Actrice opgenomen in golf m m van toejuichingen Min. Cols: „Keuze geschraagd door zeerzeer Hoofdpunten wettelijke loon regeling binnenkort ter tafel n Mr. Da, Costa Gomez: Neder land heeft politieke plicht Nomaden-bisschop in Afrika G X i Hiërarchie en leken Theo Mann-Bouwmeesterring voor Caro van Eyck Ml Minister verdedigt nieuw stelsel De koers bepaald Ministers Beerman en Lampe naar de West DE STRUCTUUR VAN DE ANTILLEN Mgr. J. de Reeper WITTE KRUIS WITTE KRUIS 4 ZATERDAG 12 MAART 1960 PAGINA 5 Documentaire film van Hattum Hoving Laat Uw fiets steeds paraat staan! Nóg zijn de bomen kaal, maar in het gras heeft de natuur haar belofte reeds vervul' Ook in de natuurzuivere KING pepermunt komt zij haar belofte na. In KING schenkt zij nieuwe inspiratie, door de opwekkende en verkwikken eigenschappen van het natuurproduct, waaruit KING bereid is. de natuurzuivere Bevoegdheid mag niet uit handen worden gegeven DE £Ckte PIJNSTILLER Kiespijn... maar ook andere plagende pijnen stilt u het snelst met WITTE KRUIS. Kleuter verdronken De gehele katholieke geloofsge meenschap is zonder twijfel geroepen om „haar taak aan de wereld" ter harte te nemen en te vervullen. Maar in de wijze Waarop zij dat doet, volgt zij de ver anderingen in de wereld. Dit brengt tnee, dat het kerkvolk groter verant woordelijkheid krijgt voor de katho lieke verenigingen en instellingen, die in de wereld bestaan echter oiet los van de hiërarchie, en dat de priester zich weer tot het eigen lijk priesterlijke kan bepalen. Het brengt ook mee, dat overleg van ge lovigen over hun samenwerking met anderen in z.g. algemene of gemeng de instituties een bijzondere beteke nis heeft als apostolaat. En dat in de verbinding met de hiërarchie het aezig-zijn van de gehele Kerk met deze taak concreet wordt." Met deze woorden besluit prof. dr. 'r F. Teilegen zijn pre-advies, dat als uitgangspunt diende voor een discussie van K.A.-gespreksgroepen jWer de afhankelijkheidsvormen van bet lekenapostolaat van de hiërar chie. Daar dit onderwijs alle Katho lieken aangaat, hopen wij onze le- 2ers een dienst te bewijzen door hun een korte weergave van de materie v°or te leggen. Men dient dan voorop te stellen, dat de Kerk (de geloofsgemeenschap, de gelovigen) in de wereld staat, daarmee een wezenlijke verhouding heeft, maar zich nooit identificeert hiet een bepaalde historische perio de of cultuur, daar haar eschatolo gische boodschap boven-historisch is. ^e gelovigen „zijn", naar het woord van Pius XII, „de Kerk" en hebben hls zodanig een wereldtaak. Hier over gaat het. De hedendaagse situatie is zó, dat de hiërarchie bij verenigingen en in stellingen vertegenwoordigd is door Priesters, die dan genoemd worden: feestelijk adviseur, bisschoppelijk commissaris, aalmoezenier, modera ar, assistens ecclesiasticus etc. Wat dit alles precies inhoudt verschilt vaak en uiteraard van geval tot ge- VM. Soms is er sprake van een strikt Priesterlijke taak, soms niet, terwijl het ook voorkomt, dat de verbinding htet de hiërarchie niet bestaat in ®en speciaal daartoe aangesteld ver tegenwoordiger van de bisschoppen. Zo heeft b.v. de KVP geen geeste- hjk adviseur of iets dergelijks. Het totale beeld is zeer gevarieerd. Nu is er de laatste tijd een ver schuiving gaande naar meer eigen Verantwoordelijkheid der leken voor katholieke verenigingen en instellin gen, maar óók een overgang van kerkelijke naar katholieke verenigin gen met inbegrip van wijzigingen in ?e organisatie daarvan: b.v. in de jeugdbeweging, het