Schip met munitie explodeert Waarschijnlijk honderd doden'200 gewonden Auto onder trein: één dode en vier I gewonden HET,PT ONS KERKEN BOUWEN Citroen Japanners duiken naar schat in Straat Banka Staking bouwvak is onafwendbaar Overleg met de regering brengt ook geen uitkomst CITROËN Borgward J. J. v. Kooten OP DE RENNEN nm Bisschoppen vragen Valse posten in boekhouding Vijf koffers met diamanten in ruim van gezonken kruiser COMPROMISSEN VERWORPEN B.N.A. biedt bemiddeling aan Tragisch ongeluk Het weer. Zonnig weekeind I.W. RAM B en Skoda GARAGE VERBEEK 12 ZATERDAG 5 MAART 1960 83ste JAARGANG No. 30460 AAN DE KADE TE HAVANA HAVANNA, 5 maart (A.F.P.-U.P.I.) Het 4310 ton meten Je franse vrachtschip „La Couhre Jat een IaJing wapens en springr «tof aan hoorJ haJ, is gisteren aan Je kaJe te Havanna ontploft, baarbij waarschijnlijk 100 mensen het leven hehhen verloren. Er %i 200 gewonJen. Het schip was op weg van Le Havre naar een k&ven in FloriJa. Volgens een woorJvoerJer van Je reJerij van tat schip te New York hestonJ het grootste Jeel van Je IaJing uit auto's. De wapens en Je munitie waren hestemJ voor het Cu baanse leger. :A Op onbewaakte overweg Voor elk Nederlands Bisdom is de kerkenbouw een zware en drukkende last. Daarom richten Wij, Uw bisschoppen, ons tezamen tot alle katholieken van ons land. Wij willen Uw aller aandacht vragen voor deze zorg en bekommernis. Zonder de bijstand van iedere gelovige zal de achterstand in de keikenbouw steeds groter worden. Dit betekent een ernstige bedreiging voor het godsdienstige leven van talloze katholieken. Juist tussen de nieuwe woningen en jonge gezinnen moeten priester en kerk tijdig aanwezig zijn. Wij mogen en kunnen hieraan niet voorbij zien. Als Uw Bis schoppen zijn wij verplicht Uw aller hulp in te roepen. Daarom vragen wij U met grote aandrang de regelmatige collecten en acties voor de kerkenbouw te blijven gedenken. Er hangt te veel van af. In het bijzonder vragen wij Uw offervaardigheid voor de c°Hecte van Kerkenbouw-zondag, morgen, 6 maart. God zegene U allen. UW DANKBARE BISSCHOPPEN ^'0 niet in de gelegenheid is zijn gave op de collecte-schaal te Schenken of een extra bijdrage wil opzenden, kan dit doen op: GIRO 323300 Katholieke kerkenbouw Nederland te utrecht. Met vanaf 4185,—. Vraagt demonstratie. Ook voor prima service Groot bedrag verduisterd Gemeentesecretaris van St. Odilienberg in arrest Th. P. Bergsma Nieuwe ambassadeur in T unis VAN LOON's AUTOMOBIELBEDRIJF Geert Hoogeveen Man overreden door auto waarin zijn vrouw zat Damespantalons in kleuren Oostelijke wind BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 14348L Bijkantoor Beverwijk: Zeestraat 50, telef 4790 Bijkantoor en Red. Umuiden; Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W Boerrigter en Mr W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W Se verf n. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. I v uu.ut.iry1 Eerst deden zich twee grote ont ploffingen aan boord van net schip voor, gevolgd door een groot aantal Kleinere. Acht brandweerlieden van de stad Havanna die op de kade wa ren om de talrijke brandhaarden op de wal te blussen, kwamen tengevolge van de steeds terugkerende ontplof fingen om het leven- President Osvaldo Dorticos van Cuba «eeft de plaats van de ramp bezocht en premier Fidel Castro maakte een Vlucht per helicopter erboven. De Cu baanse autoriteiten zijn onmiddellijk een onderzoek begonnen