z ENSEMBLE speelt „Het Tuin feest" van Lo van Hensbergen GROTE BELANGSTELLING VOOR EERSTE JEUGDCONCERT An De vrouw en haar bloemen" „De E.V.C. infiltreert in de actie- en stakingscomité's Nachtelijke vergadering in gebouw St. Bavo - Haarlem Brandende kwesties op forum voor jeugdleiders KNVB Geslaagde vertolking van serieus stuk met weldadige humor VESTIGING VAN WARENHUIS IN DE LEEUWERIK? Voorlopig koopcontract met de N.V, Priba-Nederland ^aatste eer aan na van Gogh- Kaulbach id en. Rede van voorzitter van Bloembol lencultuur bij opening op 3 maart Carnavalsfeest r.-fe. middenstand gaat niet door Onder overgrote belangstelling Derde lustrum Interscholaire Prestaties op goed niveau Films Muziek HAARLEMSE VOORJAARSBEURS v>- Rafaël-voorzitter Spit tot NZH-ers 88-jarige dame lag ruim dertien uur hulpeloos op de vloer WOENSDAG 3 FEBRUARI 1960 PAGINA 5 Haarlem e.o. diversen Waterstanden ^Wgerlijke Stand Haarlem Goed begin van Nuts- spaarbank Haarlem Fototentoonstelling in Gemeentehuis Auto geslipt op Zandvoorterweg Faillissementen HAARLEM, 3 febr. In de tot in de uiterste hoeken bezette gemeente lijke concertzaal vond dinsdagavond het eerste concert plaats in het kader van het Interscholair Jeugdtoernooi. Er werd een half uur over tijd be gonnen. Wethouder D. J. A. Geluk sprak een inleidingswoord waarin hij het ontstaan en de ontwikkeling van de „Interscholaire" schetste. De stimulans ontstond met de bevrijding, toen de jeugd de handen ineen sloeg om de geteisterde gebieden de helpende hand te reiken. Deze samen werking is gestabiliseerd in een culturele organisatie, die niet alleen het ge bied van de toonkunst bestrijkt, doch zich tevens daadwerkelijk voor de andere takken der kunst interesseert. De „Interscholaire bestaat dus reeds vijftien jaar. Solisten Mild en verdienstelijk Hoogtepunt Slotverantwoording Stille Armen Heemstede Finale 2e klas libre klein biljart Biljarten om de Joco- beker Beurs van Amsterdam Beurs van New York ^AARLEM, 3 febr. Er bestaat kans, °ok in Haarlem een vestiging komt Rrih Belgische warenhuiscombinatie ner die reeds in verschillende klei- t,0 e Plaatsen in Noord-Brabant zoge- ttin 1 "V-iddenstandswarenhuizen" met ,.j trale inkoop exploiteert. Er is een dj koopcontract getekend tussen Priba-Nederland en de erven teeTr-jeigenaars van hotel De Leeu- jjfhaefer, 6a5n.- de Kruisstraat in Haarlem, ten r^a t°t warenhuis wil inrich- 2 febr. In de gemeen- seh„ r °P 31 december 1869 werd Goóhrr' heeft de schrijfster Anna van lern ac^> d'e ve^e iaren in Haar- p!„ w°°nde, ook haar laatste rust- crem ^®v°n(3en. In de aula van het srwatorium, waar haar stoffelijk over- pJ ,j, werd verast, heeft de letterkundi- Vr„,, ere'd afscheid genomen van een die bij velen geliefd was. ltinp6 ?'cllter C. J .Kelk uit Velsen her- lette u er namens de vereniging van Kanih undigen aan, hoe Anna van Gogh- Uiaa a n°g maar nauwelijks een has o geleden, bij gelegenheid van ben ste verjaardag, tot erelid werd hoe erU'- Toen toonde zij, ondanks haar Dp v, )aren« eon ongebroken vitaliteit, beta jF Kelk was van mening, dat zij in 6 wie ook begrepen heeft, dat tr.U werk voor de mens de enige Xr°°st schuilt. p ^Prekend over haar oeuvre merkte e neer Kelk op, dat zijn geen baan- tra k 'er was 'n de letterkunde. Zij achtte de werkelijkheid te geven en neestal is haar dat goed gelukt. Zij tpf zel£s meer. Zij gaf een met innig- hp'a en "efde beschouwde werkelijk- aid. Haar grote doel vond zij in wat aar liefste wens was en bleef: Vrede °P aarde. De P.E.N.-club telt drie ere-leden. *mna van Gogh-Kaulbach was er een an. Namens deze organisatie zei de Edinga, dat de pen van deze r^Ufster werd gestuurd door een op- ailend grote liefde en mensenkennis. Hat zij tot het laatst toe heeft gear beid, vervult ons met diep respect, al- bis de heer Edinga. He heer Godfried Bomans verhaalde hoe de Haarlemse kunstenaarssociëteit feisterbant" bij de oprichting in 1950 zocht naar het door haar zo begeerde cachet en hoe dat toen verwezenlijkt is door direct Anna van Gogh-Kaul- oach tot erelid te benoemen, iets wat ZU met een lieftallige verlegenheid aan vaardde. De collega's-kunstenaars heb ben haar leren kennen als een vrouw, Wie de roem niet naar het hoofd was gestegen, maar die een gewone vrouw bleef, hartelijk en eenvoudig. Zij zal ge mist worden als een vrouw, bij wie men graag kwam. Ook in de familie kring, waar zij het knooppunt was van de door haar zozeer gewaardeerde fa miliebanden. Tijdens het dalen van de kist werd Halsema op het orgel ge- j nocturne uit „Midsummer- mghtsdream" van Mendelssohn. "'i'iiKii'OHiiniiiiiiniiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiniiiiiiiiniiuiiiminiii *naee^i ALACEIn de greep der spio- Do -c J H 2, 7. 