¥4 Opzienbarend proces-Jaccoud krijgt sensationeel slot Beklaagde omhelst zijn verdediger na pleidooi Denken Niemand de deur uit zonder een Britse premier veroordeelt Zuidafrikaanse apartheid CONTACT Poppen zingen GRIEP! Chefarine 4 N Onverkwikkelijke geschiedenis in Geneefse society Onomwonden verklaring in het parlement te Kaapstad Blijf meester Dappere Dodo uit de ether m Ondergrondse ook betrokken bij spoorwegstaking ,7 ^egen-jarige jongen valt onder wagen Vechtpartij tussen nozems in Hengelo Hofmeester van „Orestes" overboord geslagen Nederlandse jongen in Canada vermist K.R.O.-schoolradio Sonneveldcontra A.V.R.O. A 6 DONDERDAG 4 FEBRUARI 1960 PAGINA 7 w etfp f IC1- 'a< Zestien jongens opgepakt Reddingpogingen bleven zonder resultaat over Uw zenuwen. Neem Mijnhardt's Zenuwtabletten Tuindorp leeft weer Steeds meer Duitse jongelui op avontuur over onze grens Halbstarke in de strik - „Merk je nou, dat ik nog leef?" Vreemdelingencentrum Dubbeltjes Op 15 februari 5642* la' *a' *i^WèVE' 4 febr" (UPI) - Het °P" proces tegen de Zwitserse r.oud ,at en politicus dr. Pierre Jac- VfijMv°or het Hof van Assisen alhier Jtenn een sensationeel slot. Zoals be- u vvor bn„ïa^Pr van het vriendje André Zum- liefdeV ten f-U?1?. Jaccoud, met revolverscho- KQjjr) ociiaa.nui.icci siui. />uais uc- de Wordt Jaccoud ervan beschuldigd b*ch van bet vriendje André Zum- "efd Van Unda Baud, een vroegere ge- ten 6 Van Jaccoud, met revolverscho- D„ eP dolksteken te hebben vermoord. la„ ""'C'er van justitie heeft levens- een 8eaist tegen Jaccoud, die alhier bef- er bekende persoonlijkheid is. De beef?rnde Parijse pleiter René Floriot dooi ,Vervo'êens gisteren in een ilei- van acht uren zo krachtig gepleit, Advertentie Zó uit het va* in de bordent brinfa =tarwe dat zowel de officier van Justitie als de advocaat van de familie Zumbach om een repliek hebben verzocht. Voor zover bekend, is dit de eerste keer in IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIITIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll de rechtsgeschiedenis van Genève, dat het Openbaar Ministerie van dit recht gebruik maakt. Ook het pleidooi van Jaccouds tweede verdediger, de advocaat Raymond Nicolet, was zeer effectief. Aan het begin van de zitting van gisteren moest de rechter Edouard Barde het publiek op de tri bune dat tekenen van vijandigheid ver toonde, tot de orde roepen. Aan het eind moest hij het opnieuw doen. maar toen omdat het publiek wild applaudis seerde voor de verdedigers De verdediger Floriot verklaarde on der meer dat een van de experts die -oor het Openbaar Ministerie een on derzoek instelden naar de wonden van de vermoorde, hem de vorige week telefonisch had meegedeeld, dat de ga ten in de kleren van de vermoorde niet gemaakt kunnen z(jn met de 24 centi meter lange Marokkaanse dolk waar mede Jaccoud volgens de openbare aanklager de wonden toegebracht zou hebben. De 24 centimeter lange dolk zou, volgens Floriot, dwars door het li chaam van de vermoorde zjjn gegle den, aangezien geen bot werd geraakt, en zou bovendien kleine gaten hebben gemaakt in de kleren aan voor- en ach terzijde. Dit is echter niet het geval geweest. De kleren aan de achterkant werden niet geraakt en het gat aan de voorkant, was rafelig. Dit wijst erop, aldus Floriot, dat de moordenaar een korter mes moet hebben gebruikt, dat tot aan het heft in het lichaam ver dween en zodoende een rafelige scheur in de kleding maakte. ,,Het is bewezen", aldus besloot Floriot zijn pleidooi, ,,dat Jaccoud de ze misdaad niet heeft gepleegd. Zijn leven is nu kapot gemaakt, maar ik doe een beroep op u, juryleden, hem vrij te spreken, omdat u de zekerheid hebt, dat hij onschuldig is." De be klaagde die het proces als een totaal KAAPSTAD. 