Khroesjtsjev moet bezoek aan Frankrijk uitstellen Parijs gelooft niet aan een diplomatiekgriepaanval a PIONIER V BREEKT! RECORD Weer overlevenden in Agadir Geen „coup de theatre": een „coup de grippe" Auto te water; twee doden Op 80 miljoen km afstand van de aarde nog steeds contact? 18-jarige jongen leefde onder drie meter puin op limonade en conserven Proces tegen bisschop en twee priesters MAANDAG 14 MAART 1960 PAGINA 11 Reis door Frankrijk wordt nu bekort SS? «return van Khroesj- Voor hu !5 0ek. Een andere periode 7 bezoek lijkt wel niet mogelijk, ïf®2™ generaal De Gaulle van 5 2?, if PP 8 aPi'il voor een officieel be- oeK in Groot-Brittannië zal zijn en in Qe tweede helft van april officiële be doeken aan Canada en de Verenigde ptaten op het program heeft staan. In mei volgt dan de Oost-West topconfe- rentie. Zeven slachtoffers van\ het verkeer Stoffelijk overschot in kanaal gevonden Na auto-ongeluk Bisschop-coadjutor van Toledo overleden VANNACHT OM HALF TWEE Met stethoscoop bodem afgetast OVERLEG tussen De Gaulle en Macmïllan „De Stuers" 75 jaar De Ploeg ploegt voort Overijssel in Amsterdam Klompendans in de Kalver straat Stap-stap-stap naar de oevers van de Dinkel VJ E MISS BRIL 1960 Derde NAVO-taptoe Hongaarse avond Joegoslavië Winston Churchill-boom geplant Na Arrarat-tocht ingerekend Expeditieleider van auto-verduistering verdacht (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, 14 maart Het nieuws dat ®e heer Khroesjtsjev, die morgen in Parijs zou arriveren voor een officieel 'eertiendaags bezoek aan Frankrijk bi waarvoor 7,0 pas de eerste officiële Raggen met sikkel en hamer een schuch- 'ere entree hadden gemaakt in het Pa- Jiisc stadsbeeld om gezondheidsre den zich verplicht ziet dit bezoek e'ii- S® tijd uit te stellen, heeft in de Franse dfdstad begrijpelijke sensatie te weeg &ebracht. Men kan niet spreken van d „coup de theatre", maar men ge waagt van een „coupe de grippe". Het Oieuws werd gisteren namiddag, tege- jilkertjjd te Parijs en te Moskou, zo heet Jot, openbaar gemaakt nadat tussen h® beide hoofdsteden overeenstemming kas bereikt over hetgeen in de respec- "®veljjke communique's zou worden ge- tot. Het door de Quai d'Orsay uitgegeven c?mmuniqué vermeldde, dat de Rus- s'sche ambassadeur te Parijs de Fran ca minister van Buitenlandse Zaken zaterdagavond ervan op de hoogte had dracht dat Khroesjtsjev aan een aan- :'a.l van griep leed. De heer Khroesj- »3ev had hem verzocht zijn „zeer le- ddige spijt" over te brengen aan de kfosident der republiek. Volgens de ver pachtingen van de behandelende ge- hoesheren zou zijn ziekte een week a :®n dagen in beslag nemen, zodat hij ?eheraal De Gaulle had voorgesteld om ?.?t bewuste bezoek met een gelijke 'Msduur uit te stellen. De president, 'O vervolgt het communiqué, heeft met apUt van deze mededeling kennis geno- "ton en geeft uitdrukking aan zijn zeer °Prechte wensen voor een spoedig her bal van de voorzitter van de minister raad der Sovjet-Unie. Overeengekomen ïs> dat de juiste datum van de aan komst te Parijs door de heer Khroesj- IsJev zo spoedig mogelijk na overleg ;ussen de beide regeringen zal worden astgesteld. Onvermijdelijk is de vraag aan de or- gekomen of de griep van de heer Khroesjtsjev echt is, dan wel van diplo matieke aard. Van diplomatieke aard zllnde, zou deze griep een ernstig of ?er> licht karakter kunnen hebben; in "et ene geval zou de opzet zijn het be- ?°ek op de lange baan, eventueel zelfs ""eg te schuiven, in het andere geval ?