België zal de minimum prijzen handhaven Toekomst Limburgse mijn industrie en welvaart OUDERKERK zal moeten wennen aan het Over kapitalisme IR1CD PAUL VLAANDEREN de tweelini Overstroming in Spanje LEMON HART Beleggers t HOORNLM* *BC,$oU Totdat in Nederland alle steun aan landbouw is afgeschaft VAT 69 Tunnel- financiering geen probleem Raadscommissies zonder CPN Drs. A. C. JRottier bepleit voeren van een „agressieve politiek „We zijn geweldig trots en blij Staatssecretaris stuurt Sjoukje gelukwensen m er is geen incognito Besluit van kleine meerderheid in Amsterdamse raad „Eijo S" vlotgelopen Emigrantenmoeder naar stervende dochter VRIJSPRAAK VOOR BANTZINGER EN DE TEKENKUNST Gemeenschappelijk landbouwbeleid Kort geding tegen Varagids ingetrokken Geen duikboten in Golfo Nuevo meer? risico M Wi DONDERDAG 25 FEBRUARI I960 FINEST SCOTCH WHISKY Amsterdamse wethouder: Hoge Autoriteit sprak over schrootfraude mevrouw! FELISOL écht kleurecht Jongen onder wiel van vrachtauto gedood miianeeriioiiBmemn l^lto^inil^MCTTlQ Drieduizend gulden boete Bloembollen-export zonder vergunning 99 Dr. Van Royen verzoekt „Life" om correctie Moeder van Sjoukje juist nu aandelen spreidt omwisseling beleggingsdepót H.B.B. beleggingsfonds onroerende goederen goede verhouding deskundig advies N V. H0LLAND8CHE BELEGGING EN BEHEER MAATSCHAPPIJ - ,1 De tijd, dat Eric, Svein en het meisje roerloos, bijna zonder te durven ademen in hun nauwe schuilplaats zitten, lijken een eeuwig heid en het drietal slaakt een zucht van verlichting als Eric met een snelle blik naar buiten fluistert: ,,Ze zijn weg." Zij besluiten echter voorlopig nog niet tevoorschijn te komen. „Vertel nu eens wie ge zijt en wat er gebeurd is" fluistert Eric tot het meisje, „daar hebt ge nu de tijd voor." „Mildred is mijn naam," antwoordt het meisje gedempt. „Met mijn goede broeder Wigberth bleven wij bjj Grimthan Cathlan, de Pictenkoning. „Maar gij zijt toch niet van het volk der Pieten?" onderbreekt Eric haar, en zij schudt verontwaardigd het hoofd. „Wij zijn broeder en zuster van Vortigern. Koning der Britten en, nu heb ik ontdekt, dat de Pieten een grote aanval op Brittannië gaan ondernemen. Daarom vluchtte ik, om mijn broeder Sigberth te waarschuwen. Begrijpt ge?" Eriö staart haar even zwijgend aan en het duizelt hem. „Een Brits» prins en prinses aan het hof van de Pictenvorst terwijl deze een oorlog voorbereidt tegen de Britten. Dat laatste overvalt hetf» niet. De geweldige troepenverplaatsingen die hij gezien heeft duid' den al op zoiets. „Maar wat heeft een Britse prins te doen bij zijn doodsvijand", zegt hij, „en gevlucht om uw broer te waarschuwen. terwijl die„Nee, dat vergat ik te vertellen, Wigberth is enkele dagen geleden op weg gegaan naar de kust om zich in te schepen met de gevangenen, die de Pictenvorst hem meegaf" vult he4 meisje haastig aan. „Een gevangene?" stoot Eric uit, „kent ge de naam van deze gevangene?" hebben; BRUSSEL, 24 febr. De Belgische minister van landbouw, de heer De Vleeschauwer, heeft verklaard dat Bel gië het stelsel van minimumprijzen voor land- en tuinbouwprodukten zal handhaven „totdat in Nederland alle overheidssteun aan de landbouw zal zijn afgeschaft." De minister zeide dit in de landbouw- commissie uit de kamer van volksver tegenwoordigers bij de bespreking van de op de neluxconferentie van za terdag j.1. bereikt" resultaten. Hij -ei- de, dat op dit ogenblik in Nederland in de zuivelsector subsidies worden verleend tot een bedrag van zes tot zeven miljard frank (450 tot 525 mil joen gld.) per jaar „zodat van vrije concurrentie geen sprake kan zijn." In de kamercommissie was haar aanleiding van de bepalingen voor de invoer van groenten en fruit in België de vrees geuit, dat dit gevaren inhoudt voor de afzet van Belgische produkten op de binnenlandse markt „gezien het feit, dat in Nederland