-Haarlemse Rode Kruis- komt bloeddonors tekort Overladen programma's en middelmatig artistiek peil door een zaterdagse bril TIEN JAAR TEISTERBANT I V Verpleegden exposeren hun teken- en schilderwerk Dank zij bloedtransfusie zijn vele mensenlevens gered ZONWERING Fa. J. P. Senft Zoon Op concerten Van S& PROVINCIAAL ZIEKENHUIS SANTPOORT Frappant peil van zuivere weergave en artistieke, gevoeligheid m - Met geen pen te beschrijven ii NOG EEN DUIZEND DONORS NODIG IN HAARLEM BEJAARDE MAN VERLIEST ZIJN SPAARGELD ZATERDAG 6 FEBRUARI 1960 PAGINA 3 Onderscheidingen Fusie Beverwijk-Heemskerk „Vrij Heemskerk" belicht argumenten tegen samenvoeging HAARLEM, 6 febr. Er zijn te weinig bloed-donors in Haarlem en om geving. De Bloedtransfusiedienst van het Nederlandsche Roode Kruis aan de •Paviljoenslaan komt op het ogenblik zeker duizend bloedgeefsters en bloed gevers tekort. Dat komt niet alleen doordat het aantal bloedtransfusies tot "eil der zieken nog altijd toeneemt, maar ook door het begrijpelijke feit, dat °udere donors op een gegeven moment niet meer beschikbaar zijn. Er moet een geregelde toevloed van nieuwe vrijwilligers zijn. Iedereen, man of vrouw, wrm of r'ik- kan donor zijn indien hij ouder dan 18 en jonger dan 65 jaar is. welke bloedgroep 0, A, B of AB hij heeft doet er niet toe. Iedereen 's van harte welkom. Speciaal welkom zijn de „A-negatieven". Hoe men kan ^veten, welke bloedgroep men heeft? Voor de militairen of oud-militairen is ®at geen probleem, omdat het op de militaire „bloedgroepkaart" vermeld staat. Maar ook bij tal van andere keuringsgelegenheden wordt ook bij Vrouwen de bloedgroep vastgesteld en zwart op wit medegedeeld. Iedereen tveet wel, dat niet alle mensen hetzelfde soort bloed hebben. Wanneer mensen •bet een „zeldzame" bloedgroep een bloedtransfusie nodig hebben, ligt het Voor de hand, dat daaraan niet makkelijk te komen is. Vandaar, dat de »A-negatieven" zo welkom zijn in het donor-korps. Allerminst angstig ondergaan deze donors de keuring in het Rode Kruisgebouw aan de Paviljoens laan. Twee maal per jaar worden bloedgeefsters en -gevers gekeurd. De regelmatige keuring waarborgt niet alleen, dat het afstaan van bloed voor de donors niet nadelig is, maar tevens dat hun bloed ge schikt is voor bloedtransfusies Is het omslachtig, tijdrovend, gevaar lijk of pijnlijk om donor te wezen? Niets van dat alles. Tweemaal per jaar worden de donors gekeurd in het Rode Kruisgebouw aan de Paviljoenslaan. Die keuring waarborgt niet alleen, dat de donor zonder gevaar voor zichzelf bloed af kan staan, maar ook dat zijn bloed geschikt is om toegediend te wor- 2®"-.Ho°g?P een half uurtje duurt zo'n n 's men „beschikbaar", Der iaarZe?B?n wiL dat men tweemaal Een halve r,'et meer bloed af sta'at- „operatie" ?er. Tijdrovend is ook die Een zelf„„i5let' PDn doet ze evenmin. En mpt ian gevoel geeft het wel. gegeven c"t. Men heeft iets kostbaars den niot zonder er armer door te wor- soonliiif eens financieel. Een zeer per- gaano geschenk heeft men een door- «n di onbekende medemens geboden verW onbekendheid voorkomt zelfs de Zou veiïbeid, welke de donor anders bare en, wanneer hij met de dank- Wordenontvanger geconfronteerd zou Uitgen"; De donor is na zijn bloedgave tig 2jjr' noch afgemat. Hij drinkt rus besef traditionele kopje koffie in het hog ni„,tekortkomingen ten spijt, alles 2°'n slecht mens te zijn. En dat baar Vo'komen terecht. Er zijn ontel- bl0„j,Vee' mensenlevens gered dank zij hrvJ'transfusies, welke nooit zonder 'oodzaak worden