9.15 uur. Weroip us' 7? 9-15 uur; Kitty in de grote (vierti «ALS: Operatie Petticoat, 14 J. LIDO; Week): 2, 7, 9.15 uur. str. vol. Warze Nylons, heisze Nachte, IL'XOr A; 2, 7, 9.15 uur. Do. j' Bravo, 14 j. Do..cv ?h 8 uur. de Us 2, 8 uur: De oude man en KEIWRrÏV a' L 2 ,®ANDT: Salem STunVr, uur- 2 n ouatre cents coups, 14 J.; ItlNERVi uur- aansee, a 1™"2 so ,M°Vtarde.Ytn Son" 2.30 (wo.) en 8.15 uur. Aleikum, 14 jaar; Donderdag 4 februari Concertgebouw, 12.40 uur: Pauze-concert hoor de organist Albert de Klerk. Werken Van Buxtehude, J. S. Bach, J. G. Waltw c- F. E. Bach en Mendelssohn. Concertgebouw, 7.30 uur: Muziekuitvoe ring van het Interscholair Jeugdtoernooi. Frans Hals-museum, 8 uur: Kamermu- aiekavond door Aya Snellen, Joan Ruijs n Pim Landheer. Woensdag 3 februari t.;rans Halsmuseum, 8 uur: Ad den Bes- h over Hella S. Haasse. «j,*eno, 8 uur: Raad voor de jeugd met '^voorstelling „Momma, don't allow". Maadzaal Haarlem: 2 uur gemeenteraad. Donderdag 4 februari y Gebouw Wit-Gele Kruis, 8 uur: Ned. In Ov°or Volks- en Schoolbaden met Joh. Ver, c"midt over: „Hygiënische lichaams- i?orging". tba.imeentehuis Hoofddorp, 2.30 uur: Ge- beraad Haarlemmermeer. Woensdag 3 februari öoog water: 7.59 u. en 20.17 u. Laag water: 3.29 u. en 15.54 u. Donderdag 4 februari Hoog water: 8.42 u. en 21.09 u. Laag water: 4.07 u. en 16.35 u. Maanstand: Eerste kwartier 15.27 u. IJktU; •lti>JA'ALLEN van een zoon: W. L. jv^'Hohuis, M. M. J. Groen-de Vos, KI?,- Jansen-van der Hulst. A. van NAioot-Waterdrinker, A. J. H. Groot- «h-Klooste: man, P. H. Moison-Pree- E. G. M. R C. van den Hout- jj her Putten, J. T. C. van Schoor- Linden. jr^triMen van een dochter: J. <N. tr' JfrS^oemendal, A. C. Klabou-Roest, hioeif ®man-Sondorp, A. M. Wildeboer- K°|'%RTR°UWDP. J. Visser en L. q Hulsbergen, H. R. Heinicke en A. A. m' Geestman, T. Kooreman en E. H. rj- Van der Peijl, P. Klabou en M. l?h VrS.' H- H. Zeijlstra en M. Schol- U V - E- Houffelaer en H. G. Bakker, «os visser en J. Bouwhuis, H. J. E. Gifl M. Groeneveld. A p ^?OUWD: r- 0 C. Snelderwaard en M. j Hoenders, R. var der Goes en singV®HLEDEN': C. M. Leenders-Sis- Hiia'c 3 Jr- Rijksstraatweg, A. G. M. A/I Hruens. 81 ir.. Dr. Leidsstr-n») a ?wii^le?Uweszen-Althoff, 77 jr., W.' de 81 i{^erlaan, M. C. Overmeer-Verwer Spaan KI' Houtweg, F. Beens, 68 jr., ter r0 v'aartstraat 103, N. W. de Rui- u-. 2 jr lr Bloemhofstraat, F. Rom- baUt, 58 jr., Saenredamstraat. De voorlopige koopacte behoeft nog de bevestiging van de kantonrechter. Een der erven Schaefer, mej. M. Schaefer, is onlangs meerderjarig geworden. Zij is met haar moeder, mevr. Schaefer Blankwater, en haar drie nog minder jarige kinderen eigenaar van het hotel. Het zal wel vast staan, dat De Leeuwe rik geen hotel blijft, omdat de eigenaars daartoe geen mogelijkheden meer zien en omdat er ook geen gegadigden waren om het voort te zetten. Wanneer De Leeuwerik gesloten wordt, is nog niet bekend. Men wil trachten het hotel ge durende het komende bollenseizoen nog geopend te houden De Priba exploiteert warenhuizen in het „goedkopere" genre. De vestigingen in Brabant, in plaatsen als Valkens- waard, Oss en elders, zijn uiterst een voudig en niet luxueus. De firmanaam is afgeleid van Prix-Bas, lage prijzen. De familie Schaefer is sinds een jaar of dertig eigenaar van hotel De Leeu werik. Het hotel is reeds meer dan 200 jaar oud. Vroeger was er ook een stalhouderij aan verbonden. HAARLEM, 3 febr. Het nieuwe spaarjaar is bij de Nutsspaarbank te Haarlem gunstig begonnen. In de afge lopen maand bedroegen de inleggin gen 4.115.418,- en de terugbetalingen 3.418.971,- zodat het spaarsaldo 696.447,-. beliep. Het totaal spaarte goed steeg hiermede tot een bedrag van 63.068.651,-. In januari werden voorts 1.064 nieu we spaarders ingeschreven, waarmede het aantal