Franse atoombom vervult de Italianen met zorg OASE VAN VREDE EN VROOMHEID De toekomst op het spel De Athos duizend jaar uitsluitend door monniken bewoond Suggestief beeld in prachtige jubileumuitgave Leidse hoogleraar schrijft Satyrische detectiveroman Van boeken en schrijvers Onmetelijk museum van Byzantijnse Middeleeuwen „TWEE MINUTEN STILTE" VAN KAREL VAN HET REVE pagina 1° Jeugdige vandalen vernielen clubhuis Prijsvraag voor architecten ZATERDAG 6 FEBRUARI I960 Vice-president van Indië op Schiphol In Roosendaal Grote verkeerstunnel onder spoorlijnen In Scheveningen JOSEPH ALSOP iHiiiiiniiiiiiiiiiimiiiiiiiHniiiiiiiHHHHHimmiHuiisnniiiin Vlaamse jaarbeurs spiffs?;; proefterrein van Nevada veel dichter bij de bewoonde wereld lag, dan heden het Franse, gaat niet op. Terwille van hun defensie hebben de Amerikanen zekere gevaren voor hun eigen bevol king geriskeerd. In het onderhavig ge val zou o.a. het Italiaanse volk aan zienlijke gevaren kunnen lopen terwille van een prestigekwestie van de bond genoot Frankrijk. De Italiaanse regering heeft ter stond haar gedocumenteerd ant woord doen verschijnen. De vol gende punten zijn de voornaamste: 1. De Franse atoombom is klein en zal de radioactiviteit in de lucht slechts met één drieduizendste verhogen van die door de fall-out der zestig tot he den ondernomen Amerikaanse, Russi sche en Engelse proeven. 2. Het terrein van Reggane is steen achtig. Hieraoor wordt de verspreiding van(radioactief) stof tot een minimum beperkt. 3. De ontploffing zal geschieden op een hoogte van 1500 m. juist om de neerslag van splijtingsprodukten te vermijlen. 4. De bom zal alleen tot explosie ge bracht worden, als alle meteorologi sche omstandigheden gunstig zijn. De zorgen in Italië zijn echter hier mede niet verdwenen. Er wordt op de andere waarschuwingen gewezen, waaronder verschillende van Franse zijde zelf. De kritiek noemt met name het laatste argument dat der meteo rologische or andigheden zeer zwak. Niet alleen schuilen in de weersprog- noses tal van onzekere elementen en moet de marge van onzekerheden door het toeval breed genomen worden, hoog boven het gebied van Reggane komen luchtstromingen voor die een snelheid van 300 a 400 km. kunnen bereiken en die in staat zijn de radioactieve wolk in enkele uren boven Algiers, Tunesië Spanje of Italië te brengen. Reggane ligt 1000 km hemelsbreed van Carthago en Tripolis, 1500 km van Rome en 2000 van Parijs, Wenen en Belgrado. (Van onze i omeinse correspondent) In Italië is men niet erg gelukkig met de Franse plannen om in de tweede helft van februari in het hart van de a'iara een atoombom te laten ontploffen. Op last van de rege ring had al eerder een commissie van experts besprekingen gevoerd met de Franse fysici en steunend op hun be vindingen liet de regering de bevolking weten, dat aan de explosie te Reggane geen gevaren verbonden waren, gevar ren voor een aanmerkelijke verhoging der radioactiviteit in de atmosferen en evenmin gevaren van een neerslag van besmette stoffen. Het rapport echter en de wetenschappelijke motieven, die de regering tot haar geruststellende ver- klaringbrachten, werden niet gepubli ceerd. Dezer dag. hebben niet minder dan 145 Italiaanse deskundigen, hoogleraren van vele universiteiten en onderzoekers van de synchrotron van Frascati, we derom hun bezorgdheid uitgesproken. Onder de bevoegde kenners, aldus de ze geleerden, heerst zeker geen een stemmig oordeel in deze materie. Nog afgezien van het feit, of er o.m. voor de Italiaanse bevolking een onmiddel lijk gevaar zou kunnen dreigen of een op langere termijn, keren