Amerikaanse filmindustrie voert productie op Nieuwe Versies van stomme films W WORDT y EEN O -JifWtlN 0 WS3SL 0^ ff* V-VM- KORT GEDING OVER HET BOUWCONFLICT jrfüDSom^ V Vico Torriani en Barbel Wachholz in Nederland Radio en TV VELPO weer of geen weer V VOETÖINGER W DE TENSLOTTE TOCH S r 3 N.V. VERENIGDE VERZEKERING MAATSCHAPPIJEN (V.V.M.) Plakboek Tuindorp Oostzaan 3000ste helikopter Vin-complet Zondagavond 10 ZATERDAG 12 MAART 1960 PAGINA 11 Jedere Amerikaanse filmmaatschap pij van enige importantie voelt zich verplicht om minstens één- tnaal per jaar een enorm werksche ma aan te kondigen voor de komen de twaalf maanden. Deze aankondi ging gaat dan vergezeld van een lijst films, waarvan er een aantal bijna, zo niet helemaal, klaar zijn gekomen in het voorafgaande jaar en een aantal andere, die pas over enkele jaren in roulatie zullen komen. Op die manier kan eenzelfde film voor komen in drie of vier schema's. Afgezien van de onweerstaanbare drang tot overdrijving, die er uit spreekt, een element in alle vormen van de „show business", kunnen der gelijke werkschema's toch een on bedoelde indruk geven van de staat, waarin de filmindustrie zich bevindt en van de richting, waarin zij zich ontwikkelt fin /T,„ia/,l*£A „r Al Wit U, dat ook Uw zoon later onbezorgd kan studeren? Bedenk dan bijtijds dat dit veel geld kost geld voor boeken, ka merhuur, kleding, voedsel, zakgeld dat redelijk is minstens f250.-.per maand. A Neem tijdig Uw maatregelen en sluit daarom NU een Studieverzekering bij de V.V.M. i waarvan de uitkeringen gedurende de studietijd plaats vinden. Als de verzorger binnen de looptijd der verzekering zou overlijden, komen geen premiën meer ten laste van het gezin, want de polis wordt dan onmiddellijk premievrij. Inlichtingen worden U geheel vrijblijvend verstrekt door: Maliebaan 50 - Utrecht Terwille van het grote ei Over- en onderbelichte hennen „Uitbuiting" van overjarige dieren - i Doe het zelf met van Ceta-Bever Overdieping Natuurlijk duurt het enige tijd, voor dat dergelijke met veel bombarie aan gekondigde plannen via de hiërarchi sche wegen, die nergens nauwgezetter worden bewandeld dan in het wonde re wereldje van de film, doordringen tot een bescheiden afnemer als Neder land. De schema's worden namelijk op gesteld in december en januari. Tegen het eind van het jaar worden dure pri- vé-kantoren, die het grootste deel van het jaar leeg hebben gestaan, plotseling schoongemaakt. Maagdelijk blanke bu reaus worden afgestoft. Én dan vlie gen de allerhoogste bazen uit New York naar Hollywood om met hun plaatse lijke vertegenwoordigers vraagstukken te bespreken, waarvan het zal afhan gen, of de studio over twee, drie jaar een prettige en voorspoedige Kerstmis zal hebben. Nu is het jaar 1959, hoe vreemd het misschien ook moge klinken, over het algemeen gunstig geweest voor de film- industrie. Hoewel Hollywood, sinds jaar en dag 's-werelds filmhoofdstad, als productiecentrum nog steeds aan be tekenis inboet, is de economische posi- tie van de industrie gedurende het af gelopen jaar aanmerkelijk verbeterd. Het is echter nog te vroeg om met zekerheid te kunnen zeggen, of dit een kwestie is van oorzaak en gevolg dan wel slechts een toevalligheid. Reden tot tevredenheid In elk geval heeft 1959 de filmindus trie reden tot tevredenheid gegeven. Geen van de grotere filmmaatschap pijen heeft dat jaar met verlies ge werkt. Metro-Goldwyn-Mayer, Warner Brothers, Columbia Pictures, Univer sal en Allied Artists toonden een opval lend herstel. De winst van Metro be droeg 7.698.951 tegen een netto-verlies van 1. 