Rus Stenin ongenaakbaar ondanks grillig weer op piste van Davos Jan Pesman zorgt voor schitterend besluit op de 10.000 meter VAN DER GRIFT LEVERT UNIEKE PRESTATIE Nederland met vijf man naar Squaw Valley De Graaff bijna afgewezen SJOUKJE DIJKSTRA DE BESTE KUNSTRIJDSTER VAN EUROPA Joan Haanappel verspeelt 2e plaats aan Oostenrijkse Schulte-Post succesvol WERELDKAMPIOENSCHAP OP DE SCHAATS Knut Johannesen grote verliezer Geen eerbetoon voor Stenin lna Bauer trekt zich terug A. DAVOS IN CIJFERS Oostduitsers geweerd voor Squaw Valley Priesters helpen bij Olympische Spelen DONALD JACKSON WEER EERSTE Wielerwedstrijden Belg Leenaert wint Cross van Hanaut MAANDAG 8 FEBRUARI 1960 PAGINA 8 Duitse ploeg gedupeerd Canadese kunstrijtitel Van Oosterhout sterkste in Pentathlontoernooi 7 Hik Ma Sr (Van onze sportredacteur) DAVOS, 7 febr. Alles wist men al, zo werd er ge redeneerd toen voor de zoveelste keer in dit weekeinde de zon zich verschool achter een snel door de wind langs de bergtoppen gevoerde sneeuwwitte wolk en van de 10.000 meter nog slechts twee ritten te rijden waren. Boris Stenin, kampioen van de Sovjet-Unie, 25 jaar oud, student in de lichamelijke opvoeding aan de aca demie van Sverdlovsk, echtgenoot van de het vorige weekeinde wereldkampioene bij de dames geworden Valentina Stenina, had op de befaamde, maar evenzeer beruchte ijspiste van het Zwitserse wintersportoord Davos het wereldkampioenschap op de schaats ver overd. Knut Johannesen, dit jaar voor de tweede ach tereenvolgende keer Europees kampioen, had geen schijn van kans gekregen tegen de verzamelde Russi sche „strijdmacht". Niet alleen had Evgeny Grisjin, houder van het wereldrecord, zijn superioriteit als sprinter bevestigd; de Russen hadden ook getriomfeerd op de minder zekere nummers. Valeri Kotov, 21 jaar oud en voor het eerst aanwezig op internationale wed strijden, had Johannesen op de 5.000 meter verslagen. Boris Stenin nam vervolgens op de 1.500 meter zijn specialiteit wraak voor de nederlaag van enkele weken geleden in Oslo. En nu, met nog slechts twee ritten van het laatste onderdeel, de 10.000 m, voor de boeg, leek naast het wereldkampioenschap voor Stenin ook een zege van Viktor Kosisjkin vast te staan. Maar toen kwam Jan Pesman op de baan. Een geladen Pes- man, die het niet kon verkroppen dat hij tot nu toe geen prestaties van formaat geleverd had en dat terwijl het vertrek naar de Olympische Winterspelen „angstig" dichtbij was. Pesman reed een van de schitterendste races van zijn leven. Hij vocht, zoals hij heel dit sei zoen nog niet gedaan had. Hij werkte zich zelfs binnen de kortste keren heen over een inzinking, die onver mijdelijk leek na zo'n snelle start op de langste, uiter aard de zwaarste van de vier afstanden. Bijna acht volle seconden winst boekte hij op Kosisjkin. Hij was niet alleen de enige, die een complete Russische triomf had kunnen verijdelen, hij was ook de enige, die binnen de 17 minuten kwam. De beloning was een sprong in het algemeen klassement van de veertiende naar de zesde plaats. Een merkwaardig toernooi, deze strijd om het wereldkampioenschap. Merk waardig, omdat het tal van verrassen de zaken opgeleverd heeft. Men neme maar de ondubbelzinnige nederlaag wel ke Johannesen moest incasseren; de tweede plaats in het algemeen klasse ment voor de Fransman Kouprianoff tot deze wedstrijden een rijder, waar mee door niemand rekening gehouden werd en, wat heel de Nederlandse kolonie bijzonder veel deugd deed, het schitterende rijden van de jonge Henk van der Grift, die zich zó