Verschrikkelijke aanblik DODEN IN AGADIR Nederlandse schepen snellen te hulp Marconist Van R. wacht nu op uitspraak van de jury Verzoek om onmiddellijke vrij spraak door rechter afgewezen Prinses Margaret en haar verloofde naar het ballet f8? Bloemenmeisjes kondigen de lente aan Vigst voor nieuwe aardbeving Enthousiaste Londenaren brengen Armstrong-Jones van zijn stuk Het weer. Engeland tegen vluchten boven de 3000 meter? Carnaval eindigt in ziekenhuis Kleuter onder autowiel BERAADSLAGING DUURT VELE UREN Woensdag 2 maart i960 83ste JAARGANG No. 30457 Oorlepelï'n de strÜd tegen de rlogsophitsers bewezen diensten". Jaarbeurs herdenkt slachtoffers Agadir feHTR®CHT, 1 maart De slachtof- fokt- v'an de aardbeving in Agadir (Ma- bpi zijn gisteravond op de Jaar- don S ^ens een officiële ontvangst x-de zaakgelastigde van Marokko in dachtland' Abderrahim Harkett, her- Rode Kruis stuurt 700 dekens Giro 777 opengesteld 4 wore Suède herenjasjes - jackets Opklaringen Luchtweg naar Berlijn Dodelijk spel: hangen achter vrachtwagen BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM 'eiefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 14348L n-.-^'00' Beverwijk: Zeestraat 50, telef 4790 I «ntoor en Red IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Directie- 1 1T,T®lefoon 5790 e- L W Boerrigter en Monfw A M. van der Kallen. raredactie; Drs. H. v. RUN en W. Severn». NIEUWE HAARLEMSCHE ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, 1 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur avonds tel. 21544. meer dan duizend 2 maart (Keuter, AFP) kaa® aardbeving die de Zuid-Marok- kaanse aar'lbeving die hlaana stad Agadir in de nacht van ?r>u<lp op dinsdag heeft getroffen, het ij1 meer dan duizend mensen om tW zijn gekomen en meer dan het zoveel gewond. Men schat Veer daklozen op 35.000. Onge- 'eravnV!fr'10nïlerd gewonden zijn gis- hlarokt naar Casablanca gevlogen, fust aïse functionarissen zijn onge- die i„ ,p f lot van de vele toeristen, f'erblev 'uxupuzc hotels van de stad ten Cen groep gewonde toeris- 's tnpt0un?mel.'-ih Zweden en Duitsers, hfohamnv? j Pf'vé-vliegtuig van koning ^bracht* van ^ar°kko naar Rabat hachfde Zï,t$en' die in de ramp- Rekmv.2 "ioe(? ^k om het leven zi,jn Artiir rhevmden zich de schrijver Win' Cundkvist en de schrijfster Maria een iinu !?i is een schrijver met tverd Politieke instelling. Hem Voor a" een 1-enin-prijs toegekend Ihr=?uin®v Mohammed en premier l i™ïebl!,en a?n bezoek gebracht r' P Z^n gisteravond naar lnw tl uSSckeerd. Kroonprins Moe- ..y Hassan heeft persoonlijk de lei- ng op zich genomen van het red dingswerk. Ongeveer drieduizend mi litairen en politiemannen zijn per vliegtuig uit andere Marokkaanse steden naar Agadir gebracht. Zij zul len bij het reddingswerk worden in geschakeld en de orde bewaren. Er zijn speciale patrouilles samengesteld die plundering moeten voorkomen. Het Spaanse fregat ..Magaïlanes" en een Spaanse sleepboot zijn met medi camenten op weg naar Agadir Ook f^heden van de Spaanse luchtmacht men De uil? reddingswerk deelne men. De Italiaanse regering heeft be- zaakgelastigde opende in de Ju- 11 van het Jaarbeurscomplex het hofulrf nse paviljoen. De talrijke ge- isaK" namen op verzoek van de acht toen hde minupt stilte Jn bij hP7" uij sprak over degenen, die Name aardbeving het leven verloren. Minkltii, de raad van beheer der Ko- WerH h® Nederlandsche Jaarbeurs ingediend zaakgelastigde rouwbeklag DEN HAAG, l maart. Het Rnrie Kruis in Den Haag heeft vandaag 700 dekens naar het door een aardbeving getroffen Agadir gezonden. Het hoofd bestuur van deze organisatie heeft ver der het gironummer 777 opengesteld voor hen die willen storten voor de Slachtoffers van Agadir. Verder heeft het Roode Kruis van middag een zending van 100 sets 400 c.c.- gedroogde bloedplasma per vliegtuig naar het getroffen gebied gestuurd. DORTMUND. 