Als aarde ZES MILJARD mensen draagt Alle bodemschatten goed exploiteren Siberië graanschuur in 2000 „Santpoort" handhaaft zich niet in overgangsklasse Smit Scherpenhuisen De Haarlemse Beurs in het Krelagehuis Jeugdschaaktitels KWALITEITS- GEHAKT per pond 1.48 C.BOOYenZn. DINSDAG 15 MAART 1960 PAGINA 6 H 500 "400 -100 Onze aarde zal alle mensen kunnen voeden, die er zich in het jaar 2000 op zullen bevinden. Dit is de overtuiging van deskundigen, die zich niet al te zeer laten intimideren door de voorspellin. gen van pessimisten, voor wie een dreigend voedseltekort telkens weer aanleiding is, om op gevaren van een overbevolking te wijzen. Reeds nu, zeggen ze, is er tekort aan voedsel voor de 2.35 miljard bewoners onzer globe, lijden hele volken aan ondervoeding. Ze wijzen naar India, naar het Nabije Oosten, naar ettelijke andere onontwikkelde gebieden. Op het eerste gezicht zou men hun gelijk willen geven, vooral wanneer ze er aan herinneren, dat gezien de geboorte cijfers in het genoemde jaar 2000 de aarde zes miljard mensen zal moeten onderhouden. Maar er wordt reeds hard gewerkt, om de voed- seiproduktie op te voeren en tevens het wel vaartspeil op te voeren der onontwikkelde gebie den, die t.z.t. in staat moeten zijn, afnemers te worden van b.v. het Amerikaanse graan, hetwelk thans als onverkoopbaar wordt opgeslagen. Het is genoegzaam bekend, dat op instigatie en onder leiding van verschillende door de Verenigde Naties in het leven geroepen organisaties veel gedaan wordt, om in tal van landen de landbouw methoden te verbeteren, door irrigatie nieuwe landbouwgebieden te ontsluiten en door een methodische, chemische bemesting de thans wei nig opleverende gronden vruchtbaar te maken. We hebben hierop herhaaldelijk gewezen, o.a. ten aanzien van Ivan. Er wacht in dit verband de z.g. ryke volken der aarde een belangrijke en zware taak, nl. de arme volken bij te staan en welvarend te maken. Ook tea deze zijn reeds belangrijke initiatieven genomen. Ons land heeft, naar men weet, zijn aandeel in de hulp aan de onontwikkelde gebieden. We behoeven hierover niet uit te weiden. Interessanter achten we het, in deze kolommen eens de aandacht te vestigen op enkele feiten, waarvoor men de ogen niet moet sluiten en op andere, die alleszins reden tot optimisme geven. Wat de laatste betreft, we mogen ons gerust realiseren, dat de krachtsinspanning, welke de Sovjet-Unie ontplooit, teneinde de rijkdommen van het onmetelijke Siberië te exploiteren, van grote betekenis voor heel de wereld zal kunnen worden. We laten hier de gebruikte methoden ter zijde, zoals de slavenarbeid in zovele Siberische werkkampen, de wijze voorts, waarop tal van niet-Russische volken geprest worden, het grootste gedeelte van hun produktie aan de heersers in het Kremlin af te staan en in het algemeen het systeem van dwangarbeid, hetwelk in de collec tieve boerderijen wordt toegepast en waartegen overigens het verzet steeds groter wordt. Geen lofzang, maar... Oceaan van vrucht baar land Zuidpool en energie voorziening China, India, Rus land, U.S.A. De figuurtjes geven de grootte en de toe. neming der bevolking in de genoemde lan den aanDe cijfers links staan voor mil joenen. Deze aan .The New York Ti mes" ontleende, figu. ratieve grafiek loopt nog slechts tot 1975. In het jaar 2000 zal de aarde 6 miljard mensen dragen. Keerzijde der medaille De ijskorst van het Zuidpool gebied. Hieronder moeten zich rijke lagen van allerlei delfstoffen uitstrekken: kolen, ijzer, koper, mangaan etc. Slechts een tiende Observator Noordhollandse Schaakhond H. Bosscher, Santpoort kampioen hoofdklasse R.-K. INSTUIF Hans Velu spreekt over „Wereld communisme" SPECIALE AANBIEDINGEN Kalfsfricandeau lappen 2.