voortreffelijk weerde op de eerste drie afstanden, dat hij op grond daarvan het voorkeurs recht kreeg om bij de laatste zestien geplaatst te worden. Een prestatie, die nog nooit door een Nederlander bereikt is. Merkwaardig ook, omdat de wis selende weersomstandigheden bijna om de vijf minuten sloeg het weer vol komen om een onmiskenbare invloed op de diverse ranglijsten gehad hebben. Daarvan profiteerde de een en werd de ander min of meer het slachtoffer. Want nu eens scheen de zon en was het wind stil, dan weer sneeuwde het of woei er plotseling een verraderlijke wind, die tot overmaat van ramp ook neg steeds van richting veranderde. Het gevolg was, dat de loting anders een belang rijke factor bij het berekenen van de kansen nu een volkomen waardeloos wapen in de handen van de rijders en de coaches werd. Wie een gokje durfde wagen, kon het soms bijzonder goed treffen. Belangrijke 500 meter Stenins overwinning, gevoegd uiter aard bij Johannesens nederlaag, teken de zich al vroeg in het toernooi af. Want pal achter Grisjin werkte zich op de 500 m., het openingsnummer, de van nature snelle, maar toch ook veel zijdige schaatser Boris Stenin op. Hij ver overde de tweede plaats in het klasse ment en nam meteen een voorsprong van 2.7 sec. op Johannesen, die het tot de negentiende plaats bracht. Intussen had Henk van der Grift zich ook met goed gevolg bij de „supersnelle" man nen geplaatst. Met 42.8 bleef hij slechts fracties van een seconde achter bij zijn onmiddellijke voorgangers, de Austra liër Hickey, en de snelste man uit de Chinese volksrepubliek, Yang Chu- cheng. Dat leverde hem de vijfde plaats op, hetgeen niet alleen voor het verdere verloop van de strijd van belang kon zijn, maar met Squaw Valley in zicht ongetwijfeld inspirerend zou werken. En tiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimniiiiiiiiiiiiiiiimiiniiiiiiiii1 Een fraaie actie-foto van de Russische schaatscrack Doris Stenin, kampioen van Rusland, die in Davos ook de wereldtitel hardrijden op de schaats op zijn naam heeft gebracht. zou zelf aan een enorme Inzining ten prooi moeten vallen. Opnieuw Van der Grift het kwam uit. Nadat Stenin op de 5.000 m. in een verdienstelijke tijd de eerste rit gereden had en vol zelfvertrouwen kon afwachten wat zijn belagers zou den doen, bleek het weer sommige spe cialisten parten te spelen. Jan Pesman bijv. haalde lang niet de „geplande" tijd van 8.12. Halverwege de rit, toen de wind wat toenam, kreeg hij te kampen met een diepe inzinking. Dat kostte hem vele kostbare seconden, ook al was hij sneller dan Stenin. Kees Broekman kwam helemaal niet tot een tijd, die hij aan zijn reputatie verplicht was. Hij verloor niet alleen zijn rit tegen Monaghan, de Engelsman, op teleurstellende wijze, hij kwam bo vendien niet verder dar* een schamele zestiende plaats, hetgeen een vrij ze kere eliminatie voor het eindklassement betekende. Want in de laatste ritten, toen de zon schuil gegaan was achter de wolken, de sneeuw gestadig neer viel en het ijs wat harder werd, kwa men er heel wat snellere tijden op de chronometers. Het begon met Kosisjin, die zich vlak achter Johannesen werk te en daarmee zijn landgenoot Kotov, specialist op de 5.000 m., het sein gaf, dat de eerste plaats voor het grijpen lag. Het vervolgde met een bewonde renswaardige prestatie van Jeen van den Berg. Zijn tiende plaats verzeker de hem van de uitzending naar Squaw Valley. En toen kwam Kotov op het ijs. Johannesens tijd, de beste tot dat ogen blik, werd royaal verbeterd. Henk van der Grift profiteerde van de