195.862 in het voorafgaande jaar. Hoewel 20th Century Fox en Pa ramount het er minder goed hebben af bracht, maakten ook zij in 1959 winst evenals de Walt Disney-studio. Toen Joseph R. Vogel, president van Loew's, Inc. die eigenaresse is van Metro-Goldwyn Mayer, enige tijd gele den in termen van miljoenen dollars, wereldberoemde sterren en internatio nale distributie over zijn nieuwe werk schema begon te praten, voelde hij zich dan ook zekerder dan in jaren het geval was geweest. „Het is voor het eerst", aldus Mr. Vogel, „dat we zo vroeg zijn met on ze plannen voor het volgende sei zoen". Het schema omvat namelijk de films, die na 1 september van dit jaar in produktie zullen komen. „Je moet tegenwoordig wel vooruit zien", ging hij voort. „Je kunt niet langer op goed geluk werken zoals in de dagen, toen aan vrijwel alles geld werd verdied. Vandaag de dag moet je selectief zijn, als je films wilt maken, die het publiek mooi vindt en als je geld wilt verdienen voor je aandeelhouders". Twee films per maand De besprekingen die Mr. Vogel heeft gevoerd met vice-president Sol C. Sie- gel, die bij Metro belast is met de pro duktie, hebben tot resultaat gehad, dat er voor het volgende seizoen een lijst van ongeveer vijftig films is opgesteld. Aan de hand van deze lijst hoopt men twee films per maand in omloop te kunnen brengen. Het meest merkwaar dige van de lijst is wél, dat er een twaalftal filmtitels, ongeveer een kwart van het totaal, op voorkomen, die date ren uit de tijd van de stomme film. Volgens mr. Vogel zullen minstens zes daarvan in 1960-'61 opnieuw worden ge filmd. De heer Vogel motiveerde deze keus met de verklaring, dat hij en Sol Siegel films op de markt willen brengen, die nieuw zijn voor iedereen beneden de veertig jaar. Kennelijk onder de indruk van het succes, dat de film „Ben Hur" in Amerika heeft, hebben ze bij voor keur onderwerpen gekozen, die zich tot een spektaculaire verfilming lenen. De voornaamste daarvan schijnt te zijn: "The Four Horsemen of the Apocalyp se", die in 1921 het filmpubliek in ver voering bracht, met Rudolph Valentino als de ster. Een ander factor, die bij de keuze van films voor het volgende seizoen een belangrijke rol heeft gespeeld, is de buitenlandse markt. „We zijn niet van plan films te maken, die geen re delijke winstkans hebben op de buiten landse markt", aldus mr. Vogel. „De binnenlandse markt is niet voldoende meer". Voor iedere film zal een maximum budget worden vastgesteld. Als bij ver dere uitwerking van de plannen mocht blijken, dat de kosten aanmerkelijk ho- zi-1n dan aanvankelijk was er alle kans, dat de pro duktie wordt uigesteld. „Steeds selectiever" Ook Buddy Adler, baas van 20th Cpn- tury Fox, heeft zijn plannen ^bekend gemaakt voor wat hij noemt een 70.000.000-programma en het groot ste in de historie van de studio" De lijst van 35 films, die in het werk schema voor i960 zijn opgenomen, schijnt de verklaring te bevestigen van mr. Adler, dat „de studio steeds se lectiever wordt, omdat we weten, dat nan een werkelijk goede film meer dan ooit kan worden verdiend". Inderdaad zijn er tekenen, die er op wijzen dat Hollywood meer dan ooit nrnheert het niveau van zijn films te verhogen. De kopstukken in de indus trie zijn daartoe slechts schoorvoetend overgegaan Sommigen hunner geven toe, dat ze er door de televisie toe zijn gedwongen. Thans gaan ze op de e®n- maal ingeslagen weg voort, daartoe ge leid door twee belangrijke ,.?T de eerste plaats de concurrentie van buitenlandse kwaliteitsfilms, die een toenemende verspreiding op ae Amerikaanse markt vinden. Up de tweede plaats is men, nu de buiten landse