spaarders een totaal bereik te van 94.236. In de afgelopen maand werden niet minder dan 2.830 spaarbus- jes geledigd met een totale inhoud van 59.208,—. Per ultimo januari waren 16.725 spaarbusjes in omloop. ZANDVOORT, 1 febr. De Zand- voortse amateurfotografen vereniging houdt zaterdag 6 en zondag 7 februari in het gemeenschapshuis een tentoon stelling van foto's, gemaakt door haar ieden. De burgemeester van Zandvoort, mr. A. M. van Fenema, zal de tentoon stelling zaterdagmiddag om half vier openen. Bij die gelegenheid zal tevens de uitslag worden bekend gemaakt van de door de vereniging uitgeschreven fo- to-wedstrijd voor amateur-fotografen. oals u gisteren heeft kunnen lezen is de bekende filmster Ingrid Bergman even in ons land geweest. Maandagavond werd zij in Rotterdam gesigna leerd., waar haar tnan, Lars Schmid. het Luxor-theater moest keuren voor zijn '„My fair lady", en gisteren is zij met hem reeds weer naar Parijs vertrokken. Op de luchthaven Schiphol werd Ingrid Bergman uitgeleide gedaan door Wim Sonneveld, die zo willen de geruchten iets met de musical „My fair lady" van doen zal krijgen. In afwachting hiervan bood de Nederlandse cabaretier de filmster in de vertrekhal een kopje koffie en een vuurtje aan. By gelegenheid van de opening van de achttiende Haarlemse Voorjaars- beurs voor de Vrouw, die zoals reeds bekend is van 3 tot en met 11 maart in het Krelagehuis wordt gehou den zal de voorzitter van de Koninklij ke Algemene Vereniging voor Bloem bollencultuur, jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden dit jaar een HAARLEM, 3 febr. Tijdens een nachtelijke vergadering in gebouw St. Bavo in Haarlem van leden van de katholieke vervoerdersbond „SL Ra- faël onder het NZH-jersoneel, heeft de landelijk voorzitter van de bond, de heer W. Spit uit Utrecht, de huidige si tuatie in het Ioonoverleg nog eens dui delijk uiteengezet. Hij verklaarde met nadruk, dat noch de werkgevers-, noch de werknemersorganisaties met de ac tie- of stakingscomité's In overleg zul len treden over de lonen of andere ar beidsvoorwaarden. Men zal dit alleen doen via het georganiseerd overleg. De heer Spit waarschuwde dat leden van de organisaties, die zitting blijven hou den in de comité's een goede kans lo pen geroyeerd te worden. De vergadering werd bijgewoond door een dikke honderd man buspersoneel. Behalve de leden van St. Rafaël waren ook enkele niet-leden aanwezig. De di rectie en de staf van de NZH woonde de vergadering, die een ordelijk verloop had, bij. Alleen toen de heer Spit opmerkte, dat hij over „duidelijke aanwijzingen om niet te zeggen: bewijzen" beschikte, dat de EVC en de OVB in de actie- en stakingscomité's geïnfiltreerd waren, gaven de oanwezigen er luidruchtig blijk van, dat ze dit als bangmakerij beschouwden. De hr. Spit gaf als zijn mening te kennen, dat de stakingen van de afgelopen week het tot stand komen van een overeenkomst met de regering eerder vertraagd hadden dan bewerk stelligd. Via de KAB en de katholieke leden van de Tweede Kamer had ,,St. Rafaël al gehoord, dat minister De Pous reeds vrijdags vóór de NBM-sta- king tijdens een zitting van het kabinet besloten had een toegeeflijker houding tegenover de vervoersdelegaties aan te nemen. Dit zou tijdens de vergadering van 27 januari kenbaar worden ge maakt, maar als gevolg van de stakin gen moest dit overleg enige dagen wor den uitgesteld. De bondsvoorzitter ver klaarde, dat geen democratische rege ring erin zou toestemmen te onderhan delen onder pressie van machtsmidde len als staking. Overigens zag hp in de jongste ge schiedenis van de loononderhandelin gen een duidelijke aanwijzingen, dat de werknemersorganisaties nog lang niet overbodig zijn. ,,De macht van het ge tal speelt nog altijd een zeer belangrij ke rol", aldus de heer Spit. Het gaat dan ook niet aan de organisaties de rug toe te keren. Er moet nog altijd hard gevochten worden, wil men tenminste enig resultaat bereiken. Dat de onder handelingen nu al zeven maanden ge duurd hebben, ligt beslist met aan de werknemersorganisaties. Maar de orga nisaties hebben het nog niet alléén voor het zeggen. Ten aanzien van de resultaten van het overleg van afgelopen zaterdag meende de heer Spit, dat er bij het College van Rijksbemiddelaars