Karei Doormanschuldig aan overvaring Museum-DREESMANN te kijk bij Fred. Muller Geruchtmakend proces in V.S. vastgelopen Boodschap van Episcopaat PAUL VLAANDEREN f/e* vM de vermiste tweelinó Ernstig verzuim van wacht- officier vastgesteld Schaderegeling Frans Elza" voor Volgende week begint veiling Vele speculaties over aankopen door gemeente Stemmen van juryleden staakten Restauratie van het Prinsenhof Over structuur van organisaties Noodgebouw bij K.R.O.-studio Ai het nieuws op watersport gebied Dader krijgt zes jaar Hof bevestigt straf tegen toneelspeler Over twee maanden vrij Uitloting premielening Rotterdam 1952 II f SO.000 op nr. 173.485 UITSPRAAK MARINERAAD CoïïlTïlandant treft blaam geen Haagse moordzaak Blonde Marie DINSDAG 15 MAART I960 PAGINA 2 lli&w mp-?" 0AM met gestabiliseerd ioopvlak VOLMAAKTE VEILIGHEID VEEL MEER KILOMETERS BUITENGEWOON SOEPEL Nederlandse De Nederlandse Kwaliteitsband gefabriceerd te 's-Hertogenbosch ^ir^öëürrcRuggTr- 1 JLsla 'M Z'JN speup- WSEiiikPGEN dicht? Dodelijk ongeluk veroor zaakt A. W. Verlegh Formitrolformidabel voorkomt keelaandoeningen en griep! watersport-tentoonstelling RAI-GEBQUW AMSTERDAM 37 Na van de eerste schrik te zijn bekomen bij de ontdekking, dat Axe verdwenen is, leeft Eric's hoop weer op. Dan zou hij dus nog leven en erin geslaagd moeten zijn weg te komen. Hij zoekt, voor zover de duisternis het toelaat, naar sporen en zijn onrust keert terug, als hij ontdekt, dat het korte stugge steppengras door vele voetstappen is platgetrapt. Duidelijk kan hij het helaas niet onderscheiden, maar het staat nu wel vast, dat hier een groep mensen geweest is, die Axe dood of levend hebben meegenomen. Waar heen? „Ach laat ons nu toch opschieten", smeekt het meisje, „Ge beseft geloof ik niet, hoe gevaarlijk het hier op de vlakte is. Aan de kust liggen de schepen van Wigberth. Nu wij de paarden hebben kunnen wij gemakkelijk vóór hem daar zijn en over zee naar mijn broer Vortigern gaan om hem te waarschuwen voor het gevaar dat Brittannië bedreigt. En hij zal zeker naar mij willen luisteren". De Noorman knikt afwezig en staart over het donkere landschap. Dan verstijft hij eensklaps; over een verre heuveltop beweegt iets, een dichte drom Pictenruiters. „Bij Thor", stoot de Noorman uit, „Ze komen geloof ik recht hier naar toe". -v een produkt van Dr. A. Wander A.G. - Bern automobilisten leggen hun veiligheid in vertrouwde handen 'iwKwiwW'K'I'i INEEN STEE6 IN SOHO, Kfd'JGr PAUL WLAPNOe- EEN HErGROOTSTE PM SLAAG VAN Z'JN CARP/ERE. AMSTERDAM, 14 maart Het ge rechtshot heeft de straf van één jaar met aftrek van voorarrest, die de rech- bank een 42-jarige Haagse toneelspe ler-regisseur wegens het veroorzaken van een dodelijk ongeluk, terwijl hij onder invloed van sterke drank ver keerde, had opgelegd, bevestigd. Voor de rechtbank had de officier drie jaar geëist. Veertien dagen gele den requireerde de procureur-generaal twee jaar gevangenisstraf. Dat de straf ondanks de ernst van dit verkeersonge luk is bevestigd (en dus tot één jaar met aftrek beperkt is gebleven), dankt de verdachte volgens een mededeling van de president aan zijn houding sinds het ongeluk, die het hof zeer waardeert. Daarentegen heeft het hof de bijko mende maatregel ontzetting uit de rij bevoegdheid voor de tijd van drie jaar) verhoogd tot vier jaar. De uitspraak houdt in, dat de acteur over ruim twee maanden zijn vrijheid zal herkrijgen, aangezien hij zich sinds het ongeluk, dat 26 mei van het vorig jaar onder Aaalsmeer geschiedde, in voorarrest bevindt. Ik hoop, dat u daarna weer snel uw functie zult kunnen opnemen", wenste de president, rar. C. H. Beekhuis, hem toe. Op de bewuste dag reed verdachte op de