minister de pous over bouwconflict Regering wil voorlopig niet grijpen naar machtsmiddelen Zo nodig heeft zij echter Maatregelen achter de hand Auto-ongeluk bij Spaubeek eist drie levens fr DURA LEX SED LEX" Oefenvluchten in Indonesië a fgelast V eiligheidsma a t regelen rond de president Andriessen geeft poging op Regering acht zijn voorstel niet aanvaardbaar Eensgezind GEVAARLIJKE LADING Kamer spreekt vertrouwen uit Het weer. Vijf doden bij ongevallen elders IK?" gen Bekende collectie onder de hamer Na aanval op Soekarno's paleis Nog geen oplossing in bouwconflict Negen overleven den in Agadir onder puin bevrijd 'iefore ijou êmj!. Samenwerking tussen delen van Nuf.-Guinea MINDER KOUD N.C.A.B. wacht met ondertekening c.a.o. INVENTUM VRIJDAG 11 MAART 1960 83ste JAARGANG No. 30465 Mcooter/bromfietskleding On de Zachter Dp de meeste Nederlands-Australische conferentie gesloten 'cent, ^odieuze Dameskleding Mantels - Mantelpakjes Dames- en meisjesjaponnen *0n>nginneweg 7! met INVENTUM is 't goed leven BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Zeestraat 50, telef. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. Boerrigter en Mr. W. A M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H, v. RUN en W. Severtn. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte Omroepers 16 cents per m m -hoogte. De administratie behoudt rich het recht voor advertentiën eventueel ronder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRI3S 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voo' klachten over de berorglng na 5.30 uur avonds tel. 21544. IVan onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 10 maart De minis- van Economische Zaken. drs. De °us, vvji a]]es floen om voorlopig nog angs de weK van onderhandelingen het onnict in de bouwwereld tot een op- rl 8skng *e brengen. Hij heeft echter in Tweede Kamer bij een interpellatie deze zaak duidelijk laten uitko- Ju?' da^ het kabinet wel degelijk on- erbng overleg heeft gepleegd over erdere maatregelen, wanneer die on- erinijdlijk zouden zijn. Daarover kon 6 minister zich vanzelfsprekend in het ®Penbaar niet uitlaten. Op vragen van ae heer van Mastrigt heeft hij mede gedeeld, dat de spelregels omtrent het »oon- en prijsbeleid bij de aannemers «t., ('eSflijk bekend zijn geweest, al 'lellen zij het nu anders voor. Hij gaf ren vernietigend oordeel over het ge- "rek aan medewerking, dat de werk gevers te zien hebben gegeven. Cijfers "uitrent de .tijging van de produktivi- 'p,t hebben zij niet willen verstrekken hadden deze kunnen dienen tot ver werking van hun stelling, dat doorbe rekening van de loonsverhoging bij lo- Pende werke.i ni t mogelijk zou zijn. Uit tal van gegevens is de minis ter gebleken, dat de bouwprijzen meer konden worden verlaagd. Op grond van de daling van de materiaal kosten was in 1958 en 1959 reeds een verlaging met vier procent mogelijk geweest. De minister concludeerde, nat noch in de jaren 1953 tot 1957 noch daarna de produktiviteitsstijging in ue prijzen +ot uitdrukking is gekomen. flwa* hetreft de pogingen om het con- W„.ie beeinaigen, is de regering de gekomen •°P de v°lgende wijze tegemoet 1' friiZerfa van het bouwbedrijf geen mn? n®. verIangd, een verla- prod'nkt f ,ng?.zien de hoogte van de drhf^l\Iiteitsstfemg bij andere be- 2 d wstakken wel zou zijn geëist. verlaging van de vorstverletpre- t,een maximum van drie pro cent behoeft voor de onderhanden zijnde werken niet aan de opdracht gever te worden doorgegeven. In bepaalde gevallen, met