ziekenhuiswezen, de scholen. De bisschop van Roer bond, mgr. Moors, zei In dit ver band, dat het kerkelijk gezag in ons land tot dusver meer leidend dan begeleidend is opgetreden t.a.v. het katholieke organisatieleven en zijn sfructuur. Dat was nodig omwille van het moeizaam op gang komen Van de emancipatie, van de overwe gend ethische inslag van de organi satie der maatschappij rond de eeuwwisseling en van de daarmee Verbonden bedreiging van het gods dienstig leven. Nu worden het de leidinggevenden in het maatschappe lijk bestel zelf, die met bezinning en waarneming aanpassing moe ten zoeken aan de veranderde soci aal-economische eisen. Daarbij die hen zij zich te baseren op de chris telijke visie op mens en samenle- fing. (Kath. Arch. 2-10-'59. Rol. *18). eze verschuiving wijst op een U grotere rijkdom van de Kerk, maar is óók een cultuurver schijnsel, waaraan de Kerk moet meedoen, wil zij in de veranderende ^.veld aanwezig blijven. De leken ver?? derhalve een steeds grotere werelfVjv°orde-dikheid cjragen voor de chie en k der gelovigen. Hiërar- de wed ^erkvolk moeten groeien in pi Pfvaijdse erkenning van de nJt j Van leiding en leken bin- Fiii activiteit der gehele Kerk. n;5 -en apostolaat (is bemoeie- is met de wereld) zal men dan niet t, -i -s tegenstellingen zien. Na- Uurlijk is het niet gemakkelijk in de kt veranderende situatie de juiste oudmg te vinden. Van het grootste belang is het daarbij goed te besef- en, dat het gaat om een gezamen lijke opgave van de gehele Kerk. Noch de hiërarchie, noch de leken tieten nu al hoe het moet. Samen ment er gezocht te worden naar de juiste weg. Onaantastbaar echter ®taat voorop, zegt prof. Teilegen te- hecht: De hiërarchie blijft be slissend leiden, de religieuze staat blijft het teken van het enig-noodza kelijke en het kerkvolk gaat voorop de taakvervulling van de Kerk kan de wereld." Het onderzoek naar de juiste weg vraagt een gelovig samen en open «en van de vragen, waarvoor men gesteld is, waarbij het inhoudelijke J belangrijker is dan het methodische, er?anlsu°?sche of juridische aspect invicr cqtJI ??l°ven zelf en het ge- schan h?bnn5.n in de geloofsgemeen schap behoort op de voorgrond te staan in eerlijke zelfkritiek vi^!fZICi ,^11^?e,fenen op de. bele- ing der katholieke beginselen" past biet meer in de feitelijke situatie, Jhdat het met meer past in onze midige visie op katholiek-zijn, die beer ruimte geeft aan een „geza menlijke (cultuur) bemoeienis van djjdie, experiment en opbouw met hjt, aardse vormen van ge- V9 *hschapsbeleving en die spreekt JijT/dit het geloof over een christe- fjj mensbeeld, dat enerzijds een fjCdamentele rol speelt in die be- g/^ienis en anderzijds alleen in Versgevallen bepalend is voor een Ppjbi." Vanzelfsprekend zal de \v ester, die de bisschop' vertegen- be,°rdigt, zo nodig, corrigerend heb- scu J?P te treden, maar zijn taakom- dat Myirg mag gerust vaag zijn, om it- bij steeds minder een afzonderlij- Ni<». ,ctie Z£d hebben te vervulllen. i- L 11 A Am ir i ma ipi reii riiêén hij immers heeft pasto- loej r,v ,erantwo°rdelijkheid. De „theo- Vpoi er aardse werkelijkheden" zal aandacht vragen. VatH?Slotte n°8 dit: het is een mis zien i de bedoelde verschuiving te n als een voortdurend toenemen- Waa secularisering van het leven, Vp_7,r tl geloof en Kerk zich steeds Dia uit de wereld terugtrekken, nioi yerschuiving is noodzakelijk en ri,.