P.v.dA wil „bekering'van d «heers- en bezitshartstocht Ged. Staten van Groningen willen nu wél beslissing ^W. Schermerhorn voelt zich in een struikroverswereld 'erwarrins; rond Pater Knibbeler richt zijn Lichtbaken op onbekende dief AFSCHUW OP FAKKELDRAGERSDAG Vreemd optreden Regeringsnota doet aan belangen van inpoldering weinig recht Oproep om geld van „mensen- in-nood" terug te geven Mr. G. Stulemeijer voetbaltoto Koop nu IVOROL ASPRO5 -en Ufaitttfeek fit: PAGINA i MAANDAG 8 FEBRUARI 1960 PTT over achtergrond gratificatieregeling VRON gaat door on danks inbeslagneming Over Lauwerszeeprojeet Na diefstal bij Bond Zonder Naam Tegen gratiebeleid van minister Beerman Joodse kerkgenootschappen richten adres aan Eerste Kamer Eertijds plantengroei in Zuidpoolgebied Verschoningsrecht van maatschappelijk werker Commissie ingesteld Vrouw steelt twee mille Rangeerder op spoor baan gedood Ouders niet thuis *rand in dubbel huis in Halsteren Eader, op tijd terug, redt vier kinderen Dubbele tuben: Voordeliger prijs. Uw tanden vragen het beste. Advertentie Advertentie (Van onze Haagse redactie) DEN HAA 8 febr. In het februa rinummer van P.T.T. „Bedrjjfsban- den", het maandblad voor het personeel van de P.T.T.is een artikel opgenomen over de gratificatieregeling 1959, die zo veel stof heeft doen opwaaien. Zoals be kend werd bij deze regeling aan tachtig procent van de weekloners een week loon extra uitbetaald, aan tien procent twee weken extra en tien procent kwam niet voor een uitkering in aanmerking. Van de maandloners kreeg tien procent een extra toelage. In het artikel wordt gezegd dat de be drijfsleiding zich er van te voren van be wust is geweest dat de regeling niet ideaal was en dat ook bij de uitvoering van de richtlijnen fouten zijn gemaakt. Men meent echter dat het de beste op lossing van het gratificatieprobleem was, omdat het een tussenvorm was van de gratificatieregeling zoals die in vori ge jaren was opgezet en van de ver- dienstebeloning, zoals die in de oekomst zal worden toegepast. Het zou heel moei lijk geweest zijn, zo wordt in het arti kel gesteld, cm boven de toelage van drie procent die voor het gehele per soneel gold nog een extra weekloon te betalen aan hen, die daar op grond van hun beoordeling in redelijkheid niet voor in aanmerking gebracht konden worden; evenals het niet ging dit toch te doen, bijvoorbeeld voor hen die door ziekte afwezig zijn geweest. De moei lijkheden worden voorts geweten aan he* feit dat de gratificatie niet voor de cember kon worden uitbetaald en dat men het personeel niet voldoende kon voorlichten, zodat de regeling de indruk op de buitenwereld maakte van een soort kerstgave te zijn. Het werd daar door in een sfeer gebracht, waarmee zij geen enkel verband hield, zo wordt ge zegd. AMSTERDAM, 8 febr. Ongeveer anderhalve ton weegt de zendappara tuur van de VRON die een opspo ringsambtenaar van de P.T.T. vrijdag avond bij de kleine grenspost Ter Apel in beslag heeft genomen. Op last van de officier van justitie te Gronin gen is de apparatuur, die een waarde heeft van tien mille, vandaag voor na der onderzoek naar het laboratorium van de P.T.T. in Den Haag ge bracht. De eveneens in beslag geno men bestelauto is na uitlading van de goederen vrijgegeven. De technische directeur van de VRON, de heer Oswald verklaarde dat het in beslag genomene bestaat uit versterkersmateriaal. Bij een voorlo pig officieel onderzoek is evenwel vast gesteld, dat er apparatuur bi) is dat als zender is aan te merken nl. voor een F.M.