2 maart (Reuter) •iet bureau van de openbare aanklager J® Dortmund heeft gisteren bekendge maakt, dat er een vooronderzoek is ge- ®Pend tegen Konrad Gemmeker, die commandant van het concentratiekamp esterbork is geweest. Gemmeker zou Dnsseldorf wonen. sloten een oorlogsschip met medicij nen, voedsel en kleren naar de getrof fen stad te sturen. Franse vliegtuigen hebben een luchtbrug gevormd tussen Agadir en Casablanca en Rabat. Met deze toestellen worden gewonden en le vensmiddelen vervoerd. Tussen Agadir en de marinebasis in de buurt van de stad worden op het ogenblik massagra ven gedolven. Ook de Amerikaanse troe pen in Marokko zijn bij het reddings werk ingeschakeld. Vier schepen van het Nederlandse smaldeel I, die zich bevinden in de buurt van Gibraltar, hebben van de bevelhebber der zeestrijdkrachten op dracht gekregen, zich met spoed te be geven naar het rampgebied om daar alle hulp te verlenen die mogelijk is. De vier schepen zijn H.M. kruiser „De Ruyter", H.M. jager „Gelderland", H.M. jager „Limburg" en H.M. fregat „De Bitter'. Agadir biedt op het ogenblik een verschrikkelijke aanblik. Van de meeste ultra-moderne hotels in dit vakantieoord is niet veel meer over dan een hoop puin. Grote rotsblokken staan midden in opengereten straten. Auto's liggen volkomen vernield langs de wegen, in opengescheurde huizen kan men bedden zien, waar de lijken vaak nog in liggen. Vele mensen zijn in hun slaap gedood. Te midden van de puinhopen, die van een prachtige nieuwe flat waren over gebleven stond een kinderwagen, een leunstoel en een hobbelpaard. Mariniers van de marinebasis in de buurt van Agadir waren bezig onder het puin bedolven toeristen uit te graven. Een hulpploeg hoorde een kind huilen. Het lag onder de stenen van een ingestort hotel. Het bleek ongedeerd te zijn. Men vreest dat vrijwel alle militairen, die deel uitmaakten van de in Agadir gelegerde Marokkaanse troepen om het leven zijn gekomen. Het hoofdkwartier van deze troepen is volkomen vernield. Van de 150 gasten, die logeerden in het hotel Saada, zouden maar twintig het er levend hebben afgebracht. Een wees huis in de buurt van dit hotel is nog slechts een brok puin. Men vreest dat maar enkele van de 100 weeskinderen, die hier woonden, gered zijn. De meeste hulpploegen beschikken slechts over houwelen en schoppen. Met ware doodsverachting dalen zij aan touwen af in de diepe gaten die de aard beving op vele plaatsen heeft geslagen. De volkswijk van Agadir is het zwaarst getroffen. Duizenden Marokka nen leefden daar in huizen van vele verdiepingen, die vrijwel alle zijn inge stort. Men kan deze wijk nog slechts langs een weg, die bovendien veel scheuren heeft, bereiken. Het fraaie ziekenhuis - de trots van de stad - is zwaar beschadigd. Artsen en verpleeg sters, die de hele nacht hebben door gewerkt, hebben echter de meeste pa tiënten kunnen redden. De bedden met de zieken staan thans langs de straat. De weg van de stad naar de Luchtbasis is vol auto's. Iedereen in de getroffen stad, die de beschikking heeft over een vervoermiddel, tracht een goed heenkomen te zoeken. V ele mensen kamperen in de buitenwijken. De mensen zijn zeer angstig.^ Zij zlJn bang voor een nieuwe aardbeving. Een bijzonder triest beeld uit het zwaar getroffen Agadir: ingestorte huizen en puinhopen, temidden waarvan redders (vooral Franse mariniers) koortsachtig hun werk verrichten. 