„ teSen te houden. Wij moeten ze aanvaarden en beamen. Aan ons (Van onze speciale verslaggever) Men mag wel zeggen dat zich gister avond in de Amsterdamse Stadsschouw burg een historische gebeurtenis vol trokken heeft in ons vaderlandse to neelleven: de Theo Mann-Bouwmees- terring werd overgedragen aan de ac trice Caro van Eyck. Het is trouwens ook een bijzondere gebeurtenis gewor den. Zfj werd opgeluisterd door de aan wezigheid van talrijke autoriteiten in den lande en door die van illustere to- =elfiguren als .ika Hopper, Albert van Dalsum, Eduard Verkade en Paul Huf. Maar ook de allerjongste toneel generatie was vertegenwoordigd; op het schellinkje of daaromtrent hadden n.l. jongelui van de Amsterdamse, Arn hemse en Maastrichtse toneelscholen plaatsgenomen. En misschien waren zij wel het meest geestdriftig in hun toe juichingen toen Caro van Eyck, na de gala-voorstelling van „De kleine vos sen", aan de arm van Jan Musch het toneel betrad. Maar op dat moment barstte overigens een minutenlang du rende ovatie los, die de aloude Stads schouwburg op zijn grondvesten deed trillen. Er werd een massal gescan deerd „Bra\o" aangeheven en er daal de een kleine bloemenregen op het to neel neer. En de frêle actrice nam al dit uitbundige huldebetoon met zichtba re bewogenheid, maar toch ook met een tikkeltje guitige verwondering m ontvangst. Voorzover haar daartoe al thans de gelegenheid werd gelaten door de royaal opdringende fotografen en cameramensen van film en televisie. Maar toen mevrouw Caro van Eyck eenmaal had plaatsgenomen in haar roodfluwelen, goud-ornrande stoel brak dan het grote ogenblik aan. De minis ter van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, mr. Cals, die met andere autoriteiten vrijwel het voltallige en semble „Theater" op het toneel had plaatsgenomen, trad naar voren en stak in een voortreffelijke speech de loftrom pet over de actrice, die, zoals hjj con stateerde, wel „bijzonder bescheiden had gereageerd op de haar toegekende onderscheiding". De minister bestreed die bescheidenheid in zoverre dat hij stelde dat de keuze niet willekeurig ge weest kon zijn, maar dat zij „geschraagd werd door velen, zeer velen m den lan de". Hij bracht „domweg als toneel liefhebber" aide aan Caro van Eyck, die in de loop der jaren zoveel uiteen lopende - ouwenfiguren uit alle tijden zo voortreffelijk gestalte had gegeven. Toen minister Cals dan tenslotte de be faamde ring aan de vinger van de ac trice schoof, braken opnieuw de tumul tueuze toejuichingen, die geen einde fj-benen te zullei. nemen, los. En Caro nu? toonde met een triomfante- het aan haar vinger schit- nood aan het ongekend geestdriftige publiek. tr!yfdat_ d® rust as weergekeerd be- 'i N- R- Bloemers, commissa- Y?" ?fe mngin in Gelderland, het leden van The0*.1? n,amens de bestuurs leden van Theater" hulde te brengen rZ ookaencetei?-m- eggende dlfde eci teken van trouw was „Wij hopen", zo concludeerde hii dat u trouw zult blijven aan uw kunst "aan het Nederlandse toneel en Tesnro ken uit eigenbelang aan uw gezel schap. Mr. A. de Roos, wethouder van kunst zaken van Amsterdam, toonde zich dank baar dat deze avond in de hoofdstad gehouden had kunnen worden, alhoe- (Advertentie) ZWARE VERKOUDHEID EN BRONCHITIS worden afdoende bestreden met de varmaar. de.bacillendodende Potter s Catarrh Paitilles. Eén pastille jeeft onmiddellijk verlichting Bij apotheken en drogisten f. UO IMP. H. TIN NERKfl N.V. MllU*«üH de taak de daarin verborgen rijk dom te ontdekken en te benutten. Ook in een veranderde wereld geldt de heilsboodschap van God volledig. Onze opdracht is het, samen