naar de oor zaak van de ontploffingen. De moge lijkheid wordt hierbij onderzocht of er sPrake was van sabotage of van een °ngeluk. Via de radio zjjn artsen en Verpleegsters opgeroepen zich onmid dellijk op hun posten te melden. Ook bloeddonors zijn gevraagd. Een tweede schip dat munitie aan «et lossen was, voer onmiddellijk na de •xplosie de haven uit. Een Amerikaan, die van Le Havre de reis naar Havanna als passagier had meegemaakt, bevond zich op de brug van het Franse schip toen de eerste explosie een grote hoeveelheid granaten en wrakstukken de lucht in stuurde. Het schip legde zich lang zaam op zijn zijde. Door de brand die in de lading was ontstaan vlo gen granaten her en der, sommige in de lucht exploderend. De tweede explosie had eveneens plaats in het achterschip. De explosiehaard moet laag in het schip gelegen hebben, want volgens de Amerikaanse oogge tuige werd het gehele achterschip van de ,,La Couvre" weggeblazen. De munitie welke het Franse schip had aangevoerd, was uit België afkom stig. Op de kade zijn granaten aange troffen met het kenmerk van de Bel- gisce „Fabrikue Nationale des Ar- mes de Gueme" („F.N."). Een offi ciële commissie is een onderzoek be gonnen. In Havanna werden de theaters en bioscopen gesloten en alle sportwed strijden werden afgelast. Zware rookwolken stijgen op uit het Franse schip in de haven van Havanna, waarvan de lading munitie tot ontplof fing is gekomen. Al spoedig stonden verscillende ambulancewagens op een veilige afstand op de kade opgesteld om de slachtoffers af te voeren. De Cubaanse vakbond heeft een rouw- staking afgekondigd. De slachtoffers worden vanmiddag begraven. De ramp doet de herinnering rijzen aan de ontploffing van het Amerikaan se oorlogsschip „Maine" in de haven van Havanna in 1898, een ontploffing waarbij 260 mensen om het leven kwa men. Deze ontploffing was het sein voor de Amerikaans-Spaanse oorlog, die o.a. de onafhankelijkheid van Cuba tot ge volg had. Vermelding: „Bestemd voor kerkenbouw in het Bisdom esgewenst kunt U ook de parochie van Uw voorkeur hierbij vermelden. UTRECHT, 4 maart Vanavond om streeks half acht heeft een trein op een niet beveiligde overweg te Kockengen bü Breukeleh een personenauto gegre pen. De vRf inzittenden waren allen af komstig uit Kamerik, een plaats vlak bij Woerden. Een van hen, de ongeveer 70-jarige heer B. van der Neut, is om gekomen. De chauffeur, de 30-jarige heer P. Doornenbal, heeft verklaard de trein niet opgemerkt te hebben. Hij werd ernstig gewond, evenals de wed. J. Korvjr. De andere inzittenden, het echtpaar J. Hogendoorn, werden licht gewond. Zp zijn allen naar het r.k. zie kenhuis „Ope Dei' in Woerden overge bracht. Het gezelschap was op weg naar een bruiloft. De machinist van de trein is onmiddellijk na het ongeluk uitgestapt en met een rode lamp de baan opgelo pen om een trein, die uit tegenoverge stelde richting moest aankomen, op te houden. HU is daar inderdaad in ge slaagd. (Advertentie) Houtplein 18-20 Telef. 16615—12000 ROERMOND, 5 maart Onder ver denking valsheid in geschrifte te heb ben gepleegd is donderdag aangehou den de 58-jarige gemeentesecretaris van St. Odiliënberg (L). Hij zou op be- talingsrollen tal van valse posten ge plaatst hebben. Deze manipulaties zUn gedurende een drietal jaren gepleegd en er is een aanzienlek bedrag mee gemoeid. De verdachte wordt maan dag voor de officier van justitie te Roermond geleid. Advertentie 75 jarig jubileum V.V.V. HET GEULDAL in Valkenburg 7 dagen volledig pension; bedieningsgeld, 3 auto tochten en bezienswaardig heden inbegrepen, vanaf f 79.