Buurthuis in Parkwijk moet 135.805.- gaan kosten TENTOONSTELLINGEN IN HAARLEM Nieuwe aanwinsten in Galerie Espace - Aquarellen van mevr. Stuart - „Vomitif' G O SPANNING IN TITELSTRIJD Augustinusschool wint huishroeiwedstrijd Burgemeester mr. V an Rappard reikt wisselbeker uit Guus Oster moet brokken maken KUSTBRIGADES BIJEEN IN WIJK-AAN-ZEE In Ruhrgebied zal gewezen worden op gevaar van Noordzee Sluitingsronde ivordt in Haarlem gehouden Coen Visser wint voorjaarsrit |Een late kalender DAMMEN MAANDAG 14 MAART 1960 PAGINA 10 Voorzieningen in het stadhuis Ontruimingsbij drage voor Vrijzinnig Jeugdwerk De Dollarprinses Buurtvereniging Bloemendaal Wereldkampioenschap dammen Gemeentezaken Deken Zondaglaan in Vogelenzang wordt doorgetrokken lli Esperanto-bijeenkomst De Vrije Tijd Op museum-niveau Inventief spel Onbehagen Dr. Rookmaker opent tentoonstelling van Dire Lindeboom Haarlemse groenten en fruitveiling Halsmuseum L. Brinkhorst kampioen eerste klasse R.-k. schaakclub „Het Witte Paard" Elaine Weldon voor N. Ph. O. Polio-inenting in Haarlem Waterpolo J Koplopers in eerste klasse heren ver dringen elkaar WIJK AAN" ZEE, 14 maart. De bondsstranddagen van de Koninklijke Nederlandse bond tot het redden van drenkelingen in de eerstkomende drie jaar zijn vastgesteld. Dit jaarlijkse eve nement van de bond zal dit jaar gehou den worden in Seheveningen (brigade Den Haag), in 1961 in Noordwijk en in 1962 in Zandvoort ter gelegenheid van het dan te vieren veertigjarig jubileum van de Zandvoortse reddingsbrigade. Deze agenda werd vastgesteld tij dens de zaterdagmiddag in restaurant „Het Hoge Duin" in Wijk aan Zee ge houden voorjaarsvergadering van de Contact Commissie Kustbrigades van de K.N.B.R.D. Daar waren vertegen woordigers van dertien van de twintig brigades langs de Nederlandse Noord zeekust aanwezig. Bij de bestuursver kiezing werden vier van de vijf leden van de C.C.K. herkozen. Het zijn P. C. van der Mije uit Zandvoort, die te vens in de C.C.K. de vertegenwoordiger van het bondsbestuur is. en de heren H. van der Wel (Wijk aan Zee), G. Schui temaker te Haarlem (Bloemdaalse reddingsbrigade) en P. J. Coppens te Rotterdam. Staande de vergadering gaf de heer A. Passchier uit Noordwijk te kennen zijn functie te willen neerleg gen. In zijn plaats werd gekozen zijn plaatsgenoot B. H. de Jong, die acht stemmen verwierf. Zes stemmen wer den uitgebracht op de heer A. Parle- vliet uit Katwijk, die eveneens kandi daat was gesteld voor een bestuurs functie in de C.C.K. Uit hetgeen ter vergadering ter ta fel kwam bleek, dat in 1959 langs de Nederlandse kust zesentwintig mensen zijn verdronken. De Zandvoortse red dingsbrigade heeft het plan om in het komende seizoen te gaan werken met walkie-talkies om (nog) sneller te kun nen optreden als de hulp van de briga de wordt gevraagd. Als datum voor de in Seheveningen te houden bondsstrand- dag werd 16 juli vastgesteld. Bij de be spreking van de reddingsrapporten de statistiek daarvan was uitvoerig bij gewerkt door de Schuitemaker werd terloops opgemerkt, dat men bij hulpverlening de drenkeling beter eerst in het Duits dan in het Nederlands kan toespreken. De kans om verstaan te worden is dan zeer groot. Getracht wordt in Duitsland en vooral in het Ruhrgebied te wijzen op het gevaar van de Noordzee. Er zal dit jaar een begin worden ge- HAARLEM, 12 maart Het wordt thans dringend nodig de keuken van het stadhuis in een geschikter ruimte onder te brengen en het aantal toilet ten te vergroten. B. en W. stellen daarom de raad voor de keuken onder te brengen in de ruimte, die thans door de herentoiletten in wordt genomen. De herentoiletten kunnen dan worden verplaatst naar de naastgelegen ar chiefruimte welke vrijkomt door een reorganisatie in het opbergen van ar chiefstukken. In deze ruimte kunnen bo vendien nog twee damestoiletten wor den aangelegd. De huidige keuken zal tot formulie rendepot worden ingericht. Aan een dergelijk centraal depot bestond reeds lang behoefte. Het geheel van deze voorzieningen vergt echter een uitgave van 20.500,- en B. en W. vragen de raad dit bedrag ter beschikking te wil len stellen. HAARLEM, 12 maart In het pand Gedempte Oude Gracht 47 is de Stich