NIEUWE EERSTE NEDERLANDSCHE POLITIEKE STORM rond de Lauwerszee Socialistisch amendement in Tweede Kamer verworpen geluwd Laatste getuige a charge in proces Van R. Kapitein-vlieger staat weer terecht voor diefstal Als barofficier zou hij geld uit de messkas hebben genomen NU 29 ASPIBIN Christelijk dichterschap I Eisenhower in nieuwe hoofdstad van Brazilië Tien uur in open reddingboot De tribune is geen Bühne Kanza uit Abako gestoten Indonesische hutbediende nog bijtijds in Boston aangekomen Minister dringt aan op uitbreiding Schiphol Bemanning Engonid vandaag aan wal Politieman tegen het hoofd getrapt Celmaten zitten weer Terug uit Brussel Melk gelden in beslag genomen Hoge Raad Hulzenaffaire naar Hof te Arnhem verwezen Nederlander wegens smokkel veroordeeld werkt snel en veilig Gabriël Smit WOENSDAG 24 FEBRUARI 1960 PAGINA 3 Kapitein berecht S°ldaat gewond bij legeroefening Tegen dienstbevel losse houten patronen gebruikt Den Jh'litair HAA°' OVER DE GOEDE TOON EN GLADSTONE Eén jaar en acht maanden geëist tegen los-arbeider r~r Wyïl Een hoofdstukje sportetiquette Hoe is het met U gesteld leeft U erg méé, als U een wedstrijd bijwoont? Dat siert U - enthousiasme is een schone deugd. Maar o wee de sport- adept die zó in vuur en vlam raakt dat hij zijn omgeving geheel vergeet en een solo voorstelling geeft met weidse gebaren en grote sprongen. Talloos zijn de gevallen waarin een goal op het veld gepaard ging met gebroken brillen en gekneusde ledematen op de tribune! Wees dus blij op een beheerste manier! x Vier het doelpunt met het sé presenteren van een Gladstone. rjjL De sigaret die - met of zonder filter - iedereen voldoening schenkt. B.V.L. wil ongeldigver- klaring landbouwschap VOORNAAM EN AANGENAAM Advertentie produkt (Advertentie) N.E.N I}an onze parlementaire redacteur) HAAG, 23 febr. De politieke rond de Lauwerszee is in de Vni-o *famer na een paar voor de er- w„,n, minister Korthals ongevaarlijke rien geluwd. De socialisten had- afsi *Yeer nieuwe argumenten voor het van de binnenzee naar voren naald, maar de minister kraakte het na het ander en triomfeerde toen Jner met e6 tegen 52 stemmen een ,?en'dement verwierp, dat dezelfde trekking had als de motie Burger, die j, vorige week reeds naar de ijskast *s verwezen. De KVP liet weten dat het amende ment anti-democratisch" was en dus voor de fractie niet aanvaardbaar. "eer Jos Maenen deed deze me- d? oedelmg met een gezicht alsof hij van mets wist. De droogkomieke Limbur ger zei, dat de Kamer de vorige week m een poging had afgewezen om de regering geen uitstel meer te willen /er- leiwn. Sindsdien was er niets meer ver anderd. Dus was er geen enkele reden voor dit amendement. De PvdA trapte Prompt in de val, waaraan de lachende prof. Romme wel niet geheel vreemd ral zijn geweest, en nam alles ernstig en verontwaardigd op. Men proefde in deze repliek ook een afstraffing van de socialisten om hun onhebbelijkheid van herhaaldelijk in het debat het voor te stellen alsof de KVP in het parle ment zich helemaal voor de Lauwerszee- problemen zou interesseren. Dr. Kortenhorst kreeg een ogenblik handen vol werk om interrupties van geschreeuw van het duo Burger-Pos- thumus te onderscheiden, waardoor iedere gedachtenwisseling onmogelijk Werd. Maar minister Korthals zorgde voor de knock-out door de socialisten voor te houden hoe zij jarenlang met geen woord over de Lauwerszee gerept hebben en nu ineens indruk willen ma ken door de regering geen twee maan den uitstel meer te willen geven. Ook het argument, dat de socialisten Jn de tekst van de Deltawet meenden t vmden, waarin staat dat naast de ■«sluiting van zeearmer de regering 24 febr. Het hoog ho»'lalr gerechtshof heeft gisteren in ee^er heroep behandeld de zaak ^gen v'an .i "iar'Se kapitein, die bij vonnis °ord i krijgsraad te Paramaribo is ver ts,, ee'd tot drie weken militaire