toegediend. Hoe wordt men donor? Ook dat is dóódsimpel. Inwoners van de gemeen ten Haarlem, Bloemendaal, Heemste de en Bennebroek van 18 tot 65 jaar (van 18 tot 21 jaar met toestemming van de ouders) hoeven niets anders te doen dan zich telefonisch (num mer 21988) of schriftelijk, op te ge ven bij de afdeling Haarlem en Om streken van het Nederlandsche Roo de Kruis, Paviljoenslaan 3, in Haar lem. De rest komt dan vanzelf wel. Uit het voorgaande blijkt wel, dat het voor niemand, die normaal gezond is, bezwaarlijk hoeft te wezen om een liter bloed per jaar voor een mede- mens-in-nood veil te hebben. Het bloed van de Haarlemse donors is bestemd voor patiënten in Haarlem se ziekenhuizen. „Bloedbanken" be staan er hier niet. De patiënten ontvan gen „vers bloed", wat niet zeggen wil, dat het bloed van een „bank" van min der kwaliteit zou zijn. De donors ge ven hun bloed dan ook in de ziekenhui zen zelf. In het Rode Kruis-gebouw aan de Paviljoenslaan worden ze slechts twee maal per jaar gekeurd. Er zijn thans 5.200 donors in Haarlem ingeschre ven zoals gezegd een duizendtal te weinig. Vorig jaar vonden in de Haar lemse ziekenhuizen 7.604 transfusies plaats, tegen 7.265 in 1958. Er werden in 1959 957 nieuwe bloedgevers gekeurd en 6.985 herkeurd. Bloed-donors zijn mensen, die zonder aan de weg te timmeren op de sym pathiekste wijze dus zich voor hun medemensen onschatbaar verdienstelijk maken. Hun verdiensten zijn niet in geld uit te drukken. Donors, die bewe ren, dat ze enkel hun bloed geven ter- wille van het kopje koffie in het zieken huis, zeggen dat slechts uit beschei denheid. Wanneer ze er nog de prettige sfeer bij vermelden, komen ze iets dich ter bij de waarheid. Helemaal zonder officiële erkenning van hun verdienste lijkheid blijven de bloedgevers niet op den duur. Op gezette tijden worden de „Landsteiner onderscheidingen" uitge reikt aan trouwe donors. Wie vijf maal bloed gegeven heeft, ontvangt de Land steiner Médaille, wie twintig maal do nor geweest is, de Landsteiner Plaquet te. Vorig jaar werden in Haarlem 77 Landsteiner Plaquettes uitgereikt en 574 Landsteiner Médailles en een week geleden nog werden in het Haarlemse Rode Kruis-gebouw 96 donors met de „médaille" vereerd. Een bewijs, dat velen maar nog lang niet genoeg men sen beseffen, hoe onmisbaar hun bloed is, wanneer het er om gaat een mensenleven te redden. Advertentie BESTEL VROEGTIJDIG UW MARKIEZEN - ZONSCHERMEN U-j-r aluminium jaloezieën Wij kunnen er NU de grootste zorg aan besteden Vraag vrijblijvend prijsopgave bij de oudste zaak van Haarlem en omstreken Nassaulaan 76 - Haarlem - Tel. 10743 Opgericht in 1878 BEVERWIJK, 5 febr. Tijdens een heden gehouden persconferentie heeft het actiecomité „Vrij Heemskerk" bij monde van de heren A. W. van Kes- sel en drs. H. Waltmans uiteengezet op welke motieven de strijd voor het behoud van de zelfstandigheid van de gemeente Heemskerk is gegrond, waar om men zich distancieert van het voor nemen van de minister van Binnen landse Zaken de gemeenten Beverwijk en Heemskerk samen te voegen. De heer Van Kessel betoogde, dat de feiten het voor de streek ontworpen IJmondnoord-plan hebben achterhaald. De ontwikkeling heeft zich anders en in een trager tempo voltrokken, dan was voorzien. Het is daarom ook niet verantwoord, aldus spreker, op grond van dit streekplan thans onherroepelij ke beslissingen te nemen. Teveel om trent de toekomst is nog duister. De heer Waltmans, die uit sociologisch standpunt de zelfstandigheid van Heemskerk bepleitte, merkte