- per persoon. Vraagt arrangementenlijst met keuze uit 143 "hotels/ pensions bij VAV/ HET GEULDAL STATIONSSTRAAT 15 TEL. 04406-2048 Prinses Margaret heeft vrijdag met haar verloofde een bezoek gebracht aan de paardenrennen in Newburyvlak bij Londen. DJAKARTA, 5 niaart (UPI) Een Japanse bergingsdeskundige heeft ver klaard dat zich in de door het zeewa ter aangevreten romp van een Japan- se oorlogsbodem in de wateren voor de kust van Oost-Siimatra een lading diamanten ter waarde van tien miljoen dollar kan bevinden. Volgens Yojiro Kuwabara. president van Japans groot ste bergingsfirma Matsukara en co., heeft het bergingsvaartuig Ankai Maru de getorpedeerde 15.000 ton zware krui- ser Ashigara gelocaliseerd. Het oor logsschip werd begin tot zinken gebracht terwijl het zich in de Straat Banka bevond op weg van Indonesië naar Japan. Volgens overlevende bemannings leden van de Ashigara bevonden zich mogelijk vijf koffers met diamanten in de gepantserde ruimen van de kruiser. Elke koffer zou volgens Ku wabara twee tot drie miljoen dollar waard zijn. Het was de bedoeling de kostbare lading van Java naar Japan te vervoeren. De romp van de Ashi gara is volgens de bergingsdeskun dige op tenminste drie plaatsen door bommen en torpedo's doorboord tij dens de tweede wereldoorlog. Indien de Indonesische regering daarin zal toestemmen, zal de Japanse firma het wrak en zUn mogelijke kost bare lading in drie maanden tot een jaar kunnen lichten. „De ruwe wateren in Straat Banka znn verraderlijk," aldus Kuwabara, „De stroomversnellingen zouden het een gevaarlijk karwei meiken. Maar het kan aangepakt worden." Duikers, die het op honderd voet be neden de waterspiegel liggende karkas onderzocht hebben, berichtten dat zij het niet konden binnengaan. Niette min waren zij ook van mening dat ber ging tot de mogelijkheden behoort. Kuwabara zei niet te weten wie de schat voor zich zou kunnen opeisen. Wel wees hij er op dat de Indonesische regering twee weken geleden een wet heeft aangenomen die het alleen aan Djakarta toestaat wrakken te bergen die zich in Indonesische wateren be vinden. De Japanner deelde verder mee dat in de wateren rondom Indonesië min stens nog een of twee gezonken sche pen liggen met verborgen ladingen dia manten aan boord. DEN HAAG, 5 maart Binnenkort is de benoeming te verwachten van dr Th P. Bergsma, laatstelijk consul-generaal der Nederlanden te Sydney tot Neder lands ambassadeur te Tunis. (Advertentie) KorteKleverlaan30-40,Bloemendaal Telefoon (02500) 513 01 - 5 54 46 DEN HAAG, 5 maart. Van middag om twaalf uur is liet ultima tum van de bouwvakarbeidersbonden aan de aannemersorganisaties afge lopen. Vanochtend was bet zo goed als zeker, dat de werkgeversvereni gingen in het bouwbedrijf in hun weigering om de nieuwe c.a.o. on voorwaardelijk te tekenen zouden vol harden, omdat minister De Pous van Economische Zaken een door de aan nemers gistermiddag ingediend com- promis-voprstel des avonds nog heeft afgewezen. Van bun kant zeiden de werkgevers bondig „neen" op twee voorstellen van de regering, waar mee deze de aannemers tegemoet wilde komen om de nieuwe c.a.o. voor ben aanvaardbaar te maken. Dit initiatief van de regering, waar toe vrijdagmorgen op de wekelükse ka binetsraad is besloten en dat