dtWDSÖm^ Olmtö1 saktifimMigü Veluwse boeren dreigen melk- leveranties stop te zetten Ook Aziatische landen op de topconferenties C hefarme 4 EEN RUBENS I OP DRIFT I M i H CHEFAROX Griep? Chefarine„4" doet wonderen Geen triomftocht Geen explosie op Russische hasis Fabrieken vrezen de dupe te ivorden van maatregel van Landbomvschap Khroesjtsjev in Djakarta: [Verkouden ?J DAMPO Antwoord op rede van mr. dr. Da Costa Gomez Maagklachten? DE BLOKKERING VAN MF.T.KGELDEN Metworstkoning in Boxmeer ümi m Goedkoper emigreren per K.L.M.-vliegtuig H.A.L. verlaagt het dividend tot 6 (8)% Luitenant op Nieuw- Guinea verongelukt Surinaams cadeau voor president Eisenhower DINSDAG 1 MAART 1960 PAGINA 9 BUITENLANDSE kroniek J Brief van Antilliaanse regering aan „Politeia' kantoormachines Met verlopen paspoort naar Oostenrijk Eik tablet Cheiarine „4" bevat 4 genees- middelen, die in de gehele wereld beroemd zijn geworden en millioenen mensen al baat brachten. De vier middelen tezamen werken nóg beter en helpen ook vaak dan, wanneer andere middelen falen. door W. H. VAN EEMLANDT Dagvakschool voor kappers(sfers) geopend Dames kappen liever dan heren Oefenen op buffelhaar 16.000 oliebollen Huissen niet Duits N Oudste schrikkeljarige Khroesjtsjevs reis naar Zuid-Azië is geen triomftocht geworden. jn T De Russische regeringsleider is enJrjdië en Burma heel wat minder led st ontvangen, dan vijf jaar ge- lij n. toen hij samen met de toenma- Premier, Boelgr.nin, bezoeken aan heef" en Rangoon bracht. Dit keer I, hij zijn pad laten effenen door Russische staatshoofd, Worosjilov, je ae eerste vice-premier, Kozlov, die tf voor Khroesjtsjev naar Zuid-Azië fisden. Maar deze voorbereiding van ?e komst van de Russische machtheb- er zelf heeft niet het beoogde resul- f°®t gehad. Nehroe heeft Khroesjtsjev aeieefd ontvangen, maar de massa van "6t Indische volk heeft tamelijk koel preageerd, en het Indische parlement zelfs bepaald verontwaardigd ge lest over de lofrede op het commu nisme, waarop het vergast werd. In 1955 was in het neutrale Zuid-Azië pt politieke klimaat voor communisti- h?e ProPaganda veel gunstiger dan nu. khroesjtsjev is door het optreden van Sin Chinese rode broeders in een moei- Ske positie geraakt. Vooral in Indië peft de Russische premier een min of "per defensieve houding moeten aan- prnen, en dat is iets wat hem niet ge makkelijk af gaat. De anti-communisti- ctle stemming van de Indiërs is aan gewakkerd door de Chinese schendin- §en van de Indische grenzen en door ?e. gebeurtenissen in Kerala. Khroesj- «Jev heeft nu getracht iets van zijn roegere goodwill terug te winnen, v?aar men krijgt niet de indruk, dat 0 veel succes heeft gehad. Eisenho- ®r is onlangs door de Indiërs met heel ®t meer geestdrift begroet. Khroesjtsjev heeft in de neutrale landen van Azië een belangrijke troef proberen uit te spelen. Hij peft de Zuid-Aziatische regeringslei- prs er op gewezen, dat op de komen- p topconferentie Azië niet vertegen woordigd zal zijn. Hij weet dat de be woners van Indië, Burma en Indone sië hun belangen niet geheel veilig ach- bij Engeland en Frankrijk, die zij "°g als koloniale mogendheden zien, terwijl de neutra- den hun le volkeren ook zeer sceptisch staan tegenover de wereldpolitiek van de Verenigde Staten. Khroesj tsjev zou door de onverbondene lan- graag beschouwd worden als pleitbezorger op de Parijse permogendhedenconferentie. Deze sug gestie schijnt in Djakarta meer weerklank gevonden te hebben, dan in jpw Delhi en Rangoon, maar toch neeft ook Soekarno Khroesjtsjev teleur gesteld. De Indonesische president «taat minder afwijzend tegenover het communisme dan de Indische premier maar ook Soekarno heeft nog eens la- jen uitkomen, dat hij in het grote con vict tussen de communistische wereld ?n het Westen neutraal wil blijven. Soe- accePteert dankbaar het krediet t Moskou zijn land gaat verstrekken, si jvhroesjtsjevs steun aan de Indone sische politiek ten aanzien