op, dat de vestiging van de basisindustrie be slissend is geweest voor het lot van de duinstreek tussen Haarlem en Alk maar. Hij vroeg zich af of het wel juist is alle belangen afhankelijk te stellen van de expansie van de Hoog ovens. De mijnstreek toont aan hoe verkeerd het in zo'n geval kan gaan: daar dreigt werkloosheid en gaan reeds stemmen op het gebied tot pro bleemgebied te verklaren. Nu reeds gaat de ontwikkeling van de IJmond minder snel dan werd gepland. De mo gelijkheid voegt zich daarbij, dat de vestiging van een tweede Hoogovenbe- drjjf in Nederland remmend zal wer ken op de ontwikkeling van de IJmond. De sociologische structuur van de in dustrieforensen-gemeenschap Heems kerk, met een industrialiserend platte landskarakter, acht hij geheel verschil lend van het industriestadskarakter van Beverwijk. Samenvoeging zou een leefbare gemeenschap verloren doen gaan. Tenslotte betoogde hij, dat de argu menten van de minister voor de sa menvoeging weinig excellent zijn Nu de Interscholaire 1960 voor wat de muzikale demonstraties betreft weer tot het verleden behoort, is het niet ongewenst enige dingen van im portantie onder de loep te nemen. Wij hebben ons in de twee bespre kingen van alle kritiek onthouden. Dat impliceert natuurlijk niet dat ve le prestaties niet voor verbetering vatbaar zouden zijn. Over individuele muzikale uitingen zullen wij het ech ter niet hebben. Wij wensen alleen Wie in de loop der jaren met zijn stad vertrouwd is se raakt, heeft haar hart leren doorgronden. Hij kent de stegen en de hofjes, de schuw voor het grote lawaai weggekropen pleintjes en de intieme plekjes, waar bij avond het licht van een verloren staande gas lantaarn heel pover en schuchter ®en gele lichtvlek werpt. Hij proeft het eigen leven van de stad, de sfeer, die zich alleen met verklein woorden laat tekenen. De oprechte Haarlemmer houdt van zijn Da- hhaatjes, van heel dat ingewikkel de web, dat rond de grijze Bavo gespannen ligt. Vanaf zijn jeugd is hij vergroeid h'ct het karakter van zijn stad, °f liever: hij bepaalt mede dat ka rakter. In zijn jeugd heeft hij de huizen en winkels leren kennen bin den de driehoek thuis-kerk-school. Eater is hij wat verder weg gaan zwerven: de drukke straten lieten hun eigen sporen na van zijn ver kenningstochten. De stad kreeg voor hem een dierbaar geworden gezicht, soms wat gekerfd door de ouderdom maar altijd met die op geruimde en sprankelende ogen, die de spiegel waren van een zich steeds verjongende ouderdom. Zo is hij van zijn stad gaan hou- den en is hij met haar opgetrok ken, van dag tot dag, jarenlang. Maar een enkele keer en toch nog altijd te veel wordt dat ge zicht geschonden. Een schennende hand maakt dan de herinnering tot een oord, waarheen geen terugkeer meer mogelijk is. Zoals de oudere Haarlemmer, die zijn eerste be roepstoneel in de Jansschouwburg genoot, slechts een kale plek als herinnering terugvindt, zo zal een andere generatie binnenkort moe ten ervaren, dat zijn eerste uitje bij het amateurtoneel in „De Leeu werik" definitief verleden tijd ge worden is. Met de sluiting van dit établissement valt voorgoed het gordijn voor „Constantijn de Groo- te' „Stefan Borkos" en zovele an dere helden, die in het voetlicht hebben geglorieerd. Met „De Leeu werik" verdwijnt een kwinkeleren de stem uit het stadsleven. En de winkelstand? Och, er is de laatste jaren zoveel veranderd. Zo- veel gerenommerde zaken, die voor de eeuwigheid bestemd sche nen, zijn verdwenen. Nog maar kort geleden