Hartelijk en winderig afscheid van dr. Manuel Prado Aanvallen op Gaitskell nemen toe in omvang en hevigheid HOLTHAUS houdt van het speelse in de voorjaarsmode Ensembles van katoenen imprimé PAUL VLAANDEREN tweelins Prins der Nederlanden" als televisiestudio Stevige handdrukken en vriendelijke schouderklop] es Volgende week moet de bom over de nationalisatie-clausule barsten Al het nieuws op watersport gebied DONDERDAG 10 MAART 1960 PAGINA 2 Balletlessen aan jonge kinderen 25 mille boete wegens belasting ontduiking GEGOOCHEL MET HORLOGES Europese voetbalbeker Barcelona reeds in halve finale tegen Real Madrid „Perspectief-fonds" bepleit voor jongere middenstanders AGENT MISHAN- DELD Een jaar gevangenisstraf Conflict bij Westfriese bloembollen- handelaren A. Roland Holst-fonds watersport-tentoonstelling RAI-GEB0UW AMSTERDAM Debat RommeVan Riel uitgesteld ...TOEN KREEO DIE SPEURHOND PAUL VLAANDEREN EEN TELEFOONTJE VAN VOSPBR EN IK HOORDE DAT ZE ME N. WILLEN ARRE6TE BEN, DUE öltSö rWüi^f^ IK ER VAN- -é£ iietej EN..J< 'ON NES! WIDÖX..DAT" ZOU NIEMAND KUNNEN Vo/ANAF RICHMOND. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 9 maart. Op een zeer ongedwongen en hartelijke wijze heeft de president van Peru, dr. Manuel Pra do, vanmorgen met stevige hand drukken en vriendelijke schouderklop jes op een winderig Ypenburg af scheid genomen van koningin Juliana, prins Bernhard en een aantal autoritei ten. In een Dakota van de Kon. Lucht macht werd hij door kapitein-vlieger waarnemer W. J. Holswilden naar Pa rijs gevlogen, vanwaar de president, zijn echtgenote en zijn gevolg naar Li ma. de hoofdstad van Peru, zullen te rugkeren van hun reis door een aantal Europese landen, waarvan Nederland als laatste werd bezocht. Op de vliegbasis werd het gezelschap ontvangen door de commandant lucht verdediging Nederland, commodore A. B. Wolff en de commandant van Ypen burg, kol. B. Slager. Na in de V.I.P.- (Very Important Persons)-kamer af scheid te hebben genomen van een groot aantal autoriteiten, onder wie de minis terpresident prof .dr. J .E. de Quav, minister Luns en de voorzitters van de beide Kamers, was de laatste protoco- laire taak van dr. Prado het inspecte ren van de erewacht gevormd door hon derd man van de Kon. Luchtmacht in ceremonieel tenue. Daarna kwam het afscheid. De presi dent sprak zijn grote dank uit aan de koningin voor de ontvangst en zei nog eens hoe prettig hij het had gevonden met haar te hebben kennis gemaakt. Sprekende met prins Bernhard ging de president ogenblikkelijk over op de Spaanse taal en nam on hartelijke wij ze afscheid van hem. Daarna kuste hij zijn dochter Rosa ten afscheid en zijn drie kleindochter, die hier niet ontbra ken. Op de trap keerde hij zich nog eenmaal om, zwaaide met zijn hoed en riep naar beneden dat hij maar gauw naar binnen zou gaan. omdat het anders te koud zou worden voor de wach tenden. Daarna werd het protocol eenvoudig weggeblazen door de stromhoos, die uit de inmiddels aangeslagen vliegtuigmo toren kwam: de marechaussée, die al die tijd als een beeld had gestaan, kon zich maar nauwelijks op de been hou den, en moest zich, na zich enige tijd manmoedig maar tevergeefs te hebben verzet, ergens anders opstellen. De pet van de eerste stalmeester maj. Bischoff van Heemskerck waaide voor de voeten van de koningin, die zich bukte om het hoofddeksel op te rapen, maar een func. tionaris was haar juist voor. Diverse hoeden waaiden over het plaform. Aangezien hoge hoeden al lemaal op elkaar lijken, kon het ge beuren, dat minister Luns die op een gegeven moment zijn weggewaaide hoed wilde opzetten, tot de ontdekking kwam dat deze hem opeens veel te groot was geworden. Het bleek de hoed van Baron