deten tie v°orwaardelijk, met een proeftijd Öe 'Wee jaar, omdat hij in strijd met bi-,,-1 Seven orders bij een oefening ge- ten heeft laten maken van losse taou- Soln Patronen, tengevolge waarvan een uaat verwondingen heeft opgelopen. De kapitein verklaarde in beroep te zl)n gekomen omdat men hem bü een acht uren durend verhoor niet heeft toe gestaan op hem gestelde vragen an ders te antwoorden dan met „ja" of „neen", waardoor hem de gelegenheid om zijn handelwijze te verklaren is ont nomen. Beklaagde heeft op een door hem bij zijn superieuren ingeleverd plan voor deze oefening, waarin het voorgenomen gebruik van deze losse houten patro- hen vermeld was, geen aanmerkingen gekregen. Het verbod tot het gebruik Van dergelijke patronen in geweren was kort tevoren van kracht geworden. Aangezien de munitie was uitgereikt Jheende men dat het in het belang van de oefening geen kwaad zou kunnen in- d[en een niet aan de oefening zelf deel nemende groep daarmede enkele cho- eii z°n afvuren. .De advocaat-fiscaal stelde dat hier moedwillig is afgeweken van een bevel. "0 vorderde bevestiging van het von- Weko verstande dat hij de drie Hik JL Elitaire detentie voorwaarde- Weken anderd wenste te zien in twee UitspraaVk°°8rWaardfel"k- K 8 maart. St t^A, 24 febr. (UPI) Presi- h11 is shower van de Verenigde Sta- Jt>iaMTrmiddag uit Puerto Rico in vjpüiip' "e toekomstige hoofdstad van Ijj^Yciaa»gekomen. Hij werd op het We» kyu-hegroet door president Jusce- de l iv'ts«hek. Ondanks het slechte hoof!?n een grote mensenmassa op het het Amerikaanse staats- jna.poou^groeten. De stad, die voor Mep te Je deel nog in aanbouw is, n W;irn mistroostige indruk. De Het i 11 veelal modderpoelen. dat beide presidenten een Ho WaaH^ var Brasilia" zullen afleg- fu H uiting wordt gegeven aan i- ddaml'dd,democratische vrijheden en van ook „bedijking" van zwakke plekken langs de kustlijn ter hand zal nemen, liep op niets uit. „Bedijking, ja juist, dat betekent dus ook verhoging van te lage dijken. Misschien besluiten wij daartoe, misschien ook niet. Over een paar maanden zult u het weten", aldus drs. Korthals, die heeft toegezegd dat de regering in ieder geval voor het zo merreces een beslissing zal nemen. Een beter overwogen zet op het schaakbord was van de socialist dr. Vondeling, die vroeg of de regering de prioriteitenlijst t.z.t. ook ter be oordeling aan de Kamer zal overleg gen. Minister Korthals kon daarte gen geen enkel bezwaar maken. De minister vond het uitpluizen van wat precies de bedoeling van de tekst van de Deltawet zou zijn, niet oppor tuun. Hij had voldoende aan een uitla ting van zijn voorganger minister Al- gera, die in het parlement steeds op het standpunt heeft gestaan, dat de vei ligheid voor de regering voorop staat. Het gaat er in dit geval slechts om hoe die veiligheid moet worden bereikt. Het is best mogelijk dat dijkverhoging een geëigend middel is. De CH sloot zich dit keer loyaal bij de meerderheid van het parlement aan en liet blijken, dat haar tractie, hoe veel geestverwanten zij ook in het noor den moge hebben, de regering toch niet in de steek zou laten. Freule Wit- waall, die de vorige week nog princi piële bezwaren had geuit, kwam dit zelf vertellen en dreigde alleen, dat de beslissing achteraf scherp gecontro leerd zal worden. Over dat laatste was iedereen, die tegen het amendement stemde, het wel eens. De Kamer heeft duidelijk haar voorkeur voor indijking laten blijken en voorts geenszins het recht van medebeslissen over de prio riteiten laten vallen. Over de Amsterdamse tunnels zei drs. Korthals, dat de regering, los van iedere voorgeschiedenis, een beslissing zou nemen, nu spoedig te verwachten is. Hij gat degenen gelijk, die veron derstellen dat Amsterdam niet zonder hulp van het Rijk tot de bouw van een IJtunnel zal kunnen komen. Hij gaf toe dat de staatssecretaris van Marine het