verdween Beelen uit de Kruisstraat, een zaak met nog de delicatessen uit de jeugdjaren. Niet de schijnglans van chroom en de glazen openhartigheid, die mo dern heet te zijn. Gewoon een win kel van vroeger, waar je nog be diend werd in plaats van dat je jezelf moest bedienen. Nog een paar maanden, en Bos- se in de Barteljorisstraat sluit zijn deur. Een naam van vele geslach ten wordt uitgewist, een winkel van de oude stempel verdwijnt. Een van die winkels dus, waar de klant de ruimte heeft. De schappen langs de wanden, het kantoortje-met op stap ter afsluiting en daarbinnen de rust en gedegenheid van groot- vaderstijd onder het nog steeds toeziend oog van de oude heer Bosse, die vanuit zijn eiken lijst aan de donkere wand de tijden niet veranderd ziet. Maar de tijden veranderen wel. Zij vertekenen het oude gezicht van de stad. En daarom moeten wij zuinig zijn op wat ons nog aan win kelend verleden 'resteert. Hoe u ook over de verdwijning van al die historisch gewor den winkels moge denken, zeg nooit, dat ze niet met de tijd zijn meegegaan. Veeleer hebben zij in de meeste gevallen hun onder gang te danken aan het feit, dat zij juist met de tijd meegaan. Zij heb ben nooit de voorbarige haast ge kend, die het tempo van de dag de- snelheid van een straaljager geeft. Neem nu de banketbakkers, die vorige week reeds, terwijl wij nu nog bezig zijn met onze attributen voor „carnaval", paaseieren en -kippen etaleerden. De bakkers van onze jeugd hadden nog de rust om daarmee te wachten tot in de Goe de Week, die daardoor tevens een week van materieel verlangen werd na een echte vasten-tijd. Als we het tempo zo blijven versnellen, kunnen wij omstreeks Pasen de kerstkransen verwachten Wee degene, die precies met zijn tijd meegaat! Gelukkig het gezin, dat het tempo wat afremt en Pasen weet te vieren op het hoogfeest van Pasen. Kig net gezin, P? een algemene indruk weer te geven, waarbij enige details scherp bekeken moeten worden. De totaalindruk is dan: overladen programma's en middelmatig artistiek peil.. Zeer veel klachten, ook van col lega's, hebben wij gehoord over de onmogelijke lengte van de avonden. Welk mens kan het opbrengen een con cert van vier uur bij te wonen, dat bo vendien nog te laat begint. Het is een zonde tegen de naastenliefde. Laat men de programmastof in het vervolg over drie avonden verdelen en geen voor beeld nemen aan zang- en muziekcon coursen, die het nog veel bonter maken. De beste prestaties zijn verricht door de pianisten en organisten. Viool- en cellospel kwam hoogstens tot de mid delmaat, evenals de kamermuziek en behoudens een uitzondering de or kesten. Door vele koren werd behoor lijk gezongen, door sommige twijfel achtig. Slechte composities zijn niet uitgevoerd, wel vervelende en dan zijn ze toch eigenlijk wel slecht. Van de koren hadden we graag eens wat meer prachtige oude Nederlandse volksliederen gehoord, Gregoriaans en polyphonie. De moderne Nederlandse componisten zijn er zeer stiefmoeder lijk afgekomen. Sommige koren werk ten met uiterlijke en goedkope effec ten, welke zich vooral demonstreerden in overgevoeligheid. Dit zijn met alle waardering voor het goede, dat hét toernooi ongetwij feld heeft opgeleverd, enige punten die een ernstige overweging meer dan waard zijn. Tom de Vries. n de herfst van 1949 maakten enige Haarlemse kunstenaars, die in een stamcafé bijeen plachten te komen, ernst met hun voornemen een sociëteit te stichten, waar kunstbeoefenaren en kunst- lievenden elkaar zouden kunnen vinden. Men wilde