AK KOORD over LERAREN SALARISSEN Salarislijn wordt door- en rechtgetrokken EISENHOWER steunt plan van Kubitschek Oorlog is iets bijzonder ongerijmds I Prinses Irene zal elfde Keukenhof openen Geredden van helden ontvangen Kapitein Ros vertelt bewogen van urenlange ontbering als m PERSONALIA ..Strijd kan tot het verleden behoren" Ingangsdatum 1 januari 1960 Het voorjaar in aantocht —ff* Proces om muziek van Chopin De originele pepermuntplant De originele KING pepermunt! Eenvormige capsules op melkflessen In toespraak tot Braziliaans Congres Tank in actie tegen moordenaar lip f... fC Voorschot aan repatri anten uit Indonesië Onzekerheid en kou Bedreiging van de gezondheid Egyptische tanks bij Israëlische grens Benoemingen Promotie DONDERDAG 25 FEBRUARI i960 PAGINA 3 (Van onze onderwijsredacteur) DEN HAAG, 25 febr. De sterk levende wens om de lang durige onderhandelingen over de salarisverhoging voor de leraren t°t afsluiting te brengen is ver werkelijkt. Onlangs is de Raad Van Leraren op audiëntie geweest bti minister Cals. In een gecombi neerde vergadering van de bijzon dere commissies voor Georgani seerd Overleg voor het V.H.M.O.. het Nijverheidsonderwijs en het Kweekschoolonderwijs werd gis teren overeenstemming bereikt °yer een herziening van de sala rissen van leraren, rectoren en directeuren bij de genoemde tak ken van onderwijs. SHülAN PRESIDENT EISENHOWER -'Will Onrustige Zenuwen? 55 Compositie-opdracht Examens Letterkundige opdracht go De regering is met haar voorstellen verder gedaan dan waartoe zij bereid ^as in oktober 1958. toen de onder handelingen vastliepen: anderzijds heb ben de vertegenwoordigers van de le rarenorganisaties in het Georganiseerd "verleg ook concessies gedaan. Men *an niet zeggen, dat d< delegaties el kander vol ongebreidelde vreugde in armen zijn gevallen het rege ringsvoorstel was a prendre ou a lais- doch zij zijn tot een akkoord gekomen, waarvan de voorzitter van de Kath. Lerarenvereniging ,St. Bona- ventura". drs. J. König, gisteravond *on zeggen, dat het hem wel tot een «here tevredenheid stemt. De leraren DEN HAAG, 25 febr. Deskundigen tttt de kring van melkinrichtingen en deskundigen op het gebied van capsu- iering zullen een onderzoek instellen Baar de mogelijkheid van normalise ring van de capsules op flessen melk en melkprodukten. Het bestuur van het produktschap voor zuivel heeft dit gistermorgen goedgekeurd. Van de kant van de consumentenor ganisaties is gevraagd om een norma- iisering waarbij in het hele land voor de zelfde produkten de zelfde kleuren dP de capsules worden gebruikt. Bjj be sprekingen in de commissie consumen- ^eontact van het produktschap is ge- ken n' dat de consumptiemelkfabrie- pe||. Piet enthousiast z;jn voor een der- ha» normalisering, terwijl men er t,v" slUterszjjde wel sympathiek tegen- er staat. hopen, dat de overheid bij de uitwer king van de nieuwe regeling niet schriel zal optreden. Wordt de regeling soepel toegepast en hebben anderzijds de dorenter begrip voor het werk van hun vertegenwoordigers, dan kan de felle strijd, die tussen het departement en de leraren gevoerd is, als volledig afgesloten worden beschouwd. Een niet gnbelangrijk winstpunt voor de lerarendelegatie is, dat zij op het allerlaatste moment van de onderhandelingen bereikt heeft, dat de regeling zal gelden met terug werkende kracht tot 1 januari I960; aanvankelijk lag het ir de bedoeling dat de regeling eerst zou ingaan op 1 september van dit jaar. Volledig heidshalve zij vermeld, dat de sala risherziening los staat van de 5 