van Haersolte te zijn, die met een veel te kleine hoed in zijn hand liep. Na een korte hoeden- wisseling was alles weer in orde. AMSTERDAM, 9 maart Herhaal delijk komen hij het bestuur van het Nederlandse Ballet Verbond berichten binnen, dat door ondeskundig balleton- derricht aan kinderen grote schade, vooral aan voeten en knieën wordt toe gebracht", zo heeft dit bestuur aan de minister van Sociale Zaken schriftelijk ter kennis gebracht. „Het blijkt dat in bijna elke plaats in ons land door onverantwoordelijk ten der tenen in zogenoemde spitzen- choenen) wordt toegestaan". Het is om bovc genoemde reden dat het bestuur van het Nederlands Ballet Verbond uwe excellentie met klem ver zoekt hiertegen op te treden en de mo gelijkheid te onderzoeken de invoer, ver vaardiging - -i verkoop van „spitzen schoenen" in de maten voor kinderen tot de leeftijd van negen jaar te ver bieden." ALKMAAR, 9 maart Een bloem bollenkweker uit Breezand, tegen wie de officier van justitie bij de Alkmaar- se rechtbank veertien dagen geleden een boete eiste van f 20.000 en drie maanden gevangenisstraf, werd we gens belastingontduiking veroordeeld tot een geldboete van f 25.000, te vervan gen door hechtenis van zes maanden. Beklaagde had f 40.000 aan inkomen verzwegen en daardoor f 18.000 te wei nig belasting betaald. ROTTERDAM, 9 maart Vandaag is een 32-jarige kantoorbediende voor de officier van justitie geleid. Hij hield er een vreemde liefhebberij op na. Zelf zag hij het als een soort sport. Hij ging naar een juwelierszaak en gaf voor een horloge te willen kopen. Hij wist dan zo danig te manipuleren, dat hij zijn oude horloge in de zaak achterliet en met een nieuw om de pols de winkel uitstap te. Hij was begonnen met een stalen hor loge en nadat ven juweliers in Am sterdam, Den Haag, Utrecht en Rotter dam hem op bezoek hadden gehad was hjj de bezitter geworden van een gou den horloge. Hij werd enige dagen gele den op de Lijnbaan aangehouden. De straffe wind veroorzaakte enige hilariteit bij het afscheid door een uniformpet van iemands hoofd te blazen en over de grond voort te jagen. De koningin heeft er kennelijk plezier in, een van de drie kleindochters van de vertrekkende president (links), eveneens. BRUSSEL, 9 maart In Brussel is vandaag op het hoofdkwartier van de Belgische Voetbalbond de loting ver richt voor de halve finales in het toer nooi om de Europese voetbalbeker. Eintracht Frankfurt of de Wiener Sportklub zal tegen het Rotterdamse Sparta of tegen de Glasgow Rangers spelen en Barcelona zal tegen Real Madrid uitkomen. De leiding van Bar celona verkoos de eerste wedstrijd te spelen op het terrein van Real in Madrid. (Van onze correspondent) ALKMAAR, 9 maart In een bij eenkomst voor bestuursleden van mid denstandsverenigingen uit de kop van Noordholland besprak de heer H. Post, directeur van het Algemeen Waarborg fonds voor de Middenstand te Amster dam, de moeilijkheden, die zich voor doen bij de opvolging van de midden standsjongeren in de zaak van hun vaders. Hij legde daarbij de nadruk op de financiële moeilijkheden en bepleitte in dit verband de stichting van een „perspectieffonds", bijvoorbeeld door een heffing via de P.B.O. van ƒ10.- per detaillist. Uit dit fonds zou de jon ge middenstandres, na zelf een kapi taaltje van circa ƒ4000.- te hebben ge spaard in aansluiting op de bestaan de jeugdspaarregeling een premie van YÜft'g procent dienen te ontvan gen. Bij wjjze van overgangsmaatregel zou de jonge middenstander via de pu bliekrechterlijke organen een lening tegen lage rente dienen te worden ver strekt. ARNHEM. 