ting Vrijzinnig Jeugdwerk gehuisvest. De stichting heeft nogal wat kosten ge maakt om het pand in bruikbare staat te brengen. In 1956 bleek de toestand zo slecht, dat bepaalde gedeelten niet meer gebruikt konden worden. Sinds dien heeft de Stichting geen huur meer betaald, zodat een huurschuld ontstond van 3.826.42. Nu heeft de gemeente Haarlem het pand zelf nodig voor de huisvesting van de dienst Openbare Werken. De Stichting heeft intussen een an dere huisvesting gevonden en heeft vrij willig meegewerkt aan het ontruimen van het pand aan de Gedempte Oude Gracht. Dg inrichtingskosten zijn ech ter van dien aard, dat de Stichting in ernstige moeilijkheden dreigt te ko men. Vandaar, dat B. en W. de raad thans voorstellen de huurschuld kwijt te schelden en de Stichting bovendien ƒ2000,- uit te keren voor het inrichten van haar nieuwe woonstede. HAARLEM, 12 maart Het Nieuw Operette Gezelschap (N.O.G.) is zowel donderdag- als vrijdagavond in de stadsschouwburg voor het voetlicht ge komen met de operette ,,De Dollarprin ses", Door welke motieven men zich bij de keuze van dit stuk heeft laten leiden, weten wij niet. Misschien wel om een vergeten geval opnieuw in de verf te zetten en daarmee uit het gebruikelijke repertoire te springen. Maar daarme de is de keuze van „De Dollarprinses" niet gerechtvaardigd. Aan de wisselval lige muziek van Leo Fall is niet zo heel veel eer te behalen. De soms simpele teksten geven vrijwel geen gelegenheid tot vlot en charmerend spel. Behalve in enkele geslaagde scè nes (het slot van het 1ste tafreel van II) kwam de regie evenmin tot haar recht. Of daarmede de voorstellingen een mislukking zijn geworden? N.O.G. be schikt over uitstekend stemmenmate- riaal, waaraan de aanwezigen, gehoord hun reacties, ..eer veel genoegen heb ben beleefd. Met name gaven Leni Cramer en Tini Kok de voorstelling toch een goede stijl, bij de mannen uit stekend gesecundeerd door Friendl Ah- rendt en Theo Jansma. Voor de plei- zierige noot zorgden vooral Jaap Steen stra' en Bart van Oerle, die zich tevens bekwame eteurs toonden. Het ballet groepje deed het niet onverdienstelijk. Matthijs de Vos had met zijn Haarlems Operette Orkest geen gemakkelijke taak; de moeilijkheden werden echter naar vermogen opgevangen. H. BLOEMENDAAL, 14 maart. De buurtvereniging Bloemendaal houdt vrij dagavond 18 maart een bijeenkomst in het Jeugdhuis. De heer Simon Koster, hoofdredacteur van Haarlems Dagblad - O.H.C., zal het onderwerp ,,Hoe komt een krant tot stand" bespreken. In het begin van april wil het be stuur van de B.V.B. voor de derde keer een zogenaamde zeven-sprekers avond houden. Zeven genodigden spre ken tien minuten over een tevoren be paald onderwerp. Twee van hen wor den daarna door de aanwezigen geko zen om over hun onderwerp nog eens een half uur te spreken. maakt de uitwisseling te bevorderen tussen de leden van de kustbrigades onderling en tussen die van de kust en binnenbrigades. De Bloemendaalse brigade stelde zich o.m. bereid een ploeg van tachtig beiangenstellenden voor het kustbrigadewerk te ontvangen uit Uden (Br.). HAARLEM, 12 maart. Dit najaar wordt in Nederland het wereldkampioen schap dammen 1960 gehouden. Dit ge schiedt ter gelegenheid van het vijftig jarig bestaan van de Kon. Nederlandse Dambond in april 1961. Naast dit „ma- jor"-toernooi, waaraan de kampioenen van vele landen zullen deelnemen, wordt een bij-toernooi gehouden voor Neder landse en Europese topspelers. In 22 gemeenten wordt een ronde van het toernooi gehouden. Het is de bedoeling, dat de sluitingsronde en de prijsuitrei king met banket in Haarlem wordt ge houden. Om dit te bereiken is aan Haarlem een subsidie gevraagd van 2.000,—. In verband met 't feit, dat de damsport in Haarlem een belangrijke plaats in neemt, en omdat een dergelijke inter nationale manifestatie voor Haarlem van belang geacht moet worden, stel len B. en W. van Haarlem de raad voor 2.000,voor dit doel beschik baar te stellen. Daardoor zullen dus dit najaar in Haarlem de sluitingsronde en een ronde van het bijtoernooi worden gehouden, terwijl tevens in Haarlem de prijsuitreiking en het banket voor de deelnemers zullen plaats vinden. HAARLEM, 12 maart B. en