EXPOSITIES IN HAARLEM Souwer in Remonstrantenhuis en Huig in „In 't goede uur" Goede kansen voor een OLIERAFFINADERIJ aan het Noordzeekanaal IK f T Tekenqar bij uitstek Anton Molkenboer overleden Nederlands Ballet in Haarlem Jan Pesman in Lisse Schilder en mozaïekkunstenaar m Valse aangifte bij de politie gedaan 546ste STAATSLOTERIJ 4e klas 16e lijst Actie „Doe Open" Bloemendaal brengt bijna achthonderd gulden op Zandvoortse politie contra honden Badmeester voor het Hof DONDERDAG 10 MAART 1960 PAGINA 11 Etser Burgerlijke Stand Heemstede Bridge-uitslagen Driejarig meisje in modderbeek (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 9 maart De be sprekingen tussen de Pure Oil Com pany in de Verenigde Staten en- het gemeentebestuur van Amsterdam over de vestiging van een olieraffi naderij zijn thans zo ver gevorderd, dat, naar verwacht wordt, spoedig definitieve beslissingen zullen wor den genomen. Als vestigingsplaats voor het bedrijf is een terrein in het westelijk havengebied aangewezen vóór de Hembrug. Tijdens een lezing voor de Amsterdamse KVP over de economie van de hoofdstad heeft wethouder mr. F. van Wijck zich optimistisch over de kansen uitge laten, al noemde hij de betreffende maatschappij niet met name. Faillissementen Leerlingen-uitvoering Leonard Salaz Katholieke Illustratie Maximum ontzegging wegens dodelijke aanrijding Onoplettende wielrijder van Freek Souwer, bestuurslid K.Z.O.D. te Haarlem en beschet den exposant op de verenigings exposities, stelt ons in het Remonstran tenhuis, Wilhelminastraat 22, in de ge legenheid op ruimere schaal met zijn werk kennis te maken. Het is een ver zorgde tentoonstelling van met zorg ge maakt werk dat vriendelijk aandoet en «orgeloos stemt. Souwer is een tekenaar by uitstek, die met de viltpen goed kan omgaan; ■tin voorkeur gaat uit naar de wat vrijer groeiende, bosachtige natuur, haar een pittoresk straatje en een his torisch geveltje. Bij het zien daarvan gedraagt hij zich als de touristische liefhebber, die er geen genoegen mee *an nemen wat hem boeit passief te genieten en de opgedane indrukken niet teil laten vervluchtigen. In tegenstelling tot de burger die dan *0n fototoestel bij de hand heeft, tast Souwer, intens genietend, al het scho ne met de ogen af, terwijl hij met de kgftift he' lan<Jschap op papier vast- In sommige tekeningen komt hij bo ven dit genoeglijk tekenen naar de na tuur uit en het werkstuk krijgt daar «en eigen leven buiten het reproduc tieve om. Wjj herkenden deze momen ten in Dooiende Sneeuw (19), Stronk W), Avond in oud-Stockwell (13), Dode herken (17), Droge beekbedding in Franse Vogezen (18) en in twee teke- Hngen die ten onrechte in de Portefeuille gebleven zijn. Bij de onderwerpen met vastere vor men en meer vastomschreven vlakken "lijkt te weinig doorzicht in het bouwen van de wezenlijke ruimte: de tekening «.rammelt" daar in haar ruimtelijke Weergave. In enige waterverftekenin gen, waar het materiaal een spontane werking gelaten wordt door het ge bruik van vochtig papier, ontstaan ef fecten van vegetaties, die een beeld- «uggestie oproepen. Hierin zou men de behoefte kunnen aflezen, dat Souwer net bewust-objectieve detailleren tot net uiterste wil ontgaan, althans de be schouwer de mogelijkheid voor een sub jectievere interpretatie wil laten. Dit *ou dan een nieuw element worden in *(jn werkwijze, waardoor mede de eer der genoemde zelfstandigheid van de we,Jinf^ kans van ontstaan krpgt. (De tentoonstelling is op 13, 14 en 15 maart, dagelijks van 1 tot 4 uur geopend). Tot de jonge generatie van teke naars die op de conservatieve manier „naar het leven" werken, behoort ook Henk Huig. Dit hoeft niet betekenen dat hij op een slaafse zich natuur copieert; wel dat hij leiden de natuuraanschouwing laat voor ziin n°0[al dat hij de aanleiding beeld dat ken vindt in het natuur- «tellinptL im boeit- Zulks in tegen- ïfilf J .J degenen die wat hen inner- midHa? ghoud? kenbaar maken door beeidi Van mm of meer gedetailleerde Holfu1 tt" - de berinnering, in a "Uig vindt dus zijn motieven m de natuur, maar de techniek die hij beoefent stelt hem in de gelegenheid het geobserveerde nog eens te „her kauwen" en daarbij tot een transfor matie van het beeld te komen, waarbij andere maatstaven worden gesteld. Huig is graficus en de etsplaat is zijn medium. Dit stelt hem in staat om van een op zichzelf weinig interessant on derwerp toch een boeiende prent te 10 maart Ten bate ■al een eiftl\ tegenactie „Doe Open" ten zaterdair i,van Nederlandse arties- reln aan de m.maart op het EDO-ter- voetbalwedstriid Vl3;" Gerritszlaan een samengesteld ui? n tegen een elftal werkzaam op de sp„-„.personeelsleden' meente. De weds&h^? van de ge' Uur. J begint om twee Het artiestenelftal komt uit in de vol- {fbde opstelling: doel: Chris Veer fsno - Eg ValkaC(^VPh?