meer bereikt is, dan in het advies van de Stichting van de Arbeid was geadvi seerd. Alle werknemers krijgen nu een toeslag van 6 pet., voor zover zij in ploegverband werken, of en dat is het belangrijke voor zover zij geacht kunnen worden in ploegverband te wer ken. Dat betekent, dat de directies hier de nodige speling hebben om eens iets extra's te doen. De weg voor verder overleg over de zes procent loonsverho ging in het kader van de gedifferen- tiëerde loonpolitiek, ligt nu open, aldus de heer Spit. Hij sprak de hoop uit, dat men vóór 1 april deze onderhandelin gen kan afsluiten. In antwoord op een vraag van een der aanwezige chauffeurs, deelde de heer J. J. JTurrissen mede, dat men bij de NZH maandag begint met het uitreke nen van de bedragen die ieder krijgt als gevolg van de invoering van de 6 pet. ploegentoeslag. SPREEKUUR De wethouder van publieke werken van Bloemendaal, de heer J. C. C. W. Hijszeler, zal morgen ochtend geen spreekuur houden. toespraak houden. De voorzitter van deze honderdjarige vereniging, die de voorjaarsbeurs jaarlijks gastvrijheid biedt, zal bij die gelegenheid spreken over „De vrouw en haar bloemen", daarmee op bloemrijke wijze contact leggend tussen de charme van de vrouw voor wie de beurs bestemd is, en de schoonheid van de bloemen, die haar en haar huis sieren. De feitelijke opening zal evenals an dere jaren geschieden door de burge meester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers, terwijl de presidente van de Afdeling Haarlem van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen zoals te doen gebruikelijk een welkomstwoord zal spreken tot de genodigden. Intussen is de directie van de Voor jaarsbeurs erin geslaagd, met de mede werking van de kwekers van Aalsmeer en van de Stadskwekerjj van de ge meente Haarlem een bijzonder aantrek kelijke beurs samen te stellen, waar het zakelijke van de voor de huisvrouw belangrijke zaken met de schoonheid der bloemen een aantrekkelijke harmo nie vormen. BLOEMENDAAL, 3 febr. Toen de 54-jarige directie-secretaris uit Zand voort zich vannacht omstreeks twee uur in de richting van zijn woonplaats begaf, is hij met zijn auto op de Zand voorterweg bij de Grenslaan geslipt. De auto kwam tegen een lantaarnpaal tot stilstand. De bestuurder en zijn 36-jari- ge echtgenote werden uit de auto ge slingerd en met verwondingen naar het Marinehospitaal overgebracht. De echt genote van de bestuurder is daar opge nomen, de bestuurder zelf kon huis waarts keren. HAARLEM, 3 febr. Als gevolg van bijzondere omstandigheden zal het aangekondigde carnavalsfeest van de Haarlemse afdeling van de r.k. Mid denstandsvereniging, dat was vastge steld op 29 februari, niet doorgaan. Het carnaval wordt wel gevierd door de leden van de KJMV. Zij doen dat op 28 februari in een van de zalen onder de Sint Petrus en Pauluskerk aan de Muiderslotlaan in Haarlem-Noord. Het gecostumeerde vastenavondbal wordt mede verzorgd door de The Dixie Stom pers. Het feest begint om acht uur. AERDENHOUT, 3 febr. Dinsdag morgen omstreeks half twaalf meldde zich een postbode bij het afdelingsbu reau van politie te Aerdenhout om mee te delen, dat hij bij een perceel aan de Schulpweg, welk huis bewoond wordt door een bejaarde dame, geen gehoor kreeg. De postbode is daarna verge zeld van een agent naar de woning ge gaan, waar de agent zich toegang ver schafte door een ruit in te slaan. In de woning trof men de 88-jarige be woonster, liggend op de grond. Het bleek dat zij maandagavond omstreeks zeven uur over een kleedje was geval len en niet meer in staat was geweest om op te staan of alarm te slaan. Vrienden hebben zich over de bejaarde dame ontfermd. De Arrondissementsrechtbank te Haarlem heeft dinsdag 2 februari in staat van faillissement verklaard: B Jansen, koopman te Wijk aan Zee. Cu rator mr. A. A. M. Leesberg, advocaat en procureur te Beverwijk. Rechter Commissaris J. H. M. Cokart. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst zijn geëindigd de faillissementen van: Esse Cornells Landaal, handelaar. Rechter-Commissa- ris: H. J. Ferwerda. Curator: mr. A.J. Colijn, advocaat en procureur te Heem stede; Cornelis Pirovano, kraandrijver te Beverwijk. Rechter-Commissaris mr. J. P. Petersen. Curator mr. J. W. Cre- feld, advocaat en procureur te IJmui den-Oost; H. van der Splinter, zilver smid te Haarlem. Rechter-Commissaris mr. H. J. M. Cokart. Curator: mr. C. H. Veenhoven, advocaat en procureur te Haarlem. HAARLEM, 3 febr. De forumavond, die gisteren in restaurant Brinkmann werd gehouden voor de jeugdleiders van de bij de afdeling Haarlem van de KNVB aangesloten verenigingen, is een groot succes geworden. De com missie voor jeugdvoetbal van de HVB bleek met het beleggen van deze avond een juiste greep te hebben gedaan. De Kroonzaal was tot op de laatste plaats bezet en voor het stellen van vragen werd zulk een grote belangstelling ge toond, dat voorzitter H. van Turnhout aan het einde van de avond de aan kondiging deed, dat er in de loop van dit jaar een tweede forumavond zaj volgen. In het forum hadden zitting de heren D. Beets, voorzitter van de Haarlemse Sportraad, S. Heyers, inspecteur licha melijke opvoeding, sport en jeugdza ken van de gemeente Haarlem, J. «lel ies, leraar lichamelijke opvoeding en de ook in Haarlem alom bekende Frits van Veen uit Amsterdam. Als ge spreksleider trad op de heer H. W. van Turnhout, voorzitter van de afde ling Haarlem van de KNVB. De vragen welke op het forum wer den afgevuurd gaven aanleiding tot in teressante gesprekstof. Er werden ac tuele problemen aangesneden, waarbij de heren achter de groene tafel stuk voor stuk getuigenis aflegden van een breed inzicht in alles was zich bij de taakuitoefening van de jeugdleider kan voordoen. Opvallend was, dat het forum een sterke eensgezindheid bij de beantwoor ding der vragen tentoonspreidde. Een enkele uitzondering daargelaten was men het roerend met elkaar eens. Het forum toonde zich een fel tegenstander van door welpen gespeelde voorwed strijden bij een „grote" wedstrijd. De heer Van Veen verklaarde ten aanzien daarvan excessen bij de jeugd te heb ben meegemaakt. Dagen voor de wed strijd waren deze jongens van 10 en 11 jaar geheel uit hun doen. Het bezorgde hun slapeloze n chten. De heer Beets noemde deze voorwedstrijden „het top punt van dwaasheid", de heer Heyers stelde het nog scherper: hij bepleitte een verbod van de zijde van de KNVB. Voorzitter Van Turnhout kon de me ning van het forum volledig delen. Ook de vraag, of de leeftijdsgrens voor ju nioren niet zou kunnen worden ver hoogd, gaf aanleiding tot nieuwe ge zichtspunten. Het forum was er voor om de leeftijdsgrens op 20 jaar te bren gen. Volgens het reglement van de HAARLEM, 3 febr. „Ensemble" heeft gisteravond in de Haarlemse schouwburg de landelijke première uit gebracht van „Het Tuinfeest", een nieuw stuk van de toneelspeler Lo van Hensbergen, die zelf de regie voerde en de centrale rol speelde in het stuk. Het was een echte première-avond met veel bekende gezichten: actrices en acteurs, directeuren en reigsseurs, en veel vrienden en kennissen, maar op merkelijk weinig Haarlemmers. Er heerste een bijzonder prettige stem ming en aan het eind werd de uitvoe renden een donderende ovatie en een imponerende bloemenhulde gebracht. Dat enthousiasme van het publiek was meer dan enkel een vrienden dienst. Het gold de auteur-acteur-regis seur, zeker, maar het gold ook het Voor we met de eigenlijke bespre king beginnen moeten we een aanmer king maken betreffende het temperen van de zaallichten tijdens de uitvoe ringen. Is dat om een klein beetje sfeer te scheppen in de lelijke zaal? Dat lukt toch niet! De nadelen zijn duidelijk: een partituur is niet te vol gen, het kost bepaald inspanning om het programma te lezen. Voor de re censent is het ongerief nog groter, hij heeft moeite met zijn aantekeningen Het koor van de Rijkskweekschool voor Onderwijzers(essen) opende met het bekende „O bone Jesu" van Ingeg- neri met als pendant een compositie op dezelfde tekst van Tomassa .ai. Beide Palestrijnse stukjes werden in getogen verklankt. Goed klonken ook de twee fragmenten uit het „Gloria" van Vivaldi. Stemmingsvol werd de romantische sfeer gebracht door de Christelijke U.L.O.