„Noodtoestand ontstaan door starre houding overheid" Adenauer richt ernstig verwijt tot Oberlander Bondskanselier had minister graag met verlof zien gaan Armmeesters bezinnen zich op de huidige tijd Onderzoek naar aanpassing van Indische Nederlanders f 1 PAUL VLAANDEREN vermiste IwolI NEGERS IN ARREST IN LITTLE ROCK OONHUYSN e flOORFAftj; ER\C® Samenhang lonen en prijzen ondergrond van de zaak Mgr. Jansen pleit voor aanpassing Kort geding bouwconflict Mr. dr. J. Sinninghe Damsté begraven „Groningen en het Vlaamse boek" Benoemingen bisdom Rotterdam Vraag in Lagerhuis over oorlogsgas AI het nieuws op watersport gebied Beeld van St. Petrus in de Sint Pieter Uit de dertiende eeuw IN BISDOM ROTTERDAM Automatisch internatio naal telefoonverkeer Sociale Interacademiale besloten Peruviaanse president dankt koninklijk paar Zekere vermindering» maar geen afschaffifl$ Regeringshulp aan Westduitse landbouw MAANDAG 14 MAART 1960 f AtjiiNA i Pejeha Manifestatie gaat niet door Spreiding H.O. Arnhem ontstemd speciaal in teak NEVEDA Marcelle Ghantal overleden watersport-tentoonstelling RAI-GEB0UW AMSTERDAM ENGELS MEUBILAIR exclusieve, moderne en klassieke modellen Gemeenteclassificatie (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 11 maart De differen tiatie in de beloning al naar gela"r, van de ligging van de gemeente, .was in de werknemers wonen, is in praktijk gegroeid en beantwoordt steeds aan een zekere behoefte. AM" wordt gesteld door minister Van in de Memorie van Antwoord op voorlopig verslag van de Eerste k mer over de begroting van Sociale Zj* ken en Volksgezondheid. De bewind»' man is van oordeel, dat er zeer ge®" aanleiding bestaat om het classificatie systeem als zodanig als verouderd ta bestempelen, al is het niet uitgesloten, dat de toonverschillen, die als gevolg van dit systeem optreden, in bepaal de gevallen door de betrokkenen al» een onbillijkheid worden gevoeld. 35 „Terug" stamelt Mildred, „dat kunt ge niet doen. Met de paar den móet ge de vlakte volgen en als de Pieten ons zouden zien?" Kan ik een vriend mijn pleegzoon voor de wolven laten lig gen-7" fluistert Eric en zij zwijgt wanhopig. Even later rijden zij naast elkaar in draf aan de kop van de groep paardjes en nu hoort Eric bij stukjes en beetjes, waarom Mildred zich tegen haar broer gekeerd heeft Het is niet alleen om het feit, dat deze de gevangen Axe een voudig op de vlakte achtergelaten heeft om te sterven, Wigberth wil de eenvoudig niet geloven, wat zij hem over de plannen der Pictefl vertelde: „Ik weet niet wat ik van hem denken moet," zucht z* „maar hij verbergt iets en daarom wil ik naar Vortigern, mijn oua* ste broer. Hem zal ik alles vertellen." Inmiddels ziet Eric, dat zij de plaats bereikt hebben, waar zh raven zagen. De raven zijn weg en angstig stijgen zij af. Maar he enige wat zij vinden is de afdruk op de grond, waar Axe gelegd heeft. Het lichaam van Axe is verdwenen... DEN HAAG, 13 maart Voor het za terdag door de president van de recht bank behandelde kort geding, dat zes aannemersorganisaties en de N.V. Dura's Aannemingmaatschappij naar aanleiding van het bouwconflict hadden aangespan nen tegen de Staat, het College van Eijksbemiddelaars en de leden van dit college persoonlijk, bestond een enorme belangstelling. Om iedereen een plaats te geven werd, in tegenstelling met de gewoonte, het kort geding gehou den in een der grote zalen, waar gewoonlijk de politierech ter zetelt. Dit geding, dat reeds een der belangrijkste van na de oorlog is genoemd, kan van beslissende be tekenis zijn voor de afloop van het bouwconflict. De wat gespannen sfeer van afwachten werd gebroken door de komst van de president van de rechtbank, de grijze aristocraat jhr. mr. Witsen Elias, aan wie in de loop der jaren reeds vele moei lijke zaken zijn voorgelegd. Behalve in zijn functie van rechter werd ook daarnaast meer dan eens een be roep