^0 p.p. Voor RADIO, TELEVISIE EN GRAMMOFOONPLATEN Gen. Cronjéstr. 141 - Haarlem, tel. 52381 Jubilaris bij staats- vissershavenbedrijf Voor dat tikje extra charme,,» nieuwé charmante modellen voor elk figuur. CO RSETTEN - KOUSEN - LINGERIE De ontsluiting van Siberië, waar het noorden allengs een gematigder klimaat krijgt, de bevordering van de voedsel- produktie, ze kan van Sovjet-Rusland de graanleverancier maken, die het onder de tsaren zolang geweest is, een leve rancier, in staat veel grotere hoeveel heden te leveren, dan ooit o.a. uit Odessa naar de landen van West-Europa werden verscheept. Door Siberië kan Sovjet-Rus land leverancier van de halve wereld wor den, vooropgesteld dat de stijging van het welvaartspeil in de onontwikkelde gebie den gelijke tred houdt met de mate, waarin Sovjet-Rusland zal kunnen leve ren. Dit geldt uiteraard evenzeer voor tal van industriële produkten, want met de industrialisatie van Siberië is eveneens reeds een begin gemaakt. Zonder in een lofzang op de Sovjet- Russische prestaties te vervallen, waar van ten overvloede getuigd kan worden, dat ze die van de Westerse wereld niet overtreffen en er, integendeel, zelfs op aanzienlijke schaal door beïnvloed en opgevoerd worden, mogen we de aan dacht vragen voor de mogelijkheden, welke het openleggen van een territoir anderhalf maal zo groot als de Ver- Staten, voor heel de wereld biedt, waar bij we natuurlijk niet de ogen kunnen sluiten voor de machtspositie, welke Sov jet-Rusland er eventueel door zou kunnen verwerven, indien het Westen ten deze niet diligent blijft. Reeds eerder hebben we Siberië vergeleken met wat eens het Verre Westen voor de Verenigde Saten en een groot deel van de Westerse We reld was. Buitenlandse journalisten, die in staat werden gesteld, met een zekere mate van vrijheid Siberië te doorkruisen, zijn het er over eens, dat er een enorme omwen teling plaats vindt en er zich in zekere z n situaties herhalen, analoog aan diie, welke Indertijd de grote intocht en de vesti ging der banken in het Verre Wesien, op de prairies der Indianen kenmerkten. Ze hebben steden bezocht, die de dag te voren leken gebouwd en waar in de fabrieken mensen werkten, uit alle delen van Sovjet-Rusland afkomstig. Evenals het Wilde Westen vroeger was het telt nu miljoenensteden is Siberië uiterst dun bevolkt. Het maakt een twintigste gedeelte van de totale op pervlakte van de aarde uit, maar er wo nen slechts twintig miljoen mensen, nau welijks 1 procent der totale wereldbevol king. De sovjet-autoriteiten zijn er eerst toe overgegaan, dit enorme gebied in bepaalde gedeelten te splitsen, die elk voorbestemd zijn. hun eigen organisatie ter hand te nemen. Siberië omvat thans het z.g. Oeralgebied, West Siberië en Oost Siberië die onder rechtstreekse admini stratie van Moskou staan, alsmede de au tonome republieken der Boerjaten en der Jakoeten (zo genoemd naar de volks stammen, welke er oorspronkelijk woon den) en de Birodizjan, de autonome pro vincie van de Joodse volksrepubliek honderdduizenden Joden uit Rusland heen gevoerd werden. Teneinde de openlegging tot stand te brengen, zal Moskou van elke tien roe bel, waarover het beschikt, er vier voor het project Siberië bestemmen. Dit pro ject houdt het stichten van industrie centra in die dat van het Roergebied in grootte en produktievermogen moeten overtreffen. In tal van grote rivieren worden reeds stuwdammen aangelegd, ten be hoeve van de bouw van elektrische cen trales. Waar zich eens oerwouden uit strekten, verrijzen nu steden uit de grond, bevolkt met de vreemdsoortigste arbei ders. van Kalmukken tot Chinezen. Evenals in de Amerikaanse pionierstijd trekken allerlei