Balletmeesterstaat terecht voor Rotterdamse rechtbank Protesten tegen Nederlands- Duitse grensregeling Hoornvliestransplantatie een ethisch en juridisch probleem PAUL VLAANDEREN tweelim t NOORIAA» Op verzoek van verdediger direct op vrije voeten gesteld Collectie-Dreesmann in veiling Vlak vóór de ondertekening Delegatie van Wyler in Bonn Dader in hoger beroep Hij wilde er per sé bij zijn V amor-riiexamen Hongaar met mes doodgestoken Niet steeds tijdig materiaal aanwezig Omroepen contra weekblad TV ER1CU i WOENSDAG 16 MAART 1960 FAGINA 2 Bej aarde man dodelijk vergiftigd door gas Overval in Amsterdam Voor eerste maal 1 juli HET STREEKPLAN ZAANSTREEK Provinciale Staten keuren wijziging goed Hogere jaarwedden voor Noordhollandse Gedeputeerden Taxi-chauffeur berooft passagiers Achttienjarige jongen staat terecht Kapitein vrijgesproken van diefstal Wettelijke voorziening kan uitkomst bieden Noord-Holland be zorgd voor woningbouw Provinciale Staten nemen motie aan Portefeuille met vijf mille verloren Oneerlijke vinder koopt auto van het geld Inbreker in Hengelo aangehouden Pleidooi in hoger beroep 22 maart Hoge Autoriteit over schroothandel 38 „Ik heb u gewaarschuwd", snikt het meisje angstig. „Wij zijn verloren, nu ze ons gezien hebben." „Maar ze kunnen ons niet gezien hebben", antwoordt Eric niet begrijpend, „wij bevinden ons achter deze rotsblokken." Resoluut grijpt hij haar bij haar arm. „Snel!" Zij rennen terug naar de paarden en met hun twee rijdieren aan de teugel verdwijnen zij achter een lage heuvelrug. Enkele dieren uit de troep drentelen snuivend achter hen aan, maar blijven al spoedig achter en beginnen weer te grazen. „Die Pieten hebben of de paarden gezien, of wisten dat Axe hier lag", fluistert Eric. „Als wij geluk hebben, ontspringen wij de dans, want zij hebben geen vermoeden van onze aanwezigheid." Zij verschuilen zich op veilige afstand in een bosje en slaan de Pictengroep gade, die luid pratend bij de kudde paardjes staat. „Zij gaan er alweer vandoor", fluis tert Eric met een grijs van opluchting. „Kijk ze nemen de paarden mee". Maar dan betrekt zijn gezicht plotseling, want van over de vlakte dringen schelle en woedende kreten tot hen door en op hetzelfde moment als de Pictenruiters, ontdekt ook de Noorman het troepje, dat in sloffende looppas nadert, Wigberth en zijn bende. HÉDAAP, WEES EEN DRONKEMAN^ ROTTERDAM, 15 maart In de zaak tegen een veertigjarige ballet- meester, die er van wordt verdacht, minderjarige dansmeisjes hulpeloos over de grens te hebben gevoerd, heeft de rechtbank vanmiddag na een zitting die de gehele dag heeft geduurd, on middellijke invrijheidstelling van de beklaagde gelast, zulks op verzoek van één der verdedigers, mr. W. J. van Es. Tevoren had de officier van justitie, mr. H. van Buuren, een gevangenis straf geëist van één jaar met aftrek, waarvan vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De rechtbank zal over veertien dagen zich omtrent het vonnis uitspreken. Eén en ander vormt de anti-climax van een zaak die reeds geruime tijd voor de zitting de nodige beroering heeft ge wekt. Twee minderjarige meisjes wa ren de belangrijkste getuigen, die de of ficier van justitie, mr. H. van Buuren, vanmorgen voor het hekje deed ver schijnen. De ..balletmeester" wordt ten laste gelegd het voeren van meisjes en vrouwen over de grenzen van Europa met het oogmerk haar onder de macht van een ander te brengen of haar in hulpeloze toestand te verplaatsen hetgeen gestraft kan worden met ten hoogste twaalf jaar subsidiair het opzettelijk teweeg brengen of bevorde ren van ontucht door minderjarigen die onder zijn toezicht waren geplaatst, het geen ten hoogste gestraft kan worden met vier jaar. De ..balletmeester" heeft o.m. in Ne derland enige meisjes geëngageerd of trachten te engageren voor zijn ballet groep waarmee hij landen in het na bije of verre oosten en Noord-Afrika bezocht. Zij kregen een contract als ar tieste, danseuse of mannequin voor 20 per werkdag. Zij moesten zich houden aan het huisreglement van de établisse menten waarin de groep optrad. Dit reglement werd niet nader omschreven in het contract. De