Maximumprijs per winnaar vijf-en-twintig mille IJsbreker aan Zuidpool in grote moeilijkheden CITROEN NIFIIWr HAARIrmSl Hr f I n A NT nlLUWL nttHIILLmOUIL UtlUIIHIil hesh: Prinses Margaret verloofd Tweede Kamer is tegen beperking Met 29-jarige fotograaf Antony Armstrong-Jones ^kostumeerd MARGARET ROSEknap. vrolijk, temperamentvol Ernstige ontploffing in fort bij Culemborg Pierlot Belasting van 20 procent te hoog „HOLIDAYS" Het weer. Vreugde in Brits koninklijk gezin DE TOTO-PRIJS fe.|M fe A w. moler BORGWARD en SKODA 'MtNAVALSBAL PRISMA Betonnen munitieopslagplaats totaal uit elkaar geslagen O.N.V.Z. - UTRECHT Sneeuwpop voor Caroline automobielbedrijf GARAGE VERBEEK Vier personen door brokstukken gewond A. J. ROTTE VEEL'S ZATERDAG 27 FEBRUARI 1960 83ste JAARGANG No. 30454 Verhuur van nieuwe auto's zonder chauffeur, o.a.: Suède damesjasjes in kleuren Aanhoudend, zacht COIFFURE CRÉATION Geert Hoogeveen VAH LOON'S T!uKleVerlaan3°-40<Bloemendaal ■w°on (02500)513 01-5 54 46 CI dansstudio Kees Griffioen Koop niet „zo maar" een horloge! Een recente foto van de verloofde van prinses Margaret, Antony Arm strong-Jones, naast het portret dat hij als hof-fotograaf in augustus 1959 ter gelegenheid van de ver jaardag van Margaret maakte. Advertentie ZIEKENHUISKOSTENVERZEKERING (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 27 febr. Het voor- naa-mste bezwaar van de grote meer derheid in de Tweede Kamer, die de Advertentie s!e Opel Rekord, Kapitan en Caravan Ford Taunus 17M en Consul Volkswagen en 9 pers. V.W. bus. Renault Dauphine D.A.F. de Luxe Alle wagens zijn all-risks verzekerd. Ged. Oude Gracht 70 Telefoon 10454 Prinses Gracia en Prins Rainier brengen met hun kinderen Albert en Caroline een wintersportvakantie in Zwitserland door. Hier ziet men hen in de sneeuw. De kleine Caroline wordt door papa geholpen met het maken van een sneeuwpop. WASHINGTON, 27 tebr. (AFP) In het Zuidpoolgebied ten zuiden van Ar gentinië wordt op het ogenblik het uiterste gedaan om hulp te verlenen aan de Argentijnse ijsbreker, General San Martin, die zeil een stoutmoedige reddingspoging ran het ondernemen was. De ijsbreker zit sedert enige da gen vast in een buitengewoon dik ijs- dek in de Margareta-baai, ten zuidwes ten van het schiereiland Palmer. Daar door is het schip niet in staat zeven wetenschappelijke onderzoekers te hulp Advertentie 'BARTEUORISSIR. HAARLEM;, TEL. 13439 LEIDSeSTRAXtISiJ'XC^InOSPLEIN) AMSTERDAM,TEL: 223396 Verwachting tot zondagavond (Opgemaakt te 11.15 uur) Half tot zwaar bewolkt met later plaatselijk enige regen. Aanvanke lijk matige tot zwakke, later tot krachtig of hard toenemende wind tussen west en zuid. Aanhoudend zacht. Zondag zon: 7.3118.16 maan: 8.1220.35 Maandag zon: 7.2918.18 maan: 8.3721.45 Advertentie Zijlstraat 88 - Haarlem - Tel. 10083 te komen, die zich op het marinesta tion San Martin bevinden, en die, na lange maanden in het Zuidpoolgebied te hebben verbleven, bijna geen levens middelen meer hebben. Onder hen be vinden zich twee zieken. De ijsbreker General San Martin heelt een beman ning van 200 en bevindt zich in zijn ingesloten positie ongeveer 30 kilome ter van de genoemde Zuidpoolbasis. De Amerikaanse admiraal David M. Tyree, commandant van de Amerikaan se expeditie „Diepvries", een der be langrijkste onderzoekingstochten die in het Zuidpoolgebied ooit werden onder nomen, tracht