering van de sociale zekerheid. Voor al wat betreft de fiscale behandeling was zijn geduld, zo zei hij, op een zwa re proef gesteld. Reeds driemaal heeft de vorige minister, prof. Zijlstra, zeke re toezeggingen gedaan. De Limburgse afgevaardigde vond, dat de Nederlandse mijnen recht heb ben op steun van de overheid. In het verleden heeft diezelfde overheid meermalen een beroep gedaan op de mijnen ten behoeve van de gehele Ne derlandse economie. Nu zijn de mij nen gehandicapt door het uitblijven van een duidelijk energiebeleid. Als de K.S.G. niet in staat is een gemeen- J schappelijk beleid op te stellen, dan zal Nederland in navolging van ande re landen een eigen beleid moeten gaan voeren. De minister kan de mijnen niet aan hun lot overlaten. Ir. H. Vos (P.v.d.A.) zag de toekomst voor de mijnindustrie iets gunstiger in. Ook aan deze tijd van grote overschot ten zal eens, na de noodzakelijke sane ring in Europa, een einde komen. Vol gens ïr. Vos mag Nederland dan reke nen op een aandeel in de Europese ko- lenproduktie, dat ongeveer gelijk is aan de huidige produktie. Met een verstan dig beleid zal men er in kunnen slagen de moeilijkheden te boven te komen. Wel zal het nodig zijn de werkgele genheid voor de groeiende bevolking van Limburg te verruimen. De provin cies nog steeds te eenzijdig op de mijnen ingesteld. Hierin was de heer Vos het geheel eens met de heer Mae- morgen reisde hij door naar Ënnedi. nen, die ook voor dit aspect de aan dacht van minister De Pous had ge vraagd. De werkgelegenheid in de mijnstreek was trouwens reeds eerder op de dag ter sprake gekomen bij de behandeling van de begroting van Economische Za ken van dezelfde minister. O.a. de heer Teijssen had bij de bespreking van het industrialisatiebeleid er zijn verwon dering over uitgesproken dat het aan deel van Limburg in de bijzondere maat regelen zo beperkt was. Volgens de heer Thurlins biedt Limburg, gelegen tussen verschillen de grote industriële centra, goede mo gelijkheden. Die kunnen echter niet worden gerealiseerd, zolang de ver bindingen met die centra niet worden verbeterd. Ook vroeg bij de begroting van Eco nomische Zaken mr. Van Campen (KVP), waarom destpds niet is over gegaan tot afkondiging van de „crise manifeste". Mr. Kapteijn (P.v.d.A.) zei de indruk te hebben gekregen, dat Ne derland zich niet erg druk heeft ge maakt om de veiligheidsadviezen, die de Hoge Autoriteit heeft opgesteld na de mijnramp van Marcinelle. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 2 febr. In verband met een ziekte van de minister van Verkeer en Waterstaat drs. Korthals zal de begroting voor P.T.T. voorlopig wor den uitgesteld. Aanvankelijk was het plan om deze donderdag in behande ling te brengen. Oezbeekse archeologen hebben de plaats gevonden waar de stad Sjasj, de voorgangster van Tasjkent, heeft gele gen. Opgravingen hebben aangetoond, dat Sjasj voor de Christelijke jaartelling is gesticht en gelegen heeft aan de noordelijke oever van de rivier de Sa- iar binnen de grenzen van het huidige Tasjkent. de hoofdstad van de Oezbeek se socialistische Sowjet-republiek. daarin. In heel het westelijk deel van deze provincie is slechts Etten-Leur als (aanvullende) kerngemeente aan gewezen. De heer Teijssen vond dit bijzonder teleurstellend, gezien het grote werkgelegenheidsprobleem in dit gebied. Hij meende, dat toch in ieder geval de gemeenten, die in het oude schema wel en in het nieuwe schema geen „kerngemeente'' waren, in staat moe ten worden gesteld de ontwikkeling af te ronden. In Oudenbosch en Rucphen zijn met Rijkssteun industrieterreinen aangelegd, die nog ongebruikt liggen. De heer Teijssen vroeg zich af of de minister