GRONCHI naar Rusland Kardinaal Ottaviani dat zijn preek niet op de president sloeg m 5Ü si EXAMENS M Europese verkiezingen in landen van de Euromarkt Benelux krijgt 102 zetels in parlement van 426 leden Weg onder spoorbaan in Delft ÜH Ir. HI. Keus wenst grotere aan dacht voor kapitaalvorming Twintig Algierse extremisten gearresteerd Ambtenaren raken niet achterop IN 1962 OF IN 1963 JPL RUM VRIJDAG 5 FEBRUARI I960 Officier van justitie voert verdediging Zes maanden geëist tegen politieman voor „knevelarij" Met middelbare akten naar universiteiten Studierichtingen spoedig bekend Mr. Scholten meent: Apeldoorn acht salaris verhoging ad 3 te laag iéêÉl De beste rum komt van echte Salaris voorstellen bedrijfsverenigingen en ziekenfondsen Gasontploffing in woning Gezin ongedeerd ze Romeinse correspondent) gen illusies, als een verwijzing naar de meent te moeten zeggen, i s f«.hr n barre werkelijkheid. Intussen is het dui- reactionair." Het incident i al aanse pre- Holi-ilr rïaf al xira r»nrY-i yytncf iiroc on an- HinflSil IC VHfirhH TJo nofic (Van onze Romeinse correspondent) ROME. 5 febr. De Italiaanse pre sident, dr. -i vanni Gronchi, is van daag uit Rome vertrokken om een of ficieel bezoek van enkele dagen aan de Sovjet-Unie te brengen. Zijn be zoek heeft iet karakter van een be leefdheidsvisite, die in de geest van Camp David bij wil dragen aan de ontspanning. Intussen staan verschil lende officiële politieke gedachtenwis- selingen op het progicm terwijl er voor privé-gesprekken o.m. met de Russische premier Khroesjtsjev, gele genheid genoeg is. De president is ver gezeld door de minister van Buiten landse Zaket, Pella, en een aantal adviseurs, terwijl ook mevrouw Gron chi en -i jn 17-jarige zoon de reis mee maken. Enkele hoofdfunctionarissen en 37 .journalisten zijn reeds naar de Rus sische hoofdstad vertrokken. Aan drie journalisten werd zonder opgaaf -an redenen hun visum geweigerd. Het waarom dezer weigering is echter heel duidelijk: na een vorig bezoek aan Rusland hebben zij over het regime en het land geschreven op een wijze, die de goedkeuring der Russen niet kon wegdragen. Dr. Gronchi ging met zijn gevolg per vliegtuig naar Kopenhagen. Op het vliegveld van Rome werd hem offi cieel uitgeleide gedaan door tal van autoriteiten en met het protocolair voorgeschreven eerbetoon. De presi dent verblijft in de Deense hoofdstad incognito. Zaterdagmorgen wordt de reis naar Mo T ou voortgezet, eveneens per vliegtuig. Volgens het programma zal Gronchi negen redevoeringen en toespraken houden. 10 februar' brengt hij een bezoek aan Leningrad, van waar hij de elfde terugkeert naar Ita lië. Verwacht wordt, dat de banden tussen Italië en de IT.S.S.R. nauwer aangehaald zullen worden, zowel op het gebied van de handel als op dat van de cultuur en het toerisme. Te zijner tijd za] de Russische president aan Italië een officieel tegenbezoek brengen. Door wie het Russische staatshoofd, Worosjilov, vergezeld zal worden, is nog niet bekend. Khroesjt sjev heeft reeds meerdere malen on derhands laten weten, dat hij een uit nodiging op prijs zou stellen. Ofschoon uiteraard de huidige Chris ten-Democratische regering de politieke verantwoordelijkheid draagt voor Gron- chi's reis naar de Sovjet-Unie. zijn de meningen in de Democrazia Cristiana en in het gehele land over de opportuni teit van deze reis nogal verdeeld. Dit kwam sterk naar voren op het con gres der Democrazia Cristiana te Flo rence. waar niet alleen in de wandel gangen, maar ook openlijk in de verga deringen kritiek geuit werd. Het kabi net