Mr. Cremers over het contact V tussen de Kennemer gemeenten Zekere samenwerking noodzakelijk om hoofd te kunnen bieden aan gemeenschappelijke vraagstukken „Ik voel er niets voor om „Hart van Zuid-Kennemerland" vooruit te hollen" II I Demonstratie beeldende expressie op interscholaire tentoonstelling DOOR EEN ZATERDAGSE BRIL Toename in gaafheid en beheersing Hond begraven in familiegraf 11»! IN MUSEUM HUIS VAN LOOY SOLEX DE LUXE herderlijk SCHRIJ VEIS PER SLEUTEL WEG? LJ ZATERDAG 12 MAART 196a PAGINA 3 300.000 zielen v,° ver' Solidariteit SM °«ier: J. J. VAN K00TEN CCHSTAF Verlovingsringen 't Huis met het carillon GROTE HOUTSTRAAT 49 Haarlem - tel. 20049 GRAMMOFOONPLAAT De Rooy winnaar in jeugddamtoernooi „DE SLEUTELSPECIALIST" ZAADHANDEL JAN R00ZEN ALLES VOOR UW TUIN Weggetje in de Waarder- polder Geen subsidie voor Humanistisch Thuisfront WASSERIJ DUYN Directie had geen bezwaar HAARLEM, 12 maart De bur gemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers, is een hartelijk en joviaal man. Vooral, wanneer hij op Zijn praatstoel zit. Dan haalt hij zijn pijp voor de dag en zet hij zich be haaglijk in zijn groen-trijpen zetel in de prachtige werkkamer van het historische stadhuis. Als men met hem spreekt over het tussenge- meenteli.jk contact van de Kenne merlandse gemeenten, komt hij on middellijk in die stemming. Hij aar zelt niet om de bijeenkomst van de Colleges van B. en W. van de Ken- nemerlandse gemeenten, volgende Week vrijdagavond in het Frans Halsmuseum, een historisch moment te noemen voor dit gebied. Niet, omdat er belangrijke besluiten zou den worden genomen tijdens deze bijeenkomst, maar enkel omdat hier de mogelijkheid wordt geopend voor de plaatselijke gezagsdragers in deze 'treek om in nauwer persoonlijk Contact te treden met anderen, met wie men in de dagelijkse praktijk zo vaak officieel contact heeft. Met plezier spreekt hij over het persoon lijk contact van de Kennemer bur gemeesters in de Burgemeesters kring van Kennemerland. Het con tact is na de oorlog ontstaan. Het is allerhartelijkst en men bespreekt er de verschillende problemen, die het burgemeestersambt met zich mee brengt. Ook behandelde men wel eens problemen, die de gemeenten zelf aangingen, maar daarbij stuitte men voortdurend op de moeilijkheid, dat de wethouders van de betrokken gemeenten deze zaken feitelijk veel beter kenden. Men was ervan over tuigd, dat een zekere samenwerking tussen de Kennemer gemeenten noodzakelijk is, wil men aan de belangrijkste gemeenschappelijke vraagstukken het hoofd kunnen bie den. De grote vraag waarvoor men zich gesteld zag was echter, hoe ver deze samenwerking zou moeten gaan. rijdag 18 maart komen de Col leges van B. en W. van Haar lem en omliggende gemeenten op uitnodiging van B. en W. van Haar lem in het Frans Halsmuseum bijeen om gezamenlijk van gedachten te wis selen over allerlei gemeenschappelijke vraagstukken' die in Kennemerland aan de orde zijn. De bedoeling van de bij eenkomst is niet om tot gemeenschap pelijke besluiten te komen of vergaande beslissingen te nemen, maar vooral om elkaar als persoon te leren kennen. B. en W. van Haarlem hebben voor deze bijeenkomst uitgenodigd de Colleges van Heemstede, Bloemendaal, Bennebroek, Zandvoort, Haarlemmerliede, Haarlemmermeer en Velsen. Het initiatief is ont staan in de burgemeesterskring Kennemerland, die de tijd gekomen achtte om ook de wethouders der betrokken gemeenten eens een keer samen te brengen. De Colleges van Beverwijk en Heemskerk