W. van Haarlem vragen de raad toestem ming om het winkelpand met bovenwo ning Generaal Cronjéstraat 19 voor ƒ37.000,- te verkopen aan de huidige huurder van het winkelpand. Het pand is gemeentelijk bezit en door de anexa- tie van Schoten overgegaan in eigen dom van de gemeente Haarlem. Voor 5010,- per jaar willen B. en W. een gedeelte van hal IV van het voormalige Holland Nautic - complex verhuren aan de N.V. Green Spot (Hol land) Bottling Co te Haarlem, die er vrachtauto's wil stallen en materiaal wil opslaan. Het bedrijf heeft voor eigen risico de hal al sinds 1 februari in gebruik, omdat het geen andere stal lingsruimte kon vinden. BLOEMENDAAL, 12 maart Bur gemeester en Wethouders van Bloe mendaal stellen de gemeenteraad voor een krediet van 100.000 beschikbaar te stellen voor het bouwrijp maken van gron langs de te verlengen Deken Zondaglaan in Vogelenzang. Er kunnen 32 woningen worden gebouwd, waar van een gedeelte in particuliere bouw zal worden uitgevoerd. 3 Dit verkeersongeluk in Amsterdam schjjnt nauwelijks van enig be lang, behalve dat er een fraaie Citroen bij betrokken is met achter het stuur ee zekere heer Guus Oster, welbekend als directeur van de Ned. Comedie. Dit wees er al op, dat er comedie werd gespeeld. Fons Rademakers is daar bezig met de opnamen voor de film „Makkers staakt uw wild geraas", waarbij ook enige nozems en hun centrum, de pof fertjeskraam, betrokken zijn. HAARLEM, 12 maart Gisteravond vond in de goed-gevulde zaal van het Remonstrantenhuis een bijeenkomst plaats van de Haarlemse Esperantisten Vereniging „Komprenado faras Pacon". De heer E. de Wolf, voorzitter der ver eniging, opende het samenzijn in het Nederlands. Hij sprak er zijn voldoe ning over uit, dat zo vele kursusdeelne- mers er het nut van ingezien hebben, zich bij de vereniging aan te sluiten. Na de opening werd overgegaan tot het gebruik van esperanto, hetgeen ook voor de nieuwbakken esperantisten uit stekend lukte. De avond werd verder gevuld met samenzang, een vraag- en antwoordspel en het vertellen van anek dotes, alles natuurlijk in de internatio nale taal. HAARLEM, 12 maart Rector J. van der Zalm zal vrijdagavond 18 maart in het gebouw l oetestraat 11 voor de r.-k. commissie „De Vrije Tijd" spreken over de „wonderlijke" pastoor van Ars. DE MANTEL Voor de leden van de plaatselijke afdelingen van de K.A.B., de Katholieke Middenstandsbond en het Katholiek Vrouwengilde, zal maandag avond, 21 maart in het Minerva Thea ter de bekei.Ie Amerikaanse film „De Mantel" (The Robe) worden vertoond. In het voorprogramma worden eerst de gebruikelijke journaals gedraaid. Tot en met 16 maart zijn de kaarten voor deze filmavond aan de bekende adres sen verkrijgbaar. Vanaf 18 maart kun nen plaatsbewijzen afgehaald worden aan de kassa van het Minerva-theater. HAARLEM, 12 maart Bij de 62 woningen voor maatschappelijk niet aangepaste gezinnen, die in Parkwijk worden gebouwd moet een buurthuis worden opgericht. Aanvankelijk dach ten B. en W. daarbij aan een directie keet, maar zo-iets bldek in de practijk minder te voldoen. Vandaar, dat het college de raad nu voorstelt om een snel op te trekken, nieuw gebouw te doen plaatsen, dat gemakkelijk kan worden ingedeeld naar de behoeften. Men wil nu een gebouwtje optrekken volgens het MAVEM-systeem, waar door het binnen acht weken na de gun ning gereed kan zijn. Aan de raad wordt gevraagd voor de bouw en de inrichting een crediet van 135.805,- beschikbaar te stellen. In dit bedrag is 25.000,- voor de inrichting begrepen, alsmede 1370,- voor het honorarium aan prof. H. T. Zwiers voor het door hem gemaakte schets- plan voor het aanvankelijk gedachte buurthuis. Het nieuwe gebouwtje wordt ruim U meter breed en ruim 31 me ter lang. De vloeren van de natte ruim ten worden van gewapend beton ge maakt bedekt met linoleum of colorite- tegels. Op het zuiden zijn de kleuter- verblijven gelegen, waarvan de ramen dusdanig laag zijn aangebracht dat de kinderen naar buiten kunnen kijken. In iedere ruimte komen twee grote kasten en een aanrecht. In de zuid-westelijke hoek komt het vertrek voor handenarbeid en ten noor den daarvan komt een huiskamer, an nex speelzaal. De uitleenbibliotheek wordt