van Nieuw- tiuinea is hem uiteraard ook welkom, maar desondanks blijft hij toch een ge reserveerde houding aannemen tegen over Rusland. Niet alleen Indië maar ook Indone sië heeft de laatste tijd moeilijk heden gehad met communistisch China. In zijn poging om het vertrou- Pen", PP de neutrale Zuid-Aziatische J?? £Ue Wlnn®n kon Khroesjtsjev ech- F eklnS ,niet afvallen. De buitenwe reld mag met de indruk krijgen, dat er tussen Rusland en China wrijvingen be staan. Daarom is vorige maand in Mos kou en Peking veel ophef gemaakt van n.et tienjarige bestaan van het Rus- sisch-Chinese verdrag van vriendschap „p,.Wederzijdse hulp. Ook de recente re- |p''n§ van het Chinees-Burmese grens- r?il en Tsjoe En-lai's aanbod van rn as .1-1- om in New Delhi met Neh- i.°e fe gaan praten worden door Mos- £?u Voorgesteld als bewijzen van Pe- fmgs goede wil. In Zuid-Azië zou men ten onrechte de indruk hebben gekre- §eh, dat China minder vredelievend is °an de Sovjet-Unie. Maar het is de neutrale landen in Zuid-Azië niet ont man, dat China niets wil weten van 8e geest van Camp David", waar Khroesjtsjev sinds zijn ontmoeting met Eisenhower de mond van vol heeft. De toon van de Chinese anti-Amerikaanse Propaganda is in de loop van de laatste maanden bepaald niet minder agres sief geworden, terwijl Khroesjtsjev zich op het ogenblik in zijn uitlatingen over Washington toch duidelijk matigt, om i; iVO°r zÖn komende ontmoe- L?^?ltlWer niet slechter te maken, dan het al is. In hoeverre Khroesjtsjev tenslotte nog iets bereikt met zijn reis naar Zuid-Azië, zal voor een belangrijk deel «mangen van de houding van Rood- China. Voorwaarden voor een verbete ring van de betrekkingen tussen de neu trale Azatische landen en het commu nistische blok zijn, dat Tsjoe En-lai de spanningen met Indië en Indonesië vermindert, en zijn politiek ten aanzien Van het Westen coördineert met die Van de Sovjet-Unie. (Advertentie) WILLEMSTAD-CURACAO, 1 maart Naar aanleiding van een uitlating van mr. dr. M. F. Da Costa Gomez in een voordracht, die hij verleden week hield voor de studentenvereniging Po liteia" te Amsterdam, hebben premier E. Jonckheer van de Nederlandse An tillen, de minister van financiën, de heer J. E. Yrausquin, de minister van Onderwijs, de heer F. B. Tromp, en de bestuursleden van de twee overige regeringspartijen, de heren B. M. Leito en J. A. Abraham, aan „Politeia" een brief geschreven waarin zij uitdrukke lijk verklaren, dat bij de regeringspar tijen Democratische Partij, Partido Pa- triatico Arubana, KVP, Union Na- cional Arubana en Partido Democrati- co Bonairiano, evenmin als bij de oppo sitiepartijen namens welke de heer Da Costa Gomez sprak een streven bestaat tot aansluiting bij Venezuela. Zij voe gen hieraan bovendien toe, dat door le den van de regeringspartijen nimmer spandoeken werden gedragen met leu zen die hierop zouden wijzen, noch tele grammen naar het buitenland werden verstuurd, die een dergelijke strekking zouden hebben. Evenmin werd het standbeeld van koningin Juliana door leden van de regeringspartijen be smeurd. ,,Wij zouden het zeer op prijs stellen indien u aan onze verklaring, waaruit u uw eigen conclusies kunt trekken, al gemene bekendheid onder de leden van uw vereniging zoudt willen geven", zo besluiten de briefschrijvers. (Advertentie) voor blijvende verbetering Vormt een genezende laag op de maagwand HELSINKI, 1 mrt (Reuter) Een woordvoerder van het Finse observa torium in Sodankyla heeft gisteren de berichten tegengesproken, dat de groot st Russische raketbasis voor aanval len op de Verenigde Staten 2 februari door een enorme ontploffing is getrof fen. Hij zei dat het observatorium op die datum een aardbeving had gere gistreerd, waarvan het epicentrum waarschijnlijk in Rusland lag, maar dat deze schok niet veroorzaakt is door de ontploffing van een raket of kern wapen. (Advertentie) 'N BIZONDER LEKKERE SIGAAR! Advertentie) ELBURG, 1 mrt. De melkleveran- tie