3 MAART 1945: bombardement op het Bezuidenhout Desastreuze vergissing van Britse piloten Herdenking in Den Haag WYBERT Het raadsel Eisenhower maastrichts Theorie over een Duits „spel" verworpen Sr V«ffl7..Ver?S Gemeentepersoneel krijgt geen salaris V. Spoorwegongeluk in Californië Vele slachtoffers WOENSDAG 2 MAART 1960 PAGINA 7 (Van onze Haagse redacteur) Het bombardement op het Be zuidenhout heeft in Neder land evenveel verontwaardi- ilW fls verbazing gewekt. Een 'egale Zender stuurde kort na de <^P naar Engeland een bood schap met de sarcastische vraag men ginds nog niet wist, dat island een paar honderd kilo meter meer oostelijk lagKort 5® de oorlog heeft een verhaal de w>nde gedaan, dat de vergissing *an de 3e maart 1945 het gevolg geweest zou zyn van een door de pitsers v'a de illegaliteit aan de "gelsen toegespeelde suggestie - v1 1?an?euvre a la het beruchte »,England-Spiel". Gebruik regelmatig In Oosterland Wethouder tekent geen machtiging tot betaling Polikliniek als feestzaal Dr. G. F. J. Bar schudt vele handen Kinderen zingen voor hun dokter Bernard Haitink op Schiphol Kroanige Zwaone JOSEPH ALSOP J DEN HAAG, 2 maart By het monument, dat in 1951 werd opgericht op de algemene begraafplaats aan de Kerkhoflaan, zal het gemeentebestuur van Den Haag morgenochtend om half elf een korte herdenkingsbijeen komst houden, ter herinnering aan het feit, dat vijftien jaar geleden het Bezuidenhout zwaar getroffen werd door een Brits bombardement. De na bestaanden van de slachtoffers zijn uitgenodigd tot het bijwonen van deze plechtigheid. Aan de herdenking zullen verder onder meer deelnemen deputaties van leerlingen der in het Bezuidenhout gevestigde scholen. Het Bezuidenhout, eertijds een wijk met een echt Haags karakter, ver toont nog altijd ernstige sporen van de verwoesting op 3 maart 1945. In een gedeelte van de wijk zijn nieuwe huizen neergezet, doch een groot stuk van het Bezuidenhout heeft nog steeds niet zijn nieuwe gestalte gekregen. Dit hangt samen met de grote, slechts moeizaam tot ontwikkeling gekomen plannen voor een nieuw station en de daaromheen geprojecteerde verkeers- voorzieningen. Het nieuwe Bezuidenhout zal een wijk worden, waarin regeringsgebouwen en andere kantoren gaan domineren. Voor het ogenblik echter wordt men in een deel van deze wijk nog sterk geconfronteerd met het verleden, met de fatale fout, die vijftien jaar geleden op een mooie voorjaarsochtend werd gemaakt. Het bombardement, dat werd uitgevoerd door 56 Mitchells, was bedoeld vóór de V2-basis in Duindigt. De reconstructie van de fout is, dat het eerste toestel zijn bommenlast abusievelijk te vroeg heeft afgeworpen, waarna de andere toestellen hetzelfde deden. Het resultaat was, dat 510 mensen gedood en 344 personen gewond werden. De brand na het bombardement, waar tegen de op dat moment slecht geoutilleerde brandweer (het was op het eind van de oorlog) slechts weinig kon uitrichten, vergrootte de materiële schade nog aanzienlijk. Vernield, zwaar getroffen en beschadigd werden bijna zevenduizend woningen, bijna driehonderd bedrijven, vijftien scholen, vijf kerken, meer dan zestig kantoren, acht ziekeninrichtingen en tien grote openbare gebouwen. De ontstellende vergissing, die oorzaak was van deze ramp, is onder meer onderzocht door de Parlementaire Enquêtecommissie. Wij geven hiernaast enige van de belangrijkste punten uit de verhoren betreffende het bom bardement op het Bezuidenhout. fc'-neur van een der bij het bombardement op het Bezuidenhout verwoeste ker- Terzijde van deze kerk en er achter strekte zich het geteisterde deel van Den Haag uit. (Foto: Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie) gang van zaken voor absoluut onmo gelijk hield en deze verklaring heelt hij herhaald voor de Enquêtecommissie Het bericht moest tenslotte uitgezonden worden door