°u Khroesjtsjev slechts humeurigheid aebben willen demonstreren omdat hij o®t program van zijn bezoek aan Frank- Jyk niet zo in elkaar gestoken zou heb- oeh kunnen krijgen als hij om der wille an de propaganda heeft gewenst. Men helt er echter te Parijs sterk toe over om Khroesjtsjev's griep voor echt te houden, op grond van o.a. de Volgende feiten. Te Moskou heerst in derdaad een griepepidemie en de heer Khroesjtsjev, die vermoeid was te ruggekeerd van zijn reis onder de tro pische zon van Indië, Birma en Indo nesië, kan er heel wel bevattelijk voor zijn geweest; men heeft hem in ieder geval reeds sinds meerdere dagen niet meer in het openbaar ge zien. De mededeling betreffende Khroesj tsjev's ongesteldheid is voorts zo on verwacht en, met betrekking totzijn ïranse reis, zo op het nippertje geko men, dat bijvoorbeeld de Sovjetpers 'rdoor verrast werd midden in een uit voerige campagne van vriendschap met pankrijk. Te Parijs was reeds een aan- 5 Russische journalisten voor het ver- A*n van Nikita's reis gearriveerd. Zij °"den bovendien te kennen hebben ge- ??Ven dat zij in Parijs op Khroesjtjev's gestelde aankomst zullen blijven wach „Welkom aan president Khroesjtsjev" staat te lezen in een voorstadje van Parijs. De hoge gast zal als gevolg van zijn ziekte later ..komen dan in de bedoeling lag, maar intussen worden in en rond Parijs de bescheiden versieringen aangebracht. Sahara, had hij wel zeer begrijpe lijk eveneens voor zeer inopportuun verklaard. Een door Khroesjtsjev ge opperd algemeen bezwaar tegen het goeddeels tijdens zijn afwezigheid on der de tropenzon uitgestippelde reis programma behelsde voorts, dat het hem hoegenaamd geen gelegenheid bood om in rechtstreeks contact te treden met de massa, de man in de straat. Eveneens te Parijs hadden zater- da - - agnuddag jl. uit Moskou overgekomen ri®le®rden, ter gelegenheid van een in siSc?arijse Munt te openen Frans-Rus- stenino historische documentententoon- ferentie 66n allervriendelijkste perscon- In de Ipseven. ten mom r®e politieke milieus houdt streek* de P,5teel dan ook vast aan om- nienwo o-'te maart als vermoedelijke Khroesjtsjev s uitgestelde bezoek zal '1 ieder geval van aanmerkelijk kortere duur zijn dan het oorspronkelijk over eengekomen, acht a negen dagen in Plaats van veertien, zowel omdat pre sident De Gaulle zoals gezegd van 5 'ot en met 8 april in Groot-Brittannië bioet zijn als om Khroesjtsjev, nog maar bet zijn griep te boven, te ontzien. Eind vorige week verluidde overigens, «at Khroesjtsjev reeds aangedrongen .ha<* op een verlichting van zijn als ^staand geldend Frans reisprogrnn». 'te schrappen punten hadhij o.a ge- r<.|a"°P de ingelaste vlucht per hef- zoèk ®tuig boven Parijs, het be- Salon-pn"p de legerluchtvaartschool te stemd J?rovence> voornamelijk be etappe* v0r opleiding in Algerije. D. bezoek" da? en Verd«» e"^ gaarne jmiVt6 franse regering hem leumvpldo? laten brengen aan de petro- van Hassi-Massaou in de BEEK EN DONK, 14 maart Zon dagavond is onder de gemeente een bestelauto met drie inzittenden door nog onbekende oorzaak in de Zuid-Wil lemsvaart gereden. Twee personen kwamen hierbij om het leven. De der de wist zich te redden. Helpers die zich te water begaven haalden de he ren Van Griensven uit Helmond en Smits uit Beek en Donk uit de ver dronken auto. Zij trachten met kunst matige ademhaling vergeefs de levens geesten weer op te wekken. SWALMEN, 14 maart Op de rijks weg werd de 46-jarige en ongehuwde R. van Nooy uit Roermond in de nacht I van zaterdag op zondag aangereden door een personenauto toen hij plotse- ling de weg overstak. Hij werd ernstig gewond en overleed kort na aankomst in het St. Laurentiusziekenhuis te Roer- j mond. SITTARD, 14 maart Oj) de rijks weg