4 heèft®-■ Premier K'ster, febr. (UPI) De Harold Macmillan, Paikn"""eren in het Zuidafrikaanse Ep.nrnL "t ronduit zijn afkeuring uit- peri0,j,.n over de idee van rassensu- de js *'1. Macmillan, die aan het ein- 17.000 ai?.epn rondreis door Afrika van de kra hie'd in Kaapstad een van 'eis. I'gste redevoeringen van zijn de^ i?e'de dat hij de plannen om over hiser e*e wereld een boycot te orga- afi- j van Zuidafrikaanse goederen ent Ur HÜ achtte een dergelijke boy- hinnonnwevaar voor de betrekkingen loi ij;U5e,menebest en voor de han- vnivinc» „°e dat de gemengde be- levert Zuid-Afrika problemen op- Macmillan verklaarde dat de Britten ..de idee van superioriteit van het ene ras boven het andere" echter verwer pen. Hij meende te mogen verwachten dat Zuid-Afrika Engeland niet van zijn Plicht zal afhouden. ..Wij hebben de on afhankelijkheid geeeven aan Tndië, Pakistan, Ceylon. Malakka en Ghana an zullen het nog geven aan Nigeria en andere landen als de enige manier °m de toekomst van het Gemenebest an de vrije wereld op een gezonde fun dering te zetten. Maar als lid van dat gemenebest is het onze ernstig gemeen de wens Zuid-Afrika steun te geven en e bemoedigen. ■Ik hoop aat u het me niet euvel zult duiden dat ik er eerlijk voor uit komt dat uw politiek bepaalde aspec ten heeft die ons dat onmogelijk ma- kan. Dan zouden wil onze eigen diepe dvertuiging over het politieke lot van Vrije mensen, die wij in onze eigen Sebieden trachten te helpen, geweld moeten aandoen". Britse premier, die een aandach- gehoor had, zei zich de bijzondere k d van Zuid-Afrika's problemen goed mètUs*' te z*ln evenals de verschillen hipt an(lere Zuidafrikaanse landen 8 rL>e.en °nde Europese bevolking miljoen zielm hebben. die van Öa cniier Verwoerd van Zuid-Afrika Jkte Macmillan voor zijn openheid. zouden nimmer kritiek leveren op in toePassen van andere beleidslijnen tedere landen waarvoor u de verant- W ding draagt maar nu, «-Pr- nu we open '1^ dover elkaar staan, kan ik zeggen V-Wij er een andere mening op na Verwoerd voegde er aan toe or een onafhankelijkheidsstreven 'e volheren in Afrika bestaat dat er tegelijkertijd recht aan al- Onder ap- ,.F,r moet worden aan d» maar ook aan de PI4,kloef worden gedaan. d'Pf vervolgde Verwoerd: pn recht gedaan dit*1' in Afrika maa Sn ff regeringsgezinde Zuidafrikaan- ha8 P)'p Burger heeft vandaag blip aanleiding van de rede van pre- ka.d Macmillan voor het Zuidafri- blanu parlnment verklaard dat ..de "ke bevolking van het zuidelijke Zo^NL0. 3 febr. De negen-jarige kwam de familie Hemen uit Beesël om ?ens g te twaalf uur Plaats Jen' toen h'i in zij" woon- VOortLt^uk1" 6en door een tractor onrn ldl pm6? 'YaBen Vlei- H'i moet uuaellijk dood geweest zijn. punt van Afrika niet kan terugtreden om het gemakkelijker voor het Wes ten te maken om een strijd te win nen, aan het uiteindelijke succes waarvan wij, gezien de methoden en de haast ernstig twijfelen, We kunnen slechts blijven vasthouden aan ons recht op zelfbeschikking dat voor al le andere volkeren wordt erkend, en blijven uitleggen aan Engeland en de wereld dat onze politiek ten aanzien van de niet-blanken in essentie op de zelfde beginselen berust als die van de westelijke koloniale mogendhe den". gebroken man bijwoonde, liggend op een ziekenstoel, strompelde vervol gens overeind om zijn verdediger te omhelzen. In zjjn pleidooi las Floriot talrijke passages voor uit brieven die Jaccoud schreef aan zijn geliefde Linda Baud en waaruit volgens de advocaat duide- liik bleek, dat zowel Jaccoud als Lin da Baud in 1956 besloten hadden een einde te maken aan hun verhouding. Jaccoud kon dus in 1958 niet meer van jalouzie bezeten zijn op zulk een ma nier dat hij er een moord voor beging, aldus de advocaat. Verder wees hij er op, dat Jaccoud zich voor zijn arresta tie gemakkelijk had kunnen ontdoen van zijn dolk, omdat alleen zijn vrouw wist dat hij er een had. De tweede advocaat van