zich de betekenis van de lan ge afstandpendel naar Rotterdam vol doende realiseert. Daarentegen meenden mr. Lichte- nauer (CHU) en prof. Witteveen (WD), dat men deze pendel niet te drama tisch moet nemen. Mogelijk geworden door de verbetering van de verkeers middelen stelt zij de werknemers in staat in de grote industriële centra te werken en toch buiten de grote stad te wonen. Indien aan deze pendel een einde wordt gemaakt zou de Rotter damse bedrijvigheid ernstig worden belemmerd, aldus prof. Witteveen. De gedifferentieerde loonvorming en het daarmee verbonden prijsbeleid hadden, met uitzondering van de P.v.d.A.-verte- genwoordiger ir. H. Vos, in het alge meen de instemming van de senaat. Wel meenden verschillenden, o.a. prof. Thurlings (KVP), dat een ernstige waarschuwing voor de praktische moei- liikheden op haar plaats was. Het reken sommetje: prijsverlagingen in bijzonder florerende bedrijfstakken ter compen satie van prijsverhogingen elders is niet zo eenvoudig als het op het eerste gezicht lijkt, aldus prof. Hellema. De algemene verwachtingen over het conjunctuurverloop waren een beetje onzeker na de herhaaldelijk herziene ramingen van de laatste tijd. Het hand haven van het evenwicht is een moei lijke zaak. Prof. Thurlings vond de hui dige stand van de deviezenreserve bij de Nederlandsche Bank en de handels banken zeker gunstig. De verwachte da ling, alsmede die van het saldo op de betalingsbalans is aanvaardbaar maar mag niet veel groter worden. Ir Vos was pessimistischer en zei, dat als de daling zo doorgaat, het overschot op de betalingsbalans volledig verdwenen zal zijn. Bjj het nemen van maatregelen mo gen de investeringen geen „heilig huis je" zjjn, zo waarschuwde ir. Vos. Als de heren prof. Witteveen en prof. Hel lema vóór hem hadden gesproken, zou Ie P.v.d.A.-vertegenwoordiger "ie waarschuwing misschien achterwege hebben gelaten, want vrij verrassend bleken zowel de A.R.- als de VVV-spre- ker van oordeel, dat de tijd misschien wel gekomen is voor schorsing van de ze faciliteit. Ook zij zagen het gevaar, dat de investeringen zullen gaan „door schieten". Mr. Lichtenauer (CHU) vond echter, dat de investeringsaftrek nog maar gehandhaafd moet blijven. Over het kernenergiebeleid zei mr. Vixseboxse (CHU), dat Nederland goed zou doen nog maar eens de verdere ontwikkeling en vervolmaking af te wachten alvorens grote bedragen te in vesteren. Met het tekort aan gewone energiebronnen zal het zo'n vaart niet lopen. Mr. van Campen echter en met hem o.a. de heren Vos (P.v.d.A.) en Delprat (W)) varen geen tegenover gestelde mening toegedaan. „Het drei gend energietekort heeft niet nagelaten op de KVP-fractie indruk te maken," zei mr. van Campen. AMSTERDAM, 3 febr. De dezer da gen overleden Romeinse correspondente van De Volkskrant, mevr. Norah Berk huijsen, die een jaar lang alhier ziek heeft gelegen, is vanmorgen op de r.-k. begraafplaats St. Barbara ter aarde be steld. Tevoren was in de Kapel van het Begijnhof een requiemmis opgedragen. Mevr. Berkhuijsen was van 1948 tot 1958 werkzaam in Rome. Zij was een ge zien journaliste, die deskundig over di verse Italiaanse onderwerpen wist te schrijven. Zij was gehuwd met de vroe gere journalist en latere kunsthandelaar O. Koch. WASHINGTON, 2 febr. (U.P.I.)