Twee referaten over de Goddelijke wijsheid" ffcithen ■m ill Luchtmacht steunt Power tegen minister Gates Achterstand bij de raketproduktie W c i hoowam* PAUL VLAANDEREN vermiste tweeling! EXPOSITIE IN GRONINGEN Vakbonden stellen werkgevers in Kanaalzone in gebreke ERICD V Oudste loontrekker? Meningsverschil in V.S. toegespitst DIES-VIERING IN LEIDEN Uit New York geko men om schip te dop en R.D.M. bouwt helling voor supertankers EXAMENS Veiling van werk van 200 kunstenaars DE MACHT VAN RUSLANDS RAKETTEN Zeeman steekt twee mannen met mes neer „Loonsverbeteringen opgehouden''' Zakkenrolster in Rotterdam betrapt Leden Rotterdams Toneel achter Tobi FEBRUARI 1960 PAGINA 2 V) BABY ZEPHYR. Brei mooier met NEVEDA WOL 'n klasse apart spaar de wikkels voor 6 nieuwe series sprookjes-borduurkaartjes è- f A WmgfmM 4 r - Ruzie in Rotterdam Eén slachtoffer ernstig gewond, dader in arrest Nederlandse film bekroond door JOSEPH ALSOP Voor Tuindorp-Oostzaan IN HAAGSE KERKEN 22 MILLE OPGEHAALD 6 „Kijk nu uit Noorman" gromt Svein die wantrouwig in de don kere spleet loert. „Een betere plek om iemand te pakken te nemen is er niet". De Noorman stuurt met 'n kort gebaar de hond de duister nis in. Ademloos luisteren zij. Het blijft stil en na wat hun een eeuwig heid toeschijnt, komt de hond, onverschillig langs de stenen snuffe lend, terug. Er is dus verder geen gevaar te duchten. Ondanks dat, blijven zij op hun hoede, want niemand weet, waarheen de kloof leidt. Het smalle stenige pad voert soms met steile hellingen omhoog en de Noorman begint zich af te vragen of er nooit een einde komt aan die kloof. Maar dan ontdekken zij voor zich een smalle lichtstrook, de blauwe lucht. Ze moeten zich ongeveer op de top van de bergketen bevinden. Ver beneden hen strekt zich een golvend heuvellandschap uit met beboste hellingen en diepe dichte wouden in de vallei. Op de kale helling, die naar beneden voert, zijn een aantal bewegende stip pen te zien. De ruitertroep, die in dit woeste land het enige aankno pingspunt met de verblijfplaats van Axe vormt. (Van onze correspondent) LEIDEN, 8 jan. De 385e verjaar dag van de Leidse universiteit is het afgelopen weekend met het gebruike lijke diës-programma gevierd. Vele oud alumni kwamen weer naar de Sleutel stad. Gedurende de gehele zaterdag werd een reeks van lezingen gehouden voor de verschillende faculteiten, beslo ten met een gala-voorstelling in de Leidse schouwburg van „Liefde's loze les", een minder bekend jeugdwerk van Shakespeare, dat door oud-studenten onder regie van mr. P. Cleveringa in een vertaling van mr. E. Straat met succes werd opgevoerd. Uitblinkers in het sprankelend gebrachte kluchtige blijspel waren Jan Foudraine, arts, en mevr. mr. Glastra van Loon-Boon. Zondagmiddag trok men naar de door de Christen-Studentenraad belegde bij eenkomst in de Zuiderkerk te Leiden, waar werd gesproken over het onder werp: „Goddelijke wijsheid". Twee re devoeringen werden onderbroken door het „Adagio en Andante" uit Handels 2e sonate voor fluit (mej. M. M. Op de Coul) en orgel (H. den Brink). Prof. dr. M. A. Beek, hoogleraar in de exegese te Amsterdam, benaderde het onderwerp „Goddelijke wijsheid" vanuit bijbels standpunt en sprak over koning Salomons wijsheid, die door raadsels van de koningin van Sheba werd beproefd. Raadsels waren in de oudheid geladen van wijsheid. Wat is bijvoorbeeld de wijsheid in het lijden van een goed en vroom mens, zoals van de man Job? Achter het antwoord: „God doet dit om Job te beproeven," ligt een diepere ondoorgrondelijke geheimenis, waaraan we ons alleen kunnen toever trouwen in de wijsheid van God. De theologie houdt op, daar waar men zich neerlegt bij de gang der gebeurte nissen en men alleen tracht een hou ding te bepalen. De grond van