de illegaliteit, die van de plaatselijke omstandigheden op de hoogte was. Het is onaannemelijk, dat de man, die codeerde, respectievelijk de marconist de verandering van de windstreek in het telegram niet be merkt zou hebben. Bovendien: de En gelsen hebben op talrijke berichten van de allerbeste kwaliteit niet gereageerd, waarom dan wel op deze ene melding? Aldus het commentaar van Schreieder. Zijn oordeel was, dat het bombarde ment op een andere vergissing moest berusten. De heer Klaas de Graaf, in Engeland werkzaam bij het Bureau Bijzondere Opdrachten, heeft in zijn verhoor door de Parlementaire Enquêtecommissie eveneens de lezing van de rechercheur in kwestie verworpen. Hij zei: „Volko men onzin". Er is inderdaad een ille- heeft ^frjMrngliede^nquêtecommissie de gewezen deze zaak dle er van Ult£ing. dat Krimi hadK°m.lnissar Frank een verbinding een zender, die in de nabii? Pro i,van het Vredespaleis werkte, von llad deze zender niet in beslag ïnJlomeiU bjj wist er gebruik van te simüfn"iii illegaliteit had aldus de "Ppositie een op zichzelf juist be- barj' yoor Engeland inzake het bom- Frailty611 Van j i Eenoordenhout en ank zou er door middel van een m geslaagd zijn in dit bericht, «trel het. werd u,tgezonden de wind! E™te veranderen, waardoor het Van Weuent aay de verkeerde kant **?uh£LHafgSe Jlos'. derhalve in het *utdenhout, werd uitgevoerd. 1J*chreieder had destijds aan de re. "ieur geantwoord, dat hjj deze gale groep geweest, die een pied-è-terre had in het Vredespaleis. Deze groep had ook contacten met de Duitsers, by wie men infiltreerde. De man aan het hoofd kende echter Den Haag door en door Hij zat als een spin in zijn web en zou een van de Duitsers afkomstig bericht inzake het Bezuidenhout zeker niet naar Engeland hebben doorgege ven. Luitenant Cornelis Joseph van Paa^ schen, die een post had in het Vredes paleis, heeft met enige varianten soort gelijke verklaringen tegenover de Par lementaire Enquêtecommissie afgelegd: „Stel, dat iemand een suggestie voor het bombarderen van het Bezuidenhout aan ons had opgegeven, dan zouden wij toch hebben gezegd: hoe komt men er bi) dat te vragen!" V 1- en V 2-basis De Enquêtecommissie heeft over de onderhavige kwestie ook vragen gesteld aan de heren Johan Willem van Oor schot en Frederik Jacob KI ijzing van het Bureau Bijzondere Opdrachten. Laatstgenoemde verklaarde, dat in de berichten uit Nederland het Bezuiden hout niet genoemd is. Het bombarde ment moet een vergissing zijn geweest, aldus ook zijn conclusie. De volgende citaten zijn ontleend aan het verhoor van de heer Van Oorschot: Vraag: Hebt u wel eens een ver klaring gehoord van het bombarde ment van het Bezuidenhout in Den Haag? Antwoord: Mij is altijd ver klaard, dat het was om de emplace' menten van de VI en V2 te vernieti gen. Vraag: Is dit door de Engelsen ge zegd? Antwoord: Ja. Vraag: Toen men het had gebom bardeerd, erkende men toch wel, dat het verkeerd was geweest? Ant woord: Ja. het was een vergissing. Vraag: Waaruit bestond deze ver gissing? Antwoord: Ik heb het nooit te weten kunnen komen. Ik heb er veel moeite voor gedaan, maar het is mij nooit gelukt. Er zijn verschil lende theorieën over verkondigd; het doel was echter de VI- en V2-instal- laties te vernietigen, maar in plaats van ten noorden zijn de bommen ten zuiden van het bos terecht gekomen. Vraag: Welke van de theorieën acht u het meest aannemelijk? Ant woord: Ik denk, dat het een fout is geweest van de vliegenier. Dat er op 3 maart 1945 inderdaad niets anders dan een vergissing, een hoogst tragische vergissing, begaan is en wel door de Britse piloten, is ook de conclusie, welke getrokken moet worden uit de verklaringen tegenover de Parlementaire Enquêtecommissie afgelegd door de gewezen minister president. prof. mr. Pieter Sjoerd Ger- brandy. Men leze wederom de