name bij (Advertentie) BARTEUORISSTR FIAARLEM TEL 13439 ^OSESIRAAt iBIl XONINGSPfelN) AMSrFROAM IEL 223546 Verwachting tot zaterdagavond opgemaakt te 11.15 uur) met opklaringen atsen droog weer en ochtend hi'ertnaar 'n de nacht Zwakke tot matige w" daar mist' lijke richtingen. Zachte? uit zuide' Zon: 7.02-1S.39. M»m de onderhanden zijnde werken, die op 1 september nog niet zijn vol tooid, mag onder zekere voorwaar den doorberekening plaats vinden. Minister De Pous deed mededeling van een nieuw voorstel dat hem „van bepaalde werkgeversorganisaties" was gedaan. Het kwam hierop neer, dat de aannemers volledig hun rechten en plich ten uit de contracten zouden handha ven, zowel wat de kostenstijgingen als wat de kostendalingen betreft. Daar naast zou de vorstverletpremie, die thans tien procent bedraagt, gedurende één jaar op nul worden gesteld. De minister noemde dit volkomen onaan vaardbaar. Applaus voor minister Minister De Pous heeft in de Tweede Kamer na zijn uiteenzetting een ap plaus gekregen voor de wijze, waarop hij zijn beleid verdedigde. In het Ne derlands parlement is dit een zeldzaam voorkomend huldeblijk. Hij bood weer stand aan de suggesties, om nu met HOLLANDIA, 10 maart De Neder lands-Australische conferentie over sa menwerking in Nieuw Guinea, die op 3 maart te Hollandia is geopend is gis teren geëindigd. Dit was de eerste conferentie van deze soort, welke in een der beide de len van Nieuw-Guinea zelf gehouden is. De conferentie ving aan met een overzicht van de beduidende vooruit gang, die sinds de eerste conferentie, gehouden in oktober 1958 te Canberra, op het gebied van de bestuurlijke sa menwerking geboekt werd. Deze sa menwerking heeft in het bijzonder als resultaat opgeleverd een verbetering in de lucht- en zeeverbindingen en tele- communicaties, regelmatige contacten tussen ambtenaren en samenwerking op andere bestuurlijke terreinen. Na dit overzicht werd ter conferen tie nagegaan, op welke wijze deze sa menwerking zou kunnen worden ver diept. Dit onderzoek heeft geleid tot de opstelling van een aantal aanbeve lingen, gericht op meer specifieke en praktische maatregelen betreffende de samenwerking op gebied van bestuur, economische ontwikkeling, onderwijs, volksgezondheid, verbindingen en be volkingszaken. dwingende maatregelen te gaan wer ken. „Wij leven In een democratie en een regering maakt hier geen prestige kwestie van," aldus de minister. Hij zei, dat hij tien jaar ervaring had op het gebied van maatschappelijk terrein en dat hij de machtsmiddelen kent. en hun repercussies. Ik geloof niet in dreigementen, aldus drs. De Pous. Vooral van socialistische zijde was men over de conclusie van de minister niet tevreden. Men vond zijn betoog wel sterk, maar had liever concrete harde maatregelen gezien door het op leggen van bindende regelingen. Ernstige waarschuwing Over het dwingend opleggen sprak ook prof. Oud (V.V.D.). Hij waarschuw de ernstig hiertegen. Het ligt niet in de aard van een kabinet, dat het devies voert zoveel mogelijk de verantwoorde lijkheid bij het bedrijfsleven zelf te la ten, aldus de liberale woordvoerder. Hij zei echter wel, dat het ooit eens zover zou kunnen komen. En de regering heeft daartoe zeker de bevoegdheid. Ook de heer Andriessen (K.V.P.) liet duidelijk weten, dat de regering haar loon- en prijsbeleid niet om wille van de bouwnijverheid moet laten verzwakken. Daarvoor staan er te grote nationale belangen op het spel. Hij had begrip voor de bijzondere om standigheden, waarin het bouwbedrijf