zijn niet uitgenodigd, hoewel de burgemeesters dezer gemeenten wel lid zijn van de burgemeesterskring Kennemerland. Men wil voorlopig het contact beperken tot die Colleges, die in de praktijk nogal eens met elkaar te maken hebben. In verband met deze ontwikkeling van het onderling begrip tussen de Kennemerlandse gemeenten, hebben wij gesprekken gevoerd met de burgemeesters van de betrokken gemeenten. Het eerste gesprek hadden wij met de burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers. Het resultaat van dit gesprek drukkep wij hierbij af. Mr. O. P. F. M. CREMERS IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIMIIIlllltlllllllllllllllllllllllllllllllllllll „Haarlem, hart van Zuid-Kennemerland": niemand zal zich tegen deze beeld spraak verzetten, want ieder ervaart haar als de weergave van een realiteit. Haarlems centrumpositie is niet alleen een topografische, noch alleen een eco nomische of culturele aangelegenheid. Zij is in een niet precies vast te stellen verhouding zowel het een als het ander: er is een veelzijdige gerichtheid vanuit de omliggende gemeenten op Haarlem. Een vitale en spontane gerichtheid, die weinig of niets met bestuurlijke structuren van doen heeft. Maar wel is het zinrijk, zoals in bijgaand artikel beschreven wordt, dat er een bestuurlijke samenwerking is en dat die bestuurlijke samenwerking wordt „vermenselijkt door persoonlijke contacten van de bestuurders onderling. Het hart van Haarlem is ontegenzeggelijk de Grote Markt. Niet op economische, culturele of „recrea tieve" gronden, maar op grond van wat ver boven dat alles uitgaat het spontane gevoelen. Ter representatie van dat gevoelen kozen wij een sfeervolle foto van een van zijn belangrijkste monumenten: de oude St. Bavo, „lichtend" teken van een rijk verleden. In de IJmond tobde men met een Wetsontwerp, dat voorzag in de oprich ting van een boven-gemeentelijke IJmondraad met reële bevoegdheden. In het Botlekgebied zocht men het in een uitgebreide gemeenschappelijke re geling. Weer elders trachtte men de vraagstukken op te lossen door samen- Voeging van bepaalde gemeenten. Eind Vorig jaar werd duidelijk, dat men in Twente en oost-Gelderland serieus ging Werken aan het tot stand komen van een gemeenschappelijk orgaan, waarin biet minder dan dertig gemeenten zou den samenwerken. Dit samenwerkende totaal zou als geheel weer samenwer ken met een veertigtal gemeenten aan de overzijde van de Duitse grens. Op die manier wilde men daar trach ten om gezamenlijk de gemeenschappe lijke positie temidden van de econo misch hoogst belangrijke driehoek Kuhrgebied-Randstad Holland-Ham- burg, volledig uit te buiten. Enige tijd geleden is de Burgemees terskring Kennemerland in Twente een kijkje gaan nemen, om te zien hoe men daar de gemeenschappelijke vraagstukken tot een oplossing tracht te te brengen. De situatie in Twente werd echter algemeen van heel ande re aard geacht dan die in Kennemer land. Daar immers bevindt men zich in een randgebied, dat zich teweer moet stellen tegen een zekere noncha- lanche van de centrale overheid. Daar van is hier nauwelijks sprake. Hier Saat het veeleer om een evenwichtige tn geleidelijke ontwikkeling van het he le gebied tussen Amsterdam en de Umond. ^Burgemeester Cremers is van me- *cha' da' de behoefte aan een gemeen- land?PelÜk orgaan voor de Kennemer- Voordo gemeenten zich vooralsnog niet de gem' bestaan reeds verschillen- dat aant„ein?chapPeli'ke regelingen en nepr Hkan uitgebreid worden, wan- in