op hem gedaan als „wijze man", laatstelijk als voorzitter van de com missie. die zich heeft uitgesproken over de censuurkwestie op Nieuw Guinea. Raadsman aannemers Als eerste kreeg de raadsman van de aannemers, mr. P. Zonderland, ge- (Advertentie) Voor maatkleding van klasse vragen naar Blue Star of Reicotex stoffen van vraagUw kleermaker DEN HAAG, 14 maart Op de be graafplaats Oud Eik en Duinen in Den Haag is zaterdagmiddag het stoffelijk overschot van mr. dr. J. H. R. Sin ninghe Damsté, oud-directeur-generaal der belastingen en oud-raadsheer in de Hoge Raad der Nederlanden, die dinsdag op 78-jarige leeftijd is overle den, ter aarde besteld. Onder de velen, die de begrafenis bijwoonden, bevonden zich de president van de Hoge Raad, mr. J. Donner en de heer F. I. Wethmar, directeur-gene raal van de belastingen, die de staats secretaris van Financiën vertegen woordigde. GRONINGEN, 14 maart De noor delijke manifestatie „Groningen en het Vlaamse boek", die van 25 maart tot en met 2 april zou worden gehouden, gaat niet door. Het organisatiecomité heeft zijn spijt betuigd tegenover de Vlaam se letterkundigen, die hadden toege zegd te zullen komen, tegenover de let terkundigen en andere vooraanstaande personen in Groningen en tegenover de oudere scholieren van het VHMO in de drie noordelijke provincies, die deelne men aan een opstelwedstrijd. Het uitblijven van besluiten van een achttal instanties en fondsen, aan wel ke om steun was verzocht, is de voor naamste oorzaak dat het organisatie comité dit besluit moest nemen. Ver der werken bleek onmogelijk, omdat ongeveer 1600 aan de begroting van f 3200 ontbrak. Het organisatiecomité is inmiddels opgeheven. ROTTERDAM, 14 maart. (K.N.P.). Mgr M. A. Janssen, bisschop vak Rotterdam, heeft voorgedragen als aal moezenier bij de Koninklijke Luchtmacm de weleerwaarde heer J. M. Roodbol die kapelaan was te Rotterdam (H. Barbara), tot kapelaan te Rotterdam (H. Barbara) is benoemd de weleer waarde heer J. G. de Jong, die stu dent was aan de r.k. muziekschool te Utrecht. ARNHEM, 12 maart Het Arnhemse college van B. en W. is ontstemd over het rapport, preiding hoger onderwijs tot 1970 omdat Arnhem daarin met ne gen regeltjes in een bijlage is uitgeran geerd volgens B. en W. op losse schroe ven terwijl Arnhem ten aanzien van de voor- en nadelen niet met daarvoor in aanmerking komende plaatsen in Over ijssel is vergeleken. Het college heeft aan die ontstemming uitdrukking gege ven in een uitvoerige brief aan de mi nister van O. K. en W. Het concept van deze brief is vanmorgen tijdens een buitengewone raadsvergadering door de gemeenteraad goedgekeurd. De raad besloot tevens dat afschriften van de brief zullen worden toegezonden aan de leden van di Staten-Generaal en aan de Staten van Gelderland. Het college is bovendien ?temd over het feit dat het college van G.S. buiten het ge meentebestuur om verklaard heeft het in meerderheid ees te zijn over de vestiging van een universiteit in De venter. Arnhem wil thans in aanmer king komen voor de vestiging van de derde technische hogeschool. Advertentie r Alle soorten hardhout ruw of In bestek leverbaar N.V. HOUTHANDEL EN ZAGERIJ V/H.W.M.V.GURP STIELTJESSTRAAT 42 R'DAMj TEL. 70767 legenheid de dagvaarding, die hij tegen de wederpartij had ingediend, toe te lichten. „De zaak is meer belangrijk dan ingewikkeld", zo meende hij. Hij schetste in enkele korte lijnen de ont stane situatie: de oude CAO liep af, werkgevers en werknemers stelden een nieuwe CAO op, die door de betrokken instanties werd goedgekeurd voor wat betreft de nieuwe werken. Dan komt de moeilijkheid van de onderhanden zijnde nieuwe werken. De hogere lonen mochten niet in de prijzen worden door berekend. Mr. Zonderland wees hierbij op'n clausule van 1954 over de risicore geling, waarin wordt gezegd, dat loons verhogingen door de overheid als groot ste opdrachtgeefster in