markt steeds belangrijker wordt voor de Amerikaanse film, tot het in zicht gekomen, dat een goede tijm daar veel meer kans heeft dan een film van de tweede rang. Tenslotte is de aankondiging van der gelijke indrukwekkende werkschema s de overige belangrijke studio's zullen ongetwijfeld binnen langere of kortere tijd volgen in nog een ander opzicht van groot belang. De Amerikaanse bioscoopexploitanten en niet de Ameri kaanse alleen, want ook in Nederland doet zich, zoals blijkt uit de samenstel ling van de programma's gedurende de (Advertentie) VUt, tv™t. DEN HAAG, 12 maart Vandaag is voor de president van de rechtbank het kort geding behandeld, dat zes aannemersorganisaties en de n.v. Dura's aannemingsmaatschappij naar aanleiding van het bouwconflict heb ben aangespannen tegen de staat, het College van Rijksbemiddelaars en de leden van dit college persoonlijk. In de dagvaarding wordt o.m. gesteld dat rijksbemiddelaars een beslissing over een c.a.o. alleen afhankelijk mogen stellen van hun oordeel over de daarin opgenomen lonen en arbeidsvoorwaar den, niet van overwegingen omtrent de gevolgen die deze lonen en arbeids voorwaarden zouden kunnen hebben voor de door werkgevers met derden gesloten contracten. Met name mogen zij dat niet doen wanneer het gaat om de invloed op door de ondernemers met opdrachtgevers reeds overeengekomen prijzen. Als het college goedkeuring en^r c.a.o. afhankelijk stelt van toezeg gingen of overeenkomsten met betrek king tot de prijzen, worden de in het buitengewoon besluit arbeidsverhoudin gen 1945 aan de minister van Sociale Zaken en het College van Rijksbemid delaars gegeven bevoegdheden met be trekking tot lonen en andere arbeids voorwaarden gebruikt om direct in te grijpen in de prijsvorming, de reeds ge vormde prijzen en de bestaande con tracten, tot welk ingrijpen uitsluitend andere overheidsorganen bevoegd zijn Het College van Rijksbemiddelaars is volgens de dagvaarding niet be- laatste maanden, eenzelfde euvel voor beklagen er zich over, dat ze door ge brek aan nieuwe films geen zaken meer kunnen doen. Als het niet alleen bij woorden blijft, mogen de bioscoopeigenaars uit de aan gekondigde werkschema's concluderen, dat de produktie weer wordt opgevoerd en dat er niet langer reden tot onge rustheid bestaat. Nieuwe „Doctor"-komedie h/" CIG Britse Pinewood-studio is men nieuw nlle.' d.e, °Pnamen voor een nieuwe „Doctor"-komedie. serie °^i<ir in ,Love". de vierde in de zelfde Z±r,r.den vervaardigd door de- °-e ffl^c ktïgroeP' die °°k de vori- Bettv ^nv°P ,het witte doek bracht: regisseur.UCentG C" Ralph schlidenUri^orflHm Zaf1 zlch vooral nnder- Boearde H?» afwezigheid van Dirk serfestartte deT, eerst sinds de serie startte, de titelrol niet zal snplpn rWH wats wordtinSenomen door Mi- chard Hare, een jonge dokfpr Hi« no kent uit de films Campbell's King dom „Sapphire en „Upstairs aiTd Downstairs'. Hij speelt de rol van Ri chard Hare, een jonge dokter, die na geruime tijd als internist aan een zie kenhuis te zijn verbonden, als huisarts op het publiek wordt losgelaten. James Robertson Justice, wiens mas sieve figuur men in de drie vorige films heeft kunnen zien, treedt opnieuw op als Sir Lancelot Spratt, hoofdchirurg van het St. Swinthin's ziekenhuis. voegd, de goedkeuring van de c.a.o. of een toestemming tot toepassing van die c.a.o. op bepaalde werken af hankelijk te stellen van de annulering van een beding in een overeenkomst, door een werkgever reeds in het ver leden met een derde aangegaan. Ge nerlei bepaling met wetskracht ver leent gedaagden een dergelijke be voegdheid. Rijksbemiddelaars kunnen haar ook niet ontlenen aan de algemene aan wijzing betreffende de gedifferentieerde loonvorming, omdat het toepassen van de risico-clausule in reeds gesloten aan nemerscontracten niet is een „doorbe rekening in de prijzen" van de kosten ener loonsverhoging, doch een nadere bepaling van de prijs, waarvoor inder tijd de aannemer op zich nam het werk uit te voeren. 