citaten van het verhoor: Verontschuldigingen Vraag: Wat voor verklaring Is van Engelse kant gegeven voor het bom bardement op het Bezuidenhout? Ener zijds wordt gezegd, dat er een fout ge maakt Is door de vliegers, anderzijds doet een verhaal de ronde, dat er een misleidende mededeling was binnenge komen, dat dit gedeelte van Den Haag gebruikt werd voor het afschieten van V2-wapens. In dit verband zou het wel interessant zijn te weten, hoe men het van Engelse zjjde heeft verantwoord, dat dit is gebeurd. Antwoord: Van En gelse zjjde heeft men erkend, dat het een fout was en dat de betrokkenen ge straft werden. Men heeft verontschuldi gingen aangeboden. Vraag: Dus u heeft nooit iets ge hoord van een mededeling van Neder- Laiï4 ult'. die dit bombardement zou hebben uitgelokt? Antwoord: Neen, en het was duidelijk merkbaar, dat de be trokken Engelse minister hiervan vol komen onkundig was. Dit was niet iets, waartoe hjj last had gegeven. Vraag. Heeft men een verklaring ge geven waaraan de fout te wflten was? Antwoord: Dat durf ik niet te zeggen, want daarover hebben wij van de En gelsen nooit haring of kuit gehad Ik weet ook niet of ze er een verklaring voor konden geven... (Advertentie) OVERAL DREIGT BESMETTING Alleen in dozen met Wybert-beeldmerk Een wijk van ruïnes was het Bezuiden hout na het hevige bombardement, dat ven Haag op zijn grondvesten deed schudden. (Foto: Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie). v V (Van onze correspondent) VLISSINGEN, 2 maart Het ge meentepersoneel van Oosterland op Schouwen-Duiveland heeft zijn salaris over de maand februari nog steeds niet ontvangen. Dit is het gevolg van de bestuurscrisis in de gemeente. De crisis is, zoals bekend, ontstaan na de terugkeer van burgemeester 8. W. A. Laurense, die ongeveer een jaar met ziekteverlof was gestuurd. Zoals be kend stond dit ziekteverlof in verband met malversaties door een ambtenaar ter secretarie gepleegd. Toen dit ziekte verlof werd opgeheven deelden vijf van de zeven raadsleden, onder wie enkele wethouders, mede, dat zij niet langer met de burgemeester wilden samenwerken. Voor de uitbetaling van de salarissen van het gemeentepersoneel is de hand tekening nodig van wethouder M J Zeijler. Maar omdat de wethouder zijn ontslag heeft ingediend, weigert hij de betalingsmandaten te ondertekenen. Tengevolge hiervan hebben de burge meester, de secretaris, de ontvanger en drie secretarie-ambtenaren, de twee gemeentewerklieden en de twee onder wijzers der openbare school hun sala ris nog niet ontvangen. Blijft de wet houder weigerachtig dan is er voor de gedupeerden een oplossing mogelijk vol gens een artikel van de gemeentewet. Dat artikel schrijft voor dat eventueel het mandaat van B. en W. kan worden vervangen door een betalingsopdracht van Gedeputeerde Staten. Men mag verwachten, dat de poli kliniek van dr Bar aan de Nij meegse St-Maartenskliniek vandaag weer normaal in gebruik is. De laatste dagen heeft de ruimte meer het aanzien gehad van een feestzaal. Maandagmiddag maakte prins Hans I er zijn intrede met groot gevolg om de kinderen van de kliniek een oama- valistisch festijn te bezorgen. Men had amper tijd om de serpentines en confettie bij elkaar te vegen want gis teren was dezelfde ruimte herschapen in een meer sfeervollere receptiezaal, waar dr. G. F. J. Bar vele handen kreeg te drukken in verband met zijn zilveren jubileum als geneesheer di recteur van de St.-Maartenskliniek. De nuchtere, zakelijke ruimte had door een aantal stijlvolle bloemdeco- raties plots een ander karakter gekre gen. De St.