thans zowel de zeelieden als de Argentijnse onderzoekers te hulp te komen. Nadat de Argentijnse rege ring een verzoek had gedaan om te hel pen, heeft hij met toestemming van het State Deparment zijn expeditie onder broken en heeft hij de krachtigste ijs breker, waarover de Amerikaanse ma rine beschikt, de Glacier, naar de in- geslotenen gezonden. De Glacier moet daarvoor een af stand afleggen van 1300 km., en, al is men op het Pentagon te Washington optimistisch wat de kans van slagen be treft, kenners van het Poolgebied be twijfelen of de Glacier erin zal slagen de Argentijnse ijsbreker te bereiken. Het schip, dat in open water een nor male snelheid heeft, vordert in 24 uur slechts enkele kilometers wanneer de zee is bedekt met een zo dikke ijslaag als wordt aangetroffen in de omgeving van de basis San Martin. Mocht ech ter de Glacier haar bestemming niet kunnen bereiken, dan zal redding wor den verricht door de twee hefschroef- vliegtuigen, die het schip aan boord heeft. Advertentie Hoofdagent v Haarlem en omgeving Kantoor - werkplaats - magazijn Mr. Cornelisstraat 54, Tel. 16270 - 15998 SHOWROOM Zijlweg 26 Haarlem - Tel. 17296 hoofdgedachten van het wetsontwerp tot regeling van de voetbalpool steunt, ligt in de voorgestelde beperking van de prijs op een maimum van 25.000. „Wie contact heeft met de „totowereld" weet", aldus vele (KVP) leden, „dat een vast maximum en zeker een ma ximum van slechts f 25.000 niet voldoen de aantrekkelijk is om de sporttotali- sator te doen slagen. Daarmee wordt dan het hoofddoel van de regeling ge mist". Men meent, dat de destijds door het kabinet-Beel gevolgde weg: geen beperking van de prijs, de juiste is. De ervaring lijkt dit te hebben beves tigd. Vreest men niettemin te hoge prij zen, dan zou men b.v. naast de eerste ook een tweede, een derde en eventu eel een vierde prijs in kunnen voeren. Mocht ook dat niet mogelijk zijn, dan is het misschien beter de bestaande situatie te handhaven. Een in het thans verschenen voorlo pig verslag op het ontwerp-Loterijwet veel voorkomende opmerking is dat de ervaring met de KNVB-pool heeft be wezen, dat er van de huidige opzet geen misstanden te vrezen zijn. Ook vraagt men zich van verschillende zij den af waarom voor de sporttotalisator wél en voor de Staatsloterij geen be zwaar wordt gemaakt tegen een aan merkelijk hogere prijs dan f 25.000,-. Daarbij komt dat volgens de regering de huidige maximum inzet voor de voetbalpool ad ƒ.2,- te hoog is (het wetsontwerp noemt een maximum van 1.) terwijl er bij de Staatsloterij geen enkele grens wordt gesteld aan het aan tal loten (ad 80,- voor een heel lot) dat een deelnemer wil kopen. De wette lijk toegelaten maximum inzet bij de paaroensporttotalisator bedraagt 10,- per persoon. Het is gebleken dat bij de KNVB-pool 50 pet van de deelnemers slechts 1.50 of minder inzet. Ook wordt veel in familie- of clubverband gespeeld, zodat de inzet door meer per sonen bijeen wordt gebracht. Het verslag bevat echter naast alle bezwaren ook een suggestie, die wei eens een oplossing van het geschil om de maximumprijs zou kunnen beteke nen. Men wil namelijk he", begrip „prijs" aldus vertalen, dat hieronder zou worde verstaan: „het aan een winnaar uit te keren bedrag" en niet: „het totale voor uitkering aan een categorie van win naars beschikbare bedrag". Het resul taat van deze interpretatie