'N RI7QNDER LEKKERE SIGAAR! Yoor de stedeling bestaat er wei nig lectuur, die hem zo vreemd is als de agrarische pers. Wat weet men in de stad van de activi teiten der piepkuikenclubs, de bloed armoede bij biggen en het ontbreken van uniforme partijen Golden Deli cious? De buitenstaander staat er wer kelijk buiten wanneer de land- en tuinbouwbladen zich druk maken over de rotpootschimmel bij tomaten, het fabrieksaardappelbeleid of de vroege Mechelse selectie van witlof om van de geheimen van de melk prijs nog maar te zwijgen. Het jongste nummer van „Boer en Tuinder" heeft dan ook een uwer ste delijke redacteuren nogal getroffen met een hoogst prozaische beschou wing over de beperking van de.pro duktie van kleine eieren. De kwestie, waar het om gaat, is, dat in de zo mermaanden, wanneer er in korte tijd veel jonge hennen aan de leg gaan, er een groot percentage kleine eieren op de markt komt. Men heeft wel eens geprobeerd dit percentage te verlagen door tijdens de opfok van leghennen in de voeding minder ei witten en koolhydraten te geven; de dieren groeien dan minder snel, ko men later aan de leg en dit zou tot gevolg moeten hebben, dat in het be gin van de leg de eieren in doorsnee iets minder zwaar zijn. Het succes van deze methode is echter niet bij zonder groot. „Boer en Tuinder" vestigt nu de aandacht op een speciaal verlich tingssysteem, dat in Amerika is uit gedacht. Ook in ons land houdt men zich met verlichting van leghennen bezig: wanneer de dag kunstmatig verlengd wordt, hebben de dieren meer tijd om voer op te nemen, ter wijl de invloed van het licht op de afscheiding van hormonen er tevens toe bijdraagt, dat ze in de winter goed in produktie blijven. Het nieuwe idee van de Amerikanen is echter tijdens de opfok de dag telkens kunstmatig wat korter te maken en tijdens de leg het omgekeerde te doen. Er ont staat bij de aldus verlichte hennen in vergelijking met normaal verlichte hennen aanvankelijk een achterstand in de produktie van eieren, maar la ter krijgt men een gunstiger produk tie. Zo wil het althans de theorie. De deskundige schrijver in het ge noemde vakblad heeft tegen het Ame rikaanse systeem wel enige beden kingen, maar, zo zegt hij, het pro bleem is groot en als men met deze manier van verlichten de dieren tot grotere activiteiten zou kunnen prik- lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll kelen, zouden de moeilijkheden met de kleine eieren ten dele opgelost zijn. Men zou wat minder jonge hen nen kunnen aanhouden, terwijl de overjarige dieren meer uitgebuit kun nen worden. U ziet: men windt er geen doekjes om: onder- en overbe lichte, tot meer activiteit geprikkelde, uitgebuite hennen moeten er voor zor gen, dat de argeloze consument gro te eieren te eten krijgt, zulks terwille van hogere eierprijzen. De heer H. J. Hartkarflp uit Barne- veld heeft dezer dagen ten stad- huize te Amsterdam een plakboek met foto's en verslagen over de ramp in Tuindorp-Oostzaan aangeboden. Ruim zeven jaar geleden had hij een dergelijk boek gemaakt over de ramp in Zeeland en dit aangeboden aan de burgemeester van Barneveld, mr. C. E. E. Koentze. Hij had er 240 uur aan gewerkt. Minder tijd, n.l. 80 uur, ver eiste het plakboek over Tuindorp-Oost zaan, dat