-zender en een gedeelte van een middengolfzender. Volgens artikel 20 van de telegraaf- en telefoonwet is degeen die radio-elektrische zendin- richtingen aanlegt, aanwezig heeft of gebruikt zonder de vereiste vergunning strafbaar. „Er is voldoende kapitaal om deze strop financieel op te vangen en door te gaan met het werk. Deze inbeslag neming betekent bepaald niet het einde van de VRON", aldus de heer Oswald. werd omdat Marx erbij was gehaald, vond de toto best, mits met bepaalde beperkingen. Mevrouw Van der Goes van Naters had gezegd, dat men be ter een dubbeltje belasting op ieder pakje sigaretten kan leggen, dan de kleine man op deze manier het geld uit de zak kloppen, maar mr. Cam- melbeeck stond op het standpunt, dat iedere geldinzameling voor de sport onmogelijk zou zijn, behalve de toto. De heer J. J. Berger zag de voetbal pool als een nu eenmaal bestaande instelling, die zo spoedig mogelijk ge wettigd moet worden, terwijl de heer E. A. Vermeer deze zaak „in socialis tische zin liberaal" wilde bekijken. De fakkeldragers hebben in secties de vraag bestudeerd, of de PvdA op de juiste wijze oppositie voert. Ook daar over klonk in het forum iets door. Men stelde de vraag, of begrotingen, waarin onderdelen voorkomen, waartegen de socialisten bezwaren hebben, niet beter in hun geheel kunnen worden afgestemd. De heren Cemmelbeeck en Berger wa ren van oordeel, dat, hoewel het een uiterste middel is, het zover best eens zou kunnen komen, naar mr. Burger vond het een slag in de lucht. Bij een begroting komen allerlei zaken aan de orde, waarvan de mensen moeten we ten, waar de socialisten precies tegen zijn. De heer Vermeer waarschuwde in zijn slotbeschouwing, dat de PvdA dat wat ze nu zegt, „morgen" moet kunnen verwezenlijken. Aan het adres van het kabinet merk te hij op: „Het is een schande, dat een zich sociaal-christelijk noemende rege ring de solidariteit in de arbeiderswe reld ondergraaft door deze loonpolitiek" In het bijzijn van dr. Drees, die des tijds het Nieuw-Guinea-beleid tegen de bezwaren van zijn socialistische partij genoten in heeft doorgezet, zei de heer Vermeer, dat de -egering van de ge beurtenissen in de wereld blijkbaar nog niets heeft geleerd, zoals hij uit de reac ties in de Tweede Kamer op het voor- stel-Patijn inzake Nieuw-Guinea had af geleid. Wie zich met enige verwondering moge hebben afgevraagd, waarom de PvdA-leiding nu juist profScher merhorn had uitgenodigd om op de zogenaamde fakkeldragersdag, zater dag j.l, te Utrecht gehouden, voor het oratorisch hoogtepunt zorg te dragen, moet die uitnodiging nog raadselachti ger voorkomen, na van de redevoe ring kennis te hebben genomen. De vorige week kondigde mr. Bur ger op de kaderdag van zijn partij een „verscherpte oppositie" aan. De rol van de oppositie was ook het the ma van de fakkeldragersdag. Een hartig brokje oppositie-onderricht aan de fakkeldragers-studieclubs in het wat grove voetspoor van mr. Burger lag, zou men zo zeggen, voor de hand. Nu is prof. Schermerhorn, die zich sinds jaren op de politieke achter grond houdt en vanuit het minder partijpolitieke klimaat van de Eerste Kamer de ontwikkeling onopvallend gadeslaat, niet de eerst aangewezene voor een dergelijke taak. Hij heeft die dan ook niet vervuld. In plaats daarvan heeft hij bespiegelingen ge houden over de plaats van bezit en eigendom in de maatschappij en over het effectief functioneren van de de mocratie. Men kan niet zeggen, dat hij aan beide vraagstukken op een heldere wijze recht heeft gedaan. Het tegen deel was het geval. Wat een effectie ver functioneren van de democratie betreft, gaf hij zelfs geen schijn van een constructieve suggestie. Voor zo ver e, iets duidelijk werd, dan was het. dat de heer Schermerhorn veeleer polemiseerde met zijn eigen partijge noten in plaats van met de oppositie. Wij hebben er verbaasd over gestaan, dat prof. Schermerhorn op zo'n uiter mate simplistische wijze over de aard en de functie van het persoonlijk bezit denkt, maar het is nog veel vreemder, dat hij op deze vergadering van eenvoudige partijleden als offi cieel spreker met de mededeling voor de dag kwam, „dat wij ons op aller lei terrein nog op het klassieke socia listische standpunt stellen, dat ge- meenschapsbezit de voorkeur ver dient boven privaatbezit". Na alles wat aan de verwijdering der sociali