echter besloot de uitnodiging aan te nemen, enerzijds, naar het ons voorkomt, omdat Italië zich wel er door gevleid voelde, anderzijds om door daden te laten zien, dat de regering (die steun krijgt van de rechtse partijen) het hare tot de ontspanning wilde bijdragen. De communisten hebben natuurlijk Gron- chi's reis terstond tot een propaganda- object gemaakt en dra verschenen fel gekleurde affiches op de muren, die met fraaie en geestdriftige onderschrif ten de geïdealiseerde portretten van Gronchi en Khroesjtsjev den volke ver toonden. De polemieken barstten echter pas goed los, toen op de dag, dat presi dent Gronchi naar Rusland zou zijn vertrokken, ware hij niet door influen za verhinderd geweest, de secretaris van het H. Officie, kardinaal Ottavia ni, zich tijdens een preek in de San ta Maria Maggiore in zeer scherpe bewoordingen keerde tegen hen, die in de rij staan om de hand te mogen drukken van de nieuwe anti-christ, ,,de christen-moordenaars, die God niet alleen ontkennen, maar hem ook beledigen en zijn volgelingen en pries ters geselen". ..Zolang het mogelijk blijft ganse naties in slavernij te hou den en men drie jaar na de Hongaar se opstand studenten, arbeiders en boeren wegens hun liefde voor de vrij heid ter dood blijft veroordelen, kan men niet van een werkelijke vrede spreken, maar alleen van een co- existentie met de moordenaar". Dit kwam bijzonder hard aan. Kardi naal Ottaviani is erom bekend, dat hjj een fel man is, die geen blad voor de mond neemt en niet immer die tact aan de dag legt, die men voor gewenst acht. Later heeft de Kardinaal zich nader ver klaard en o.m. gezegd, dat zjjn uit het verband der predikatie gehaalde woor den zich niet tegen het Italiaanse staats hoofd richtten, maar tegen de christe nen in het algemeen. De regering heeft voet bij stuk gehou den en de reis van de president werd slechts uitgesteld. Deze reis houdt geen enkele goedkeuring of sympathie in met het communistische systeem of met de daden der Russische leiders. Het is een politiek bezoek en wel om de reden, dat tegenover het feit van de alles vernie tigende atoombom iedere redelijke po ging tot een voorlopige koude vrede en een coëxistentie aangewend moet wor den. Er gingen stemmen op, ook van personen buiten het regeringskamp, dat de strijdbare woorden van Kar dinaal Ottaviani juist waren en te juis ter tijd gezegd, als een tegenwicht te gen illusies, als een verwijzing naar de barre werkelijkheid. Intussen is het dui delijk, dat al wat communist was en an- ti-clericaal geweldig de trom begon te roeren. In een der Italiaanse weekbladen schreef onlangs de journalist Enrico Mattei in een overigens zeer kritisch artikel de volgende opmerking: „Wanneer het gaat om communisti sche negimes met al wat deze op hun geweten hebben Hongarije inbegre pen houden de linksen vol, dat de betrekkingen tussen de staten en de internationale politiek geen rekening kunnen houden met ideologische ver schillen en politieke systemen en zij juichen alle internationale ontmoetin gen toe. Maar gesteld dat de president der Italiaanse republiek, volgens de ze beginselen, op een goede dag de reis naar Madrid zou ondernemen om Franco te ontmoeten, dan zou men eens horen hoe er geschreeuwd zou worden, terwijl de verantwoordelij ken voor de Hongaarse volksmoord thans met bloemen, glimlachen en handdrukken begroet worden. Wie daar vanuit zijn geweten iets van meent te moeten zeggen, is een vuile reactionair." Het incident van de Kar dinaal is voorbij. De natie heeft pre sident Gronchi uitgeleide gedaan, of