zou zijn dat in geval van meerdere goede voorspel lingen de winnaars niet een bedrag van 25.000,- zouden moeten delen, maar ieder f 25.000,. zouden ontvangen. Het lijkt niet uitgesloten dat regering en Kamer elkaar op deze basis zouden kunnen vinden. Vanzelfsprekend moet echter het antwoord van de regering worden afgewacht. De Kamer vraagt uitdrukkelijk of de regering haar me ning over deze interpretatie van de let terlijke tekst van de wet wil medede len. Zoals te verwachten was zijn er in de Kamer ook tegenstanders (AR en CHU) van een regeling, waardoor aan de voetbaltoto een volledig wettelijke basis zou worden gegeven. Hun opmer kingen geven echter de indruk dat men ook in deze groeperingen de zaak niet op de spits wil drijven. Uitdrukkingen als: „voor ernstige moeilijkheden plaatsen", „in brede kringen be schouwt met de voetbalpool als een uit ethisch opzicht niet onverschillige zaak" en „zij zouden er de voorkeur aan geven de Loterjjwet waterdicht te maken en de sportprijsvragen te ver bieden" wijzen er niet op, dat men de wettelijke regeling tot ieders prijs zou willen verhinderen, al zal men er ze ker niet vóór stemmen. Voor de voorstanders van een rege ling gelden als voornaamste argumen ten het „kanaliseren" van de nu een maal bestaande en in principe niet af keurenswaardige zucht om een „gokje te wagen" en het feit dat op deze wij ze extra middelen ter beschikking ko men voor de sport en voor charitatieve doeleinden. Gevraagd wordt echter waarom de regering slechts aan één or ganisatie een concessie voor het hou den van een sportoto wil geven en niet aan bv. twee of drie organisaties, waar van er één zich in het bijzonder de be hartiging van algeme charitatieve of sociale belangen ten doel zou stellen. Deze organisatie zou dan in zekere zin het werk voortzetten, dat thans door de Caritaspool wordt verricht. Er zijn slechts enkele leden die er bezwaar tegen maken, dat de opbrengst ook aan charitatieve organisaties ten goede komt. Over de verdere strekking van het wetsontwerp, de regeling van kleine re loterijen en van prijsvragen waar bij een wetenschappelijke of kunst zinnige prestatie wordt vereist, zijn in het verslag weinig vragen opgeno men. Slechts wordt de opmerking ge maakt dat de jurisprudentie het ma ken van een rijmpje, een slagzin e.d. wel eens als „kunstzinnige prestatie" zou kunnen beschouwen, hoe denkt de regering hierover? Bezwaren zijn er ook tegen de voor gestelde regeling om over toegekende prijzen een belasting van 20 pet te hef fen. Bij de toto wordt de maximumprijs er in feite door verminderd tot 20.000 Bovendien wordt, vergeleken met de Staatsloterij, een heel wat lager per centage yan het totaal der ingelegde gelden uitgekeerd. Voor gewone lief dadigheidsloterijen zou de belastinghef fing er toe kunnen leiden, dat de win naar van een prijs in plaats van de gewonnen goederen (bv. een auto) de waarde in geld vraagt. De charitatieve instellingen zullen dan niet meer kun nen profiteren van tegen een geredu ceerde prijs of zelfs gratis aangeboden goederen, die als prijs kunnen dienen. Voor belastingheffing op prijzen van buitenlandse loterijen geldt het be zwaar dat controle uiterst moeilijk is en daarom overtreddingen van de wet telijke voorschriften schering en inslag zullen zijn. Advertentie f,,,oc.