4 - (i 'x LONDEN, 2 maart (UPI) Prinses Margaret van Engeland en haar ver loofde, Anthony Armstrong-Jones, zijn voor het eerst als officieel verloofden samen in het openbaar verschenen. In het gezelschap van de koningin-moeder hebben de verloofden namelijk gister avond de liefdadigheidsvoorstelling van het Royal Baliet in de Koninklijke Ope ra bijgewoond. Een grote menigte, voornamelijk vrouwen, stond voor de ingang van het operagebouw toen de dralende prinses Margaret begeeft zich naar de ingang van het Royal Opera House, gevolgd door haar verloofde. koninklijke Rolls Royce voorreed. Vele enthousiaste dames trachtten het poli- tiecordon van 120 man te doorbreken maar t en dit niet lukte, volstonden zij ermee het verloofde paar uitbundig toe te juichen. De uitingen van geestdrift en sympathie brachten de jongeman duidelijk van zijn stuk. De koningin-moeder was de eerste die uit de auto stapte. Vervolgens stap te prinses Margaret uit, tegelijkertijd een bemoedigend knikje gevend aan haar verloofde. Deze keek toch een weinig verbijsterd, toen hij op de rode loper stapte en tientallen camera's klik ten, terwijl de menigte hem uitgelaten verwelkomde. Armstrong-Jones her stelde zich overigens snel. Toen hij in de hal van het theater was aangekomen, nam hij weer het aplomb aan, waar mee hij een van de levendigste leden van de bohemien-kringen van Chelsea is geworden. Hij grinnikte naar een fotograaf die hij herkende, schudde har telijk de hand van functionarissen van het ballet en wandelde tevreden verder met de handen op de rug. Maar toen het vorstelijk gezelschap de zaal betrad, verloor de verloofde van prinses Margaret opnieuw zijn beheerste houding, want de tweedui zend aanwezigen keerden het gezicht naar de hoge gasten toe en begonnen te applaudisseren. Dit duurde een vol le minuut. Prinses Margaret glimlach te en wuifde dankend met de hand. Haar verloofde stond achter haar en met zijn handen nog steeds op zijn rug, deed hij zijn best om te glim lachen. Hij zuchtte van verlichting toen de lichten in de zaal uitgingen en de voorstelling begon. In de koninklijke lo^e zaten negen personen, onder wie Billy Wallace, de trouwste cavalier van de prinses toen zij nog niet verloofd was. Het program ma begon met een volksdans „Prinses Margaret's fancy". De hoofdschotel vormde het ballet „La fille mal gar- dée", over een meisje dat de voorkeur geeft aan een arme jongen boven een rijke man. Het ballet was gekozen voordat de verloving was bekendge maakt. Een beeld van de verwoesting die de aardbeving maandagnacht in Agadir aanrichttte. Ee grote winkel is nagenoeg geheel ingestort. {Advertentie) BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL 13439 LÊ1DSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 523596 Verwachting tot donderdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Opklaringen en op de meeste plaat sen droog weer, matige tot krach tige zuidwestelijke wind. Aanhou dend zacht weer. Zon: 7.22-18.23. Maan: 9.59-0.00. DE BILT, 2 maart. In het algemene weerbeeld komt maar weinig verande ring De depressies stuwen steeds nieu we hoeveelheden zachte lucht in de richting van West-Europa. Terwijl Ne derland buiten de directe invloedssfeer van de hoofdcentra ligt, is er toch vrij veel regen gevallen. Over de oceaan na dert nu een rug van hoge luchtdruk die tiideliik het weer zal gaan beïnvloeden. Het is onzeker of een storing Nederland morgen zal kunnen bereiken De tem peratuur blijft aan de hoge kant voor de tijd van het jaar. max. min. neersl Station Weer temp temp afgel Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Zei -Limburg Stockholm Oslo Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Nice Berlijn München Züricb Genève Wenen Innsbruck Athene Rome Ajaccio Madrid Lissabon mist motregen motregen motregen regen regen motregen regen sneeuw regen regen motregen regen regen regen zwaar bew. licht bew. licht bew. zwaar bew. half bew. onbewolkt zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. half bew. onbewolkt onbewolkt gisteren 24 UUI 9 6 2 11 9 3 10 7 3 11 7 1 11 8 4 11 8 3 12 8 3 12 8 1 -5 -5 1 -5 -3 11 13 9 0.2 12 8 8 12 9 2 10 6 2 13 9 1 17 8 0 5 3 5 10 3 8 10 2 5 13 5 2 10 7 0.1 8 4 6 18 7 0 17 7 0 16 6 0 20 9 0 16 10 0 WASHINGTON, 2 maart (AFP) De Verenigde Staten, Frankrijk en En geland hebben de Russische regering nog niet in kennis gesteld van hun voor nemen in de luchtcorridors naar Ber lijn weer boven de drieduizend nieter te gaan vliegen. Naar van