de onderte kenaars van de verklaring zich in het algemeen tegen alle atoombomontplof fingen, omdat deze langzaam het aard oppervlak vergiftigen en een ernstig gevaar voor de gehele mensheid vor men. In een artikel in de Milanes Giorno wijst prof. Buzzati Traverso op het concrete feit. dat de zuid-noordlucht- stromen geregeld stof en zand van de Sahara in Italië brengen. In de laatste tien jaren waren de atmosfe rische omstandigheden daar 500 maal gunstig voi.r. In één jaar. aldus de schrijver, werd in de omgeving van Rome 17 maal een neerslag van Sa- harazand geconstateerd. Te Messina stelde men 47 dagen van een jaar de aanwezigheid van Saharazand in het atmosfeerstof vast. De helft van de keren was dit afkomstig uit de streken, wt r thans de explosies zui lenplaats hebben. Een kleine A-bom, als de Franse in casu 250 tot 750 maan minder krach tig dan de Amerikaanse heeft het nadeel, dat de splijtingsprodukten niet in de stratosfeer terecht komen, maar grotendeels in de troposfeer, waarin radioactieve" deeltjes door de wind naar andere gebieden kunnen vervoerd worden. Verder kunnen splijtingspro dukten, die zeer lang radioactief blij ven, zoals Strontium 90, in de nabij heid van het explosieterrein terecht ko men en dan later vandaar door de woestijnwinden verspreid worden. En onder de volkeren, die hierdoor be dreigd worden, is stellig het Italiaanse. De redenering, dat het Amerikaanse SCHIPHOL, 5 febr. De vice-presi dent van India, dr. Sarvepalli O. Rad- hakrishnann, verbleef vanmiddag een half uur bp Schiphol, waar het vliegtuig van de „Finnair", waarmee hij van Helsinki naar Parijs vloog, een tussen landing maakte. In Oslo, Kopenhagen, Stockholm en Helsinki heeft hij kennis gemaakt met vele regeringspersonen en dankbare herinneringen zei hij, te hebben aan zijn bezoeken aan de Skan- dinavische vorstenhuizen. (Van onze correspondent) ROOSENDAAL 6 febr. Een vanA grootse werken die al meteen o'ider i ding van de nieuwe burgemeester waldt tot stand gaan komen, is de bo" van een hypermoderne vierbaans v keerstunnel onder de spoorlijnen Roosendaal naar Bergen op Zo®,, en Antwerpen. Kosten af ge 6.000.000,-. Ter financiering hiervan kwam g's'^ ren de raad in spoedeisende vergaa ring bijeen. B. en W. hadden intrude® een aanbieding ontvangen voor een ge' lening groot ƒ6.000.000,-. Voor wat treft de gemeentelijke belastingen zoe men de dekking der kapitaalslasten o- in verhoging van straatbelasting, gingsrechten en opcenten op de hooi som der personele belasting. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 5 febr. De Haags» politie heeft een viertal jongelui aa' gehouden, die zaterdagavond in clubhuis ,,De jeugdhaven" te Scheve ningen hebben ingebroken en op erge'_ Itjke wjjze het interieur hebben ve', nield. Zo vulden zij het biljart me water, vernielden met een bijtel toetsen van de piano, goten limonaO" in trommels met koek, braken kast®1 open en gooiden de inhoud op de gron®; De jongens deden dit om zich te wr®' ken op de leider van het clubhuis, de avond te voren een tweetal jonge"5 er uit had gezet. Eén van de jongens werd zaterdag door de recherche aangehouden. Djy zelfde avond nog namen vier kamei'a' den onder wie een zestien-jarige zee" man en een twintig-jarige viss®* wraak. De twee laatsten hebben 23 w nuari samen met een achttienjarig" loswerkman en een zestienjarige tui"' dersknecht, die volgens de politie n°® meer op hun kerfstok hebben, in h®J clubhuis ingebroken en 20 chocolade!'"' pen en 75 gulden meegenomen. WASHINGTON De regering Eisenhower zet onze toekomst op het spel door er van uit