GTTC en Victory slaan geducht toe Smash II kan het tegen UBTV niet bolwerken MOGELIJK PRIJZEN IN DE HAND TE HOUDEN Wachtvolk van Doorman vertelt van de ramp PROTESTEN VAN V.A.R. EN ISRAËL BIJ DE V.N. BOSCH IH00WAAN PAUL VLAANDEREN vermiste tweelimë M NIEUWE LEDEN VAN DE NSF Laatste reis Verlagingen te verwachten 83.632 woningen in 1959 Interieur van huis vernield W ilhelmina gast huis blijft acade misch ziekenhuis Reders van Inge Toft geven verzet tegen V.A.R. op Nieuw gevecht aan de grens Standbeeld van koningin met verf besmeurd DONDERDAG 4 FEBRUARI I960 PAGINA 2 Min. De Pous in Eerste Kamer Nog dit jaar Onderzoekreactor in Petten HUIS AFGEBRAND IN ZWOLLE De ondergang van de Frans Elza Amsterdamse raad Botlekbedrijf van Kon. Zout wordt uit eigen middelen gefinancierd Hoge koersen, hoge risico's Kies de gulden middenweg t Aandelen én obligaties Beleggingsdepot H.B.B. In Willemstad kompressor zorgt voor Uw gezondheid Prijzen v&naf 532.- N V. Willem van Rijn Curagao Caltex-orders voor de Hoogovens 3 „Zij zijn ons voor geweest", fluistert Eric tot de anderen, terwijl zij hun boot geruisloos in de beschutting van het riet terugtrekken. „Als zij niets vinden in de burcht gaan zij natuurlijk naar het vissers dorp. Daar zullen zij dan wel horen, wat er gebeurd is". Svein grinnikt zachtjes. „Kunnen we hen niet beter overvallen en uithoren als zij terugkomen?" De Noorman schudt het hoofd. „Daarbij hoeft er maar één te ontvluchten en die hele Pictentroep is gewaarschuwd. En dan hoeven wij niet te proberen ongemerkt op hun gebied binnen te dringen". De hond gromt zachtjes en de mannen houden de ad'em in, als enkele donkere, lenige mannen verschijnen, die opgewonden pratend in de bootjes stappen en afstoten. „Wat een kerels", mom pelt Svein, „ik ben niet een van de knapsten, maar daarbij verge leken ben ik een schoonheid. Ze zijn zowat helemaal blauw geschil derd. BrrrDe krijgers van Grimtan hebber er geen flauw idee van, dat zes paar scherpe ogen al hun bewegingen gadeslaan. De Noorman wacht tot ze bijna uit het gezciht verdwenen zijn. Dan geeft hij een teken en de.roeiboot glijdt langzaam vooruit. De jacht is begonnen. r (Van onze taf eltennis-medew erker) AMSTERDAM, 3 febr. In de over gangsklasse D hebben de r.-k. teams GTTC en Victory '55 zich bijzonder goed geweerd. GTTC versloeg KLM met 7-3 en kwam daardoor in veiliger haven. KKK was voor Victory een vrij gemak kelijke prooi, ondanks dat de Volendam- mers het opnieuw met een invaller moesten doen. Door met 8-2 te winnen behield Victory zijn vierde plaats op de ranglijst. In groep E is er ten aanzien van de bezetting van de laatste plaats nog weinig veranderd. TYBB en Rapidi ty leverden beide een verdienstelijke prestatie door gelijk te spelen resp. tegen Maccabi en Disnie. Smash 3 kon de volle winst niet behalen, maar moest tegen AMVJ met een gelijk spel tevre den zijn. De onderste plaats wordt thans bezet door Togido 2, maar er is nog een behoorlijk aantal teams dat ook voor deze weinig aantrekkelijke plaats in aanmerking komt! Vitus kon het tegen Wilskracht niet bolwerken en verloor met 8-2. Smash 2 tenslotte speelde een goede wedstrijd tegen het sterke UBTV en verloor met ere met 7-3. Geen winst dus voor Smash 2, hoewel Lex Rijnen bijzonder hoopvol startte. In de eerste game tegen Beun wist