onderzoekers en ook avon turiers door het land. Maar Moskou heeft er voor zorggedragen, dat het pionieren op wetenschappelijke wijze geschiedt en tal van ingenieurs en geleerden taken in de onontgonnen en vrijwel onbekende streken opgedragen Tegelijkertijd kweekt het als het ware kunstmatig en met groot psychologisch inzicht 'n pioniersklimaat. De mensen in Siberië zijn er van over tuigd, baanbrekend werk te verrichten, niet alleen voor Moedertje Rusland, maar voor heel de wereld. En volgens het be kende recept zijn ze overal de eersten en doen ze alles het eerst. De ontdek kers van Siberië uit de zeventiende en achttiende eeuw, voorts de mannen, door wie in de negentiende het land verkend en stevig onder Russisch gezag werd ge bracht, worden tot nationale helden ver heven en aan het tegenwoordige ge slacht ten voorbeeld gesteld. In Sovjet- Rusland zelf wordt op alle mogelijke wij zen mensenmateriaal voor „het beloofde" land geworven en de situatie in Siberië zo mooi mogelijk voorgesteld, terwijl daar veel minder de hand wordt gehou den aan de doctrinaire voorschriften van het oude communisme, zodat de men sen veel meer persoonlijke vrijheid wordt gelaten. „Een oceaan van vruchtbaar land" aldus noemde een Amerikaans journa list Siberië, nadat hij het in een Sovjet- Russisch straalvliegtuig in alle richtin gen overkruist en schier eindeloze, groe ne vlakten had aanschouwd, brede tra ge rivieren en woest kolkende stroomver snellingen, geweldige bossen en uitge strekte toendra's, die in weidegronden veranderd kunnen worden. De grootste moeilijkheid, waarvoor de Sovjet-autoriteiten staan is de boeren, de moejiks te bewegen. Rusland te verla ten en naar Siberië te emigreren. De naam heeft bij hen een slechte klank en ze zijn evenals alle boeren erg bodem- vast, blijven zelfs aan hun collectieve boerderijen hangen, ofschoon hun in Si berië eigen grond wordt toegezegd. Jonge lui, ook meisjes, trekken er evenwel bij duizenden, ja tienduizenden heen en in sommige steden kan men lange rijen voor de wervingsbureaus zien staan. Het zijn echter geen boeren in staat, de grond te bewerken en deze tot een topproduk- tie te brengen Ook geschoolde arbei ders en vooral technici zijn moeilijk te bewegen, hun goede en goed betaalde baantjesin het moederland op te ge ven Voor het bouwen van elektrische centrales, chemische fabrieken, het aan leggen van dijken, het aanleggen van mijnen zijn vakmensen nodig, bij tien duizenden. Het gebrek er aan vertraagt "t tempo, waarmede Siberië geïndustria liseerd wordt Journalisten, die Russisch konden lezen en verstaan, ervoeren in middels. hoezeer het enthousiasme der „Siberiërs" gestimuleerd wordt met val se berichtgeving. In de kranten van Ir- koetsk, een centrum voor de houtbewer kingsindustrie, lazen ze artikelen over een schrikbarende werkloosheid onder de Canadese houthakkers en in Chita een centrum voor de mijnindustrie, ver gastten de bladen hun lezers op de haren te berge doen rijzende verhalen over de nood onder de Amerikaanse mijn werkers Maar Novosibirsk is bezig, een grote stad te worden en er staat een wetenschappelijk centrum uitgerust met de nieuwste apparaten voo' experi menten op alle gebied. Dat is de waar heid Er is nog een ander gebied, dat in een niet al te verre toekomst veel belooft, zo niet in de eerste plaats voor de voed selvoorziening, dan toch voor de energie voorziening in het algemeen, welke uit eindelijk toch een belangrijke invloed op de voedselvoorziening zal uitoefenen. Men is bezig, de energiebronnen van 't zuid poolgebied aan te boren. De enorme voorraden steenkool, ijzer, koper etc. die in de bodem van Antarctica moeten sluimeren, zullen voorlopig nog niet