Kudelstaartseweg in Aalsmeer met zijn auto geheel op de linkerweg helft en kwam daardoor in botsing met een hem tegemoetkomende wielrijd- ster, de 40-jarige mevrouw H. M. v 't Schip-van der Laan, moeder van vier kinderen, die door de botsing op slag werd gedood. ROTTERDAM, 14 maart Bij de van morgen gehouden uitloting van 500 obli gaties van de 2V2 pet, premielening Rotter dam 1952 II der gemeente Rotterdam, groot f 10 miljoen, is de premie van f 50.000 ge vallen op obligatienummer 173.485. De obli gaties nummer 178.974 en nummer 196.746 werden aflosbaar gesteld met f 10.000, ter wijl een premie van f 1000.— werd toege kend aan de volgende obligaties: nummer 193.390, nummer 199.377, nummer 184.246, nummer 181.836, nummer 112.029, nummer 101.450, nummer 144.278, nummer 170.048, nummer 180.056 en nummer 190.063. Met een premie van f 500.— zijn aflosbaar de obli gaties met nummer 169.988, nummer 100.610, nummer 150.047, nummer 162.093 en nummer 185.633. De overige 482 nummers zijn aflos baar met f 150.ieder. De uitgelote obli gaties zijn per 1 juni 1960 aflosbaar gestald. (Van onze verslaggever) DEN HAAG, 14 maart. De mari- neraad heeft zich vanmiddag uitge sproken over de aanvaring tussen het vliegkampschip Hr. Ms. Karei Door man en de Belgische viskotter Frans Elza 25 september jl. in de Duit- te Bocht. Bjj deze trieste scheepsramp, die aan de vijf opvarenden van het scheepje uit Oostende het leven kostte, heeft de commandant van de Doorman, kapitein ter zee J. G. Stegeman, vol gens de raad geen enkele schuld. De oorzaak van dit noodlottige ongeval moet volgens hem worden gezocht in de ernstige verzuimen waaraan de offi cier van de wacht in de bewuste nacht, luitenant ter zee eerste klasse E. Liong Bie Thung, zich schuldig maakte. Het voornaamste verzuim van deze marine-officier was volgens de raad het nalaten van een zorgvuldig kom paspeiling van de Frans Elza, die hij volgens zijn eigen verklaring had waar genomen. Had hij zulks wel gedaan, dan was hij ongetwijfeld tot de conclu sie gekomen dat er groot gevaar voor aanvaring was geweest. Hij had moe ten bedenken met een vissersscheepje te maken hebben, een vissersscheep je dat volgens de regels van het navi geren extra aandacht vereist. Voorts 'verzuimde hij aan de commandocen trale opdracht te geven de radaraf stand tot de Belgische viskotter te be- paln. De koersen van het vliegkamp schip en die van het vaartuig, dat de beide witte lichten voerde welk schip later de Frans Elza bleek te zijn'waren dus kennelijk converge rend, aldus de raad. De officier van de wacht heeft in het voorlopige on derzoek verklaard dat hij zeker uit- wijkruimte had. Op het tijdstip der aanvaring was hij nog op een öwars- afstand, naar 's raads berekening, van ca. duizend yards. Overeenkomstig het voorgeschrevene in de bepalingen ter voorkoming van aanvaringen op zee en het ordeboek van de commandant van Hr. Ms. Karei Doorman moest tij dig en ruim worden uitgeweken, het geen niet is geschied. Hfl heeft eveneens ten onrechte na gelaten, aldus de raad, te omstreeks 0.3T uur, op welk tijdstip de beide vaar tuigen, ook volgens de officier van de wacht, in eikaars zicht waren, de koers wijziging naar bakboord kenbaar te maken met het voorgeschreven sein van de fluit. De raad acht het geens zins uitgesloten, dat men aan boord van de Frans Elza in het onzekere heeft verkeerd omtrent de koers, die het vliegkampschip zou volgen. Het be doelde sein zou de Frans Elza daar omtrent zekerheid hebben verschaft en men had aan boord van het vaartuig dan daarmee rekening kunnen houden. Tenslotte is de raad van oordeel dat de officier van de wacht ten onrechte heeft verzuimd op het tijdstip, waarop het gevaar