pro cent plus 1,2 procent -salarisverho ging, die het gehele overheidsperso neel, inclusief de leraren, met ingang van 1 januari 1960 krijgt. De huidige salarislijn van de leraren vertoont een bocht. Deze kromming wordt nu rechtgetrokken: de uitloop naai boven wordt langer, doch daar waar vroeger de bocht was zullen de salarissen voortaan minder snel stij gen. Het totale salarisbedrag blijft on geveer gelijk. Niettemin zal de nieuwe regeling volgens een berekening, die men op O.K. en W gemaakt heeft, het Rijk in een periode van achttien jaar naar schatting twintig tot dertig miljoen gulden kosten. Dit zijn de kos ten van de inpassingsmaatregelen, die getroffen moeten worden: men is na- tneljjk overeengekomen, dat niemand tengevolge van de nieuwe regeling in salaris achteruit zal gaan. De gisteren gehouden vergadering van het Georganiseerd Overleg stond onder voorzitterschap van minister mr. J M. L. Th. Cals. In de regeringsdele gatie hadden o.m. zitting de directeur- generaal van het Onderwijs, mr. J. G. M. Broekman en de chef van de af deling V. H. M. O. dr. J. B. Drewes. De onderhavige salariskwestie is drie jaar, drie maanden en drie dagen aan de orde geweest. Het ministerie van O.K. en W. geeft de volgende toelichting op de nieuwe salarisregeling: De salarisschaal voor ieraren wordt voor doctorandi en bezitters van de b-akte verlengd met twee periodieke verhogingen, waardoor het eindsalaris 1131,- per maand wordt (thans f 1071), te bereiken na twintig jaar. Voor doctorandi en bezitters van een b-akte, die aangesteld zijn in een vol ledige betrekking aan één school, wordt de schaal daarboven nog met een derde periodieke verhoging verlengd, zodat voor deze groep het eindsalaris 1161,- per maand zal bedragen, te bereiken na 21 jaar. Boven deze eindsalarissen wordt aan doctores nog een extra periodieke ver hoging toegekend, zodat voor hen de eindsalarissen 1161.- respectievelijk f 1191.-. zullen bedragen (thans ƒ1118.). De salarissen voor de rectoren en directeuren worden mede verhoogd. De eindsalarissen voor de rectoren en directeuren van de drie groepen van scholen (kleine, middelgrote en grote scholen) bedragen volgens de nieuwe regeling 1276.-, 1138.- en 1399.. per maand (thans f 1195.-, f 1257.- en f 1304.-). RIO DE JANEIRO, 25 febr. (Reuter) in een toespraak tot beide huizen Van het Braziliaanse Congres, die daartoe in een gemeenschappelijke zit ting bijeen waren gekomen, heeft pre sident Eisenhower van de Verenigde Staten verklaard dat Amerika er bij de ®ndere vrije landen op aan zal blijven dringen een aanzienlijk gedeelte van het geld, dat zü besparen op hun mili- Wre uitgaven, te besteden voor vreed zame ontwikkelingsdoelen. Hij betoogde ®at dit een tijd was van grote beslissin- K?n, waarbij elke staatsman de dure Plicht had de vrede te bevorderen, «want oorlog s iets bijzonder onge- nimds geworden." Eisenhower sprak zich uit voor een versnelde uitvoering van het programma nre£Amerika" van de Braziliaanse de è™nt Kubitschek, dat voorziet in vvest^nomische ontwikkeling van het de steL haKrond. De president zegde ••dit ona der V-S. voor dit plan toe, re lastlnks het feit- dat de ZWa" hele wereld a die 111 u gj' tame behind ^?Ren> reeds een behoed- Dehandeling van onze binnen- en 24-25 febr tevideo Aires Mar del Plata 7 febr. ATLANTISCHE AAN Bariloc ARGENT! N! buitenlandse financiële aangeleeenhe den nodig hebben gemaakt.Hy voel de hieraan toe: „Terloops zy opge merkt dat een aanzienlek gedeelte van onze staats- en particuliere uitgaven voor buitenlandse