snelheid van Kotov, die zijn directe tegenstander was. Hij was zelfs snel ler dan Wim de Graaff, die dit week einde uitsluitend teleurstellende pres taties leverde, en hield daardoor een hoge plaats op de algemene ranglijst. Vierde was hij, nadat de helft van het toernooi achter de rug was, al zou hij op de 1.500 meter zijn aller beste beentje moeten voorzetten om zich „direct" bij de zestien voor het eindklassement te plaatsen, de kans, dat hij er komen zou, was bijzonder groot geworden, zoals ook zeker was dat Broekman en De Graaff het niet zouden halen. Opmerkelijke conclusies Bij het ingaan van de laatste, be slissende dag, kwam men tot meer niet oninteressante conclusies. De Noren, weliswaar zeer gedeprimeerd omdat niet alleen Knut Johannesen heel wat kostbare punten verspeeld had, maar ook omdat Roahl Aas derde bij het Europees kampioenschap teleurge steld had en vrijwel zeker van het to neel zou verdwijnen, hoopten in stilte, dat Johannesen zijn prestatie van Oslo zou herhalen en zo op de 1.500 meter de kans zou grijpen om Stenin op de 10.000 meter van de eerste plaats te kunnen verdrijven. Verder bleek, dat het zeer moeilijk zou zijn om de grote verrassing van dit kampioenschap, de Fransman Kouprianoff vierde op de 5.000 m., drie plaatsen hoger dan Pes man! zijn fraaie positie te ontne men. Zelfs de Russen mocht men daar toe niet in staat achten, of Kouprianoff toonde reeds aan, dat de jonge Rus sische kampioen geen enkele twijfel over de „zuiverheid" van zijn wereld titel wilde laten bestaan. Knut Johan nesen scheen dit alles slechts moeilijk te kunnen verwerken. In de volgende rit bleeft hij vanaf het begin boven de tij den van Stenin. Zijn nederlaag werd er des te sprekender door. Maar daar na, nadat eerst Van der Grift moedig, maar wankelend de eerste 10.000 meter van zijn leven gereden had, kwamen Zo startte men aan de 1.500 meter. Van der Grift kwam al in de tweede rit op de baan en hij weerde zich schitterend. Zijn tijd, 2.13.9, zou door weinigen verbeterd worden. Dat bleek toen in de volgende rit Roald Aas slechts één tiende seconde sneller was. Toen kwam Stenin. Hij vlóóg over de baan en zijn tijd was er naar. Met 2.10.7 nestelde hij zich, zo bleek spoedig, onaantastbaar aan de top van de ranglijst. Daar kon ook Knut Johannesen niets meer aan verande ren. Toen hij, in een van de laatste ritten, aan de start verscheen, was het doodstil in de uitgebreide Noorse kolonie en de zwartharige verloofde van de timmermanszoon uit Oslo staarde voor zich uit, alsof zij een voorwereldlijk schouwspel bijwoonde. Alle kleur trok weg uit haar gezicht, de ogen werden angstig glazig, de lippen trokken samen tot één smalle streep, met de nagels teisterde zij de palmen van de handen. Het start schot klonk. Maar Knut Johannesen mocht nog zo strijden, het geloof in de mogelijkheid om Stenin te klop pen ontbrak. Knut Johannesen kwam niet verder dan de twaalfde plaats. Hij had inplaats van gewon nen een nog grotere achterstand op gelopen. Omgerekend voor de 10.000 m. was het verschil gegroeid tot 72 sec. De beslissing was gevallen. Bo ris Stenin kon het wereldkampioen schap niet meer ontgaan. Zijn voor naamste „belagers", althans volgens het algemeen klassement, waren Grisjin, Kouprianoff en... Van der Grift. Inderdaad, Van der Grift. Dank zij zijn snelle 1.500 meter opnieuw een vijfde plaats in dit gezelschap van supercracks had hij de vierde plaats in het algemeen klassement behouden, hij zou zelfs oprukken naar de derde plaats. Want, toen de zestien rijders aangewezen werden