onderwerp van bespreking uitmaakte op een des middags gehouden bespreking tussen prof. De Quay, vyf ministers en twee staatssecretarissen en vertegenwoor digers van de betrokken centrale werk geversorganisaties en vakbonden, heeft dus niets uitgehaald. Zowel de aanne mers als de regering hebben de als ui terste concessies beschouwde compro missen uitdrukkelUk van de hand gewe zen. Een staking in de bouwvakken, „een nationale ramp", zoals de Kon. Mjj. tot bevordering der bouwkunst, Bond van Ned. architecten, het conflict in een telegram aan regering en bonden noemt, is op het moment waarop wij dit schreven, onafwendbaar. Het is gisteren opnieuw een dag van intensief overleg geweest. De regering ging uit van de normale spelregels bij de gedifferentieerde loonvorming, zoals de werkgevers- en werknemersorgani saties die indertijd hebben geaccep teerd. Minister De Pous, die woensdag avond ijlings wegens de gerezen moeilijk heden uit Rome terugkwam, heeft dit de heer J. Dura Dzn„ voorzitter van de Raad van Bestuur Bouwbedrijf, in de eerste bespreking donderdag al, duide lijk laten weten. Hij heeft dit standpunt tijdens de tweede bespreking, waarbij ook minister Van Aartsen aanwezig was, in zoverre „geamendeerd", dat hij twee voorstellen formuleerde, waarmee naar zijn inzicht binnen de richtlijnen voor de vrijere loonvorming aan de spe cifieke moeilijkheden van het bouwbe drijf werd tegemoet gekomen. Regeringsconcessies Ten eerste verklaarde de regering zich bereid er bij bouwwerken, die voor 1 maart zijn begonnen en 1 sep tember nog niet zullen zijn opgeleverd, rekening mee te houden dat niet door berekenen van de loonsverhoging in de prijzen zou kunnen leiden tot een aan toonbare verliessituatie voor de bouwon derneming. De regering zou dus niet willen rekenen met een eventueel ver lies op een bepaald bouwwerk, wel met een verlies voor de betrokken bouwon derneming als geheel. Zij zou in zo'n ge val doorberekening willen toestaan als een commissie - waarin de ministeries van Economische Zaken, van Verkeer en Waterstaat, van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid en van Defensie en De Raad van Bestuur Bouwbedrijf zouden moeten zijn vertegenwoordigd - tot de conclusie zou komen dat er inderdaad een aantoonbare verliessituatie is. Daartegenover heeft de regering, vol gens onze inlichtingen, nadrukkehjk la ten weten, dat voor nieuwe, d.w.z. na 1 maart begonnen werken, op geen en kele wyze mag worden doorberekend. Ten tweede zou men willen toestaan, dat de binnenkort te verwachten verla ging van de door de aannemers te be talen vorstverletpremie van tien tot zeven procent niet in de bouwprijzen tot uiting komt. Tegenvoorstel van aannemers Vrijdagmorgen hebben de aanne mers minister De Pous schriftelijk doen weten dat zij de voorstellen niet aanvaarden. Zij kwamen met hun te genvoorstel, waarin zij zich bereid verklaarden afstand te doen van 25 procent van het bedrag dat hun vol gens de in de bouwcontracten gebrui kelijke risicoregeiing bij loonsverho ging zou toekomen. Ook de belangrijke bespreking, die op initiatief van de regering des mid dags was gehouden tussen de minister president, de ministers van Sociale Za ken, economische Zaken, Verkeer en Waterstaat, Volkshuisvesting en Bouw- nUverheid, Defensie en de staatssecre tarissen van Soci..'e Zaken en Algemene Zaken en vertegenwoordigers van de betrokken centrale werkgevers- en werk