-school aan de Dreef met „Sonn- tagsmorgen" van Mendelssohn Barthol- dy. Met „L'ange gardien van César Franck en het „Zelenaj" se, zelenaj" van Ant. Dvorak, maakte het meisjes koor van de Haarlemse Huishoud- en Industrieschool een behoorlijke beurt. Het koor van de Hartenlustschool oogstte veel succes met het volkslied „Wenn alle Brünnlein flieszen", doch bovenal met de geestige „Hartenlust- canon". Beschaafd klonk het „Wiege lied" van Brahms en leuk de „Spaanse wals" van Désiré de Pauw, welke werkjes uitgevoerd werden door de Prot. Chr. Nijverheidsschool. De Da Costa kweekschool had meerdere goe de momenten in het ,,Lobe den Herrn" van Johann Nierdanck, dat met orgel spel begeleid werd. Het seminarie Hageveld kwam met een goed gevormd ensemble jonge- mannenstemmen voor de dag, dat een pittige vertolking wist te geven van ,,A chanter, rire et boire van Phili- dor (we zijn het met de tekst roerend eens) en dat met het Oud-Hongaars volksiied van Bartók tevens een ge lukkige keuze had gedaan. Van su bliem gehalte was het meisjeskoor van de St. Antoniusschool. Zeer fijn klonk het „Volksliedje" van Brahms en raak getypeerd werd ,,De grote hond en de kleine kat" van Jan Laarveld. De St.-Theresiaschool verrichtte voor treffelijk werk in ,,It was a lover and a lass" van Th. Morley en in „The Ploughboy" bew. Benj. Britten. Te recht verwierf de St. Luciaschool veel bijval met de volksliederen en ballade „Mama, mia. vuria", ^Tambourin", en „The Fanaid Grove Een gevoelige weergave kreeg de negro spiritual- „Nobody knows the trouble I ve seen" door de leerlingen van de A. H. Ger- hardschool, ook Kohlerliesel van Karl Ulsch mocht er zijn, al diende dat geheel andere idealen. De jeugdige Jan P. van Houwelin- gen (Rudolf Steiner IVO) ontpopte zich als een veelbelovend pianistje in het Allegro" uit de sonate in C van Mo zart Piet Cvsouw (Coornhertlyceum) speelde de „Valse oubliée" van Liszt met een aankomende virtuositeit en veel élan ,Le petit nègre" van Debus sy was in'goede handen van Gemma Coebergh. (r.k. Lyceum „Sancta Ma ria"). Een brillante executie kreeg de technisch veeleisende „Etude de Con cert" van Gabriël Pierne, door Zamirah Sieval, leerlingen van het Coornhertly- ceum. De solo-organisten Paul van Nee- len (Rijkskweekschool) en Jan Baas (seminarie Hageveld) troffen het wel zeer slecht met het orgel. Niet al leen was de trompet 8 voet in het pedaal ontstemd, doch er was een hanger" op het hoofdmentaal. Zo doende kon noch het Praeludium en de Fuga in e van Bach, noch de Finale uit de „Sonata da Chiesa" van Andriessen een volwaardige in terpretatie krijgen. Het was beter geweest als ze maar geweigerd had den op het defecte instrument te spe len, want het was soms werkelijk niet om aan te horen. Een aardig blokfluitduet vormden Helga en Ina van Walsum (Christelijk Lyceum) in de „Gavotte" van Han del. Eveneens leuk werk op de blok fluit deed Margreet Pielage r.-k. Ly ceum „Sancta Maria") aan de piano be geleid door Anneke Pen. (Midd. School voor meisjes ,,'t Kopje") in het „Allegro van J. C. Repusch. Mild als een ond kabinetorgeltje was de klank by net In terscholair blokfluitensemble dat een Sinfonia van Handel, en een mars van Joh. Fischer vertolkte. Ger Smith, speel de op zijn dwarsfluit (die meer bovento nen produceert dan een blokinstrument en daardoor een rijker timbre heeft) verdienstelijk een „Allegro vivace van Ch de Bériot. met piano-accom- pagnement van zijn broer en mede leerling van het Christelijk Lyceum Pe ter Smith. T Folklore bracht Jan van Leeuwen (Christelijk Lyceum) met de petillant gespeelde „Bulerias' voor gitaar^ Be hoorlijk trompetspel was van Gerrit Beishuizen (Da Costa kweekschool) te beluisteren in Handels Arioso „Dank sei dir Herr", aan het orgel begeleid door Hans Bajema. (Prinses Irene- school). Het orgel toonde thans geen gebreken, misschien zijn ze handig om zeild7 Twee discipelen van het stede lijk Gymnasium: Sytske Zeelenberg en Joke v. d. Herberg speelden een char mant „Allegro" voor viool en piano van Schubert, Amir Pool en Sophie Presburg (Lorentzlyceum) wisten even eens met deze zelfde instrumenten fraai te musiceren in het „Allegro" van Vivaldi. Eén van de hoogtepunten van de avond werd wel bereikt met de ge acheveerde uitvoering van de Ballet muziek van Gluck en vooral met de schitterende weergave van de Hon gaarse dans no 6 van Brahms, door het orkest van het stedelijk Gymna sium. Tot besluit zongen de gezamenlijke koren het spectaculaire „De klokken van Haarlem" en het „Wilhelmus". T. de Vr. stuk, waarop men veel kan