voor de uitvoer van landbouwprodukten speciale vei lingen worden gehouden /aarop de prijs wordt opgedreven om naar België te mogen uitvoeren." Voorts werd opgemerkt, dat „het re gelmatig gebeurt, dat door Nederland terugbetalingen worden verricht aan exporteurs, of dat deze fictieve prijzen opgeven, die bovein de vastgestelde ver koopprijs liggen. Hierdoor kunnen zij blijven uitvoeren naar België, ook wan- (Advertentie voor de man die weet wat hij wil en een goede smaak heeft. U herkent hem direct aan zijn vaste gewoonte: (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 24 febr. Amster dam kan de bouw van de IJ-tunnei zelf financieren, zonder dat het begro tingsbeeld daardoor aanzienlijk zou verslechteren. De stad investeert jaar lijks ongeveer 250 miljoen in openbare werken. Door temporisering van een aantal werken zal het mogelijk zijn de noodzakelijke gelden op te nemen, zonder dat een overdadig beroep be hoeft te worden gedaan op de natio naal beschikbare middelen. De Amsterdamse wethouder van fi nanciën, mr. R. van den Bergh, die dit in de raad mededeelde, liet in het midden of de hoofdstad zal trachten door tolheffin- het geïnvesteerde geld weer terug te winnen. Hij constateerde cryptisch dat „Amsterdam kans ziet in komstenbronnen bij de tunnel te schep pen". Voor de financiering overweegt men een normale lening bij de Bank voor Nederlandse Gemeenten of een zelfstandige lening. Het gemeentebe stuur blijft vertrouwen dat men met het Rjjk tot een overeenstemming zal komen inzake de rente en aflossing van de lening. AMSTERDAM, 24 febr. Met de kleinst mogelijke meerderheid (22 te gen 21 stemmen) heeft de Amster damse raad besloten geen verandering te brengen in het uit 1955 stammende besluit, om de communisten te weren uit de commissies van bijstand. Zulks geschiedde naar aanleiding van een voorstel van het pacifistische raads lid Redeker, waarin herstel van de si tuatie van voor 1955 werd gevraagd. Ditmaal waren alleen de PvdA en de KVP tegen de terugkeer van de com munisten. De heer Den Uijl (PvdA) vond dat de situatie niet veranderd was sinds het bewuste besluit werd ge nomen als represaille tegen de houding van de communisten tijdens de .ta king bij het gemeentepersoneel. De heer Elsenburg voegde er namens de KVP aan toe, dat zijn fractie na rijp beraad geen reden had gevonden om thans naar aanleiding van het voor- stel-Redeker haar houding te wijzigen. De overige fracties (VVD, Prot.Chr:.,- telijken, PSP, Partij-Sportbelangen en uiteraard de CPN) waren vóór terug keer. Bij de stemming viel het op dat ook de prot. christelijke wethouder In 't Veld zich vóór het herstel van de oude situatie verklaarde. LUXEMBURG, 25 febr. De com missie voor de interne markt van het Europese Parlement heeft van gedach ten gewisseld met de Hoge Autoriteit over de stand van de controlewerk zaamheden in verband met de onregel matigheden in de schroothandel, over het vraagstuk van de concentratie van ondernemingen in de staalindustrie en over het vraagstuk van de organisatie van de verkoopkantoren voor kolen uit het Roergebied. De commissie stelde opnieuw vast, dat de Nederlandse schroothandelaar Worms met het aanbrengen van de on regelmatigheden, die een feit blijken te zijn geweest, de gemeenschap een dienst heeft bewezen. De commissie verzocht de Hoge Autoriteit met klem de talrij ke enquêtes naar alle onregelmatighe den, die zich in het schrootverevenings- appara-'t hebben voorgedaan, krachtig voort te zetten en met bekwame spoed alle maatregelen te nemen tegen de strafbare handelingen, welke ontdekt zijn of nog ontdekt zullen worden. neer daar een overvloed is aan be paalde produkten en de minimumprij zen niet worden bereikt." Minister de Vleeschauwer herinnerde er voorts in dit verband aan, dat hij heeft aangedrongen op gemeenschappe lijke prijscontrole en