verkeert.. Daarom kon hij er mee in stemmen, dat de minister 3 procent van de vorstverletpremie aan de aanne mers had geschonken, en geen prijs verlaging had gevraagd. De KVP-frac- tie betreurt echter in hoge mate, dat deze bedrijfstak geen gegevens heeft willen verstrekken omtrent de stij ging van de produktiviteit. Dergelijke gegevens moeten immers de basis vormen voor iedere loonregeling. Dr. Bruins Slot (A.R.) noemde de hou ding van de werkgevers ontoelaatbaar, daar deze ingaat tegen hetgeen zij met hun centrales zijn overeengekomen. Zij frustreren zowel de rechten van de ar beiders als de taak van de regering aldus de fractieleider van de A.R. De Kamer heeft na de interpellatie geen motie aangenomen. Algemeen was men van oordeel, en de minister was het daarmede eens, dat in de beschou wingen voldoende duidelijk de uit spraak was neergelegd dat men achter het beleid van de minister staat. Mo ties van vertrouwen zijn in het Neder landse parlement geen gebruik. Latijnse spreuken Er werd met Latijnse spreuken ge werkt o.a. door prof. Oud (summum ius summa iniuria)Dr. Bruins Slot had een nog veel meer toepasselijke spreuk: „Dura Iex sed iex", waarbij het eerste woord een toespeling was op de voorzitter van de Raad van Be stuur Bouwbedrijf. ,,In dit verband is deze spreuk van heidense oorsprong, aldus de A.R.-woordvoerder. (De spreuk betekent: de wet is wel hard, maar het is nu eenmaal de wet, Red.). UVlan"r^aaonS7anddzal *?n gel tot zuidwes^eifkde winden naar zuid te oceaanlucht. Voo'ral Zac,h" 'jaeht en ochtend zal het nf komen.de koud zijn. De neerslaat310"1 m-"" Jtorgen gering, en er kunnt^opkla- 'ngen worden ve, wacht. opKia- Over de oceaan koerst een feste in de richting van de Golf ah Biscaye, maar deze zal morgen noe *dtóej|nlnvloed op h W6er m ons land Het weer in Europa 5Ution Weer Vn" Polder Vn^.bürg 2>ente kloven max. min. neersl. temp. temp. afgel. onbewolkt nalf bew. Jlcht bewa onbewolkt licht bew. licht bew. zwaar bew. geheel bew. geheel bew. zwaar bew. zwaar bew. half bew. geheel bew. zwaar bew. geheel bew. weerlicht onbewolkt zwaar bew. geheel bew. geheel bew. zwaar bew. zwaar bew. regen regenbui gisteren 24 uur 5 2 2 10 -0 0 12 3 0 '6 -0 1 8 1 1 8 0 1 10 2 1 12 2 2 -3 -7 0 4 1 0 14 6 5 8 1 1 14 1 0.1 9 3 0 16 8 0.5 13 7 12 9 1 0 13 1 0 13 3 0 8 1 1 4 -1 0 10 6 0 15 11 14 14 6 3 (Advertentie) Haarlem telef. 16040 (Van onze Limburgse redacteur) MAASTRICHT, li maart Op de autoweg" Geleen-Heerlen is gister avond onder de gemeente Spaubeek een ernst1 g verkeersongeluk gebeurd, waarbij drie personen op slag werden gedood on een persoon zwaar werd ge wond. Tengevolge van een nog niet precies bekende oorzaak botste op de plek waar de vierbaans weg in verband met herstelwerkzaamheden tijdelijk in een tweebaans weg overgaat een uit Heer len komende personenauto, bestuurd door de 33-jarige C. Snijders uit Ge leen, directeur van het Heerlense Euro- nahotel tegen een uit tegenovergestel de richting komende auto op, bestuurd door de 48-jarige uitvoerder van een betonmaatschappij A. Geerts, eveneens uit Geleen. Beide chauffeurs werden op slag gedood evenals de echtgenote van uitvoerder, de 50-jarige mevr. Geerts. De heer Snijders was gehuwd en va der van drie kinderen, het echtpaar h^T»r,ts had vier kinderen. Een derde mü ?e die met het echtpaar Geerts mevr- Ouwerkerk uit Geleen, moest met een schedelbasisfractuur in worden nnSf'ef"ziekenhuis te Heerlen overschotten vf1®"; Ook de stoffelijke overschotten van de drie slachtoffers