-Maartenskliniek en dr. Bar zijn één. Daarom speelde het sobere feest rond deze bescheiden figuur zich ook geheel op het terrein van de kli niek af. Het begon 's morgens met een kerkelijke plechtigheid in de ka pel. Daarna volgde een huldiging in aanwezigheid van bestuur en staf, bij welke gelegenheid prof. mr. D. van Eek van de bijzonder waardering voor het werk en de persoon van dr. Bar getuigde. Later was er een bijeenkomst met het personeel, waar de heer L. van Seters het woord voerde. Namens het polio-fonds werd een bedrag van 1500,- aangeboden voor de patientjes van de kliniek. iiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiHuiiiiKiin In de middaguren was er voor vrien den en oud-patiënten gelegenheid om de jubilerende geneesheer-directeur geluk te wensen. De hoogtepunten van dit „interne" feest waren echter die ogenblikken waarop de kinderen van de kliniek zelf aan het woord kwamen om te laten blijken hoe zeer zij op „hun" dokter gesteld zijn. Dat begon met 'n spontane en enthousiaste zang- hulde en het ging de gehele dag ver der met individuele betuigingen van genegenheid en aanhankelijkheid. Het waren ook de mooiste ogenblikken voor de jubilaris zelf in wiens hart de kinderen van de kliniek een bijzondc re plaats innemen. r) ernard Haitink, pas benoemd tot dirigent van het Concertgebouworkest, heeft met zijn echtgenote op Schiphol rondgekeken. Min of meer qualitate qua, want men denkt by de KLM reeds aan de tournee, die het orkest het volgend jaar door de V.S. en Canada zal maken: 46 concerten in totaal o.l.v. Eugen Jochum en Bernard Haitink. De reis van Nederland naar Washington wordt met een DC-8 gemaakt. Niet alleen de 120 orkestleden vinden daar plaats in, ook de instrumenten. Onlangs leidde Haitink een concert, waarbij Erna Spoorenberg soliste was. De zangeres is getrouwd met de KLM-gezagvoerder A. v. Ulsen. Hun nadere kennismaking dateert uit de pauze van dat concert. De gezagvoerder heeft de dirigent en zijn echtgenote op Schiphol rondgeleid en met hen in een Viscount- vluchtnabootser een tocht gemaakt tot 5000 m. hoogte. Eind van de week is Bernard Haitink weer op Schiphol. Hij vertrekt dan ar Berlijn, waar hij twee concerten van het Rias-orkest zal dirigeren. naar n verband met de vriendschapp Hjke betrekkingen tussen de cai navalsprins van het Betuwse stadje Huissen, „Joop de Houterige" en de minister van Buitenlandse Zaken wel ke een gevolg zijn van een enkele we ken geleden aan de heer Luns gezon den buutterede, waarin onthullingen werden gedaan van een bespreking tussen de minister en zijn Duitse col lega Von Brentano om het plaatsje als voormalige Pruisisch-Kleefse enclave tegelijk met Elten weer tot Duits ge bied te verklaren, hebben twee leden van de raad van elf van de „Kraonige Zwaone" dinsdagavond een bezoek ge bracht asm de ambtswoning van minis ter Luns, waar zij hem hebben onder scheiden met het grootkruis van de Kraonige Zwaone. Om de heer Luns te laten delen in de Huissense carnavals vreugde boden zij hem tevens twee flessen champagne aan. Hoewel de beide in carnavalstenue gestoken raadsleden hun bezoek niet tevoren hadden aangekondigd werden zy op hartelijke wijze door de minister, die zich gereed maakte voor een recep tie-bezoek, en zijn echtgenote ontvan gen. Zij voerden een ongedwongen en amicaal gesprek. De minister stelde de carnavalistische geste byzonder op prijs. WASHINGTON - Het gonst op het ogenblik in de Amerikaan se hoofdstad van de verha len over de sterk gestegen prikkel baarheid van president Eisenhower. Een van de bekwaamste en trouwste supporters van de president in de Se naat, senator Styles Bridges uit New Hampshire, probeert hem te vertel len, dat de bevolking van de Verenig de Staten zich bezorgd maakt over de zwakheid van het nationale defen sie-program: De president wordt eerst vuurrood en dan spierwit van woede, en begeeft zich vervolgens in een vulkanische tirade tegen de ver waande figuren, die het hebben ge waagd te insinueren, dat een derge lijke zwakheid überhaupt bestaat. En hetzelfde onderwerp geeft telkens en telkens weer aanleiding tot