Jaccoud, Nicolet, wees in zijn pleidooi op de po litieke motieven die in het spel zouden zijn geweest bij de arrestatie van Jac coud. Nicolet en Floriot trachten het motief van de moord zoals deze door de Officier van Justitie is gesteld, op losse schroeven te zetten. Het vriendje van Linda Baud heeft beweerd, dat Jaccoud zo jaloers op hem was dat hij besloot zjjn rivaal uit de weg te rui men. Jaccoud zou op de avond van de lste mei 1958 vader Zumbach hebben vermoord in de overtuiging dat hij de zoon doodde. Op deze conclusie van An dré Zumbach is Jaccoud gearresteerd. Volgens de advocaten van de Zwitser se politicus is deze conclusie verkeerd daar de liefdesverhouding tussen An dré en Linda reeds in november 1957 was afgebroken, derhalve zeven maan den voor de moord. .Waarom", aldus vroeg gisteren Nicolet aan de jury, ,,zou Jaccoud André Zumbach hebben willen vermoorden na diens korte ver houding met Linda Baud als hji wist dat zij alweer een andere minnaar had? Dan zou hij toch eerder deze laat ste hebben gekozen om zjjn wraak op te koelen?" (Van onze correspondent) HENGELO, 4 febr. Op de markt in de binnenstad zijn gisteravond onge veer veertig nozems uit Hengelo, En schede, Losser en Goor met elkaar slaags geraakt. Juist toen de strijd naar het hoogtepunt liep, kwam de politie met overvalwagens het marktterrein op. Zestien knapen in de leeftijd van 17 20 jaar konden worden gegrepen. De anderen wisten te ontkomen. De vechtpartij betrof een revanche na een rel, die zondag in Goor tussen En- schedese en Hengelose nozems had plaats gevonden. De jongelui waren ge wapend met boksbeugels, gummiknup pels, kettingen e.d. Doordat de politie tijdig op de hoogte was gesteld van het geen er zou gaan gebeuren, heeft de vechtpartij geen hoogtepunt bereikt. De arrestanten zijn hedenmorgen, na dat er procesverbaal tegen hen was op gemaakt, weer in vrijheid gesteld. DEN HAAG, 4 febr. Gisteravond tussen zes en zeven uur is de uit Haar lem afkomstige hofmeester G. H. van den Berg van het Nederlandsche ,chip Orestes" van de KNSM op ongeveer 20 tot 25 mijl ten westen van Hoek van Holland overboord geslagen en ver moedelijk verdronken. Om elf uur 's avonds is het zoeken gestaakt. Een van de marineluchtvaart- basis Valkenburg opgestegen Neptune werd teruggeroepen en ook de redding boten ..Dorus Rijkers" en „President Jan Leis" keerden naar respectievelijk Scheveningen en Hoek van Holland te rug. De oorzaak van het overboord slaan van de hofmeester is nog onbe kend. Het weer op zee was vrij redelijk. De „Orestes" (2700 ton) was op weg naar Amsterdam. Toen ik in dat provin ciestadje het cafeetje be trad, bleek ik de enige gast te wezen. Achter de tapkast zat slechts de waard, een bijzonder dui delijke man, die opzien barend nadrukkelijk aan wezig zat te zijn. Hij be groette mij op de luidruchtig-joviale manier van iemand, die een heel oude, belegen kennis ontmoet. Vervolgens bekende hij mij een gewezen Rotter damse marinier te wezen, wat even veel verklaarde als verontschuldigde. Hi; zette een vloeibare versnapering tussen ons in en schoof mij een kope ren asbak toe, zeggende: „Hoe vind je die?" ..Mooi", antwoordde ik, „een stevige asbak". Maar hij keek mij schalks aan en zei: ..Je hebt het niet dóór". Wat is er dóór te hebben aan een as bak? Moet ik asbakken doorgronden? „Keer 'm eens om", zei hij. Ik voldeed aan zijn verzoek en mijn oog viel op een wufte voorstelling. „Had je niet gedacht", riep hij. „Nee", antwoordde ik „dat had ik niet gedacht". Ik haalde een sigaret te voorschijn en de man schoot naderbij met zijn aan steker. Hij knipte aan het mechaniek en ineens weerklonk er vrolijk tinge lende muziek. Dat had ik niet gedacht. Maar mijn s'garet ontplofte niet. Ik trouwens ook niet. Wel hipte even la ter plotseling een levende kikker over de tapkast. „Goeie