hij thans heeft samengesteld. Hij heeft ook dit boek aan de burge meester van Barneveld aangeboden, die op zijn beurt de heer Hartkamp ad viseerde het plakboek aan de burge meester van Amsterdam aan te bieden want het kan goede diensten bewijzen voor het Amsterdamse gemeente-ar- Rechts de heer H. J. Hartkamp, die een plakboek met knipsels en foto's over de ramp in Tuindorp-Oostzaan aanbiedt, en links mr. Ruys, secre taris van de burgemeester van Am sterdam, die het geschenk in ontvangst neemt. chief. En daarom kwam de heer Hart kamp die van beroep tuinder en wiens voornaamste hobby is vaandel drager van de harmonie van Barneveld met zijn plakboek naar het Amster damse stadhuis, waar de secretaris van de burgemeester, mr. A. J. Ruys, het geschenk namens de burgemeester met een vriendelijke toespraak in ontvangst nam .De burgemeester van Barneveld heeft er een voorwoord in geschreven. Sinds vijf jaar geleden de Maas trichtse helihaven werd geopend is het daar een va et vient ge worden van helikopters van Sabena. Vanmorgen is op enigszins feestelij ke wjjze het heugelijke feit gevierd, dat de drieduizendste helikopter voor passagiers neerstreek. De Maastrichtse wethouder de heer C. Pieters heeft bjj deze gelegenheid de chef-piloot G. Tremerie uit Brus sel een herinneringsplaquette aange boden, bestemd voor de directie van de Sabena. De Prinsestraat in Den Haag een oude straat, die de laatste tijd herhaaldelijk de aandacht trekt door frisse initiatieven van het zakenleven beleefde gisteren de opening van een „gelegenheid", welke behoort tot een genre, dat nog maar schaars vertegenwoordigd is in ons land: een taveerne, die er zich spe ciaal op toelegt wijn met kaas te ser veren. Een ieder, die het met de schrij ver van deze regels betreurt in een land te leven, dat ons het beste com plement van de kaas, de wijn, te wei nig doet savoureren, zal zich over de totstandkoming van deze taveerne op recht verheugen. Van een onooglijk pand heeft men een allergenoeglijkst „tentje" weten te maken; een duister binnenplaatsje werd zelfs omgetoverd tot een verras sende patio. Gezorgd is ook voor goede muziek. Er kunnen in deze zaak nog wel andere drankjes gedronken wor den, maar het accent ligt op de wijn, gecombineerd met Nederlandse, Fran se, Italiaanse, Zwitserse en Scandina vische kaassoorten. Elders in Den Haag kan men terecht voor een thé- complet, hier gebruikt met een vin- complet. Bij de opening van de taveerne wa ren de eregasten de acteur Luc Lutz en de heer J. P. M. Keuls, „clavaire dans l'ordre des chevaliers du cep". Laatstgenoemde heeft de gérant, de heer Th. v. d. Lugt, en twee van zijn assistenten tot ridders in de wijnstok orde geslagen, een gebeurtenis, waar bij de betrokkenen moesten zweren getrouwe verdedigers van de wijn te zullen zijn. Om een trouw wijndrinker te worden behoeft men aan dergelijke spelletjes niet mee te doen dit tot troost van de, naar het ons voorkomt, toenemende schare van liefhebbers, die heel simpelweg van wijn houden, zonder vertoon. De eigenaar van de zaak, de heer Jos Sorbi, toont er ook alle begrip voor, dat de Nederlanders, die thans wijn drinken, het anders doen dan hun grootvaders. Hij zei ons: „Vroeger was wijn drinken een plech tigheid, een wetenschap; het wordt echter steeds meer gewoon een ple zier." Tot de eersten, die in het dub bele plezier van wijn-met-kaas in de Haagse Prinsestraat mogen delen, be horen de leden van het Corps Diplo matique. HILVERSUM, 11 maart De we reldberoemde zanger van het lichte gen re Vico Torriani en het Duitse zange resje uit Oost-Berlijn, Barbel Wachoiz verbleven