dezelfde reflexen, wanneer de president confe reert met leiders uit het Congres of anderen. Een ander voorbeeld. Bjj de in diening door het Witte Huis van de verzoeken om toewijzing van nieuwe fondsen voor de hulp aan het buiten land waagt de Speaker van het Huis van Afgevaardigden, Sam Rayburn, het om te suggereren, dat het volk niet begrijpt, waarom er beknibbeld wordt op de openbare werken en de defensie van Amerika zelf, terwijl de regering zo edelmoedig is bij haar hulp aan de openbare werken en de defensie van andere landen. Weder om vertoont de president dezelfde op eenvolgende reacties: de snelle, vuri ge blos, dan de intense bleekheid van de gespannen kaken en tenslotte de stortvloed van boze woorden. Dezelf de reacties kunnen ook worden opge wekt tijdens een persconferentie, als men een bijzonder normale vraag stelt. Het is in de afgelopen maand ook werkelijk gebeurd, tot tweemaal toe. Bij een man, die niet zo jong meer is en die het voorwerp vormt van de Byzantijnse vleierij in het Eisenho- werse Witte Huis, is het niet abnor maal of verrassend, dat er zo'n h" pergevoeligheid ontstaat, zo'n woe dende reactie op ieder spoor of bliik va" een afwykende opvatting. Maar wel verdient het opgemerkt te wor den, want het is een veelbetekenend feit in het hedendaagse Amerikaan se politieke leven. Zo kan het al thans gedeeltelijk, verklaren, waar om de rede, die de president voor uid-Amerika wust een onjuiste verklaring afleg gen, En die kans wordt zelfs zeer groot, wanneer het een president is, die zich nooit graag heeft verdiept in de details van de vraagstukken, die wordt gediend en afgezonderd door zijn staf, alsof hij een ikoon was, en die bovendien kolossaal boos wordt, als zijn gevestigde meningen worden betwist. Zo moet men de prikkelbaarheid van de president, die altijd heeft bestaan maar die aan zienlijk is toegenomen, zien als een der belangrijkste onderdelen van een geweldig raadsel. Sam Rayburn, Speaker van het Ame. rikaanse Huis van Afgevaardigden. ook maar net dat kleine beetje naast zijn, dat zij er in het verleden altyd naast zijn geweest, dan is de ver klaring volkomen onjuist. In dat laat ste geval is een veel verschrikke lijker verrassingsaanval dan de overval op Pearl Harbor zeer goed mogelijk, misschien en vermoedelijk over ongeveer een jaar. Op dit spreken de feiten voor zich- al punt zelf, De briljante figuur, die de presi- jka dent heeft belast met het Amerikaan- uit zijn vertrek naar Zuiu-„„lclma uit sprak, minstens één grove onjuist heid bevatte. Sprekend over het nu cleaire afschrikkingsvermogen van Amerika verklaarde de president met grote nadruk en zonder enige nade re toelichting, dat dit „vermogen geen gevaar loopt door een of ande re plotselinge aanval te worden weg gevaagd". Zo zonder nadere toelich ting is die verklaring volstrekt mis leidend, zoal niet geheel onwaar. O zeker, als in de officiële Ame rikaanse schattingen de macht van de Sovjet-Unie accuraat wordt weergegeven, dan is de ver klaring misschien nog net verant woord. Maar als de schattingen er aooiv se afschrikkingsvermogen, de com mandant van de Strategische Lucht macht, generaal Thomas Power, heeft onder ede verklaard, dat het hele afschrikkingsvermogen door een ver rassingsaanval „nagenoeg kan wor den weggevaagd", indien de Sovjets in het bezit zijn van slechts 150 in tercontinentale ballistische projectie len Als de officiële Amerikaanse schattingen, de National Estimates, een vergissing bevatten ter grootte van slechts 150 intercontinentale bal listische projectielen, bepaald geen groot aantal van deze wapenen, dan zou dat zeker niet de eerste keer zijn. De vergissing is ook niet groter dan de normale foutenmarge in de mili taire schattingen van elk willekeu rig ander land. Niemand kan veronderstellen, dat Dwight D. Eisenhower tegenover het