met de hiërarchie en onder haar leiding, het middel te vinden, dat haar de grootst mogelijke vruchtbaarheid schenkt. wel zulks wel aan een traditie beant woordde. Rob de Vries, directeur van het ensemble „Theater", uitte o.m. zijn bewondering voor Caro van Eyck als zijnde „een oorbeeld van iemand, die op grootse wijze haar vak beoefent". En met duidelijke instemming van al le collega's - ei hjj tenslotte: „W(j hou den van je, we zijn gelukkig mét en trots op jou". Na een bloemrijke toespraak van Fred Sterneberg, voorzitter van de Ne derlandse Vereniging van toneelkunste naars en een huldigend woord van de heer Mulder, rector van het Amster damse studentencorps, was dan „het laatste woord" aan Caro van Eyck zel ve. De volle schouwburg hoorde haar in een roerloze stilte aan. En met haar saillante, tot in alle hoeken doordrin gende toneelstem bracht de actrice dank aan eenieder. Aan haar ouders van wie de moeder in de zaal aanwezig kon zijn aan mej. Alingh Brugmans en Cor v. d. Lugt Melsert, die haar „de eer van de ring waardig hadden ge keurd", aan haar vrouwelijke collega's, die „even goed in aanmerking hadden kunnen komen" en aan allen die haar huldigend hadden toegesproken. En zij hoopte dat zij „de uitverkiezing waar- dig tou zijn". Tenslotte onthulde Caro van Eyck dat zij zich vrijwillig ver plicht bad binnen drie maanden een naam Y.an een actrice, die de ring te zijner tijd van haar zal overnemen, bij een notaris zal deponeren; met het voorbehoud overigens dat zjj die naam wanneer dan ook door een andere zal kunnen vervangen en ook met voorbe houd van het recht om de tijd van over dracht zelf te bepalen. Tenslotte ver scheen de stralende actrice dan nog een maal ailéén voor het neergelaten doek en werd nogmaals opgenomen in een golf van toejuichingen. Het was al geruime tijd na het mid dernachtelijk uur dat Caro van Eyck plaats nam in een met paarden bespan nen calèche om onder escorte van fak- keldragende en riant geüniformeerde studenten, naar Carlton' 'gebracht te worden, alwaar het gemeentebestuur van Amsterdam haar een feestelijke re ceptie aanbood. En daar gebeurde het ook dat een vertegenwoordiger van de „Vereniging van vrienden van het „The ater" haar een ring, meer bestemd voor dagelijks gebruik aanbood. Na afloop van de avond in de Amsterdamse Stadsschouwburg is Caro van Eyck door het Amster damse Studenten Corps per rijtuig naar het Carlton-hotel gebracht, waar zij vele gelukwensen in ont vangst mocht nemen. Wuivend groet zij de belangstellenden, die langs de route stonden. Het feest duurde voort tot diep in de nacht en het werd met fonkelende ogen gadegeslagen door Caro van Eyck, een diep-gelukkige tragédienne.... (Zie ook elders in dit nummer) Vrijdagavond is de minister van justitie, mr. A. C. W. Beerman rechtsmet dé gevolmachtigd minister van de Neder landse Antillen in Nederland de heer W. F. M. Lampe van Schiphol naar de An tillen vertrokken. Minister Lampe deelde mee, dat ook de minister-president, prof. dr. J. E. de Quay, in de naaste toekomst een bezoek aan de overzeese gebiedsdelen in Zuid-Amerika hoopt te brengen. Het bezoek van de ministers Beer man en Lampe staat in geen enkel verband met de onlangs aangekondigde maatregel van rijksbestuur, zo ver klaarden zij. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG, 11 maart In de mi nisterraad zullen binnenkort aan de or de komen de hoofdpunten van een wet telijke regeling inzake de bevoegdhe den op het stuk van de loonvorming, zo deelt minister Van Rooy mee in zijn Memorie van Antwoord op het voor lopig verslag van de Eerste Kamer over de begroting van Sociale Zaken en volksgezondheid. Een wettelijke ka der voor deze bevoegdheden wordt ge wenst geacht; de bewindsman wil ech ter de naam „loonwet" vermijden om dat die in de economie een andere be tekenis heeft. De primaire verantwoordelijkheid voor de loonvorming behoort naar 's ministers mening te liggen bij het bedrijfsleven. Daarnaast wordt echter opgemerkt, dat de grotere zelfstandig heid die in het kader van het nieuwe jOonbeleid aan het georganiseerde be drijfsleven is toegekend, niet het laat- woord behoeft te betekenen. Geen j constructieve groepering heeft „Jh>?a?,verre een herstel van volkomen vrijneid voorgestaan. Naar ieders me- ?}?i?a er' onder welk stelsel dan ook, altijd ergens een scheidingslijn moeten deuverantwoordelijkheden van overheid en bedrijfsleven De eerste fa- se van de toepassing van het nieuwe stelsel is nog niet achter de rug. Eigen- j }s bedrijfsleven en zijn ook de toetsende instanties, met inbegrip van de regering - nog bezig ervaring op te doen. De voorlopige resultaten en vooruitzichten geven tot nu toe aller minst aanleiding tot de vrees voor een mislukking van het nieuwe loonstelsel Minister Van Rooy bestrijdt de op vatting, welke zegt, dat niet in vervul ling is gegaan de verwachting, dat de werknemers thans op kortere termjjn en in grotere mate in de welvaartsvér- betering zouden delen dan vroeger. On der het oude stelsel was het resultaat van een algemene loonronde voor de werknemers wel globaal te ramen aan de hand van de relatie tussen tijdstip en percentage van de loonsverhoging en het te verwachten effect voor de kosten van levensonderhoud. Onder het huidige stelsel echter kan noch het uit eindelijk gemiddelde tijdstip, noch de uiteindelijk gemiddelde loonsverhoging op dit moment exact bepaald worden. De minister merkt verder onder meer op, dat de omstandigheid, dat een groep werknemers bij het gemid delde ten achter blijft, op zichzelf geen reden kan zijn tot optrekking buiten de loonrichtlijnen om, in het bijzonder buiten de richtlijn, dat uit de loonsverhoging geen prijsverhoging mag voortvloeien. Wel zal, vooral op iets langere termijn, er voor gezorgd moeten worden, dat er geen achter standen ontstaan, die uit een oogpunt van coördinatie niet aanvaardbaar zijn. Bij een stabiel prijsniveau kunnen so ciaal niet aanvaardbare achterstanden zich vooralsnog niet voordoen, want geen enkele groep gaat dan in absolute zin in welvaart achteruit. Of een mo gelijke achterstand voor bepaalde groe pen verminderd moet worden, kan eerst in een later stadium beoordeeld worden. Het criterium van de produktiviteit en dat van de behoefte aan arbeidskrach. ten behoeven niet parallel te lopen. Het is denkbaar,, dat door de loondifferen- tiatie het tekort aan werknemers in „zwakke" bedrijfstakken of onderne mingen zal toenemen. Het is echter on juist te veronderstellen, dat dientenge volge het gehele loonniveau opgetrok ken zal worden tot het peil, dat over eenkomt met de produktiviteitsstijging in de bedrijfstakken met het gunstigste resultaat. Het nieuwe loonstelsel houdt integendeel in, dat inflatietendenties voorkomen kunnen worden, indien het georganiseerde bedrijfsleven de hand houdt aan zijn eigen richtlijnen voor de loonvorming zonder prijsverhoging en met als het kan prijsverlaging. De industrialisatie, die zich momen teel in de provincie Groningen voltrekt en de daarmee gepaard gaande uit