hij met flitsende back- en fore-hand drives het initiatief te veroveren en met 21-16 te winnen. In de 2e en 3e game drong zijn tegenstander hem in de verdediging en dat kostte hem de winst. Gerard van Leeuwarden wist ook in de eerste game zijn tegenstander Mell in de verdediging te drukken en aldus te winnen. In de tweede game liep de Hilversummer hard van stapel en dacht bij de stand 8-2 de zaak verder wel verdedigend te kunnen klaren. Van Leeuwarden gaf zich niet gewonnen. Na een spannende strijd won hij met 24-22. Carel Kramer won ge makkelijk van Westerink, maar erna moesten de Amsterdammers een hele tijd geduld hebben voor er weer ge scoord kon worden. Van Leeuwarden en Rijnen verloren wat teleurstellend van Westerink en eerst bij de stand 4-2 voor UBTV kon Kramer op tactische wijze in drie games van Mell winnen en aldus de achterstand verkleinen. Daar bij bleef het echter, want UBTV scoorde nog drie maal en won met 7-3. Verras send was in deze afdeling ook de over winning van Olympia op Nedlloyd 2 met 6-4. Treffers 12 24 Spreng. UC 12 10 DTTC 12 22 Entac 12 6 UBTV 12 20 A VGA 12 6 Nedlloyd 2 12 14 Smash 2 12 5 Olympia 12 11 UBTV 2 12 2 Nedlloyd 3 11 20 KKK 11 Povac 2 11 18 Shell 10 Hotac 11 18 GTTC 11 Victory'55 11 15 KLM 10 WGA 11 13 Barna 11 In een vlot gespeelde wedstrijd won GTTC verdiend van KLM. De Haar lemmers hadden tot de stand 3-2 vrij veel tegenstand van hun tegenstan ders, maar wisten toen snel tot 7-2 uit te lopen. Louis Hamers had in de overwinning een groot aandeel! Hij wori 'al zijn partijen en had alleen tegen Koenders eenderde game nodig. Bewon- ■i® derenswaardig was vooral zijn overwin ning op de sterke Fin Paasonen. die hij met 21-18 en 21-18 bedwong. Theo Biom en invaller Piet Sleper wilden bij hun teamgenoot niet achter blijven. Sleper versloeg Koenders en Delissen. Blom won van Koendérs en klopte ook Paasonen met gemak: 21-15 en 21-18. Victory '55 speelde ondanks de afwezigheid van Zwarthoed een goede wedstrijd tegen KKK. Invaller Binken moest in Diets zijn meerdere erken nen en ook Kwakman moest deze sterke Amsterdammer met 9-2', 21-6 en22-20 de eer laten. Veerman zorgde voor de maximale winst en aldus wonnen de Volend'ammers verdiend met 8-2. 7 6 6 4 1 In groep E niets dan spannende ont moetingen. Tussen Disnie en Rapidity ging de strijd volkomen gelijk op. Beur telings kwamen de teams een punt voor te staan, maar hoe Rapidity ook zwoegde, beide punten kon men de Hoornse te genstanders niet ontfutselen. Bernard Winder bleef wat onder zijn gewone vorm door alleen van Hagenaars te win nen. Henk Eijking en Theo Keet zorg den elk voor twee punten. Eijking won van Beukman en Lamers. maar verloor van de zwakkere Hagenaars: Keet klopte Beukman en Lamers. Het dubbel wilde bij de Beverwiikers in het geheel niet lopen en aldus werd de eindstand 5-5. AMVJ—Smash 3 was een spannende en vaak zeer goede ontmoeting. Jos Neep was in goede vorm en zegevierde drie maal. Vooral tegen Ferkenius was hij- goed op dreef en hij won dan ook ver diend 16-21, 21-19 en 21-18. Scholten en Welsink wonnen beiden éénmaal en le den ook beiden een nederlaag Jan Wit- teman, helemaal weer in oude vorm. zorgde voor drie punten in de wedstrijd DEN HAAG, 4 febr. Op de jaar lijkse vergadering van de Nederlandse Sport Federatie, die op 10 februari a.s. te Utrecht wordt gehouden, zullen waar- schtjnlök vier organisaties als nieuwe leden tot de N.S.F. worden toegelaten. Het zijn de Nederlandse Dames Softball- bond (reeds „voorlopig lid"), de Neder landse Studenten Sportstichting, de Ne derlandse Kruisboogbond en de Konink lijke Vereniging van Nederlandse Scherpschutters, die in de afgelopen maanden hun aanmeldingen voor het lidmaatschap .