vanmiddag in Hilversum om het een en ander te vertellen in hotel Gooiland aan de pers over hun optre den in het KRO-televisieprogramma van morgenavond ,in Treslong in Hillegom. illlllllllllllllllllllllllllllllill'llllllllllllllillllllllilllilllllllllllll iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiimiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiii Torriani, telg uit een Zwitserse fami lie die reeds in oude kronieken van de 12de eeuw wordt genomed, is een cos- mopolie* van het zuiverste water. Hij heeft sedert zijn enorme successen rond 1947 en 1948 in bijkans geheel Europa gezongen en oók in Amerika. In 1948 was hij eveneens in Nederland. „Het eerste voor mij vreemde land, waar ik naar toe ging. En ik moet zeggen, dat ik van toen nog de beste herinneringen heb behouden. Daarom doet het mij ple zier nu weer hier te zijn". Hij kan met enthousiasme vertellen over zijn tijd als kok, banketbakker, ober-kellner en skileraar. In zijn laatste hoedanigheid had hij beroemde leerlingen als veld maarschalk Montgomery, Mary, de och- ter van Churchil] en de zangeres Rita Serrano. Tijdens het lesgeven zong hij vaak. En hij liet zich in 1947 overhalen aan een wedstrijd mee te doen. De or kestleider Cedric Dumont bracht hem voor Radio Basel. Daarna begon zijn Vico Torriani (rechts) met regisseur Jos v. d. Valk. ster in een enorm snel tempo te stij gen. Vico zingt in het Engels, Duits, Frans, Spaans, Italiaans en Nederlands. „Ik probeer zoveel mogelijk een lied te zingen in de taal van het land dat ik bezoek. Binnenkort ga ik naar Rus land, Israël en Japan". Het is dan ook zijn bedoeling van die talen studie te maken. Er zijn in de afgelopen 11 ja ren 9.500.000 grammofoonplaten van hem verkocht. Ondanks zijn reizen en trekken, zijn verplichtingen ten opzich te van de radio, de televisie en de gram mofoonplatenmaatschappijen vindt hij zo nu en dan toch nog de tijd voor een bezoek aan zijn „Rotisserie la bonne Auberge" in Basel. Want koken blijft toch altijd nog een liefhebberij van me". Vico is getrouwd en heeft twee kinderen. Barbel Wachholz is een meisje van 21 jaar. Aanvankelijk was het haar be doeling operazangeres te worden. Vico ontmoette haar in Duitsland en gaf haar de raad het te zoeken in de lichte mu ziek. „De raad die Vico me heeft gege ven was juist. Ik zou nu niet graag meer anders wdllen". Ook haar pro gramma is druk bezet. Ze is van Ber lijn gekomen in haar eigen auto: een rit van ongeveer 7 uur. Ze vindt Neder land mooi en zou graag willen een beetje meer tijd te hebben om iets van het land te zien. Voor de KRO-microfoon speelt zon dagmiddag het Radio Kamerorkest on der leiding van Maurits van den Berg met medewerking van Kees van der Star en Arie Eishout, fluit, werken van Arne en Cimarosa, terwijl Renée Derks een pianovoordracht geeft, waarbij hij de Prelude en Fuga in Cis gr. t. van Bach, Impromptu in Bes gr. t. van Schubert, El Puerto van Albeniz en (Advertentie) (Advertentie) pantalon Jeux d'eau van Ravel uitvoert. Tus sen beide programma's in haalt de dichteres Annie Salomons herinnerin gen op uit haar literaire verleden, waarbij haar vriendschap met de ro manschrijfster Ina Boudier-Bakker ter sprake komt. Naar een verhaal van Dornford Yates heeft Ben Heuer een hoorspel in drie vervolgen geschreven, waarvan de KRO zondagavond bet eerste deel uit zendt. Later op de avond bespreekt prof. dr. J. Smits van Waesberghe in zijn rubriek „Meesterwerken van de religieuze muziek" de Psalm 112 (113) „Laudate Pueri" en een Gloria, beide van Antonio Vivaldi.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 11