8 maart De rechtbank veroordeelde vandaag een 33-jarige losarbeider uit Nijmegen tot een gevan genisstraf van twaalf maanden met af trek. De man had tijdens een dronke mansruzie 18 januari enige politieman nen, die hem tot kalmte wilden manen, uitgedaagd. Bij een hierop volgende vechtpartij had hij een van de agenten die op de grond was gevallen, tegen het hoofd geschopt. De agent moest met een hersenschudding in het ziekenhuis wor den opgenomen. De officier van justi tie had een jaar en acht maanden ge vangenisstraf geëist. (Van onze Londense correspondent) LONDEN, 10 maart Met de ge bruikelijke geestdriftige haat welke men van de Britse Labourpartij heeft Ieren verwachten, worden binnen de partij de politieke zelfmoordpogingen voortgezet. Stephen Swingier, leider van de ex-Bevanianen, die nu de naam voeren „Overwinning voor het Socia- Iisme"-groep, ging gisteren rond onder zijn collega's in het Lagerhuis om handtekeningen te verzamelen voor een petitie, te richten tot het Nationale Hoofdbestuur van Labour, een petitie welke neerkomt op een reeks aanval len op de leider van de oppositie, Gaitskell. In de petitie wordt aan het hoofdbe stuur verzocht bij een herformulering van het partijstatuut van Labour de clausule nummer vier in haar huidige vorm te handhaven. Deze clausule vormt de basis voor de voormalige nationalisatiepolitiek van de Labour partij, en Gaitskell meent dat deze clausule herzien dient te worden, zo wel omdat het electoraat dit principe niet kan slikken, als om wille van het feit dat Labour zich in feite verzoend heeft met de gedachte van een ge mengde economie. Op zichzelf betekent een aanval van HOORN, 10 maart De leden van de bloembollenveiling „West-Friesland" te Bovenkarspel zijn bijeengeroepen voor een buitengewone vergadering vrijdag ter bespreking van een conflict in het bestuur over het beleid van de voorzit ter, de heer P. Koster. Op een bestuursvergadering 29 de cember van het vorig jaar hebben en kele bestuursleden grieven geuit die in een volgende bestuursbijeenkomst heb ben geleid tot een motie van wantrou wen tegen de voorzitter, inge diend door het bestuurslid K. Tensen. Deze motie werd toen met negen tegen drie stemmen verworpen. Mededelingen van de heer Tensen op een vergadering van de afdeling Andijk der Nederlandse Vereniging voor Bloembollencultuur hebben nu geleid tot een actie voor het uitschrijven van een buitengewone algemene vergade ring. Wegens de te verwachten grote belangstelling zal deze bijeenkomst worden gehouden in de grote veiling hal, die nog onlangs werd gebruikt voor de „Westfriese Flora". (Van onze correspondent) BERGEN, 9 maart Op zjjn 70ste verjaardag ontving de dichter A. Ro land Holst als verjaringsgeschenk van de Bergenaren en anderen een cheque van 1000.-. Hij bestemde dit bedrag direkt voor een sympathiek doel. dat kort daarna in het gestichte A. Roland Holstfonds gestalte kreeg en dat tot doel heeft het verstrekken van financië le steun in de uitoefening van hun beroep aan kunstenaars, die tenmin ste een half jaar in Bergen wonen of aangesloten zijn bij de stichting Kunste naars Centrum Bergen. Volgens de sta tuten mocht met het doen van uitke ringen eerst worden begonnen, als het beginkapitaal was aangegroeid tot een stamkapitaal van 10.000.