men helemaal tevreden is over de tocht of niet. Rest de mening der internationale westerse kringen in Rome. Daar vraagt men zich af of de politieke calculatie van het kabinet-Segni juist is. Wat neer komt op de vraag, of Italië individueel door een bezoek aan Moskou zó veel kan bijdragen voor de ontspanning, dat dit bezoek opweegt tegen de nadelen, die de nauwe betrekkingen met de Sovjet- Unie voor dat land kunnen hebben. Want een uitgebreider toeristenbezoek over en weer, hechtere culturele banden en een te verwachten propagandareis van de heer Khroesjtsjev door Italië zijn tame lijk gevaarlijk speelgoed voor een land, dat voor 38 procent zijn stem op de com munisten of sociaal-communisten uit brengt. ALGIERS. 5 febr. (U.P.I.) Twintig Franse extremisten zijn gisteren in de stad gearresteerd en bovendien zijn er zes extremistische organisaties ontbon den. De personen en organisaties hebben ee belangrijk aandeel gehad in de mui terij van Algiers. De verbonden organi saties zijn: het ..Front national Fran cais" dat door Joseph Ortiz geleid werd. de „Mouvement populaire du 13 mai" van Robert Martel, de „Mouvement pour I'instauration d'un ordre corporatif", die geleid werd door dr. Bernard Le- fèvre, de „Mouvement nationaliste étu- diant" van Jean-Jacques Susini, de or ganisatie voor bijstand en bescherming waarin Fernard Feral d scepter zwaai de, en de „Mouvement d'entente des mouvements nationaux d'Alger", een overkoepelende organisatie die in Al giers bet werk van de vijf andere co- ordineerde. Lefèvre. die de geestelijke vader van de muiterij wordt genoemd, is gisteren gearresteerd. Ortiz, Susini en Martel zijn spoorloos en tegen hen staan arres tatiebevelen uit. Feral is onder huis arrest geplaatst Alain de Serigny is woensdagavond al gearresteerd toen hij per schip naar Frankrijk trachtte te ont komen. De Serigny is hoofdredacteur van de „Echo d'Alger". de krant die de opstandelingen voortdurend morele steun heeft verleend. Behalve de kop stukken werd een aantal adjudanten en adviseurs opgepakt. UTRECHT, 5 febr. Voor de afde ling voor technische economie van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs heeft ir. H. I. Keus, ouddirecteur van de Heemaf te Hengelo, in het jaar beursrestaurant gesproken over in standhouding van kapitaal en werkge legenheid. Hij meende een opnieuw optreden te kunnen constateren van de factoren, die in de dertiger jaren tot een ernstige depressie hebben geleid, zoals lage grondstoffenprijzen, hoge rente, lage vrachten, terugslag in de scheepsbouwindustrie en laatstelijk de beurshausse, waarvan de top nauwelijks bij die van 1929 achterblijft. „Wij moeten beseffen", aldus spre ker, „dat niet het verbruik de wel vaart bepaald, maar de produktie, en dat er alleen na voldoende besparingen welvaart te verdelen valt". Gezien de technische revolutie en de noodzaak om een sterk groeiende bevolking een re delijk bestaan te kunnen bieden, zal er in de naaste toekomst ongetwijfeld veel kapitaal moeten worden geinvesteerd. De vorming hiervan wordt geremd zo lang de inflatie voortwoekert, volledi ge werkgelegenheid prevaleert en de fiscale uitholling blijft voortduren. Ir. Keus betoogde, dat in een infa- tieperiode altijd herhaalde en aanzien lijke loonsverhogingen voorkomen. De ze loonsverhogingen kunnen echter z.i. slechts tijdelijk uitkomst geven. Hij juichte het toe dat het instituut van inge nieurs, behalve voor lonen en kapi taal, eveneens de aandacht vraagt voor de financiering. Hij betoogde dat de techniek slechts middel blijft om met het