„dienden. De agenda vermeldt, verder een voor stel tot uitbreiding van het bestuur van de N.S.F. van 15 tot 17 personen, de de finitieve erkiezing van een bestuur (de huidige bestuursleden 8, volgens af spraak tijdens de oprichtingsverga dering, slechts „voorlopig" in functie), de behandeling van enkele voorgestel de wijzigingen in het huishoudelijke reglement en besprekingen over de werkwijze van de N.S.F. in 1960 en over de „Stichting Nederlandse Sporttotali- sator", in welke stichting de N.S.F. een meerderheidsbelang heeft. Het bestuur stelt tenslotte voor de contributies (10 ct per aangesloten sportbeoefenaar en 100 gulden per do nateur) ongewijzigd te laten. DEN HAAG, 4 febr. Volgens een mededeling van staatssecretaris Y. Scholten (O K. en W.) aan de Twee de Kamer is het wetsontwerp op de journalistieke verantwoordelijkheid in getrokken. Eveneens is ingetrokken het ontwerp Architectenwet, dat een rege ling inhield „betreffende de titel en het beroep van architect". MaccabiTYBB. Zonder game-verlies versloeg hij al zijn tegenstanders en vaak op ondubbelzinnige wijze. Ton van Veenendaal smaakte het genoegen tegen Muller voor het vierde Haarlemse punt te zorgen, maar Cees Rijkelijkhuizen had pech. In de derde game tegen Springer leidde hij met 20-16. Hij miste een eenvoudig balletje, hetgeen hem uit eindelijk met 22-20 de partij kostte. In het dubbelspel met Witteman ging het beter. Scylla 2 12 24 Rapidity 12 8 A VGA 2 12 22 Disnie 12 8 Smash 3 12 16 Treffers 12 7 AMVJ 12 14 TYBB 12 7 Maccabi 12 9 Togido 2 12 6 Vitus is er uiteraard tegen titel-pre- tendent Wilskracht niet aan te pas ge komen. In een matige wedstrijd ver loren de Blaricummers met 8-2. Ton Sertons en Beb de Graaf zorgden beiden voor een punt door Verhaard te ver slaan. Meer winst zat er echter niet in. Deze nederlaag, de enorme overwinning van Zeist op Ónder Ons met 10-0 en de zege van Wilskracht 2 op Vrienden schaar 2 kostten Vitus twee plaatsen op de ranglijst. Vr. schaar 12 23 Wilskr. 12 22 UTTC 11 15 Buna 11 14 Vr. kring 12 13 Wilskr. 2 12 Zeist 12 Vitus 12 Vr. schaar 2 12 Onder Ons 12 Het fregat „Johan Maurits van Nassau" heeft zijn laatste reis naar de sloper gemaakt door het Noordhollands kanaal van Den Helder naar Alkmaar. H.M. Johan Maurits van Nassau is 1400 ton, grootste lengte 91,9 meter, grootste breedte 11,2 meter, had een bemanning van 183 koppen. Voor de bewapening waren aan boord 2 kanonnen 10,5 cm, 2 mitrailleurs 40 mm en 5 mitrailleurs 20 mm. In 1943 is het schip overgenomen van de Britse Navy. De naam was toen H.M. „Ribble"; in augustus 1943 ingedeeld bij de 4e escort group, welke dienst deed op de Atlan tische Oceaan en de Middellandse Zee. In september 1943 nam het deel o.a. aan de jacht op het Spaanse stoomschip „Habana" op de Zuid Atlantische Oceaan. Van 18 januari 1953 tot november 1953 nam het deel aan de militaire actie van de Verenigde Naties in de Koreaanse wateren. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 3 febr. Minister De Pous heeft vanmorgen in de Eerste Kamer gewaarschuwd tegen een te een zijdige vrees foor de verbreking vaD het economisch evenwicht. De rege ring, aldus de minister, hecht zeer veel waarde aan gezond geld. Het prijssta- bilisatiebeleid is er ook op gericht on gemotiveerde prijsstijging te voorko men. Al zullen zich zeker moeilijkheden voordoen, het is naar de opvatting van de minister toch mogelijk, de prijzen in de hand te houden. De regering hecht daarnaast echter ook veel waarde aan volledige werk gelegenheid. Onbenutte produktiecapa- citeit ten gevolge van een werkloos heid die hoger is dan nodig, scheelt 300 miljoen in het nationale inkomen. Wel iswaar zal het buitegewoon hoge saldo op de betalingsbalans belangrijk dalen maar een resterend saldo van ruim 700 miljoen geeft nog wel de nodige reser ve. De stijging van de conjunctuur, zo als die voor dit jaar wordt verwacht, zal zich in 1961 niet zo voortzetten, zo erkende ook de minister. Maar er zijn de nodige „automatisch! remmen" in het systeem. Voor schorsing van de in vesteringaftrek is volgens drs. De Pous op dit momen' geen aanleiding. De cij fers van pro' Witteveen (VVD), die een snelle stijging aanduidden, moeten volgens jongste berekeningen iets la ger worden gesteld. De medewerking van het bedrijfsle ven bij het prijsstabilisatiebeleid is ze ker bevredigend. In de loop van de ko mende maanden mag nog een aantal prijsverlagingen worden verwacht. In direct zullen deze ook gevolgen hebben voor de prijzen in concurrerende en verwante bedrijfstakken. Op het voor komen van ongemotiveerde prijsverho gingen zal scherp worden toegezien. Waar nodig wordt zonder aarzelen in gegrepen. Minister De Pous zei niet te kunnen ingaan op de wens om west-Noord-Bra bant als probleemgebied aan te wij zen. Het voldoet aan geen van de cri teria die er voor zijn gesteld. Ook de lange afstands-pendel is volgens de hui dige inzichten geen reden om dit deel van Noord-Brabant als probleemge bied aan te wijzen. De minister bleek wel iets te zien in het argument dat de pendel een enorme ontwikkeling van de arbeidsmobiliteit door betere ver keersmiddelen is. Ook zou men de ge volgen vooi het bedrijfsleven in Rot terdam mede in aanmerking moeten nemen. Niettemin deed de bewindsman opnieuw de toezegging dat een onderzoek naar de pendel zal worden ingesteld. Aan de hand van de resultaten hiervan zal moeten worden overwogen of er aanleiding is tot maatregelen. De resultaten van het industrialisa tiebeleid in het algemeen zijn verheu gend. De moeilijkheden met het reac torcentrum Nederland en de reactor- bouw in Petten lijken nu grotendeels opgelost, aldus de minister. Nog in de loop van dit jaar zal in Petten een kleine onderzoekreactor in bedrijf wor den gesteld. De minister verwacht dat uiteindelijk circa 600 personen in Pet ten werk zullen vinden. Ir. H. Vos (PvdA) en prof. Witteveen (KVP) bleken bij de replieken nog niet overtuigd door de opvatting van mi nister De Pous. dat de tijd voor schor sing van de investeringsaftrek nog niet is gekomen. Ir. Vos zei dat in het ver leden is gebleken, dat de investeringen slechts langzaam reageren op stimule rende en afremmende maatregelen. Hij voelde er niets voor om bij een dreigende nieuwe overbesteding toe te stemmen in beperking van de consump tie, omdat dat gemakkelijker is dan be perking van de investeringen. ZWOLLE, 3 febr. Het huis van de familie L. Phalen te IJhorst (gem. Staphorst) is vanochtend door brand geheel verwoest. De bewoners, man vrouw en drie Kinden i. rtie no -die oen toen de vlammen reeds hoog op laaiden, konden zich door een raam in veiligheid stellen. Van de inboedel kon niets worden gered. 