— In doorgaans goed ingelichte kringen alhier wordt vernomen, dat het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Za ken tot de slotsom is gekomen dat geen landingsrechten in Californië kunnen worden toegekend aan de K.L.M. De officiële woordvoerder van het minis terie verklaarde dit bericht niet te kun nen bevestigen of ontkennen. Naar verluidt wil het State Depart ment spoedig aan de besprekingen met Nederland een einde maken, omdat er ook onderhandelingen lopen met Italië over landingsrechten voor de „Alitalia" in Californië. Dat de „Alitalia" een lijn op Califor nië zou krijgen wordt door enkele zegs lieden in Washington verwacht, door andere bestreden. De Nederlandse rege ring, zo menen de laatsten, zou hoogst onaangenaam getroffen zjjn als „Alita lia" wel kreeg wat de K.L.M. onthou den bljjft. Het ingrijp/en van de Koninkrijks- regering op verzoek van de rege- ring van de Nederlandse Antillen in het bestuur van het eiland Curagao komt niet onverwacht. Zoals gemeld zijn overeenkomstig art. 96 van de Staatsregeling der Nederlandse Antil len de gedeputeerden van het eiland (enigszins vergelijkbaar met Neder, landse weihouders) voorshands naar huis gestuurd, terwijl hun bevoegd heden tijdelijk aan de gezaghebber, de heer Gorsira, zijn overgedragen. Aan ingrijpen viel niet te ontkomen, nu de eilandsraad al maanden lang elke sa menwerking met het college van gede puteerden weigerde, waardoor een on houdbare situatie is ontstaan. Of de maatregel de gewenste opkla ring brengen zal, moet worden afge wacht De eerste reacties in de Cu- ragaose pers getuigen van weinig op timisme. Naar het ons voorkomt: niet geheel zonder grond. De bevoegdheden van de eilandsraad zijn onaangetast gelaten. Dit is slechts op het eerste ge zicht een juiste maatregel (en schijnt ook overeen te komen met het verzoek van de Antilliaanse landsregering zelf). De volksvertegenwoordiging, ook de minderheid daarin, kan zich blijven doen horen, doch het staat te bezien of hierdoor de te genstellingen. die tot de onmogelijke situatie geleid hebben, niet juist ver starren. Na de onverkwikkelijke over- lopingen vice versa van twee leden van de eilandsraad, die van de met één stem in de meerderheid zijnde coalitie een minderheid maakten en weer omgekeerd, zal het moeilijk zijn om het vertrouwen tussen de door de toenmalige tijdelijke meerderheid gekozen gedeputeerden en de hui dige raadsmeerderheid te herstellen. Men kan zich afvragen of derge lijke snel van politieke kleur ver schietende volksvertegenwoordigers nog beantwoorden aan de verlangens van de kiezers en zoals de huidi ge oppositie wil aandringen op nieuwe verkiezingen. Maar het valt te vrezen, dat een eventuele nieuwe volksvertegenwoordiging psycholo gisch weinig verschillend zou zijn van de huidige. En of een stabieler en duidelijker meerderheid te voorschijn zou komen is, gezien het feit dat de jongste verkiezingen pas een half jaar achter de rug zijn, op zijn minst twijfelachtig. Advertentie ROOKT U VEEL? Neem din bii rokershoest, een droge keel, een vervelende smaak een paar Pottertjes in de mond. Ze verdrijven onmiddellijk de narigheid en geven U een frisse adem In handige platte doosjes 55 cent TEH NIKKEL B.V. H I L I I U K WILLEMSTAD, 2 febr. (ANP) Het besluit om gezaghebber Gorsira aan te stellen als gevolmachtigde, de gedepu teerden naar huis te sturen, de eilands raad in functie te laten en de minister van algemene zaken toezicht te verle nen, is op de Nederlandse Antillen met gemengde gevoelens ontvangen. Op Bonaire vlagde de bonairiaanse democratische partij. In Willemstad hebben vanmorgen enkele tientallen mannen en vrouwen gedemonstreerd te gen het ontslag van de gedeputeerde. De demonstratie, waarvoor geen ver gunning was gevraagd, werd door de politie verspreid, hetgeen ordelijk ge schiedde. Op de werf van de KNSM is uit protest een kwartier gestaakt. De leider van de oppositie, de heer Da Cos ta Gomez heeft vanmorgen een gesprek gehad met de gouverneur en zal mor gen, per KLM naar Nederland gaan. Aanvankelijk was hij van plan geweest