aangeboord kunnen worden. Maar de Amerikanen hebben besloten aan de Mc. Murdo Sound, waar in het kader van het Internationale Geografische Jaar hun voornaamste basis werd aangelegd ten behoeve van het onderzoek van het zuidpoolgebied een zestal permanente elektrische centrales te bouwen. Die zul len in de eerste plaats dienen, om aan <je energiebehoeften van de diverse ba ses te voldoen waar elektriciteit steeds meer de olie zal moeten vervangen, waar van de aanvoer enorme bedragen vergt. Deze centrales zullen atoomenergie opleveren. Stuk voor stuk gaan ze drie miljoen dollar kosten en men rekent, ze het volgend jaar in werking te hebben. Dit ls uiteraard ee® begin. Dank zij de atoomenergie zal men dingen kunnen doen, welke thans nog niet mogelijk zijn j en op tal van plaatsen de dikke ys- korst kunnen doorbreken en de voor-1 waarden scheppen, om tot een economi sche exploitatie van b.v. uraniumlagen over te gaan, waaraan de bodem van Antarctica eveneens rijk moet zijn. Men overweegt de bouw van grote vracht vliegtuigen voor het vervoer, doch voor ziet er tevens een verwerking ter plaat se. Reeds nu worden de grondslagen ge legd voor een intens, internationaal luchtverkeer over Antarctica. Op een in oktober te Washington gehouden confe rentie hebben de Verenigde Staten, En geland, Argentinië en Sovjet-Rusland hierover van gedachten gewisseld, wat de Verenigde Staten betreft, er ZIJn in_ middels plannen uitgewerkt voor een grootte internationale vlieghaven in de Ross Zee, waar het ijs volgens nieuwe methoden ook des zomers intact kan worden gehouden, zodat er steeds vlieg verkeer mogelijk zal zijn. Ook hier zal een centrale voor atoomenergie ge bouwd worden. Nu echter een keerzijde van de me daille, waarover velen zich zullen verba zen. De experts, gedurende de laatste ja ren door de UNO naar de onontwikkel de gebieden in Azië en Zuid Amerika ge zonden. zijn tot de conclusie gekomen, dat gebrek aan energie en bereidheid tot hard werken de grootste hinder palen zijn voor de opheffing van het voedseltekort in die gebieden. In Bolivia verklaarden de Indianen, niet sterk ge noeg te zijn, om rijst en peulvruchten te verbouwen en in Indië bleek het zo goed als onmogelijk, de mensen op het platte land er van te overtuigen, dat schadelij ke insekten een groot gedeelte van de oogst opeten en dus bestreden moeten worden. Dat opeten is werkelijk 't geval Naar schatting consumeren de in- sekten in de tropische landen 'n hoeveel heid voedsel, waarmede 120 miljoen mensen gevoed zouden kunnen worden. De indolentie der zuidelijke volken ls een groter nadeel dan hun gemis aan moderne landbouwwerktuigen en hun onkundig aangaande efficiënte en de pro duktie opvoerende landbouwmethoden. Menigmaal leert de praktijk bovendien, dat ze spoedig zowel het een als het an der verwaarlozen en tot de toepassing ervan alleen door geweld gedreven zou den kunnen worden hetgeen natuurlijk de bedoeling niet kan zijn. Wellicht dat een zeer langdurige voorlichting hier verbetering zal kunnen brengen, maar mensen uit de praktijk betwijfelen het, er op wijzend, dat de geaardheid dier volken een heel andere is dan die van de blanke. Deze wordt door de honger tot grotere activiteit geprikkeld. Hij wil geen honger lijden. Tal van zuidelijke volken aanvaarden de honger als iets onvermijdelijks Er zijn nog andere oorzaken zo b.v. i n het genoemde Indië Daar zwerven naar schatting 200 mil joen koeien en ossen rond. Ze worden als heilig beschouwd, mogen niet geslacht worden en moeten door de bevolking ge voed worden. Terwijl miljoenen onder voed zijn, vreten de heilige koeien en os sen enorme hoeveelheden voedsel, waar mede andere dieren gevoed zouden