te Hoengen bij het Koningsbos in I de Zelfkant werd zondagmiddag de 77- jarige bromfietser B, die met zijn brommer de rijksweg overstak, aange reden door een auto. De bejaarde man vond bij dit ongeval de dood. UITHOOPlN, 14 maart Zaterdag-1 middag is het zesjarige dochtertje van de familie M. bij een verkeersongeval gedood. Bij het spelen stak het kind I onverwacht van achter een heg ko mend de provinciale weg Haarlem- Hilversum over ter hoogte van de Admiraal van Ghentiaan. Het meis je werd aangereden door een passeren- de personenauto en was op slag dood. BRUMMEN, 14 maart Vanmorgen vroeg is op de Arnhemse weg in de bocht bij de Koppelenburg de 22-ja- rige A. C. Eggink uit Brummen om het leven gekomen. De jongeman moet in een bocht met zijn auto geslipt zijn, waarna hij tegen een paal botste en over de kop sloeg. De wagen kwam boven op een uit Arnhem naderende personenauto terecht. De bestuurder van deze wagen werd niet ernstig ge wond. E. was op slag dood. LEEUWARDEN, 14 maart. Op de rijksweg Harlingen-Franeker is r.Jimor- omstreeks halfacht een personenauto tegen een boom gereden. De achttien- jarigr leerling van de Zeevaartschool, H. J. Hoogland uit Harlingen, die als lifter meereed naar Groningen, werd daarbij zo ernstig gewond, dat hij enige uren latei in het ziekenhuis overleed. De 30-jarige vertegenwoordiger H C. Westra uit Harlingen, die de auto be stuurde, werd levensgevaarlijk gewond. GIETHOORN, 14 maart Voorbij gangers ontdekten gisteren in het ka- i naai Steenwtjk-Giethoorn het stoffelijk overschot van een man. Bij onderzoek bleek het het stoffelijk overschot van de 49-jarige slager C. ten Veen uit I Steenwijk te zijn, die ongeveer vijf we- ken geleden spoorloos verdween. Hij was gehuwd. TOLEDO, 14 maart (A.F.P.) De bisschop-coadjutor Van Toledo, mgr. Miranda Vicente, is zondag op 46-jari- ge leeftijd te Toledo overleden aan de verwondingen die hij zaterdag had opge lopen bij een auto-ongeluk aan de rand van Madrid. De kanunnik Sanchez Ali- seda, een bekende schrijver op gods dienstig gebied, werd bij het auto-onge luk op slag gedood. WASHINGTON 14 maart (UPI) In 'Je afgelopen nacht om half twee (Nederlandse tijd) had de „Pionier V" het afstandsrecord voor rnimte-eom- munimatie gebroken. Op dat tijdstip bevond de Amerikaanse zonnesatelliei, met zijn radio prima werkend, zich op 655.000 km afstand van de aarde. Op die afstand waren de accu's van de oude recordhouder, de „Pionier IV", welke op 3 maart 1959 werd gelanceerd, RABAT, 14 maart (Reuter, AFP) woners bij dozijnen verzwolgen heeft. Nog vjjf Marokkanen, drie vrouwen 1 en twee mannen, zijn zaterdag uit de puinhopen in Agadir bevrijd. Daarmee is net totaal aantal overlevenden van o-pnr^mPj 'at in de afgelopen vijf da gen werd gevonden, gestegen tot 21. Op het hoofdkwartier van de red dingswerkzaamheden in Inezgane bij Agadir is meegedeeld dat nog twee vermelde dorpjes zijn ontdekt. In de in totaal zes vernielde dorpies in het Atlasgebergte zijn 500 tot 600 mensen omgekomen. Er zijn meer dan 2.000 daklozen. Bij .^verkenningsvluchten bleek dat de grond zich geopend heeft als een enorme kaak en de dorpbe- Reddingsploegen van het leger bren gen thans de gewonden over naar een ziekenhuis bij Agadir. Door min of meer toevallige omstan digheden kon zaterdag de achttienja rige overlevende van d aardbeving in Agadir Mohamed Ben Amidoeche uit het puin worden gehaald. Een reddings ploeg met luisterapparaten meende een zacht geroep te hebben gehoord, maar later was het volkomen stil. Daarop beluisterden zi j met een me dische stethoscoop de betonnen tegels ter plaatse. Tegel na tegel