ontwikkelingsdoelein den bestemd is voor technische hulp verlening aan Latyns-Amerika". Na gezegd te hebben dat alle men sen het recht moeten hebben naar eigen inzicht hun levenshouding, rege ringsvorm en wflze van maatschappe lijke vooruitgang te bepalen, verklaar de Eisenhower: „De Verenigde Staten zouden het echter als bemoeiing met de binnenlandse aangelegenheden van een Amerikaanse staat beschouwen, in dien enig ander land er door een in val, dwang, of ondergraving in zou sla gen het volk van welke ook van onze Amerikaanse zusterrepublieken van zhn vrijheid van keus te beroven." De Amerikaanse president hield zijn toespraak tot het Braziliaanse congres kort nadat de inwoners van Rio de Janeiro hem, na zijn terugkeer van Brasilia, een geestdriftig en schilder- achtig welkom hadden bereid. In de Avenida Rio Branco waren de wolken- krabbers versierd met reusachtige Bra ziliaanse en Amerikaanse vlaggen. Er waren ook spandoeken aangebracht met de leuze „We like Ike." De auto's, waarin het hoge gezelschap passeerde, werden bedolven onder de confetti, die uit de ramen der gebouwen werd ge worpen. UNIONTOWN, 25 febr (UPI) De Amerikaanse politie heeft gisteren met behulp van een tank in de omgeving van Uniontown, in de staat Pennsylvania, een woesteling een huis uit kunnen dry- ven, die een vrachtrijder en twee vrouwen had doodgeschoten en zien ne gen uur lang in een gebarricadeerde woning verdedigde. Hü werd doodge schoten, toen hy tenslotte bij het nade ren van de tank uit het raam sprong en trachtte te ontkomen in zijn auto. De woesteling, de 42-jarige Daniël Raymond, was volgens de politie iemand die wrok koesterde tegen de wereld, gek was op schieten en moordde zonder mo tief. Behalve de drie doden zijn er nog twee ernstig gewonden. Na een urenlang beleg van het huis werd een 25 tons tank ingezet. De tank trok zich na een eerste aanval terug, maar reed twintig minu ten later opnieuw naar het huis toe, toen Raymond zich niet wilde overgeven. In de hier genoemde salarisbedragen zijn niet begrepen de huurcompensatie, de AOW compensatie en de nieuwe per 1 januari 1960 in werking tredende al gemene salarisverhoging. In de lijn van de periodieke verho gingen wordt een wijziging aange bracht, waardoor de stijging in inko men aan het begin van de loopbaan minder snel zal zijn dan thans het ge val is. Voor de uren-leraren wordt in de bezoldiging per lesuur een zekere afvlakking aangebracht, waardoor het verschil in bezoldiging tussen de eerste en de laatste uren geringer wordt. Voor de thans in dienst zijnde lera ren zullen door omrekening van de sa- larisanciënniteit zodanige inpassings maatregelen worden getroffen, dat nie mand door de nieuwe regeling in sala ris zal achteruitgaan. Het beginsalaris in de volledige be trekking wordt derhalve verhoogd tot 535,- per maand (thans 504.-) en ge lijkgemaakt aan dat van de urenleraar met 29 wekelijkse lesuren. Er worden twee bezoldigingsschalen voor onbevoegden 'ngesteld. De eerste schaal ligt op 85 procent van de nieu we bevoegdenschaal, doch heeft een maximumsalarisanciënniteit van 18, de tweede schaal ligt. eveneens met een maximumsalarisanciënniteit van 18. op 72 V, procent van de bevoegden- schaal. De noogste onbevoegdenschaal zal gel den voor bezitters van een m.o a-akte, Kandidaten of met dezen door de minis ter van onderwijs, kunsten en weten schappen gelijkgestelden, de laagste onbevoegdenschaal voor de overige on bevoegden. Het maken van een differentiatie in de schalen voor onbevoegden achten de vertegenwoordigers van de leraren