(1 ADVERTENTIETARIEF 28 cents per milllmetw Toi SMEDESTRAAT 5 HAARLEM - BB an M Sft Mfc. B M M BH 40% B I A m hoogte Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. Telefoon: Redactie 21544. Advertenties 21543 ill pp® 5 II I Iff h mt A W I B f gm fF» 1 B 1 A De administratie behoudt zich het recht voor Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severm. ,Vonds tel. 21544 fAdvertentie LONDEN, 27 febr. (Reuter) - arence House heeft gisteravond offi- c'eel bekendgemaakt dat prinses Mar- Paret voornemens is te huwen met e 29-jarige fotograaf Antony Arm- strong-JoneSj Jjg ve]e f0t0's van de ritse koninklijke familie heeft ge haakt. Clarence House is de residen- Van de prinses. De prinses ont boette haar verloofde op een avond- Partij twee jaar geleden. Het verloofde Paar zal dit weekeinde met de ko- 'hngin-moeder doorbrengen in het ko ninklijk buitenverblijf van Windsor. iye zuster van de prinses, koningin Wizabeth, en haar gemaal, prins hilip, hebben verklaard dat zij „ver heugd zijn omdat het zulk een ge lukkig span is". De huwelijksdatum is nog niet hekend. Prinses Margaret 's eveneens 29 jaar. Pe mededeling van Clarence House 'uidde; „Met grote vreugde maakt koningin- goeder Elizabeth de verloving bekend van haar geliefde dochter prinses Mar garet met de heer Antony Robert Arm strong-Jones, zoon va de hee.r R. O.L., Armstrong-Jones q.c. (queens council advocaat van hoger rang) en de gravin van Rosse, waarvoor de koningin gaar- "e haar toestemming heeft gegeven". Na dit weekeinde zal de verloofde Van de prinses in Buckingham Palace Verblijven om contact te onderhouden met degenen die de regelingen voor het huwelijk treffen. Zijn fotogra fische bezigheden heeft hij in de af gelopen weken vaarwel gezegd. Hij heeft de laatste verjaardagsfoto's van de prinses gemaakt die in augus tus werden gepubliceerd. Verwacht wordt dat het verloofde paar dins dagavond voor het eerst samen in het openbaar zal verschijnen als het de koningin-moeder vergezelt naar een uitvoering in het Royal Opera House ten bate van het weldadigheidsfonds Van het Royal Ballet. De Britse premier, Macmilan, werd gisteren van de verloving op de hoogte 5?steld en na overleg met het kabinet j-, rd een gunstig advies uitgebracht. Tw secretaris van de koningin heeft een persoonlijke boodschap van de konin- fLn a5P 7e gouverneurs-generaal van n!L Zj besturende dominions gezonden hi de premiers op de hoogte te stellen. Antony Armstrong-Jones, die Angli- ce~n,ls' heeft twee foto-boeken gepubli- klaii een over Londen en een over Doha*n 1959 exposeerde hij foto's in zich twee 3aar geleden hield hij ga? ook bezig met mode-ontwerpen en is h een show van ski-kleding. Het \ve!;?ë niet bekend wat zijn toekomstige ty-j^zaamheden zullen zijn en evenmin »B1ar het paar zich na het huwelijk vestigen. e verloofde van de prinses heeft tWüdeerd in Eton en aan het Jesus JWoSe te Cambridge. Hij leidde de win- Vpacht van Cambridge bij de uni versitaire roeiwedstrijd in 1950. In ja- Uari vertoefde hij als gast van de ko ningin in Sandrinham toen prinses Mar- garet daar was. Antony Armstrong-Jones komt uit de „goede kringen. Zijn zuster is Lady de esci, zijn halfbroers zijn Lord Ox- ymantown en de hoogwelgeboren Des- mond Parsons. Maar dat de tijden ver anderd zijn blijkt toch wel uit het feit, d«t journalisten nu inlichtingen over een toekomstig lid van de koninklijke Advertentie ®'°emendaalseweg 1-9 - Bloemendaal Telefoon 52301 Advertentie arkl: voor r.