°, Kané van der LpnPr,°tUgbts)'middenlinie: A. Maren (Ne t ?ti<mUS1,BUs)' Tom van dy Trio), 'voor^T'nhv Bjbasz <Lef Willy Alberti ('tenSrf (J°fter^S>1' jongleur), Ger Faber' it j *b Joop de Knegt (High Noon)V tS^tnd" huisvelftal is als volst doel: Jan Beverdam, achter T"®6^ neker, en Fred Braakman Frans Meulenbroek, Dick Jonker n Joop van Asselt, voor: Henk Cornlt Kees de Waal, Herman Bos. Jinne Mei «erna en Kees Oderkerk. Scheidsrech ter is Kick Smit. -.Voor de actie „Doe Open die in Haarlem de komende weken vele acti viteiten organiseert, en bij talrijke gele- genheden vertegenwoordigers heeft om verkoop van sleuteltjes te stimule- ziin tot en met gisteren ruim •000 sleutelties sreplft&tst. scholen daarvan 2M00 stuks voor hun slem >ng, terwijl de jeugdgroepen 24.200 ï^teKjes afnamen. u «no actiecomité „Doe Open heeft een £?jlale bankrekening geopend, waarop PJden Voor de jeugdvluchtelingenhulp unnen worden gestort: Amsterdamse nank, Haarlem, rekening nummer Tr186, onder vermelding: stortingen itT1 gunste van „Actie Doe Open". 'Deze rekening is niet voor de gelden die voor de verkochte sleuteltjes moeten Worden afgedragen). ZANDVOORT, 10 maart De korps chef van gemeentepolitie te Zandvoort heeft een waarschuwing gepubliceerd, ■ericht tot de houders van honden. In benemende mate wordt geklaagd over t<f- bevuiling door honden van de trot- b>rs. Ook komen bij de politie veel l,i?cbten binnen over vernieling van "men door deze viervoeters. hoe e« korpschef vestigt de aandacht op Palingen in de algemene politieveror dening, welke gericht zijn tegen hou- ïnrf .van honden. Zij moeten ervoor ui*, dragen dat hun hond zich niet aan "Werpselen ontdoet op trottoirs of den re voetPaden. Het is voorts verbo ten °m bonden in de bebouwde gedeel- n van de gemeente op de openbare tt laten lopen. Yan heden af zal de Zandvoortse politie bij overtreding van deze be palingen onmiddellijk verbaliserend Optreden, maken. Niet van het schilderachtige, het charmante of het ontroerende in het onderwerp is hjj afhankelijk; dit hoeft de kunstenaar slechts de aanleiding te verstrekken om door compositie, beeld- rjjm, spanning en contrast van zwart en wit dus de zuivere middelen van de beeldende kunst een vlakverde ling op te bouwen die als zodanig boeit. Hierin, in het accent op het gebeuren onder de vingers van de maker buiten het onderwerp om, herkennen we de wezenstrekken van de hedendaagse kunstenaar. Ook al gaat deze uit van een optisch waargenomen en herken baar weergegeven motief. Zijn verbon denheid met het tijdvak blijkt ook uit de manier waarop Huig, die een kun dig graficus is, de aquatint als „toon- plaat" hanteert: strak, ongenuanceerd, decoratief. Met een ruime collectie etsen toont „In 't goede uur" deze maand Huig in zijn sterke en zwakke kanten: sterk in alles wat ruimte schept en zwakker in de weergave van de menselijke figuur. L.T. HAARLEM, 9 maart Als enige no viteit bracht het Nederlands Ballet vanavond voor Haarlem in de stads schouwburg Othello", een ballet in de choreografie van Serge Lifar en op muziek van Maurice Thiriet. Het pro gramma vermeldde daaromtrent bo vendien „naar het drama van Shakes peare". Als Lifar deze nadere me dedeling voor zijn rekening neemt, heeft hij weer eens ferm misgeslagen. De dramatisering in dansvormen van Shakespeares verhaal moge hij een zware geladenheid gegeven hebben, de wezenlijke tragiek, namelijk dat Othel lo niet bedrogen is door zijn vrouw maar door de jaloerse Jago, komt hele maal niet aan de orde. Van „de edele Moor" blijft dus niet veel over dan een woedende man, die zijn vrouw on trouw heeft bevonden