het behoud van de mogelijkheid de grens te kunnen sluiten indien dat nodig mocht zijn. BERWICK, 25 febr. (Reuter) Het 32 ton metende Nederlandse schip „Eijo S", dat de vorige week zaterdag hier aan de grond liep, is gisteren vlot- gekomen. Het schip, dat een lading gerst vervoert, heeft de reis naar Ant werpen voortgezet. In Spanje is de Guadalquivir buiten haar oevers getreden. Vijf duizend families moesten voor het wassende water de wijk nemen naar hoger gelegen gebieden. MAASTRICHT, 23 febr. Tijdens een vandaag alhier door het departement Limburg van de Nederlandse Maat schappij voor nijverheid en handel ge houden beurslunch heeft drs. A. C. J. Rottier, hoofddirecteur van de staats mijnen een bijzonder aktueel onderwerp „De toekomst van de mijnindustrie en van de Limburgse welvaart" behandeld. Allereerst schetste spreker de be langrijke positie, wel' de mijnindus trie in de streek ten zuiden van Roer mond, inneemt. Een kleine 70.000 ar beidskrachten zijn direkt en 22.000 per sonen indirekt bij de mijnindustrie be trokken. Met de gezinsleden van deze arbeidskrachten meegerekend, kan men stellen, dat rond 280.000 bewoners van deze streek direkt of indirekt van de mijnen afhankelijk zijn, of anders ge zegd, ruim 50 pet. van de inkomens is afkomstig van de mijnen, die in de di- rekte inkomenssfeer rond een half mil jard gulden verionen. Een sprekend cij fer is ook, dat de mijnindustrie 65 pet. van de gehele industriële omzet in het gebied bezuiden Roermond voor haar re kening neemt en 45 pet. van de Lim burgse omzet, tegenover een percenta ge van 15 pet. voor de aardewerkindus trie en 10 pet. voor de metaalbedrijven. Het afgelopen jaar, zo constateerde drs. Rottier, was voor de staatsmijnen als concern een gunstig jaar. De lopen de produktie kon worden geplaatst, de produktiviteit steeg aanzienlijk, ondanks vermindering van personeelsbezetting en verdere verkorting van de werktijd; de kolenvoorraden namen erder af dan toe. Bij het vastleggen van vooruitzich ten voor 1960 zal men, zo vervolgde spreker, rekening moeten houden met o.a. kolenprijsverlaging tot een be drag van 30 miljoen gulden mindere opbrengst; verhoging van lonen- en sa larissen, gevolgen van verdere ar beidstijdverkorting, huurcompensaties enz., hetgeen neerkomt op een verho ging van de kosten met 45 miljoen. In totaal dus een stijging van de las ten met 75 miljoen ofwel van ƒ5,50 per ton gedolven produkt. De opgesomde verbeteringen moeten gezien worden in het kader van de al gemene welvaartstijging in ons land. Het is ondenkbaar, dat de mijnen daar niet aan zouden meedoen. Gezien het feit. dat bij stijging van de welvaart de afkeer voor zwaar werk groter wordt, moeten de mijnen op dit punt zelfs voor op gaan. Gebeurt dit niet, dan zou dit naar de mening van drs. Rottier wel eens gelijk kunnen staan met het begin van een neergang, waaruit opstijgen niet meer goed mogelijk is. Voor 1960 is nodig; grote zorg om de concurrentie goed tegemoet te kunnen treden en sterke verhoging van de pro duktiviteit, kortom een agressieve poli tiek op technisch, economisch en com mercieel terrein. Gezien het feit, dat de mijnen van wege hun hoog loon-niveau hoge pre mies aan AOW en AWW bijdragen, zou het rechtvaardig en consequent zijn, wanneer anderen ook de hogere risico's van de mijnindustrie zouden meedragen met betrekking tot de ziekte-, ongeval len- en invaliditeitsverzekering. Verla ging van de sociale lasten is voor de mijnindustrie van enorm belang, aan gezien deze lasten thans 35 pet van het loon uitmaken in deze bedrijfstak, tegenover 13,9 pet in andere industriële sectoren. In de voor de groeiende bevolking van dit gewest zo noodzakelijke ver ruiming van de werkgelegenheid, zal de mijnindustrie in de toekomst maar een gering aandeel daarvan (ten behoeve van de gewone vervanging) voor haar rekening