standpunt inneemt, dat het Marine-etablissement, als de IJtunnel zou doorgaan, dan maar lie ver geheel moet worden verplaatst. Een gedeelte verwijderen en verbouwen zou het hele pand en zijn bestemming te veel schaden. Maar de minister voegde daaraan toe, dat algehele ver plaatsing wel de nodige nadelige finan ciële 'onsequenties voor de gemeente zou hebben. Op de vragen uit de Kamer, of het standpunt van de staatssecretaris voor de regering nu beslissend is, luidde het antwoord: uiteraard is het een van de factoren, die bij de beslissing een rol gaan spelen. De vraag welke bijdrage het Rijk eventueel voor de IJtunnel zal geven, ontweek minister Korthals. Reeds in 1957 heeft de regering Amsterdam dui- e!>schi!.tele rechten van de mens" hoJ&de „men. De regering van de Ver- of Pian ,7 za! steun toezeggen aan 7®n econr,a" President Kubitschek voor i?a Voor ,ISC'b ontwikkelingsprogram- n de verifi -el Amerika. Voorts wordt n.?n een ln8 gewezen op het belang gln§ van Semeensohappelfike verdedi- ^'repdzaJi et gehele continent en van keren ."trekkingen tussen de vol- JP'Pister A™e.rika- De Amerikaanse ter, eri y.an buitenlandse zaken, "er l'ancison'1\] BraziljaaP?e ambtgenoot. VerWarim, ?e.grao de, L,ma- zullen de mg later voorlezen delijk gemaakt, dat de stad een veel te hoge Rijksbijdrage had gevraagd. Wanneer niet binnenkort de n.v. Luchthaven Schiphol de nodige maat regelen neemt om tot een uitbreiding van Schiphol te komen, dan zal de minister zelf ingrijpen. Minister Korthals heeft voorts dui delijk uiteengezet, dat de contacten met België over de Schelde-Rijnverbinding nog niet verder zijn dan het stadium van informele besprekingen. Wel is daarbij reeds afgesproken dat spoedig een commissie van Belgische en Neder landse experts aan het werk zal gaan en nog in 1960 rapport zal uitbrengen. Daarna kan dan een overeenkomst tot stand komen die in een verdrag zal worden neergelegd. De minister zei dat men ten onrechte had verondersteld dat hij kritiek zou hebben geuit op de manier waarop de provincie Noord-Brabant het Kreekrak- plan in enkele grote algemene lij nen had ingediend. De minister ad daar alle begrip voor, maar vroeg wel hetzelfde begrip van de Kamer, om dat de regering het plan nu eerst zelf zal moeten uitwerken. Hiervoor is in tensief overleg met de provincie gaan de. LA ROCHELLE, 24 febr. (UPI) De tien bemanningsleden van de Rot terdamse vrachtboot „Engonia" (498 ton)die maandagnacht tengevolge van een plotselinge verschuiving van de lading ijzererts kapseisde en bin nen een half uur zonk, zijn aan boord van een Franse treiler op weg naar La Rochelle, na tien uur lang in een open reddingsboot een storm doorstaan te hebben in de Golf van Gascogne voor de kust van Noord-Spanje. De „Capitaine Quemerais" ontdekte de Nederlanders gisteren tegen twaalf uur in de middag in een kleine redding boot die zij tien uur lang in stormweer drijvende hadden weten te houden. „Het was een wonder, dat zij de nacht in die kleine boot zijn doorgekomen", vertelde schipper Yvon van de treiler via de scheepsradio. „Zij waren zo versuft, dat zjj niet schenen te weten wat er gebeurd was. Het was moeilijk hen te ver staan, omdat zij niet veel Frans spre ken, maar we begrepen, dat de la ding ijzererts tengevolge van de zwa re golfslag plotseling was gaan schui ven. De boot maakte slagzij en kreeg een lek. De mannen hadden nauwe lijks tijd om in de reddingboot te klimmen. Zij vertelden, dat de Engo nia binnen een half uur zonk." (Advertentie) i**- ARNHEM, 23 febr, De officier van justitie bij de rechtbank heeft vandaag een gevangenisstraf van één jaar en acht maanden geëist tegen een 33-ja- rige Nijmeegse losarbeider, die wordt verdacht van zware mishandeling van een agent van politie en van weerspan nigheid. In de nacht van 18 januari jl. werd de politie te Nijmegen gealarmeerd dat er aan de