dp ^aan behoefte bestaat. Dat het iremLp°?t0n,st nod'S kan zijn om een te aPpelijk orgaan in het leven IWoo Ren> .achtte hij niet uitgesloten. ,ar dan is het toch een eerste ver wik» ï.at een dergelijk orgaan zin en effect heeft. Het moet inhoud hebben. De behoefte daaraan dient niet van bovenaf te worden afgelegd, maar moet Van onder uit de gemeenschap zelf, groeien. Het gaat hier om een gebied met een inwonertal van bijna 300.000 zielen. Voorlopig acht burgemeester Cre mers het dan ook het belangrijkste, dat de plaatselijke gezagsdragers, de leden van de colleges van B. en W., elkaar persoonlijk leren kennen en via een goede, persoonlijke verstandhou ding een oplossing trachten te bereiken voor de gemeenschappelijke vraagstuk ken waarvoor zij zich gesteld zien. Daarbij kan gedacht worden aan de kwestie van de onderwijsspreiding in Kennemerland, of de bijdragen der kleinere gemeenten aan de centrale gemeenten in de kosten van onderwijs voorzieningen. Maar ook aan de kosten bouw van een nieuw Concert- Stadssrhp van de verbouwing van de beeïden ^urg. Dit zijn slechts voor- andere'uit te Kntal is nog met ve gaat is het klebkrpeiden- Waar het, solidariteit en Va" van ten ge.vo va" de fprapenwh,- ,een bewustzijn van Deze solidariteit zal bijzonder nodig "jn, aldus burgemeester Cremer, wan- beer straks Amsterdam met zijn defi- i..A Het moge dan zijn, zoals ons uit de desbetreffende dagbladverslagen is bekend geworden dat de podium prestaties in het interscholair toer nooi in betekenis afnemen, voor de demonstratie van beeldende expressie geldt deze klacht beslist niet. Moch ten wij vorig jaar een toename in gaafheid en'beheer sing constateren, dit jaar blijkt hoe dat de inzet is geweest van een voortgaan de ontwikkeling. Er is een verschuiving gaande reeds langer in de me thodiek die de jeugd wordt aange boden om hun beeldende kracht te ontplooien. De waardevolle resul taten daarvan ko men thans te voor schijn bij manifes taties als de in terscholaire. De tijd van fi guurzagen naar ge kocht patroon en natekenen van een „plaat" soms meer een praktische rekenoefening is wel voorbij, alhoe wel wij bij erva ring weten dat er nog verschillende (lagere) scholen te vinden zijn waar tekenvoorbeelden klas sikaal worden benut! De vrije tekening en het vrij boetseren, als reactie, doen al enige decennia opgeld en dat bete kende winst ten opzichte van het voor gaande maar een bij de jeugd aange paste, ook in beeldende zin vormende, methode is dit evenmin gebleken. De eerste interscholaire tentoonstel lingen na de oorlog waren eentonig door dit „vrije" werk. De stroming van de z.g. vrije expressie deed eveneens een beroep op de zelfstandige werkwijze maar, mèt de verheviging van de kleur en de ongebondenheid van de vorm die gecultiveerd werden, werd het resultaat omdat niet de buitenwereld maar het innerlijk beleven tot uitdrukking ge bracht moest worden, in feite veelal een demonstratie van onmacht. De voortreffelijke voorbeelden van uiting van persoonlijke gevoelens zijn afkomstig van sommige kinderen met een uitgesproken aanleg die dit ni veau met iedere methode wel be reiken. Bij ongeselecteerde leerlingen moet men als doel voor ogen hou den, de gehele groep tot een bevre digende bezigheid te brengen. Dit ge beurde ook wel bij het tekenen naar een voorbeeld, maar nu moet men aansluiten bij de huidige visie van op voeding en onderwijs op de persoon lijkheidsvorming. Er werden intussen wel aardige tech nieken gepropageerd, zoals