voor het laatste nummer trok Grisjin zich terug. Zó vlak voor de Olympische winterspelen wilde hij kanshebber nr. één voor het goud op de kortste afstand zijn krachten niet extra aanspreken op de langste afstand. Slechts daaraan was het ook het wijten, dat niet alle deel nemende Russen in het eindklassement zouden voorkomen. Want, met Grisjin en Stenin hadden ook Kotov, Gontsja- renko en Kosisjkin zich geklasseerd. Kotov, de 21-jarige debuterende mecani- ciën uit Kalinin, niet alleen, wegens zijn zege op de 5.000 meter, maar ook omdat hy vlak bij Van der Grift in het algemeen klassement stond. Dat Ne derland drie vertegenwoordigers had bij de laatste zestien evenals de No ren, was bepaald verheugend en teke nend voor de kwaliteit van de Neder landse formatie. Zeker als men weet, dat Finland het vorig jaar met Jar- vinen en Salonen eerste en tweede in het eindklassement helemaal niet vertegenwoordigd was en Zweden met slechtst twee rijders. Definitieve beslissing Toen kwam de 10.000 meter. Boris Stenin reed het eerst en de manier waarop hij de Noor Seiersten een vol komen kansloze nederlaag bezorgde .Van onze sportredacteur DAVOS, 7 febr. Bijna een half uur was er gewacht, toen stapte de vice-president van de Internationale SchaatsenrijderUnie, de Zweed Sven Laftman, naar voren op de ijspiste van Davos, waarop zojuist de strijd om 't wereldkampioenschap op de schaats verreden was. Er volgde een laco nieke mededeling'. „In verband met een ingediend protest zal er geen huldiging van de kampioen en de nummers twee en drie zijn." Het ere-schavotje, waarop kort tevoren Jan Pesman, languit liggend, zijn triomf op de 10.000 m had verwerkt, zou dus geen dienst doen voor dat gene waarvoor het opgericht was. Wat bleek? De organisatoren had den zichzelf in de vingers gesneden. Zij hadden er geen rekening mee ge houden, dat een deelnemer uit een, de Zwitsers niet welgevallig land wel eens het recht kon verwerven op een plaats op het erepodium, met als ge volg, dat dan ook de „bijbehorende" vlag gehesen moest worden. En dat was nu het geval. Want de Oostduit ser Kuhnert was derde geworden in het algemeen klassement. Aangezien de Zwitserse autoriteiten echter niet gedogen, dat in hun land de Oostduit- se vlag wappert, stond men voor een moeilijkheid. Het gevolg vertelden wij al. Met Kuhnert weerde men de wereldkampioen Stenin en de Frans man Kouprianoff van het erepodium. de sensaties. Eerst diende de Rus Ko sisjkin zich aan. Hij vertrok in een verschrikkelijk tempo maar hij had zijn krachten kennelijk overschat. Ko sisjkin kon de snelle tijden niet vol houden, maar met zijn 17.01.5 nestel de hij zich op dat moment toch op overtuigende wijze aan het hoofd van de ranglijst. Pesman en Van den Berg MaarJan Pesman had nog niet gereden. Pesman had zaterdagavond teleurgesteld omdat het op de 500 me ter niet naar zijn zin gegaan was, te gen zijn verloofde en zijn moeder met fonkelende ogen gezegd: „Al rij ik me tot poeder, ik zal me laten zien". En, er was weinig meer over dan „poe der", toen een uitgeputte Pesman di rect na zijn rit steun zocht bij het ere- platform en daarop languit ging lig gen. Er stonden op dat moment op het scorebord, vlak boven hem, echter cij- gers die heel de Nederlandse kolonie verleidden tot een explosie van vreug de, zoals men bij dit kampioenschap nog niet gezien had. Want met zijn 16.53.7 had de Groninger boerenzoon de leidersplaats van de Rus Kosisjkin op overtuigende wijze overgenomen. De vreugde in het Nederlands kamp werd daarna compleet toen in de laatste rit Jeen van den Berg de gerenommeerde Oostduitser Helmut Kuhnert zo voor treffelijk partij gaf, dat die rit de op windendste van het toernooi werd. Nog geen meter verschil was er op de eind streep. Met Van den Berg op de vier de plaats bij de 10.000 meter Kuhnert werd derde met 0.2 sec. verschil zorgde de Nederlandse vertegenwoordi ging voor een schitterende afsluiting van dit kampioenstoernooi. Schril stak daarbij af de zevende plaats van Knut Johannesen, de grote verliezer, en dat terwijl Squaw Valley ongeduldig wacht. 