de prijs van de in aanbouw zijnde werken zullen wor den verrekend. Nu houdt de overheid zich ineens niet meer aan deze clausule. De over heid wil de aannemers dwingen afstand te doen van hun rechten van doorbere kening, zo stelde hij. Door de staking en de starre houding van de overheid is een noodtoestand ontstaan, die kan worden doorbroken door een voorlopi ge voorziening van de president op grond van onrechtmatige overheids- daad. De houding van de overheid kwa lificeerde mr. Zonderland als zijnde in strjjd met alle beginselen van behoor lijk bestuur. Namens de Staat Daarna kwam jhr. mr. G. W. v. d. Does aan het woord, die namens de Staat optrad. Voor het eerst werd de ernst van de zaak door een lach doorbroken, toen bleek dat mr. v. d. Does zijn pleitnota nog niet verveel voudigd had. „Daar heb ik in die korte tijd nog geen gelegenheid voor gehad. Ik ben in geen nachten naar bed geweest", zo zei hij, er snel aan toevoegend: „Maar ik ben toch wel uitgeslapen Als u wat ik niet aanneem, de we derpartij in het gelijk stelt, kunt u vol gens mij geen beslissing nemen bij voorraad uitvoerbaar (dus direct, voor dat de termijn voor hoger beroep is verstreken), zo stelde mr. v. d. Does alvorens met zijn eigenlijk verweer te beginnen. Hij kondigde aan alle ali nea's van de dagvaarding stuk voor stuk te bespreken. Mr. v. d. Does zei dat hij het over heidsstandpunt onjuist en tendentieus geïnterpreteerd acht in de dagvaarding. Er wordt veel in gesuggereerd dat niet helemaal juist is, zo zei mr. v. d. Does. Hier kreeg hij weer de lachers op zijn hand toen hij opmerkte: Mr. Zonder land lacht nu wel, maar dat is voor mij altijd het bewijs dat men in zo'n geval hiermee iets wil verbergen. De eisende partij is de zeer nauwe samenhang ontgaan die er bestaat tus sen lonen en prijzen, die de ondergrond van de hele zaak is, wat algemeen er kend is, aldus mr. v. d. Does. De meeste alinea's, die de raadsman had gezegd alle te zullen aanvallen, wer den echter zeer summier door hem be handeld. Hij beschuldigde er de weder partij van, ten onrechte een wetsartikel in de dagvaarding te gebruiken om dit artikel later te maltraiteren. Tevens zei hij van de wederpartij dat deze de schijn heeft willen wekken dat de over heid, als grootste opdrachtgeefster van grote bouwvakken, in eigen belang han delt. Na mr. v. d. Does kwam mr. G. J. Scholten aan het woord als raadsman van het in de dagvaarding van de aan nemers genoemde College van Rijksbe middelaars als instelling en de leden in dividueel. Mr. Scholten oordeelde aan de hand van de jurisprudentie 'at de leden afzonderlijk niet kunnen worden gedag vaard. Het kort geding kreeg een verrassende wending toen de president, nadat beide partijen in eerste instantie aan het woord waren geweest, van zijn be voegdheid gebruik maakte een schik king tussen beide partijen voor te stel len. „Uw beide cliënten dragen grote verantwoordelijkheid. De achtergrond van deze zaak de bouwstaking is een calamiteit voor Nederland. Ik weet dat er al enige pogingen tot een compro mis zijn gedaan, maar misschien is dit kort geding aanleiding voor u te over wegen of schikking mogelijk is, vooral met het oog op de calamiteit op de achtergrond en de mogelijkheid voor u beiden het geding te verliezen." Beide partijen gingen daarna in beraad. Deze verzoeningspoging had zoals elders in dit blad wordt vermeld, geen resultaat. (Advertentie) Brei mooier met spaar de wikkels voor 6 nieuwe series sprookjes- borduurkaartjes LONDEN, 14 maart (Reuter) De Britse labourafgevaardigde William Warbey zal in het Lagerhuis van de minister van defensie, Watkinson, de verzekering vragen dat Engeland niet bezig is voorraden op te slaan van een nieuw, dodelijk oorlogsgas dat het men selijke zenuwcentrum en de longen kan verlammen.