een besloten heid die vrijheid zou garanderen. Het geëigende klimaat voor een inspirerende uitwisseling van idee- en zou daarmee vanzelf gegeven zijn. Nauwelijks een half jaar later, in maart 1950, had de opening plaats van de inmiddels opgerichte sociëteit „Teisterbant", die haar behuizing had gevonden in een voormalige wijnkel der onder restaurant Brinkmann aan de Grote Markt. Handenwrijvend van vreugde over de snel bereikte resul taten, wees de eerste president van de sociëteit, Godfried Bomans, in zijn openingswoord op de nauwelijks merkbare bestemmingsverandering van de localiteit: eerst opslagplaats van wijnen, thans gezelschappelijk centrum van creatieve geesten. Velen van de aanvankelijk 180 leden waren in dat eerste uur om hun president ge schaard. Onder hen bevonden zich de mede-initiatief nemers Pieter Lef- felaar, Otto de Kat en mevrouw De Kat-van Zijl, Mari Andriessen, dr. P. H. Schroder en me vrouw Schröder- Van Gogh, Harrie Prenen, mr. L. Ali Cohen en notaris Jan Brants. Ook wijlen Emile Erens en Anna van Gogh- Kaulbach waren er. Lodewijk van Deys- sel, de ere-presi- dent, had niet kun nen komen, maar zijn stem was er, op de geluidsband. In een toespraak, die op 16 februari om 11 uur na een causerie door de huidige president ter zich op labiele gronden de heer droomde. Wat zich sinds die openingsdag in de sociëteit heeft afgespeeld is met geen pen te beschrijven. Niet omdat ook maar een deel daarvan het dag licht der openbaarheid niet zou kun nen zien, maar omdat ook een tien jarig bestaan te rijk kan zijn dan dat een beschrijving ervan in beknopt bestek mogelijk is. Wel is het aardig eraan te herinneren, dat critische buitenstaanders en hun aantal was aanzienlijk groter dan dat der op gewekte binnenzitters de sociëteit nog geen jaar te leven gaven. Men dacht wellicht aan het lot van andere Haarlemse initiatieven, met name de oprichting van een Hildebrandmonu- ment, doch zag voorbij aan de Haar lemse eigenaardigheid om met de zelfde hardnekkigheid waarmee la cunes worden gehandhaafd, alles wat eenmaal bestaat in het leven te hou den. ren in eigen kring voorhanden wa ren, werden zij daarbuiten gezocht. Men gaf daardoor uiting aan een wellicht typisch Haarlemse behoefte om trouwhartig eer te bewijzen aan wie deze verdient mogelijk in de heimelijke hoop zelf deel te krijgen aan de grootheid van de vereerde. Zo zij- er huldigingsbijeenkomsten ge wijd aan J. B. Schuil, Emile Erens, Dirk Coster, Marnix Gijsen. En de ere-president Lodewijk van Deijssel is na zijn dood op indrukwekkende wijze herdacht. Onbeschrijfbaar, immers niet pre cies nameetbaar, is de invloed die er van Teisterbant op het plaatselijke culturele leven is uitgegaan. Er zijn ideeën geboren, initiatieven gegroeid en verschijnselen critisch gewogen. Musici, literatoren, schilders en journalisten ontmoeten elkaar op Teisterbant en menige kunstmanifes tatie heeft er begin of (feestelijk) einde gevonden. Maar men vergis- se zich niet. Onder de gewelven van de sociëteit is rijkelijk plaats voor preten tieloze gezelschap pelijkheid. Er is een ruime tapkast met daarachter een rui me man: Henk Höck. En er is een klein doch echt bil jart, waarop de so- 'ciëteitsleden in on derlinge competitie oefenen, om van de liefhebbers der Haarlemse zuster- sociëteit „Trou moet blij eken" te kunnen blijven winnen. Het biljart heeft zijn in trede gedaan tijdens het presidentschap van mr. J. M. Lan- dré die in 1955 God fried Bomans op volgde. Thans is het no taris Jan Brants die na