-, hetgeen sinds kort het geval is. Daar voor de uitkeringen slechts de rente van het kapitaal en de opbrengst van de con tributies van de circa 500 contribuan ten kunnen worden aangewend, staat hiertoe voorlopig slechts een beperkt bedrag ter beschikking. De buitenlandse persvereniging in Hollywood heeft Rock Hudson en Do- ris Day uitgeroepen tot de populairste filmsterren van de wereld. Zjj noemde „Ben Hur" de beste film die het vo rig jaar in Hollywood is gemaakt. De Britse film „Room at the top" kreeg het predikaat „beste film, die buiten de V.S. is gemaakt". Swingier en de zijnen weinig. Want Swingier en de zijnen zijn politieke onmachtigen, die zelfs nog moeten le ren op overtuigende wijze te schuim bekken. Wat evenwel te denken geeft, is de omstandigheid, dat Swingier, naar gisteren verluidde in Westminster, een vijftigtal handtekeningen had verza meld, een getal dat aanzienlijk hoger is dan dat van de aanhang van deze politieke padvindersgroep. Eveneens geeft het te denken, dat de voorma lige minister van Defensie, de heer Shinwell, een van de veteranen van de Labourpartij, zijn handtekening heeft geplaatst onder de petitie aan het hoofdbestuur. Het was Shinwell die de vorige week de aanval leidde tegen de partijlei ding over het defensiebeleid van de regering, hetgeen tot gevolg had dat de van onder tot boven verdeelde La bourpartij haar verdeeldheid openlijk demonstreerde in het Lagerhuis, tot vreugde en stichting van de conserva tieven. De volgende week op 16 maart vindt er een bijeenkomst plaats van het nationale hoofdbestuur van Labour, waarin de beruchte clausule vier zal worden besproken. De situatie is der halve nu, dat dit hoofdbestuur van een aantal socialistische Lagerhuisle den een verzoek zal ontvangen om het standpunt van de partijleider, Gaits kell, te verwerpen. (Advertentie) 11 t/m 20 maart 1960 - entree f 2.' Geopend van 10-17 en van 19.30-22.30 a- Voordelige N.S.-dagretourkaart Incl. tram/bus en toegangsbewijs. NIJMEGEN, 10 maart. Het debat- dat vrijdag in de aula van de r.-k. un versiteit zou worden gehouden tus n prof. C. P. M. Romme en mr. H. var Riel over het onderwerp „geloof en P - litiek" is uitgesteld tot maandag rf maart, wegens de deze week nog de Tweede Kamer te houden interp®1 latie over het bouwconflict door heer C. J. van Mastrigt. de ging tot het schriele. Er worden soih leren jakken zonder mouwen onder tr dragen. Aardig zijn de rechte jakblo" ses van donker imprimé, gewoon door geknoopt en gebiesd en gedragen een donker rokje. Pretentieloos en zee draagbaar. ,.rt Dick Holthaus houdt vooral bij zö' cocktailkleren van het speelse. Hij P® reikt het met een grote veelstrok'S witte organzakraag of witte stroke" onder aan de rok, met lampionmouvf®" en bij zijn bedrukte katoenen en zU'* ver zijden modellen met de opgebi®* zen rok. Daarbij dragen de mannequin'; onder wie Miss World. Corinne R°.. o< onder wie Miss World, Corinne schafer, om de chignon boven op kruin kleine cornetjes van bloemen een satijnen bandje met glinsterend® gesp. De hoedpotjes bij de complets g^ dragen, deden ons denken aan de r°n' de top van een ijsje! A. Bgl Cocktailjapon met opgeblazen rok van zuiver zijden satijn. Deze foto is geno men in de weverij „De Uil". AMSTERDAM, 9 maart Een En gelse, die drie jaar niet in Nederland was geweest, zei ons. dat ze de vrou wen zoveel beter gekleed vond in Ne derland en de etalages van de mode zaken zo uitstekend. Inderdaad, het peil wordt overal meer internationaal. Het verenigd Europa is er in de mode al. Nog geen zes weken nadat Parijs het voorjaarsnieuws iaat zien, vindt men er al fragmenten van terug in de modecentra. Ook de collectie die Dick Holthaus gisteravond in Amsterdam voor de pers toonde, bevatte heteroge ne elementen van de heterogene Parij- se voorjaarsmode. Goed gekozen zijn, naar onze smaak, een donkerblauwe ja pon in de rustige prinsesseüjn en de en sembles van katoenen imprimé met 7/8 mantel in trapeziumstijl, licht aan gesloten onder de buste en met af staande rug. Ook de tailleurs van wol- mnifehr11ofderedbebebustee De" We! An tailleerdi Holthaus met kort jasje hebben nei- de taille. Vanavond zal de N.C.R.V. twee iénakters op het televisiescherm bren gen in plaats van één toneelspel zoals