de theo logie is, dat er wél iets van de ge heimenis der Raadselen is losgelaten, n.l. dat zij zich in Jezus Christus heeft prijsgegeven. De raadselen zijn geble ven, aldus prof. Beek, maar we treden ze tegemoet met het kruis van Chris tus, dat de sleutel is, waarmee wijzen en onwijzen de raadselen van het leven tegemoet kunnen treden. Prof. dr. P. Hendrix, hoogleraar in de Griekse taal en letterkunde, lid van de oud-katholieke kerk, sprak over de „Goddelijke Wijsheid in het oudste Christendom en de Oosterse kerk". Hij legde verband tussen Sophia, Ecclesia en Maria. Hij noemde Maria de exote rische voorstelling van de esoterische gedachte van de Wijsheid. Hij .wees op het feit, dat de ikonen van de Byzan tijnse en Russisch-ortodoxe kerk gehei menissen van de Goddelijke Wijsheid ln een nieuw licht plaatsen. In de By zantijnse ikonen is Christologisch Christus de Goddelijke wijsheid, in de Russisch-orthodoxe echter is mariolo- gisch Maria de Sophia Increata, de Ongeschapen Wijsheid. Maria is de Advertentie baby zit ar warmpjes in Goedgekeurd door de Ned. Verg. van Huisvrouwen ROTTERDAM, 6 febr. Nadat me vrouw M. A. J. P. van Stolk-Stjthoff, echtgenote van de te New York wonen de commissaris van de Kon. Rotter damse Lloyd, vanmorgen na een reis van 3.500 mijl op Schiphol was aange komen, heeft zij enige uren later bij de Rotterdamse Droogdok Maatschap pij een schip gedoopt en te water ge laten. Het was het m.s. „Madison Lloyd", dat in aanbouw is voor de K.R.L. en midden 1960 in de vaart zal komen. Dit schip van 11.550 ton is, althans voorlopig, het laatste en tevens zeven de van een serie schepen, die alle de naam van een rivier, met „m" begin nend en gevolgd door het woord „Lloyd", dragen. De „Madison Lloyd" is genoemd naar de Madison Rivier, die de herin nering aan de in 1751 geboren Ameri kaanse president van die naam levend houdt. Een aantal leerlingen van het Dal ton-lyceum te Voorburg, dat het schip geadopteerd heeft, was met hun rector en enige leraren getuige van de ge slaagde tewaterlating. De didecteur van de werf ir. K. van der Pols zei dat deze maand nog een onderzeeboot (gebouwd volgens het nieuwe drie-cvlinder principe) voor de Kon. Marine te water zal worden gela ten. Een dergelijks reeds vorig jaar te water gelaten boot zal eerstdaags zijn proefvaarten beginnen. Kan er tot nu toe geconstrueerd worden tot 50.000 ton, als de in aanbouw zijnde helling fereed is kunnen schepen van meer an 100.000 ton op deze werf het levens licht aanschouwen. AMSTERDAM, 6 febr. Gem. Univ. - Doet. econ. E. H. Loen, Amsterdam, West-Duitsland De 250 voormalige leden van het Duitse politiebataljon nummer negen, dat in 1941 in Letland ongeveer 20.000 Russische en Poolse Jo den zou hebben omgebracht, worden niet vervolgd, aldus heeft de Westber- lijnse justitie meegedeeld. Zij konden niet zonder levensgevaar weigeren de bevelen van hun meerderen uit te voe ren, aldus wordt gesteld. Twee officie ren van het bataljon zullen wel worden berecht. (Rtr) Israël Met 394 tegen 242 stemmen bjj 10 onthoudingen heeft het congres van de Histadroeth (het invloedrijke Israëlische vakverbond) geweigerd, de levering van Israëlische wapens aan West-Duitsland te öespreken. Om een discussie van dit onderwerp was ver zocht door linkse vakverenigingen. (A.F.P.) Moeder van het Woord. Zij is de He melse Wijsheid. Daarom zjjn de gezan gen, die op Maria schijnen te wijzen, zowel toepasselijk op de Goddelijke wijs heid als op de Kerk. Maria wordt aldus niet op de eerste plaats menselijk-histo- risch bezien, maar als symbool van de Kerk en de Goddelijke Wijsheid. 