genade", zei ik „wat een on zin" Mijn partner echter keek op het beest neer met de welwillende blik van ie mand, die iedere dag kikkers op zijn toonbank ziet schuiven. Bij nader in zien bleek het dier oawens van plas tic te wezen. Dat had ik niet gedacht Nu begon hij het tijd te vinden voor een meer normale conversatie. Dat wil zeggen: hij begon uit te weiden over de vaststaande verdiensten van de stad Rotterdam, over de boven alle lof ver heven kwaliteit van zijn echtgenote en over de warrige wisselvalligheden van het mariniersleven. En reeds wilde ik, gehuld in een wolk van medeleven afscheid van hem nemen, toen hij met «en hoofdknik wees in de richting van een enorme uitbouw in zijn etablissement en vroeg: „Wat denk je dat dat is". Het was een verschrikkelijke, wal gelijk-smakeloze kast, met aanstootge- vent veel spiegels, waarin ik mij tot mijn verdriet veelvoudig weerspiegeld zag. „Dat", zei ik „dat is een kast". Hij glimlachte nu op een wetende, superieure manier en duwde achteloos een munt ergens in een g'.euf. Op dat moment barstte in de buik van het g'a- zen gevaarte een oorverdovend mu- ziekgeweld los. Ik had dus genoeg, rekende af en snelde de deur uit, vóór dat hij zijn slotg:apje met een miniatuur-atoom bom zou uithalen. ..Vlak bij het station echter haalde hij mij in. „Hé", riep hij „hé, je hebt wat ver geten". En hij overhandigde mij met oneindig, zoetsappig geduld mijn hand schoenen. Dat had ik niet gedacht. Advertentie Zij schenken de rust tot herstel ONTARIO, 3 febr. (UPI) In de Canadese stad Port Credit wordt sinds maandagavond het zesjarig zoontje uit een Nederlands immigrantengezin, Jo- pie Verheul, vermist. Men vreest dat hjj ontvoerd is. De politie van Toronto assisteert bij het onderzoek, waarbij ook gebruik wordt gemaakt van vliegtuigen. Men probeert het spoor terug te vinden van een auto die maandag gezien werd in de buurt van de school van de jongen. De familie Verheul kwam drie jaar ge leden naar Canada. AMSTERDAM, 3 febr. Berg Brug man, die, zoals men elders kan lezen, met zjjn poppen afscheid gaat nemen van de jeugdige TV-kjjkers, die hij bij na vijf jaar lang vol spanning de avon turen van dappere Dodo deed meebele ven, heeft zich gisteravond in het pro gramma van de KRO aan de volwassen kpkers voorgesteld. Voor allen e-sn zeer aangename en voor zeer velen een her nieuwde kennismaking, want Bert Brug man heeft zich in de loop der jaren al om welverdiende faam weten te verwer ven. hoewel zijn optreden uiteraard tot kleine intieme zalen beperkt moest blij ven, omdat een poppentheater eigenlijk een kunst voor de huiskamer is. De te levisie leent zich daarom, zoals trouwens meermalen is gebleken, bij uitstek tot de presentatie van deze kunst-in-mïnia- tuur en het is dan ook onbegrijpelijk, dat men in Nederland niet reeds veel eerder voor een avondprogramma een beroep heeft gedaan op Brugman. Moei lijk kan men zich in muzikaal opzicht een meer volmaakte uitvoering van Leoncavallo's „Paljas" voorstellen dan die welke gisteravond met Giuseppe di Stefano als Canio en Maria Callas ais Nedda begeleid door koor en orkest van de Scala in Milaan, uit de luid sprekers klonk, een muzikaal genot dat visueel nog werd verhoogd door de gro te mate van perfectie, die Bert Brug man en zijn medewerkers bij het mani puleren met hun poppen hebben be reikt. Een bewonderenswaardige kunst, waarvan elk boeiend detail door de vrij wel geheel in close-ups gehouden pre sentatie van Fred Bredschneyder volle dig tot ziin mcht kwam. En in elk ge val eerlijker dan het enten van beroem de stemmen op populaire acteurs door middel van het zgn. play back-svsteem, dat met name bij onze Oostburen vaak wordt toegepast. In de rubriek „Voetlicht en Camera" had tevoren J. W, Hofstra, die bij gele genheid van het tienjarig bestaan de dirigent Hein Jordans en verscheidene