meer kunnen ne men De streek ten zuiden van Roer mond moet derhalve in industrieel opzicht meer harmonisch worden op gebouwd. De eenzijdige industrialisa tie moet worden doorbroken. Alleen op die manier kunnen de verwachte arbeidsoverschotten worden opgevan gen. Het stichten van nieuwe industrieën vergt een vergroting van de_ industriële accommodatie: meer technisch onder wijs; het scheppen van een goed indus trieel klimaat; aanleg van industrieter reinen; verbetering van het transport wezen en bovenal initiatief en vormend (Advertentie) Textiel stoffen met hetFELISOL-etiket zijn kleurechtI Let U dus voortaan op FELISOL. DELDEN, 25 febr. Vanmorgen is de 9-jarige zoon van de landbouwer Beuzel uit Bentelo op weg naar school met zijn fiets onder een vrachtauto ge komen. De jongen kreeg een achterwiel over het hoofd en was direct dood. De vrachtwagenbestuurder had even tevo ren bij de ouders van de jongen rogge geladen. Het ongeluk gebeurde op ruim honderd meter afstand van de boerde rij. vermogen van ondernemers, die goede projecten weten te exploiteren. Staats mijn Beatrix moet, zo merkte spreker in dit verband op, niet te zeer gezien worden als de allesbepalende factor om de welvaart in Limburg te dienen. Het chemisch bedrijf moet zijn eigen weg gaan en proberen om zo goedkoop mogelijk te produceren. Tevens merkte spreker op, dat het best mogelijk is, dat de ontwikkeling in de chemische sector de vestiging van bedrijven bui ten Limburg noodzakelijk maakt. In dit verband hebben de staatsmijnen optie op terreinen bij de Nieuwe Waterweg verworven. Vestiging elders kan ook een gevolg zijn van de noodzaak om deel te nemen in andere industrieën. (Advertentie) JAMAICA RUM Importeurs; JvJ. Melchers Wz., „Olifint' NA ARDEN, 25 febr. Het spaar en reisfonds „Wij komen", dat enkele weken geleden door de Naardense jour nalist M. Beekman werd opgericht, heeft, naar deze meedeelt, zulk een grote weerklank gevonden dat de eer ste emigrantenmoeder zaterdag per K.L.M. reeds naar Australië kan ver trekken om in Sydney haar ernstig zie ke dochter te bezoeken. Deze dochter heeft naar menselijke berekening nog slechts enkele weken te leven. Zoals wij reeds hebben meegedeeld heeft de initiatiefnemer naast het spaar- en reisfonds een extra noodfonds In het leven geroepen waaruit de vol ledige reiskosten kunnen worden be taald voor die ouders wier kinderen in den vreemde door een ernstig ongeluk of door ernstige ziekten worden getrof fen doch die zelf niet over de nodige fi nanciële middelen beschikken. Dit fonds is in enkele weken dank zij de offer vaardigheid van het Nederlandse volk zo snel gegroeid dat daaruit dit eerste noodgeval kan worden betaald. (Van onze correspondent) ALKMAAR, 25 febr. De economi sche politierechter, mr. P. Nolet ver oordeelde gistermiddag een vennoot schap tot een geldboete van 3.000 zulks wegens het exporteren van bloembollen zonder vergunning. De fir ma had tegen betaling van 1500 ge bruik gemaakt van de naam van een exportfirma, die wèl een erkende ex portvergunning had en op deze wijze een partij van 20 miljoen gladiolen- bollen en enkele honderden kilo's kra len (kleine bollen) vervoerd naar een broer van de firmant in Argentinië; de ze broer woont thans in Zeist. Door de transactie had de firma een brutowinst gemaakt van 40.000. De officier van justitie, mr. dr. J. Vellinga had een geldboete van 5.000 geëist. (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 24 febr. De Ouder kerkers mogen van hun mede-inwoner de tekenaar Cees Bantzinger denken wat ze willen, ze zullen toch moeten wennen aan zijn tekeningen, ook al zit daar naar goed schildersgebruik wel eens een naakt onder. Nadat enige tijd geleden een jongetje bij zijn moeder had geklaagd dat „er een schunnige te kening in de etalge van die tekenaar" hing, was er onder enkele ouderparen een