's Middags werd in de Stadsgehoor zaal het bekende „Studium Generale" gehouden, waarbij prof. dr. J. Dank- ineyer, hoogleraar te Leiden in de ana tomie en embryologie, een rede uit sprak over 's mensen verscheidenheid. Spreker concludeerde, dat 's mensen verscheidenheid, zowel in haar histori sche ontwikkeling als in haar hedendaag se verschijningsvormen berust op een essentieel gebeuren in de levende, na tuur: het differentiatieproces. Deze na tuurwet dient men te zien als een van de grootste rijkdommen van de mens. Het is echter opvallend hoe weinig men de dwingende noodzaak der verschei denheid inziet en aanvaardt. Ten aan zien van de andere rassen bv. meent men zich reeds op een hoogbeschaafd standpunt te plaatsen door „verdraag zaamheid" te prediken. Alsof hier na tuurwetenschappelijk sprake zou kun nen zijn van „verdragen" of „dulden". Men heeft eenvoudig maar te aanvaar den, zoals zonne-energie eenvoudigweg voorwaarde voor het leven op onze pla neet is. GRONINGEN, 6 febr. In het Gro ninger Museum is tot dusver de groot ste expositie wat betreft aantal ingezon den kunstwerken ingericht in de histo rie van het museum, een expositie die daarenboven een bijzonder karakter heeft. De tentoonstelling omvat nl. werken van meer dan 200 kunstenaars uit het gehele land, werken die na de tentoonstelling op 15 februari a.s. in Grand Hotel Frigge worden geveild ten bate van het Koningin Wilhelmina Fonds voor de kankerbestrijding. De burgemeester van Groningen, de heer J. Tuin verrichtte vanmiddag de offi ciële opening van de tentoonstelling, waarna de directeur van het Groninger Museum, de heer W. Jos de Gruyter een inleiding hield over het geëxposeer de. De heer De Gruyter vertelde ons dat hij het gemiddelde peil van de inge zonden kunstwerken zeer behoorlijk vond. Veel bekende kunstenaars hebben meegewerkt aan de opzet van dit cul tureel gebeuren Er zijn fraaie museum, stukken onder, ook enkele bekroonde werken. Van belang vond de heer De Gruyter het dat een dergelijke opzet er toe bijdraagt, dat de kunst in de wonin gen van het publiek wordt gebracht. Ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van het K.W.F, nam de afdeling Maastricht het initiatief, maar de medewerking was direct al zo groot, dat deze afde ling een s.o.s. uitzond naar de (grote) afdeling Groningen om de actie voort te zetten. Immers sedert de oorlogsja ren bestaat er een nauwe relatie tus sen Maastricht en Groningen. Daaren boven staat het noorden in het K.W.F.- verband vooraan. De stad Groningen heeft meer leden en donateurs dan wel ke stad in Nederland ook. Aanvankelijk waren de kosten voor een dergelijke culturele manifestatie begroot op 5000 maar dank zij de gastvrijheid van het Groninger Museum, Hotel Frigge, de medewerking van Academie Minerva en van het zaken- en bedrijfsleven kon de begroting met 75 peti worden ge drukt. De expositie wordt gekenmerkt door een aantrekkelijke verscheidenheid van olieverf, aquarel, gouache, krijt, pastel, grafiek en plastiek. CHINA De president van commu nistisch China, Lioe Sjao Tsji, brengt binnenkort een officieel bezoek aan Roe menië. De juiste datum is nog niet vast gesteld (U.P.I.) Advertentie rV-.V-; V/ v; >fi i4 7fWËÊ$'iW& m - m lp W Delft heeft binnen zijn muren in de persoon van de heer A. van Leeuwen ver moedelijk de oudste loontrekker van ons land. Vandaag viert hij zijn negentigste verjaardag. De heer Van Leeuwen is nog week in week uit halve dagen werk zaam als timmerman in een oliefabriek te Delft waar hij in 1912 in dienst kwam. WASHINGTON, 8 febr. (Reuter) Generaal Power, opperbevelhebber van de Amerikaanse strategische lucht macht, die kortgeleden verklaard heeft dat de Sovjet-Unie met 300 raketten bin. nen een half uur de Amerikaanse ver geldingsmacht op kerngebied kan uit schakelen, heeft steun gevonden bq de luchtmacht van de V.S. De minister voor de luchtmacht, Dudley Sharp en de chef-luchtmachtstaf, generaal