kunnen worden, die dan weer de mensen tot voedsel zouden kunnen dienen. De heilige koeien worden niet eens aange wend voor de zuivelprodukten. Het bovenstaande houdt inmiddels niet in, dat de hulp aan de onontwikkelde gebieden nu maar zou moeten worden stopgezet. Maar dat de factor der indo lentie en overgave aan het „noodlot" een factor is. welke niet verwaarloosd mag worden, hierover zijn de deskundi- gen het eens. Ze zijn het er ook over eens, dat toeneming van de bevolking, althans in de Westerse landen, geen verarming en daling van de voedselpro- duktie ten gevolge heeft. Integendeel. De statistieken tonen aan, dat er in het Engeland van 1900 driemaal zoveel voed sel per persoon geconsumeerd kon wor den dan een eeuw daarvoor. Het was er en de mensen konden het zich veroorlo ven. Het zal zo blijven, zulks temeer, aangezien slechts een tiende van de to tale cultuurgrond van onze aarde be hoorlijk bewerkt wordt. We hebben hier enkele aspecten van een uiterst belangrijk vraagstuk gege ven, die onze lezers ongetwijfeld interes seren zullen. «Éi mmWHammmts X XX De schaakclub Santpoort is in de overgangsklasse van de Noordhollandse Schaakbond het kind van de rekening geworden. Na een aanvankelijk 5-5 ge lijk spel tegen de V.H.S.-reserves kre gen de schakers uit Santpoort als ge volg van een door V.H.S. aangetekend beroep alsnog een 5A-4 A nederlaag toebedeeld, waardoor de kans zich in de overgangsklasse via beslissingswed strijden te handhaven was verkeken. V.H.S. 2 handhaaft zich dus, evenals Zaandam 2 dat bij dit beroep zijde spon. Santpoort zal volgend seizoen in de eerste klasse moeten uitkomen. In de ze eerste klasse zal het dan ook Wee- nink uit Beverwijk of Caïssa uit Hoorn op haar pad vinden. Deze beide kam pioenen van de tweede klasse zijn na melijk in promotieduels gewikkeld waarvan de afgelopen week in Hoorn de eerste ontmoeting werd gespeeld. De krachten bleken aan elkaar gewaagd hetgeen dan ook in de 5-5 uitslag tot uitdrukking is gekomen. De tweede ontmoeting in Beverwijk zal nu de beslissing moeten brengen. Ongetwij feld staan de kansen voor de Bever wij kers hoog genoteerd. Bij de derde klassers staat Purmer- end 2 nu op de drempel van het kam pioenschap, een drempèl waarop in de vierde klasse C ook Santpoort 3 reeds een voet heeft gezet. Dit als gevolg van een duidelijke overwinning op con current Het Oosten 4. Het enige ge vaar schijnt nu nog te schuilen bij de reserves van de Haarlemse schaakclub BEVERWIJK, 14 maart In het Sta- tenhuis in Beverwijk zijn zaterdag de laatste partijen gespeeld in de wedstrijd om de Noordhollandse jeugdschaakti tels. In de hoofdklasse was het H. Bos scher uit Santpoort die beslag wist te leggen op de eerste plaats. Hij herhaalde hiermee zijn prestatie van 1958 toen hem eveneens het kampioenschap ten deel viel. De onttroonde titelhouder F. Vlugt uit Volendam verloor in de finale ver rassenderwijs al zijn partijen. Een club genoot van H. Bosscher, de Rolland-spe ler E. J. Petersma kwam op de tweede plaats, op de voet gevolgd door de kam pioen van 1957, de Haarlemmer D. G. Vonk. Van 18-23 april zal H. Bosscher mogen deelnemen aan de wedstrijden om de nationale jeugdschaaktitel die in Diêver worden gehouden. In de finale van de eerste klasse kwam H. Vlam uit Warmen, huizen als eerste door de finish. Dit re sultaat geeft het recht het volgend jaar mee te spelen in de hoofdklasse. De resultaten zijn: Machine 10 HOOFDKLASSE: E. J. Petersma—H. Bosscher A-A, F. VlugtE. J. Peters ma 0-1, D. G. VonkH. Bosscher 0-1, H. BosscherF. Vlugt 1-0, D. G. Vonk E. J. Petersma remise. EINDSTAND: 1. en kampioen H. Bosscher 2A punt, 2. E. J. Petersma 2 pnt.; 3. D. G. Vonk VA punt; 4. F. Vlugt 