stormpje van rechtzinnige veront waardiging ontstaan. De schoenmaker en de slager maakten het bij de politie aanhangig. En Ouderkerk kreeg zijn „zaak", vanmorgen bij de kantonrech ter, waar met een ongelukkig gezicht Cees Bantzinger, met een grote teken map onder zijn arm en zijn vrouw Jet ty Pearl aan zijn zijde, binnen was ko men lopen. Ouderkerk aan de Amstel zelf liet verstek gaan. Het had zich in de processen-verbaal laten vertegen woordigen. Uit de kranten zal het moe ten vernemen dat zowel de officier van justitie, mr. J. A. Bergsma, ais de kantonrechter, mr. G. Haase, de te kenkunst, inclusief haar bescheiden naakten, haar openbaar bestaan wet tigt. Desgewenst kan het dorp de uit slag van zijn zaak vernemen uit de etalagekast van Cees Bantzinger, waar vanavond het betwiste naakt wel weer zal pronken en in de komende tijd tussen de andere prenten wel andere naakten zullen verschijnen. Er zal daar aan de Amstel wel wat steels gerod deld worden, maar zoiets slijt. De tekening kwam uit de map en werd op de groene rechterstafel uitge stald. „Een bescheiden tekening", zei de officier, „een goede tekening zelfs", prees hij. Maar de kantonrechter vond dat er over de kwaliteit niet geoordeeld hoefde te worden. Zou met deze prent nu artikel 451 bis overtreden worden? Dat wil zéggen, was deze „naakte vrou wenfiguur geschikt om de zinnelijkheid der jeugd te prikkelen", zoals in de dag vaarding stond. „De slager die geklaagd heeft, is in het bezit van elf kinderen," zei de heer Bantzinger, „maar die hebben zich er nooit aan gestoord." De slager had de politie laten weten dat zoiets niet in Ouderkerk, maar op Montmartre thuis hoorde, evenals de schoenmaker had ge zegd, en de dame die zich gelukkig prees aan de overkant van de Amstel te wonen, zodat ze niet langs die zondi ge etalagekast hoefde. „Nooit iets ge merkt van stiekem gelach, of verdacht gedrang van jongelui voor uw deur," vroeg de kantonrechter. „Nooit," zei Cees Bantzinger. Toen hij gemerkt had dat de politie in de arm genomen was, had hij de tekening voorgelegd aan de commissie ter bestrijding van de Por nografie. „Niets aan de hand", zei de commissie. De officier zat in een moeilijk parket. Het Openbaar ministerie had deze zaak willen voorleggen, maar de officier be greep niet waarom. Natuurlijk, naakten NEW YORK, 24 febr. - Dr. J. H van Royen, de Nederlandse ambassa deur in Washington, heeft het tijdschrift „Life" verzocht een correctie te plaat sen op een eerdere publicatie, waarin er op wordt gedoeld, dat koningin Julia na binnen een jaar zou aftreden. kunnen in een bepaald milieu ergenis geven. Ouderkerk is bovendien geen Amsterdam of Den Haag. „Maar deze tekening?" De officier kwam na de zitting met de tekenaar overeen dat hij contact met hem zou opnemen als de Ouderkerkse politie opnieuw tegen een naakt in het geweer geroepen zou worden. (Van een verslaggever) AMSTELVEEN, 24 febr. „Natuur lijk, we zijn geweldig trots en blij. Het was een hele opluchting, toen we van nacht om half vier, na al verschillende malen gebeld te hebben, het bericht kregen, dat Sjouk het zilver gewonnen had." Moeder Dijkstra was nog geheel onder de indruk van de. fantastische prestatie van haar dochter, toen zij ons dit overgelukkig toevertrouwde. „We hadden het wel gehoopt, maar het was toch nog een dubbeltje op zijn kant. Ze heeft er ontzettend hard voor gewerkt. We hebben vanmorgen dan ook direct een felicitatietelegram gezonden." De vreugde is groot in huize Dijkstra uit Amstelveen, de plaats die door de roem van „zilveren" Sjoukje nu over de gehele wereld bekendheid geniet. „Maar roem is vergankelijk, dat weten we heel goed en daarom dansen we ge rust niet de gehele dag rond de tafel. Vooral mijn man moet het ondervinden dat zijn dochter in het nieuws is. Hij zal vandaag wel weer laat klaar zijn met zijn praktijk. Iedereen