^ Warbey verklaarde zondag dat hjj weliswaar niet over aanwijzin gen beschikt dat de Britse overheid dit soort oorlogsgas laat opslaan, maar er zyn volgens hem wel aanwijzingen dat de Amerikanen dit gaan doen en dat zjj inlichtingen over het gas uit Enge land hebben gekregen. PARIJS, 14 maart (AFP) De Franse filmactrice en zangeres Marcel le Chantal is op 57-jarige leeftijd over leden. Na eerst in de Opéra en de Opé ra Comique te hebben gezongen, onder brak zij haar artistieke carrière enige tijd en ging daarna over naar de film. In 1929 draaide haar eerste film „l'Af- faire du collier de la reine" en in 1950 haar laatste, „Cheéri". (Advertentie) 11 t/m 20 maart 1960 - entree f 2.- Geopend van 10-17 en van 19.30-22.30 u. Voordeliga N.S.-degretourkaart Incl. tram/bus en toegangsbewlls. VATICAANSTAD, 12 maart (KNP) - Wetenschappelijke onderzoekingen heb ben aangetoond, dat het beeld van St.- Petrus in de St.-Pieter geen zeventien a achttien eeuwen oud is, zoals altijd is aangenomen. Mario Salmi, profes sor in de kunstgeschiedenis aan de universiteit van Rome en expert op het gebied van dergelijke onderzoekin gen, veronderstelt dat het beeld da teert uit de dertiende eeuw en een werkstuk is van de Florentijnse beeld houwer Arnolfo di Cambio. Hij leidt dit af van de samenstelling van het brons, die volgens hem niet werd gebruikt in de tijd van de Ro meinen, maar eerst in de dertiende eeuw. Professor Salmi meent overi gens, dat wanneer het beeld een pro- dukt zou zijn van het heidense Rome, er voor christelijk gebruik wel het een en ander aan veranderd zou moeten zijn. Zo kan de zegenende hand met de twee uitstekende vingers van St. Pe trus geen werk zijn van een beeldhou wer uit het heidense Rome. Het beeld is reeds eeuwen lang in grote ere bij de bezoekers van de St.- Pieter. De rechtervoet van het beeld is afgesleten door de talrijke kussen der pelgrims. (Advertentie) Lid Nevis LEIDSESTRAAT 73-75 PRINSENGRACHT 709-713 AMSTERDAM (Van onze correspondent in Bonn) BONN, 14 maart. Vóór bondskan selier dr. Adenauer zaterdagochtend jl. uit Bonn vertrok op zijn achtste reis naar Amerika en zijn eerste be zoek aan Japan heeft hij een briet laten bezorgen bij de Westduitse mi nister voor vluchtelingenzaken, prof. Theodor Oberlander. De inhoud daar van is in Bonn nog geheim, doch in kringen der regeringspartijen C.D.U. en C.S.U. verluidt, dat dr. Adenauer zijn de laatste tijd zo heftig becriti- seerde minister heeft verweten, dat hij niet „voor onbepaalde tijd" met verlof is gegaan, zolang het onderzoek duurt dat een ereraad der C.D.U.- C.S.U. instelt naar minister Oberlan- ders medeverantwoordelijkheid voor het „bloedbad van Lemberg", de ver moording van minstens 30 Poolse in tellectuelen in de gevangenis van Lem berg begin juli 1941. Van C.D.U.-C.S.U.-zijde was minister Oberlander aangespoord met verlof te gaan, teneinde dr. Adenauer tijdens diens bezoek aan de V.S. onaangena me vragen over „nazi-ministers in zijn kabinet" te besparen. Hoewel minister Oberlander heeft verklaard, dat hij „niet aan zijn ministerszetel kleeft", heeft hij desondanks geweigerd op de ze suggestie van zijn partijgenoten in te gaan. De kwestie Oberlande. nadert in Bonn thans haar hoogtepunt. Invloed rijke politici in de C.D.U.-C.S.U. wil len minister Oberlander uit de regering verwijderen. De minister wil het ken nelijk zien uit te houden tot 1 mei a.s., dan wordt hij n.l. 55 jaar en pensioen gerechtigd Vijf negers zijn gearresteerd in Little Rock omdat ze met drieënveertig anderen in een restaurant hadden getracht plaats te nemen in een gedeelte dat alleen voor blanken bestemd is. Men ziet op de foto de negers op het moment dat ze omdat er een borgsom voor hen is gestort in vrijheid worden gesteld. BOTTERDAM, 13 maart. Ruim 450 armmeesters uit parochies van het Rot terdamse diocees waren zaterdagmid dag naar de kathedrale kerk gekomen. Daar woonden zij een stille H. Mis bij en luisterden zij naar hetgeen de bis schop, mgr. M. A. Jansen, in