een 4-jarig pre- op de radio zal zijn Een schokkend tafereel uit de 10-jarige geschiedenis van Teisterbant. Tot sidiaat van mr. Lan- te horen, gewaag- op heden is het zorgvuldig uit de publiciteit gehouden. De toenmalige dré de scepter de de toen nog vi- president der sociëteit (kenbaar aan het onderscheidingsteken dat hij vol- tale tachtiger van gens een in onbruik geraakte etiquette op zijn vèst draagt) wordt bedreigd zijn gehechtheid door een gewoon lid. Het incident deed zich voor tijdens het bal na afloop aan Haarlem en de van de „Roverssymphonie", waarmee het eerste lustrum werd gevierd op Haarlemmers. De Bergense dichter A. Roland Holst las een gelegen heidskwatrijn voor, dat, pieus inge lijst, nog in de sociëteit aan de wand hangt: „De Voorhang van 't Geheim durft Rede nauw geraken, want, eens daarachter, zou Zij blind Zichzelf verzaken Wij drongen door, en zien thans, redeloos verrukt, waar Bilderdijk ontsliep, zijn Teisterbant ontwaken". Met die laatste woorden werd ge doeld op de achtergrond van de naam „Teisterbant". De sociëteit, die gehuisvest is onder het pand waar Bilderdijk zijn laatste jaren sleet, is namelijk genoemd naar het graaf schap waarvan de romantische dich- 5 februari 1955. ijf jaar lang is Bomans de bril jante voorzitter geweest. Tij dens diens presidiaat had de instelling plaats van de nog altijd bloeiende woensdagavond-bijeenkom sten, bij voorkeur door de le den zelf verzorgd en soms in ver heugende wanorde verlopend. Enige malen werd de Quatorze Juillet ge vierd vermoedelijk omdat er om streeks die tijd geen vaderlandse re der tot feestviering voorhanden was jaarlijks werden er welsprekend heidswedstrijden gehouden en als vrucht van één der literatuurprijs vragen zag een gedichtenbundeltje „De Haarlemse Heiliglanden" het licht. Er zijn in de loop der voorbije tien jaren vooral veel personen gehuldigd. Als er geen voldoende grote figu- zwaait of liever: de bel hanteert, want hij alleen mag de tot orde manende bel luiden, die eens bij het bed van Lodewijk van Deijssel stond en waar op gegraveerd staat: „Ik klonk bij Thijm aan 't ledikant. Nu zing ik door in Teisterbant". Het is niet kwaad in een financieel zo zwaar belast jaar als het lustrum jaar een notaris tot pre sident te hebben. Dat de lustrumvie ring, die volgende week zaterdag een aanvang neemt, de perken van een familiefeestje ruimschoots te buiten zal gaan heeft men al in ons blad kunnen lezen. De sociëteit telt op het ogenblik ongeveer twee honderd en vijftig le den. Een honderdtal van hen beoefent de kunst. De anderen worden geacht haar te beminnen. Maar allen vinden elkaar op de sociëteit in de daar be langrijkste bezigheid: het gesprek. Er is er géén die alleen maar drinkt. Advertentie HILVERSUM, 5 febr. De 73-jarige W., wonende Eemnesserweg, verloor gistermiddag tussen twee en vier uur een bedrag van 740 uit een oude si garenkoker. Dit was het spaarpotje van de man, dat hij altijd in zijn jas met zich meedroeg. Men neemt aan dat de voering heeft losgelaten en dat op die manier de sigarenkoker verlo ren is geraakt. Een kijkje op de expositie in het Pro vinciaal Ziekenhuis te Santpoort, waar verpleegden een aantrekkelijke expositie hebben ingericht van hun tekeningen en schilderstukken. Twee weken lang, van woensdag j.l. af ,is in het Provinciaal Zie kenhuis te Santpoort het teken en schilderwerk dat door de aidaar verpleegden gemaakt is, ter bezichti ging gesteld. Ingelijste schilderijen langs de wanden van de grote zaal Musis Sacrum" straks