aan de zuivelfabrieken op de Noord- West-Vluwe zal vier dagen geheel wor den stopgezet, wanneer de resultaten van de besprekingen tussen minister Marjjnen en het Landbouwschap over de blokkering van de melkgelden door het Landbouwschap negatief zullen zjjn. Aldus is gisteravond met grote meerderheid van stemmen (71 procent) besloten op de In Doornspijk gehouden vergadering van de landelijke vereni ging voor Bedrijfsvrjjheid in de Land bouw BVL. In het dorpshuis, dat plaats biedt aan driehonderd personen, waren vijf honderd landbouwers uit Overijssel en Gelderland samengepakt. Naar schat ting driehonderd man bevonden zich buiten het gebouw. Verscheidene hon derden anderen moesten worden terug gestuurd. Uit de vergadering gingen onder meer stemmen op om de boeren met hun wagens en paarden het ver keer op de hoofdwegen van de Noord- West-Veluwe zoveel mogelijk te doen be lemmeren. Niet alleen op de Noord-west-Velu- we, maar oök in de omgeving van Hardenberg, Gramsbergen en Hoge- veen zijn verscheidene boeren genu- peerd, aldus de voorzitter van het BVL, de heer Koekoek. In een circulaire, ondertekend door de besturen van een zevental zuivelfa brieken wordt verklaard, dat deze ge heel buiten de beslaglegging op de melkgelden ten behoeve van de achter stallige heffingen voor het landbouw schap staan. Inmiddels heeft het hoofd bestuur van de BVL met de gedupeer de boeren en met directeuren van zui velfabrieken te Nunspeet vergaderd. De heer Koekoek zei, dat de directeu ren an de drie zuivelfabrieken van de Noord-West-Veluwe toegaven verkeerd gehandeld te hebben en genegen waren DJAKARTA, 1 mrt. (Reuter, AFP, UPI) De Russische premier, Khroesjtsjev, heeft gisteren op een persconferentie in Djakarta gezegd, dat China, Indië, Indonesië, Japan en an dere Aziatische landen op toekomstige topconferenties moeten worden verte genwoordigd. Versterking van de we reldvrede noemde hij de meest dwin gende taak van de topconferentie, die in mei in Parijs zal worden gehouden. Toen men hem vroeg naar de basis die Rusland, naar wordt beweerd, op Ambon zou willen vestigen, zei Khroesjtsjev: „Wat moet men daar op zeggen? Een gek kan meer vra gen stellen dan honderd wijzen kunnen beantwoorden." Hij voegde er wel snel aan toe, dat zijn bij wijze van grap gebruikte omschrijving van gek niet sloeg op de journalist die de vraag had gesteld, ,,die ik niet alleen als wijs. maar zelfs als geniaal be schouw." Om niet de schijn te wek ken een antwoord te willen ver mijden, aldus Khroesjtsjev, kon hjj zeggen, dat de Sovjet-Unie tegen wel ke basis overzee ook is. Op de vraag of Rusland het denk beeld van een volksstemming in Duits land zou steunen, antwoordde hij: „Wij zijn voor niet-inmenging in de aangele genheden van andere staten. Een volks stemming is zuiver een kwestie van de plaatselijke bevolking. Wij zijn zelfs geen buren van Duitsland. Als zij (bei de Duitse staten) willen, kunnen zij tot overeenstemming komen over een volks stemming." pver Berlijn zei Khroesjtsjev, dat de enige oplossing schijnt te zijn Berlijn de status van een vrije stad te geven. Wij hopen, dat onze bondgenoten ook tot dit standpunt zullen komen. Hij zei niet te weten welke „maxi mum -resultaten van de topconferentie kunnen worden verwacht. „Ik geloof in de goede bedoelingen van premier Mac- millan, president Eisenhower en presi dent De Gaulle. Ik zal zeker alles in het werk stellen om de conferentie tot een geslaagd einde te brengen". De aanwezigheid van Amerikaanse troepen in Japan noemde de Sovjet-premier een rechtstreekse bedreiging voor de Sov jet-Unie en China. Hij zei, dat deze troepen niet in Japan zijn om de ty foons te bestrijden. DJAKARTA, 1 maart (AFP, Reuter) De Russische minister-president, Khroesjtsjev, en zijn gevolg zijn van daag uit Djakarta vertrokken naar Calcutta en Kaboel. Nadat hij In een Russische „IL 18" was opgestegen, zond de Sovjet-premier het volgende telegram naar de Indonesische