Tho mas White, hebben n.l. op een bijeen komst van de subcommissie voor toe wijzingen van het huis van afgevaar digden verklaringen afgelegd, waaruit blijkt dat zq het in wezen eens zijn met generaal Power. (Van een verslaggever) ROTTERDAM, 6 febr. Vannacht heeft de 22-jarige zeeman EX. uit de Maasstad voor een café in de Da Costa- straat twee mannen met een mes aan gevallen. Een van hen, de 47-jarige af- werker C. van Meeuwen werd in de buikstreek getroffen. Zijn toestand is zorgwekkend. De ruzie was ontstaan over de zeven tienjarige dochter van de zeeman. De woordenwisseling was in het café be gonnen en later op straat maakte de zeeman zich plotseling zo kwaad, dat hij van Meeuwen met een mes te lijf ging. De 31-jarige constructieschilder C. van Peer uit de Van Lennepstraat schoot te hulp, doch hij liep een steek in de borst op. Beide slachtoffers wer den in het ziekenhuis opgenomen. De dader werd korte tijd later aangehou den. Hij had een verwonding aan de pols opgelopen. (Van onze correspondent) AXEL, 8 febr. In een stampvolle zaal waar zaterdagmiddag ruim vijf honderd werknemers uit de Zeeuwsch- Vlaamse kanaalzone-industrieën in ap pèlvergadering bijeen waren, hebben drie vakbondsbestuurders volledig ope ning van zaken gegeven over de oor zaken waarom het college van rijksbe middelaars de in september 1959 over eengekomen nieuwe loonvoorstellen nog niet kon goedkeuren. Deze trage gang van zaken heeft wrevel doen ontstaan bij de vierduizend arbeiders in de ka naalzone, een wrevel die in de loop van vrijdag, zodanige vormen aannam, dat de arbeidsrust dreigde te worden verstoord. In soms felle bewoordingen zetten de hoofdbestuurders der kathoieke, chris telijke en algemene vakbond uiteen dat de schuld van deze vertraging niet ge zocht moet worden bij het college van rijksbemiddelaars, noch bij de Stichting van de Arbeid, maar louter en alleen bij de werkgevers in de Kanaalzone. De heer Vink van „St. Willibrordus" zei dat het gaat om een loonsverhoging, de geleidelijke vermindering van de arbeidstijd en de zogenaamde bezits vormende maatregelen. Volgens hem is op 11 sept. een akkoord met de werkge vers bereikt, maar op 23 oktober wa ren de nodige gegevens nog niet aan het college van rijksbemiddelaars ver zonden. Eerst 26 oktober werd het ver zoek tot dit college verricht, echter zon der opgaven van de produktiviteitscij- fers, die een absolute eis waren om op een goedkeuring te mogen vertrouwen. De heer Vink beweerde, dat het uit eindelijk de organisaties geweest zijn, die, althans voor een groot gedeelte, voor de produktiviteitscijfers hebben zorg gedragen. Talrijke sprekers spraken hun mis noegen uit over deze teleurstellende aangelegenheid, waarbij zelfs het voor stel tot een 24-uurs staking werd ge lanceerd als de goedkeuring binnen tien dagen niet binnen mocht zijn. Het feit dat het verleden week beloofde voor schot op de loonsverhoging niet was uitbetaald, werd aangemerkt als een bewijs, dat op het woord van de be trokken werkgevers niet meer kon wor den vertrouwd. De heer Penninkhof van de Algeme ne Bedrijfsgroepencentrale zei, dat het „de kennelijke b idoeling van de werk gevers is geweest de organisaties in hun hemd te zetten". Nu er drie be drijven zijn, die vandaag een voorscho: van tien gulden willen uitbetalen, werd de op de vergadering aanwezige ar- bieders geadviseerd deze niet aan te nemen. Op advies van de gezamenlijke vak bondsbestuurders werd besloten om geen ondoordachte stappen te onder nemen en af te wachten tot na vandaag Dan komt het college van rijksbemid delaars bijeen en kan de lang verwach te beslissing vallen. Beiden legden er de nadruk op dat generaal Power een hypothetisch geval heeft geanalyseerd, gebaseerd op de schatting dat de