vingerver ven, werken met inkt op nat papier, wegkrassen van een zwarte laag waar onder bonte kleuren, willekeurig opge smeerd, nog willekeuriger te voorschijn komend. Maar zonder reserve toege past werden dit maniertjes met verze kerd maar goedkoop effect die nog meer onmacht en leegte verborgen. Een steelse blik naar de hedendaagse experimenten in de officiële kunst moet in dit opzicht als een begripsfout ge kwalificeerd worden. Als we de interscholaire tentoonstel ling mogen misbruiken om er uit te lezen hoe het onderwijs de jeugd leert, zich beeldend te uiten als een bijdrage tot haar persoonlijkheidsvorming, dan menen wij na een bezoek aan de ten- Nearer my God to thee". Op bijzonder treffende wijze zijn deze woorden verbeeld in de tekening van deze negerin. Het werkstuk is geëxposeerd op de Interscholaire in Museum Huis van Looy. toonstelling in het Van Dooy-museum te mogen zeggen dat er langs meerdere kanten aanwijzingen zijn dat het doel thans goed wordt gesteld. Op een wij ze die binnen het bereik van de leeftijd ligt leert men de jeugd vorm en ma teriaal te beheersen om de persoonlijke en monumentele ingeving op een eerlijke, gevoelige en beschaafde «wijze gestalte te geven. Wij hebben ons betoog ingesteld op de tekening; zij geldt echter voor een verheugdende veelheid van materialen en technieken: metaal, steen, hout, pa pierven klei voor plastische vormgeving keramiek, emaille, textiel voor sieren de gebruiksvoorwerpen. Het is waar schijnlijk door de hierboven geconsta teerde toename van innerlijk evenwicht dat de tentoonstelling zulk een rustige en beheerste indruk achterlaat. Men ziet er wel nog velerlei opvattingen en vrijwel alle richtingen van de volwas sen kunst weerspiegeld maar leerkrach ten van lagere scholen, mensen van het jeugdwerk, ouders en vooral school vrije jeugd kunnen wij een bezoek aan deze tentoonstelling die duurt tot en met 27 maart zeer warm aanbevelen. (Advertentie) DE VEILIGSTE BROMFIETS nu 375.- HOUTPLEIN 18—20 - TEL. 16615-12000 (Ook op gemakkelijke betalingscondities) (Advertentie) VOOR MODERNE MENSEN nitieve havenplannen op tafel komt. Zoals de situatie nu lijkt, is het nodig dat het hele vraagstuk van de Amster damse havenuitbreiding wordt onder gebracht in een afzonderlijk lichaam, bijvoorbeeld een havenschap, waar in de gemeente Amsterdam veel, maar niet alles te zeggen mag hebben. Ken nemerland, dat ten nauwste bij deze ontwikkeling betrokken is, zal in een dergelijk lichaam zonder enige twijfel ook vertegenwoordigd dienen te zijn. Maar zover is het op het ogenblik nog niet. Voorlopig is het zaak dat de daar voor noodzakelijke solidariteit van de Kennemerlandse gemeenten zorgvuldig tot ontwikkeling gebracht wordt. Dat men leert door elkaar te leren ken nen en waarderen begrip te hebben voor de problemen van anderen. «•Ik ben in dat opzicht een conser vatief man", zegt burgemeester Cre mers. ,,Ik voel er niets voor om voor uit te hollen op de feitelijke ontwikke ling. Het enige belangrijke Is, dat wij bij blijven. En daarvoor is het nodig, dat wij als gezagsdragers elkaar leren kennen en onderling van gedachten wisselen". Van de bijeenkomst van volgende week vrijdag moet men dan ook geen opzienbarende resultaten verwach ten. Maar op zichzelf is de bijeen komst belangrijk, omdat daaruit blijkt dat de gezagsdragers bij willen blijven en een open oog hebben voor de ontwikkeling in dit gebied. PARIJS, 9 maart (K.N.P.) - hij zich dit jaar in zijn vastenbrief bijzonder