meisjes tekenden een Nederlands contract en later één, dat in het Frans of het Engels was ge steld. De vertaling hiervan was niet ge lijkluidend aan de tekst in het Nedèr- lands. In februari .958 werkte de verdachte in een Rotterdamse nachtclub, waar hij meisjes aanzocht voor zijn balletgroep. Slechts een is daarop ingegaan. Zij is vanmiddag verhoord. De eerste vrouwe lijke getuige a charge, die met de con tractering -ls zodanig iets uitstaande had, was de r.u negentienjarige Janny, an beroep kapster. In haar contract was bepaald dat het meisje haar pas poort gedurende !e toernee bij zich mocht houden. In de Engelse versie gold deze clausule echter niet. Op aandringen van haar stiefvader was haar der met het meisje en de verdachte naar de zedenpolitie gegaan. Verdachte /erd daar gedurende een uur ondervraagd, waarna de zedenpoli tie de moeder had gevraagd: ,,Wat denkt u van deze man?" ,,Ik vertrouw de hem toen volkomen", zei de vrouw vanmorgen. „Heeft u niet gevraagd wat de re cherche van hem dacht?" vroeg mr. Visser haar. Zij antwoordde ontken nend. „Dat as toch wel interessanter geweest voor u", repliceerde de presi dent. De morgen na het onderhoud met de zedenpolitie kreeg de moeder het be richt. dat het meisje onder toezicht van de kinderrechter was geplaatst. „Ik wist van niets" In het hotel te Den Haag waar zij met haar moeder en stiefvader verbleef, trachtte de „balletmeester" haar nog te benaderen voordat de recherche haar in de loop van de dag aanhield. De ver dachte verklaarde, dat hij niets van de ondertoezichtstelling had geweten toen hij Janny in het hotel belde. „Ik wilde haar alleen maar vragen waarom de po litie haar zocht e ik heb haar nooit ge waarschuwd voor de politie." Ook zou hij nooit hebben afgesproken dat het meisje haar paspoort mocht behouden. Sonja was het tweede meisje dat als getuige door mr. Van Buren was opge roepen. Zij is nu ook negentien jaar en aanvankelijk had zij tegenover de rech- ter-commissaris verklaard dat zij vier jaar geleden, op vijftienjarige leeftijd dus, met beklaagde in contact was ge komen. Nu echter was zij van mening dat het ook slechts twee jaar geleden geweest zou kunnen zijn. Verdachte had haar telefonisch benaderd maar zij en haar moeder konden zich niet vereni gen met de inhoud van het contract, vooral niet met het honorarium van f20,- per dag. Er werden voorts een aantal getuigen verklaringen voorgelezen van buiten landse meisjes, die met de verdachte of met een andere Nederlandse „balletmees ter" die in Hongkong verblijft en wiens uitlevering nog niet is toegestaan hadden gewerkt. Een van haar ver klaarde dat door de lage salariëring het animeren voor de meisjes een noodzaak was geworden omdat zij zonder pro visie niet in hun onderhoud konden voorzien. In de middagzitting werden de getui gen k décharge gehoord. Zij verklaar den allen dat men van de gage twin tig gulden per werkdag kon rondko men en dat het animeren niet verplicht was. Requisitoir zijn requisitoir mernte de officier van justitie op, dat het ronselen en exporteren van animeermeisjes in de meest verstrekkende betekenis een sociaal verschijnsel is. Het zich moe ten houden aan het huisreglement, het inhouden van paspoorten, het boe tebeding bij het verbreken van het contract soms ter grootte van 7000 gulden en de niet-gelijklui- dendheid van het contract in de Ne derlandse en Engelse taal, acht hij bezwarend voor verdachte, die boven dien per meisje meer verdiende dan hij de danseressen uitbetaalde. Vol gens de officier ontving de man voor ieder meisje 50 gulden, terwijl de ga ge 20 gulden bedroeg. „Uit alle getui genverklaringen blijkt", aldus mr. Van Buuren, „dat de eigenaars van de etablissement en het optreden als ani- meermeisje verlangden. Verdachte moet dit uit eigen aanschouwing heb- ROOTTERDAM, 16 maart In zijn woning aan de Fejjenoordstraat is gis teravond de 78-jarige alleenwonende C. Waardenburg door gasvergiftiging om het leven gekomen. Toen zijn buurman hem de krant kwam brengen, trof deze hem dood in de keuken aan. Op het gaskomfoor stond een koffiepot. Het kofoor brandde niet, maar er stroom de wel gas uit. De politie