werd weg- fehaald en na drie meter puin te heb- en geruimd ontdekten zij de Marok kaan. Deze vertelde dat hij een winkel was binnengegaan om een pond bananen te kopen. „Ik had nog niet betaald. Op het ogenblik dat de winkelier de vruch ten op de veegschaal legde, begon de aarde te beven. Dat duurde nog geen seconde. Ik had zelfs geen tijd om te vluchten, want het plafond viel al naar beneden. Op dat ogenblik wist ik niet wat er gebeurde. Ik merkte dat ik was ingesloten. Tussen de stukken muur en de betonnen tegels die rond me lagen opgehoopt kon ik me net be wegen. De grond lag vol blikken con serven, flessen limonade en derge- JiJKe. Nuver van mij verwijderd lag de winkelier. Ik hoorde hem kreunen maar ik kon niet bij hem komen. Ik heb dit verscheidene uren of verscheiden, dagen, ik weet het met, gehoord. Tenslotte hoorde ik een soort gemompel en later begreep ik dat hij dood was. Ik ben erg bang g< eest. Ik dacht dat ik zou sterven omdat ik zo lang l-.ad geroepen en niemand antwoordde. Al gauw kreeg ik dorst. Ik nam toen een fles limonade. Daarna kreeg ik honger. Ik hoefde mezelf maar te be dienen. En zo heb ik twaalf dagen lang geleefd op sardientjes en biskwies die binnen mijn bereik lagen. Daarna heb ik lang geslapen. Als ik wakker ^'cn daoert werd, at en dronk ik weer wat." Voor zii 7/ipi-WoJ 5 S Kalfon onder de ruïnes van Agadir doorgebracht Mohammed, die zijn goede gezond- n gered. Zij hadden ieder begrip van tijd verloren en dachten dat heid bewaard heeft, maakt zich nu nut- er sinds de aardbeving twee dagen waren verlopen. tig bij het reddingswerk. uitgeput. Dat was ongeveer 80 uur na de lancering. „Pionier V" bereikte de 655.000 km. 59 uur na de lancering De kunstplaneet had toen een snelhei van ongeveer 9.600 km per uur t.o.v. de aard. De Russische „Loenik I" hield op met zenden toen zij op een afstand van 550.000 km van de aarde was. De „Pionier IV" en de „Loenik I" bevinden zich momenteel in banen I tussen de aarde en Maars. De „Pio nier V" is in een baan tussen de aar de en Venus. Als alles goed gaat, zal de radiozender van „Pionier V" de krachtigste welke ooit het heelal is ingestuurd seinen naar de aarde sturen tot op 80.000.000 km afstand. De zon levert de energie voor de zender. Het Amerikaanse bureau voor ruim- tevaart heeft meegedeeld, dat de sei- nen van de „Pionier V" worden opge vangen door de radiotelescoop van de universiteit van Manchester bij Jod- rell Bank in Engeland en door het station South Point op Hawaii. De sei nen worden oij Jodrell Bank het best opgevangen. Blijkens de door de ge noemde stations opgevangen gegevens werken de instrumenten van de satel liet naar wens en bij een werktempera- tuur van tussr de 55 en 80 graden Fahrenheit zoals was voorspeld. Inmiddels heeft dr. T. Keith Glen-1 nan, hoofd an het bureau voor ruim tevaart, voor de televisie laten door schemeren dat nog niet vast staat dat het project-Mercury, de lancering van een bemande satelliet, in 1961 zal kun nen worden verwezenlijkt. Op de vraag of nog steeds op 1961 wordt gerekend, antwoordde Glennan namelijk dat hij zijn antwoord zo wilde formuleren: „Het doel zal bereikt worden en ik hoop dat dit in 19br gebeurt Ook werd aan Glennan gevraagd of Rusland door de Verenigde Staten zou worden verslagen wat betreft de lancering van een bemande satelliet. „Dat hebben wij niet in de hand" was het antwoord. PARIJS, 14 maart (Reuter). De Franse president, generaal De Gaulle, en de Britse minister-president, Mac- millan, hebben in het weekeinde in ge neraal De Gaulles kasteel te Ram- bouillet, vijftig kilometer ten zuidwes ten van Parijs