tot de jongeren wilde richten heeft de Lisschop van Versailles, Mgr. Renard, zijn verklaring niet op papier gezet maar uitgegeven op een lang speelplaat. De bisschop verwacht er van, dat het contact veel intensiever zal zijn dan vi. de gebruikelijke weg van voorlezing op de preekstoel door pastoor Ol kapelaan. Mgr. Renard spreekt voornamelijk over de zeer snelle groei van zijn bis dom. Hij hoopt, dat de grammofoon plaat niet Heen in parochie en school gedraaid zal worden, maar vooral in het gezin. Advertentie De Amsterdamse problemist Leen de Roojj wist door een zege in de laatste ronde beslag te leggen op het persoon lijk jeugdkampioenschap van Noord- Holland. De eindstand van dit toernooi werd aldus: L. de Rooij, 12 pnt.; V. Morsveld, 11 pnt.; M. Veenstra, 9 pnt; J. de Boer, 7 pnt.; M. Jonkhart 6 pnt; R. Jansen 3 pnt.; Th. Smit en J. Es- selman 2 pnt. De promotiecompetitie naar de hoofdklasse bracht voor de deelnemen de damclubs nog een onverwacht ver lengstuk. Nadat Diemen door de dam mers uit Den Helder een nederlaag was toegebracht, leek het aanvankelijk dat de Marinestad een nieuwe hoofd klasser rijk zou worden. Vooral omdat Ons Genoegen uit Edam telkens faalde en verloor. Zeer onverwacht wist de vierde deelnemende club, de Haarlem se Damclub II, tot winst te komen tegen de Den Helderse dammers. Dat betekende een herkamp tussen drie clubs om toch nog een plaats in de hoofdklasse te kunnen bereiken. De intussen bereikte stand in deze pro- motiecompetitre luidt: Den Helder, Haarlemse Damclub II en Diemen elk 4 punten, Ons Genoegen 0 punten. Advertentie LANGE VEERSTRAAT 1# - TEL. 11493 Wie gedacht had, dat tot om streeks Palmzondag de da gen rustig zouden wegebben in een milde voorjaarsstemming, is bedrogen uitgekomen. Het schijnt, dat iedereen de stille tijd heeft uitgekozen om zich eens duch tig te roeren. Neem nu het rumoer in de bouwvakken: eerst een paar onschuldige schokken, later een vuurspuwende berg, waarvan de lava spoedig ook Haarlem binnen stroomde. Gloeiende harten, hete gezichten. Verwijten hier, verwij. ten daar en zelfs de meest vrien delijke relaties worden bedreigd. Als de lucht is opgeklaard en de sfeer is gezuiverd, glimlacht mis schien iedereen om zijn heetge bakerde reacties. Intussen zijn in de IJmond de ge moederen niet tot rust gekomen. Heemskerk wacht met enige bitter heid op de dingen, die over zijn zelf standig lot zullen beslissen. Bever wijk, zeker van zichzelf, is deze week accoord gegaan met de idee van de minister van Heemskerk en Beverwijk één nieuwe gemeente te maken. Via de draadomroep waren de discussies zelfs te beluisteren. De Heemskerkers moeten niet wan hopen. Er is nog verdeeldheid in de IJmond, en zo lang is er nog van al les mogelijk. Kijk maar eens naar Haarlemmerliede. Wie had die Lieden nog een kans gegeven op een stuk eigen grond? Was het al niet lang in kannen en kruiken, dat het aloude land van de Spaarnwouder Reus door de Meer zou verzwolgen worden? En ziet, al les staat weer op losse schroeven. De mannen aan de Lie hoeven voor alsnog niet hun schoenen der vrij heid aan de wilgen te hangen. Het ene probleem is dus Ken nemerland niet uit, of het andere stormt weer binnen. De telefoon ratelt en slaat weer af en de enige oase van rust is in zo'n geval voor mij de kapper. Nee, niet zo'n witte medicijnman, die zich omringd heeft met tallo ze geheimzinnige flesjes, waaruit hij wonderen weet te toveren. Zo'n kapper van chroom en smet teloos wit is namelijk een