600 kuikens kwamen in de vlammen om. Prof. Witteveen erkende, dat er nog geen sprake is van overspanning op dit moment, maar hij hield de minister voor dat regeren vooruitzien betekent. In zijn eerste antwoord had minister De Pous naar aanleiding van een op merking van ir. Vos erkend, dat de productiviteitsverbetering, die bepa lend is voor de grootte van loonsver beteringen, soms niet tot in alle nauw keurigheid te berekenen is. Toch be hoeft men zich daarover niet ongerust te maken, aldus de bewindsman als men zich maar houdt aan de bepaling, dat geen doorberekening in de prijzen mag plaats vinden (en daarop wordt scherp toegezien), dan kan hoogstens een kleine verschuiving plaats vinden van winstinkomens naar looninkomens. Daartegen zal de heer Vos toch zeker geen bezwaar willen maken. De begroting werd zonder hoofdelij ke stemming aangenomen. De CPN was tegen. DEN HAAG, 3 febr. Volgens ge gevens van het centraal bureau voor de statistiek is het definitieve aantal woningen, dat in het afgelopen jaar in Nederland is gereedgekomen 83.632. Dat is ruim 200 meer dan het voorlo pige cijfer, dat onlangs werd bekend gemaakt. Het aantal in december 1959 opge leverde woningen beliep 9.635. Dit aan tal werd nog nimmer in enige maand bereikt. Gerekend tot en met 1959 werden se dert de bevrijding 769.227 nieuwe wo ningen gebouwd, waarvan 78.768 sys teemwoningen. AMSTERDAM, 3 febr. Voor zijn vertrek naar Frankrijk heeft een ar chitect zijn woning aan de Reguliers gracht vrij grondig vernield. Men schat de schade aan plafonds, deuren, vloe ren en trappen or ongeveer zevendui zend gulden. Over de beweegredenen, van deze, voor een architect ongewone slooplust, tast men in he' duister. Mis schien is het een wraakoefening op de onze verslaggever.) DEN HAAG, 3 febr. De man nen van de bak hebben duidelijk ge sproken, vanmorgen tijdens de voortgezette behandeling van de aan varing tussen het vliegkampschip Karei Doorman en de Belgische vis- serskotter Frans Elza. Kort en bon dig gaven zij de marineraad verslag van de tragische gebeurtenissen die elkaar tijdens hun hondenwacht op het voorschip in snel tempo opvolg den. Zij vertelden van de lichtsig nalen, waarmee een wanhopige roer ganger van de Frans Elza waar- schuwingsseinen gaf, de vergeefse poging van het nietige houten scheepje -m met een scherpe zwen king nog net voor de aanstormende boeg van de Doorman weg te draai en, en het dreunende geweld waar mee de kotter midscheeps werd op gevangen 3n verbrijzeld. Het verhaal van bootsman Kaak loog er niet om. Deze brede en blo zende marineman, een levend bewps van Hollands welvaren, gaf met bul derende stem een overzicht van het drama zoals hij dat beleefde Met zijn zes man van het wachtvolk was hij op de bak het dek aan schrobnen „Manen zet hem op, want straks in Hamburg komt er niets meer van", had hij hun voorgehouden en ter sti