leden van het Brabants Orkest inter viewde, twee filmfragmenten laten zien van de opvoeringen, die door de toneelgroepen „Arena" en de Neder landse Comedie onlangs zijn gegeven van Vondels „Jozef in Dothan", hetgeen de kjjkers in de gelegenheid stelde in teressant^ vergelijkingen te maken tus sen de twee regie-opvattingen, terwijl A. van Domburg een instructieve inlei ding hield op een fragment uit „Dagen mijner jaren", de nieuwste film van de Nederlandse cineast Max de Haas. Het internationale variété-programma „Piste" van Jos van der Valk, dat zoals altijd een reeks topnummers op dit gebied bevatte, garandeerde op deze gevarieerde avond de kijkers elk wat wils. F. HILVERSUM, 3 febr. De jeugdige televisiekijkers en niet minder de ouderen zullen met grote teleurstel ling vernemen, dat de avonturen van Dappere Dodo, die gedurende bijna v;jf jaar door de poppenspeler Bert Brug man en zijn medewerkers in het kinder programma van de KRO-televisie op het scherm zijn gebracht, volgende week zaterdag worden beëindigd. Dodo en zijn vele vrienden nemen dan voor goed afscheid van de kinderen, die zü gedurende zulk een lange tijd een re cord in de Nederlandse televisie tel kens opnieuw in spanning wisten te houden. Deze reeks uitzendingen zal niet door een andere serie-programma worden vervangen. Dezelfde middag komt er ook een eind aan een andere programmareeks van de KRO-televisie. namelijk „Hokus Pokus, dat kan ik ook" van Adrie van Oorschot. In plaats daarvan komt ech ter een nieuwe serie onder de titel „De avonturen van Liang", die zal worden geregisseerd door Adrie van Oorschot Aan deze serie wordt een maandelijks terugkerend rubriekje van aanschou welijke verkeersopvoeding toegevoegd. Met ingang van 1 februari is de heer H. H. A. Nijkamp bij de KRO in dienst getreden ais hoofd van de KRO-School- radio. De heer Nijkamp. geboren in 1911 te Enschede, studeerde, na zijn oplei- ding tot onderwijzer, pedagogie aan de katholieke universiteit en sociaal-peda gogie aan het Mgr. Hoogveld Instituut. Van 1950 af is hij hoofd van de Domi- nicus Savioschool in Harderwijk ge weest, in welker oprichting hij een be langrijk aandeel heeft gehad. Van zijn hand zijn verschillende leerboekjes ver schenen, o.a. „Taal in nieuwe banen" (een taalmethode), „Door God geplant" (een serie leesboeken over de kerke lijke geschiedenis) en „Samen om het altaar" (twee kerkboekjes voor de jeugd). Verder voerde hij de redactie van „Wereldwijs", een organische me thode in het kader van de onderwijs vernieuwing. AMSTERDAM, 3 febr. Wim Son neveld, die de hoofdrol gaat vertolken in de show „My Fair Lady", is nog eens teruggekomen op de moeilijkhe den, welke er tussen hem en de AVRO zijn ontstaan naar aanleiding van het plan om hem in plaats van Johnny Kraaykamp te laten optreden in de Weekendshow. „Voordat ik naar Frank rijk vertrok", aldus Sonneveld, „was er reeds hard aan de show gewerkt. Het scenario was kiaai en de AVRO was volledig op de hoogte van de financiële eisen, die ik stelde. Het was volgens mij dan ook niet de financiële zijde van het geheel, die aanleiding gaf tot de moeilijkheden. Ik veronderstel, dat men bang was, dat ik te veel in eigen hand zou houden. In verband met mijn rol in „My ^air Lady" en mijn 25-jarige jubileum, ter gelegenheid waarvan ik wellicht in een one man-show ga op treden, was ik echter hiertoe wel ge dwongen." Naar aanleiding van deze uitlatingen wordt van de zijde der AVRO opge merkt, dat de situatie vervelend werd met de komst op uitnodiging van de heer Sonneveld van de Amerikaanse regisseur Jason Lindsey, die een om mekeer in de plannen teweegbracht. Het gewraakte telegram van de AVRO werd verzonden, omdat men te zeer moest varen op et kompas van de heer Sonneveld, die de AVRO min of meer voor een voldongen feit had ge plaatst. Tenslotte verklaart