diplomatieke zijde verluidt, zou Engeland op het laat ste ogenblik bezwaar hebben gemaakt. In gezaghebbende Sovjet-kringen te Oost-Berlpn is inmiddels verklaard, dat de Sovjet-autoriteiten geen veto in de weg zullen stellen van een nieuw ge sprek over de vlieghoogte in de lucht corridors naar en van Berlijn. Het voornemen van de Westelijke geallieer den om als zij zulks goed achten, bo ven de drieduizend meter te vliegen zou volgens genoemde kringen op vier- mogendhedenbesprekingen tussen de Verenigde Staten, de Sovjet-Unie, En geland en Frankrijk aan de orde kun nen komen. Een eenzijdige beslissing in deze kwestie zou de zaak slechts onno dig ingewikkeld maken. Niets wettigt de gedachte, dat men geen voor alle vier betrokken landen bevredigende op lossing zou kunnen vinden, aldus de ge zaghebbende Russische kringen in Oost- Berlijn. WASHINGTON, 2 maart (UPI) Een bus van het gemeentelijk vervoers bedrijf van Washington is met haken kruisen en anti-Joodse leuzen beklad. De dader maakte gebruik van een rub berstempel en zeer moeilijk te verwij deren inkt. Vorige week werden bij het Capitool stukjes papier met gestempel de hakenkruisen gevonden. AMSTERDAM, 2 maart (UPI). De jury in de rechtzaak tegen de Neder landse marconist Van R. is gisteren om kwart voor twaalf Nederlandse tijd in raadkamer gegaan, na een samen vatting van rechter Murray die een uur en vijftig minuten duurde. De rechter ging hierbij breedvoerig in op de me dische getuigenverklaringen en wees de jury erop dat zij eerst moet vast stellen of er verwondingen vóór de dood aanwezig waren alvorens gewicht te hechten aan de tegenstrijdige medische getuigenverklaringen over de vraag op welke wijze het lichaam gewond werd. Vanmorgen twaalf uur Nederlandse tijd bevond de jury zich nog steeds in raadkamer. Zij had zich toen al langer dan twaalf uur beraden over haar uit spraak en dus ai de gehele nacht nodig gehad. (De afzondering was dinsdag middag 17.43 uur plaatselijke tijd be gonnen) „De doktoren waren er niet op uit u te vertellen wat op 18 september ge beurde, maar op welke wijze men de conditie van het lichaam zou kunnen verklaren." zo zei rechter Murray in zijn samenvatting voordat de jury zich afzonderde. Hij wees er met nadruk op dat alleen de Bostonse politiedokter M. A. Luongo, een getuige a charge, het lichaam van Lynn Kaufman heeft gezien, „maar dit diskwalificeert niet de andere medische getuigen die dr. Lungo's kleuren dia's en het rapport van de lijkschou wing bestudeerden." Een verzoek van de verdediging om Van R. onmiddellijk vrij te spreken had rechter Murray eerder op de dag afgewezen. Advocaat W. Langdon Powers had voor vrijspraak gepleit in afwezig heid van de jury pn in een volle rechts zaal. Hij zei dat de staat had gefaald de verdachte „in verbinding" te bren gen met de beweerde aanslag op de 23- jarige Lynn Kaufman. Hij deelde mee het een grote onrechtvaardigheid te ach ten deze zaak voor de jury te brengen, die door de atmosfeer zou kunnen wor den misleid. Aanklager Mc. Auliffe antwoordde hierop dat er „overvloed van bewijs" te gen Van R. is met inbegrip van zijn „bewustzijn van schuld", zoals was aangetoond door Van R's opmerkin gen over moord met voorbedachten rade. Hij zei dat de jury het recht had het feit te beoordelen dat Van R. het meisje bewusteloos had gesla gen en daarna had nagegaan wat hij moest doen om van haar af te komen. Volgens hem was er „verpletterend bewijs voor moord in de eerste graad" Nadat het verzoek om in vrijheidstel ling was afgewezen, mocht Langdon Powers zijn pleidooi voor de jury hou den. Hij zei dat de leden van de jury „voor de rest van hun leven door hun geweten zouden worden geplaagd ais zij h schuldig zouden uitspreken". Volgens hem is het bewijs dat er ruzie was ge weest tussen Lynn en Van R. niet aan getoond. „Zij stonden op vriendschappe lijke voet, op intieme voet, op al te intieme voet", aldus de verdediger. maar