onmisbare kapitaal tot reële ver hoging van het algemeen welvaarts peil bij te dragen. Ir. Keus belichtte daarna de betekenis van het kapitaal, dat bjj de huidige loonvorming en be lastingheffing wat beloning betreft on voldoende aan zijn trekken komt. Vol gens hem wordt nog steeds onvoldoende begrepen dat kapitaal niet de vijand maar de fundering van de toekomstige werkgelegenheid is, en dat daarom aan kapitaalvorming meer aandacht dient te worden gegeven. De met een loonsverhoging bevoor deelden zullen goed doen zich ervan bewust te worden, dat zij er bij stijgen de prijzen tengevolge van hogere kos ten andermaal niet beter op zullen wor den. Het staat voor spreker vast dat verdere muntontwaarding het gestelde doel van de NAVO ondermijnt en een steeds drei gender gevaar in de daardoor getrof fen landen zal worden, omdat zij tot verarming en structurele werkloosheid zal leiden. Het is daarom onjuist nu nog „full employment" primair of centraal te stellen in plaats van monetaire stabi liteit en kapitaalvorming. Vertrouwen in de obligatie van de overheid vereist, dat zij de waardevastheid van het geld stabiliseert. Dit geldt ook voor de ka pitaalvorming. Spoedig genoeg zullen wij ervaren dat de vraag naar goud ROTTERDAM, 5 febr. „Ik was in hart en ziel politieman, ik had een ge lukkig gezinsleven en het geld niet no dig. Ik begrijp niet, hoe ik er toe ge komen ben". Aldus zei gistermiddag een 47-jarige opperwachtmeester van de Rijkspolitie te Capelle a.d. IJssel, toen hij voor de rechtbank terecht stond voor iets, dat de officier van justitie als „knevelarij" betitelde. Tien gulden had de opperwachtmees ter aangenomen van twee jongelui, die hij op 24 december betrapt had op over treding van de plaatselijke politieveror dening. Hij wilde proces-verbaal opma ken, maar zij zouden wel drie maal ge vraagd hebben „kan het niet overgaan", waarop de politieman gezwicht was en gezegd had dat dit ieder dan ƒ5,. zou kosten. Eén van de jongelui was toen la ter naar de politie gegaan. De officier van justitie, mr. S. J. van der Hoeven, zei in een requisitoir als een pleidooi: „Ik vertrouw deze opperwachtmeester nog. De politie man (met 22 dienstjaren) staat uiter mate gunstig bekend, en heeft een vlekkeloze loopbaan. Hij was een hard werkend man met een groot hart voor zijn yak". „Dit is een van de zaken, waarin ik liever de verdediger zou zijn", aldus de officier. Zijn eis luid de zes maanden gevangenisstraf met aftrek, waarvan drie voorwaardelijk. Uitspraak 18 februari. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 4 febr. Minister Cals zal alles in het werk stellen om voor de aanvang van het volgende studie jaar bekend te kunnen maken welke stu dierichtingen aan de universiteiten en hogescholen kunnen worden gevolgd door bezitters van de verschillende mid delbare akten. Het overleg met de fa culteiten zal spoedig kunnen worden af gesloten. De toezegging van de minister is een antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Kleijwegt (P.v.d.A.). zal toenemen, dat de prjjzen der indus triële produkten nog zullen stijgen en dat het inflatiegevaar in toenemende mate dreigt. De voor de verdere in dustriële ontwikkeling zo onmisbare ka pitaalvorming zal hierdoor nog in ster kere mate dan sedert 1945 worden af geremd. Met betrekking tot de convertibiliteit kan van een vooruitgang worden ge sproken. Zjj zal in de nu aangebroken periode der renteronden een belangrijke rol spelen. De vrees bestaat dat de nieuwe recessie, die wel eens op een depressie zou kunnen uitlopen, nog in treedt voordat de kapitaalgoederenin- dustrie goed bezet is. Wat wjj op het ogenblik constateren is, dat de beloning van de arbeid voortijlt en die van het kapitaal naijlt. Dit is nu juist het spiegelbeeld van een gezonde economie, op eerlijk geld ge fundeerd. Zolang de arbeid een steeds hogeré beloning eist en het kapitaal steeds minder aan zijn trekken komt, blijft deze disparitaire discriminatie de voorbode van een ernstiger recessie dan wij sedert 1945 hebben gekend. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 4 febr. Voor 1.2 mil joen van de in totaal 3.5 miljoen werk nemers in Nederland is inmiddels een loonsverhoging in het kader van de ge differentieerde loonvorming goedge keurd. Van deze 1.2 miljoen behoren 710.000 tot de loontrekkenden. Het over grote deel van het personeel in parti culiere dienst heeft dus nog geen loons verhoging gekregen. Ais dan het over heidspersoneel een voorlopige verbete ring van de financiële positie ontvangt ten bedrage van 3 pet. van het salaris, dan kan men moeilijk zeggen dat de „ambtenaren weer achterop zijn ge raakt". Aldus het antwoord van minis ter Tox'opeus op vragen van het Twee de-Kamerlid Blom (PvdA). De minister zegt, dat de verwach ting, dat na de eerste goedgekeurde C.A.O.'s een groot aantal contracten spoedig zouden volgen, onvervuld is ge bleven. He is dus ook niet mogelijk de algemene „trend" waarvan de uit eindelijke verbetering voor de ambte naren afhankelijk is „zeer snel" te be palen. De minister betreurt dit maar hjj handhaaft zijn toezegging, dat het gesprek met de organisaties opnieuw zal worden geopend, zodra voor de vaststelling van de „trend" voldoende gegevens beschikbaar zijn. APELDOORN, 4 febr. De gemeen teraad hier heeft vanmiddag met 27 tegen 6 stemmen de door het college van B. en W. ingediende motie aange nomen, waarin aan de minister van Binnenlandse Zaken ter kennis wordt ge bracht, dat men van mening is dat de voorlopige maatregelen inzake een voor schot van 3 pet aan het gemeenteperso- neel op korte termijn zal moeten worden vervangen door een definitieve salaris verhoging van minstens 5 pet. Volgens de toelichting van B. en W. is het col lege van mening dat met het oog op de financiële positie van het gemeente- personeel en met name voor de laagst- bezoldigden een verhoging van 3 pet. onvoldoende is en dat verdergaande voorzieningen op korte termijn noodza kelijk zijn. LEIDEN, 4 febr. Gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift getiteld „Geology of the val d'Aran (Central Pyrenées)" de heer W. F. J. Kleinsmiede, geboren te Pladjoe (Ind) en thans wonende te Den Haag. Geslaagd voor het doet. ex. godge leerdheid de heer J. E. Tulung te Oegst- geest. '■'MK- v:-:- v':'LK;:V Een luchtfoto van het grote gebouwencomplex: van het Europese instituut voor kernonderzoek te Genève, waar vana zoals gemeld de kernreactor proton synchrotron in gebruik is genomen. GRONINGEN, 4 febr. Aan de rijks universiteit te Groningen slaagden doc toraal ex. economische wetenschappen: C. Verton, Groningen; kandidaatsex. economische wetenschappen: J. G. Mul der, Groningen en R. Hooisma, Donia- werstal. NIJMEGEN, 4 febr. Geslaagd voor het kandidaatsexamen geneeskunde deel II: mej. A. H. M. van Adrichem, Den Haag en de heren K. J. M. Ass- mann, Roosendaal, M. J. B. M. van den Brand, Ni"oen, H. J. Drenth, Kerkrade, R. M. Franssen, Tilburg, A. A. J. Geert- man, Boxtel, J. A. M. Jaspars, Eist, P J. M. Keuning, Oss. B. J. J. Mul ders, Arnhem, J H. S. M. Nadorp, Hil versum, R. J. Reynen, Koningsbosch, E. L. J. van