en haar daarom doodt. Zijn zelfmoord daarna is niet het gevolg van de gebleken onschuld van zijn vrouw, maar van zijn af schuw over zijn daad. Aldus vertekend werd Othello door Lifar het dansrepertoire ingestuurd. En de Moor zal er genoegen mee moe ten nemen, dat een overtrokken pa thos goed moet maken, wat aan in nerlijke kracht ontbreekt. Daarnaast heeft hij in zoverre geluk, dat de rol feitelijk geschreven is voor Billy Wil son, die haar fier en later schuldbe wust uitwerkte. Wilson is een begaafde danser, die bezeten is van zijn figuur. Hij weet zijn gestalte te doen leven, en wel met zo'n scherpe expressie, dat al zijn gevoelens zich uit zijn be wegingen laten aflezen. In zoverre vie len er maar dat was dan de ver dienste van Wilson nog ontroerende momenten te beleven. Sonja van Beers accentueerde zijn creatie nog in haar fragiele en ver tederende rol als Desdemona. Van de overigen noemen wij de felle Jago van Peter Reilly en de verliefde Cassio van Peter Appel. De twee andere num mers van het programma waren niet nieuw. Bij een vorige gelegenheid heb ben wij ze reeds besproken. Wij me moreren ze slechts om niet de indruk te wekken, dat het een verloren avond is geweest. Integendeel. De vertolking van de 2e acte uit „Giselle" bezorg de zoveel dansvreugde, dat de indruk ken niet gauw zullen vervagen. Jam mer, dat er aan een romantisch décor niet veel te beleven viel. Doch de over tuigende Giselle van Joan Cadzow ver goedde alles. Van binnen uit deed zij haar Giselle leven en zij gaf haar ge stalte in een volkomen beheerste van nature overgevoelige, stijl. Peter Ap pel weerde zich in haar schaduw uit stekend. Wat Lifar wél kan, werd weer duidelijk aan het eind van de avond, toen zijn „Suite en blanc" werd gedanst. Het corps de ballet kwam er niet altijd gelukkig uit, de solisten de den het met des te meer bravour. Van hen was Joan Cadzow overrompelend. Een programma dus, dat de liefheb bers veel voldoening moet hebben ge schonken. De belangstelling was groot, mede door het aandeel, dat de contri buanten van „Geloof en Wetenschap" m de bezetting van de zaal hadden ge nomen. w GEBOREN: d. v. F. van Schaik en A. E. van Blommestein; z v G L M. van Kollenburg en J. F. M*Theeu- wes; d. v. H. W. J. Meekels en J Bruggeman. ONDERTROUWD: J. van Wijngaar den en W. S. Verbaan; D. P. Koning en L. M. van Diest. GETROUWD: H. J. Boon en J. Th. A. Kroft. OVERLEDEN: C. J. Hana, 80 j.; Wed. L. M. Abrahams-Elfering, 73 j. mmtmm Jan Pesman, de schaatscrack uit het Groningse Holwierden, die in Squaw Valley voor Nederland een bronzen plak veroverde, moest na zijn terugkeer uit de States „ergens in Nederland" onderduiken. Dat gebeurde omdat hij wilde voorkomen dat men hem te vroeg ging huldigen. De Holwierdenaars wilden er namelijk een groot feest van maken. Een feest dat a.s. zaterdag plaats vindt. Jan Pesman vond een gastvrij onderdak In Lisse bij de bloembollenexporteur de heer Dick de Vroomen, die de Nederlandse schaatscracks op een zakenreis door Scandinavië bij de Europese kampioenschappen in Götheburg had leren kennen. Op de foto Jan en zijn gastheer. HAARLEM, 10 maart. In de hoofd klasse zijn de beslissingen om het af delingskampioenschap en degradatie ge vallen. Het districtskampioenschap Hoofdklasse zal worden behaald door een B.O.C.-team, daar, zoals verwacht was, 3 teams van B.O.C. het af'delings- kampioenechap wisten te behalen. In de eerste klasse had de onverwach te nederlaag van Pelikaan 1 tegen Spel en Vriendschap 3 tot gevolg, dat niet Pelikaan doch R.K. Haarlem 1 zich kampioen van afdeling C. mocht noe men. Nadat Damiate 1 en R.K. Haar lem 2 in een beslissingswedstrijd heb ben uitgemaakt wie kampioen van afd. A, wordt, zullen de 4 afdelingskam pioenen, t.w. Spel en Vriendschap 2, R.K. Haarlem 1, Boekenroode 3 en de winnaar van bovengenomde beslissings wedstrijd een promotie-competitie spe len om drie plaatsen in de Hoofdklasse. Ook in de tweede klasse zijn reeds drie van de vijf kampioenen bekend, namelijk R.K. Haarlem 3, de Kenne- mers 4 en Damiate 2. De standen luiden als volgt: Hoofdkl. A.: 1. B.O.C. 2 10—18; 2. B.roode 2 912; 3. Kennemers 1 9—11. 