vinden de ze hun plaats als wandversiering in de gebouwen en mappen met teke ningen en aquarellen zullen de bezoe ker een overweldigend beeld geven van de activiteit die hier op dit gebied wordt ontplooid. Negen jaar geleden is men met deze vorm van ontspanning begonnen. Bij de bewoners van het huis bleek naast de vrijetijdsbesteding in sport en spel, aan dit soort liefhebberij welke een andersoortige gevoeligheid aanspreekt, grote behoefte te bestaan. De animo ervoor is zo groot dat de twee teken avonden per week meer dan bezet zijn en nieuwe deelnemers op de wacht lijst geplaatst moeten worden. Het gaat de leiding van het zieken huis uiteraard minder om de artistie ke kwaliteit van de resultaten dan om het feit van de creatieve bezigheid, vooral om de functies in de deelnemer v ;-j: die hierdoor in beweging gezet worden. Bij sport en spel heeft de verpleegde zich in te stellen op de medemens en die ontspanning heeft dan ook een rechtstreeks maatschappelijk aspect; bij het tekenen en schilderen naar de natuur moet hij of zij een waarneming van de buitenwereld (landschap of bloemstuk) bepalen in de onderlinge verhouding van vorm, kleur en maat, deze verwerken en weer naar buiten brengen. De zuiverheid van de waar neming door te voeren en vol te hou den in het ook voor derden zichtbare, blijvende resultaat is de opgave die de deelnemers ook zichzelf stellen. Het is frappant te zien op welk peil van zuivere weergave en van artistie ke gevoeligheid bij de waarneming veel van dit werk staat. De verklaring hiervoor zou men kun nen zoeken in de omstandigheid dat juist de mensen met een sterk ontwik keld gevoelsleven kwetsbaarder zijn en door het leven eerder geschokt en beschadigd worden dan de nuchtere typen die door dezelfde ervaringen minder diep worden geraakt. Het is duidelijk dat, waar per jaar zeventig personen gedurende kortere of langere tijd (velen zijn hersteld in de maatschappij teruggekeerd) aan de schildercursus op het terrein van het ziekenhuis deelnemen, de leider van deze cursus wel over bijzondere hoe danigheden moet beschikken om met zo'n massale groep van zo verschillend geaarden in vrijheid om te gaan en ze individueel bovendien nog te stimu leren en hun vaardigheden te helpen ontwikkelen. De Santpoortse schilder Henk de Vries heeft van het begin in 1951 af de cursus geleid. Zijn initiatief en het onuitputtelijk geduld werd door de geneesheer-directeur, dr. W. Ploeg- sma, in zijn openingstoespraak harte lijk geprezen. Hij betoonde zich er ver heugd over dat het werk, vergeleken bij de vorige tentoonstelling niet alleen op hoger peil staat, maar dat er in de onderwerpen een verschuiving heeft plaats gevonden in de richting van het portret. De goed-getypeerde portretten van mede-verpleegden, verplegend en an der personeel kunnen slechts resul taat zijn van langdurig, aandachtig en indringend waarnemen, aldus dr. Ploegsma. Hieruit blijkt dat de be langstelling voor de medemens door deze vrijetijdsbesteding wordt bevor derd. Het contact met de gemeen schap bewaart de mens voor een zaamheid. De tentoonstelling is niet alleen voor de bewoners van het huis en hun gas ten, maar ook voor belangstellenden van buiten te bezichtigen. Tot en met 16 februari heeft men dagelijks van 7 tot 9 uur 's avonds, op zaterdag boven dien van 2 tot 4 uur en op zondagen van 10 tot 12, van 2 tot 4 en van 7 tot 9 uur toegang tot de tentoonstellings zaal in het hoofdgebouw aan de Brede- rodeweg. L. T.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 3