gesproken over alle on derwerpen die waarschijnlijk ter spra ke zullen komen op de topconferentie. De gesprekken zijn nuttig geweest en hebben zich in een vriendschappelijke en intieme sfeer afgespeeld, zo is mee gedeeld, Naar verluidt, is gesproken over Ber lijn en Duitsland, ontwapening en daarbij misschien ook over kernwapens de Frans-Britse betrekkingen en de jongste ontwikkelingen in Afrika. De Overijsselse V. /.V. voert mo menteel in Amsterdam een campagne om het toerisme in zijn provincie aan te bevelen. De Kalverstraat is feestelijk versierd met wapens van de meeste gemeen ten en talloze vlaggen in de provin ciale kleur. De dagbladen hebben fo to's ontvangen van idyllische plekjes, zoals deze hiernaast, aan de Dinkel in Twente, kortom ed worden allemaal vrolijke dingen gedaan in de hoofd stad om haar bewoners er maar toe te krijgen hun vakantie in Overijssel door te brengen. Op de openingsdag had de V.V.V. zelfs specia 1 een groep van ongeveer veertig boeren en boerinnen uit Mar- kelo en Kampereiland in hun respec tieve klederdrachten naar Amsterdam laten komen om de feestvreugde nog te vergroten. Het in de ogen van hei Amsterdamse publiek vreemd uitgedos te gezelschap danste een vrolijke klompendans in de drukste straat die Amsterdam kent, de Kalverstraat bood de directeur van het Burgerweeshuis een grote z.g. krentewegge aan en zette het tdansrestijn later op de mor gen voort op de Dam. Hier wisten de dansers en danseressen het Amster damse publiek al vrij spoedig tot een dansje te verleiden en na verloop van tijd deden de handjes niets anders dan klap-klap-klap en de voetjes van stap- stap-stap. Daarbovenuit klonken oude Overijsselse liederen als „Smiet oew wief weg", e.a. Het was een kleurrijke vertoning die bij de Amsterdammers 'goed in de smaak gevallen is. Het Overijsselse V.V.V. hoopt nu maar, dat de dan sen zo voldaan hebben, dat de komen de zomer vele Amsterdamse voeten stap-stap-stap naar Overijssel gaan. Hulpverlening aan door ziekte, ii de oorlog en bij ongevallen ver minkten is het menslievende doel van de 75 jaar geleden opgerichte Nederlandse vereniging „De Steurs De organisatie is genoemd naar een man die bij Koning Willem III een pleitbezorger was voor hen, die deze hulpverlening nodig hadden. Deze man Francois Vincent Antoine ridder de Stuers, was luitenant-generaal en ad judant-generaal des konings. Behalve door zijn pleitbezorging stimuleerde hij ook op andere wijze de bijstand. Toen nu de vereniging in het leven werd geroepen, lag het bij de keuze van een naam, voor de hand dat naar de voorganger op dit gebied de orga nisatie zou worden genoemd. De hulp verlening v an de vandaag jubilerende organisatie kreeg een machtige bond genoot in de chirurgie die na de eerste wereldoorlog een hoge vlucht heeft ge nomen. Bjj de aanschaffing van kunst ledematen, beugelapparaturen e.d. was „De Stuers" sinds haar oprichting behulpzaam. De I.iatste jaren heeft zjj uit haar fondsen moeten putten voor bekostiging van algehele revalidatie van invaliden en voor de aanschaffing van kost ire motorvoertuigen die voor üchameljjk gehandicapten steeds ver nuftiger worden geconstrueerd. Er is reden voor de organisatie deze dag niet onopgemerkt te laten passeren. "HMmm")mumminimum De K.A.B. heeft een keurcorps pro- agandisten, waarvan alleen degenen Jd kunnen zijn, die regelmatig top prestaties weten te leveren. Een aan winst van vijfentwintig nieuwe leden per jaar is het minimum vereiste voor opname in de club. Maar er zijn er, die het presteren jaarlijks zo'n honderd nieuwe leden voor de K.A.B. te win nen. Dat lijkt op het eerste gezicht mis- illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllMIMIillHIIIINIIIIIIIIIIIIIII Zaterdagavond was in Hillegom de finale van de verkiezing om de titel „Miss Bril 1960". Winnares werd mevr, S. Tazelaar-Kansen uit Rotterdam. schien een onmogelijkheid of minstens een grote zeldzaamheid, maar het feit, dat er onder de 270 leden van de „Ploeg" niet minder dan zestien zijn, die zoiets wisten klaar te spelen be wijst, dat er onder de K.A.B.