vin R. is niet beschuldigd in verband met deze kwestie. Hoe u ook denkt over de intimiteiten in deze zaak, hij heeft ervoor betaald gedurende vijf lange maanden in de gevangenis", al dus Powers, „Het wordt tijd hem de gelegenheid te geven met zijn vrouw naar zijn geboorteland terug te keren Hij eindigde zjjn pleidooi met een dringend verzoek het onschuldig over de beklaagde uit te spreken. „U zult er beter door slapen", waren zijn laat ste woorden. Vervolgens kreeg van R„ overeenkom stig een oud gebruik in Massachusetts, de gelegenheid zich tot de jury te rich ten en God tot getuige te roepen van zijn onschuld. Met vaste stem verklaarde de beklaag de: „Ik heb gezondigd door overspel te plegen met mevrouw Lynn Kaufman en ik weet dat dit verkeerd was. Mijn vrouw heeft mjj vergiffenis geschon ken. Ik ben voor deze zonde gestraft, maar ik heb mevrouw Lynn Kaufman nooit geschopt of geslagen die zonde heb ik nooit begaan. Nooit heb ik haar over mijn schouder gedragen of haar overboord geduwd. Het is nooit in mij opgekomen. God is mijn getuige dat ik de waarheid spreek". Aanklager Mc Auliffe's laatste op merking was: „Deze beklaagde stal het leven van een 23-jarig meisje. Laat hem niet een uitspraak van u stelen". Na de middag instrueerde rechter Murray de jury-leden. Hij legde er daarbij de nadruk op dat de vreem deling binnen de grenzen van de Ver enigde Staten dezelfde mate van recht wordt toegemeten als aan de burgers en hij besloot met de woorden: ,-Het moge zijn dat u geroerd zijt door deernis of sympathie voor de tragi sche beproeving van uw medemens, voor de gestorvene en haar familie, of voor de beklaagde en zijn echtgenote, maar dergelijke sympathie en deer nis mogen geen invloed hebben op uw uitspraa! Terwijl de jury zich in raadkamer terugtrok om tot een conclusie te ge raken, bad Van R. samen met zijn vrouw het Rozenkransgebed. Volgens de ondersheriff M. J. Mahoney was de be klaagde „enigszins onrustig" maar ge bruikte hij toch enkele sneetjes brood en melk. (Van onze correspondent) ZEVENAAR, 2 maart In de nacht van maandag op dinsdag is een viertal personen, dat naar huis terugkeerde van een carnavalsfeest te Elten, met een auto uit de gevaarlijke bocht van de rijksweg Emmerich-Zevenaar ge vlogen en tengevolge van een botsing met een lichtmast ernstig gewond ge raakt. Van de bestuurder, die onder invloed van sterkedrank verkeerde, is het rij bewijs in beslag genomen. De gewonden zjjn overgebracht naar het ziekenhuis. BERGEN OP ZOOM, 2 maart Gis termorgen heeft zich in Bergen op Zoom een verkeersongeval voorgedaan dat aan het 3-jarige zoontje van de familie B. het leven heeft gekost. De bestuur der van een vrachtauto, J.J., wonende te Woensdrecht, had op de hoek van de Antwerpse straatweg melkkratten ge laden. Om de wagen te keren reed de bestuurder achteruit. Het zoontje van de familie B. was met nog een ander kind aan de achterzijde van de auto gaan hangen. Terwijl de wagen langzaam achteruit reed is het kindje van de wa gen gevallen en met het hoofd onder een van de wielen terecht gekomen. Een passerende arts kon slechts de dood constateren. Een voorproefje van de lente kreeg Haarlem gisteren reeds. Terwijl het weer de stad in een sombere bui bracht, Pres teerde zich de nieuwe lichting Bloemenmeisjes in hotel LiondOr. Onder het belangstellend oog ttanjownahstenenf graf en vertoonden zij zich in hun nieuwe jurkjes en deelden zij de eerste bloemenkit Maar nauwelijks brak buiten de zon door of zij gingen naar een der Bolwerk-plantsoenen om hun aandeel te leveren in de voorbereidingen tot dt)an de lente. Men ziet ze hier bezig, vrolijk en charmant. In de komende maanden zullen zij riwtjiUeeninHaarlemmaarook elders in ons land en in het buitenland present zyn om en door hun aanwezigheid en met hun bloemen aan versanti. lende evenementen een eigen fleur te geven

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 1