presi dent: „Ik wens u, beste Soekarno, suc ces bij uw belangrijke en vruchtbare werk. Ik wens het onafhankelijke In donesische volk geluk en voorspoed". Op de thuisreis zal Khroesjtsjev in Calcutta besprekingen voeren met de Indische premier, Nehroe. Voor zijn vertrek heeft Khroesjtsjev in Djakarta de pers te woord gestaan. de boeren een voorschot te geven. Te vens verzochten zij door bemiddeling van de advocaten en van de zuivelfa brieken en de BVL een proces tegen de beslaglegging aanhangig te maken. Een melkmaatschappij te Oldenbroek heeft aan de betrokken leveranciers geschreven, dat zij de beslaglegging niet heeft kunnen voorkomen, ondanks samenwerking met naburige particulie re fabrieken via de toporganisatie V.V.Z.M. De maatschappij adviseert een gerechtelijke actie te ondernemen, waarvan zij de kosten wil dragen. Een woordvoerder van deze maatschappij deelde mede. dat de schade voor de fa briek bij staking van de melkleveran- ties over vier dagen ongeveer zestig duizend gulden zou bedragen. De heer Koekoek deelde mee, dat de fabrieken hebben toegezegd eraan mede te werken het beslag op te heffen en te protesteren bij het ministerie van Land bouw en het Landbouwschap. Het niet- leveren van de melk aan bovengenoem de fabrieken zal, aldus de heer Koe koek tot resultaat hebben, dat deze fa brieken zich tot het Landbouwschap zullen wenden om het beslag ongedaan te maken. Gistermorgen hebben al enige boeren hun melk niet aan de fabriek gelevred en gevoerd aan kalveren en varkens en het overige weggegooid. „Daarom is het nodig", aldus" de heer Koekoek, „dat alle boeren achter deze actie staan om het Landbouwschap door de knieën te krijgen". In de vergade ring circuleerde dan ohder de honder den boeren een lijst met adhesiebetui gingen. Naar wij nader vernemen hebben van de ongeveer 45 boeren uit Kamper veen, Oldebroek, Nunspeet en Harder wijk, op wier melkgeldtegoeden bij zui velfabrieken het landbouwschap beslag heeft gelegd, de meesten hun heffing aan dit schap voldaan. Ongeveer vijftien boeren zullen het op een proces laten aankomen. Zij zullen daarbij door de anderen gesteund worden. DEN HAAG, 1 maart Met de Oos tenrijkse regering is een regeling ge troffen, krachtens welke de wederzijd se onderdanen voor binnekomst in de beide landen naast een geldig nationaal paspoort of een geldige toeristenkaart, ook gebruik kunnen maken van een ten hoogste vijf jaar verlopen nationaal pas poort, zo deelt het ministerie van Bui tenlandse zaken mede. Voorts is de vi sumplicht, welke voor Nederlanders die langer dan drie maanden in Oos tenrijk wensten te verblijven was ge handhaafd, thans geheel afgeschaft. (Advertentie) V/er werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en... doen wonderenI Tegan pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligsto maag, taant die wordt beschermd door het bestanddeel Chefaro*. 20 tabl. 10,80. Voordelige gezinsverpakking 100 tabl. 13.50 Illlllllllillllllllilt: Mi. ztioBp.a9'1'en riad hij er verstandiger aan gedaan bot1,J.kheid tot verwerving van het schilderij m de niet •het "tweg van de hand te wijzen. Wie weet of er rt^tèp Nederlandse regering niet te praten zou zijn JN, /V- Had hij maar een slag om de arm gehou- tn? C1Iicht had 11U dan toch nog goede zaken kun- Sa Wt Peinzend mijmerde hij verder en kwam Va 2ot, eslult. dat h'i er best een telefoongesprek Nh, kunnen wagen om met een Amsterdamse vüHv'de relatie eens te overleggen. Hij vroeg 'ahri ding aan- Enige uren later had hij zijn ..lis b collega gesproken. da r0üi kunnen wagen om met een Amsterdamse li N>v'de relutie eens te overleggen. Hij vroeg ahri aan- Enige uren later had hij zijn sv'.tk 3 collega gesproken. seioof nooit," had deze op zijn vraag geant- e1s, M"dat de staat afstand zal doen van die Ru- ly^gsteïr de oorlog is hier een opleving in de be- N®deria„ig vo°r het cultuurhistorisch bezit van het a,se v°lk en er zou een storm van protest n verbet de reSering haar dollarpositie probeerde v erigen door de verkoop van oude meesters. ï>ast. dat u,aat het in vakkringen helemaal niet Jlbei,, "ei door jou bedoelde doek een echte 4 te vveV aar dat behoeft je klant natuurlijk ta =Ne. v0'k en er zou een storm van protest ben?' weten.' cliënt Uj: ?