aanmer ken, maar waarvan men toch kan zeg gen dat het beslist bijdraagt tot een eigen, Nederlandse toneelschrijfkunst. „Het Tuinfeest" handelt over een be roemd Duits mathematicus, die na in Russische gevangenschap aan een ruimte-project gewerkt te hebben, zich terugtrekt in een Duits dorpje waar hij hoopt zijn dagen als eenvoudig on derwijzer te kunnen slijten. Maar de groot-industrieel Von Ketwich is hem op het spoor en wil hem opkopen. Hij maakt gebruik van het zwak van de professor voor vrouwelijk schoon. Het pakt anders uit. De professor is de groot-industrieel te slim af. Zo samengevat, lijkt het stuk zwaar en triest. Het is dat niet en dat is de kracht ervan. Lo van Hensbergen is de eerste mij bekende, eigentijdse to neelschrijver die een blijspel kan schrijven. Dat heeft hij met dit Tuin feest bewezen. Vooral het eerste be drijf waar de humor enerzijds voort spruit uit de komische personages van bij voorbeeld juffrouw Sperling, en anderzijds uit de knap geschreven dialoog, zorgt met recht voor blij spel. Maar Van Hensbergen is niet de man om een zeer ernstige problematiek dramatisch gestalte te geven. Dan blijft hij steken in een reeks alleen spraken, waarin stellingen worden verkondigd die te weinig concreet zijn om onmiddellijk aan te slaan bij het publiek. Het stuk is in deze vorm ook te lang, juist vanwege al die monologen, die wellicht op schrift scherpzinnig zijn, maar op het toneel niet over het voet licht komen. Daar komt bij, dat het tempo bij deze première nog te traag was, maar dat wordt gaandeweg beter. Het lijkt mij niet juist, dat de schrij ver zelf de voorstelling geregisseerd heeft. Het duidelijk onderscheid tussen blijspel en toneelspelfragmenten is er niet helemaal uitgekomen. Een ande re regisseur zou wellicht een keuze hebben gemaakt: waarschijnlijk voor het blijspel. Maar de schrijver, die nu eenmaal graag zijn „boodschap" een minstens even grote aandacht wil de geven, kon als regisseur die „bood schap" niet weg laten spelen. Harry Wich had voor deze voorstelling een aardig decor ontworpen, dat echter nergens frappeerde. De regie van Van Hensbergen was knap en precisieus en met een kenne lijke voorkeur voor symboliek. Af en toe wist hij achter het eigenlijke ver haaltje het werkelijke conflict, waar het hem om ging de strijd tussen goed (de mode-ontwerper Angelo Gen tile) en het kwaad (de groot-indus trieel Von Ketwich) op zeer suggestie ve wijze gestalte te geven. Van Hens bergen zelf speelde de geleerde Tho mas Hartl, oubollig en links, maar warm menselijk. Soms zelfs te zeer meelijwekkend. Loudi Nijhoff toonde zich opnieuw een knap blijspelactrice als juffrouw Sperling. Toch gaf zij meer dan enkel comedie-spel en het zij gezegd, dat de schrijver haar alle kansen had geboden. Terecht oogstte zij de open doekjes. Manfred de Graaf speelde de jonge gymnasiast leven dig en beheerst. Marianne Rector als de dochter van de geleerde, bleef nog wat dof. De rol mag uitbundiger ge speeld worden. Andrea Domburg trad opnieuw als vamp voor het voetlicht. Het gaat haar uitstekend af, ook waar de rol afwijkt van het gewone stramien en waar zij actrice ernstiger ge voelens te berde moet brengen. Paul Storm als de groot industriëel bleef ste ken in het cliché van de ongenaakba re Mefisto, maar veel spelmogelijkhe- den bood de rol hem niet. Toch wist Henk van Ulsen als de mode-ontwer per Angelo van zijn type met be trekkelijk even weinig steun van de schrijver heel wat meer te maken. Het Tuinfeest is niet een gemakke lijk blijspelletje. Het is een serieus to neelstuk, dat als zodanig niet helemaal geslaagd is. Maar door de voortreffe lijke blijspelaspecten ervan, is het alleszins de moeite waard. Ensemble gaf er een verzorgde, vaak zelfs zeer goede vertolking van. J. W. v.d. V. KNVB is een speler van 15 jaar ge rechtigd naar de senioren over te gaan, welke leeftijd door de forumleden „veel te jong" werd genoemd. Men doelde met name op de lichamelijke en gees telijke onrijpheid van de jonge speler, die om meerdere redenen niet tot het ge zelschap van de veel oudere senioren dient te worden toegelaten. Dient de jeugdleider het gehele sei zoen hetzelfde elftal gezelschap te houden? Een vraag, die niet met een een stemmig „ja" werd beantwoord. Het forum