-k. Lid S.F.N. aah 6 A, tel. 13143, Haarlem UUt' 1mÖAg 1 MAART van 8-11.30 x ah ere zondagmiddag matinee Snel privéles. familie kunnen inwinnen bij mannequins en buren in een flatgebouw met wonin gen van vijftien gulden per week. Een van de buren vertelde: „naar wat ik van hem gezien heb, lijkt hij me een zeer opgewekte jongeman. Hij is mo dern gekleed, met nauwe broekspijpen. Zondag heb ik hem nog bier zien drin ken en een pasteitje eten in het café aan de overkant van de straat". De vrouw van deze buurman voegde eraan toe: „Hij lijkt me een heel moderne jongeman. Hij houdt van jazz en dan zo hard mogelijk. Hij lijkt me het ge wone type van een vrolijke jonge vrij gezel. Voorzover ik weet kookte hij voor zichzelf. Ik kon het ruiken. Hij organi seerde ook geregeld fuifjes in zijn flat. De eigenaar van het café aan de over kant vertelde, dat Tony daar vaak kwam drinken. „Hij lijkt mij een perfecte heer Hij mocht dan modern gekleed gaan maar hij as niet een van die fatten uit Chelsea". De hoofdredacteur van Burkes Pee rage, L. G. Pine, werpt de vraag op hoe prinses Margaret genoemd zal wor den wanneer zij met Antony Armstrong- Jones in het huwelijk is getreden. „Mrs. Jones" vindt hij te eenvoudig. Volgens Pine, wiens blad uitsluitend handelt over adellijke titels, zal de prinses met „hare koninklijke hoogheid prinses Margaret, mrs. Armstrong-Jo- nes" worden aangesproken. Maar hij vindt dit niet mooi klinken voor het Britse rijk. De meestfe deskundigen zijn het er dan ook over eens, dat mr. Armstrong- Jones in de adelstand verheven zal worden, hetgeen een kwestie is die de koningin aangaat. In Parijs meldt het ochtendblad „Pa ris-Jour" dat het echtpaar Peter Town- send-Marie Luce Jamagne al enige tijd van deze ontwikkeling op de hoogte was en dat het een telegram met zijn ge lukwensen aan prinses Margaret heeft gezonden. (Advertentie) Bepaal uw keus niet blinde lings - want er zijn horloges en „horloges". Voorkom te leurstelling-laat u adviseren door de vakman...uw eigen horloger. Hij wil u als klant behouden, dat is uw zekerheid! het goede Ankerhorloge LONDEN, 27 febr. (UPI) Prinses Margaret Rose is knap, vrolijk, leven dig, temperamentvol, spreekt drie ta len, houdt van Amerikaanse musicals, dansen en pianospelen. De verloving van „Margaret, Princess Charming" met een niet-adellijke man kwam onver wachts, maar past geheel in haar aard. Haar ongelukkige romance met j?eter Townsend was een van de meest be sproken romances van de eeuw. Nu trouwt zij een man, wiens naam nimmer met de hare in verband is gebracht. Margaret werd 29 jaar geleden geboren in Glamis Castle, Schotland, het voor vaderlijk slot van haar moeder en de plaats waar Shakespeare zijn drama Macbeth liet spelen. Een andere liefdesgeschiedenis tussen een vorstelijk familielid en een „com moner", tussen Edward VIII en Wallis Simpson, werd er de oorzaak van, dat Margarets vader koning werd. Marga ret, gebonden door protocol, werd om ringd door tradities. Haar zuster werd koningin en zij werd de prinses die eerste stenen moest leg gen, ziekenhuizen bezoeken, en derge lijke taken meer, die doorgaans aan prinsessen uit regerende vorstenhuizen worden toebedeeld. Margaret houdt van dansen en thea terbezoek, speelt goed piano en kan goed imiteren. Zij spreekt vloeiend Frans en Duits. Zij geeft vaak feestjes