®nkt.,.dat het onbegonnen werk is mijn len?.. en mogelijke leverantie in uitzicht te stel- NheiNToban6. dat mijn advies daarop moet neer- «ndere goed als ik, dat er nog wel Nn firrnahf «Ja J?| bestaan, maar daaraan kun- branden a|0t'snd? o"2® "let riskeren hun vingers te gehikte instnmnent r de telefoon niet het Waarom me1?; om daarover verder te inreken koni JO «li niet eens over? Er worden hfer aardige zaken gedaan met uit Duitsland gerecupe reerd goed." „Ik kan niets beloven, voor ik weet hoe ver mijn cliënt zou willen gaan. In elk geval zal ik er over nadenken en bericht je dan eventueel nog wel nader." Na dit gesprek had Strakey lang met gesloten ogen in zijn stoel gezeten. Dat hij in de half uit gesproken suggestie van zijn Nederlandse zaken vriend een mogelijkheid mocht zien op illegale wijze in het bezit te geraken van de al of niet echte Rubens, stond voor de in zijn vak vergrijsde kunst koper wel vast. Daarom waren verschillende wegen en middelen... Hij herinnerde zich een geval van omkoping, waarbij de bewaker van een beroemde collectie lang genoeg zijn aandacht had afgewend van een bepaal de vitrine in de expositiezaal om niet te zien hoe een echt kunstwerk van grote waarde werd ver vangen door een perfecte kopie. Maar in dat ge val ging het niet om een doek van verscheidene meters in het vierkant, maar om een met edel stenen versierde beker van gedreven goud, die zon der moeite onder de kleding van een bezoekster te verbergen was. Hij overdacht de avonturen van de Mona Lisa... Hij zou er niet graag zijn hand voor in het vuur steken, dat het conterfeitsel van deze dame, thans in het Louvre te zien, hetzelfde was als de Leonardo, die destijds was verdwenen... Was een op handige wijze geënsceneerde ruil of zelfs de diefstal gelukt, dan kon de dader er bijna zeker van zijn, dat hij zijn buit tegen grof geld zou kunnen verkopen aan een of andere particuliere verzameling, waar deze dan in een geheime kamer belandde, die slechts voor de eigenaar of vertrouwde bezoe kers toegankelijk was. En het transport van een dergelijk gestolen schilderij behoefde al evenmin onoverkomelijke moeilijkheden op te leveren. Na tuurlijk... het moest op deskundige wijze door een goed schilder worden bewerkt. De oorspronkelijke voorstelling moest voldoende worden gewijzigd en gecamoufleerd om onherkenbaar te zijn bij het ver voer. Maar voor zulke werkjes waren altijd wel men- wist Vlnden' wanneer men de juiste adressen maar En tenslotte wist Strakey, dat geld een machtige hoorn is, wanneer de bezwaren tegen een on wettige daad moeten worden terzijde geschoven en de moreel schuldige achter de schermen wenst te blijven. Overal ter wereld bestaan gespecialiseerde Individuen voor wie de verleiding zó allesoverheer send kan worden gemaakt, dat zij tot elke falsifi catie bereid zijn... En daarbij bovendien het volle risico zouden willen dragen bij ontdekking... Maar er moest natuurlijk behoorlijk voor worden betaald. De kunsthandelaar begreep, dat indien een on wettige poging zou worden gedaan Judith en Holo- fernes naar New York over te brengen, noch Cardi gan, noch de firma Strakey Co., noch de relatie in Amsterdam op enigerlei wijze in de zaak moch ten worden betrokken. Maar de beurs van de Ame rikaanse millionair was ruim genoeg de voor dat doel nodige uitgaven te bestrijden. Hij zag maar één ernstige kink in de kabel: de bekende onkreuk baarheid van de metaalmagnaat. De zaak zou dus zó moeten worden gespeeld, dat eerst na een even tuele diefstal van het schilderij, dit door een tussen persoon voor een bepaald bedrag op de markt voor zwarte kunst zou worden aangeboden. Daar