Russen gemiddeld drie raketten per basis nodig hebben om de 100 zogenaamde „zachte" bases van de V.S. te vernietigen. Onder „zachte" ba ses worden de bases verstaan, die min der zwaar zijn verdedigd of minder na tuurlijke bescherming hebben dan de overige. Generaal White heeft de aanbeveling gedaan de volledige rede van generaal Power in het verslag van de verhoren op te nemen, omdat deze rede zijns in ziens een van de beste is die hij over dit onderwerp heeft gelezen. Zoals be kend heeft de minister van defensie, Thomas Gates, de vorige week de schat ting van Power „onrealistisch" en „te simplistisch" genoemd. BERLIJN, 7 febr. (Reuter) De Nederlandse m „Brandgevaar op de boerderij" heeft een tweede prijs ge wonnen op de internationale landbouw- filmwedstrijd alhier. De eerste prijs was voor de Britse film „Work study aids farmers". In totaa! zijn van 29 januari af zeventig landbouwfilms uit 24 landen gedraaid. ASHINGTON, Ten tijde van de eerste Russische Spoetnik werd volgens de National In telligence Estimates de officiële Amerikaanse raming van het mili tair vermogen van de Sovjet-Unie verwacht dat Rusland tegen het en- de van dit jaar over ongeveer 500 in tercontinentale ballistische raketten zou beschikken. Als deze schatting juist zou zijn, dan zou het Kremlin al over voldoende raketten beschik ken om de atomaire slagkracht van Amerika, het afschrikkingsvermogen van de V.S., volledig weg te vagen. In de loop van 1958 echter werd de eerste raming verlaagd. De vroe gere Amerikaanse minister van de fensie, Neil McElroy, heeft bij de aanbieding van zijn zo-gaat-alles- goed-defensiebegrotim» voor 1959 een nieuwe, lagere en hem goed van pas komende schatting bekend gemaakt. Volgens deze nieuwe schatting zou het Kremlin tegen het einde van 1961 over 500 intercontinentale bal listische raketten beschikken. Als de ze gewijzigde schatting juist zou zijn, dan zou het Kremlin vóór we twaalf maanden verder zijn in een positie verkeren om de wereld te overweldi gen. In de loop van 1959 werd de raming echter opnieuw verlaagd. De minis ter van defensie, Thomas Gates, heeft die nieuwe, nog lagere en hem goed van pas komende schatting be kend gemaakt bij de aanbieding van zijn zo-gaat-alles-goed-defensiebegro- ting voor 1960. Als deze tot twee maal toe verlaagde raming juist zou zijn, dan zou Amerika misschien in staat zijn de achterstand bij de pro- duktie van raketten in te halen zon der dat het tot een catastrofe komt vooropgesteld dat de bijzonder op timistische produktieschema's van het Pentagon voor de „Minute Man"- raket en andere wapens van de toe komst eveneens juist zijn. Er zit duidelijk een kwalijke kant aan deze herhaalde, de Amerikaanse minister van defensie zo opvallend foed van pas komende verlaging van e ramingen. Hoe kan men er zo ze ker van zijn dat Nikita S. Khroesj- tsjev eind 1958 loog, toen hij verklaar de dat Rusland al een begin had ge maakt met de serie-produktie van in tercontinentale ballistische raketten? Hoe kan men met zoveel stelligheid beweren dat de Russische leider zich, meer onlangs, aan opzettelijke misleiding schuldig maakte, toen hij liet uitkomen dat één enkele Russi sche fabriek in het afgelopen jaar meer dan 250 intercontinentale ra ketten had geproduceerd? Als hij de waarheid vertelde moet Khroesjtsjev nu minstens de beschik king hebben over 150 voor operatio neel gebruik gereed zijnde intercon tinentale raketten. De hoogste Ame rikaanse autoriteit op dit gebied, de opperbevelhebber van dr Ameri kaanse strategische luchtmacht, ge neraal Thomas Power, heeft in het openbaar verklaard dat 150 intercon tinentale raketten de atomaire slag kracht van Amerika, het afschrik kingsvermogen van de V.S., „vrijwel volledig weg zouden kunnen vagen". En het antwoord