Roysen, Sassenheim, J. P. Satter, Den Bosch. W. A. Smit, Wog- num, J. M. Vaessen, Nijmegen en F. J. M. Wijffels, Brunssum. DELFT, 4 febr. Geslaagd voor het propaedeutisch examen voor elek- De nieuwe invalsweg, die vanuit het Westland in Delft uitmondt, gaat ter hoogte van de Engelsestraat via een tunnel onder de hiertoe opgehoogde spoorbaan door. Deze tunnel zal dit voorjaar moeten worden voltooid en er w or ai aan ook met man en macht aan gewerkt. Een gezicht op het werk. De kosten van de tunnel, geraamd op tien .mihoen gulden, komen geheel voor rekening van de Nederlandsche Spoorwegen. (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, 5 febr. In 1962 of 1963 zullen in de zes landen van de Euro- markt algemene verkiezingen plaats vinden voor een Europees parlement, dat 426 algevaardigden zal tellen en waarin Nederland, België en Luxem burg resp. met 42, 42 en 18 zetels zul len vertegenwoordigd zijn. '284 zetels zul len door direct algemeen stemrecht worden toegewezen, terwijl de nationa le parlementen de 142 resterende ver tegenwoordigers een derde van het totaal door getrapte verkiezingen zul len aanwijzen. Gedurende een over gangsperiode, die met de overgangsfa se van het verdrag van Rome een ein de neemt, zullen de zes landen de keu ze krijgen tussen hun eigen electorale stelsel of een ander systeem dat zij voor de Europese verkiezingen het best geschikt achten. Aldus luiden de voor naamste conclusies van de werkgroep van de Europese parlementaire verga dering, die, onder voorzitterschap van prof. Dehousse, van 2 tot 4 februari te Brussel vergaderde en aan het ont werpverdrag over de verkiezingen van het Europese parlement de laatste hand legde: Het ontwerp is het resultaat van uit gebreide politieke contacten in de zes hoofdsteden. In totaal heeft de werk groep aan dit informatieve voorberei- dingswerk ruim vijftien maanden be steed. De commissei-Dehousse zal nu de ontvverp-conventie achtereenvolgens voorleggen aan de politieke commissie van de Europese parlementaire verga dering, van 4 tot 8 maart te Taormi- na aan de ministerraden van de Eu ropese gemeenschappen en aan de landsparlementen van wie de uiteinde lijke beslissing afhankelijk is. Bene vens de ontwerp-conventie, die uit 23 artikelen bestaat, heeft de werkgroep verder nog twee voor de parlementaire vergaderingen bestemde resoluties en vijf verslagen opgesteld. De eerste reso lutie is een beleidsverklaring over de betrekkingen met de overzeese gebeids- delen; de tweede houdt verband met de voorlichting van de publieke opinie. Voor wat nu de versla gen zelf betreft: in het eerste rap port onderzoekt prof. Dehousse sommi ge aan de verkiezingen verbonden ju ridische en politieke aspecten. Volgens de rapporteur acht een meerderheid van de werkgroep het ogenblik gekomen om Europese verkiezingen te organise ren, maar een minderheid is van oor deel dat men vooraf de machten van de assemblée moet uitbreiden. Over de wenselijkheid van uitgebreider mach ten was elkeen het eens, maar er be staat een meningsverschil of tot die verruiming al dan niet vóór de verkie zingen dient te worden overgegaan. De meerderheid denkt dat zulks niet voor de verkiezingen moet geschieden. In rapport twee, opgesteld door de Duitse socialist Metzger, stelt de werkgroep voor, dat de afgevaardig den van de overzeese gebiedsdelen eens per jaar bijeenkomen om hun belangen in de Europese economi sche gemeenschap te onderzoeken. Een eigenlijke vertegenwoordiging in het Europese parlement acht het rap port niet wenselijk, omdat eerst na verloop van tijd kan