4. B.O.C. 6 10—10; 5. HNBB 2 10—5; 6. HBC 1 10—2. Hoofdkl. B. B.O.C. 4 10—14; HNBB 1 10—12; S. V. 1 10—12; BI. daal 10—9; 1940 1 10—8; Hrl. Nrd. 1 10—5. Hoofdkl. C.: B.O.C. 3 10—18; B.O.C. 5 10—13; B. roode 1 9—10; N. Down 1 10—8; S. Atout 1 9—7; 1940 2 10—2. Eerste kl. A: 1. Damiate 1 1015; 2. R.K. Hrl. 2 10—15; 3. S. V 4 9—9; 4. HBC 2 9—7; 5. HNBB 4 10—7; 6 B. roode 5 83. Eerste kl. B: S. V. 2 9—18; B. roode 6 810; Pelikaan 2 97; Z.voort 1 9—7; HNBB 5 9—6; HBC 3 10—6. Eerste kl. C: R.K. Hrl. 1 10—15; Peli kaan 1 10—14; S. V. 3 10—13; HNBB 3 10—9; B.roode 4 10—6; 1940 3 10—3. Eerste kl. D.: 1. B.roode 3 10—15; 2. Santpoort 1 10—13; 3. Jump 1 910; 4. N. Down 2 10—8; 5. S. Atout 2 97; 6. Kennemers 2 105. Tweede kl. A.: R.K. Hrl. 3 8—11; Hrl. West 8—10; B. Roode 7 8—10; Da miate 4 7—4; Pelikaan 3 7—3. Tweede kl B.: Hrl. Nrd. 2 9—15; Da miate 3 8—12; B.roode 9 9—12; Figee 1 1010; Kennemers 3 10—7;; S.poort 2 10—0. Tweede kl. C.: 1. Kennemers 4 104; 2. N. Down 3 1011; 3. B. roode 8 910; 4. Onder Ons 2 10—10; 5. S. Atout 3 87; 6. HBC 4 9—4. Tweede kl. D.: Hrl. Nrd. 4 913; Damiate 5 1013; Z.voort 3 1012; B.roode .10 8—8; 1940 4 10—7; Figee 2 g3 Tweede kl. E: Damiate 2 1018; Z. voort 2 1011; HBC 6 1010; Hrl. Nrd. 3 10—10; S. V. 5 10—8; Onder Ons 1 10—3 SANTPOORT, 9 maart Aan de Kieftendellaan op de hoek van de Val- kenhoeflaan hebben jongens van 9 en 10 jaar een vuurtje gestookt, waardoor het gras vlam vatte. Ongeveer 200 m2 ruigte verbrandde. De jeugd toonde zich echter ook zeer actief met het blussingswerk, want toen de brandweer arriveerde was het vuur grotendeels al weer gedoofd. i 10 maart. Vanmorgen leHen!LManiastichting te Haarlem over- 7nipkknnct en mozaïekkunstenaar Anton Molkmh Anto" Molkenboer, die Anton Molkenboer, die op 8 april 88 jaar zou zijn geworden. Anton H. J. Molkenboer werd te Leeu warden geboren en ontving daar ziin eerste opleiding in de kunst om deze te voltooien in Amsterdam, aan de aca demie en. later te Parijs en New York In 1918 werd hij benoemd tot lector aan de academie van beeldende kun sten te Amsterdam. Door zijn uitgesproken decoratief ver mogen kwam hij al spoedig in aanmer king voor bijvoorbeeld het ontwerpen van costumes bij enige Leidse studen ten-lustrumvieringen en voor de ver vaardiging van wandschilderingen, o.a. in het St. Franciscusgasthuis te Rotter dam en liet Majestic Theatre te Los An geles (1905'10)Ofschoon Anton Mol kenboer zich daarnevens speciaal toe legde op de protretkunst (vele promi nenten werden door hem geschilderd. Borromeus de Greeve o.l.m., Airons Ariëns, minister Aalberse, mgr. Aenge- nent, Cass. Hentzen o.f.m., prof.. Jac ques van Ginneken enz.) kreeg hij het meest bekendheid als vervaardiger van mozaïeken. Voor de herleving van deze oude kunstvorm heeft de thans overle dene tientallen jaren lang en tot in zijn laatste levensdagen met verbazingwek kende vitaliteit gewerkt. Van zijn vele mozaïeken in kerken en openbare ge bouwen noemen wij die voor de kerk van St. Antonius Abt te Scheveningen, he scheepvaart-mozaïek in het gebouw van de Rotterdamse Lloyd te Den Haag, een voorstelling van de Koningin van de Vrede in de Sint Bavo te Haarlem en ANTON MOLKENBOER het Gijsbrecht-mozaïek in de Stads schouwburg te Amsterdam. De overledene was een broer van de m 1948 gestorven Vondelkenner prof. B. H. Molkenboer o.p. en van de in 1920 gestorven schilder en grafisch kunstenaar Theo Molkenboer. Hij was ridder in de orde van Oranje Nassau en was begiftigd met de Franse onder scheidingen van Officier de l'Instruc- tion Publique en ridder van het Légion d'Honneur. HEEMSKERK, 9 maart In de Ruysdaelstraat waren vanmiddag enke le kinderen aan het spelen, toen plotse ling een driejarig meisje in de langs deze straat lopende beek viel. Doordat het kind begon te huilen werden haar zesjarig broertje en diens vriendje ge alarmeerd, en beide knaapjes slaag den er na de nodige inspanning in het kind op het droge te krijgen. Een toe vallig passerend meisje van elf jaar trad kordaat op en bracht het van top tot teen onder de kwalijk riekende modder zittende kind naar haar moeder, die haar dochtertje na een warm bad onder de wol stopte. Er hebben zich bij het kind geen nadelige gevolgen voorgedaan De Pure Oil Company is tot dusver slechts actief geweest in Noord en Zuid