breiding van scheepvaart en verkeer zijn voor het Havenschap Delfzijl aan leiding geweest om Multifilm opdracht te geven, een documentaire te ver vaardigen om daarmee de aandacht te vestigen op de snelle en verheugende ontwikkeling, die deze min of meer vergeten hoek van Nederland door maakt. De vondst van grote hoeveelheden zout in de omgeving van Winschoten heeft de stoot gegeven tot de vestiging van een belangrijke soda-industrie, die op haar beurt leidde tot een aanzien lijke uitbreiding van de haven van Delfzjjl en de ontsluiting van de hele streek door de aanleg van industrie terreinen, bruggen en verbindingswe gen. De uitvoering van dit project en de invloed, die het heeft op de daar wo nende mensen en hun omgeving, wor den door regisseur Hattum Hoving, die zelf het draaiboek samenstelde naar een scenario van Charles Bressers en Frans Dupont, beschreven in aantrek kelijke beelden en in een vlot tempo, dat de aandacht van de toeschouwers voortdurend vasthoudt. Telkens uitgaan de van de mens, of het nu de jeugd op school is bij de aardrijkskundeles, de jongen, die naar zee wil, de landar beider, die werk zoekt in de industrie dan wel de makers en uitvoerders van de plannen zelf, belicht hij de ver schillende aspecten van dit belangrijke werk, dat hij van de aanvang af de opdracht werd hem in 1956 ver leend, toen het plan pas was ontstaan heeft meegemaakt. Op deze wijze is hij instructief en volledig zonder schools of vervelend te worden en weet hij zelfs zijn opdrachtgevers in het beeld op te nemen zonder dat dit, zo als meestal het geval is, storend of irriterend werkt. „De Koers bepaald", zoals dit film pje van circa een half uur heet, is sim pel van opzet, maar fris van uitwer king. Kortom een documentaire, waar in ook net menselijke element een rol speelt. F. (Advertentie) 'n gezonde beweging (Advertentie) Het beste dagelijkse rniddel ter optrekking rn verkwikking (Van onze Utrechtse redacteur) UTRECHT, 11 maart In het eigen huis van Veritas heeft vanavond de ex-minister president van de Neder landse Antillen, mr. Da Costa Gomez, e bent de eerste missie bisschop die ik ooit ge keurd heb," zei mgr. Mut- saerts, toen mgr. J. de Reeper hem een en ander verteld had over de onherbergzame prefec tuur die hem onlangs is toever trouwd. En wat nog nooit ge beurd was, geschiedde nu: er ging een bisschoppelijk schrij nen naar alle dekens van het Bossche diocees met het ver zoek, de eerste apostolische pre fect van de Massai-negers de helpende hand te bieden. Het resultaat is, dat van 20 tot 27 maart in heel het bisdom een ac tie wordt gevoerd, die de Bossche missionaris een deel van zijn uitrusting moet bezorgen. Volgende maand gaat de 57- jarige prefect op de boot. Vier priesters twee Engelsen, één Nederlander en één Tiroler en één Nederlandse broeder zijn intussen al in het nieuwe mis siegebied van Mill Hill gearri veerd. Mgr. De Reeper, die thans nog in het comfortabele vader land verblijft, weet wat hem ginds te wachten staat: Veertien jaar lang, van 1933 tot 1947, heeft hij vlak bij zijn nieuwe missiegebied gepionierd. Toen hij twee jaar in Kenya was, werd hij uitge zonden naar de Kipsigis-negers, die een nog onbekende stam vormden. Het gebied dat deze stam bewoonde was zelfs nog niet in kaart gebracht. Offi cieel mocht de missionaris er alleen in met politie-escorte en onder voor waarde dat hij 's avonds weer terug was. Maar op die manier kon hij onmogelijk missiewerk gaan doen. „Het is in strijd met de wet en u kunt gestraft