wil er met hem over spreken, en als je met hem eenmaal over schaatsen begint Sjoukje heeft haar belangstelling voor het ijs niet van een vreemde!" DEN HAAG, 24 febr. volgens minister Marijnen is in de voorstel len van de Europese commissie over een gemeenschappelijke land bouwbeleid te weinig rekening gehou den met het feit, dat uitbreiding van de gemeenschappelijke markt op zichzelf al een stabiliserende in vloed heeft. De voorstellen gaan te veel uit van de huidige stand van za ken in de verschillende landen, al dus de minister. Hij vroeg de Kamer echter wel zich te realiseren dat in de EEG naast credit- ook debetposten zullen moe ten worden aanvaard. De minister betreurt dat de EEG- commissie niet altijd in staat is die krachtige houding aan te nemen die gewenst zou zijn ten opzichte van ver schillende moeilijkheden in het beleid van de EEG-landen. Over de Benelux zei de minister dat helaas niet gelukt is tot harmonisatie en liberalisatie van het beleid te ko men, voordat er een aanvang werd ge maakt met de uitwerking van het ver drag van Rome. De onlangs gehouden conferentie van Benelux-ministers heeft echter tot resultaat gehad dat, ook al mocht men in de EEG eens niet tot een ge meenschappelijk standpunt komen, er toch in ieder geval vooroverleg met de Benelux-partners zal worden gepleegd. AMSTERDAM, 24 febr. De raads man van het weekblad T.V., mr. A. G. Maris heeft het kort geding iat bij de president van de rechtbank aan hangig was gemaakt tegen de Arbei derspers, de Vara en de hoofdredac teur van de radio- en t.v. gids, de Keer G. P. Bakker, ingetrokken, daar nftar zijn menmg aan de gestelde sommatie tot rechtzetting is voldaan. In een tweede artikel, opgenomen in de Vara-gids van 28 februari schrijft de heer Bakker namelijk o.a. het vol gende; „Uit ons artikel wordt mis schien afgeleid dat wij willen stellen als zou het t.v. blad alle betreffende uitzendingen gemist hebben. Dit heb ben wij niet willen beweren". Deze alinea had betrekking op een vorig artikel in de Vara-gids, waarin de heer B. mededelingen deed over Nederlandse programma-opgaven over radio aan het buitenland, die de laatste tijd met opzet onvolledig worden ver zonden. „En wat zien wij nu? Het weekblad T.V. mist ze nu", stond in het eerste artikel. Over deze laatste zin had het weekblad het kort geding aanhangig gemaakt, dat thans is inge trokken. BUENOS AIRES, 24 febr. (UPI). De Argentijnse marine heeft gistermor gen vroeg de meeste schepen en vlieg tuigen, die in de Golfo Nuevo naar on bekende onderzeeërs zochten, terugge roepen. Enkele schepen en vliegtui gen zullen echter achterblijven, omdat men uitgaat van de veronderstelling dat hét niet uitgesloten is dat ér nog iets te vinden is. In een communiqué werd gisteren meegedeeld, dat op 21 en 22 februari met alle mogelijke opsporingsmidde len een nauwkeurige speurtocht is ge maakt die de gehele Golfo Nuevo heeft bestreken. Er is tijdens deze tocht geen enkel nieuw contakt gemaakt, en de mogelijkheid bestaat, aldus het com muniqué, dat de doorgedrongen onder zeeboten de Golfo Nuevo verlaten heb ben. (Advertentie) Bomen groeien niet tot m Ook oondeelkoersen doen dit niet. moet U nogoon of U niet te veel loopt en niet te veel hebt belegd in waarop het verlies bij koersdaling gro ter kon zijn dan de winst bij verdere koersstijging. Uw risico's ook over obligaties, in aandelen converteerbare obligaties, on roerende goederen en eventueel over een aantal speciale beleggingsfondsen. Deze betere spreiding bereikt U door vovi een deel van Uw aandelen in par- ticipotiebewijzen van het een gemengde belegging van aandelen, obligaties, converteerbare obligaties en preferente aandelen; en in het en eventueel ia enkele speciale be leggingsfondsen, zoals b.v. Dollar- Obligatie-Depót (DOD), Beleggingsfonds van Converteerbare Obligaties „Con- verto", en doet dit in de vraagt hierover aon Uw bankier of commissionnair of aan de welke bereid is over elk vermogen een beleggingsadvies uit te brengen. Documentatiemateriaal over olie ge noemde beleggingsfondsen wordt op aanvraag toegezonden. Wendt U tot de KEIZERSGRACHT 706 AMSTERDAM In mijn stoutste dromen wil het mi eens gebeuren, dat eJ e. tot nu toe onbekend L bleven oom in An%j plotseling overlijdt e» j een miljoen gulden Voor minder doe «t niet. Wat ga ik dan dat geld uitvoeren? Wel, om te ginnen ga ik er een biertje r kopen. Geen opzienbarende ged&a want dat doe ik zonder bovengen0 u de oom ook. Maar ik kan nooit anders als eerste maatregel vin° Wel hoop ik meteen daarna ergens mijn hart, dat ik het hele bedrag n ga geven aan nooddruftigen en jongens die er zogezegd „om zitten springen", maar meestal besef op hetzelfde moment wel er „ep anders dat zulk een nobelheid lijker te verwezenlijken is, naar® het miljoen reëler aanwezig is. Enfin, vervolgens koop ik dan auto en een woud van bloemen v,. levend, tenslo^ mijn vrouw en een echte, giraffe voor mijn zoon en gilClliC VWl. IUJJU óvUll CIA "v zie ik mij immer ingewikkeld on'a handelen met notarissen en advoca over een lucratieve geldbelegging n dat laatste denkbeeld stuit rnij 0 meestal wel zo tegen de borst °at meteen terugkeer tot de alledaas werkelijkheid en met voldoening c° stateer dat er nog één op mijn "8 kaart zit. Het gekke is, dat ik nooit denk: 1** ik het er nou eens echt op gaan leggen, op dat miljoen. Laat ik er aan- „oü es voor gaan werken en sparen, wat een krantenjongen kan, kan ook. Bén ik om te beginnen al n een krantenjongen? Neen, ik wil een kapitalist ZM?. uitverkiezing; ik wil dat het mm0^ mij onverdiend in de schoot dwarr® Vandaar dat ik er steeds die 1Iö8flu naire oom in Amerika bijsleep- heeft die instelling, geloof ik, algemeen menselijks. Anders z<>u het bestaan van staatsloterij en balpool niet kunnen verklaren. u ooit eens iemand zijn voetbalp00^ formulier zien invullen? Hij h1®8,, grapjes tegen de omstanders op manier van: „Weet ik veel van vo« ballen? Ik kras maar raak". Want d brengt geluk en Jan, die twee geleden de pool heeft gewonnen, het destijds nog, vóór de grote *1% viel tegen zijn Mientje, die nou 4 - ie» ik maar bij haar wasmachine en ha»4 televisie zit te stralen. Ja, mensen, oh» .-f ideaal is het kapitalist te zijn zon0* moeite, waarmee ik overigens niet willen beweren dat alle aanwez'k kapitalisten er zoveel moeite v°? hebben moeten doen. Dit alles °v gens afgezien van de vraag of hm, zich met een ton in handen wel kaR talist mag noemen. Want sinds 0 socialisten ook aan bezitsvorming Vu gaan doen is dat begrip een beetje het vage getrokken. Maar de geldzucht blijft een hachj' Ujke zaak. Wat leert onze Moeder H. Kerk in dezen? Zij zegt tot kapitalisten; gooi weg dat geld; en 40 de niet-kapitalisten: zit er toch zo naar te snakken. Ach heden, handelde eenieder dieh' overeenkomstig, wat zou er dan fikse som in de lucht blijven hang®1' En zouden daar dan niet die auto, da woud van bloemen, en die echte> levende giraffe van af kunnen? DEN HAAG, 24 febr. De sta»4» secretaris van onderwijs, kunsten e' wetenschappen mr. Y. Scholten b®c Sjoukje Dijkstra telegrafisch zjjn gel»*' wensen doen toekomen voor het beha' len van de zilveren medaille bü he' kunstrijden tijdens de Olympische Sp«' len in Squaw Valley. BROWN IS PETE CRUBB... ZAT EEN POOS WE6ENS DIEF-J .STAL VAN Xv.ZOOO.-AAN .JUWELEN B'J EEN .VROEGERE WERKOEVERJ H'J WAS DE HANDLANGER VAbT TWEE BERUCHTE IN BREKERS- WIDGV WITHERS EN FRED MUSKELl- DAT PAST HELEMAAL IN ONZE ZAAK. H/NER. H'J IS NADIEN WEER EERL'JK ALS HUISKNECHT GAAN WERKEN, ZOflJg JE WEET, MAAR STEL DAT Z'JN OUP* MAATS HEM HIER OP HEtSPOOft Z'JN GEKOMEN EN, ONDER I DRUK IK JE BÉ VL AANPgg^

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 2