Amerika. Onlangs is het besluit gevallen om de activiteiten uit te breiden tot Europa. Daartoe heeft een delegatie van het bedrijf, onder leiding van de bedrijfsleider Ralph S. Fowler, een reis gemaakt langs de Europese havensteden met het doel de vestiging van een raf finaderij te bespreken. Bij zijn terugkeer verklaarde hij Amsterdam een goede kans te geven. Er is nog geen zeker- h' 1 over het tiidstip van realisering van de plannen. In de onlangs uitgebrachte Havennota heeft de directeur der Havens en Han delsinrichtingen, ir. N. Snijders aange geven dat in het grote uitbreidingsge bied van de havens in west, terreinen zijn gereserveerd voor de vestiging van twee olie-raffinaderijen. Hij liet zich daarbij optimistisch uit over de kansen voor de spoedige vestiging van een be drijf. Amsterdam is gunstig gelegen voor de ondernemingen, die zich bezighouden met de export naar de Scandinavische landen, daar uitbreiding van de capaci teit in deze landen economisch tot on gunstige resultaten zou leiden. Voor de energievoorziening van de hoofdstad heeft de vestiging van een raffinaderij gunstige gevolgen, omdat deze tevens dienstbaar zou kunnen wor den gemaakt voor het kraken van aard- g dat de hoofdstad in de toekomst in stijgende mate zal gaan gebruiken. Reeds veie jaren is, vooral in de ge meenteraad, met nadruk gepleit voor het Onder bazuingeschal en grote belang stelling betraden woensdag de befaam de zwemster Jans Koster en Ben Hulsegge het Bussumse raadhuis, om in de echt te worden verbonden. Op de foto tweede van links (met zonnebril) de oud-zwem ster Nel Koudijs-van Vliet. HAARLEM, 19 maart. De Arron dissementsrechtbank te Haarlem heeft op dinsdag 8 maart I960 geen faillisse menten uitgesproken. Wegens gebrek aan actief werden op dinsdag 8 maart 1960 opgeheven de faillissement van: J Scheper, chauffeur K.L.M., te te 'Haarlem, Maxwellstraat 2 uitge sproken d.d. 29 september 1959. Rech- ter-Commissaris: mr J P. Petersen, Curator: mr. H. C. K. M. v. Cranen- burgh advocaat en procureur te Haar lem, Wilhelminastraat 5. J Kooy koopman, te Haarlem, Zuid polderstraat 62rd Uitgesproken d.d. 3 november 1959, Rechter-Commissarist mr N. Reeling Brouwer. Curator: mr. J H van Wijk, advocaat en procureur té Haarlem aan het Kenaupark 24. Bij beschikking van de Arrondisse mentsrechtbank te Haarlem van 8 maart 1960 is met ingang van 4 januari 1960 voor de tijd van anderhalf jaar, defini tief surséance van betaling verleend aan Theunis Emile Roeland Lieve, tandarts, wonende te Haarlem aan de Midden laan 60. Procureur mr. S. Groen, ad vocaat en procureur te Haarlem. Be windvoerder is mr. J. Spreij, advocaat en procureur te Haarlem aan de Ged. Oude Gracht 65. Bij beschikking van de Arrondisse mentsrechtbank te Haarlem van 8 maart 1960 is met ingang van 8 decem ber 1959 voor de tijd van één jaar, definitief surséance van betaling ver leend aan: De vennootschap onder fir ma Constructie- en Scheepsreparatie- bedrijf „De Volharding", gevestigd en kantoorhoudende te IJmuiden, gemeen te Velsen, aan de Breesaapstraat 31, en haar vennoten: Reinder Gosse Jagten- berg, wonende te IJmuiden, gemeente Velsen, Geert Bos, wonende te IJmui den, gemente Velsen, Procureur mr. C. F. M. van Koppen, advocaat en pro cureur te Haarlem. Bewindvoerder is: mr. H. J. Pot, advocaat en procu reur te Haarlem aan de Ged. Oude Gracht 92. HEEMSTEDE. 10 maart Aan het slot van de balietavond, welke woens dag in luMinerva-theater door de leerlingen van de dans- en balletstudio Leonard Salaz werd gegeven, moch ten de uitvoerenden uit de bijna uitver kochte zaal een langdurige ovatie in ontvangst nemen, nadat daarvoor reeds telkens vele bloemstukken waren opge bracht. Een succes, dat toch waarlijk niet alleen behoeft te worden toege schreven aan de traditionele welwillend heid van het publiek, dat bij dergelijke gelegenheden voornamelijk uit de fa milieleden en bekenden der optreden- den bestaat. Want bijval was volledig verdiend en vormde een hartelijke af sluiting van een voorstelling die, on danks de bij leerlingen practisch niet te vermijden foutjes, toch over diver se onmiskenbare kwaliteiten beschikte. Afgezien van de bijzonder fraaie en smaakvol door eigen krachten