0 punten. EERSTE KLASSE: J. Lienos—H. Vlam 0-1, H. Vlam—J. Moltzer 1-0, J. Lienos R. v. d. Linden 1-0, R. v. d. Linden H. Vlam A-A, J. Moltzer—J. Lienos 0-1. EINDSTAND: H. Vlam IA punt, 2. J. Lienos 2 punten, 3. J. Moltzer 1 punt en 4. R. v. d. Linden A punt. Op 19 april wordt in het Statenhuis in Beverwijk de prijsuitreiking verricht in de pauze van de strijd om de jeugd- snelschaaktitel van Noord-Holland. K.S.C. Groot lijkt dat gevaar ectó* beslist niet meer. De uitslagen van de gespeelde ont moetingen zijn: OVERGANGSKLASSE: V.H.S. H— Santpoort 5 A-4 A (Santpoort degr.) Promotie naar de eerste klasse: Caissa Weenink 5-5 (G, v. d. WolffK. Slings 0-1, J. GroeneveltC. Koomen A-A, W. Hart—J. C. Muyen 1-0, W. Koomen N.N. 0-1, J. Wentzel—F. H. Piët 0-1» A. Buitink—S. Wortel 0-1, P. Langen- bergG. de Koter A-A, J. Sleutel G. Beekhoven 1-0, S. BosP. Hartog 1-0, Tj. de VriesJ. v. d. Does 1-0). DERDE KLASSE, afd. A: Schaakmat II—K.T.V. II 4A-5A, afd. B: Opposite IIPurmerend II 5-5, Purmerend II"' Castricum II 5-3 voorlopig. VIERDE KLASSE, afd. C: KSC Ö-" VVV IV 4 A-4 A voorlopig, VVV iV- HWP III 3-4 voorlopig, Santpoort III"" Het Oosten IV 5A-SA, Aalsmeer III"* KSC II 3-7. Enkele eindstanden zijn: OVERGANGSKLASSE: Het Ooste» 13, VW 11, Kijk Uit 7, Heemstede Pat Mat 5, VHS II 5, Zaandam II Santpoort 3. DERDE KLASSE, afd. A: VW III Schaaklust II 6, MSC II 6, KTV II 5' Schaakmat II 4, Aartswoud O. De competitie wordt deze week voort gezet. HAARLEM, 14 maart Voor de le den van de r.-k. Instuif in Haarlem- Noord spreekt mr. Hans Velu zondag 20 maart over „Het wereldcommunis me". Zondag 3 april is er een jonge renforum. Op deze avond is er ook een tentoonstelling van de Bouworde te be zichtigen en wordt er een film vertoond over de onderontwikkelde gebieden. Beide avonden worden gehouden in dn aula van het Mendelcollege aan de Orionweg en beginnen om acht uur. Zondag 27 maart (halfvasten) ls e* voor de leden een dansavond met muzi kale medewerking van „The Broadway players". Het seizoen wordt Tweede Paasdag gesloten met een luisterrijke dansavond, waaraan medewerken de „Down Town Jazzband" onder leiding van Roefie Hueting en de heer J. Mar tin, die het bal zal leiden. Alleen WOENSDAG m. zakje kruiden en zout Barrevoetestraat 17 Een vertrouwd adres met een betrouwbare service HAARLEM, 15 maart Er waren gisteren heel wat minder bloemen op de keuringstafels van het Krelagehuis verschenen dan we de laatste maan den gewend waren. Het einde van het broeiseizoen begint in zicht te komen en het zal wel niet zo heel lang meer duren, vooropgesteld natuurlijk dat het weer geen spaak in het wiel gaat ste ken, dat we weer de eerste vroeg ste bloemen van buiten kunnen ver wachten. Aardig was ditmaal de ver scheidenheid aan parkieten die door verschillende inzenders werd getoond. Zo bracht J. de Goede uit Breezand de mooi getinte parkiet uit de rose Pru nus. Uit hetzelfde dorp was P. v. Koo- ten verschenen met de half-parkiet Mer riment, roomwit met rode veertjes. De mooie rood en witte Est. Rynveld was aangevoerd door Gebr. Captein, even eens uit Breezand, die ook de gele langstelige tulp Bingham had opgesteld. G. P. Rood, Grootebroek, was aanwe zig met de mooie lichtrode parkie' Quo Vadis en tulp Pr. Rainier met een fraaie kersrode kleur. De fa. Hel mus, Sassenheim, bracht een donker rode sport van parkiet Red Champion ter tafel onder de naam Anna Magnani. Een andere sport van Red Champion, maar iets lichter van kleur dan Anna Magnani, was aangevoerd door E. Kooi, Vrouwbuurtstermolen (Fr.), die tevens aansprakelijk was voor een drietal sports uit White Sail, n.l. de bekende Beauty of Volendam en een rode én een karmijngetinte variëteit