Graafschewer een rel aan de hand was. Twee politiemannen von den daar verdachte, die geweldig te keer ging. Zij maanden aan naar huis te gaan met zijn vrouw. Aanvankelijk scheen hij aan hun verzoek gevolg te willen geven, doch plotseling draaide hp zich om en wierp zich op een van de agenten. Deze vie1 op de grond en verdachte gaf hem een trap tegen het hoofd. De politieman is nog steeds niet hersteld van de daarbij opgelopen her- senblessure. /erdachte zeide zich niets meer te kunnen herinneren. Hij was dronken. Uitspraak 8 maart. MAASTRICHT, 24 febr. Een 34-ja- rige mandenvlechter en een 4O-jarige monteur, die elkaar in de gevangenis te Leeuwarden hadden leren kennen, ston den gisteren voor de rechtbank hier te recht omdat zij gezamenlijk een aantal inbraken hebben gepleegd. De officier van justitie eiste tegen eerstgenoemde, die twaalf veroordelingen achter de rug heeft, twee jaar en tegen de ander an derhalf jaar gevangenisstraf. Indertijd kwamen beide inbrekers on geveer gelijktijdig vrij uit Leeuwarden. De jongste ontdekte bij zijn thuiskomst dat zijn vrouw en kinderen elders hun heil hadden gezocht. Hij kon hen niet opsporen en besloot dienst te nemen in het vreemdelingenlegioen, doch werd niet aangenomen. Terug in Nederland zocht bij zijn oude celmaat op en samen gingen zij het inbrekersvak beoefenen. Hun buit: kleding, levensmiddelen, iabak en dergelijke, verdeelden zij gelijkelijk. Tot de tenlaste gelegde inbraken be hoorden er die gepleegd waren te Til burg en te Maastricht. De verdachten bekenden het ten laste gelegde. 1 Uitspraak 8 maart. if— LEOPOLDSTAD, 24 febr. (AFP) De vice-voorzitter van de Abako, Da niel Kanza, is van zijn functie ontheven en uit de partij gestoten, aldus is in een door de Abako uitgegeven communiqué meegedeeld. Kanza, die een vboraan- staand politicus in het gebied van Thfis- stad in Neder-Congo is en het blad „Con go" uitgeeft, heeft op de Ronde-Tafel conferentie te Brussel Kasavoeboe, de leider van de Abako, verweten dat hij besluiten nam zonder de afvaardiging van de Abako van tevoren te raadple gen. Voorts zijn Edmond Nzeza-Nalndo en Simon Nzeza. die beiden deel uit maakten van de afvaardiging naar de Ronde-Tafelconferentie, tot nader order in hun functie in de Abako geschorst. ELBURG, 23 febr. Een deurwaar der uit Kampen, vergezeld van de po litie, heeft bfi de coöperatieve zuivel fabriek te Kamperveen, beslag gelegd op de melkgelden van vijftien boeren, bij de zuivelfabriek Van Heel te Ol- debroek van zestien en bij de V.V.M. te Nunspeet van twaalf boeren. Deze veehouders, die hadden geweigerd de heffingen van het landbouwschap te voldoen, wonen tussen Wezep en Nuns peet. Van de overige fabrieken is nog niets bekend. Het beslag wordt opgeheven als de boeren de heffingen betalen. Voor deurwaarderskosten wordt een bedrag van 50 gulden berekend. Indien het tot een proces komt mag en kan de fa briek of de boerenleenbank niiet eerder aan zijn leden weer uitbetalen totdat de heffingen zijn voldaan aan het Land bouwschap evenals de deurwaarder en de proceskosten, welke ook in de hon derden guldens zal lopen. De „Landelijke Vereniging voor Be- drijfsvrijheid in de Landbouw" (B.V.L.) heeft aan de minister van Landbouw en Visserij een open brief gestuurd, waarin het verzoekt het Landbouw schap als ongeldig te verklaren. Vol gens de brief heeft het landbouwschap niet de instemming van de meerderheid der Nederlandse boeren, zodat het tot stand is gekomen in strijd met de wet op de P.B.O. Aanleiding tot het schrij ven van deze brief is bovengenoemd beslag. Naar van de zijde van het bestuur werd meegedeeld, telt de B.V.L. tus sen de zeven en achtduizend leden, hoofdzakelijk in het oosten des lands. A SIZE 20 STUKS F DEN HAAG, 34 febr. Het hoog militair gerechtshof heeft gisteren on der presidium van mr. J. W. U. Doorn bos een zeer groot gedeelte