te gaan, dat de Russen thans onmoge lijk een aantal intercontinentale bal listische projectielen kunnen bezitten dat gelijk is aan de produktie-capa- citeit gedurende tien maanden van de fabriek, waar de Amerikaanse inter continentale raket „Atlas" wordt ge maakt. Dit feit klinkt ongelofelijk als het zo bondig wordt geformuleerd. Maar desondanks is het een keihard feit. De man die het het beste kan weten, de uitstekende commandant van de Amerikaanse strategische luchtmacht, generaal Thomas Power, heeft bot weg verklaard dat de Russen met 150 intercontinentale ballistische pro jectielen èn de raketten voor middel grote afstanden waar zij er ruim schoots genoeg van hebben, in staat zijn het afschrikkingsvermogen van de V.S. „volledig weg te vagen". De fabriek waar de Amerikaanse „At las" wordt gemaakt is al geruime tijd in staat vijftien intercontinentale projectielen per maand te vervaar digen, indien men opdracht kreeg met een drie-ploegenstelsel te gaan werken. dienaar, heeft zijn uiterste best ge daan om de neiging de gegevens ver keerd te interpreteren tegen te gaan. Maar Dulles is van huis uit nu een maal geen wapenfabrikant en hij wordt dus niet geacht erover mee te kunnen praten. Hij kan nauwelijks iets meer in het midden brengen dan uw verslaggever lange tijd geleden, toen generaal Hoyt Vandenberg woe dend volhield dat de „Russen onmo gelijk meer dan zes straalmotoren per maand kunnen produceren en dat iedereen die iets anders beweert een aartsleugenaar is". De vroegere stafchef van de lucht macht was zo uit zijn humeur om dat Amerika op dat moment zelf niet bij machte was meer dan zes straal motoren per maand te produceren. Achteraf bleek de Russische produk- tie op dat tijdstip meer dan 200 straalmotoren per maand te bedra gen. Dit voorval wijst wellicht op de be langrijkste oorzaak van de fouten, Men heeft echter geen serieuze noodmaatregelen getroffen om het „wegvagen" van onze atomaire slag kracht, het afschrikkingsvermogen waarvan ónze kans op voortbestaan afhankelijk is, te voorkomen. Volgens de minister van defensie, Thomas Ga tes, zouden dergelijke noodmaatrege len niet nodig zijn, omdat volgens de National Intelligence Estimates de officiële ramingen van het mill- tair vermogen van de oovjet-unie de Russen zelfs niet zouden beschik ken over het zeer beperkte aanta^ in- tercontinentale ballistische raketten, dat volgens generaal Power het Kremlin aan de overwinning kan ^Ei-6 kunnen tal van opmerkingen worden gemaakt over de gok, dat de National Intelligence Estimates bij zonder nauwkeurig zouden zijn. Op de eerste plaats wordt dit vertrou wen zeker niet gewettigd door erva ringen uit het verleden. Sinds 1946 zijn we getuigr geweest van een reeks ramingen, waarbij de resultaten die de Russen op het gebied van de be wapening hadden bereikt voortdurend werden onderschat. Van de atoombom, de eerste Rus sische straalmotor voor vliegtuigen, de eerste Russische straalbommen- werper voor de lange afstand, tot de intercontinentale ballistische raket zelf heeft de instantie, die voor de ramingen verantwoordelijk is, steeds dezelfde fout gemaakt. Over het al gemeen verwachtte men iedere be langrijke ontwikkeling op militair ge bied in de Sovjet-Unie gemiddeld een jaar of twee later dan het moment waarop naar achteraf bleek de Russen dat succes in werkelijkheid hadden geboekt. Een keer, maar dan ook werkelijk slechts één keer, heeft men de Rus sen overschat. Die schatting had be trekking op het aantal zware bom menwerpers dat op dat moment in de Sovjet-Unie werd gefabriceerd. Maar deze late verbetering van