kon Strakey het dan, volgens een vooraf overeengeko men procedure laten kopen ten behoeve van Car digan, van wie hij wist, dat deze op het bezit van dit speciale doek prijs stelde. Maar dat alles was van later zorg. Strakey nam de telefoon op en belde het huis van Cardigan. Een slaperige telefoonjuffrouw deel de hem mede, dat de heer des huizes een paar uur geleden voor een conferentie naar Washington was vertrokken. Wanneer werd hij dan terugverwacht? Dat kon de telefoniste niet zeggen. Wel had zij, voor het vertrek van haar werkgever, drie plaatsen moe ten bespreken in een vliegtuig, dat de volgende mid dag naar Amsterdam zou gaan. Met een glimlach legde de kunsthandelaar de hoorn op de haak. Zo, zo, zo! Cardigan ging er dus blijkbaar zelf op af. Wel, daar moest Strakey ook bij zijn. Voor de laatste maal die dag nam hij de telefoon van de haak. Eerst liet hij zich als passagier boeken voor het K.L.M.-toestel, dat de volgende avond naar Amsterdam vertrok en daarna gaf hij telefonisch een telegram op, dat bestemd was voor zijn Nederlandse zakenvriend. De inhoud luid de: KOM ZELF MOGELIJKHEDEN BESPREKEN RE RUBENS STOP VERTREK MORGENAVOND VLIEGTUIG STOP STRAKEY. (Wordt vervolgd). Het kappersvak is meer in trek bij dames dan bij heren. Dit blijkt wel uit de cijfers, die de heer H. Penninkhof, voorzitter van het bestuur van de stichting vak opleiding in het kappersbedrijl, noem de in zijn rede, die hij maandag ter gelegenheid van de opening van de eerste dagvakschool voor kappers (sters) uitsprak. Zo volgden in 1959 vierduizend leerlingen aan 47 avond scholen van de stichting een oplei ding voor kapper. Onder hen waren ongeveer 3500 dames en 500 heren. In het kappersbedrijf hebben de mees te werknemers een leeftijd, die ligt tussen de vijftien en vijfendertig jaar. De kapsters, die in deze jaren trou wen, houden veelal op met werken, waardoor het personeelsverloop in het kappersbedrijf vrij sterk is. Het gevolg hiervan is, dat er een voort durende behoefte blijft bestaan aan nieuwe krachten. De eerste dagvakschool, die geves tigd is in een pand in de Prinses Mariestraat te Den Haag, kan jaar lijks ongeveer veertig cursisten afle veren. De inrichting van de school moest geheel bekostigd worden van de cursusgelden, die de leerlingen van de avondvakscholen van de stichting betalen, want men krijgt geen subsi die van overheid of bedrijfsleven. De cursisten die al in de praktijk ge werkt moeten hebben, krijgen op de ze dagschool een opleiding van negen maanden voor dameskapper. Voor he renkappers zal er vermoedelijk geen dagschool komen. Voor dit vak is niet veel animo, omdat het niet zo lucratief is als het kappen van da mes. Men hoeft echt niet bang te zijn, dat de Nederlandse mannen binnen kort met lang haar zullen moeten rondlopen, omdat zij niet meer ge knipt kunnen worden, want de avond scholen kunnen nog steeds in de be hoefte voorzien. Bovendien ligt het in de bedoeling ook dames voor he renkapper op te leiden. Op de nieuwe dagschool leren de cursisten in een volledig geoutilleer de kapsalon met de modernste appa ratuur om te gaan. Zij kunnen voorts naar hartelust oefenen op koppen met natuurgetrouw ingeplant buffelhaar. Behalve knippen kunnen zij op deze modellen alle handelingen uitvoeren. Daarnaast helpen de leerlingen op de school ook vrouwelijke klanten, die voor een bepaalde prijs hun haar la ten doen. Deze dames hoeven niet tllllilllllllllillllllllllilllllillllllllllliiiillilllllllllllIlllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiD bang te zijn, dat zij met een ver woeste haardos de deur uit gaan, want de leerlingen worden voortdu rend door hun leraren of leraressen op de vingers gezien. Na negen maan den noeten de cursisten een examen doen voor zij het diploma krijgen. Dit laatste is zeer belangrijk, want in het kappersbedrijf zijn de lonen gekoppeld aan de diploma's, die de kapperssters) hebben behaald. M nister Luns is sportief