stelde, dat de jeugdleider zijn jongens moet leren kennen. Daar gaan soms weken over heen. De uiteen lopende karakters eisen van de jeugd leider een juiste instelling en aanpas singsvermogen. Daarom moet een ver wisselen van leider op korte termijn afgeraden worden. Dat het voor de wel pen gewenst is dat zij op een kleiner veld spelen en met kleiner speelma teriaal omgaan, kwam aan de hand van de uitspraak van het forum eveneens aan het licht. De welpen, die nog slechts kinderen zijn, moeten op het grote veld voor hen veel te lange afstanden afleg gen, argumenteerde de heer Beets." De kleine keepers kunnen de doellat op geen stukken na bereiken". Ook de heer Heyers had voor dit alles veel begrip. Hij deed zekere toezeggingen tot levering van „welpenmateriaal" voor de gemeentelijke sportvelden. A. C. B. f5-; N. N. f2.50; v. L. f 10,-; mevr. v. N. en mevr. H. f35,-; A. B. f 10,-; P. J. v. H. f2,50; L. v. H. 12,50; zr. B. G. B. f2,50; M. A. B.-Z. f5,-; A. J. B. f 10,-: J. J. R. f5,-; R. A. P. R. f25.-; S. S. f 10,-; A. V. f 10.; N. N. f2,50; A. A. K. f 10,-: Z. f5,-: F. K. f 10,-; C. D. f 10.-; A. H. f2.50; A. W. V. f50,-; P. M. d W. f 3.-; mevr. v. d. H. en R. f3.50;; mevr. J. M. A. K.-B f5,- en W. B. f5,-; totaal f241,50, zodat nu is ontvangen f3960,83. Voor dit mooie resultaat brengt het comité gaarne zijn hartelijke dank aan allen, die door hun bijdragen het moge lijk hebben gemaakt dat wederom aan een groot aantal gezinnen een „kerst groet" kon worden uitgereikt. HAARLEM, 3 febr. Gisteravond werden de wedstrijden om het kam pioenschap 2e klasse libre welke ge houden worden bij Café L. Engwerda, Lange Begijnestraat 10, voortgezet. H. Nieuwenhuis is nu nog de enige, die ongeslagen is. Hij versloeg nu Van Wonderen in een zeer spannende partij. Hier zijn de uitslagen: J. Dreyer 150 33 23 4.54 W. Geerts 127 33 13 3.84 H. v. Wonderen 148 44 25 3.36 H. Nieuwenhuis 150 44 15 3.40 F. Heekelaar 150 44 14 3.40 A. v. Leeuwen 107 44 14 2.43 J. Winnubst 139 33 24 4.21 L. v.d. Mey 150 33 25 4.54 HAARLEM. 3 febr. Gisteravond speelde Hof van Holland tegen de B.V. „Scheiwijk" uit Beverwijk en Selecta uit Haarlem. Tegen „Scheiwijk werd het volgende resultaat behaald: Chr. J. Nobels 160 160 24 47 6.66 2 Van Zijl 180 52 24 11 2.16 0 De Groot 85 77 22 9 3.50 0 Brandjes 70 70 22 12 3.18 2 Baars 70 70 18 13 3.88 2 Toffolie 100 94 18 15 5.22 0 Baars 70 70 19 12 3.68 2 Van Osch 95 34 19 9 1.78 0 J. F. Nobels 250 250 39 36 6.41 2 H. Meyer 250 243 39 28 6.23 0 Laudy 85 85 27 15 3.14 2 Schram 80 62 27 22 2.29 0 Eindstand: 10-2 voor Hof van Hol- land". Tegen Selecta: Koetse 40 40 21 6 1.90 2 Rutten 30 7 21 2 0.33 0 Baars 70 70 17 19 4.11 2 Van Loon 70 19 17 5 1.17 0 Koer 60 55 25 7 2.20 0 Oud 65 65 25 11 2.60 2 Chr. J. Nobels 160 157 21 39 7.47 0 v. d. Laan 145 145 21 17 5.47 2 Miedema 35 35 24 13 1.45 2 Rutten 30 12 24 5 0.50 0 Chr. J. Nobels 160 160 26 33 6.15 1 v. d. Laan 145 145 26 35 4.42 1 Eindstand: 7-5 voor Hof van Holland. 4(4 Ned. 1958 33,i Ned. 1953 3!i Ned. 1948 Staffel 1947 3(4 Ned. 1958 3(4 Ned. 1948 3(4 Ned. 1950 3(4 Ned. 1954 3(4 Ned. 1955 II B.N.G. Won.bouwl. 6 Ned. Handel Mij. Cert. Amsterdam Rubber H.V.A. Senembah-Mij. A.K.U. Berkel Patent Calvé-Delft Cert. Deli MO. Fokker v. Gelder Hoogovens Müller Co. Philips Gem.bez. Unilever Billiton 2e Kon. Petroleum 50 Holl. Amerika Lijn K.L.M. Kon. Ned. Stoomb. Mij KPA1. Ned. Stoomv. Mij. v. Ommeren Ned. Scheepvaart Unie Rentespaarbrieven '57 Rentespaarbrieven '58 2(4 Amsterdam '58 2(4 Amsterdam '56 tl 2(4 Rotterdam '57 Alb. Heijn kl. obl 4 Vorig opening Slot S/2 98'% 96% 96A 93 91(4 91% 92(4 86 87 88 (i 89 108}| 258 123 124% 163% 164% 495 501 ifc 291 730 189.30 190.50 315 251 785 375 785(, 793% 767 773 373 161.50 169% 162.70 114.90 172 187% 108% 190ft 82 149 90% 173*4 147 26434 173(4 16234 262 159% 122% Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Kennecott Copper K.L.M. Montgomery Ward Radio Corp. Republic Steel Royal Dutch Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Stand Oil Ny Tidewater U.S. Steel 1/2 60 50(4 63% 87% 48% 92% 30 45(4 60% 66% 42% 38% 32(4 49% 47 21% 90(4 2/2 61% 52(4 64% 90% 49% 92% 30(4 46 60% 68 43 38% 22(4 51(4 47 "4 22% 91 (4e Stemming: vast

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 5