500 meter: 1. Grishin 40,5; 2. Stenin 41,7; 3. Hickey 42,5; 4. Yang Chu Cheng 42,6; 5. Van der Grift 42,7; 23. Pesman 44,5; 25. De Graaff 44,7; 32/33. Eyre en Van den Berg beiden 45,4; 39/40 Stille en Broek man beiden 46.0. 5000 meter: 1. Kotov 8.06.1; 2. Johannesen 8.09.8; 3. Kositsjkin 8.11.1; 4. Kouprianoff 8.12.4; 5. Seiersten 8.13.5; 7. Pesman 8.16.5; 10. Van den Berg 8.18.1; 16. Broekman 8.24.2; 19. Van der Grift 8.24.7; 20. De Graaff 8.25.3. 1500 meter: 1. Stenin 2.10.7; 2. Grishin 2.13.4; 3. Kouprianoff 2.13.5; 4. Aas 2.13.8; 5. Van der Grift 2.13.9; 15/16 Pesman en Tapiovaara 2.16.2; 19. De Graaff 2.16.8; 20. Van den Berg 2.16.9; 35. Broekman 2.21.7. 10.000 meter: 1. Pesman 16.53.7; 2. Ko sitsjkin 17.01.5; 3. Kuhnert 17.04.2; 4. Van den Berg 17.04.4; 5. Stenin 17.09.6; 16. Van der Grift 17.54.2. Eindklassement: 1. Stenin 186.487 pnt; 2. Kouprianoff 189.245 pnt; 3. Kuhnert 189.927 pnt; 4. Kotov; 5. Kositsjkin; 6. Pesman 190.23 pnt; 7. Johannesen; 8. Brogren; 9. Gontsjarenko; 10. Aaness; 11. Van der Grift 191.513 pnt; 12. Nilsson; 13. Van den Berg 192.063 pnt; 14. Seier sten; 15. Monaghan; 16. De Riva. 60 SQUAW VALLEY, 7 feb. - Van _J man sterke Duitse continge:ntv de Olympische Winterspelen te Valley hebben tien deelnemers en journalisten geen Amerikaans vis kunnen verkrijgen. Zij waren ree®L et derweg en moesten terugkeren, zottbv in Squaw Valley in plaats van 60 sle1c® 45 Duitsers arriveerden. Behalve vijf journalisten stonden allen op ®e r. ficiële Duitse deelnemingslijst, wa over tussen het Oostduits en het ".„j duits Olympisch Comité geruime A geleden overeenstemming was berei De Duitse ploeg in Squaw vaLr, dreigt ernstige moeilijkheden te »no,( vinden, aangezien de trainer van hardrijdersploeg, die van de cross co trylopers en de trainer van de duitse alpinistische skiërs, bij de te "3. verwezen personen zqn. Het Am® kaanse ministerie van Justitie heeft n geen officiële verklaring uitgegev Een zegsman wees er zaterdagavo echter op dat ruim een jaar geleden meegedeeld dat ook de Oostduitsers Q n-aar Squaw Valley komen zich zuu moeten onderwerpen aan bepiat proeven van betrouwbaarheid en j zij geen visum kunnen krijgen als onderzoek geen bevredigende resui ten oplevert. SQUAW VALLEY, 7 febr. - Tien prieS' ters op ski's zullen tijdens de Olympisc®, winterspelen in Squaw Valley Ser at staan om bij eventuele ongelukken zya® gewonde atleten geestelijk bij te st®® Kardinaal Mclntyre, aartsbisschop va Los Angeles zal op 18 februari in schaatspaviljoen de ski's zegenen en to wijden aan St. Ullr, patroon van skiërs. Mgr. McGucken, bisschop va Sacramento, zal daags daarvoor de sp len aan Maria Koningin ter Sneeuw toe wijden. De Groningse boerenzoon Jan Pesman, die na de debacle in Oslo overtuigend terug kwam met een magistrale rit op de 10.000 meter. iiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiii REGINA, 7 febr. De 19-jarige Do nald Jackson heeft voor de tweede maal in successie beslag gelegd op het Canadees kampioenschap kunstrij den voor