vervaar digde kostuums, getuigde ook de uitvoe ring zelf van een onmiskenbare fanta sie bij Leonard Salaz, die voor bijna alle balletten en dansjes zelf de choreo grafie had verzorgd. Hij heeft diverse allercharmantste en dikwijls geestige tafereeltjes ontworpen, zowel voor de gevorderden als voor de beginners, waardoor iedereen in de gelegenheid werd gesteld, naar gelang van zijn be schikbare capaciteiten, aan deze voor stelling mee te werken. Na het sprookjesballet „Doorn roosje", waarvan vooral de door de kleinsten uitgevoerde lampionnedans veel bijval verwierf, volgden enige volksdansen, waarbij Leonard Salaz, René. van Deutekom en Will van Gilst door het enthousiasme van het publiek genoodzaakt waren, de Russische Gopak te bisseren. Llaar ook de virtuoze Spaanse duns van Josje Strating en Leonard Salaz mocht worden gezien. Van een geheel ander genre waren de komische balletten „De hoedenwinkel" en „Fini", waarvan het eerstgenoemde ook in een vorig program reeds een der favoriete nummers was. Leonard Salaz bewees zijn veelzijdige talenten als choreograaf verder door het dramatische ballet „Romeo and Ju- liett", dat onbetwist het beste num mer van de voorstelling is geworden. Niet het minst, omdat Marianne Sar- stadt van het Scapino ballet de hoofd rol danste. Salaz met zijn leerlingen en medewerksters van wie ook de pianis te Willy Haak met lof dient te worden vermeld, mogen met grote voldoening op een geslaagde balletvoorstelling te rugzien. ar.ntrekken van een olieraffinaderij, zulks vooral omdat een raffinaderij als regel een centrum wordt voor de bevoorra ding van omliggende petro-chemische industrieën. Het raffinagebedrljf van de Pure Oil Company zou overigen zeker in het eerste stadium, niet van een om vang worden, vergelijkbaar met die van de zeer grote raffinaderij van de B.P.M. in Rotterdam. De capaciteit van de Amsterdamse haven voor olieo, slag heeft zich de laat ste jaren, vooral door de stichting van de nieuwe complexen van de AMATEX en COMOS, zeer snel ontwikkeld. Aan het heugelijke feit van de ver heffing van Mgr. B. J. Alfrink tot het kardinalaat worden in het nummer van deze week enige speciale fotopagina's gewijd. A. van Noordwijk besluit zijn artikelen over tekeningen en schilder stukken, vervaardigd door patiënten van de Psychiatrische Inrichting Sint- Willibrordus te Heiloo; wederom wordt een aantal daarvan in zwart en kleur gereproduceerd. R. Kalkhoven vertelt over een bezoek aan de drieënnegentig- jarige Vlaamse toonkunstenaar en dich ter Remi Chesquiere, die ook in Neder land dikwijls is opgetreden met zijn bekende koor „De zingende meisjes van Halle"; zijn muzikaal oeuvre is van zeer respectabele omvang en hij is nog steeds organist van de Karmelietenkerk te Brugge. Verder is er een spannend re laas over het neerschieten van een pas sagiersvliegtuig boven de Zuidchinese Zee door rode Chinese jagers en de bijna wonderlijke redding van de over levenden door Amerikaanse amfibie vliegtuigen. Ed van der Elsken geeft verslag van de vangst van een haai door de bemanning van een Nederlands schip in de Indische Oceaan, met reproductie van een aantal door hem genomen foto's. Jan Cottaar schrijft over de resultaten van Squaw Valley; er is voor Neder land reden tot tevredenheid. HAARLEM, 10 maart Een 25-ja- rige kantoorbediende uit Haarlem werd vanmorgen door de Haarlemse recht bank veroordeeld tot twee maanden hechtenis en vijf jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. Veertien dagen ge leden werd tegen haar een gelijkluiden de straf geëist, wegens haar schuld aan een aanrijding met dodelijke afloop op de Schipholdijk in de Haarlemmer meer. Met haar auto had de vrouw, die weinig routine op de weg had, ter wijl ze andere wagens aan het passe ren was, een tegenligger aangereden, waarvan de bestuurder, de 30-jarige heer C. J. Pronk, ter plaatse overleed. (Van onze verslaggever) AMSTERDAM, 9 maart Een maand gevangenisstraf ig voor het Gerechtshof geëist tegen een 38-jarige badmeester, die door de politierechter is veroordeeld tot drie weken wegens valse aangifte van een delict, dat h(J zelf gepleegd moet hebben. Hij was van het vonnis van de politierechter in hoger beroep gekomen, maar de procu