-propagan disten relatief een flink aantal record houders wordt gevonden. Zjj zijn ge rechtigd tot het dragen van de z.g. gouden speld in tegenstelling met de 25-winners, die zich met een zilveren dito tooien. Op een Ploeg-bijeenkomst, zaterdag in Utrecht, werden niet min der dan 134 nieuwe ploeg-leden geïn stalleerd; negen gouden spelddragers door de tweede voorzitter van de K.A.B., Jac. Alders, de overigen door de leider van de Centr. Propaganda dienst, Louis Beumer. Het memoreren van de bouwvaksta king vormde even een ernstig mo ment op do feestelijke bijeenkomst van de Ploegers. Overigens ging het er als van ouds gezellig aan toe. Bqzon- dere vermelding verdient nog, dat voor het eerst ook een vrouwelijke propa gandist de eer van het Ploeg-lidmaat- schap ten deel viel, n.l. mevr L. M. v. Dongen-v. d. Heijden uit Dongen (N.B die met een feestelijk hoer; in de club werd binnen geleid. De Ploegleden lieten zich met slechts fêteren maar namen zelf een leven dig aandeel in het clubfeest, o.a. door aanbieding van 623 nieuwe K.A.B.-le den aan de plaatsvervangende voorzit ter van de K.A.B., door het offreren van een bloemenhulde aan het vrou welijk personeel van de Centrale Pro- pagandadienst en een fraaie schemer lamp aan een van de dames van deze dienst, die in verband met haar huwe lijk afscheid nam van de Ploeg. Tot de jaarlijks terugkerende zo mer-evenementen behoren de taptoes in verschillende plaatsen van ons land. In Arnhem wordt van 11 tot 16 juli de derde Navo-taptoe ge houden, waarvan elf orkesten en drumbands en een excercitie-peloton. tezamen 600 man, deelnemen. Men verwacht bij dit evenement, over de zes dagen verdeeld, ongeveer 45.000 bezoekers. Een film wordt gemaakt van de taptoe, om te worden vertoond in de Navo-landen. Dit jaar zijn andere landen dan de vorige keren tot deelneming aange zocht. De Navo-kapel is nu ook niet van de partij omdat het in de bedoe ling ligt deze kapel slechts één maal in de vijf jaar voor het voetlicht te halen. Kapitein H. F. van Diepenbeek, di recteur van de kapel van de konink lijke luchtmacht zal wederom de mu zikale leiding van de taptoe hebben. Onder de leerlingen van de middel bare scholen in ons land is een prijs vraag uitgeschreven voor het samen stellen van een affiche. Begaan met het lot van duizenden landgenoten, die in Ootenrijk- se vluchtelingenkampen verblij ven, hebben twee Hongaarse studenten van de katholieke hotelschool te Maas tricht de heren Tomas Földenyi en Mi- haly Liszkay het initiatief genomen om in de Maastrichtse stadsschouw burg ten bate van de vluchtelingeneen culturele avond te verzorgen. Voor deze avond, die op zaterdag 19 maart wordt gehouden, hebben zij van vele zijden belangeloze medewer king toegezegd gekregen. De directie van de schouwburg stond gaarne voor iiet goede doel de zaal af, de leerlin gen van de hotelschool assisteren bjj de organisatie en verzorgen tijdens de pauze een koud buffet, de Hongaarse dansgroep Vidam Baratok uit Maas tricht o.l.v. Istvan Lichter werkt aan het programma mee, evenals de Hon gaarse pianist Mihaly Liszkay, de bal letdanseressen Anita Radier en Toke Herben, alsmede de declamatrice Ta- tiana Radier. De Hongaarse avond staat onder protectie van een speciaal voor deze gelegenheid gevormd erecomité, waar in o.m. zitting hebben genomen de burgemeester van Maastricht mr. W. baron Michels van Kessenich en de ken mgr. P. J. M. Jenneskens. Dank zij de medewerking van de Centrale Caritas is de Hongaarse avond tevens bedoeld als sluiting van de Caritasweek. Hongaars danspaar. BELGRADO, 14 maart (A.F.P.