mulering besloot hij voor zijn matro zen koffie te halen. Maar nauwelijks was hij met zijn zes mokken vol dam pende koffie op de bak teruggekeerd, of hij werd gealarmeerd door de ma trozen. „Moet je kijken, boots, dat gaat niet goed", schreeuwden ze. Bootsman Kaak boog zich direct over de railing en zag een paar lich ten ongeveer recht voor de boeg van de Doorman, die snel naderbij kwa men. „Ik had het gevoel dat er iets fataals ging gebeuren", riep de boots man heftig uit. „Ik vloog naar de scheepstelefoon, maar kon de melding niet meer brengen. Want toen ik door de trossenschulpen keek, zag ik de lichten al vlakbij en onmiddellijk daarop hoorde ik gerommel onder het schip. Er was niets meer aan te doen..." Dan stapte Jacob ten Haaf naar vo ren, een stoere Katwijker, die zijn loop baan van visser moest onderbreken voor de dienstplicht. Een jongen met zout in het bloed, iemand die kijk op de zaak had en drommels goed wist welk gevaar er dreigde, toen hij van zijn plaats op het voorschip zag dat de Frans Elza op een afstand van ruw geschat duizend nieter, een onver wachte manoeuvre maakte. Het op zienbarende van zijr waarneming was, dat ais de Fra.is El i gewoon door was gevaren, zij naar alle waarschijn lijkheid ruim vrij van het vliegkamp schip zou zijn gebleven, te meer daar ltz. Thung, die dienstdoend officier van de wacht was, de Doorman iets had laten uitwijken. Indien deze verklaringen, die dus door meer getuigen werden afgelegd, luist zijn. blijft de lezing, die dinsdag de jonge Belgische roerganger van de j Jennie gaf, in alle opzichten fout te I zijn. Want in tegenstelling tot de waar- neming van de officieren en matrozen, die allen zeiden dat de Frans Elza vrijwel parallel opvoer met de Door man, verklat rde hij dat de houten kot ter dwars op het vliegkampschip in kwam. Een totaal ander verhaal dus van deze 17-jarige Remie Deswelgh, die daar mogelijk zijn redenen voor zou kunnen hebben AMSTERDAM, 3 febr. De gemeen teraad wenst op geen enkele wijze te rug te komen op zijn in maart 1957 genomen besluit het Wilhelminagast- huis te verbouwen en uit te breiden tot academisch ziekenhuis en een nieuw algemeen ziekenhuis te bouwen In de Tuinstad-Slotervaart ter vervanging van het Binnengasthuis (het z.g. plan A) plan A). Na een langdurig debat heeft de raad vanavond met 30 tegen 10 stemmen een voorstel van het raadslid B. H. Sajet (PvdA) verworpen, waarin B. en W. werd verzocht binnen vier maanden een vergelijkend onderzoek in te stel len naar het plan A en het z.g. plan B. Dit laatste plan, indertijd ingediend door de heer Sajet, behelst de stichting van een geheel nieuw academisch cen trum in de periferie van de stad en het Wilhelminagasthuis te bestemmen tot algemeen ziekenhuis. De heer Sajet meende dat zich intussen een aantal nieuwe feiten heeft voorgedaan met be trekking tot de bouwtijd, het bouwvo lume, de bouwkosten en de terreinkeu ze, waardoor een nieuw onderzoek zijns inziens gerechtvaardigd was. Aanvankelijk zag het er naar uit, dat een groot deel van de raadsleden zich voor het voorstel-Sajet zou uitspreken. Doch na een zeer krachtige bestrijding van de wethouder voor de openbare ge zondheid, mr. R. Th. van den Bergh, (PvdA) schrokken de meeste leden te rug voor de consequenties, die zouden voortvloeien uit een terugkeer op de in 1957 ingeslagen weg. Uiteindelijk stemden alleen alle vijf leden van de K.V.P.