in beginsel juist. Hiervan kan een stimu lans uitgaan tot h°t verkrijgen van be voegdheden. .,.y r y f' si v Advertentie Mijnhardt'5 Zenuwtabletten I HILLEGOM, 25 febr. Woensdag 30 maart, 's middags om half drie zal prin ses Irene de elfde Keukenhof officieel openen. De plechtigheid vindt plaats in een der grote kassen, waar op dat mo ment niet minder dan zevenhonderd va riëteiten tulpen te bloeien staan. Veel zal er niet veranderd zijn aan deze voor- jaarstuin, tenminste niet voor de opper vlakkige toeschouwer. Er is nog meer zorg dan anders besteed aan de verschil lende inzendingen er aan de arrange menten. Zeventien beeldhouwwerken van hedendaagse Franse kunstenaars zullen door bemiddeling van de Ne derlandse Kunststichting en de Franse regering in de Keukenhof worden ge plaatst. De 30ste maart is ook de dag, waarop de langzamerhand al beroemd gewor den postkoets uit Turkye naar Neder land vertrekt met „de tulp", zoals die ook vierhonderd jaar geleden voor het eerst naar Nederland werd getranspor teerd. De postkoets za lop 8 en 9 mei op de Keukenhof gestationeerd worden. Het aquarium in het paviljoen is di; jaar omgezet in een zoutwater-aquarium, waarin heel andere vissoorten dan an dere jaren de aandacht der bezoekers zullen trekken. Naast de verfüning in het arrangement der inzendingen, zal de voornaamste vernieuwing te zien zqn in de houtopstanden en de heesterbeplan ting. Op 11 april komt een Noorse dameska pel in volksklederdracht op de Keuken hof concerteren. De streekdag zal dit jaar op 21 april gehouden worden. De 'dag zal speciaal gewijd zyn aan Over- ijsel. Folkloristische groepen komen op Het was gisteren zulk fraai weer dat vele moeders er met de kinderwagen op uittrokken om in de weldadige zon een wandeling te maken. Grote broer mocht zelfs met de baby een eindje rijden. DEN HAAG, 24 febr. Het Eerste-Ka- merlid De Vos van Steenwgk (V.V.D.), heeft aan de ministers van Justitie en van Maatschappelijk Werk schriftelijk gevraagd of de regering bereid is aan hen, die in Indonesië verblijven en een visum voor toelating in Nederland heb ben gekregen, door bemiddeling van de diplomatieke vertegenwoordiger te Djakarta een klein voorschot in roe- piah's te verlenen, ten einde hen in staat te stellen te kunnen voldoen aan de financiële eisen, welke door de In donesische autoriteiten voor het afge ven van de nodige documenten en het invullen van de gevraagde formalitei ten worden gesteld. LA ROCHE IJLE, 25 febr. A.F.P. U.P.I.) „Ik zal nooit vergeten hoe biy wy waren toen wij de „Capitaine Quemerais zagen en hoe goed wy door de bemanning van dat vissers vaartuig, dat ons redde, zijn verzorgd." Met deze bewogen woorden vertolkte kapitein S. Ros de gevoelens van alle opvarenden van zijn schip, de „Engo nia" nadat zij gisterenmiddag door hnn redders aan land waren gebracht. De tien schipbreukelingen van de „Engonia", die in de nacht van maan dag op dinsdag in de Golf van Biscaje verging, werden hier als helden bin nengehaald. Een grote menigte stond hen op te wachten, toen zij omstreeks het middaguur kwamen binnenvaren. Onder applaus gingen de tien Neder landers, allen jonge Rotterdammers, naar café André, waar de directeur van de haven een rede hield over de solidariteit op zee en de onverschrok kenheid van het Nederlandse zeevolk. In hotel „Au rendez-vouz des Bre tons" konden de Nederlanders vervol gens onder de douche en kregen zij warme kleren in plaats van de geleen de spullen, waarmee zij aankwamen. Daarna stond de lunch voor hen klaar „We waren maandagavond