men van AVRO-zijde nog, dat de fantasieën van de Amerikaanse regisseur niet voor rea lisering vatbaar waren. Het aantal jonge reizigers, dat door de zucht naar avontuur of door dere beweegredenen ge dreven bij Emmerich de Duits-Neder landse grens overschrijdt en enkele uren of dagen later door de Neder landse politie teruggebracht wordt en aan de kinderpolitie van de Neder- rijnse stad Emmerich overgegeven, stijgt van week tot week. De chef van de kinderpolitie aldaar kan een boek schrijven over de jongelui, die Neder land in de Bondsrepubliek terug brengt. Het „Wirtschaftswunder" dat tal van jonge Duitsers verhoudingsge wijs veel geld. in handen speelt, vindl in deze Irieste kroniek zijn terugslag In de eerste jaren na de geldzuive- ring werden in Emmerich nauwelijks honderd illegale grensoverschrijdingen opgetekend. In 1957 waren het er daarentegen 850; daaronder van hon derd meisjes. Het gebouw dat de ge dwongen terugkerende jongelui tot tij delijk verbl'if dient, is al lang niet meer in staat om de stroom te ver werken. Uitbreiding werd noodzake lijk en men is reeds begonnen met naast het bestaande perceel de funda menten voor een end er te leggen. Ten tijde van ons bezoek een uit zonderlijk rustige dag wachtte slechts één in karakteristieke nauwe pijpjes geklede zestienjarige jongen op zijn terugkeer. Onrustig van het ene been op het andere wippend, de handen in de zakken, stond hij vodr het getraliede venster. Op vragen, die de chef kinderpolitie hem stelde, antwoordde hfi nors en soms uitda gend. Begrijpelijkerwijze kwam hij in opstand tegen het lot, dat hem in de strikken van de Nederlandse politie had gedreven. Velen ook worden bij gelegenheids- diefstallen gegrepen. De Nederlandse douane drukt diegenen, waar iets ernstigs op aan te merken valt, een rode stempel in het paspoort. Dat be tekent: één jaar lang de grens niet over. Na ,st de relatief naïeve door Karl-May-fantasieën geobsedeer de jongelui worden somtijds ook jon gens opgepakt, die reeds voor de grensoverschrijding een zuiver ge weten bezitten. Kort geleden zijn in Emmerich frie kinderen overgegeven, van wie de jongste dertien en de oud ste zestien jaar was. en die zich het wilde Westen tot reisdoel schenen te hebben gekozen. Niet minder dan ze ven gaspistoler en even veel dolken droegen ze bij zich. Zij hadden ai een hele serie inbraken en roofovervallen op hun kerfstok. Grotesk doet ook het verhaal van een zeventienjarige dokterszoon aan, die twee manden lang met gestolen geld dooi Italië, Frankrijk, België en Nederland had gereisd en tenslotte eveneens in Emmerich belandde. De vader van deze veelbelovende spruit diende een klacht tegen de kinderpo litie in, omdat het ontoelaatbaar zou zijn een jongen in ziin plannen te dwarsbomen, wanneer die over een ze kere som Nd beschikt en zich niet misdraagt! Op het bureau van de kin derpolitie te Emmerich wordt menig romantisch verhaal opgedist, zodat men waarheid en leugen nauwelijks kan onderscheiden. Om medelijden op te wekken gaf een van de gesnapte jongens zich voor vluchteling uit; de Russen zou den zijn vader en moeder hebben doodgeschoten. Het gelukte de politie de vader op te sporen, die noch dood. noch vluchteling was: en tot ont zetting van zoonlief spoedig óp het to neel verscheen om de reiziger af te halen. Bij zijn binnenkomst ontving deze laatste een oorvijg, waaraan de vader toevoegde: „Merk je nou, dat ik nog leef?" De gezinnen in Tuindorp-Oostzaan moeten nog steeds primitief wo nen. De huizen zijn nu wel wa- tervrij, maar de verwoesting is zo groot, dat het echt behelpen is met de overgebleven spullen. Er wordt nog steeds hard gezwoegd. Even rusten met een lekker kopje koffie heeft mevrouw op de bovenste foto gedacht. In haar woning op de Meteorensingel is nog 'geen behang op de muren, maar een oliekacheltje, beschikbaar