van zijn zitting gewjjd aan de behandeling van de zaak tegen een 38-jarige reserve kapitein-vlieger, die in beroep was ge- komen van een vonnis van de krijgs raad te 's Hertogenbosch, waarbij hij veroordeeld is tot twee maanden ge vangenisstraf met ontslag uit de mili taire dienst, wegens het zich toeëigenen van gelden uit de kas van de officiers mess van de vliegbasis Eindhoven van de Kon. Luchtmacht. Beklaagde ver klaarde in beroep te zijn gekomen om dat hij onschuldig is. De advocaat-fis caal vroeg bevestiging van het vonnis van de krijgsraad. Op 28 januari 1959 werd de kapitein tot barofficier van de officiersmess op Eindhoven op tijden dat het druk was hielp hij de messbedienden wel eens met de bediening en het wisselen van geld. Daarmede ging hij zijn bevoegd heid te buiten, want hfi had als het er op aan kwam niets met het geld te maken. In de eerste week, dat beklaagde bar officier was, constateerde hij een tekort in de kas. Hij waarschuwde de veilig heidsofficier en er werd een onderzoek door de Kon. Marechaussee gelast. Een tweetal getuigen, beiden barbedienden, verklaarden, dat er voordat de kapi tein barofficier werd altijd grote kas- overschotten waren, daarna niet meer. Zij vertrouwden de kapitein niet en hielden hem daarom in het oog. Meer malen hebben zij hem toen bij de kas geld in zijn zak zien steken, zo zeiden zij. De raadsman zei onder meer aande hand van de bescheiden op de vlieg basis geconstateerd te hebben, dat er, voordat de kapitein barofficier werd, een penningmeester is geweest, die de gehele administratie van de bar in de war heeft laten lopen. De nieuwe pen ningmeester was er toen nog niet in geslaagd de administratie weer in het juiste spoor te krijgen. Ook is gebleken, dat een der barbedienden enige malen bfi het aanslaan van het kasregister op de knop „nota" drukte, waarna de kas openging en de bediende het door hem voor consumpties ontvangen geld wis selde. Andere keren werden geringere bedragen op het kasregister aangesla gen dan aan geld voor de consumpties was ontvangen. De raadsman zei zich, hoe verder hij nij zijn onderzoekingen was gevorderd, niet aan de indruk te hebben kunnen onttrekken, dat er in dit geval naar een zondebok is gezocht. De verklaringen van de getuigen ter zitting wijken af van de verklaringen voor de officier militair en ze staan op sommige punten lijnrecht tegenover elkaar. Hij bepleitte vrijspraak subsiJair een hernieuwd onderzoek. Uitspraak 8 maart. AMSTERDAM, 24 febr. (Reuter, AFP, UPI) Gisteren sloot de openbare aanklager in het proces te Boston te gen de Nederlandse radiotelegrafist Van R., die wordt beschuldigd van moord op de 23-jarige Lynn Kaufman, in eerste aanleg zijn aandeel af met het doen horen van de 33-jarige Indo nesische hutbediende Gadong, die op kosten van de Amerikaanse regering per vliegtuig van Thailand naar Bos ton was overgebracht, om te kunnen getuigen. Gadong, afkomstig van het eiland Ma- doera, werd gehoord via een zekere Robert de Visser, een voormalig inge zetene van Soerabaja en vroeger leger- tolk, die thans in Massachusetts woont, en die Engels, Maleis en Nederlands verstaat. Hij vertelde op de avond van de 18e september de dag waarop Lynn Kaufman stierf twee of drie minuten na half acht met een sinaas appel naar de hut van Lynn te zijn gegaan. Hij klopte driemaal, maar kreeg geen antwoord. Zijn getuigenis stemt niet overeen met de verklaring van mevrouw Spector, de echtgenote van Lynn's werkgever, prof. Spector. Zij getuigde Gadong omstreeks acht uur bfi Lynn Kaufman's hut te hebben ont moet. Zfi had gedempte geluiden in de hut gehoord en Gadong verteld dat miss Kaufman „zeeziek" was. Gadong zeide dat Lynn Kaufman niet was komen dineren omdat zfi zich niet goed voelde. Daarom was hfi ook met een sinaasappel naar haar hut ge gaan. Overigens nam mevrouw Spec tor de sinaasappel in