werden naar Heerlen overgebracht De auto's werden totaal ™ra êld Het verkeer op de drukke autoweg werd geruime tpd gestagneerd. VENLO In de nacht van woens dag op donderdag is de vijftigjarige drogist A. Theumssen uit Horst met zijn auto op de weg tussen Venlo en Horst tegen een boom gereden en daar bij op slag gedood. Het slachtoffer laat vijf kinderen achter. AMERSFOORT - De 41-jarige W. Voortman uit Nunspeet en de 32-jarige F Berghuis uit Vierhouten, beide van beroep ouffetbediende, zijn gister nacht om half twee verongelukt op het kruispunt Laan 1914 en Daan Fokke- malaan. Zij waren van de wedstrpd Sparta-Glasgow-Rangers in een gehuur de auto met grote snelheid op weg naar huis. De toedracht van het ongeval is niet komen vast te staan. Tegenliggers waren er niet. De auto wrong zich om een boom, waarbij de inzittenden op de weg werden geslingerd. De heer Voortman was op slag dood, de heer Berghuis van elf kinderen, overleed kort na het ongeval. EINDHOVEN Gistermiddag is in de Van Thienenlaan het negenjarig knaapje J. Poell op de fiets aangere den door een bestelauto. De jongen werd zo zwaar gewond, dat hij kort na aankomst in het binnenziekenhuis aan de gevolgen overleed. AMSTERDAM Gisteravond is de 4-jarige Ronald Blits in de 2e van Swindenstraat overreden. HU was op slag dood. Het jongetje was onder een stilstaande auto gekropen om een lol- lie, die hij had laten vallen op te rapen Toen hij het snoepgoed gepakt had kroop hij onder de auto uit aan de kant van de rijbaan. Op het moment dat juist een tankauto passeerde. Deze wa gen reed met het rechterachterwiel over het jongetje heen. Tijdens de vergadering van de Tweede Kamer van donderdagavond, die was gewijd aan de bouwstaking, ontlokte een snedige opmerking van dr. Bruins Slot een gulle lach. aan de ministers, die aan de regerinstafel hadden plaats genomen. V.l.n.r. achter de tafel: prof. dr. J. Zijlstra, premier prof. dr. J. E. de Quay, drs. J. W. de Pous, mr. J. van Aartsen en mr. A. C Beerman. Linksonder: De heer Van Mastrigt aan het woord in de avond vergadering van de Kamer. LONDEN, 10 maart „Zij had een te lange hals wat de lachlust van ieder op wekte en daarom heb ik haar jarenlang op mijn zolder bewaard", zo verklaarde Stephen Harrison, eigenaar van een schilderij met de signatuur Modigliani, getiteld „Portret van een meisje". Het doek zal op 29 juni op de veiling van Sotheby in Londen verkocht worden. De directeur van dit veilinghuis, Wil son, schat het schilderij op 60.000 gul den. De eigenaar had het 25 jaar ge leden voor nog geen duizend gulden ge kocht. Eveneens op 2.9 juni zullen bij Sothe by de laatste schilderijen uit het bezit van de legendarische familie Duveen geveild worden. De bijna zeventig doeken van moder ne meesters waren het^ eigendom van wijlen Ernest Duveen die in december 1959 stierf. Hij was de broer van de handelaar en verzamelaar Lord Du veen. De collectie omvat ook een portret van Modigliani, een sneeuwgezicht van Monet. een vrouwenportret van Mary Cassatt, de tuin van de artist van Bon- nard. "en felgekleurd h'nemenstilleven van Chagall, een landschap van De Stael, een bosgezicht van Segonzac, een Renoir en een Degas. Sotheby hoopt op de verkoop voor minstens 1 miljoen gulden te kunnen omzetten DJAKARTA, 11 maart (UPI, Reu ter) De Indonesische luchtmacht heeft alle oefenvluchten atgeiast nadat is komen vast te staan dat de be schieting van Soekarno's paleizen door een van haar straaljagers niet kon worden beschouwd als een op zich zelf staand