reur-generaal by het gerechtshof vond de schuld van verdachte ruimschoots bewezen. De moeder van verdachte ontvangt elke maand een cheque van ruim 300 van de Pensioenraad in Den Haag. De cheque is vergezeld van een begelei dend schrijven, maar in april van het vorig jaar kwam dit schrijven later dan de cheque zelf. Verdachte ver wachtte toen, dat er wellicht nog een cheque zou komen door een vergissing van de Pensioenraad, inde de reeds binnengekomen cheque en behield het geld voor zichzelf. Er kwam echter geen 'weede cheque en om zich tegen over zijn moeder te kunnen verantwoor den beweerde hij dat er in het geheel geen cheque was gekomen. De Pen sioenraad liet echter weten dat er wel degelijk een cheque was gezonden en ook geind met de naam van verdachte on dertekend en ook met zijn paspoort nummer. Verdachte heeft daarop aan gifte bij de politie gedaan van verval sing van de cheque, want hij hield vol (en houdt nog steeds vol), dat de cheque door een ander met zijn naam moet zijn ondertekend. Hij stond nu we gens het doen van een valse aangifte voor het hof. Een schriftkundige had geconstateerd, dat de handtekening op de cheque, die van verdachte moet zijn. Niettemin bleef verdachte volhou den dat een ander die handtekening moet hebben geplaatst. Hoe dan die „ander" aan zijn paspoort is kunnen komen, kon hij niet verklaren. De procureur-generaal zeide, dat hij met verdachte te doen heeft. Verdach- durft niet te bekennen uit vrees van ontslag uit zijn functie van badmeester. Ook de verdediger, mr. P. Kuyper moest toegeven, dat de schijn wel heel erg tegen verdachte is, die niettemin in zijn laatste woord zeide onschuldig te zijn. Uitspraak 22 maart. VELSEN, 9 maart Op de Park weg bij de rijwieloversteekplaats naar de Torenstraat, is de 25-jarige matroos S. uit Beverwijk aangereden door een personenauto. Hij kwam uit de rich ting IJmuiden en stak de rijweg over zonder te letten op het achteropkomen de verkeer. Hij is per ambulancewa gen naar het Antonius-ziekenhuis ge bracht, waar bleek, dat hij een bloed uitstorting in het linker onderbeen had opgelopen. Na behandeling kon hij naar huis worden gebracht. HOGE PRIJZEN 5000 6975 19127 1500 12335 12563 13982 1000 1727 3820 7983 11896 17544 19398 20758 f 400 3997 4053 8821 11451 12030 12808 15773 16307 19454 20182 20668 21157 21496 2199S 200 1558 3236 3650 3788 4015 4644 5029 5076 6483 6559 7387 8512 8771 10485 11739 11882 12075 12229 13082 13504 14098 14867 15221 15936 16233 16746 18067 18566 18759 18831 19005 20879 20944 21529 1042 949 2002 759 8076 826 4O03 632 6037 742 «120 692 7141 799 8118 767 9022 936 14)163 870 124 311 981 021 053 846 998 105 112 862 045 151 675 697 042 049 749 793 216 296 717 734 235 255 918 938 174 190 894 956 085 154 993 237 273 883 923 399 424 430 082 146 337 241 376 471 198 215 394 780 869 163 294 296 905 493 503 536 884 280 431 510 277 279 359 995 220 222 257 348 392 425 930 999 PRIJZEN VAN ƒ80.— 11038 092 13181 182 13001 008 14007 059 527 562 489 557 629 674 418 447 646 661 674 722 804 824 410 442 599 624 421 569 576 582 537 587 603 648 609 685 772 775 449 452 597 727 259 726 834 863 532 635 695 698 15161 166 754 815 16111 168 17021 065 797 803 18150 344 689 769 19117 122 834 870 20034 047 861 974 21083 087 380 434 971 111 198 192 530 148 182 108 130 566 680 199 301 851 286 296 088 299 959 350 356 790 801 154 166 905 185 355 976 990 104 122 462 476 497 498 503 734 964 647 692 980 233 261 575 592 654 661 196 349 397 452 468 494 813 827 851 871 903 938 379 531 532 642 700 704 729 797 875 880 308 398 460 516 577 792 365 386 496 515 526 581 832 942 500 576 577 611 748 832 422 465 530 804 816 848 124 176 227 258 345 349 532 583 588 682 759 900 NIETEN 1004 248 722 996 2001 434 697 842 934 8025 223 620 720 4006 304 449 810 8011 174 418 608 715 896 «033 303 675 852 7036 547 804 998 8018 451 855 965 9007 263 460 686 10031 323 588 800 11003 543 695 999 12035 176 013 018 309 315 730 787 997 999 011 019 558 570 714 718 854 857 943 956 067 118 402 426 626 627 795 825 029 030 328 357 466 467 814 884 030 034 181 217 457 479 632 645 738 741 955 058 109 333 380 691 721 855 919 065 085 576 643 814 833 999 032 045 535 667 874 880 984 009 031 293 327 520 525 697 700 103 