-fractie, de beide leden van de P.S.P. en drie P.v.d.A.-leden voor het voorstel-Sajet. PORT SAID, 3 febr. (UPI) Hel ziet er naar uit, dat de Verenigde Ara bische Repubrek een belangrijke over winning heeft geboekt in haar koop- vaardijooriog tegen Israël. De eigena ren van het Oeense vrachtschip „Inge Toft", dat al sinds 21 mei 1959 in Port Said wordt vastgehouden omdat het een Israëlische lading via het Suezkanaal naar het Verre Oosten wilde vervoeren, hebben kapitein Schultz laten weten, dat hij zijn lading moet lossen. Van Egyptische zijde is steeds ver klaard,dat de „Inge Toft" onmiddel lijk zou worden losgelaten, indien de ka pitein zijn Israëlische lading maar wil de afzetten pp de kade van Port Said. Al die maanden hebben reders en ka pitein geweigerd de Arabische eis in te willigen. De reders ui Kopenhagen weigerden vanmiddag commentaar te geven op hun onverwachte besluit. Functionaris sen van het Deense ministerie van bui tenlandse zaken toonden zich door het bericht uitermate verrast. Volgens een Deense woordvoerder in Port Said zijn kapitein Schultz en de 43 leden van zijn bemanning blij, dat zij hun gedwongen verblijf eindelijk kun nen opgeven. De autoriteiten van de V.A.R. houden thans nog een Griekse vrachtboot vast, de „Astypalea", die met 400 ton uit Is raël afkomstig cement naar Djiboeti wilde. AMSTERDAM, 3 febr. Naar aanlei ding van geruchten over een a.s. aan delen-emissie met claimrecht ten laste van de Koninklijke Nederlandsche Zout- industrie in Hengelo deelt de directie van de Kon. Zout mede, dat deze geruchten volkomen uit de lucht zijn gegrepen. De bouw van een zoutelektrolysebedrijf in het Botlekgebied met een capaciteit van 30.000 ton chloor per jaar en de daarmede over eenkomende hoeveelheid natronloog zal zonder moeite geheel uit eigen middelen I kunnen worden gefinancierd, aldus de directie. Advertentie NEW YORK, 4 febr. (Reuter, A.F.P.) De afgevaardigde van de Verenigde Arabische Rjiubliek bij de Verenigde Naties heeft gisteren de voorzitter van de Veiligheidsraad een schrijven over handigd waarin geprotesteerd wordt te gen „de daden van agressie" van Is raëlische troepen aan de Syrische grens in de gedemilitariseerde zone onder controle /an de V.A.R.., die „duidelijk blijk geven van de bedoeling van Israël om het gebied ter herove ren". *)e afgevaardigde van de V.A.R. vraagt geen bijeenkomst van de Vei ligheidsraad maar zegt, dat zijn rege ring zich het recht voorbehoudt op de zaak terug te komen ais het nodig is. Ook de Israëlische delegatie heeft be kendgemaakt dat zij een brief aan de voorzitter van de Veiligheidsraad heeft gezonden. DAMASCUS, 4 febr. (U.P.I.) Een Israëlische patrouille is gisterochtend nabij de Syrische grenspost El Hawi vanuit Syrisch gebied beschoten. An dere Israëlische eenheden openden het vuur op de Syriërs vermoedelijk om de vijf Israëliërs die de post genaderd waren gelegenheid te geven zich terug te trekken. In de Syrische verklaring wordt gezegd dat over doden of ge wonden niets bekend is. Inmiddels is te Cairo meegedeeld dat er in de gedemilitariseerde grens strook geen eenheden van de Vere nigde Aral sche Republiek zijn. De V.N.waarnemers hebben de Syrische autoriteiten verzocht de in de grens