per schip naar Nederland te reizen. De algemene maatregel van rijksbestuur is inmiddels opgenomen in het publikatie- blad. Een mededeling van de regerings voorlichtingsdienst zegt o.m. dat „zo dra in het eilandgebied Curapao de nor male toestand zal zijn hersteld en de al gemene maatregel van rijksbestuur is ingetrokken, de eilandraad nieuwe ge deputeerden zal kiezen." Al naar gelang hun politieke sympathie keuren de Cu- ragaose bladen de maatregel af of goed. TT et zijn vaak kleine, zo op het oog onbelangrijke oorzaken, die in het leven van de mens belangrijke gevol gen kunnen hebben. Zulk een oorzaak in het leven van dr. J. L. Meijering, wetenschappelijk medewerker van het Philips Natuurkundig Laboratorium te Eindhoven, die dezer dagen on derscheiden is met de Bakhuis Roozeboom-medaille, washet spoorboekje. De jonge, toekom stige student Meijering, die van af Java, waar hij in 1909 ge boren is en de H.B.S. doorliep, naar Nederland was gekomen om verder te studeren, vond een woonplaats in Hilversum. Het probleem, waar hij zou gaan studeren, in Utrecht of in Am sterdam, werd eenvoudigweg opgelost door een blik in het nuttige boekje, dat de Neder landsche Spoorwegen regelmatig uitgeven. Hierin viel namelijk te constateren, dat vanuit Hil versum Amsterdam eenvoudiger te bereiken viel dan Utrecht. En zo kwam hij dus terecht op de universiteit in de stad aan de Amstel, waar hij chemie ging studeren en waar een fasen- theoretische traditie door de in 1907 overleden hoogleraar dr. Bakhuis Roozeboom gevestigd nog levend was. En juist deze fasentheorie heeft voor een belangrijk deel het wetenschappelijk werk van de bescheiden geleerde Meijering richting ge geven. Dr. Meijering is de derde Nederlander, aan wie de Bakhuis Roozeboom- medaille is toegekend. Tevoren ontvingen deze onderscheiding de Leidse professor F. A. H. Schreinemakers (1916) en de theoreticus J. J. van Laar (1929J. De vijf andere medailles zijn toegekend aan buitenlandse weten schappelijke werkers, een Duitser, een Brit en drie Amerikanen. Na zijn promotie in 1935 is dr. Meijering enige jaren werkzaam geweest in het laboratorium voor anorganische chemie bij de leerling van dr. Bak huis Roozeboom, prof. dr. A. Smits. In 1938 trad hij in dienst bij Philips Natuurkundig laboratorium. Daar verricht hij op het gebied van oxydatie experimentele onderzoekingen, naast theoretische arbeid op het gebied van de fasenleer. Een bijzonder prettige omstandigheid acht dr. Meijering, dat in het „Nat-lab" een breed front van wetenschappelijke werkers bijeen is, tussen wie een goed onderling contact bestaat, en door welk contact een voudiger en vlotter informaties op bepaalde specialistische takken kunnen worden uitgewisseld. Dr. Meijering bleek niet verrast, dat deze keer een metaalkundige de hoge wetenschappelijke onderscheiding ontving; wel was het voor hem een grote surprise geweest, dat hij die metaalkundige moest zijnOverigens kwam hij wel op merkwaardige wijze op de hoogte van de toekenning van de onderscheiding. Juist teruggekeerd van een reis naar Amerika, vond hij een grote stapel post. Hieruit greep hij eerst een brief van een hooggeleerde vriend, die hem gelukwenste met de toekenning. Bij de overige post vond hij later de officiële mededeling Naast zijn wetenschappelijke arbeid heeft dr. Meijering, wiens uitzonder lijke kennis inzake chemische thermodynamica en de fasenleer hem tot een gezaghebbend deskundige op zijn terrein maakt, twee hobbies, die hij met grote interesse beoefent: schaken (hij was eenmaal kampioen van Noord- Brabant) en het beklimmen van „niet al te moeilijke" bergen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 3