vroe gere fouten bij de raming van het aantal in Rusland geproduceerde zwa re bommenwerpers was slechts een overschatting veroorzaakt door een andere grove onderschatting. In die periode werd aan het Russische ra ket-programma namelijk nog geen en kele aandacht geschonken. Daardoor had niemand voorzien dat de Russen van de produktie van bommenwer pers waren overgestapt op de fabri cage van raketten. Op de 2e plaats: de fouten, die met een opmer' elijke hardnekkigheid steeds weer werden herhaald, waren duidelijk het gevolg van de methode, waarvan men zich nog steeds bedient bü het opstellen van de officiële ra mingen van het militair vermogen van de Sovjet-Unie. Het Centrale In lichtingen Bureau is daar niet recht streeks verantwoordelijk voor. Dit bureau verricht ongetwijfeld uitste kend werk bij het verzamelen van de verschillende gegevens. Maar als die gegevens binnenkomen, bijvoorbeeld over het aantal Russische raketproe ven, moet het Centrale Inlichtingen Bureau overleg plegen met het Ame rikaanse ministerie van buitenlandse zaken en de strijdkrachten. Bij dit overleg wordt dan beslist welke waar de moet worden gehecht aan de ver kregen inlichtingen. Deze interpreta tie van de gegevens resulteert ten slotte in de „National" Intelligence Estimates. De directeur van het Centrale In lichtingen Bureau, Allan W. Dulles, een bijzonder toegewijde overheids- Generaal Natha, Twining, de voorzit ter van de gezamenlijke chefs van staven. die bij de ramingen van het militair vermogen van de Sovjet-Unie worden gemaakt. Het peil dat men in Ame rika heeft bereikt wordt regelmatig gebruikt als maatstaf voor hetgeen naar men veronderstelt in Rus land is bereikt of nog bereikt zal worden. Maar de Russen heb ben altijd veel intensievere po gingen ondernomen om nieuwe wapens te ontwikkelen dan de Ame rikanen. In de practijk vereist de ont wikkeling van een nieuw wapen van tekenbord tot produktie-stadium in Amerika in het algemeen twee maal zoveel tijd als in Rusland. En dus keren de fouten regelmatig te rug. Soms, zo moeten wij hieraan toe voegen, schijnt de meerderheid in het Pentagon een foutieve raming zelfs te verkiezen boven een deugdelijke De vroegere Amerikaanse ondermi nister van defensie, Donald Quarles, vertegenwoordigde bijvoorbeeld de meerderheid in het Pentagon toen hij zich alle denkbare moeite ge troostte om de installatie van radar- apparatuur in Turkije, voor het „schaduwen" van Russische raket proeven, te verhinderen. Toen de ap paratuur tenslotte toch in Turkije was geïnstalleerd werd met behulp daarvan onmiddellijk vastgesteld wel ke enorme vooruitgang de Russen op het gebied van raketten hadden ge maakt. Maar zelfs na deze haide les werden de feiten, die de radar ont hulde, dikwijls met een schouderop halen afgedaan De vroegere minis ter van defensie, Charles Wilson, heeft bijvoorbeeld de aanwijzingen van de radar, dat de Russen hun eerste in tercontinentale raketten aan het be proeven waren, in het openbaar be lachelijk gemaakt. De voorzitter van de gezamenlijke chefs van staven, generaal Nathan Twining, is nog lang daarna blijven volhouden, dat de Rus sische intercontinentale raketten in werkelijkheid geen intercontinentaal bereik hadden. Dat is de ontmoedigende achter grond, waartegen men de officiële ramingen, de National Intelligence Estimates, moet beschouwen. Zij vor men de basis van het meest angstaan jagende spel dat een regering oon heeft gespeeld. In een volgend arti kel in deze serie zal deze analyse na der worden bekeken. (Copyright N. Y. Her. Trib.) De Paasprocessie met de beroemde ikoon „Axion