voortref felijke raadsman voor wie gelijk wil hebben. Wie echter van man tot man wil spreken, moet een oude barbier opzoeken in diens nederige salon van nauwelijks een paar vierkante meter. De lage houten zoldering geeft het gesprek iets vertrouwe lijks, het ouderwetse instrumen tarium gaat kreunend door je we lige haardos en de eikenhouten kaptafel met de laatjes voor de vaste klanten-in de trant van grootvaders buffet - brengt een huiselijke stemming achter de vi trage-gordijntjes. Met zo'n man valt te praten. Hij zoekt zijn woorden bedachtzaam en formuleert ze voorzichtig tot zinnen, die getuigen van ervaring en wijsheid. Misschien is hij nooit verder van zijn salon geweest dan hooguit een paar honderd meter. Maar dat kleine gebied was vol doende om hem de mensen te doen kennen. Problemen, me neer? Er zij er te veel, zei hij. Daar moet nodig het mes in gezet wor den. En met een grimmig gebaar zet hij het mes op de slijpriem. Advertentie SPEKSTBAAT 5 TELEF 16061 HAARLEM, 11 maart In 1956 nam de gemeente Haarlem van de Waarder- polder de Zuidelijke Dwarsweg, gelegen tussen Waarderweg en verlengde Nij- verheidsweg, gratis in eigendom, be heer en onderhoud over. De Waarder- polder zou ter compensatie jaarlijks 200,- aan Haarlem betalen, zolang de weg zijn tegenwoordige bestemming be houdt. In 1957 werden er in het weg dek twee palen geslagen om te voorko men, dat het zware vrachtautoverkeer nog langer van de weg gebruik zou maken en daardoor de weg helemaal kapot zou rijden. De Waarderpolder heeft nu gesteld, dat de weg niet meer aan zijn oor spronkelijke bestemming beantwoord. Voor de vaak breed geladen hooiwagens leveren de palen inderdaad enig be zwaar op. Haarlem en de Waarderpol der zijn nu overeen gekomen, dat, gere kend vanaf september 1957, de polder slechts 100,- aan Haarlem zal betalen in plaats van 200,-. Aan de raad vra gen B. en W. van Haarlem nu deze ont- werp-overeenkomst goed te keuren. HAARLEM, 11 maart Evenals vori ge jaren stellen B. en W. van Haarlem de raad voor afwijzend te beschikken op een verzoek om subsidie van de Stich ting Militaire Tehuizen van het Huma nistisch Thuisfront. Vroeger is al gesteld, dat het Humanistisch Thuisfront geen militair tehuis in Haarlem exploiteerten dat voor de gemeente geen taak is weg gelegd ten aanzien van elders in den lan de gevestigde militaire tehuizen. De om standigheden hebben zich niet gewijzigd, zodat de raad geadviseerd wordt ook nu weer subsidie te weigeren. Advertentie AM STER I) AMSEV A ART 20 TH.. 11055 Ook voor de fijne was (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 11 maart. Met toe stemming van de directie van de Haag se begraafplaats Nieuw Eykenduynen is, naar eerst nu blijkt, vorige maand een hond. een Pekineesje, bijgezet in een familiegraf. Omdat in geen enkele be paling het begraven van honden bij men sen wordt verboden en ook de eigenares van het graf, een goede kennis van de bazin van de hond, haar toestemming had gegeven, achtte de directie geen ter men aanwezig de teraardebestelling te verbieden. De ernstige bezwaren van de broer van de eigenares van het graf. die niet wilde hebben dat een hond by het stoffelijk overschot van zi)n moe der werd begraven, kon aan de toestem ming niets afdoen. Een functionaris yan de begraafplaats verklaarde dat de toe stemming verleend was omdat heeen klein hondje betrof. Een grote hond zou ten wij geweigerd hebbenzo iuiaae zijn commentaar.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 3