ondergebracht in de kamer van de buurthuisleider. De uitleen geschiedt via een luik in de toegangsdeur. Daar naast zijn weer de nodige toiletten voor kinderen en volwassenen gedacht. Aan de noordzijde van het gebouw be vinden zich de ruimten voor de centra le verwarming en voor berging ten be hoeve van de keuken, die oostelijk aan deze berging grenst. De buitendeur van de bergruimte doet tevens dienst als dienstingang. De keuken krijgt een oppervlak van alerie Espace in Haarlem heeft uit haar nieuwe aanwinsten een tentoonstelling ingericht, een museum waardig. Belangrijk zijn de vier schilderijen van Appel, die in hun opeenvolging een schets geven van de ontwikkeling van deze belangrijke Hol lander. Het nog figurale schilderij uit '50 sluit aan bij de decoratieve vlak verdeling, waarin hij zijn expressionis tische mens- en dierfiguren gaandeweg is gaan oplossen. Het hierbij gerepro duceerde werk is gebaseerd op de ver schijningsvorm van een koe in de pol der. De ontleding in zuivere beeldende motieven wordt hier doorgezet. Van alle elementen: gras, struik, lucht en dier, ruimte en obstakel geeft het de weerklank in een wonderlijk raooi spel van compositie en kleur. Meer schilde rij dan voorstelling is ook een staan de mengfiguur van mens en vogel. Het vi.erde uit '56 leidt de periode in, waar in hij, pastueus van materiaal, min der schilderend dan kleurmassa op brengend, tot dynamische erupties komt die van het onderwerp nog slechts de subjectieve ervaring weer geven. Van zijn medestander in.de experi mentele groep, de in Parijs gevorm de Deen Asger Jorn, zijn er een drie tal litho's en een houtsnede. Dyna misch van compositie als het jongere werk van Appel zijn de werken van Jorn illustratiever, nerveus-sierlijk ge detailleerd, transparant en doorwerkt met rudimenten van mensfiguren. De Belg Alechinsky is vertegenwoor digd met een viertal penseeltekenin gen, improviserend volgeschreven, en van Corneille ziet men twee litho's en een gouache uit de serie op het thema van het cirkelvlak, welke hier in het vorige seizoen te zien was. Jaap Nanninga, die in Den Haag werkt, en van wie wij alleen de span ningsvolle abstracties op architectuur- vlakken kenden, is hier met krijtteke ningen, die een heel andere kant van zijn talent tonen: transparante ruim ten, zeer fraai van kleur en harmo nisch van vorm. Wie openstaat voor hedendaagse kunst van hoog gehalte zal al schiet de gebruikelijke bena deringswijze van een schilderij hier wellicht te kort in deze omgeving werk vinden, welks kracht en bekoring hij zal ondergaan (Tot en met 20 mrt.). Het idee om te exposeren in eigen huis heeft aantrekkingskracht. In korte tijd is het de derde tentoonstelling die wij in uitge ruimde woonkamers of atelier bezoe ken. Het zou een aanwijzing kunnen zijn, dat de behoefte aan redelijke ex positieruimte groot is. Het gaat nu over mevrouw Bernine Stuart die aan haar huisadres H. W. Mesdaglaan 17, Heemstede, werk laat zien uit de laat ste jaren. Sedert we haar werk zagen bij ,,'t Huis met de kogel" is het sterk gewijzigd en gerijpt. Zij beperkt zich tot de aquarel en weet dit materiaal velerlei spontane mogelijkheden te ont futselen, hetgeen haar tot een inven tief spel met materiaal en beeld leidt. In erupties van sterke, en toch heel gevoelige, verfijnde kleur schept zij een materie als van exotische schim mels die een aanduidende functie krij gen, geen rechtsstreeks beeldende. In gegeven door droomleven en verlan- langens, is dit werk een ontlading van een rijp gevoelsleven. De symboliek ervan ligt zo in het algemeen menselijk beleven, dat zij ook voor derden ver staanbaar blijft. De techniek vertoont trouwens te veel bewustheid, het spel is te zeer geleid, er is te veel positie ve vorm dan dat men hier zou kun nen spreken van een demonstratie van materiaal-toevalligheden. Ook de ont wikkeling die men in de cyclus kan waarnemen duidt erop dat mevrouw Stuart vrij tegenover haar middelen staat, zo weinig afhankelijk als zij zich toont van herhaalbare maniertjes. (Tot 21 maart). nder de titel „Vomitif", die bedoelt gevoelens van onbehagen uit te drukken, heeft zich een drietal jongelui verenigd om elkaar (geeste lijke) bijstand te