om elf uur uit de Spaanse haven Pasajes vertrokken met 840 ton zinkerts, met bestemming Antwerpen," zo vertelde kapitein Ros. „Er stond een hoge zee. roet een krachtige westelijke wind. s Nachts om 2.40 uur waarschuwde de officier van de wacht mij, omdat het schip plotseling onheilspellend slagzij maakte, zover dat de machine kamer spoedig onder watei kwam te staan. Het schip was niet te houden en nadat wij noodseinen hadden lit- gezonder gingen wij in de sloep. Verscheidene bemanningsleden lagen te slapen, toen het schip begon te hel len. De kok T. H. Wiebe giiig de red dingboot in in zijn pyama en de eerste machinist, G. Brand, met zijn 38 jaar de oudste aan boord en de enige vader, kwam in het water terecht. Voor hem was het de tweede schipbreuk in zijn leven. Hij heeft het ergst van de kou geleden. De tien opvarenden werden urenlang in de sloep op de hoge golven heen en weer geslingerd. De mannen wisten niet of hun noodseinen opgevangen wa ren. Zij staken van tijd tot tijd licht- kogels af. Toen het dag werd zagen zij verscheidene schepen zoeken, doch het duurde tot twaalf uur 's middags voor hun laatste lichtkogel werd opge merkt door de uitkijk van de Franse treiler „Capitaine Quemerais", die 's ochtends om half zeven het vissen had gestaakt om naar de „Engonia te zoeken. Kapitein Ros vermoedt, dat door het hevige rollen van zijn schip op de zwa re zee de lading is gaan verschuiven en de luiken waren ontzet, en dat daar door zijn in 1956 gebouwde schip on der is gegaan in het „zeemans kerkhof", zoals de Golf van Biscaje in de zestiende eeuw reeds door Ne derlandse zeelieden werd genoemd. De tien opvarenden van de „Engonia" zullen per trein van La Rochelle naar Nederland reizen. Zij worden morgen ochtend thuis verwacht. Enkele leden der bemanning van de „Engonia" die door het Franse schip „Capi taine Quemerais" van een wisse dood zijn gered. Links met de duffelcoat achter de sloep, waarin de mannen tien uur op een woeste zee hebben doorgebracht en die aan boord van de Capitaine Quemerais" is gehesen, de kapitein van de „Engonia", Simon Ros. de Keukenhof demonstreren in tegen woordigheid van het college van G.S. van Overijsel. De beeldhouwwerken, die dit jaar op de Keukenhof te zien zullen zyn, zyn van de kunstenaars Charles Despiau, Pablo Gargallo, Henri Laurens, Ossip Zadki- ne en Joseph Bernard. Het zullen „be grijpelijke" beelden zijn, zo werd giste ren tydens de gebruikelijke „Februari- persconferentie" van Keukenhof in „Treslong" in Hillegom meegedeeld door de nieuwe voorzitter van het be stuur, mr. Th. de Graaf, burgemeester van Lisse. KOPENHAGEN, 24 febr. RifzattVlak voor de viering van de 150ste jaardag van de geboorte van Frederic Chopin moet een Zweeds hof beslissen over de vraag of het spelen van Chopins muziek als een bedreiging van de gezondheid der buren moet worden beschouwd. Het gaat om de klacht van een onderwijzer op leeftijd die zijn buurman, een pianist, had doen vervolgen omdat deze hem door het onophoudelijk spelen van Cho- pinmuziek slapeloosheid en verhoogde bloeddruk zou hebben bezorgd. De rech ter veroordeelde de musicus tot een boete en schadevergoeding maar de pia nist is in hoger beroep gegaan op de stelling dat „een ieder zijn eigen nor male leven moet kunnen leiden" en dat overdag gespeelde klassieke muziek niet als schadelijk voor de gezondheid kan worden beschouwd. Vele andere musicien buren van musici wachten vol belangstelling de uitspraak van het hooggerechtshof af. TEL AVTV 25 febr. (Reuter, AFP) Aan de Israëlische grenzen zijn