voor de aanvaring zeer ern stig werd, hetgeen te 0.40 uur het ge val was toen de rode sector van het carnavalslicht van de Frans Elza werd waargenomen, volle kracht achteruit te laten slaan. De officier van de wacht verklaarde destijds dit niet te hebben gedaan omdat hij bang was voor de schepen achter zich. De raad achtte deze vrees echter niet gerecht vaardigd, daar de officier van de wacht radiotelefonisch of door optische sein- middelen en door geluidssignalen de volgschepen achter zich had kunnen la ten waarschuwen. „Frans Elza" niets aan te rekenen Wat de Frans Elza betreft: de raad is van oordeel dat het voor dit DEN HAAG, 15 maart Nu het open baar onderzoek door de marineraad heeft geresulteerd in de uitspraak, dat fouten aan de zijde van de koninklijke marine de oorzaak zijn geweest van de aanvaring op 25 september 1959, tussen het vliegkampschip „Karei Doorman" en het Belgische vissersvaartuig „Frans Elza", zal de staatssecretaris van De fensie in contact treden met de reder en de nabestaanden van de bemanning van het overvaren Belgische vaartuig, teneinde tot een voor alle partijen be vredigende oplossing te komen. Dit heeft de marine-voorlichtingsdienst me degedeeld. iiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiniiuiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiin vaartuig geoorloofd was in de ge veegde vaargeul te vissen en dat er geen sprake is geweest van versper ring van het vaarwater. De raad heeft niet met zekerheid kunnen vast stellen welk karakter de op het laat ste ogenblik voor de aanvaring uitge voerde koerswijziging van de Frans Elza heeft gehad. De raad is van oor deel dat deze koerswijziging, welk karakter zij ook moge hebben gehad, de Frans Elza niet is aan te rekenen. De commandant van de Karei Door man treft naar 's raads oordeel geen verwijt. Hij was zelfs sinds ongeveer twee maanden met het commando van het vliegkampschip belast en had van zijn voorganger doorgekregen dat aan luitenant ter zee Thung de zeewacht onder alle omstandigheden kon worden toevertrouwd, dat hi) reeds één jaar aan boord van de Doorman diende en vele zogenaamde donkere wachten had gedaan. De raad acht de door de com mandant na de aanvaring genomen maatregelen juist. Het telegram aan Nordeich Radio had uitsluitend ten doel de scheepvaart te doen inlichten om trent de aanvaring, opdat in de nabij heid varende schepen eveneens konden uitkijken naar mogelijke drenkelingen. Het smaldeel was van alle benodigde reddingsmiddelen voorzien; er was een helikopter ter beschikking. De com mandant heeft van deze middelen een juist gebruik gemaakt. (Advertentie) LOS ANGELES, 14 maart (Reuter- UPI) In Los Angeles is een opzien barend proces tegen een 42-jarige chi rurg, dr. Bernr -" Finch en zijn 23-ja- rige vriendin Carole Tregoff, beschul digd van samenzwering om de echtge note van dr. Finch te vermoorden, vastgelopen. De jury, die uit zeven man nen en vijf vrou 3n bestond, is er na acht dagen beraadslagen niet in ge slaagd tot een uitspraak te komen. Het hoge gerechtshof van Californië zal nu de datum voor een nieuw proces moe ten vaststellen. Dr. Finch heeft verklaard dat zijn vrouw om het leven is gekomen bij een worsteling in hun woning in Los Angeles. Zijn vrouw, met wie hij „een bestand" had gesloten voor hij een verhouding aanknoopte met mej. Tre goff, had hem tijdens een ruzie met een revolver gedreigd. Tijdens een worsteling die ontstond toen hij haar het vuurwapen wilde afnemen, zou het dodelijke schot zijn afgegaan. De open bare aanklager uitte de beschuldiging dat dr. Finch zijn vrouw in de rug had doodgeschoten toen zij probeerde te vluchten. Mej. Tregoff heeft getuigd dat zij van de worsteling