strook aanwezige Syrische troepen uit de gedemilitariseerde zone terug te trekken. In weerwil van dit verzoek schijnen er aan beide zijden van de grens toch troepen te staan: zowel in Jeruzalem als in Cairo hebben ficiële woordvoerders gesproken over troepen in de grensstrook. Volgens het nieuwsagentschap voor het Miutlen-Oo.vten, de spreekbuis va* de regering 'e Cairo, heeft Israël din*" dag met steun van tanks en genietroe pen een tweede aanval laten uitvoeren tegen Tawafik, het dorp dat door Isra ëlische genietroepen met de grond ff®" iijk is gemaakt. De V.N.-waarnemer», aldus het persbureau, zouden het Israr elische artillerievuur dat de aanval b** geleidde zelf hebben ondervonden. Advertentie w verkrijgbaar bij de bonafide handel Alleenvertegenwoordiging Amsterdam, Haarlemmerweg 475, tel 185222 (10 lijnen). WILLEMSTAD-CURARAO, 3 febr- (ANP) In de afgelopen nacht heb ben onbekend geble -en personen het beeld van koningin Juliana op het JO" iianaplein alhier met rode verf be smeurd. Tot nu toe heeft de politie geen arrestaties verricht. Het vermoe den bestaat, dat deze daad moet wor den beschouwd als een demonstratie te gen de algemen maatregel van rijks bestuur, waarbij het bestuurscollege va# het eilandgebied Cuiacao buiten wer king werd gesteld. De bekladding van het beeld van d« koningin wordt allerwege scherp afge keurd. De sfeer te Willemstad is n* de door het rijksbestuur getroffen maat regel onbehaaglijk. Geruchten doen d* ronde, dat er spoedig een grote ..actie op touw zal worden gezet. De gevolmachtigde minister der Ne- derlanuse Antillen li Den Haag, d» heer Lampe verklaarde zeer ontsteld te zijn door deze onwaardige handel wijze. Uit deze afkeurenswaardige daad spreekt een bepaalde mentaliteit, waar van geen enkele partij zou willen, dat zij deze mede geïnspireerd had. „Uit deze handeling blijkt wel duide lijk hoe noodzakelijk het was, dat d* algemene maatregel van Rijksbestuur genomen werd," aldus de heer Lampe. De minister achtte het een grof schan daal, dat koningin Juliana in deze zaak werd betrokken en sprak de hoop uit dat de daders spioedig zullen worden ge vat en een strenge straf zullen krijgen. DEN HAAG, 3 febr. De inkoopafde ling van de Nederlandse Caltex-groep heeft in de afgelopen maanden voor een bedrag van 1,3 millioen gulden aan orders geplaatst bij de Hoogovens. Dit betrof o.m. 850 ton tinplaat voor de ves tigingen van Caltex in Mombassa en 1.000 ton drumplaat voor de vatenfabriek van de Bahrein Petroleum Company in Bahrein. LEIDEN, 3 febr. Geslaagd voor het kand. ex. a: wis- en natuurkunde H. A. M. van Eekelen (Leiden), kand. ex. d: wis- en natuurkunde E. H. Meers hoek (Den Haag), kand. ex. f: wis- e" natuurkunde G. L. Brand te (Rotter dam), kand. ex. k: wis- en natuurkun de mej. E. Oldeman (Leiden), kand. i ^ls" en natuurkunde mej. Henkes (Leiden). DE BRAND KAS1" IS HELEMAAL LEEG... MAAR BENT U ER ZEKER VAN DAT„ UW VROUW OOK 'AAROM HAALT U pr OMDAT DE POLITIE ER /ALLEEN M'JN VROUWEN IK MENEER \D£ COMBINATIE HyNERPj VAN DIE BRAND- KENNEN >^IK VIND HET VRESELUK OM HET TE ZEGGEN- MAAR z'J MOET DE DIAMANTEN HEBBEN WEGGENOMEN. DE POLITIE MOET HIER BUITEN BL'JVEN, VLAANDERE ABSOLUUT; HEr L'JKTOFZE IN DERHAAST EEN PAAR DINGEN HEEFT INGEPAKI EN WEG IS GEGAAN

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 2