op de enkele regels eerder gestelde vragen is doodeen voudig, dat niemand in Amerika er zeker van kan zijn dat Khroesjtsjev niet de waarheid vertelde. Ondanks de tot tweemaal toe verlaagde ra mingen. De juistheid van deze stelling wordt niet alleen bewezen door de niet zo beste reputatie van de Natio nal Intelligence Estimates en door de eigenaardige manier waarop men bij het bepalen van de schattingen te werk gaat, twee kwesties die al in een vorig artikel zijn behandeld. In de feiten zelf ligt het beste bewijs dat de schattingen niet betrouwbaar der zijn dan de betekenis van het woord schatting zelf al aangeeft. JOSEPH ALSOP Aan de gegevens over het Russi sche raket-programma waar de V.S. over beschikken ontbreekt ongetwij feld veel. Wij wéten niet of de Rus sen beschikken over een, twee of drie fabrieken voor de fabricage van raketten, die vergeleken kunnen wor den met de Amerikaanse fabriek die de „Atlas" maakt en die in tien maanden tijds 150 intercontinentale raketten kan vervaardigen, indien men overgaat tot het instellen van een drie-ploegenstelsel. We wéten niet of Russische technici, die werkzaam waren bij de produktie van raketten voor middelgrote afstanden een programma waarvan men van offi ciële Amerikaanse zijde wel heeft willen toegeven dat het zeer om vangrijk is inmiddels zijn over geplaatst naar fabrieken waar inter continentale raketten worden ver vaardigd. We weten niets af van de plaats en het aantal Russische lan- ceer-installaties, omdat zelfs volgens de tweemaal verlaagde Amerikaanse schattingen van het militair vermo gen van de Sovjet-Unie rekening moet worden gehouden met de mo gelijkheid, dat al deze installaties in de Sovjet-Unie mobiel zijn. Bovendien gaat er volgens onbe twist competente autoriteiten zeer veel ondeskundigheid schuil achter de National Intelligence Estimates. Natuurlijk gaat men van allerlei ver onderstellingen uit teneinde de gaten op te vullen. Maar in feite is er ech ter slechts een ding dat zeker is. De radar-apparatuur van Amerika, die de Russische raketten „schaduwt", heeft vastgesteld dat de Russen geen grote aantallen proeven met intercon tinentale raketten nemen tot voor kort slechts drie per maand. Ook be schikt Amerika over inlichtingen be treffende de mogelijkheden waarover de Russen beschikken om proeven te nemen en deze informaties schijnen de inlichtingen over het aantal raket proeven te bevestigen. Het beperkte aantal Russische proeven met raketten is bijna altijd het enige excuus geweest om de Amerikaanse schattingen te verla gen. Wat dit betreft is de Ameri kaanse Inlichtingen Dienst, die geen rol speelt bij de produktie van ra ketten, nauwelijk in staat de theo rieën te bestrijden van het Penta gon, dat wel een grote rol speelt bu de produktie van raketten. Het Pen tagon gebruikt de eisen, die men 'n Amerika aan de raketproeven stelt, als een graadmeter, een om tal van technische redenen zeer aanvechtba re graadmeter. Aan die graadmeter heeft het Pentagon altijd vastgehou den om tevens te kunnen blijven vol houden, dat de Russen onmogelijk pogingen kunnen hebben onderno men om tot een rekord-produktie van intercontinentale raketten, een „crash-program" te komen. Het gebruik van die uitdrukking „crash program" spreekt in dit ver band boekdelen. Om te beginnen gaat een „crash program" gepaard met spanningen. Als de Amerikaan se Atlas-fabriek bijvoorbeeld tien maanden lang op volle capaciteit zou draaien en daarmee een aantal raketten zou produceren waar het Kremlin volgens generaal Power voldoende aan zou hebben dan zou niemand met enig gevoel voor rea liteit dat een „crash program" kun nen noemen. Op de tweede plaats impliceert het gebruik van die uitdrukking „crash program" ook een schokkend fei, dat minister