inge gaan op een beschuldiging te gen hem uitgebracht door de bütteredner van het Betuwse dorp Huissen bij Arnhem tijdens een zitting van het Carnavalsgezelschap „De kroanige zwoane". De bütteredner had onthuld dat minister Luns zijn Westduitse collega Von Brentano had trachten over te halen Huissen 150 jaar geleden nog een Pruissisch- Kleefse enclave in Nederland weer Duits te maken. Maar bondskanselier Adenauer had er niet van willen we ten; hij was veel te bang, dat de Huissenaren teveel „karnaval in de Bondsdag" zouden maken en hem zelfs met een motie van wantrouwen naar huis zouden sturen, „iets wat zelfs Ollenhauer niet gelukt is". Zo blijft Huissen dus Nederlands, tot groot verdriet, zoals de bütteredner zei, van minister Luns, die er nog wei geld op toe had willen geven, als hij het dorp maar kwijtraakte. Maar ja, eens gegeven, blijft gegeven, ook al had „Koning Willem I dit gegeven paard wel eens beter in de bek mo gen kijken". Minister Luns heeft zelf een brief nbar prins Carnaval in Huissen ge schreven en hem verzekerd lering ge trokken te hebben uit de diepgaande beschouwingen van de bütteredner. „Uwe hoogheid gelieve met mijn bes te wensen voor geluk en voorspoed van het door haar zo wijs bestuurde gebied de verzekering te aanvaarden van de gevoelens van de meest on derscheidene hoogachting", zo besloot de minister zijn antwoordbrief. eel de staf van de school èn de kinderen èn de ouders hebben dit succes mogelijk gemaakt, vertelde ons de directrice van de r.k. huishoud- en industrieschool Mater Dei te Dongen en zij doelde op de zes tienduizend oliebollen, welke in Don gen en omgeving in deze carnavals dagen zijn verkocht en gegeten ten bate van de Bouworde. Als het as- woensdag is, kan bijna duizend gulden worden afgedragen aan de Bouworde. Bijna duizend, want een klein deel krijgt een aparte bestemming. Vluch- telingenpastoor Wanke uit Carlshafen tobt al een poosje over het betalen van zijn nieuwe doopvont. Die zorg is nu uit de wereld, dank zij de actie in Dongen. Twee-en-hal£ jaar geleden werd een dergelijke actie gevoerd ook ten ba te van de vluchtelingen uit dankbaar heid voor de nieuwe school, welke toen in gebruik kon worden genomen. Dertienduizend oliebollen gingen toen de deur uit en dit werd het richtgetal voor deze actie. Vanaf vorige week vrjjdag is er gebakken. Terwijl de school normaal doordraait, want het rooster is nu eenmaal het rooster. Maar de leerlingen, die kookles hadde of huishoudelijk werk, wierpen zich met enthousiasme op de bakkerij. In tien pannen zijn de zestienduizend heerlijk gaar en bruin gebakken. Te voren had de jeugd de bestellingen genoteerd, in jeugdig enthousiasme ook buiten Dongen, wat echt niet de bedoeling was, omdat men geen ande re acties in nabuurgemeenten wilde doorkruisen. Vijfhonderd pond bloem, vijfentwin tig kilogram krenten en vijf-en-twintig kilogram rozijnen werden be kwaam verwerkt en tenslotte gebak ken in honderdvijftig liter olie. Er is smakelijk van gegeten en de leerlin gen kunnen nu allemaal perfect olie bollen bakken. Zo'n actie is pure winst van welke kant men het ook bekijkt. 1 1 reule van As- selt zal er geen flauw idee van hebben gehad, dat haar plan om jaarlijks een „ko ning van de met worst" te benoemen na ruim vier eeu wen nog tot uitvoe ring zou worden ge bracht. En toch ge beurt het nog steeds, in Boxmeer, waar op een boerderij het uit 1532 stammend servituut wordt be waard, waarin dit folkloristische feest is vastgelegd. De heer B. Broeren mag zich dit jaar met de vorstelijke metworst- titel tooien, nadat hij maandag een rui- terwedstrijd won. Met elf andere kan didaten moest hij een afstand van acht honderd meter af leggen. Het eind punt lag aan de boerderij-met-het- servituut. De heer Broeren deed er maar 42 seconden over en werd, behalve met de titel, ook beloond met zeven el metworst, een halve ton bier, een brood en een halve varkenskop. Het brood en de varkenskop