worden met zes maanden gevangenisstraf en vijftig pond boete," lichtte de Engelse gouvernements-ambtenaar hem toe. „Ik ga morgen en als ik een kaart heb, kunt u een kopie krijgen," zei father De Reeper. De volgende dag trok hij met kompas en schredenteller de wildernis in. De kaart is intussen verschenen, maar er is méér: er staat, in een bloeiend missiegebied, zelfs een seminarie, dat al twintig inlandse priesters heeft opgeleid, onder wie mgr. Maurice Otunga, bisschop-coadjutor van Kisumu in ons land en met name in Tilburg geen onbekende. Drie jaar geleden werd hij tot bisschop gewijd en het was bij die gelegenheid dat mgr. De Ree-per voor het laatst in Afrika was. Hij reisde in 1947 naar Engeland, waar hij als provinciaal overste moesi deelnemen aan het Kapittel voor de verkiezing van de nieuwe algemene overste en zijn vier assistenten. Na afloop kon hij zijn retourkaartje ver kopen, want hij hoorde tot de gekozenen. Tien jaar geleden werd hij als enige opnieuw in het hoofdbestuur van de Congregatie gekozen en het zag er dan ook niet naar uit, dat hij nog ooit naar de missie zou terugkeren Maar toen eind vorig jaar besloten werd om in Kenya een afzonderlijke prefectuur op te richten voor het gebied van de Massai-negers en deze toe te vertrouwen aan Mill Hill, kwam father De Reeper op de voordracht voor de benoeming voor de apostolische prefectuur, ondanks zijn 57 jaren. De nieuwe prefectuur is afgescheiden van de diocesen Nairobi (van de Ierse provincie van de Paters v. d. H. Geest) en Kisumu (van Mill Hill), maar in feite is er nog geen missiewerk verricht: het gebied is tot dusver door het gouvernement gesloten gehouden en pas onlangs is verlof gegeven om het te betreden. Dat zal moeten gebeuren met jeeps, die voorzien zijn van vierwielaandrijving en kettingen, want in heel de streek is er geen enkele verharde weg. Bij de noodzakelijke uitrusting hoort zelfs een lier en de meeste ruimte in het vervoermiddel zal moeten worden opgeofferd aan tanks voor water en benzine. Wat er dan nog aan ruimte overblijft is behalve voor de missionaris, voor diens proviand bestemd. Bij de Massai-negers kan nl. het „Eet wat u wordt voorgezet" onmogelijk in praktijk worden gebracht: deze nomaden leven voornamelijk van een mengsel van melk en... bloed, dat ze aftappen bij hun koeien. In heel hel gebied, dat anderhalf maal zo groot is als Nederland, leven 60.000 men sen, die ieder over elf koeien beschikken. Met deze dieren trekken ze van de ene streek naar de andere en de missionarissen zullen zich voorlopig aan dit nomadenbestaan moeten aanpassen. Het eerste wat ze de Massai- negers willen leren is echter landbouw. Aan de rand van het gebied is het de Amerikaanse Paters van de H. Geest en protestantse zendelingen al gelukt, enkele groepen tot grondbewerking te brengen, maar er i. ook een schooltje, waar men tijdens de lesuren nog een kudde koeien buiten ziel staan: het 12-uurtje van de leerlingen De Massai-stam is ontstellend gedegenereerd en dr. Paul Juliën vermeldt, dat ze volgens optimistische schattingen over twee a drie generaties zal uitsterven. Een van de meest funeste gebruiken is het afzonderen van de jongens en mannen tussen 12 en 30 jaar in een zg. strijdersklas, die door de meisjes moet worden bediend. Oude mensen plegen als de stam verdei trekt met een beker bloed en melk te worden achtergelaten: de wilde die ren doen dan de rest. Alleen opperhoofden worden begraven. De vliegenplaag is in dit gebied zo verschrikkelijk, dat