ontvangst. Hfi be vestigde dat Van R. omstreeks half zes in de bar een glas gin en een flesje bier dronk. Door de verdediging onder vraagd getuigde hfi. dat in de fruit schaal in de eetzaal uitsluitend sinaas appels lagen toen zfin dienst daar om half acht afliep en hfi naar de hut van Lynn Kaufman ging. Andere getuigen hebben verklaard Van R. een appel te zien nemen nadat hfi na het diner te hebben beëindigd eerder de eet zaal verliet. Zoals bekend werd na de verdwijning van Lynn Kaufman in haar hut een appel gevonden. Voordat Gadong werd gehoord ver zocht de openbare aanklager de jury kennis te nemen van twee weerrappor- ten en aandacfit te besteden aan de ver anderingen in het ene en het ontbre ken van veranderingen in het andere. Reeds eerder is komen vest te staan dat veranderingen zfin aangebracht in de tfidopgave van ontvangst van de weerrapporten. Het was de taak van Van R. alle communicaties te behande len. McAuliffe voerde ook een logboek waarschijnlijk van Van R. als be wijsstuk aan. Hfi verzocht de jury ken nis te nemen van het ontbreken van de zin: ,,Had weinig hoop bfi de eerste boei". McAuliffe betoogt dat Van R. deze boodschap naar de kustwacht heeft gezonden om het zoeken naar Lynn Kaufman te bemoeilijken. Daarna kwam de verdediging met haar getuigen a décharge Twee beman ningsleden van de Utrecht versctoien in de getuigenbank. De tweede hofmees ter L. van Dorp verklaarde dat hp even over zeven op de fatale avond naar de hut van miss. Kaufman, was gegaan om te vragen waarom zfi niet aan het ainei (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 23 febr. De Hoge Raad heeft vanmorgen arrest gewezen in de zaak tegen twee directeuren van een Utrechtse metaalfabriek. Het von nis van het Amsterdamse gerechtshof is vernietigd en de zaak is verwezen naar het Hof te Arnhem. De procu reur-generaal had 26 januari geconclu deerd tot verwerping van het cassatie beroep, dat de twee directeuren tegen het vonnis van net Hof te Amsterdam hadden ingesteld. De directeuren waren indertijd ver oordeeld tot drie maanden gevangenis straf, omdat zij bij de uitvoering van het contract met het Directoraat Mate rieel Landmacht tot het omsmelten van oude patroonhulzen in de fabriek frau de hadden gepleegd. De procureur-ge neraal had in zijn conclusie gesteld, dat er formeel sprake was van ver duistering en opzettelijke wederrechte lijke toeéigening. omdat uit de getui genverklaringen duidelijk was geble ken, dat de fabriek alles wat niet door smeltverlies verloren ging had moeten terug geven. was verschenen. Toen zfi antwoordde, aldus getuige, klonk haar stem alsof zfi gehuild had. Volgens hem was de deur op slot en had hfi de indruk dat zfi al leen was. Hfi had haar niet gezien. De hofmeester vertelde dat hfi omstreeks vfif over zeven de trap oprende. Eerder had de 12-jarige Stephanie Spector, dochter van mrs. Juanita Spector, ge tuigd dat zfi van R. de trap op had zien rennen omstreeks kwart over ze ven, maar zfi erkende dat zfi slechts de benen had gezien. De volgende getuige was J. van Brum- melen, tweede officier van de Utrecht. Hfi vertelde dat hfi die avond op de brug Van R. had gesproken. Hfi kon zich de tfid echter niet precies meer herinneren. Het was kort voor de loods het schip verliet, hetgeen volgens het logboek om vfif voor half acht plaats had. NORDHORN, 24 febr. (UPI) Elf personen onder wie een Nederlander zfin gistermiddag door het schepenge recht alhier veroordeeld tot voorwaar delijke gevangenisstraffen en geldboe tes wegens smokkel over de Duits-Ne derlandse grens. Zfi werden er onder meer van beschuldigd 1336 kilo Neder landse boter, 200 sigaretten, 400 ciga- rillos, 25 kg. koffie en acht wollen de kens via de grenspost Springbiel bfi Bentheim zonder aangifte naar Duits land gebracht te hebben. De Nederlander, een vrachtrijder uit Hengelo, kreeg acht maanden voor