om de revol ver getuige is geweest, doch dat zij verschrikt was weggerend voor het schot werd elost. Volgens de openbare aanklager had den de dokter en zijn vriendin mevr. Finch willer. vermoorden, teneinde te kunnen trouwen zonder dat aan mevr. Finch alimentatie zou moeten worden betaald. Als getuige charge is een zekere Jack Cody, een figuur uit de onderwereld, gehoord, die verklaarde dat de dokter i juffrouw Tregoff hem hadden gevraagd mevr. Finch dood te schieten. Dr. Finch voerde echter aan dat hij Cody had gehuurd omdat hij hoopte zijn echtgenote op indiscreties te kunnen betrappen die bij een echt- scheidmgspiocedure gebruikt zouden kunnen worden. De jury, heeft geen beslissing kun nen nemen over de vraag of dr. Finch zijn vrouw heeft vermoord en of zijn vriendin medeplichtige was, dan wel of het meisje de moord heeft gepleegd en de arts haar medeplichtige was. Bij tientallen stemmingen heeft de ju ry geen beslissing kunnen nemen: de stemmen staakten. De eerste aak van de justitie en de verdedigers is thans een nieuwe jury amen te stellen. Aangezien van jury leden wordt geëist dat zij vrijwel niets over de zaak in behandeling weten, en zeker geen mening erover hebben, wordt dit bijzonder moeilijk: sinds het proces op 8 deoember vorig jaar be gon is er uitgebreide ruchtbaarheid aan gegeven. BREDA, 15 maart De heer A. W. Verlegh, wiens stoffelijk overschot gis teren tezamen met de auto, waarin hij verongelukte, werd opgehaald uit het viswater De Kuil bij Prinsenbeek, is om het leven gekomen door een hart verlamming. De begrafenis van de voetbalkenner is bepaald op donderd; g. UTRECHT, 14 maart (A.N.P.) Kar dinaal Alfrink, aartsbisschop van Utrecht, heeft vanochtend aan de besturen van de katholieke sociale organisaties in Nederland een bijzondere audiëntie ver- 1 end. Tijdens deze audiëntie heeft kardinaal Alfrink een boodschap tot de vertegen woordigers van deze organisaties ge richt, waarin hij de mening kenbaar maakte van de rooms-katholieke bis schoppen over de kwestie der bedrijfs- bonden, van een of meer vakcentralen, van de verhouding vak- en standsorga nisaties en de modernisering van de structuur van katholieke maatschappe lijke organisaties. De kwestie van de bedrijfsbonden en in verband daarmede ook het vraagstuk van een of meer vakcentralen is jaren lang een studie-objekt geweest van diverse organisaties in de bisschoppe lijke commissie Beaufort. Aan de rooms- katholieke bisschoppen is meermaler de vraag gesteld, over dit vraagstuk een uitspraak te doen. De audiëntie droeg egn strikt beslo ten karakter. Nadat de kardinaal de boodschap had voorgelezen werd. deze: gebundeld in tienvoud persoonlijk aan de voorzitters van de organisaties uit gereikt. Eerst woensdag aanstaande mag deze boodschap van het r.k. episcopaat voor publikatie worden vrijgegeven. AMSTERDAM, 14 maart Om tien uur vanmorgen heeft de eerbiedwaar- dige „Galerie Frederik Muller Cie" aan de Nieuwe Doelenstraat de deur van haar statig herenhuis geopend voor de eerste der zes kijkdagen, vooraf gaande aan een der meest opzienbaren de kunstveilingen van de laatste jaren. Kunstminnaars en kopers uit binnen- en buitenland waren al vroeg _bjj de hand om de collectie zorgvuldig aan de tand te voelen: een werk dat dagen zal vragen en dat alleen nog mogelU i is in het eerste deel van de week, als de deur van de Galerie zich alleen nog opent voor genodigden. Met vergrootglazen werden minus cule porseleinen voorwerpen, zilver en schilderijen gedetailleerd onderzocht. Het oog van de kenner is vrij van ro mantische verblinding. De commentaren waren soms niet mals, want de goede gewoonte wil dat men vóór een velling alleen maar de tekorten van een