incident. Volgens onofficiële berichten is de jonge piloot van de MIG-17, die woens dag de paleizen van de president in Djakarta en Bogor en de bad- en vis sersplaats Tjilintjing aan de baai van Djakarta heeft beschoten, aanvanke lijk door iemand opgepikt die hem van burgerkleren heeft voorzien. Dit zou op een afgelegen plaats zijn gebeurd waar pd00t- Daniël Alexander Maukar, een Menadonees, zijn straaljager aan de grond had gebracht. De vlieger reed in een auto toen hij op ongeveer 60 km buiten Bandoeng door soldaten werd gevangen geno men. Van officiële zijde weigert men commentaar te leveren op de berich ten dat Maukar zijn actie klaarblijke lijk van tevoren heeft beraamd en het zo geregeld heeft dat hij door een vriend zou worden opgevangen. Het is niet bekend wie de andere persoon in de wagen was. De Indonesische auto riteiten varen aanvankelijk geneigd het incident te beschouwen als een ge val van „amok". Rondom president Soekarno's Vrij heidspaleis in Djakarta hebben le- gertroepen nu luchtdoelgeschut opge steld en een cordon opgetrokken, als veiligheidsmaatregel. De dader van de aanslag is volgens mededelingen van luchtmachtkringen gisteren naar Djakarta overgebracht om verhoord te worden. Hij zal voor een tribunaal van de luchtmacht moe ben verschijnen. In de omgeving van het paleis Sn de hoofdstad patrouilleren soldaden in pantserwagens en vrachtauto's. Arbei ders zijn begonnen met het herstel van de paleisgevel, die door de mitrailleur kogels is beschadigd. President Soekar- no confereerde gisteren gedurende een half uur met de chef van de lucht machtstaf, luchtmaarschalk Suryadar- ma, UTRECHT, 11 maart De heer W. J. Andriessen, de nieuwe bemiddelaar in het bouwconflict, heeft de werkne mersbonden i*' Utrecht gistermiddag medegedeeld, dat zijn pogingen om te komen tot een oplossing van het con flict zijn mislukt. Op verzoek van de katholieke werkgeversvereniging heeft de heer Andriessen een gesprek gehad met zowel de minister van Economi sche Zaken als met de drie hoofdbe sturen van de werknemersvakbonden. De bemiddelaar zocht de oplossing in de sfeer van de vorstverletpremie. De vakbonden hadden zich bereid ver klaard, aan een gesprek met de rege ring deel te nemen, wanneer de rege ring in het voorste] van de heer An driessen mogelijkheden zag die haar prijspolitiek niet zouden aantasten. De ministerraad is echter tot de conclusie gekomen, dat het voorstel Andriessen in het kader van haar politiek onaan vaardbaar is. Minister De Pous heeft dit gisteravond in de Tweede Kamer medegedeeld in zijn antwoord op de interpellatie Van Mastrigt. Intussen is van de zijde van de Ne derlandse Christelijke Aannemers- en Bouwvakpatroonsbond medegedeeld, dat aangenomen moet worden, dat de voorzitter en de secretaris van de N.C.A.B. waarschijnlijk niet vóór za terdagnamiddag tot ondertekening van de c.a.o. voor het bouwbedrijf zullen overgaan. Zaterdag zal namelijk in Utrecht een buitengewone algemene vergadering van de N.C.A.B. worden gehouden ter bespreking van het con flict. Men verwacht ongeveer zeshon derd afgevaardigden van alle afdelin gen, zoals bekend hebben verschillen de afdelingen van de N.C.A.B. aange drongen op het beleggen van deze ver gadering, aangezien men bezwaren had tegen de ondertekening van de c.a.o. De N.C.A.B. heeft gistermorgen officieel per aangetekende brief be richt ontvangen van de Raad van Be stuur Bouwbedrijf, dat hij geroyeerd is als lid van deze raad. Het hoofdbe stuur van de N.C.A.B. is van plan, volgende