113 324 369 611 637 815 821 047 150 550 569 732 747 067 076 187 250 020 033 094 182 218 233 236 336 357 367 384 503 528 604 799 800 876 924 950 956 976 059 089 589 593 728 758 880 886 962 126 132 440 555 629 638 873 895 037 041 385 525 574 892^896 050 058 231 249 496 515 648 650 765 770 163 182 274 408 430 600 601 604 626 627 767 789 797 820 841 889 893 906 915 927 151 171 556 567 646 652 905 075 113 398 404 598 621 937 969 082 089 283 289 523 538 678 686 801 802 180 202 220 583 585 601 658 670 692 179 180 204 417 419 432 641 679 686 972 976 982 138 139 148 322 335 356 544 602 603 700 705 710 850 870 875 133 194 242 396 422 570 725 740 742 950 125 136 301 668 674 721 860 868 881 254 271 290 301 585 596 655 663 748 759 802 810 357 445 456 523 751 764 783 802 900 929 940 980 101 127 132 243 252 301 338 670 699 790 818 822 823 848 904 919 928 947 950 951 952 074 089 335 339 564 571 705 736 131 148 400 456 663 664 844 848 196 209 575 591 755 756 133 138 179 344 346 390 584 599 619 758 767 787 149 208 215 475 492 503 711 713 762 887 954 986 257 290 370 594 605 631 812 820 868 210 227 424 456 636 671 846 944 251 294 510 514 773 783 378 533 660 691 942 979 108 113 122 137 154 155 174 259 297 298 359 421 437 461 497 741 18010 149 378 684 889 14024 182 399 547 792 15029 234 458 650 897 16002 123 355 576 692 917 17005 212 425 624 745 990 18016 339 535 772 952 19007 276 570 756 937 20004 256 553 883 21002 208 335 711 886 531 562 788 814 041 056 160 191 413 419 719 726 897 985 028 040 192 235 408 423 556 593 822 823 038 047 239 255 465 480 654 662 963 975 003 028 134 142 359 373 584 588 711 726 930 946 028 037 248 252 454 470 625 649 753 773 569 580 836 862 066 071 200 275 445 449 745 778 14000 083 091 255 257 438 442 624 650 879 882 119 128 268 274 490 509 668 686 987 034 039 155 167 377 394 601 632 775 809 956 049 074 286 288 499 503 659 661 782 813 591 633 645 649 722 882 888 905 920 989 075 077 096 101 106 311 336 340 355 369 495 581 646 653 663 780 791 828 838 873 103 107 315 325 443 447 705 730 908 933 129 138 297 318 514 550 698 743 128 138 177 329 350 368 470 493 496 754 767 776 934 969 157 165 233 331 356 398 557 613 625 747 757 848 045 049 060 085 113 172 183 265 273 343 395 405 452 493 536 636 651 666 671 685 815 830 856 863 872 104 152 167 179 185 339 347 363 414 419 528 529 543 606 619 666 670 688 706 708 833 904 932 942 963 029 030 058 065 107 206 213 292 306 362 390 394 397 469 470 512 523 533 549 578 588 599 626 650 663 737 765 803 812 825 842 858 865 867 934 939 026 028 293 338 572 593 764 787 965 037 045 257 267 571 612 910 916 007 040 226 241 339 393 712 752 897 940 085 090 097 110 178 213 225 357 377 393 422 457 469 483 631 646 655 672 687 702 717 816 842 859 866 908 923 925 054 055 285 339 636 663 934 937 113 114 248 271 527 552 754 755 948 979 096 112 184 369 437 450 674 744 793 959 975 987 140 150 188 273 281 302 561 623 628 756 833 837 239 251 461 533 858 866 995 189 197 328 334 635 673 840 878 Nagekomen familiebericht. Volstrekt enige en algemene kennisgeving Heden overleed, na een kortstondige ziekte, voor zien van de Genademiddelen der H. Kerk, mijn lieve Man, Vader, Behuwd-, Groot- en Overgroot vader en Broer, de Heer ANTOON H. J. MOLKENBOER Officier in de Orde van Oranje-Nassau, Chevalier de la Legion d'Honneur, Chevalier de L'Instruction Publique, Erevoorzitter van de Bond van Tekenleraren, Oud-Lector aan de Rijks Academie van Beeldende Kunsten te Amsterdam, Echtgenoot van Marie Geneviève Andlssou in de ouderdom van bijna 88 jaar. Uit aller naam; G. MolkenboerAuddssou. Heemstede, 10 maart 1960 Heemsteedse Dreef 114. De overledene ligt opgebaard in de rouwkamer van de Mariastiehting, Kamperlaan 4, Haarlem. De H.H. Uitvaartdiensten zullen gehouden worden op zaterdag 12 maart a.s. in de Parochiekerk van O. L. Vrouw Hemelvaart, Valkenburgerplein te Heemstede. De stille H.H. Missen 7.15, 8 en 9 uur en de plech tige gezongen Requiemmis om 10.30 uur, waarna de begrafenis zal plaats hebben in het familiegraf op de r.-k. begraafplaats „Valkenburgaan de Glipperdreef aldaar. Gelegenheid tot condoleren na de begrafenis Heemsteedse Dreef 114. Liever geen bezoek.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 11