men aldus Paul Juliën bij iedere beet voedsel ook vliegen binnenkrijgt, als men niet heel voorzichtig is. Verder wemelt het van malaria-muggen, tse-tse- vliegen, schorpioenen, slangen en wilde dieren. In deze entourage zal mgr. De Reeper in de meest letterlijke zin zijn tent moeten opslaan. Maar hij is optimistisch: terwijl hij heel het land afstroopt om alles wat bruikbaar is los te peuteren, droomt hij al van een ziekenhuis en een schooltje. In ieder geval heeft hij een Massai-grammatica. Die ontdekte hij bij toeval in een Londense boekwinkel. Hebt u er nog meer?", informeerde hij. „Zeg maar hoeveel u er wilt hebben," was het antwoord. Men had heel de oplage nog compleet! voor de Katholieke Federatie van Staat kundige Studenten gesproken over de problematiek van dit rijksdeel. Hij vroeg de moeilijkheden die zich op de Antil len voordoen en hebben voorgedaan, toch vooral te willen zien in het licht van de omstandigheden en eigen volks aard. Zijn streven is gericht op een zo goed mogelijke verbinding met Neder land, dat op een afstand rationeel de problemen kan bezien. De grote vraag is voor mr. Da Costa Gomez of Nederland zijn gegeven woord gestand zal doen ten aanzien van de eigen zelfstandigheid der zes eilanden, zoals het in het Statuut uitdrukkelijk is bedongen, omdat op de Antillen slechts van een fictieve eenheid sprake is. Elk eiland heeft zijn eigen leven, economie en volk. De Antillen zijn al leen te begrijpen als men oog heeft voor de sociologie van de verschillende eilanden. Dit schijnt aan de Nederland se regering aldus de heer Da Costa Gomes thans zeer moeilijk duidelijk te maken, ofschoon de latere gouver neur van Suriname, Van de Bos, dit honderd jaar geleden reeds beschreven heeft. De eilanden van de Antillen willen hun eigen gezag, waarvoor het eerst Aruba zich beijverd heeft. De Nederlandse regering heeft in het compromis, dat getroffen is om met de Antillen als deel van het Koninkrijk een constitutionele regeling tot stand te brengen, deze auto nomie van de eilanden ook gewild, om dat zij zag dat zij zonder de veiligstelling daarvan een structuur van dit rijksdeel nooit te bewerkstelligen was. Daarbij is bepaald, dat, bij eventuele moeilijkheden op de Antil len, Nederland de bevoegdheid had een oplossing te geven. Dit aan Ne derland gegeven publieke recht moet echter als een geboden politieke plicht beschouwd worden. De heer Da Costa Gomez gelooft, dat de op 30 januari getroffen algemene maatregel van bestuur, waarbij Nederland zijn be voegdheid delegeert aan de Antilliaan- re regering, daaraan niet beantwoordt. Hjj noemt deze maatregel een harde slag. Niettemin zullen de samenwerkende politieke partijen, namens wie de heer Da Costa Gomez sprak, zoals hij zei, de moed niet verliezen en blijven wer ken op grondslag van de gevestigde re geling. Wij kunnen, zo betoogde hij, slechts uit de moeilijkheden geraken, als Nederland zijn bevoegdheid niet uit handen geeft. Advertentie) Tabletten, poeders of cachets! r EMMELOORD, 12 maart Na uren lang zoeken en dreggen heeft de rijks politie gisteravond uit de Lemstervaart het lijkje opgehaald van het tweejarig zoontje Karei van de familie Bol uit de Schouwstraat. Het knaapje werd al enkele uren vermist voordat de buurt bewoners en de rijkspolitie gingen zoe ken in de nieuw gebouwde en nog niet volledig bewoonde buurt. Eerst in de vallende schemering mocht het geluk ken het stoffelijk overschot van de kleine te bergen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 5