verlenen bij het wor den van kunstenaar. Met jeugdig ge- Een schilderij van Karei Appel, dat geïnspireerd op de verschijningsvorm van een koe in de polder. Het is te zien op de tentoonstelling van aanwinsten in Galerie Espace te Haarlem. mak lappen ze alles aan hun laars en schilderen er vrijmoedig op los. Althans, zo moet het schijnen. En om dat het met de non-figuratieve schil derwijze mogelijk is vroegtijdig aan de markt te komen, is er een tentoon stelling in hun atelier, Hendrik Roozen- laan 53. Toch hebben we met belangstelling gekeken hoe deze jongelui met kleur willen omspringen. Want tussen de on der moedige titels opgehangen palet ten zijn wel enige dingen te vinden die aanspreken door een probleem dat aan gepast is, een materiaal-verkenning uiteraard. Plotseling is daarin de illu sie tot leven geraakt: al is het alleen maar dat verf ruimte wordt of rood de nacht. Misschien, als alle onbehagen is ge kanaliseerd, wordt de verf weer ge woon alleen maar verf en dan horen we de namen van Nelly Angevare, Ar nold van Doorn en Louis Ferron niet me.er. Maar omdat de een kennelijk meer reëel talent vertoont dan de an der kan hier het begin gemaakt zijn van iemands kunstenaarsloopbaan. Al moge het dan nog te vroeg zijn om op het werk in te gaan, het verschijnsel dat op meerdere plaatsen in de stad zich jonge kernen vormen is een teken van leven dat het signaleren waard is. (Tot 20 maart in de avonduren, 's zon dags van 10 tot 5 uur.) L. T. 25 m2, waardoor hier ook kookles ge geven kan worden. Oostelijk van de keu ken bevindt zich een 84 m2 grote zaal, die via een luik met de keuken ver bonden is. Bij feesten in de zaal kun nen consumpties via dit luik uit de keu ken worden aangereikt. Aan de zaal grenst door een wegneembare wand daarvan gescheiden een bergruimte voor het opslaan van grote zaalmeube len. Aan de minister van maatschap pelijk werk is verzocht 45 pet in de stichtingskosten te willen bijdragen. BLOEMENDAAL, 14 maart Dr. H. R. Rookmaker, wetenschappelijk amb tenaar aan het prentenkabinet van de rijksuniversiteit te Leiden, kon vanuit zijn denkwijze niet nalaten, zo zei hij zaterdagmiddag in Bloemenheuvel te Bloemendaal, de eigenaardigheid van het werk van Dirc Lindeboom in kunst historisch verband te zien. Zijn inlei ding tot de tentoonstelling van deze te kenaar begon hij dan ook met het af palen van de categorie waar het wezen van deze kunst toe behoort tegenover de twee andere categorieën welke in Westerse kunst zijn te markeren. De bedoelde categorie, de mystieke kunst, heeft steeds in de marge van de kunsthistorie gestaan, los van de tijd. Zij wil getuigen van visie op de werke lijkheid. De kuijstenaars van deze soort herkennen in de werkelijkheid het kwaad achter de schone schijn, en het kwade zoeken zij weer uit te drukken in een schone vorm. Een van die mannen is ook Dirc Lindeboom. Voor het ont maskeren van het kwaad beschikt hij over een speciale antenne. De boze, maar schone droom uit zijn fantasie krijgt gestalte in een verfijnde tekening. In tegenstelling tot het werk van de surrealisten, die de zinloosheid willen demonstreren, wordt zijn werk beheerst door een innerlijke wetmatigheid, waar bij de vormen hun zin vinden in het geen ze uitdrukken. De inhoud is te ge laden om aan de voorstelling te blijven hangen. Men hoeft het werk van Linde boom niet „mooi" te vinden, aldus spreker, die verklaarde er zelf niet ge heel achter te staan. Maar het is on getwijfeld kunst, hetgeen spreker in zijn betoog hoopte te hebben aangetoond. De tentoonstelling waarvan nog een bespreking in ons blad wordt gegeven is te bezichtigen tot en met 3 april. Door de gemeente Haarlem is ten be hoeve van de moderne collectie van het Frans Halsmuseum aangekocht de te kening „Duivel met zotskop", onder no. 15 vermeld in de catalogus van de ten- -oonstelling. HAARLEM, 12 maart De algemene ledenvergadering van de Haarlemse groenten- en fruitvellmgvereniging wordt dinsdagmiddag 15 maart vanaf twee uur gehouden bij Bnnkmann aan de Groote Markt. HAARLEM. 