estin" uit het Protaton in Karjés. Sinds een kleine honderd jaar is er een haast onafzienbare rij van boeken over de Athos versche nen en iedereen kent nu, minstens van naam, dat merkwaardige schier eiland in de Egeïsche Zee, dat sinds duizend jaren en meer uitsluitend door monniken bewoond wordt en dat de stormen der eeuwen nauwe lijks beroerd hebben. ry. iC Een buitenstaander zal zich mis- r,i schien afvragen waarom telkens weer gn nieuwe schrijvers zich geroepen voelen om hun indrukken over „de Heilige Berg" vast te leggen en in het licht te geven. Doch wie eenmaal persoonlijk dat monnikenland mocht betreden en in de ban geraakte van zijn ongerepte na tuurschoon, van zijn even eerbiedwaar dige als belangwekkende kloosters, van zijn schamele kluizen en hutten, in het groen verscholen of als adelaarsnesten op de steile rotsen gebouwd: wie in het mystieke halfdonker van de rijkbe- schilderde kerken en kapellen de lange, plechtige diensten mocht bijwonen en spreken met de stil-glimlachende mon niken of de vergeestelijkte kluizenaars; hij begrijpt waarom telkens weer nieuwe Athosbezoekers daar een rijke inspiratie vinden en zich gedrongen voelen om te spreken over die wondere monnikenwereld, die als een oase van vrede en vroomheid en tegelijk als een onmetelijk groot en rijk museum van de Byzantijnse Middeleeuwen onge stoord is blijven liggen temidden van een woelige en steeds wisselende we reld. Onder de talrijke werken over de Athos vindt men er overigens van aller lei soort en gehalte vanaf de vluchtige, soms spottende aantekeningen van oppervlakkige toeristen of nieuwsgieri gen tot aan de ernstige, streng-weten- schappelijke verhandelingen van ge leerden en deskundigen op velerlei ge bied. Sinds jaren is er ook gretig ge fotografeerd op de Athos en verschil lende werken bevatten een keur van prachtige illustraties over „de Heilige Berg", zoals de Athos door de Grieken genoemd wordt. Ditmaal hebben twee benedictijnen /an Maria-Laach een poging ge daan om hun visie op de Athos vast te leggen en hun boek is ongetwijfeld het mooiste boek over het monniken eiland, dat tot nu toe verscheen Vooral vanwege de overvloed van schitterende, gekleurde platen (en ook zwart-witte), die een suggestief en tevens getrouw beeld geven, zowel van de paradijselijke natuur daar ginds als van de schilderachtige kloosters en kluizen, van karakteris tieke monnikentypen en heilige iko- nen, van oude, kostbare handschrif- ten en diverse kunstschatten, verder 'ook van de liturgische diensten. De ze laatste had men tot nu toe eigen lijk nog nooit kunnen fotograferen, omdat de monniken dit niet toeston den. Doch vanwege het duizendjarig Athosjubileum (1961/1963; in 1961/'63 werd het eerste klooster op de Athos gebouwd) kreeg p. Chrys. Dahm zeer ruime bevoegdheden, waar hjjj met grote kundigheid van profiteer de. Tijdens vier bezoeken maakte hij niet minder dan 7000 opnamen! Uit dit rijke fotomateriaal heeft hij nu een keuze gemaakt van 81 ge kleurde en 63 zwart-witte platen en die in een bepaalde, harmonische volgorde gerangschikt. Vooral de ge kleurde reproducties zijn vaak fan tastisch, zowel wat de foto's als wat de kleurenweergave betreft, al heb ben sommige vergrotingen iets aan scherpte ingeboet. Het boek doorbla derend is het of men persoonlijk een bezoek aan de Athos bracht. Tussen de platen door s taan verschillende hoofdstukken, die in het kort allerlei interessante dingen vertellen over oorsprong, betekenis en inrichting van de monnikenrepubliek, over de grote, zelfstandige kloosters, over skiten en kluizenarjjen, over ikonen