satieparagraaf uit het beginselprogram op het jongste partijcongres is voor afgegaan en na de discussie op het congres van de Wiardi Beekman- stichting over de toekomst van het socialisme, moet het de eenvoudige socialist langzamerhand duizelen. redenaar op de veertiende verjaardag van de PvdA. Hij ging lijnrecht in te gen de maatschappij-opvattingen van de tegenstanders van het socialisme en hield een rede, waarin de samenleving een struikroverswereld werd genoemd. Het socialisme heeft te kiezen niet voor het hebben, maar voor de „dienst". „Wij eisen niet het verdraaien van wat schroefjes aan het mechaniek van onze maatschappelijke orde, doch een gron dige wijziging, een „bekering'„In de vrijere loonvorming zag hij niets anders dan een mentaliteit van „ieder voor zich en de duivel hale de achtersten". Het oordeel van het socialistische Eerste-Kamerlid werd uitgesproken op een „fakkeldragersdag", die kennelijk is aangegrepen om de socialistische af schuw tegen de bezitsvorming te de monstreren. De PvdA heeft zich volgens prof. Schermerhorn de bezitsvorming „door de conservatieve partijen laten opdringen". Een forum, dat zich bezig hield met enkele kernpunten van het be leid der socialistische oppositie, spuw de vuur over dezelfde zaak. Met name mr. G. J. P. Cammelbeeck, die zich flink maakte en uitriep: „Ik geloof er niets van, dat bezitsvorming de persoon lijke verantwoordelijkheid bevordert". Hij zag er daarentegen wel het gevaar in van het „in geestelijke zin kweken van kleine kapitalisten". De grootste attractie van de bezitsvorming was vol gens mr. J. A. W. Burger de klank van het woord. Meningen van prof. C. P. M. Romme en dr. ir. J. G. Kor- tenhorst, neergeschreven in een uitga ve van de Staalwerken „De Maas", had den hem onthuld waar het deze politici in wezen om te doen was: „Elke gulden van de ruggen van de arbeiders afha len, besparingen vrijmaken van inkom stenbelasting en als compensatie belas tingen heffen in de consumptieve sfeer". „Afschuwelijk gedoe" Over een andere soort van bezitsvor ming bestond minder eensgezindheid bij de forumleden. Dit betrof de voet baltoto en de vraag, of daarbij prijzen ongelimiteerd moeten zijn of beperkt. Mevrouw Van der Goes van Naters heeft als lid van het forum hartgrondig haar afkeur van het gokken per toto uit gesproken. Zij baseerde deze mening op de leer van Marx. Zij kreeg een applausje uit de zaal, toen zij opmerkte, dat het in feite gaat om het „voorspiegelen van kan sen op arbeidsloos inkomen". Dege nen die zeggen, dat zij meespelen om de sport mede te financieren zijn, vol gens mevrouw Van der Goes, huiche laars. „Ik vind het een afschuwelijk gedoe", zo luidde haar conclusie. Mr. Cammelbeeck, die een ogenblik boos GRONINGEN, 8 febr. Gedeputeer de Staten hebben in een brief aan de Tweede Kamer met klem een beroep gedaan op de volksvertegenwoordigers om niet m te stemmen met het voor nemen der regering om,'inzake de uit voering van het Lauwerszee-project, nog geen beslissing te nemen en tevens om ie bevorderen, dat omtrent die uit voering in positieve zin wordt beslist. Vroegere mededelingen van rege ringswege, in het bijzonder die in de Staten-Generaal, hebben bij het colle ge en bij de bevolking van de provin cie Groningen de indruk gevestigd, dat de vraag of tot afsluiting van de Lau- werszee zou worden overgegaan, reeds principieel bevestigend was beant woord. Omdat op grond van de nega tieve nota over deze kwestie mag wor den aangenomen, dat er ten aanzien van de afsluiting geen sprake is van bijzondere bezwaren van technische aard en omdat voorts uit deze nota geenszins overtuigend blijkt, dat de te verkrijgen baten te gering zijn om de te besteden uitgaven verantwoord te maken, menen G. S. met nadruk op de bovenbedoelde positieve mededelin gen van regeringswege te mogen wij zen. Volgens G. S. kan het feit dat ook elders in het land dijkverhogingen nog evenzeer noodzakelijk