nog zonder naam. Een vaas met gemengde bloe men liet zien hoe gemakkelijk White Sd.il speelt" Uit Hillegom was P. Hopman Zn. gekomen met de rood en gele Mountbat- ten en de donkerpaarse Prince Charles, Jac. Tol, Sint Pancras, liet de gele Torero zien en de zeer lange lichtgele Jewel of Spring. Een andere gele tulp, de evt. Ornament, was van de fa. Mes kers uit Hillegom. Gebr. Faase, Noord- wijk, was aanwezig met de geel met rode fosteriana Rondo, maar de bloe men en de planten waren niet groot. T.t. Dihelius van N. Zandbergen Wz., Rijnsburg, heeft een wat vale lila kleur met lichte rand. Gebr. Eggink, Voor schoten, toonden een Oranje Sport van darw. Annie Laurie. Konijnenburg Mark, Noordwijk, brachten enkele exemplaren van hun fraaie tulpencollectie ten tonele en wel de rode Axel Munthe, Abbé Pierre en Cobaletta, de paarse Drottn. Alexan dria en de abrikooskleurige Jamaica. Peerless Pink werd gebracht, door H. Nieuwenhuis en J. Rijkelijkhuizen, bei den van Hillegom. Zwetsloot Zn., Sas. senheim, lieten de rood met gele tulp United Europe zien. De weinige narcissen die aanwezig waren, werden gebracht door Gebr. Doornbosch, Sassenheim, n.l. de goud gele trompet Explorer en P. Dames, Lisse, die een flinke hoeveelheid trian- dus Tresamble exposeerde. De enige hyacint die ter keuring verscheen was Blue Jacket van C. J. Zonneveld, Voor hout, overigens een wat ruwe plant. Prachtig was de oranjegele Xr?5.®ia Goldene Küste van Wülfinghoff in Rijs wijk, die deze had opgesteld tezamen met Stockholm, oranje met gele keel. A. v.d. Berg Gz., Anna Paulowna, had eveneens freesia's ingezonden, twee zaailingen, oranje met gele keel, de ene karmijn aan de buitenzijde, de ander, Pr. Marijke, met een blauwe buiten kant. J. C. Roozen-Haverkamp, Voge lenzang, toonde een tweetal potjes Ane mone blanda Blue Star. Eén er van was de echte, de andere bevatte een lich tere variëteit. Tot slot de crocussen. G. H. Hageman Zn., Heemstede, lieten weer eens zien hoeveel bloemen er kunnen komen op croc. chrys. Ladykiller. Voorts toon den zij de lichtblauwe Pr. Beatrix en Blue Bird. H. Meester uit Wijdenes was verschenen met de grote wit met lila ge streepte Grootvorst, C. S. v. Dobben de Bruyn Jr., Noordwijk, maakte furore met vier zaailingen uit Vanguard X Remembrance, die we reeds eerder za- fen, n.l. de lichtblauwe New Delft en iffect, en de lilabonte Flirtation en Abundance. IJMUIDEN, 14 maart Woensdag is het 25 jaar geleden, dat de heer H. Braams in dienst trad van het staatsvissershavenbedrijf te IJmuiden. Hij begon als timmerman en weinig kon hij toen nog vermoeden een geheel andere kant te zullen uitgaan. Wel werd hij op 1 januari 1941 bevorderd tot ha- ven-beambte-timmerman, maar drie jaar later stapte hij over naar het gilde der afslagers. En op 1 september 1952 werd hij bevorderd tot eerste afslager. Beha van leuke geborduurde Sanfor- poplin, elastieken onderrand. De voering met foam geeft de ge wenste A of B-cup B75 Mooie poplin gegarneerd met bro derie, voorgevormd model met zachte schuimrubber gevoerd. In A en B-cup Beha met 4-delige rondgestikte cups, kruisbandjes middenvoor geven goed aansluitende pasvorm, witte poplin in B en C J9S Zelfde model met maagband. In poplin, B en C cups II" Geborduurde poplin beha met drie delige cups. Jeugdige, onberispelijke pasvorm In een zeer verzorgde afwerking AMSTERDAM (11 filialen), DEN HAAG (5 filialen), ROTTERDAM (5 filialen), HAARLEM, LEIDEN, DORDRECHT, BREDA, TILBURG, EINDHOVEN, DEN BOSCH, ARNHEM, NIJMEGEN, DEVENTER, LEEUWARDEN, GRONINGEN, ENSCHEDE, APELDOORN, AMERSFOORT, UTRECHT. HILVERSUM. GROTE HOUTSTRAAT 71 HAARLEM - TELEFOON 130.20

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 6