kunst werk signaleert. Het grillige voorjaarslicht speelde, weerkaatst in het water van de Amstel via de „Venetian Blinds", tintelend op de plafonds. Af en toe pinkelde het speelwerk van een der talrijke uurwer ken. Men kon zich, met enige fantasie, wanen in de zaken van het Amsterdams Historisch Museum, zo smaakvol waren de voorwerpen opgesteld. Fantasie he laas, want volgende week dinsdag be gint de veiling. Er is niets voorverkocht. Evenmin is er een peil te trekken op de belang stelling uit het buitenland. De veiling meester hult zich, uiteraard, in stilzwij gen. Een deel van de kunstvoorwerpen ontleent zijn belang vooral aan de ver bondenheid met Amsterdam. Vuur schermen met een afbeelding van de Dam, het model van het beurtschip op Gorcum, porselein met stadsgezichten, zilveren troffels gebruikt bij het leg gen van de eerste steen voor Amster damse gebouwen, snuifdozen met afbeeldingen van actuele gebeurtenis nissen uit vroeger eeuwen, enz. Deze zullen waarschijnlijk wel bij Amster damse verzamelaars komen. Minder vanzelfsprekend is dat bij de talrijke schilderijen met stadsgezichten. Zij ontlenen hun waarde niet alleen aan de afbeelding, maar ook aan de zeer kunstzinnige verbeelding door be faamde kunstenaars uit de zeventien de eeuw. Men ziet er werk van Ruys- dael, Van der Neer,de Witte, Storck, Nooms, Beerstraten, Berckheyde, Ouwa- ter, Enkels, Ten Compe, Breitner, Is raël (Isaac) en Van Gogh, om de be langrijkste te noemen. Er tekeningen en etsen van Rembrandt, schilderijen van Pieter de Hooch en Jan Steen. De ze zijn overal ter wereld in trek. Even zeer geldt dit voor het zilver van Lut- ma en de Vianens, de klokken en een deel van de meubels en het porselein. Wat zal de gemeente Amsterdam doen? Deze vraag hoorde men telkens weer stellen. Zonder twijfel zal Am sterdam zich niet onbetuigd laten bij de veiling, maar over de keuze eft de be dragen heeft rnëri zich, wijselijk, niet uitgelaten. Er zijn talrijke kapers op de kust. De grote en kleine musea heb ben hun keuze bepaald en de hande laars hebben hun commissies. Men spreekt over een comité, gevormd uit vooraanstaande burgers, dat een po ging heeft ondernomen om bij bedrij- Advertentie) Formitrol tabletten op basis van formaldehyd werken sterk antiseptisch en desinfecterend! van geld in te zamelen om de belang rijkste voorwerpen veilig te stellen voor de stad. Het is onbekend wat deze actie heeft opgebracht. Evenmin is be vestiging te krijgen van een gerucht, dat de gemeente Amsterdam niet méér voor aankoop beschikbaar wilde stel len dan het bedrag, dat door het co mité bijeen zou zijn gebracht. Zeker is dat de beroemde veilingza len van Muller, die meer kostbaarhe den gezien hebben dan welke veiling zaal in Nederland ook, voor het eerst sinds lange tijd weer een verzameling tonen, die het niveau van de grote ja ren weerspiegelt. Helaas is er nauwe lijks kans dat zich dat ooit weer zal herhalen. Collecties opbouwen als de heer Dreesmann nog was vergund, be hoort nu vrijwel tot de onmogelijkhe den. Juist om die reden wachten de tal rijke Amsterdamse kunstminnaars met ingehouden adem wat er de komende week gaat gebeuren. 