week schriftelijk protest aan te tekenen tegen dit besluit. Verder heeft de Raad van Bestuur Bouwbedrijf met nadruk ter kennis van de leden der aangesloten organisaties gebracht, dat het verboden is werkne mers in dienst te nemen die wegens deelneming aan de staking zijn ont slagen. Op een gistermiddag gehouden te legrafisch bijeengeroepen algemene vergadering van de Nederlandse Ver eniging van Wegenbouwers heeft de ver gadering zich in haar geheel achter het standpunt van het hoofdbestuur ge steld, dat geen afstand kan worden ge daan van het recht, met de opdracht gever de lopende werken af te reke nen op basis van de in de contracten voorkomende risicociausule. De vergadering sprak haar veront waardiging uit over wat zij noemden „de onelegante wijze" waarop het Col lege van Rijksbemiddelaars de c.a.o. voor het bouwbedrijf wil doen invoeren. Zij ging akkoord met het besluit van het hoofdbestuur om het College van Rijksbemiddelaars in kort geding te dagvaarden. Het bestuur en de leden van de Ne derlandse Metselaars Patroons Bond, die gisteren in Amsterdam in algemene vergadering bijeen waren, hebben aan de Raad van Bestuur Bouwbedrijf, de drie aannemersbonden en de drie cen trale werknemersorganisaties in het bouwbedrijf uitdrukkelijk meegedeeld, er op te staan dat wat ook de be slissing zal zijn van de aannemersor ganisaties in het conflict door de aannemers aan de onderaannemer- metselaarspatroons eventuele loonsver hogingen zullen worden doorbetaald Zoals reeds gisterenmorgen door de landelijke stakingsleiding is me degedeeld, zal de staking in het bouwbedrijf uitgebreid worden tot enkele steden in het zuiden van het land, die niet op de oorspronkelijke lijst van de landelijke stakingsleiding voorkomen. De werkzaamheden aan een groot bouwwerk in Den Bosch zijn al stopgezet. De landelijke sta kingsleiding verwacht, dat de sta king zich ook nog zal uitbreiden tot Helmond. Boxtel en Apeldoorn. De financiering van de uitkeringen aan de duizenden stakende bouwvak kers in ons land, waarmee zaterdag een begin zal worden gemaakt, levert de. vakbonden geen enkele moeilijk heid op, aldus heeft de voorzitter van de centrale stakingsleiding, de heer C. Brandsma, medegedeeld. De vakbon den, zo zei hij, kunnen dit nog weken volhouden en beschikken naast direct liquide middelen over grote kredieten bij tal van banken. (Vervolg zie elders in dit blad) (Advertentie) Warm water van ca 85 C. Ij voor minder dan cent per liter bij nacht- I stroom, met een boiler van Wij verheugen ons over de eens gezindheid waarmee de Tweede Ka mer zich bij de interpellatie-Van Mas trigt achter de regering heeft ge schaard, hetgeen begrijpelijk mag zijn na hetgeen wij in vroegere com mentaren over het bouwconflict en het standpunt van de aannemers ge schreven hebben. Die vreugde wordt echter getemperd bij de gedachte, dat het nodig was het loon- en prijsbeleid te beschermen door een uitspraak van de Kamer over een kwestie die in beginsel aan het overleg tussen de partijen in het bedrijfsleven moet worden overgelaten. De staking in de bouwnijverheid heeft deze gang van zaken helaas onvermijdelijk ge maakt. Hoe begrijpelijk de interpel latie dus ook was, gevaarlijk was zij eveneens. Dat bleek wel uit de po ging van de socialisten om de nood van minister De Pous tot hun deugd te maken door hem via het opleggen van een bindende loonregeling en het gebruik maken van de Prijsop- drijvings- en Hamsterwet een eind- weegs voort te duwen in de richting van het dirigisme. Uiteraard