waardelijk, een boete van duizend mark, en een verplichting tot schade vergoeding van 5964 mark. (Advertentie) TT et huis van Gabriël Smit en de zijnen staat aan alle kan ten open voor het licht en het ligt, naar zijn vaste overtuigingnog juist in het Utrechtse. Al woont hij buiten Laren aan de Gooiergracht, hij is geen „Goyers kind" en zeker niet vervallen in Gods toren". Zijn dich terschap is vervuld van genade en van een ernstige sociale bewogenheid, die juist door zijn per soonlijke beleving een mystieke vlucht heeft genomen. De ze vlucht is won derlijk gebonden aan het leven, dat in Utrecht, niet ver van de plaats waar vroeger de kluis van zuster Bertken stond, morgen vijf tig jaar geleden voor hem een aanvang nam. Gabriël Smit en Utrecht zijn onver brekelijk met elkaar verbonden. De grond, waarop zijn huis staat, is door geschillen van mid- rin^rnLwernood aan grenscorrecties ontkomen en voor het Vtrechtse behouden gebleven. Dit tot vreugde van de twmtigste-eeuwse dichter Ga briël Smit die zo vrij is zich te houden aan de vroegere scheidingslijn, o.a. zijn Gooiergracht. Dit geeft hem het vertrouwde gevoel niet te ver van zijn S'a Wi'/ hebben enkele jaren geleden tijdens een herfstige samenkomst in de Kpmven Gabriël Smit zijn gedicht „Utrechts Drieluik" (later opgenomen inde bundel „Ik Geloof") horen zeggen. Eens te meer werden wij toen geconfronteerd met zijn verbondenheid met de oude bisschopsstad. Vandaar zijn vreugde, niet al te ver er vandaan te leven. Een dezer dagen zijn wij bij hem op bezoek geweest, eerlijk gezegd zo met. ae gedachten spelend, een wat vermoeid man te ontmoetendie, herstellende van een naar het zich aanvankelijk liet aanzien vrij ernstige ziekte, nu aan de hetere hand is. Wij hebben alles van de betere hand gemerkt. Hij zag er best uit, begroette ons uitermate opgewekt en begon onmiddellijk een sierlijk van de hak op de tak springend gesprek, met vlugge gebaren, nu en dan opstaand van zijn werktafel, vriendelijk luisterend ook en behulpzaam. Het was geen grap toen hij op 1 april van het vorige jaar te horen <reeg dat hij voor onbepaalde tijd zich in acht moest nemen. De cyclus van werkzaamheden journalistiek, litteraire arbeid, lezingen en radio werd. rigoreus de deur gewezen,' twee vierkante meter en de nog grotere toewijding van zijn vrouw bleven Voldoende om snel de oude te worden. En voor de rest? Wat doet een man, die bijna nooit overdag een gedicht heeft geschreven, die van zichzelf bekent, dat hij een typische nachtuil is (maar dan wel reikend naar het licht), die dag in dag uit de krant toch eigenlijk niet kon missen, die op sjouw was avond aan avond om iets te vertellen van wat hemzelf zo intens bezig houdt? Hij is gewend aan de stilte rondom het huis en luistert met de zijnen naar muziek, zijn disco theek wordt gekenmerkt door Mozart, speelt graag quatre-mains met zijn vrouw begint nu alweer voor zichzelf en de krant schrijven, zachtjesaan, en probeert zijn blauwogige kleinzoon Jeroen aan het praten te krijgen. Nog even over Utrecht. Hij laat mij een lijst zien. „Dit heeft de ge meentesecretaris van Utrecht voor mij uitgezocht." Wij lezen: „19-4-1732 Gabriël Smith, tamboer in het regiment van de Heer Brigadier de Mal- •arade ende Geertuy Werk, jonge dochter aan de Witte Vrouwpoort ie Utrecht." Tussen de Smith van 1732 en de Smit van 1960 staan de namen >an eerbiedwaardige koordirigenten en organisten van ie oud-katholieke kathedraal in Utrecht, zijn voorvaderen. Ritme en muziek zitten hem in het bloed. Evenals geloof en vroomheid en de gave van het gedicht. In de bundels „Ternauwernood" en „Ik Geloof" spreekt dit Christelijk dichter schap op ontroerende wijze; voor 'n grotere kring in zijn psalmenvertaling, die voor de katholieken van deze tijd als 'n levend gebed van de lippen komt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 3