heren. Hij zal Canada bij de Winterspelen te Squaw Valley vertegen woordigen. Bjj de dames veroverde het 15-jarige meisje Wendy Griner de na tionale titel. Barbara Wagner en Ro bert Paul werden voor de vijfde ach tereen volgende maal kampioenen in het paarrijden. AALST, 7 febr. In Aalst is een vier daags nationaal pentathlontoernooi gehouden in de volgende spelsoorten: libre, ankerka der 47/2, ankerkader 71/2, bandstoten en driebanden. De eindstand luidt; 1. Van Oos terhout (Breda) 36 pt., prop gemd 36.25; 2. Scholte (Eindhoven) 26 pt., 26.30; 3. Mol (A'dam) 15 pt., 22.35. DAVOS, 1 febr. Vijf Nederland se schaatsenrijders gaan naar de Olympische winterspelen te Squaw Valley. Het heeft er echter ernstig naar uitgezien, dat een van hen zou moeten afvallen. Voor de wedstrijden om het wereldkampioenschap begon nen was het lang niet zeker of Jeen van den Berg zou worden afgevaar digd. De Friese onderwijzer wiste al le twijfel echter weg met een tiende plaats op de 5.000 meter en vooral met zijn zeer fraaie prestatie op de 10.000 meter. Zijn uitzending was toen buiten kijf. Ernstig hebben het Nederlandsch Olympisch Comité, dat in Davos ver tegenwoordigd was door jhr. H. A. van Karnebeek, en de technische commis- i GARMISCH-PARTENKIRCHEN, 7 febr. Drie meisjes in het blauw op het erepodium bij de Europese kam pioenschappen kunstrijden, niet op de hoogste trede Sjoukje Dijkstra en links van haar Joan Haanappel. Het was een glorieuze gebeurtenis in de geschiedenis van de Nederlandse sport. In het bijzonder in die van de schaatsenrijderij. Een Nederlands meisje aan de top van de Europese kunstrijdsters. Het was voor de kleine Nederlandse kolonie hier in dit histo rische stadion, waar in 1936 Olympi sche lauweren werden geoogst door een Sonja Henie, een Ernest Bayer en een Maxi Herber, een ontroerend moment, waarbij de nederlaag, die Joan Haanappel in de kuer leed tegen de 16-jarige Oostenrijkse Regine Heit- zer, waardoor deze zich van de zil veren medaille meester maakte, naar de achtergrond werd gedrongen. De zegepraal van Sjoukje overscha duwde de teleurstelling van Joan, al is een derde plaats in dit milieu nog immer een prestatie van allure. De overwinning van het blonde 18- jarige Amstelveense meisje, die zater dag reeds duidelijk omliind was, neert in de kuer de franje gekregen die zij verdiende. Qua uitvoering, en inhoud was Sjoukje's kuer grandioos Vier mi nuten lang vergat eenieder de ijzige kou, die op en rond de ijspiste heerste. Het Nederlandse meisje Sjoukje Dijkstra, dat in Garmisch-Partenkirchen met groot vertoon van macht de Europese titel kunstrijden veroverde. milium mi mum mum illinium imiih mui ii mui li ii ii in mi ui Met haar kuer verwarmde onze jonge landgenote de door de snijdende wind en ragfijne sneeuw tot in het merg versteende ledematen. De spanning over het slagen brak in een daveren de ovatie, die tot in de bergen door klonk. In haar met glinsterende steen tjes besprenkelde blauwe toiletje wer velde Sjoukje over de, door acht gra den vorst bikkelharde ijsvlakte. In hoog tempo legde zij haar figuren op het ijs. Magnifieke sprongen en pirou ettes schitterden als edelstenen. De grote klasse van onze kampioene opge bouwd in een jarenlange training, waar mee zij reeds op 7-iarige leeftijd be gon -die zich reeds in de verplich te figuren had geopenbaard, kwam nu nog meer tot uiting. De muziek uit Gradation Ball van Strauss klonk als een feestouverture en ieder deelde in de vreugde. D, top, waarvan Sjoukje het vorige jaar te Davos werd afge houden door de