zijn pre dikatie zeide over de aanpassing van de armbesturen aan deze tijd. Een onder werp, dat tijdens de daarna in het Groothandelsgebouw gehouden vergade ring verdere uitwerking zou vinden. In zijn predikatie wees de bisschop er op, dat sedert de oorlog de armen zorg een heel ander cachet heeft gekre gen: men gaat thans meer de kant van de sociale verzorging uit. Armoede en a-sociale houding hebben een zekere wisselwerking en daarmee zal men re kening dienen te houden bij het saneren van gezinnen. „Wij moeten", zei de bis schop, „naar een sociaal-charitatieve dienst toe, maar dan niet in de burger lijk-ambtelijke zin". Het armbestuur dient ook geen louter bestuursapparaat te zijn met „een bureau", maar de leden ervan dienen zich persoonlijk te geven door zich als christen de nood van mede christenen aan te trekken. De noden zijn veranderd, zei mgr. Jan sen. Vroeger was er een scherper afge bakend parochieleven. Men denkt ech ter nu niet meer zo louter parochieel; veto parochianen trekken weg naar nieu we woongebieden, waar nog geen enkele voorziening is en waar toch de Kerk moet klaarstaan om de binnenkomenden op te vangen. Een „goed beheer" is niet dat, bij het welk men het meeste geld overhoudt. Het gaat om de meest effectieve beste ding ervan en dan past, in deze tijd van sterke bevolkingsmigratie, een wijde blik. Nadat de armmeesters in de dakzaal van het Groothandelsgebouw gezamen lijk de maaltijd hadden gebruikt, open de de voorzitter, de heer B. C. Lap de vergadering met een toespraak, waar in hij aansloot aan de woorden van de bisschop. Hij herinnerde aan het begin van de jaren dertig, toen talrijke Bra banders in Rotterdam kwamen werken en toen velen hunner het geloof verloren, omdat katholiek Rotterdam hen niet had weten op te vangen. In het streven naar aanpassing noem de hij de volgende programmapunten: aantrekken van jongere armmeesters voor de vervulling van vacatures, opne ming van dames in armbesturen, het betrekken van meer intellectuelen in het werk en tenslotte het overhevelen van bedragen naar de kas van het deke naal verband om er in „noodgebieden" mee te kunnen bijspringen. Een armbestuur uit Voorschoten bracht het plan naar voren, een diocesaan so ciaal charitatief fonds voor de nieuwe bevolkingscentra te stichten. Het wilde er metten al 2.000 gulden in storten. Dit voorstel werd met veel geestdrift ont vangen, maar mgr. Jansen onthulde, dat een armbestuur uit Voorhout de Voorschotenaren een slag voor waren geweest. Het had eveneens 2.000 gulden beschikbaar gesteld voor het diocesaan verband. Tal van vragen betroffen effecten van de verhouding tot overheidsorganen. Een der interessantste was die over het (eventuele) verschoningsrecht van de armmeester. Moet hij zwijgen, als de overheid van het getuigenis vraagt en hem, als hij zwijgt, tot gijzeling be dreigt? Rector Ten Have had dit probleem bestudeerd. Hij wees op een uitspraak van het Haagse Hof in 1949, toen twee gereformeerde ouderlingen zich als ker kelijke ambtsdragers op het verscho ningsrecht beriepen. Dit werd toen aan vaard. De kwestie is nu, of de functie van armmeester ook wordt gezien als een kerkelijk ambt. Een andere vraag had betrekking op het al dan niet aanvaarden door de ge meentelijke dienst van Sociale Zaken van een rapport over noodlijdendheid, uitgebracht door een parochiële sociale werkster. Die mogelijkheid bestaat, aldus werd geantwoord, maar men wachte er zich wel voor, de sociale werkster te maken tot een raporterend verlengstuk van genoemde dienst. Haar eigenlijke werk zou erdoor in het gedrang kunnen komen. De nieuwe situatie leidde tot de vraag: wat is een goedgesitueerd armbestuur en hoe groot mag zjjn financiële reserve zijn Antwoord: het armbestuur is goed gesi tueerd als het doet wat zijn taak is en dan nog voldoende reserve overhoudt. Voldoende is die reserve, wanneer zij tweemaal