zijn, toch moei lijk als een deugdelijk argument worden aangewend om voorshands in de als geheel onvoldoende situatie van de Lauwerszeebedijking te doen berus ten. Dat het waterkerende vermogen van de bestaande kustwerken geen voor zieningen op korte termijn zou vra gen, is voor de sluis te Zoutkamp niet geheel juist. Dat de oplossing van het vraagstuk van de afwatering naar de Lauwerszee niet urgent zou zijn. is bepaald minder juist. De betekenis die de afsluiting voor de landbouw-economische structuur van de gebieden om de Lauwerszee voor de werkgelegenheid en voor de verzil- tingsbestrijding heeft, verkreeg in de nota niet de waardering die zij ver dient, aldus de brief. Zonder de bete kenis van de investeringszijde te wil len miskennen merken G. S. op, dat loutere beoordeling van het Lauwers zee-project uit een investeringsoogpunt aan het belang van de uitvoering van dit project geen recht doet wedervaren. Zij menen, dat het belang van die uit voering, in het bijzonder voor de noor delijke provincies, doch ook voor het gehele land, in de nota niet de stellige waardering en uiteenzetting heeft ge kregen die het verdient. Daarom ach ten zij het niet gerechtvaardigd,' dat de behartiging van dit belang afhan kelijk wordt gesteld van bestudering van budgetaire mogelijkheden. Appèl in Leeuwarden zegt, weet ik niet waf te doen. Dan is je hart als een brandkast, die niet te forceren en die alleen nog door een wonder van God kan worden ge opend". AMSTERDAM, 8 febr. De drie Joodse kerkgenootschappen in Neder land (het NederlandsIsraëlietisch kerkgenootschap, de PortugeesIsra- elietische gemeente en het Verbond van liberale religieuze Joden in Neder land) hebben zich thans ook tot de le den van de Eerste Kamer gewend met het verzoek er bij de minister op aan te dringen, dat deze een verdere gra tieverlening aan de nog in gevangen schap vertoevende Duitse oorlogsmis dadigers niet in overweging zal nemen. De kerkgenootschappen hebben be zwaar tegen het uitgangspunt van de bewindsman: dat het gratiebeleid ten aanzien van deze oorlogsmisdadigers niet los gezien kan worden van het gratiebeleid van commune delinquen ten. Immers de „onderhavige misdadi gers zijn verantwoordelijk en daar voor z\jn ze ook gestraft voor de dood van duizenden en tienduizenden (voor het merendeel Joodse) landgeno ten en zij hebben dcor deze verantwoor delijkheid op zich te nemen hun sadis tische neigingen botgevierd en bevre digd". De kerkgenootschappen menen dat een verdere gratiëring van deze mis dadigers niet alleen het rechtsgevoel van de Joodse bevolkingsgroep ten zeer ste zal kwetsen, doch ook grote geva ren met zich mee zal brengen omdat er van enig toezicht geen sprake kan zijn wanneer ze eenmaal over de grens zijn geleid. HAARLEM, 8 febr. Pater Ch. Knib beler, Montfortaan, de leider van de Bond Zonder Naam, heeft zaterdag avond zijn wekelijks Lichtbaken ge richt op de man, die vorige week op een kwade nacht het bureau is binnen gedrongen van de Bond Zonder Naam en met een bedrag van 19.000, be stemd voor ae actie „Mensen in nood", er van door is gegaan. „Het is mis schien naief te mentn", zo sprak hij via de radio tot de onbekende dief, „dat je altijd naar het Lichtbaken luis tert, maar vanavond is dat misschien wel het geval. In jouw plaats zou ik het zeker doen". WASHINGTON, 7 febr. (UPI) Rus sische geleerden hebben tijdens een Zuidpoolexpeditie tien soorten sporen aangetroffen, die erop wijzen dat het Zuidpoolgebied 200 tot 300 miljoen ja ren geleden een vruchtbaar grondge bied met een eigen plantengroei was De sporen waren afkomstig van enke le soorten varens. Ook Nieuwzeelandse en Australische expedities hebben kort geleden sporen aangetroffen en zijn tot de slotsom gekomen dat ongeveer 60 miljoen j^ren geleden in het Zuid poolgebied wouden bestonden die de zelfde vegetatie hadden als die men tegenwoordig in het zuiden van Zuid- Amerika aantreft. Er is steenkool