en ikonenschilders, over het paas feest, de kerkzang, enz. enz. Een geheel aparte bijzonderheid De hoofdkerk van het klooster Pandeleimonos. (Alle reproducties uit het boek >yAthos"). Een fotomontage uit het bijzonder fra< de gewelven, in ordelijke rijen d vormt de grammofoonplaat, die aan het boek is toegevoegd en die het de lezer mogelijk maakt enkele Slavische en Griekse kerkmelodieën te beluiste ren, zoals die heden nog op de Athos gezongen worden. Om technische re denen werden de Slavische zangen ech ter niet op de Athos-zelf maar in het Herenigingsklooster van Chevetogne (België) opgenomen. Dit prachtige Athos-boek verschijnt tegelijkertijd in het Duits, Engels. Frans en Grieks, terwijl andere verta lingen (vermoedelijk ook een Neder landse) eerlang zullen volgen. Wie belangstelling heeft voor de be roemde monnikenberg, verzuime niei zich dit zeldzaam fraaie album aan te schaffen. Het is de Athos waardig! DOM. ATH. VAN RUIJVEN 1 boek: zonlicht over het klooster, in resten van overleden monniken. P. Chrysostomus Dahm: Athos berg der Verklarung. Text von p Chrys. Dahm en p. Ludger Bernhard Burda-Verslag (Offenburg/Baden 1959) in 4° 228 blz. (met 81 gekleurde en 63 zwart-witte afbeeldingen naar foto's van de schrijver. Een monnik tijdens een dienst met de komwoschinion in de hand. Er wordt in de roman „Twee minu ten stilte" van Karei van het Re- ve bijna doorlopend gespot, niet nadrukkelijk, zonder uitroeptekens. De spot is koel en glad. De auteur schijnt zich moeilijk anders dan ironisch te kunnen uiten. De hoofdfiguur van de ro man, die met een geschaakte naam Lo- dewijk Prins heet, is bibliothecaris, zo dat het geoorloofd zal zijn, de spot te catalogiseren in soorten. Daar is al lereerst de spot met het schrijverschap zelf. Prins wil niet voor een modern romanschrijver aangezien worden, re den waarom hij geen scabreuze woor den in zijn verhaal wenst te gebruiken, zoals hij op bladzijde 19 verklaart. Be hartiging van familiebetrekkingen - de auteur is een broer van Gerard Kor- nelis van het Reve zal aan deze iro nie niet vreemd zijn. Een kleine vertak king heeft deze soort spot in de voort durende verontschuldigingen van ge meenplaatsen. Cliché's krijgen de toe voeging „zoals dat heet" of „zoals dat genoemd wordt", één maal staat er zelfs „Het meisje lachte op een manier die in slechte boeken beschreven staat als „deep", throaty". Van zelfspot met zijn nog onzekere literaire talenten is de schrijver, die hoogleraar is te Lei den, niet vrij, zoals dat heet. De tweede soort spot, die frequenter en venijniger is, geldt het universitaire milieu, waaruit we kunnen opmaken, dat de schrijver in ieder_ geval een „bui tengewoon" hoogleraar is. Al op de eer ste bladzijde van de roman wordt een Amerikaans hoogleraar met een vreem de taalkundige verzamelwoede even de baret gewipt. Deze spot culmineert in de beschrijving van de knekelige ge beurtenis die een promotie is. Jammer genoeg is hier de spot iets te weinig spits, al is het grapje aan het eind van het hoofdstuk, dat sommige toehoorders fluisterend ingelicht moeten worden, dat „met lof" „cum laude" betekent, erg fijntjes. Na de literaire en de wetenschappe lijke spot, volgt als derde soort de po litieke, die ook niet zachtzinnig is. Prins, die doctor in de Slobodische let teren is, is werkzaam op het Instituut voor Oosteuronese Cultuurgeschiedenis te Amsterdam. Het paradijs Slobodië wordt herhaaldelijk ontluisterd, meer nog echter worden de fellowtravellers onder de Nederlandse intellectuelen ge hekeld. Bepaalde linkse kringen zullen zich wel door Van het Reves