Oostenrijkse Hanna Walter had zij nu bereikt. En toen Joan Haanappel als derde na Regine HeiG°r op het erenodium klom, feliciteerde zij haar rivale met een kus en een omarming. Met sta- ïion was op dat moment een stukje Nederland. Er waren meer voortreffelijk gere den kueren en het was daarom zo jam mer, dat Joan Haanappel ditmaal niet tot haar beste prestatie kwam. Al spoedig in de kuer op balletmu ziek van Ghiselle van Adam mis lukte een sprong, en dit brak de ca dans. Deze mislukking, die nog door een enkele andere werd gevolgd, knaag de aan haar zelfvertrouwen en het viel niet meer te loochenen: Regine Heit- zer had haar overtroefd, want reeds vóór onze landgenote had de Oosten rijkse haar kuer gereden waarmee zij het publiek, in extase bracht en de ju ry tot een hoge puntenwaardering. Sjoukje Dijkstra had zaterdag de weg naar het Europees kampioenschap die zij reeds op de eerste dag plaveide met 2 voortreffelijk gereden verplichte fi guren, verder geëffend. Niet minder dan ruim 40 punten be droeg haar voorsprong op Joan Haan appel, die al sterk bedreigd werd door de steeds verder oprukkende Oosten rijkse Regine Heitzer. Vooral in de laatste twee van de serie van zes ver plichte figuren, e-en paragraaflus voor waarts en een tegendrie-paragraaf ach terwaarts, liep de Oostenrijkse veel, van haar achterstand in. Giletti kampioen De Fransman Alain Giletti heeft de kroon van Europees kampioen kunst rijden, die hij reeds droeg in de ja ren 1955 tot en met 1957, terug. In de laatste twee jaar veroverde de Tsjech Karol Divin de titel, die hij door een blessure ditmaal niet kon ver dedigen. De kans, hem hierdoor on verwacht in de schoot geworpen, heeft Giletti zich niet laten ontglippen en met groot machtsvertoon schreef hij wederom zijn naam in het gouden boek van de ISU. De ruime voorsprong, die Giletti bij de verplichte figuren reeds opbouwde, verdedigde hij met de hoogst gewaardeerde kuer van de avond op fraaie wijze. Uitslagen Heren: 1. Alain Giletti (Fr.); 2. Nor- bert Felsinger (Oostenrijk), 3. Man fred Schnelldorfer (Did)4. Alain Cal- mat (Frankrijk); 5. Gutzeit (Duits land). Dames: 1. Sjoukje Dijkstra (Neder land) Europees kampioene met 1702.9 pnt; 2. Regine Heitzer (Oostenrijk) 1625.8 pnt; 3. Joan Haanappel (Ned.) 1602.7 pnt; 4. Karin Frohner (Oost 1556.6 pnt; 5. Jana Mraskova-Doceka- lova (Tsjech) 1547.7; 6. Anna Galma- rini (It.) 1541.1; 7. Patricia Pauley (GB) 1528.7. GARMISCH PARTENKIRCHEN, 7 febr. Het organisatiecomité van de Europese kampioenschappen deelde of ficieel mede dat de Westduitse lna Bauer op verzoek van haar vader be sloten heeft zich uit de wedstrijdsport terug te trekken. Men veronderstelt dat de houding van haar vader bepaald is door het geringe succes van lna Bau er in de verplichte figuren. In de strijd om het Nederlandse kampioen schap middengewicht worstelen wist de kampioen van vorig jaar, Weitner van Hercules, zijn titel te prolongeren. De litel in het zwaarmiddengewicht werd behaald door Karsten van Achilles. Aan het Olympisch ijshockeytoernooi te Squaw Valley zullen de Ver. Staten, Rus land, Zweden, Tsjechoslowakije. Finland, Duitsland, Australië, Canada en Japan deelnemen. sie van de KNSB zich echter berade® over de vraag of het na de teleurstel" lende, om niet te zeggen uitgesproKe" slechte prestaties ran Wim de Graa® tijdens dit kampioenschap nog wel ver' antwoord was hem naar Squaw Valled uit te zenden. Tenslotte heeft men betere prestaties van De Graaff voorgaande weken de doorslag laten geven. Nederland zal dus bij de olj'®^ pische