weer be langrijke Syrische en Egyptische troe penconcentraties waargenomen, aldus is in gewooniyk goedingelichte Israëli sche kringen in Tel Aviv verklaard, üit dorpen in het zuiden van Israël is ge meld dat Egyptische tanks zijn waarge nomen in de Sinaï, in de juurt van de grens, terwijl uit kibboetzim in het noor den van Israël wordt gemeld dat in het grensgebied sterke Syrische eenheden zijn aangekomen. Van officiële Israëlische zijde heeft men geen commentaar op deze berichten willen leveren. Een woordvoerder van het leger zei alleen maar, dat de gene rale staf de activiteit aan de grenzen nauwgezet in het oog houdt. ROTTERDAM, 24 febr. Ter gele genheid van het vijftigjarig bestaan van het genootschap van Nederlandse componisten heeft het Noord-Hollands Philharmonisch Orkest aan Otto Ket ting te Rotterdam opdracht gegeven tot het schrijven van een feestelijk werk voor koperblazers en slagwerk. Advertentie ROTTERDAM, 25 febr. Zondag is in Den Haag een nieuwe parochie opge richt door mgr. M. Jansen in de wyk Mariahoeve onder de naam Christus Ko ning. Tot pastoor aldaar is benoemd de zeereerw. heer J. A. M. van Adriche, die reeds bouwpastoor van de nieuwe kerk was. DEN HAAG, 25 febr. By K.B. zó'n te rekenen van 1 januari bevorderd tot wetenschappeiyk hoofdambtenaar bij het Koninkiyk Meteorologisch Instituut te de Bilt, dr. J. P. M. Woudenberg en de heer G. A. Lenstra, tot wetenschappe iyk hoofdambtenaar A bij het KNMI de heer C. G. C. Schutte. AMSTERDAM. 24 febr. De heer M. Bik, laatstelijk leraar te Leiden, is aan de gemeente universiteit gepro moveerd tot doctor in de wis- en na tuurkunde op een proefschrift getiteld „Zur Geomorphologie und Glazailgeolo- gie des Froehdischbach- und Muehlto- beltals in Vorarlberg (Oestenrreich) Promotor was prof. dr. G. L .Smit Siginga, directeur van het laborato rium voor geomorfologie en fysische geologie. Aan dezelfde universiteit is de heer C. de Vries uit Amsterdam, weten schappelijk medewerker aan het insti tuut voor kernfysisch onderzoek, ge promoveerd, eveneens tot doctor in de wis- en natuurkunde. Zijn proefschrift was getiteld „Construction of and mea surements with an ironfree double fo cusing beta ray spectrometer" Pro- motor was prof. dr. A. M. Wapstra natuurkundige aan het I.K.O. LEIDEN, 24 febr. Rüksuniversi- teit: doet. Scheik.: A. Seuter, Leiden; m.o. plant- en dierk.: W. van Ree, Rfjs- w«k. AMSTERDAM, 24 febr. Gem. Uni versiteit. Kand. muziekwetensch.E. He ins, Amsterdam, en met lof mevr. M. Albarda-Goedhart, Amsterdam; kand. Spaans: A. Beugelink, Den Haag; accountant: W. Venker, Amsterdam; arts: J. van Vliet, C. H. Soff en H. E. Koppenoi, Amsterdam; artsex. Ie ged. R. Meppelink, Amsterdam. NIJMEGEN, 25 febr. Geslaagd voor kandidaatsexamen rechten de wel eerwaarde pater P. M. Verschuren S.C. J. (Helmond) en mej. A. M. Wehberg (Oss). Geslaagd voor kandidaatsexamen Duits de heer W. Wardekker (Nyme- gen). GRONINGEN, 25 febr. Aan de R.U. slaagde voor het docotoraalexamen so ciale wetenschappen L. Buning (Win schoten), kandidaatsex. wis- en natuur kunde A: A. H. G. Doesburg (Heerlen), idem. C; F. H. Over (Zwolle), idem F; R. Huisman (Groningen), H. F. Monk- horst (Groningen), W. Harder (Emmen H. M. J. C. Creemers (Maastricht), en A. Looyé (Rotterdam). DEN HAAG, 24 febr. De staats secretaris van O. K. en W. mr. Y. Scholten heeft aan dr. J. W. Weevers te Ouddorp (Z.H.) opdracht verleend tot het schryven van een studie over de romanschryver J. F. Oltmans (1806- 1854).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 3