ge steld door het Roode Kruis geeft toch al weer ecu beetje sfeer. De fa milie op de onderste foto heeft na de grote schoonmaak ook de was ter hand genomen. De keuken is nog niet be woonbaar, en daarom moet het goed maar in de kamer te drogen worden gehangen. Intussen kookt moeder op een oliestel een heerlijke pot... Aan de lachend gezichten van de dames te zien. is net ergste leed gelukkig nu wel - elede Aan de grens te Elten laat een Duitse knaap zijn pas controleren. MMIIIMIIIIIIIIItlllllllllllllllllllllMIIIHIIIIIIIIMnMIIIllllllllMMIIillllllMIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIlIHlMllillllMHIIHHIIIHIMHlIIHHIIini Zaterdagmiddag vier uur, zal de deken van Amsterdam, mgr. G. P. J. v. d. Burg, in het Begijn hof de officiële opening verrichten van het Katholiek Oriëntatiecentrum voor vreemdelingen. Dit centrum wil vreemdelingen, die voor korte of lan gere tijd in ons land verblijven de no dige service verlenen en hiermee het moderne aspect van het oeroude werk van barmhartigheid realiseren. Het staat open, zowel voor katholieken als voor niet-katholieken en heeft tot doel vreemdelingen te oriënteren, speciaal betreffende het katholieke leven in Nederland in ziin verschillende aspec ten en de historische achtergronden van katholieke monumenten en plaat sen. Het wil met dit al echter niet de functie van een reisbureau of V.V.V. vervullen, maar slechts een ontmoe tingscentrum zijn voor vreemdelingen in vriendschap en hulpvaardigheid. Het initiatief tot de stichting van een dergelijk centrum ging uit van de Mis sionarissen van de H. Familie. Zij zochten contact met enkele leken met wie zij het centrum op 19 november 1958 oprichtten. Ruim een half jaar later, namelijk op 1 juni 1959 begon het zijn werkzaamheden in een voor lopig tehuis in het Begijnhof 6. Men moest zich hier echter wel een beetje lllllllllllllllllllllllllllllllHlllltllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll behelpen, daar alles provisorisch was ingericht. Het uiteindelijke tehui» kwam niet op tijd klaar door allerlei onvoorziene omstandigheden. Zo stoot te men bij het „uulsen", een manier van heien waarbij de palen de grond in worden geduwd in plaats van gesto ten, op een oude waterput, die men eerst met veel moeite moest verwijde ren. Nu is het definitieve tehuis echter klaar gekomen met een souterrain dat een gothisch houtskelet uit de 15e eeuw vertoont. De vloer bestaat uit geglazuurde tegels, die minstens drie honderd jaar oud zijn, op vele plaat sen geen glazuur meer bevatten en juist daardoor een merkwaardig ef fect geven. Er staan enkele tafeltjes en stoeltjes, alles in een moderne stijl die geheel niet vreemd aandoet in dit oude vertrekje, waar men met de hand de zoldering kan raken. In een klein kamertje voor dit souterrain be vinden zich een bureau, een rek met folders en brochures en een standaard met ansichtkaarten. Een vaste mede werker staat hier iedereen te woord ge durende de gehele dag. Dat het cen trum niet onbezocht blijft blijkt wel uit het feit, dat, sinds men begin juni, zij het nog provisorisch, begon te werken, er reeds 2000 vreemdelingen uit 30 verschillende landen zijn geweest. Meer dan de helft onder hen was niet ka tholiek. De belangstelling van de mees ten ging uit naar de historie van het Begijnhof en de leefregel van de be woonsters ervan. Het centrum be schikt over een aantal medewerkers, 4. die een uitgebreide talenkennis bezit- ten. A Is 20 mei de gelepenheid tot 4 inwisseling van de zilveren dubbeltjes bij de postkantoren sluit, wordt tevens voor deze pas munt een tijdperk afgesloten. Er zul len daarnd nog slechts dubbeltjes van het jongste type, de z.g. achtenveer tigers(1948), van nikkel in circu latie zijn. Het lijkt de moeite waard in de herinnering terug te roepen, dat de eerste dubbeltjes in Neder land dateren