aan wezig in he' Zuidpoolgebied, hetgeen aantoont dat het gebied in voorbije tij den veel meer zonlicht heeft gekregen dan thans het geval is, want steenkool is onder zonlicht en druk gefossiliseer de plantengroei. DEN HAAG, 8 febr. Naar wij van de zijde van de Nationale raad voor Maatschappelijk Werk vernemen heeft deze raad een commissie ingesteld om te onderzoeken in hoever het mogelijk is een aanvaardbare regeling te vinden voor een verschoningsrecht voor een maatschappelijk werker. Voorzitter van deze commissie is mr. B. E). Langemejj- er, procureur-generaal bij de Hoge Raad. Voorts hebben zitting hooglera ren, leden van de rechterlijke macht, beleidsfiguren uit het maatschappelijk werk en vertegenwoordigers van de bon den van maatschappelijke werkers. Om streeks middzn februari zal de commis sie worden geïnstalleerd. De aangekondigde demonstratieve bijeenkomst naar aanleiding van de ne gatieve nota van minister Korthals over de Lauwerszee zal zaterdag 13 februari in het beursgebouw te Leeuwarden wor den gehouden onder de titel „Appèl Lauwerszee". Het actiecomité Lauwers zee, waarin alle politieke stromingen, agrarische standsorganisaties en de „Ried fan de Fryske Biweging" zijn vertegenwoordigd, heeft veel tekenen van belangstelling binnengekregen, niet alleen uit Friesland maar ook uit de provincie Groningen. HELMOND, 8 febr. De politie heeft zaterdag een 29-jarige vrouw aange houden op verdenking van diefstal van tweeduizend gulden. Een Eindhovenaar had haai in een taxi naar huis gebracht. Bij hei afrekenen met de chauffeur miste hij zijn portefeuille. Onmiddellijk nam de man de politie in de arm, die bij huiszoeking het bedrag onder een kussen in een fauteuil vond. De vrouw is vandaag voor de officier van justitie te 's-Hertogenbosch geleid. HEERLEN. 8 febi Op het rangeer terrein is zaterdagavond de 30-jarige rangeerder P. Litjens door een goede renwagen overreden. Hij was op slag docd Men vermoedt dat hij met zijn voet bekneld zat tussen een wissel en niet op tijd los kon komen. Gisteren heeft oud-burgemeester L. Jan sen van Cuijk uit handen van pastoor Van Acker de versierselen ontvangen, die behoren bij de onderscheiding ridder in de Orde van de H. Gregorius de Grote. De heer Jansen, die sinds 1 januari directeur is van de Stichting Ontwik keling Brabantse Industrie (SOBI) te Tilburg, is deze onderscheiding verleend vanwege zijn sociaal en godsdienstig werk in Cuijk. ®ERGEN OP ZOOM, 9 febr. Zon Advertentie Een speurdersverhaa! Er stopte een taxi aan de stoeprand en twee men sen stapten uit. De Koninck schoof meteen naar binnen, de portier wat teleurgesteld achterlatend. Hij wilde zo snel mogelijk naar zjjn bureau en naar een telefoon. Het was kwart voor elf. Tijd laat zich niet fixeren. Maar heel even was het half vijf op alle klokken en de enkele slagen van de Westertoren, het carillon van de Oude Kerk en de Munttoren waren snel verklonken. InsDecteur Slui ter nam nog een broodje krab, Arnold Lisser ver kocht aan een ernstige jongen een nijptang, Leo On- stee nam de volgende klant onder handen, Jan Hop met zijn brieventas was al een eind gevorderd in de Marnixstraat en Martin Watimena haalde het avond blad uit zijn brievenbus, dit alles nog maar vijf mi nuten nadat de klokken hadden geslagen. De Ko ninck had zijn portier nog niet gevonden en een ga- rage-man in de Kanaalstraat was nog in het geluk kige bezit van een kleine brandkast inhoudende ruim twaalfduizend gulden Maar onafwendbaar draaide de tijd en een kleurige draad van gebeurtenissen werd vol geregen, tot het einde. Inspecteur Sluiter dacht om vijf uur, dat het weer zijn tijd werd om terug te keren naar zijn kamer in het hoofdbureau. De goedlachse vrouw achter de marmeren toonbank nam zijn geld In ontvangst en de inspecteur wandelde kalm in de richting van de Elandsgracht. Hij moest zichzelf remmen om niet

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 5