werden volgens het oude gebruik aan de armen gegeven; het bier en de worst consumeert de winnaar zelf Opa Hein J. Raar was gisteren voor de 23ste keer in zijn le ven jarig, maar als je hem vraagt hoe oud hij is, zal hij niet ver helen dat hij 96 jaren telt Opa Raar is namelijk de oudste schrikkeljarige in ons land. Gisteravond toen ten huize van zijn dochter aan de Berg weg in Rotterdam de ene na de an dere toast door familie en oud-ma rinemannen op zijn welzijn werd uit gebracht, zat hij in zijn met rozen versierde stoel en met een forse rij onderscheidingen op de borst een beetje in gedachten verzonken. Opa Kaar heeft zoveel om aan te rug te denken. Hij weet zich nog als de dag van vandaag te herinneren, dat hij op zijn I3de jaar bij de marine kwam en de aanbrengpremie groot 35 gulden aan zijn moeder kon ge ven. Nog nooit had zij zoveel geld bij elkaar op tafel gezien. Dat was een tijd, dat was nog eens een mari ne, mijnheertje. Tussen zijn 13de en 18de jaar had hij maar even 82 straf dagen op zijn boekje staan. „Het pri son" zoals hij de hedendaagse „bak" noemt was hem niet onbe kend. Hij is er een klein beetje trots op, dat hij niet zo'n lieve jongen is geweest en met smaak vertelt hij van die ene keer, toen h\j „een dag achter de muziek aan was geweest" en de gendarmen hem ia Hellevoetslnis stonden op te wachten. Met de boot zou hij naar „het prison" worden overgebracht, maar hij is er nooit ge komen, want hij sprong overboord en de gendarmen konden naar hem flui ten. Ondeugend en misschien geen mo del militair, maar wis en waarachtig een flinke kerel is hij geweest. De on derscheidingen voor expedities naar Atjeh en Boni tijdens zijn vier Indi sche termen getuigen daar van. Ook de eindrang die hij haalde, namelijk majoor-bottelier, is een bewijs vaa zijn pit. Op zijn 45ste jaar ging hij met pen sioen. Hij bleef in het vak en opende een wijnzaak aan de Westerwagen straat. In 1933 ging ook die bezigheid aan de kant en nu hij is slecht ter been en sinds kort doen de ogen het ook niet meer zo goed schrikkelt hij, het oudste lid van de vereniging voor oud-officieren van de zeemacht, zo langzamerhand naar zijn eeuwfeest. DEN HAAG, 29febr. Met ingang van 1 maart zullen de kosten van het luchtvervoer per KLM voor Nederland se emigranten naar Argentinië, Brazi lië, Canada, Rhodesia, Uruquay, de Unie van Zuid-Afrika en de Verenigde Staten gelijk gesteld worden aan het zgn. „normtarief". Dat betekent dat alle emigranten die gebruik maken van de rijksbijslag-regeling, met het bedrag, dat zijzelf aan hun emigratie moeten bijdragen, kunnen volstaan om per KLM naar hun bestemmingsland te reizen. Deze regeling bestond reeds van 1 ja nuari j.l. af voor Nederlanders, die naar Australië en Nieuw-Zeeland willen emi greren. Van de ongeveer 22.000 Neder landers, die in 1959 zijn geëmigreerd, reisden er bijna dertig procent of wel ruim 6300 per KLM. ROTTERDAM, 1 mrt Naar wij ver nemen, is besloten aan de op 21 maart a.s. te houden aandeelhoudersvergade ring van de Nederlandsch-Amerikaan- sche Stoomvaart Maatschappij „Hol- land-Amerika Lijn" voor te stellen het dividend over 1959 te bepalen op zes pet. (1958: acht pet.) DEN HAAG, 29 febr. Tengevolge van een verkeersongeval te Biak op Nieuw-Guinea is zaterdag de luitenant ter zee van de technische dienst der derde klasse, R. E. van der Meer, ver ongelukt. Het slachtoffer was 27 jaar, ongehuwd en afkomstig uit Apeldoorn. PARAMARIBO, 1 mrt Van het op onthoud dat president Eisenhower mor gen op het vliegveld Zanderij zal heb ben, zal de Surinaamse regering gebruik maken om de Amerikaanse president een geschenk aan te bieden. Het zal bestaan uit een fraai stuk bauxiet, dat op een voetstuk van ijzerharthout zal worden geplaatst. Er zal een gouden plaat op worden aangebracht met de inscriptie: „To the president of the United States of America the people of Surinam March 1960".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 9