van 1818 met een tweede emissie in 1828. Onder verzamelaars zijn deze als de W-dubbeltjes be kend vanwege de letter W aan de ene en het Nederlandse wapen aan de andere zijde. Zij werden zowel in Utrecht als in Brussel aangemunt. De eerste duppiesvan het huidige type kwamen in 1848 in circulatie en na dat zij de beeldenaar hadden gedragen van resn. Koning Willem II en Ko ning Willem III, kwam in 1892 de eerste Koningin Wilhelmina dubbel tjes (met hangend haar) in omloop. Niet slechts bij muntenverzamelaars z{jn deze eerste Wilhelmina-„duppies" populair. In vele delen van het voormalige Nederlandsch-Indië werden zij, al dan niet verguld, als tooi in haarkammen en- spelden, kabaja sluiting, halskettinkjes en armband jes verwerkt. Deze sieraden waren veelal populaire imitaties van de siera den waarin gouden tientjes en kost baarder edelmetaal-stukken waren verwerkt. Van 1898 was het dubbeltje met de beeldenaar van Koningin Wilhelmina met opgestoken haar in de circulatie, in 1910 gevolgd door dat waarop de Koningin een kroontje draagt. Van 1926 tot de oorlog volgde weer een nieuw dubbeltje, waarna, tijdens de oorlog door aanmunting in drie ver schillende plaatsen in de Verenigde Staten van Noord-Amerika, in de be hoefte aan Nederlandse dubbeltjes werd. voorzien. De aanmunting van nikkelen dubeltjes volgde nA de oor log, in 1948, met de beeldenaar van Koningin Juliana. Dit is het enige dub beltje, dat na 20 mei geldig zal zijn. Maar dat de voorgangsters van deze nieuwe pasmunt uit de handel zullen zijn verdwenen na die datum, daar voor zal niemand durven instaan. (Van onze L,ondense correspondent) LONDEN, 4 iebr. Het bestuur van de Britse nationale Bond van spoor wegpersoneel, dat een algemene spoor wegstaking leeft geproclameerd voor maandag over een week, heeft gisteren besloten dat ook he« personeel van de Londense onnergrondse spoorwegen op nieuw in staking zal gaan. Niet alle leden van de ondergrondse behoren tot genoemde bond, maar aangezien een grote meerderheid we. tot de leden behoort, betekent dit besluit dat, als de staking inderdaad doorgaat, de on dergrondse treinen in Londen geheel stil zullen komen te liggen. Hetzelfde geldt voor de spoorwegfa- brieken en herstelplaatsen van de Brit se staatsspoorwegen. Driekwart van het personeel behoort tot de nationale bond van spoorwegpersoneel. Ook zij heb ben gisteren opdracht ontvangen om maandag over een week het werk neer tt leggen. Nadat het bestuur van de bond gis teren had besloten de staking uit te breiden over een zo groot mogelijk aan tal leden van hun organisatie, had het een ontmoeting met andere vakvereni gingsleiders, die probeerden een verge lijk tot stand te brengen tussen de drie spoorwegbonden, in de hoop alsnog een staking te voorkomen. De bijeenkomst duurde meer dan drie uur, maar leidde niet tot een oplossing van het onredelij ke en onverantwoordelijke conflict. Een subcommissie van het Trade Union Congress komt vandaag of morgen bij een om te proberen alsnog een oplos sing te vinden. Ondertussen handhaaft de bond van spoorwegpersoneel haar besluit m op 15 februari in staking te gaan. Advert-.itie Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en doen wonderen t 4 geneesmiddelen, elk afzonderlijk al wereldberoemd. Tezamen in één tablei verenigd, ondersteunen zij bovendien el- kaars werking, waardoor deze nóg krach tiger is dan kon worden verwacht. De combinatie Chefarine „4" doet werkelijk wonderen en brengt vaak baai waar andere middelen falen! f Indonesië President Soekarno van Indonesië zal in april een officieel be zoek aan Hongarije brengen, op uitno diging van president Dobi (Reuter). BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel Chefaroi. 20 tabl. f 0.80. Voordeligs gezinsverpakking 100 tabl. f3.60

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 7