zo groot is als de jaaruitga- ven. Voor nieuwe parochies was de vraag interessant: kan men zich hier bepalen tot het oprichten van alleen maar een Parochieel Centrum, dat tevens de taak van armbestuur vervult? Begrijpelijk werd geacht dat men hier en daar wil experimenteren, maar gaandeweg moet men er toch toe komen, langs de be proefde wegen verder te gaan. Met an dere woorden: op den duur zal een arm bestuur nodig blijken. DEN HAAG, 12 maart, Naar de PTT meedeelt, :.al in de loop van de maand mei met de automatisering van het te lefoonverkeer met België en West-Duits- land worden begonnen, voorlopig uit Amsterdam, Rotterdam en Den Haag. ZEIST, 12 maart Het congres van de Sociale Interacademiale op Woud- schoten is uitstekend geslaagd. In een slotwoord gaf mevr. dra. R. W. Boes- jes-Hommes, gedurende deze dagen algemeen discussieleidster, te kennen, dat de thematiek van de discussies, die zich in de loop van het congres hebben voorgedaan, zich zoals ver wacht mocht worden in een gezelschap van zo uiteenlopende studierichtingen verschoven heeft naar een diepgaand dispuut over de posities van de socia le wetenschappen ten opzichte van el kaar, waarbq het eigenlijke congres- onderwerp nog slechts als aanleiding diende. De Praeses van het Dagelijks Bestuur der Sociale Interacademiale, de heer H. van Stiphout, voegde hier aan in zijn afscheidsspeech toe, dat dit moeilijk betreurd kan worden, aange zien ten eerste juist deze interdiscipli naire confrontatie als een van de voor naamste doelstellingen van het con gres moet worden beschouwd, en ten tweede niettemin de begrippen „isola tie" en „communicatie" op een vrucht bare behandeling kunnen terugzien. Hun zeer algemene karakter gaven de sociaal-psychologen, sociologen en so ciaal-geografen in spé op constructie ve wijze de gelegenheid kennis te ma ken met eikaars benaderingswijzen van dergelijke problemen. Op de ochtend van de laatste dag luisterde het congres naar een lezing van de sociaal-pschycholoog dr. J. Ex te Nijmegen. Na een algemeen-theore tische bepaling van het specifieke so ciaal-psychologische object, wijdde spreker met behulp van lichtbeelden uit over een nog lopend solo-onderzoek onder veertig gezinnen van Indische Nederlanders. De bedoeling van dit onderzoek is na te gaan hoe deze immi granten in de loop van de eerste drie jaren hun verblijf in het nieuwe vader land ervaren, beleven en waarderen, hetgeen in feite een bestudering be tekent van de overgang van het aan vankelijke isolement van deze mensen naar bestaande communicatievormen. Daartoe zijn deze mensen verzocht zich tot viermaal toe aan interviews te onderwerpen, de eerste keer drie maanden na hun aankomst in Neder land, daarop een keer na een jaar, vervolgens een keer na twee jaren (de ze fase is thans aan de gang) en ten slotte een keer na drie jaren. In de interviews wordt in hoofdzaak ge vraagd naar een waardering van soci ale milieufacetten, zoals gastvrijheid, manier van doen van de kinderen, op treden van winkelpersoneel enz.; voor namelijk in vergelijking met de waar dering van overeenkomstige milieufa cetten in het land van herkomst. Hoe meer deze evaluaties van elkaar ver schillen, zo betoogde dr. Ex, hoe moei lijker de adaptatie van deze immigran ten aan de Nederlandse leefwijze. Hoewel aan dit zowel methodisch als inhoudelijk zeer beperkte onder zoek zeker geen algemeen-geldende conclusies kunnen worden ontleend, wijst het totnogtoe verworven beeld erop, dat de betrokken Indische Ne derlanders zich in Nederland niet thuis voelen. Gunstig is evenwel dat het gevoel van gemis aan contact met eigen mensen zoals dit vroeger bestond, langzamerhand verkeert in een gevoel van gemis aan contact met de inheemse Nederlanders. Dit is gunstig, dat de behoefte aan iets er de eerste voorwaarde van is dat men bevredigd kan worden, en de in tegratie van deze Indische Nederlan ders