en staat op de voorpagina's van kranten over de gehele wereld als zij zich een nieuw kapsel heeft aangemeten. Haar opvoeding werd voornamelijk voltooid door grote reizen. Australië wilde haar als gouverneur-generaal, en ook voor deze functie in Canada werd haar naam veelvuldig genoemd. Een parlementslid zei, dat zij een heel goede keuze zou zijn voor de posi tie van gouverneur van de pas gevorm de federatie van West-Indië. Maar bovenal is Margaret een vrouw die getrouwd wil zijn en een gezin hebben. Thans, na een week vol gebeurtenis sen,die van belang zijn voor het Britse koninklijk huls,een week van een ge boorte, en een overlijden, is haar ver loving aangekondigd. CULEMBORG, 27 febr. Gister middag omstreeks half vier heeft zich in het fort „Werk aan het Spoel" aan de Lek alhier een ernstige ontploffing voorgedaan, waarbij vier personen zijn gewond. Zy zyn opgenomen in het St. Barbaraziekenhuis. De namen van de slachtoffers zyn: dienstplichtig soldaat- messbediende C. G. R. Eenkhoorn, 20 jaar oud, afkomstig uit Leklserkerk, burgerambtenaar F. de Kejjzer uit Gel- licum, de commandant van de school voor explosieven: Kapitein J. J. Blrm- maert uit Culemborg, bekend van de onderzoekingen in het gat van Wormer, C M. Mulder uit Montfoort, 41 jaar oud, In de bunker, waar afgekeurde mu nitie wordt opgeslagen, was men gis termiddag bezig geweerpatronen leeg te branden. De ontploffing is waar schijnlijk ontstaan door te grote gasvor- ming. De aangerichte schade is zeer groot. Op het terrein is in de grond een krater geslagen met een middellijn van 25 me ter en een diepte van 12 meter. Stuk ken beton afkomstig van de bunker werden ettelijke meters door de lucht geslingerd. Toevallig was op de hier gevestigde school voor explosieven vandaag geen cursusdag, zodat er niét veel mensen aanwezig waren. Twee van de gewonden werden door de luchtdruk naar de andere zijde van de dijk geslingerd, waar zij overigens in een natuurlijke dekking kwa men te liggen. Twee instructielokalen gelegen aan de landznde van het fort werden geheel vernield. De in de buurt staande boerderij van de heer J. de Jong liep zware schade op. Grote stuk ken beton kwamen op het dak terecht, terwijl door de slag alle ramen uit het huis werden geslagen. Ook in Culem borg zelf sneuvelden verschillende rui ten. De aidaar wonende 75-jarige mevr. B Verrips-van Kampen viel van de schrik van de trap waarbij zij verschil lende verwondingen opliep. Een viertal arbeiders, die aan de bui tenzijde van de school een hek plaat sten kwam met de schrik vrij. Eén van hen 'werd door een rondvliegend beton- stuk geraakt, maar liep hierdoor geen letsel op. Van het hek is nagenoeg niets over. Enkele technici van de Koninklijke Landmacht hebben een onderzoek naar het gebeurde ingesteld. LAHORE, 27 febr. (Reuter, A.F.P.) Volgens welingelichte Perzische krin gen verwacht keizerin Farah van Per- zië een baby in het eind van de herfst. De keizerin brengt op het ogenblik met haar gemaal een bezoek aan Pakistan. In de dierentuin te Stockholm is ijsbeer Maud verleid door de voorjaarszon vn het eerst met haar jong uit het winterhok gekomen. Het beertje werd 24 decern: geboren en mama vond het nog steeds te koud om naar buiten te komen. AUTOMOBIELBEDRIJF Dt I). Bakkerlaan 12 16, Bloemendaal Tel, 57500 57501 (K 2500)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 1