gewoonlijk. Hiermee wordt een aan het begin van het seizoen gedane belofte ingelost, namelijk de toneelschrijfkunst van eigen bodem te bevorderen. De twee éénakters, die televisiekijkend Nederland te zien zal krijgen, zijn ge titeld: „De Derde", een stuk van de dichter Ed Hoornik, die gisteren 50 jaar geworden is, en „Bezoek", een korte schets van de Franse schrijver Charles Vildrac. „De Derde" ts een spel dat be trekking heeft op de oorlog en door Ed Hoornik speciaal voor de televisie werd geschreven. Aanvankelijk was men van plan, het stuk in de studio op te nemen het speelt op een vrachtschip met passa giersaccommodatie maar toen de decor, ontwerper Peter Zwartgewapend met fototoestel, een verkenningstocht ge maakt had aan boord van enkele oceaanreuzen, was hij tot de conclusie gekomen, dat wilde het décor enigszins lijken, hij wel een heel schip naar Bus- sum mocht halen. Men heeft daarop maar besloten het omgekeerde te doen, de studio naar het schip te verplaatsen. „De Prins der Nederlanden", een zee reus, die afgelopen zondag binnenvoer, werd tot operatieterrein gekozen. En terwijl hierop bovendeks hard gewerkt wordt door de havenarbeiders het werk moet immers op tijd af en het geklop en gehamer niet van de lucht ts hangt in de lounge een gewijde stilte, die slechts verbroken wordt door het monotone gedreun van het schip en het gesnor van de camera's. Duizenden dra den liggen als spaghetti over de vloer en in de hutten en loopgangen liggen of staan de figuranten te wachten tot het hun beurt is. Wanneer het spel heden avond echter op hét scherm komt, ziet men niets van dit al, krijgt men inder daad het idee, dat het schip in volle zee is en het dek sléchts bevolkt wordt door in ligstoelen zonnebadende passagiers. Op de bovenste foto ziet men v.l.n.r. Bert v. d. hinden ats hofmeester, Ed Hoornik, de auteur, en Ad Noyons als steward, tijdens een korte pauze. Op nevenstaande foto kijken Lu c hutz, (links) en Ton Kuyl, respectievelijk in de rol van Jan van Straten en Karei van den Berg, gespannen naar Ina v. d. Berg, een jonge onderwijzeres, die door Sigrid Koetse vertolkt wordt. ...EN BRENGTONS **38 ALLEMAAL IN GEVAAR, JU EZEL'. IK WED DAT ZE JE HIERHEEN BH GEVOLGD Z'JNMffl 33Voor Eric goed en wel weet, wat hij ervan denken moet, sluipt zij door de struiken op hem af. „Wij vluchten", fluistert zij. „Ik zajDan gaat de wachter loom rechtop zitten en grijpt naar zijn speer, terwijl hij achterdochtig in Eric's richting loert, maar aan deze is niets bijzonders te zien en met een zucht gaat de schildwacht er wat gemakkelijker bij liggende gevangene kan immers toch niet ontsnappenMet ingehouden adem hoort Eric het meisje voor de tweede maal dichterbij komen. Dat er tussen broer en zuster on enigheid was ontstaan, had hij al gemerkt, maar dit had hij toch niet voor mogelijk gehouden. Hij voelt het koude lemmet langs zijn polsen glijden en even later vallen zijn knellende boeien los. „Kom nu snel", fluistert Milderd trillend van spanning. De Noorman denkt razendsnel na en knikt dan. Geruisloos en snel staat hij in twee pas sen naast de schildwacht en voor deze beseft wat er gebeurt, treft hem een vuistslag. „Die is voorlopig stil", mompelt Eric, met een haastige blik op het slapende kamp. Hij bindt de bewaker op zijn plaats vast en glipt dan weg in de struiken, waar Mildred hem rib lend van angst wacht. „Een schurk is het", hijgt het meisje. „Ik zal alles wel vertellen, maar nu moeten wij weg, snel". „Lopend over de vlakte?" mompelt de Noorman. „Wij zouden het niet ver brengen, vrees ik". Dan ziet hij de rijpaardjes en hij grijnst monter. „Nee, ik heb een veel beter plan".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 2