blijken in welke verhouding de overzeese gebiedsde len zelf tot de gemeenschap der Zes zuilen willen staan. Met betrekking tot de samenstelling van bet Europese parlement, verklaart de Franse liberale afgevaardigde Mau rice Faure in een derde verslag, dat de huidige getalsterkte van de Straats- hurgse vergadering, 142 leden, te "e- ring is te achten voor de 165 miljoen kie zers van de zes betrokken Wc se landen. De werkgroep, die zich klaarblijkelijk geïnspireerd heeft aan het vrijwel identieke Amerikaanse voor beeld, besloot het aantal parlem nisle den op 426 te brengen, waarvan twee derde met algemeen stemrecht. Een derde zal met getrapte verkiezingen worden verkozen. De werkgroep meent, dat de fractie van laatstgenoemde Eu ropese parlementsleden verenigbaar is met hun nationale mandaten. De actu ele verhouding der nationale vertegen woordiging blijft uiteraard behouden: Frankrijk, Duitsland en Italië krijgen dus elk 108 zetels, de Benelux 102. De Nederlandse christen-democraat Schuyt behandelt in een vierde verslag de moeilijkheid om een eenvormig kies stelsel uit te werken. In plaats van C. H. Poel- trotechnisch ingenieur man, Haarlem. Voor het kandidaatsexamen voor elektrotechnisch ingenieur: P. M. van den Avoort, Breda; J. J. de Boer, Aal ten; A. A. van den Brom, Utrecht; G. R. Buis, Leeuwarden; J. Douma, Hil versum: H. H. Ehrenburg, Zwolle; L. Fortuin, Meppel; J. E. M. Galama, Gouda; A. Henderson, Amsterdam; R. Hoijtink, Amsterdam; H. Mijnarends. Amsterdam; A. Kastelein, Dordrecht' J. M. H. Kerstens, Eindhoven; A. van der Knaap, Delft; G. F. Smid, Delft: R. G. F. Mariouw, Den Haag; A. B. Scholten, Den Haag; H. Zoete, Rijs wijk; W. van Megesen, Laren; P. van Otterloo, Boskoop; F. Pen, Tjalleberd (Fr.); C. H. Poelman, Haarlem, H. G. J. Ras, Haarlem; J. C. M. van de Riet. Sprundel; J. K. Raders, Rheden; F. J. van Roessel, Voorburg; T. Schipper, Amersfoort; F. W. Umbach, Aalten; J. Wiegersma, Drachten; K. J. Zijn- stra, Uithuizen. Geslaagd vor het ingenieursexamen voor elektrotechnisch ingenieur: S. W. Andreae, Oosterbeek; J. Benedict, Boekelo; M. A. Bos, Teuge; H. Broek huis, Apeldoorn; R. H. Dijken, Wol- dendorp (Gr.); F. W. Hogesteeger (met lof), Rotterdam: L. Hoving, Groningen; J. A. Hijsen, Monster; E. C. S. de Kam, Gorinchem; E. M. H. Kamer beek, Delft; A. C. Tuinenburg, Delft; R. Lawson (met lof), Rijswijk; A. C. A. M. Petit, Vught; J. W. Schuurman, Bergen; F. Sloof, Den Haag; S. van Straten, Den Haag. UTRECHT, 4 febr. Aan de rijks universiteit te Utrecht zijn geslaagd voor het cand. examen rechtsgeleerd heid: mej. A. M. Adelmeijer, Den Bosch; C. de Haas, Zwijndrecht. Doet. examen diergeneeskunde: M. van den Berg, Wychen; I. Th. J. A. Bertels, Helmond; J. Haagsma, Sneek; H. J. A. J. Heuthorst, Doetinchem; mej. S. B. W. Koot, Amsterdam; P. J. Mangnus, Biervliet; J. M. W. M. Mouwen, Wouw; J. Nauta, Amster dam; H. W. G. Veldhuis, Raalte. Cand. examen diergeneeskunde: W. Band, Velp; L. J. W. Biermand, Weert; U. Chanoch, Utrecht; J. Frens, Hoorn; H. J. G. Grooten, Heerlen; L. Harms, Rotterdam; D Heller, Utrecht' A. M. van 't Hoff, Rotterdam; F. in 't Hout, Nieuwerkerk a.d. IJssel; R. Kroes, Enkhuizen; G. M. Lambeis, Anner- veense Kanaal-Dr.; J. W. Lesschen, Assen; B. Machnai, Utrecht; A. Na hum, Utrecht; mej. W. G. 1ot£®"' ïp"\ men' A E. Schuring, Oldeberkoop-Fr. TT C M de Schutter. Heiningen gem Fijnaart (N.B.); H B. Tammes, Utrecht; S. Tomer Utrecht: M. JP Vermooten, Utrecht: D. van der Wel, Wateringen: P. D. Willemsen, Wirdum; j. Beekman, Zwolle; A. J. Breeuwsma, Nijland; A. J. P. M. Ketelaars, Til