12 maart De gemeente Haarlem heeft ten behoeve van de mo derne afdeling van het Frans Halsmu seum aangekocht een aquarel van Jan van Geem, voorstellende een Westlan der aan de Remming. HAARLEM, 14 maart Voor groep A van de hoofdklasse dammen moesten slechts twee afgebroken partijen be ëindigd worden: H. v. Gerrevink-H. Belien en H. v. Gerrevink-J. Drayer. Aangezien J. Drayer zijn laatste kansje op winst liet glippen werden beide par tijen remise en verkreeg Gerrevink net voldoende punten om met A. de Jong en A. Douma naar de eindstrijd over te gaan. Een zeer goed resultaat van deze jonge IJmuidenaar. Terwijl groep A dus geheel uitge speeld is is in B nog het wachten op de uitslagen van twee, door ziekte van spelers uitgestelde, partijen. L. Visser kwam met J. ter Haak remise overeen en F. Slot won van P. v.d. Berg en C. vam Schelfaut. F. Slot en J. H. Meure zijn reeds zeker van de finale doch J. Warmerdam en L. Visser zullen nog de resultaten moeten afwachten van de gartijen P.v.d. Berg-Meure en P. v.d. ierg-J. ter Haak. Zou V.d. Berg beide partijen winnen dan vallen Warmerdam en Visser af en wordt V.d. Berg finalist; zou hij er drie punten uit weten te ha len dan zal er tussen de drie genoem den nog een herkamp moeten volgen. Voor de eerste klas wist L. Binkhorst door een goede remise tegen Th. Bot de titel van kampioen eerste klas te behalen en promoveert volgend jaar naar de hoofdklasse. J. Boerkool deelde de punten met H. Mast; J. Oorthuis verspeelde zijn laatste kans tegen W. Persoon; H. Ie Noble won bekwaam van H. Leeuw en Th. v. Wort liep in een eenvoudig zetje tegen W. Gomes. Zowel J. Boerkool als W. Persoon en H. Ie Noble hebben nu elk IX punten uit 9 partijen; twee van hen zullen mede promoveren naar de hoofdklasse, zodat de laatste rond hen zware eisen zullen stellen. Voor de tweede klas kwam de sen satie toen S. Lemmers van een van de zwaksten verloor en daardoor zijn twee de plaats ernstig in gevaar zag komen. L. v.d. Meer nam zijn kans waar door een goede winst op C. d.v.d. Does; J. v.d. Wereld won van J. v. Kempen; C. Lenaarts van D. Douwstra en de kam pioen J. de Boer overspeelde ook A. Zandbergen. Voor deze klas moeten er nog twee ronden gespeeld worden en HAARLEM, 12 maart Bij de wed strijden voor de onderlinge competitie vah de R.K. Schaakclub „Hef Witte Paard", kreeg v. d. Meer geen kans de onderste plaats te verlaten. Hoog land liet zich onverwachts door v. d. Vetde verrassen, terwijl Huyboom een „lastige klip" met succes wist te om zeilen. Na een urenlange strijd met vele „ups and downs" werd de partij tussen Huneker en v. Emmerik afge broken. Ook Reeuwijk en Hartendorp kwamen in hun partij nog niet tot een beslissing. In groep 2 waren de uitslagen bij zonder gunstig voor koploper Brohet, die zelf zijn partij op vlotte wijze won, terwijl enige concurrenten verloren, v. d. Stoop Jr. kon ook de return tegen Holtkamp niet winnen. Pulles verspeel de door een nederlaag vrijwel zijn kan sen op de bovenste plaats. V. d. Berg is er geheel uit en leed opnieuw een ne derlaag. Door hun overwinningen zijn Raaphorst en Bleekemolen nog volop in de running voor de le plaats. De partij tussen v. Keulen en v. d. Stoop Sr. kwam nog niet tot een beslissing. Door de overwinning van Claveaux is in groep 3 de strijd om de eerste plaats in alle hevigheid weer terugge keerd. Goedemans profiteerde mede van de nederlaag van de leider. Puts revancheerde zich in zijn tweede ont moeting tegen de Bont, terwijl Lunen burg blijk gaf, aspiraties naar een ho gere plaats te hebben. De uitslagen waren: v. d. Meer Pancras 01, ReeuwijkHartendorp, afgebr., Hooglandv. d. Velde 01, Hopman-Huyboom 01, Hunekerv. Emmerik afgebr., v. d. BergRaap horst 01 PullesBleekemolen 01, Holtkampv. d. Stoop Jr. 10, v. d. Stoop Sr.v. Keulen afgebr., Brohet Stam 10, Lunenburgv. Schie 10, Putsde Bont 10, GoedemansRaap 10, MossinkoffClaveaux 01. Het achtste concert van de V-serie van het Noordhollands Philharmonisch Orkest vindt plaats op vrijdag 18 maart. Het concert, dat onder leiding staat van Henri Arends, wordt geopend met de Ouverture Cyrano de Bergerac van Johan Wagenaar. De jonge Amerikaanse violist Elaine Weldon is soliste in het vioolconcert van Bruch. Het concert wordt besloten met een uitvoering van de Vierde symfonie van Brahms. HAARLEM, 12 maart De Haarlem se kinderen, die