rechtse directen getroffen voelen. Bijzonder ge ridiculiseerd wordt echter de angst voor Slobodische spionnen en geheime agen ten, die altijd en overal kunnen toe slaan. In hun altijd vermoede mysteri euze optreden zag Van het Reve stof voor een geheimzinnig verhaal: de di recteur van het Instituut voor Oost- europese Cultuurgeschiedenis komt op vier mei, twee minuten over acht, orr. het leven door een bom. De bomaan slag zou wel eens te maken kunnen hen- ben met twintig zeldzame brieven die de Slobodische revolutionair Iljin schreef aan Bronstein, eveneens een Slobodisch revolutionair. Op de publikatie van de ze correspondentie is de huidige dicta tor van Slobodië, Koba, allerminst ge steld, en de directeur had die brieven in zijn bezit. De stof is er voor een detective, die echter niet zo maar een detective werd. Het verhaal werd een heerlijke berg plaats voor allerlei spotlusten. Nu kom je in de bekoring bi) spotters is de lezer soms scherpzinniger dan hy denkt het verhaal ook nog als een satyre op de detective-roman te zien. Hiervoor pleiten: de afwezigheid van een detec tive. Lodewijk Prins gedraagt zich wel als zodanig, heeft vlagen van scherp zinnigheid, maar kijkt té veel verder dan zijn spitse neus lang is. Voor het totale spot-karakter van de roman pleit echter vóór alles de zeer zwakke oplos sing van de moordgeschiedenis. Een einde, te simpel voor de scherpzinnige inzet, een lichte bespotting dus daarvan. Tot deze laatste spot-theorie komt men. omdat men Karei van het Reve er niet iiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuniiiiiiiuiiiiiiiininiiHiiiiiHiiii voor aan ziet, zijn lezers na ze zo span nend en aangenaam bezig gehouden te hebben, een kool te stoven. Een rode kool had nog gekund. Het zwakke einde heeft evenwel ook een positieve kant: de angst voor mys terieuze machten komt door het een voudige einde nog caricaturaler uit. En dat kan wel eens, gezien de toon van het gehele boek, de opzet van Van het Reve geweest zijn. Dan heeft hij zijn be doelingen boven de romantechniek ge steld, al heeft hij zich nog moeite ge noeg gegeven om een scherpzinnige in trige te bedenken en die heel intelli gent uit te werken, waarbij het vooral bewonderenswaardig is, hoe alle wrijf palen als mijlpalen in de ontraadselings geschiedenis gebruikt worden. „Twee minuten stilte" verscheen bij G. A. van Oorschot te Amsterdam. K.F. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 5 febr. Aan de 5e jaarbeurs van Vlaanderen, die van 10 tot 25 september in Gent zal worden gehouden, is een internationale wed strijd voor architectuur verbonden, waaraan alleen architecten uit de zes landen van de Euromarkt kunnen deel nemen. Gevraagd wordt het ontwerp» voor een huis, bestemd voor een gezin van vier personen, te bouwen met gebruik making van prefabricated onderdelen. Aan de prijsvraag zijn meer dan 20.000 gulden aan prijzen verbonden. Op dit ogenblik de inschrijving sluit op 1 april zijn er al meer dan 800 inschrijvingen, voornamelijk van Belgische en Duitse architecten. Uit Nederland hebben zich ongeveer 120 deelnemers gemeld. Op de jaarbeurs, die speciaal gewijd zal zijn aan de wo ning en de woningbouw, zullen huizen te zien zijn van typisch Nederlandse, Belgische, Franse, Duitse, Italiaanse en Luxemburgse opzet. Daartussen komt het „Europese huis". De secre taris-generaal van deze beurs, de heer H. Persin, zei tijdens een toelichting op de plannen, die hij in Den Haag heeft gegeven, dat er in Vlaanderen een goede markt is voor de woning- bouwmdustrie.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 10