7. ,1, zoals de laatste tijd gebruikelijk schijnt, even een kunst handelaar uit Londen komen overvlie gen om de topwerken weg te kopen of zal men in staat zijn de unieke voor werpen veilig te stellen. Kunnen alle kunstwerken de toets van de scherpste critiek doorstaan of is het waar, wat de wethouder voor kunstzaken, mr. de Roos, heeft gezegd, dat de collectie Dreesmann weinig kunst voorwerpen bevat, die ook al niet in het depót van het Stedelijk Museum te vinden zijn? De veiling va de komende week zal het leren! HILVERSUM, 14 maart Het uitblij ven van vergunning voor de zo nood zakelijke uitbreiding van gebouwen van de Katholieke Radio-Omroep heeft ge leid tot het treffen van enkele dringen de noodmaatregelen. Niet slechts zijn en kele aangekochte nevengebouwen, be doeld voor de sloop, in tijdelijk gebruik genomen, maar ook is men overgegaan tot vestiging van een houten noodge bouw achter de villa „Johanna" aan de overkant van de studio aan de Em- mastraat. Dat geschiedt ten behoeve van de televisie-sectie, die al sinds lan gere tijd uit haar behuizing is gegroeid. Men zal zich herinneren, dat de t.v. van de K.R.O. aanvankelijk was onder gebracht in een van de in eigendom zijn de villa's aan de Wernerlaan, maar dat al spoedig door de uitbreiding van de staf moest worden uitgezien naar een veel grotere ruimte. Ook die is nu on voldoende geworden. Het t.v-noodgebouw is in de tuin na bij het Achterom in hout opgetrokken en sluit aan bij de achteruitgang van villa Johanna". De, t.v,-diensten zullen binnenkort Jn dë vergrote ruimten wor den ondergebracht, in afwachting van het gereedkomen van de definitieve böuw, op de hoek van de Emmastraat en de Koningsstraat. Zoals gezegd, is de bouwvergunning vanwege de overheid nog niet verleend en het ziet er naar uit, dat die vergunning nog wel evefl op zich kan laten wachten. Intussen lig gen uitvoerige bouwplannen gereed, welker verwezenlijking tevens een gro te verfraaiing van het stadsbeeld zoü kunnen geven en tevens door afbraak van oude gevels een noodzakelijke ver ruiming van de ingang van de Konings straat kunnen opleveren. AMSTERDAM, 14 maart De Ver. tot Behoud tot Natuurmonumenten in Nederland houdt zaterdag 19 maart in Krasnapolsky in Amsterdam haar jaar lijkse algemene ledenvergadering. In het jaarverslag zal o.m. aandacht worden geschonken aan de „windhan del" in recreatiegebieden, aan he^ landboed De Hamert, het behoud van landgoederen, planologische proble men en andere actuele onderwerpen. In mei hoopt men de restauratie van het Prinsenhoin DeLft klaar te hebben. De restauratie van de vleugel aan de Schoolstraat staat onder leiding van prof. N. Lansdorp. Een steenhouwer tijdens het afbikken van antieke tegels. 11 t/m 20 maart 1960 - entree f 2.- Geopend van 10-17 en van 19.30-21.30 u. Voordelige N.S.-dagretourkaart Incl. tram/bus en toegangsbewijs. AMSTERDAM, 4 maart Aan aan deelhouders van de Koninklijke Papier fabrieken van Van Gelder Zonen te Amsterdam zal worden voorgesteld, zo wel op de preferente als op de gewone aandelen over het boekjaar 1959 twaalf procent dividend uit te keren (over 1958 werd tien procent uitgekeerd). (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 15 maart De recht bank heeft vanmorgen de 27-jarige schil der die verdacht werd van maord op een publieke vrouw met de bijnaam „Blonde Marie" veroordeeld tot een ge vangenisstraf van zes jaar met aftrek en ter beschikkingstelling van de rege ring wegens doodslag en diefstal. De inbeslaggenomen gestolen juwelen en andere waardevolle voorwerpen worden teruggegeven aan een nagelaten be trekking van de vermoorde. De staaf lantaarn en het mes, die de schilder op de avond van de dertigste december 1958 bij zich droeg, zijn verbeurd ver klaard. Dé officier van justitie, mr. J. H. Kern- per, had 1 maart een gevangenisstraf van twaalf jaar met aftrek van voor arrest en terbeschikkingstelling van de regering geëist, omdat hij meende, dat de schilder „Blonde Marie" had ver moord met de bedoeling haar te bero ven. De rechtbank achtte dit laatste niet bewezen. (Advertentie) OKE, STOPPEN JONGE N6,\ DIE HEEFT GENOEG 1 GEHAD.... NU GAAN WE DE 8AA6 RAPPORT UJF> BRENGEN, ceuBBy

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 2