bijvoorbeeld wegens ziekte in de week van 15 tot en met 20 februari niet konden worden ingeënt tegen polio, kunnen alsnog hun derde injectie ontvangen woensdag 16 maart in het gebouw van de G.G.D., Nieuwe Gracht 124, 's morgens van negen uur tot half elf en 's middags van twee tot drie uur. Men neme dan de oproepings- kaart mede. HEEMSTEDE, 12 maart Het res taurant van de Heemsteedse Sportpar ken was vrijdagmiddag met honderden schoolkinderen gevuld, die allemaal in hevige spanning verkeerden omtrent de uitslag van de huishroeiwedstrijd, die ook dit jaar weer voor de leerlingen van de lagere scholen te Heemstede was georganiseerd. In lange rijen ston den de potten met kleurige hyacinten opgesteld als kweekresultaat van de bol, die de jeugd thuis met alle zor gen had omringd. Burgemeester mr. A. G. A. ridder van Rappard hield een toespraak, waarin hij de jongelui er op wees, dat de bloemen, die als een ge schenk van God mogen worden be schouwd, veel vreugde in het leven van de mens brengen. Hij sprak er zijn grote voldoening over uit, dat de Heemsteedse school kinderen ook ditmaal weer veel zorg aan hun bloembollen hadden besteed. Onder daverend applaus maakte hij daarna bekend, dat de St. Augustines- school in aanmerking was gekomen voor de hoogste onderscheiding van de huishroeiwedstrijd: de wisselbeker. Het vorig jaar was deze prijs definitief in het bezit gekomen van de Dreefschool en nu was er een nieuwe beker, die burgemeester Van Rappard aan Maria Prins als afgezante van de St. Augus-, tinusschool overhandigde. Nelly van der Eem, leerlinge van dezelfde school, mocht de persoonlijke prijs van de bur gemeester in ontvangst nemen. Zij was met de mooiste bloem van de tentoon stelling uit de bus gekomen, waarvoor zij met een plaquette werd beloond. De burgemeester riep daarna de winnaars en winnaressen naar voren voor het m ontvangst nemen van hun priizen. De uitslag was: St. Aloysiusschool; 1. W. Roest, 2. T. Commissaris. St. Augus tinusschool: 1. Mary Turnhout, 2. Len- nie Prins. Dreefschool: 1. H. Repelius, 2. W. Vakkenberg. Meer en Bosschool: 1. Iris Poortman, 2. Bettie Koonal, Nicolaas Beetsschool: 1. Wouter Riet veld, 2. Jet Peterse. Voorwegschool: 1. Evert Romp, 2. Henk Jonkman. St. Antoniusschool: 1. Vonnie Pelder, 2. Willie Prins. Bos en Hovenschool: 1. Caroline de Bruyne, 2. Tom Kluck. Crayenesterchool: 1. Ellen v. d. Nat, 2. Sylvia Duytshoff. Jacobaschool: 1. Peter Wijsman, 2. Frans van Houten. St. Jozefschool: 1. Theo van der Lin den, 2. Koos Floris. De keuringscom missie werd gevormd door de heren J. F. Ch. Dix, J. Dix jr. en H. Walet. de stand aan de kop van de ranglÓ^ is nu aldus: J. de Boer 18 uit 9; L. v.4> Meer en J. v.d. Wereld elk 12 uit 9; Lemmers 12 uit 10 en J. Thijms 11 9. In aanmerking nemende dat ook van deze klas de drie hoogstgeplaatste" zullen promoveren zal h.et in de laatste partijen wel spannen. HAARLEM, 13 maart De Sant poorter Coen Visser heeft de tweede voorjaarsrit van het Haarlemse „De Kampioen", vandaag in het „Van der Aartsportpark" verreden, op zijn naam gebracht. Hij zegevierde in de massa sprint van een compact peloton. Ook voor deze tweede rit bestond van de zijde der renners weer een flinke belangstelling. Slechts enkelen lieten verstek gaan. Van strijd is in deze rit overigens weinig sprake geweest. Alle uitlooppogingen, waarbij Visser en Blommaert, die wat later in de strijd door pech getroffen werd, zich het meest actief toonden, werden in de kiem gesmoord. Zeven ronden voor het einde trachtte de Santpoorter nog maals met een ontsnapping zijn slag te slaan, doch ook deze poging mis lukte. Maar in de massale eindsprint toonde Visser zich tenslotte toch nog de snelste. De uitslag luidt: 1. C. Visser (Sant poort), de circa 46 km in 1 uur 27 min. en 1 sec.; 2. H. Peters (Heemstede); 3. A. Straver, 4. C. Jansen, 5. R. Hen driks, 6. A. Bogaard, 7. A. Deinuim 8. A. Koonings, 9. G. Krabbenbos, 10- B. Ruys. Uitslag C-klasse: 1. Philippo, de cir ca 23 km in 46 min. en 5 sec.; 2, Krijgsman, 3. Stevens, 4. R. Wagner, 5 .Ramakers, 6. Strootman, 7. Post, 8. Nijssen, 9. Appeldoorn, 10. Nolet. HAARLEM, 13 maart De wedstrij den die zaterdagavond voor de water- polocompetitie