burg; Th. A. M. Elsinghorst, Winters wijk; J. G. J. Giesen, Steenderen; J. W. Gunnik, IJsselmuiden; P. de Heer, Kamerik, H. Hemminga, Oranjewoud; J. H, Hoogendoorn, Ouderkerk a.d. IJssel; mej. S. S. Koopmans, Utrecht; J. Kuipers, Doorn; A. J. I. te Maars- sen, Groenlo; J. A. Meursinge, Wasse naar; F. Németh, Utrecht; M. van Schothorst, Utrecht; mej. M. H. Teu- nissen, De Bilt; G. Vass, Utrecht; mej. A. N W. van de Vring, Woerden; G. A. M. Wieland, Aalten; F. Zwane- burg, Utrecht. Cand. examen psychologie: A. van Dijk, Leerdam; mej. D. Klein, Veenen- daal; A. F. van der Scheer. Oegst- gggst. Cand. examen pedagogiek; pater H. L Locff, Utrecht. Doet. examenpsy- chologieG. J. Overduin. Den Haag. Advertentie Old man's milk J.P.L.-rum heie melk suiker naar smaak. Probeer eens J.P.L.-rum indetheef l"„p, KOOPMANS 8 ^RUINlER N.V. - A DAM DEN TAAG, 4 febr. De groep sO" eiale verzekering van de Katholiek0 Bond van Administratief, Verkopend efl Verzekeringspereoneel heeft goedkeu ring gehecht aan het resultaat van de onderhandelingen met de bedrijf enigingen en de ziekenfondsen. Aa» College van Rijksbemiddeiaars 'f ?u goedkeuring gevraagd voor een »alarh!" verhoging van 5 procent voor de j' drijfsverenigingen er van gemiddeld procent voor de ziekenfondsen met i?» gang van respec "evelijk 1 januari 1"B en 1 oktober 1959. De vergadering was van oordeel, da' genoemde instellingen als dienstver!®* nende sectoren van het bedrijfsleven nj® bij de andere groepen in het bedrijfsl® ven mogen achterblijven. Daarom sPra de vergaderi;. unaniem de stellige v?f, wachting uit, dat de overheid „voor d® ze groep, die niet aan staken denkt, eV^i voortvarend in haar goedkeuringsbele' te werk zal gaan als dit blijkbaar voo stakende groepen geschiedt." HENGELO, 5 febr. Het gemeente' bestuur van Hengelo heeft een bedra» van honderdduizend gulden uitgetroa ken voor het aankopen van kunstvoo werpen. Daarvan zal e>en belangrijk b drag worden besteed voor het aanscna fen van kunstvoorwerpen voor het me we raadhuis. Advertentie een compromis tussen evenredige en meerderheidsstelsels op te leggen, be sloot de werkgroep wijselijk dat tijdens de overgangsperiode de Europese ver kiezingen in elke staat volgens het be staande nationale kiesstelsel zullen ge schieden. Maar een aantal algemene beginselen zullen in acht moeten wor den genomen. Zo zal maar één enkele datum voor de verkiezingen mogen wor den gekozen. De verslaggever is verder van oordeel, dat men de minimum leef tijd voor de verkiesbaarheid tussen de 21 en 25 jaar moet bepalen. Aan elk der zes landen laat de ontwerp-con ventie tenslotte de vrijheid te bepalen welke partijen al of niet tot de verkie zingen toegelaten zullen zijn. Het laatste rapport, opgesteld door de Italiaanse christen-democraat Car- boni, behandelt dan de voorbereiding van de openbare opinie op de Europese verkiezingen, waarbij niet alleen de na tionale parlementen, maar ook de pers, radio en TV zouden moeten worden in geschakeld. MEPPEL, 5 febr. Vanmorgen ncej' zich m de woning van de familie ï- i, Gruppe te Zuidwolde (Dr.) een ,aa gasontploffing voorgedaan waarbij benedenverdieping van het huis i*? tendeels werd vernield. Daar deze v T/ dieping van de bovenverdieping js fy, scheiden door eeu betonnen zolder'jj, bleef de familie, die boven te bed 'je ongedeerd. Over de oorzaak van ontploffing is nor liet bekend. DEN HAAG, 4 febr. - Bij benoemd tot officier in de Orde ,.jS Oranje-Nassau M. Brouwer, n te Utrecht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 6