zal moeilijk bevorderd kunnen worden, wanneer onder hen geen ver langen daartoe bestaat. De inleiding van de sociale geograaf, drs. G. J. van den Berg, in de middag uren over het onderwerp „Situatie: spanning tussen „hier en gunder" deed veel stof opwaaien en een levendige discussie ontstaan. Op de tweede dag is naast theoreti sche beschouwingen over het congres thema „Isolatie en Communicatie", ruime aandacht besteed aan de reali teit. Twee facultatieve excursies naar de ontwikkelingsgebieden van de Kom- fronden in de omgeving van Tiel en altbommel waren daartoe In het pro gramma opgenomen. „Wij zijn op het gebied van de stads- sociologie nog nergens," zo sprak prof dr. E. J. Leemans als zijn oordeel uit tijdens zijn referaat, dat hij in de avond uren hield over enige sociologisch be perkende factoren rond isolatie en com municatie, waargenomen in een grote stad. Spreker achtte enerzijds de pro blematiek van de grote stad nog f'?! boven de sociografie uitgekomen, wijl anderzijds het stedelijke corn®'*, catiesysteem nog steeds wordt hen®1 tot interindividuele contacten, hetgfr een kwestie van sociale psychologe Uitgaande van de omschrijving Communicatie als ontmoeting 79» mensen in een zinvolle interactie, gf" prof. Leemans in een strikt abstract betoog, enige richtlijnen aan volgen» welke de sociologie zich van een eig?" plaats tussen genoemde benaderingswij- zen zal kunnen verzekeren. DEN HAAG, 12 maart Na het staatsbezoek van de president van P®v zijn tussen het koninklijk paar en Pre,si' dent Prado telegrammen gewissel"; Het telegram van de president luid"®; „Aan Hare Majesteit Koningin Julian»* Het zij mijn vrouw en mij vergund Uk, Majesteit, Zijne Koninklijke Hoogh®' Prins Bernhard en de Koninklijke Is milie onze diepste dank te betuig®" voor de grote gastvrijheid, voor buitengewone en hoogst persoonW* attenties, die u ons hebt bewezen gejjHj rende de dagen die wij in uw heerlu. land mochten doorbrengen, onderscn®' dingen die wij in ons hart zullen beW» ren als hoogste getuigenis van ons dankbaarheid. President Prado". Het koninklijk paar heeft hierop gj, antwoord: „Zijne Excellentie de Pr®®fl dent van Peru. Wij zijn zeer getroft® door uw uiterst vriendelijk telegrajw Wij zullen de mooiste herinneringen D® waren aan uw bezoek, dat de basis v°° de betrekkingen tussen onze beide la*j den nog hechter zal maken. Ontvang onze beste wensen voor uzelf, mevrou Prado en de nobele Peruviaanse bev° king. Juliana, Bernhard". De minister wijst er op, dat de huur' verschillen wel als de voornaamste o staansgrond voor de gemeenteclass" catie aangemerkt kunnen worden. Deze huurverschillen nu zijn zeer reëel en hebben momenteel niet de tendens te nemen. Hoewel een afschaffing va de classificatie dus niet in 's mmistei bedoeling ligt, acht hij een zekere ver mindering van de huidige verschillen zeker niet uitgesloten. Aan deze ver* mindering zijn uiteraard loonpolitiek aspecten verbonden, waarover de Stig ting van de Arbeid nog een rapport Lt uitbrengen. Intussen is al bepaald, „eti men voorzichtig kan beginnen met m vermindering van de gemeenteklas5 verschillen. BONN, 14 mrt. De Bondsdag he® t bij handopsteken in eerste lezing - „groene plan" van de hondsreger voor 1960 goedgekeurd. Het „groe plan" voor hulp aan de landbouw vo ziet in de uitgave van 1,471 miljard D hetgeen 130 miljoen Dm meer is da in het afgelopen jaar werd uitgegeve»; De woordvoerders van de soc>?*L democratische oppositie hebben jg tegen de ondersteuningspolitiek v'an,"r regering uitgesproken, in het btjzonö<t waar het meststoffen en melk betr®l en zij hebben verhoging geëist van 0 kredieten voor de structurele hert'01 ming van de Westduitse landbouw. KOM J0NÖEN6..A 1 ,T— MAAR 6EEN VENOM DE KJ I MESSEN, BEöCE- HOEK MOET EVEN \PEN... ALLEEN FUNK PAK IWlNK AFTUI- rammelVgen. EBBEN. WT

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 2