district Noordholland in het Sportfondsenbad werden gespeeld zijn een matige vertoning geworden. NVA 3 kwam in duel gewikkeld met Haarlem 3, welke strijd eindigde in een 4-2 overwinning voor Haarlem 3. Voor het spelen van de dameswedstrijd NJORD 1HPC 2 moesten de Heem steedse dames met 5 tegen 7 de strijd aanbinden. Tegen de overmacht waren zij niet opgewassen en verloren met 11-0. Met vijf overwinningen gaat NJORD ongeslagen aan de kop van de rang lijst der vierde klasse dames. De reserves van DWT waren in de wedstrijd tegen de HVGB dames goed op schot, waartegenover het bij HVGB in de aanvalslinie nogal stroef ging, en het een 6-0 overwinning voor DWT 2 werd. HPC 1 heeft uitgespeeld tegen Nereus 2, dat de Heemsteedse dames met 5-1 versloeg. HPC moet nu met Ne reus 2 de bovenste sport van de rang lijst delen. De stand is: Nereus 2 8 5 1 2 11 23 13; HPC 1 8 5 1 2 11 18 13DWT 3 7 4 0 3 8 16 17; DAW 1 7 3 1 3 7 20 16; DWT 2 7 3 0 4 6 22 19; HVGB 1 7 0 1 6 1 4 25. In de eerste klasse heren wedstrijd HPCDWR hebben de ratten het et lelijk bij laten zitten. Nadat Prins voot HPC de score had geopend, keerden de HPC'ers wederom terug voor het DWR doel; de keeper zwom uit en Wiers behoefde slechts de moeite te ne men om de bal over het hoofd van de keeper het DWR doel in te gooien. Voor de rust werd Piet de Bruyn (DWR) voor een overtreding het water uitge zonden en was het in de tweede helft dat deze speler weer aan het spel moent deelnemen, nadat Wiers er 3-0 van had gemaakt. Het scoreverloop was verder: Piet de Bruyn 3-1; doorslagbal Wiers 4-1; Termeer 5-1; Prins 6-1; Van der Poll 6-2; met Verleur (HPC) op de kant. Piet de Bruyn 6-3; Prins 7-3; Termeer 8-3; met Fred de Bruyn (DWR) 0p d0 kant, Termeer 9-3 en eindstand HVGB trok naar Alkmaar om daar tegen DAW de strijd aan te binden. In de eerste liet slechts Boon voor HVGB een doel punt noteren. Na de hervatting maakte Van Bekkum gelijk, waarna Pieters en Valk er voor DAW een 3-1 voorsprong van maakten. Hogeland en Valk brach ten de stand op 3-3 en het was in de strijd om het winnende doelpunt, dat DAW zegevierde daar Hottentot tot de eindstand op 4-3 bracht. Voor dezelf de afdeling heeft DWT uitgespeeld tegen Nereus en moesten de Haarlemmers met 7-4 de eer aan Nereus laten. Met deze uitslagen is het een gedrang naar de bovenste plaats geworden, die op de ranglijst het volgende beeld geeft: Nereus 1 8 5 0 3 10 43 30; DAW 1 8 5 0 3 10 29 23; DWR 1 8 5 0 3 10 32 32; HVGB 1 8 4 1 3 9 27 28; HPC 1 8 3 1 4 7 36 35; DWT 1 8 1 0 7 2 23 42. Verder zijn gespeeld: Heren derde klas se: DAW 2—HPC 2 0-1. Heren vierde klasse: DWR 2—HPC 3 3-2. Afdeling veteranen: HVGB—HPC 5-2; DWR—LZC 2-2. Afdeling AM: NVA—Haarlem 4-6. Afdeling AJ II: DWTNJORD 2-3. Hoe kan men aan een conventioneel drukwerk als een kalender de verras sing der opvallendheid verlenen? Doof uitmuntende kwaliteit en door een on gewone verschijningsdatum. De Gra fische Kunstinrichting De Reproductie Compagnie N.V. te Rotterdam neem? beide middelen te baat. In februari heeft zij een met die maand aanvan gende kalender in het licht gegeven, die in kunstzinnig en technisch opzich- beter is dan alles wat wij dit jaar eer der in het seizoen ondei^ ogen hebben gekregen. Onder het motto „taal van het ma teriaal" geeft de kalender voor ieder® maand een perfecte reproductie va» een werk van een Nederlandse kun stenaar (schilderkunst, beeudhouw'' kunst, tekenkunst en kunstnijverheid)' maar dan zo, dat de nadruk valt oP het gekozen beeldend materiaal. Een omslag bevat een toelichting WJ de gereproduceerde kunstwerken, pe> sonalia van de kunstenaars en, te» leste niet ten minste, een beschouwing van Eldert Willems over de teruggan» van de werkelijkheidsafbeelding en he sterker spreken van de eigen taal v®, het materiaal. Een boeiende besch? wing met treffende uitspraken en enig gratuite beweringen. ESPERANTO De heer E. de Wolf' ■E,sr.r,nAiN iu ue neer voorzitter van de Haarlemse Esp „teid tisten Vereniging, is kandidaat g® ,er, irAA« Ra4 TTAm-r/l tl A Vcph f) D VU n (10 1* T 4 voor het voorzitterschap van de landse Esperantisten Vereniging Estonto Estas Nia". La

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 10