-Reu- ter) Naar van betrouwbare zijde te Belgrado wordt vernomen, zullen de bisschop van Skoplje, dr. Smiljan Tsje- kada, en nog twee priesters binnenkort, tezamen met verscheidene andere Joe- goslaven, in Skoplje terecht moeten staan op beschuldiging van sluikhandel, deviezensmokkelarij en illegale contac ten met katholieke organisaties in het buitenland. Wat dit laatste betreft zou de beklaagden ten laste worden gelegd, dat zij in verbinding stonden met een comité van uitgeweken aanhangers van de onlangs in een Spaans klooster over leden Kroatische fascistenleider Pave- lic. Dit comité zou geleid worden door een priester, Krunoslav Draganovic, die de Joegoslavische autoriteiten als een oorlogsmisdadiger beschouwen. In januari zijn in Zagreb veertien en in Osijek acht priesters tot gevangenis straffen variërend van tien maanden tot vijftien jaar veroordeeld, omdat zij zich aan spionage en pogingen tot terro ristische acties schuldig zouden hebben gemaakt. Bisschop Tsjekada stond in 1952, na het afbreken van de onderhandelingen tussen de kerkelijke hiërarchie en de re gering in Belgrado over een nieuwe godsdienstwet, bloot aan felle kritiek in de Joegoslavische pers. Buitenlandse waarnemers zijn van mening dat een proces ernstig de voor uitzichten zou kunnen schaden voor een verbetering van de betrekkingen tussen de Kerk en de staat die sedert de dood van kardinaal Stepinac na veertien jaar gevangenisstraf en huisarrest gunstig werden genoemd. (Van onze correspondent) VLISSINGEN, 14 maart. Jhr. mr. A. F. C. de Casembroot heeft zaterdag in Ouwerkerk de eerste van honderd veertig populieren geplant. Deze bomen zijn een geschenk van de buitenlandse persvereniging. De eerste boom kreeg de naam van zijn schenker Sir Winston Churchill en werd geplant langs de „Weg van de buitenlandse pers", die loopt van het nieuwe motorgemaal naar de caissons, die in de nacht van 5 op 6 november 1953 het laatste gat afsloten in de dijken van het rampgebied in zuid westelijk Nederland. LIECHTENSTEIN. Prinses Elisa beth van Liechtenstein, aartshertogin van Oostenrijk, is zondag op het kasteel van Vaduz, de hoofdstad van het vor stendom Liechtenstein, op 82-jarige leef tijd overleden. Prinses Elisabeth was de moeder van de regerende vorst, prins Frans Jozef. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 14 maart De reeds langgezochte leider van de Ararat-expe ditie, een 31-jarige Rijswijker, die een jaar geleden met een kleine „karavaan" uit Nederland naar Turkije vertrok om te trachten de Ark van Noë bloot te leggen, is dezer dagen in Rijswijk aan gehouden. 'lij wordt verdacht van ver duistering van twee auto's. Het onder zoek tegen de verdachte, die ontkent, is nog niet fgesloten. Kort voordat de avontuurlijke man uit Rijswijk zijn tocht begon zou hij twee auto's hebben gehuurd en deze daarna verkocht heb ben. Toen de verduistering uitkwam was hij zijn „wetenschappelijke" tocht reeds begonnen en kon hij niet meer achter haald worden. Vrijdag werd hij echter weer in zijn woonplaats gesignaleerd. Resultaat heeft de expeditie, mogelijk gemaakt door bijdragen uit het bedrijfs leven, nooit opgeleverd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 11