schaatswedstrijden vertegen' woordigd zijn door Van der Grift, man, Van den Berg, Broekman en Graaff. Rusland komt in Squaw Valley me* een zeer sterke equipe. Dat is ons ge bleken tijdens een onderhoud met coach van d Russen, Mikaltsjoek. Me behulp van een Engels sprekende toi vertelde hij, 11 men de ploeg in tw'ef' en gesplitst had; een groep voor o korte afstanden en een groep stay®: Voor de 500 m. zijn aangewezen Grisjm, Gratsj, Malisjev, Sjilkov en Zaitsev; voor de 1500 m. Grisjin, Sjilkov, Zait sev, Stenin de huidige wereldkam pioen en Veronin. Voor de 5000 en 10.000 m. wordt een keus gemaakt uit Gontsjarenko, Sjih' kovsky, Kosisjkin, Kotov en Stellbaum Die namen horend en wijzend op d® resultaten van dit toernooi om het we reldkampioenschap, opperden wij da' er heel wat medailles naar Rusland zon den gaan. „Van mij zult u zoiets m®* horen", antwoordde de heer Mikai sjoek. „Kijk bijv. naar deze wedstrij den. Had u gedacht, dat Johannesen geen schijn >/in kans zou hebben, z?" wel op de 1.500 als de 10.000 m? kan het ons gaan in de V.S. Bo vendien zult u ook geboord hebben, dal Amerika een zeer snelle sprinter heef Disney heeft al 40.3 gereden, 0.1 se slechts boven het wereldrecord Grisjin. En kijk ook naar Pesman. heeft nu de 10.000 m. gewonnen. J kan zoiets ook doer in SquaW vaiiey- Nee, ik voorspel niet dat het schaai- sen op de winterspelen een Russisc aangelegenheid zal zijn". BRUSSEL, 7 febr. - De Nederland wielercombinatie Schulte-Post is in hs „Palais des Sports" als tweede geëindw. internationale koppelwedstrtj0"' Winnaars werden Van Steenbergen e*> Severeyns, die een afstand aflegden Vd 53,940 km en daarmee een nieuw haai record vestigden. Schulte en Post had de slechts 20 meter achterstand. Peter Post eindigde als tweede in ee® afvalwedstrijd, die gewonnen werd do® de Belg George Mortiers. In een andei afvalrace klasseerde Plantaz zich a derde achter Decorte en Joosen. De belangrijkste koppels namen voor' deel aan een internationale ploege® omnium, waarin Van Steenbergen e.v®ar eens triomfeerde. Hi; had nu de sprint® Debakker als partner. De Belgen beha»' den 5% punt. Roger Rivière reed z". eerste 'ïaamvedstrijd in dit winterse' zoen en werd met de Luxemburger G» len derde. De formqtie Schulte-Derkse plaatste zich als vier "e. Het Belgische koppel Rik van Stee' bergen-Emile Severeyns won zaterdaF avond in het Antwerpse Sportpaleis vo j de derde achtereenvolgende keer ®,g „Europees Criterium", een internation® koppelrit over 100 km. De Nederland^ combinatie Schulte-Post klasseerde z' als vierde. elk Twee Nederlandse koppels „'ie renners - zullen dit jaar aan de Zesdaagse van Antwerpen, die 26 februari begint. Het zijn de combi® ties Schulte-Post-Plantaz en Wagtm® Voorting-De Groot. De Belg -idag in een m .j, nationale cross country over 11 km f 35 min. 51 sec. voor zijn landge®g. Emile Alonsius in 36.09 en de Britse V litieman Stan Eldon, die derde werd HANNUT. 7 febr. - tet Leenaert zegevierde zondag in een m 36 min. 15 sec. Onze landgenoot Fr®®» «JU uuu. X«J act. VJI1ÓC laiiugcuuw» Kunen was de beste Nederlander zijn twaalfde plaats. „ey- Te Leiden was de b-klasser A. dens van Zeeland Sport uit Vlis®™]o- de snelste atleet in de nationale ®o- j pen. Hij liep over de 3500 leter eer„, van 12 min. 57. sec. Bij de dames ws-. i Nederlandse recordhoudster op d.p meter Gerda Kraan superieur^ ZO de race over 1000 m in 3 min. 23-4 De ploeg van Italië 2 heeft te o het wereldkampioenschap 4-persoon gewonnen. >tle V1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 8