wisten de minister en het overgrote deel van de Kamer de zin van de interpel latie beter naar waarde te schatten. De aannemers hopelijk ook. Het betoog van de minister heeft op de Kamer grote indruk gemaakt. Het vertoonde nochtans zwakke plekken. Zo kon het niemand duide lijk worden waarom de minister de aannemers tijdens het overleg aan zienlijke tegemoetkomingen heeft aangeboden, terwijl toch zijn gehele betoog bedoelde te bewijzen, dat de bouwnijverheid geen andere behan deling verdient dan de rest van de bedrijfstakken. De enige verklaring die de minister er voor gaf betrof de bijzondere geaardheid van de bouw nijverheid, maar aangezien de aan nemers hun gehele standpunt in het conflict baseren op deze bijzondere geaardheid vinden wij de verklaring van de minister volstrekt onvoldoen de. Het zou ons, ter wille van de objectiviteit, dan ook liever geweest zijn als in het debat ook het aanne mersstandpunt van deskundige zij de belicht was. Wij nemen weliswaar niet aan, dat de conclusie van de Ka mer daardoor sterk gewijzigd zou zijn, maar het debat zou aan duide lijkheid gewonnen hebben. Over een deskundige vertolker van het aannemersstandpunt zou de Ka mer hebben kunnen beschikken in de figuur van de AR-heer Aantjes secretaris van de christelijke aanv.e- mersbond. Deze bond heeft zich wel iswaar op zedelijke gronden van het gelijk van minister De Pous laten overtuigen, maar daarbij heeft hij uitdrukkelijk vastgehouden aan de economische juistheid van het stand punt der aannemers. Het debat zou dus bepaald rijker geworden zijn wanneer de heer Aantjes, voor deze keer eens vergetend dat de linker hand niet mag toeten wat de rechter hand doet. duidelijk gemaakt had wel ke offers er nu eigenlijk gebracht moeten worden. Als één ditig uit het bouwconflict duidelijk geworden mag zijn, is het wel de ergerniswekkende ondoorzich tigheid van deze bedrijfstak. AGADIR, 11 maart (AFP, Reuter) Gisteren, twaalf dagen na de ramp, zijn nog negen overlevenden onder de puin hopen van Agadir vandaan gehaald. Een van hen was een man van 70 jaar. Bij zonder tragisch was echter het lot van twee zusjes die in de wijk Talbordj werden gevonden. Het jongste zi|sje stierf kort na de redding in de armen van het oudere zusje. Deze bleek haar verstand verloren te hebben. Zij was licht gewond en volledig uitgeput. De ouders van de kinderen zijn vermoedelijk twaalf dagen geleden reeds omgekomen. Kroonprins Moelai Hassan heeft op zijn hoofdkwartier te Inezgane met func tionarissen en deskundigen gesproken over de mogelijkheid om zo spoedig mo gelijk de onbeschadigde fabrieken en de haven van Agadir weer in gebruik te laten nemen. Er zijn plannen ge maakt om havenarbeiders over te bren gen naar een kamp in het noordelijke gebied van Agadir, dat slechts gedeel telijk vernield is. Het oude Duitse vrachtschip „August Peters" vaart hier door het N oord-O os z - kanaal met een levensgevaarlijke lading aan boord 28.000 houders m<et g jg Tegen het einde van de tweede wereldoorlog hebben de nazi's in de uostzee een schip met gif gashouders tot zinken gebracht. Maanden lang hebben aui sg- poogd deze lading te bergen. Na de berging bleek, dat reeds vele houd s aoo het zeewater waren aangetast. De ampullen zijn nu in grote vaten gepiaa s aie met beton zijn volgestort. De bemanning van de „August Peters moet ae vaten in het diepste gedeelte van de Atlantische Oceaan ongeveer 500 Icm ten westen van Spanje tot zinken brengen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 1