Amerikaanse volk bewust en zonder nadere toelichting een ver klaring zou afleggen, terwijl hij wist, dat de juistheid ervan afhing van zulke uiterst gewichtige kleinigheden. Toch kan de eerzaamste man onbe- r zijn andere onderdelen van hetzelfde raadsel. Zo is er het diepe onbehagen, dat president Eisenhower altijd aan de dag heeft gelegd, wanneer zijn militaire lei ders bijzonder onafhankelijk waren of zich ongewoon openhartig toon den. Er is het eigenaardige contrast dat zo duidelijk wijst op karakter verschillen, tussen de opeenvolgen de carrières van de militaire chefs, die de dienst hebben veriaten we gens ongenoegen met de president, en hun kameraden, die zijn heenge gaan, toen zij in het zenith van de presidentiële gunst stonden. Alle le den van de eerstgenoemde groep verdienen nu in de burgermaat schappij op uiterst eervolle wijze hun brood. Maar al te veel leden van de laatste groep hebben zich m de even winstgevende als schan delijke business der lobbyists ge stort, d.w.z. zij proberen nu door het aanspreken van hun vroegere connecties voor bepaalde particulie re belangen overheidsprotectie te krijgen. Dan is er nog de omstandigheid, dat de president nooit in ernst en van aangezicht tot aangezicht over leg heeft gepleegd met de mannen, die de rechtstreekse verantwoorde lijkheid dragen voor het Amerikaan se afschrikkingsvermogen, voor het produktieschema van de Ameri kaanse raketten en voor de meeste andere delen van het defensie-ap paraat. Bovendien is er het feit, dat de inzichten van deze dragers van rechtstreekse verantwoordelijk heid bij alle ministers van defensie uit het Eisenhower-tijdperk steeds veel minder gewicht in de schaal hebben geworpen dan het zorgvul dig aangepaste, politiek zeer bewus te oordeel van het comité van chefs van staven, een lichaam, dat meest al door de onderlinge wedijver van de verschillende wapens van zijn stuk wordt gebracht en waarin ,eei te veel mannen zitten, die bereid zijn in te zien, dat het onverstan dig is een extreem standpunt in te nemen. Laat men eens een ogenblik deze onderdelen van het raadsel in ogen schouw nemen. Dan zal men inzien, waarom het Amerikaanse volk niet moet kijken naar president Eisen hower op het televisiescherm, maar naar de harde realiteit van de na tionale situatie. (Copyright N. Y. Her. Trib.) Advertentie „Hel nachtegaaltje zingt Daar, in het „bronsgroen eikenhout** zingt het nachtegaaltje de lof over het mooie Limburg. De vrolijke fluiter zou een even zwierig loflied kunnen zingen over het mooie, moderne Maas trichts aardewerk van de n.v. Konink lijke Sphinx-Céramique. De onover troffen kwaliteit, de gave vormen, kleuren en decoraties zijn een loflied waard. Niet alleen van nachtegaaltjes, maar vooral van de moderne vrouw, die weet wat mooi en goed is; AARDEWI is waardewerk ■P?K maar dan natuurlijk van de N.V. KONINKLIJKE SPHINX CÉRAMIQUE V/H. PETRUS REG0U1 MAASTRICHI BAKERSFIELD, 2 maart (Reuter) Naar schatting 25 tot 30 mensen zijn omgekomen bij een spoorwegongeluk ten noorden van Bakersfield in Califor- nie, waar gisteravond negen van de elf personenrijtuigen van de Santa Fe-ex- press zyn ontspoord en in brand ge raakt na een botsing met een tank- «uto. De schatting van het aantal do den ig gemeld door een radioverslag- [ever, die van de plaats van het onge- uk een reportage gaf. Een fotograat deelde mee, dat de eerste drie rijtuigen vrjjwel in elkaar geschoven zijn. Degenen, die zijn om gekomen, zaten in deze wagons. Ge vreesd werd dat er nog mensen opge sloten zyn in enkele brandende rijtui gen. De hitte is zo groot dat het vol gens een woordvoerder van de spoor wegen niet mogelijk is, deze wagons te naderen. In een ander rijtuig ver schafte nen zich door middel van snij branders toegang tot de opgesloten pas sagiers.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 7