nemersorganisaties, had de lucht dus niet opgeklaard, evenmin als het over leg daarne tussen de aannemers en de centrale werkgeversorganisaties en vakbonden. In -lijn telegram aan de drie partij en in het conflict deed het bestuur van de Bond van Ned. Architecten een drin gende oproep „al het mogelijke, zelfs het onmogelijke te doen om de dreigende staking af te dempen". De B.N.A. ver klaarde zich Lereid zijn bemiddeling te verlenen. De voorzitter van de bij het NW aangesloten Algemene Nederlandse Bouwbedrijfsbond, de heer C. Brands- ma, heeft vrijdagavond in een radio toespraak o.m. gezegd dat slechts de houding van de werkgevers, die in strijd is met de loonvoorschriften, oor zaak is dat „aan de bouwarbeiders wordt onthouden wat iedereen recht" en billijk vindt". Als maandag de strijd mocht losbranden, aldus de heer Brandsma, dan zal de verantwoordelijk heid daarvoor rusten op de schouders van degenen, die de bouwarbeiders hun recht menen te moeten onthou den. Hij deed een ernstig beroep op de bondsleden on. zich aan de instruc ties te houden en de komende strijd op waardige wijze te voeren. (Advertentie) Hoofdagent v. Haarlem en omgeving Kantoor - werkplaats - magazijn Mr. Cornelisstraat 54, Tel. 16270-15998 SHOWROOM: Zijlweg 26 - Haarlem - Tel. 17296 ALMELO, 5 maart De 44-jarige L. Viskaal is gisternacht op de Borner- broeksestraat op tragische wijze om het leven gekomen. HU werd overreden door een personenauto, waarin behalve dB chauffeur ook de vrouw van de veron gelukte en zijn werkgever zaten. V. en zpn vrouw hadden zoals gebrui- kelpk op weekavonden 's avonds in het poeliersbedrijf van Ten D. gewerkt. De man wilde niet met de auto van zpn werkgever naar huis terugkeren omdat hij zijn bromfiets de andere dag weer nodig had. Zijn vrouw stapte echter wel in de auto. V. vertrok het eerst. Hij werd later liggend op straat aangetroffen. De chauffeur van de auto, die juist voor een tegenligger had gedimd, kon een aanrijding niet meer voorkomen. Di rect bleek dat men de echtgenoot van de inzittende vrouw had overreden. Het slachtoffer, vader van drie kinderen, was op slag dood. (Advertentie) BARTELJORISSTR. HAARLEM T£L. 13439 LEIDSÉSTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 Verwachting tot zondagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Droog weer met opklaringen, maar in de nacht en ochtend ook plaatse- lyk mist of laaghangende bewol king. Zwakke tot matige oostelijke wind. Hier en daar nachtvorst, mor gen overdag ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. Zon: Zondag: 7.16-18.28. Maan: 11.52-2.50. Maandag: Zon: 7.13-18.30. Maan: 12.40-3.39. (Van onze weerkundige medewerker) AMSTERDAM, 5 maart In de af gelopen 24 uur is de barometer in ons land sterk gestegen, omdat zich hier een hogedrukgebied heeft ontwikkeld. De wind is naar het noord-oosten gedraaid en in kracht afgenomen. Vanmorgen kwam hier en daar nog mist voor, maar de zon was er op de meeste plaatsen al op tijd bij. Ook morgen zullen wij onder invloed van dit hogedrukgebied liggen, waarbij de wind iets méér naar zuid-oost draait, zodat de temperatuur weer tot 10 a 13 C kan stijgen. Het blijft ook droog tijdens het weekeind. Al met al een zeer gunstig begin van de lentemaand die tot nu toe nog steeds bovennormale temperaturen te zien geeft. (Advertentie) Bloemendaalseweg 1-9 - Bloemendaal Telefoon 52301

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 1