Gates nu in het open baar heeft onthuld. Zij toont aan dat de Amerikaanse schatting van de militaire kracht van de Sovjet-Unie niet uagaat van het „vermogen" van Rusland, van wat de Russen bij een uiterste krachtsinspanning bij voorbeeld een „crash program" zouden kunnen doen. Het gebruik van die uitdrukking toont aan dat de Amerikaanse schatting uitgaat van de Russische „bedoelingen". On danks de pogingen, die minister Ga tes achteraf heeft ondernomen om de zaak te verdoezelen, iaat zijn eer ste, glasheldere verklaring op dit punt geen enkele twijfel bestaan: „De cijfers (over de Russische produktie van intercontinentale ra ketten) die in de afgelopen jaren zijn gepubliceerdwaren gebaseerd op het Russische vermogen. Bij de nieuwe schatting zijn wij uitgegaan van wat wij geioven dat de Russen mogelijk zullen ondernemen, niet van wat de Russen kunnen ondernemen." De laatste keer dat de regering van de V.is. de kracht van de Ame- riKaanse defensie baseerde op het geen de vijand naar zij veronder stelde zou doen en niet op hetgeen de vijand in staat was om te doen, had Pearl Haroour tot gevolg. Het is dwaasheid om in deze kwa lijke zaak hun verwijten te maken die de schattingen verrichten en nog minder het uentraie Inlichtingen Bureau. Het Centrale Inlichtingen Bureau heeft nooit beweerd vast staande feiten in plaats van schattin gen te verstrekken, in een kwalijke en moeilijke affaire heeft het zijn best gedaan. Maar aan hen die er op hehben aangedrongen dat de ramin gen werden vrelaagd en vervolgens schattingen als vaststaande feiten hebben gehanteerd, kan men zeer zeker verwijten maken. Deze li-e den die verantwoordelijk zijn voor de zo-gaat-aUes-goed-de£ensie begro tingen van de V.S., spelen met de Amerikaanse president aan het hoofd Russische roulette met on ze toekomst. (Copyright N. Y. Her. Trib.) (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 8 febr. De collecte, die in de dertig parochies van Den Haag, Voorburg en Rijswijk is gehou den ten bate van gedupeerden van de watersnood in Tuindorp-Oostzaan, heeft een bedrag van 22.148,51 opgebracht. V.A.R. President Nasser heeft am nestie verleend aan allen die zijn ver oordeeld wegens revolutionaire daden. Tot degenen die hiervan profiteren be horen ex-prins Abbas Halim en de ge wezen ministers Foead Serag El Dine en Ibrahim Abdel Hadi. (Reuter) ROTTERDAM, 8 febr. Recher cheurs hebben zaterdagmiddag in een magazijn in de binnenstad een 52-jarige mevrouw uit Eindhoven aangehouden. Zij zagen dat de vrouw een portemon nee op volgens hen, verdachte wij ze wegfrommelde De rechercheurs na men de verdachte mee naar het bureau, waar zij bekende de beurs, waarin 15 gulden zat, te hebben gerold. Zij had nog een portemonnee bij zich die zij op dezelfde manier had bemachtigd. Tien keer was de vrouw reeds in Rotterdam geweest om aan geld te komen, ter wijl zij in Eindhoven en Breda ook had geopereerd. De politie zal uitzoeken of zij nog meer op h; baar kerfstok heeft. ROTTERDAM, 7 febr. In het ge schil gerezen tussen de heer Tobi eO het bestuur an het Rotterdams To neel hebben de leden van dit gezelschap unaniem besloten, het verlengen van hun contract afhankelijk te stellen van het ongewijzigd handhaven van de hui dige directie", aldus is namens de le den meegedeeld. „Zij menen waar het stichtingsbest- ur de bevoegdheid heerc aan de wensen van de heer Tobi tege moet te komen, dat dit conflict niet mag leiden tot het in gevaar brengen van een bloeiend en goed geleid artis tiek instituut". Uir DIE 8EKER DRINK Ik ALT'JD M'N SLAAP- MUT6JE-6ARA GEBRUIKT -GEBRUIKTE-DE KRISTALLEN BOKAAL HALLO DAT MOET BROWN MAAR- MENEER Z'JN. D/E EINDEL'JK B'JkOMT IEMAND RUIK ALLEEN WHISKY NIETS ANDERS

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 2