meen', dat de oude man vergeten heeft het komfoor aan te steken, toen hjj koffie wilde zet ten. bén gêweten. Bovendien was het ook in zijn voordeel dat de meisjes zich op deze manier gedroegen. Een uit spraak van een duistere impresario in Noord-Afrika tegenover de ver dachte gedaan „we want very, very beautiful girls" bewijst over duidelijk dat het in die gelegenheden niet om het ballet als zodanig te doen was". Overigens was de officier wel van mening dat de „balletmeester" door enige tegenslagen zover is gekomen. Enige jaren geleden vormde hij met zijn echtgenote een voortreffelijk danspaar. Toen zijn vrouw enige ongelukken kreeg en niet meer in staat was om te dansen, viel de verdachte in handen van een man die nog steeds in het buitenland op vrije voeten is. De officier was van mening dat beklaagde bewust heeft me degewerkt aan de niet-contractuele ge dragingen van de meisjes en kwam tot de vorengenoemde eis. Mr. Van Es, die het pleidooi hield, was van mening dat men hier te doen had met een zeer zwakke zaak en een zeer zwakke dagvaarding. „Het O.M. moet de elementen van de kwalificatie „vrouwenhandel" stellen en aantonen. De verdediger acht vrouwenhandel en zelfs een poging daartoe onbewezen. „De meisjes waren onafhankelijk en zij zijn nooit eedwongen om te animeren", zei hij. Hij vroeg onmiddellijke invrij heidstelling van zijn vliënt, hetgeen de rechtbank na beraadslaging in de raad kamer tenslotte inwilligde. Van 22 tot 25 maart a.s. wordt bij Fre- derik Muller in de Doelenstraat te Am sterdam de collectie Dreesman in veiling gebracht. Kostbare schilderijen, zilverwerk, kristal, Chinees en Delfts blauw en vele andere kostbaarheden zijn thans te bezichtigen. Een vitrine met prachtig zilverwerk. De maker van het zilverwerk is A. D. Vianen (1621) en Johannes hutma de Oude (1639). (Van onze correspondent) BONN, 15 maart Vanwege het feit, dat als gevolg van de Neder lands-Duitse grensregeling in de „ge corrigeerde gebieden", drie-en-twintig bewoners van Wyler in Nederland zullen blijven wonen, heeft de gemeen teraad van het dorp Wyler een dele gatie naar Bonn gestuurd om bij het ministerie van Buitenlandse Zaken te protesteren en te elfder ure een wij ziging van het in meer dan drie ja ren van moeizaam onderhandelen be reikte Nederlands-Duitse akkoord te bewerkstelligen. De minister van Buitenlandse Zaken, dr. Heinrich Von Brentano, was er echter niet (hij vergezelt bondskanse lier dr. Adenauer op dienstreis naar Amerika en Japan), maar woordvoer ders van het ministerie hebben de dele gatie medegedeeld, dat de verdrags tekst er daarmede de grensregeling bij Wyler definitief en niet meer voor wijzigingen vatbaar is. De Wylers-: gemeenteraad wil thans nog tegen de grensregeling protesteren in Washington, Londen, Parijs, Den AMSTERDAM, 15 maart Vanoch tend heeft de 21-jarige typograaf C. R„ één van de daders van de mislukte, ge wapende roofoverval, die 5 jonge Am sterdammers op 9 mei van het vorig jaar pleegden in een postagentschap te Amsterdam-oost, voor het gerechtshof terecht gestaan. Hij was de enige, die voor het hem door de rechtbank opge legde vonnis (5 jaar met aftrek, plus terbeschikkingstelling van de regering) in hoger beroep was gegaan Met de 19-jarige bankwerker De G., die tot de zelfde straf is veroordeeld, was hij door de rechtbank als hoofddader bestem peld. Twee andere jongens kregen resp. 4 jaar en 3 jaar met aftrek, de jongste, die pas 16 jaar was, werd zonder toe passing van straf terstond ter beschik king van de regering gesteld. De typograaf deelde mee hoger be roep te hebben aangetekend in de hoop, dat het hof de terbeschikkingstel ling zou laten vallen. Hij bekende vol mondig schuld. De raadsman betoogde, dat zijn cliënt geen doortrapte schurk is, doch een jongen die de bravourleeftijd nog niet ontgroeid is. R. had een goede be trekking en had geenszins geld nodig. Op de bewuste zaterdag had hij nota bene van zijn werkgever een kwartier eerder vrij gevraagd, want de over val werd kort na het middaguur uitge voerd en hij wilde er graag aan mee doen. De raadsman verzocht het hof de terbeschikkingstelling te laten vallen. De uitspraak volgt 29 maart a.s. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 15 maart Het Vamor- examen, waarover de laatste maanden zoveel te doen is geweest in kringen van autorijschoolhouders, Hikt nu wel defi nitief geregeld te zijn. De minister van Verkeer en Waters'aat heeft nu officieel mededeling gedaan van de benoeming van een rijksgedelegeerde in de Raad van Toezicht. De eerste examens zijn door de Vamor vastgesteld op 1 juli. Dit is vier maanden later dan aanvanke lijk de bedoeling was. Deze vertraging is onder meer veroorzaakt door het fel le verzet tegen de nieuwe regeling die een grotere openbaarheid bij dp rij-exa- mens beoogt bij een groot deel van de autorijschoolhouders zelf. Zoals bekend krijgt de autorijschoolhou. der die voor het Vamor-examen slaagt een brevet uitgereikt, dat hem recht geeft het examen van zijn leerlingen bij te wo nen. De oppositie in kringen van auto rijschoolhouders, die enige tijd geleden uitmondde in protestvergaderingen in di verse plaa'sen van het land, heeft het hoofd nog niet gebogen. Het grootste bezwaar tegen de nieuwé regeling vin den de opposanten, dat de directeur van het centraal bureau afgifte rijvaardig heidsbewijzen, die ook in de Raad van Toezicht van de Vamor zitting heeft, te grote zeggenschap krijgt. Haag, Brussel e.. Luxemburg, zes lan den die in 1949 het geallieerde militai re dekreet uitvaardigden, waarbij enke le correcties werden aangebracht in de Duitse grenzen met Nederland en Bel gië, die wat Nederland betreft bij de thans bereikte overeenkomst voor meer dan 99 procent weer ongedaan worden gemaakt. De 23 ex-Wylenaars, die rond de Wyler berg wonen, heb ben dan >ech: zij blijven in Nederland. Intussen zou het Nederlands-Duitse verdrag reeds gisteren zijn gepara feerd, als minister Von Brentano in Bonn ware geweest. Dit is thans uit gesteld tot zijn terugkeer, begin april. In de landdag van Noordrijnland-West- falen in Düsseldorf heeft premier Mey ers medegedeeld dat het Nederlands- Duitse verdrag „binnen een maand" zal worden ondertekend. HAARLEM, 15 maart. Met alge mene stemmen hebben provinciale sta ten van Noord-Holland hun goedkeuring gehecht aan enkele formele wijzigingen in het reeds eerder aangenomen streek plan voor de Zaanstreek. Dat betekent onder meer, dat in verband met de Amsterdamse ontwikkeling het gedeelte Oostzaan uit het Zaanstreekplan gelicht is. Kritiek werd door de statenleden slechts geuit op de Haagse instanties. Vier jaar heeft het maar liefst ge duurd voordat het streekplan koninklijk kon worden goedgekeurd. Middelerwijl is het al enigszins verouderd, zo klaag de onder meer het statenlid De Wit (PvdA). Met algemene stemmen werd een motie aangekomen, ondertekend door de heren De Wit (PvdA), Wensing (PC) Meermans (KVP), Lankhorst (PSP) en Rozeman (WD), waarin de staten hun verontrusting uiten over de trage be- sluitsvorming van de rijksoverheid, waardoor de ruimtelijke ordening in hoge mate belemmerd wordt. De heer De Wit laakte ook de geringe bereid heid van Rijkswaterstaat om mede te werken aan de verwezenlijking van pla nologische maatregelen. Dat blijkt weer eens uit de kwestie rond de op de Coentunnel aansluitende wegen. Rijks waterstaat beslist pas wanneer het die instantie - convenieert. Gedeputeerde Westermann zegde toe de suggestie van de heer Dufour (VVD), een apart streekplan te maken voor de oevers van het Noordzeekanaal, m stu die te doen nemen. De heren De Wit, Clijnk (KVP) en Wensing (PC) pleit ten voor nader onderzoek van de mo gelijkheid van een „lateraal" (even wijdig) kanaal als verbinding van de IJmond-noord met het Amsterdam Rijnkanaal. Ook daarop zal het pro vinciaal bestuur studeren. HAARLEM, 15 maart. Op voorstel van de niet-communistische fractievoor zitters hebben provinciale staten van Noord-Holland besloten de jaarwedden van gedeputeerde staten te verhogen van 15.000,— tot 18.000,—. Zoals te verwachten viel, werd dat besluit niet met algemene stemmen genomen, omdat de gedeputeerden zich daarbij van stemming plegen te onthouden. Maar de communistische statenleden verklaarden zich ditmaal vierkant te gen het voorstel. Ze hielden lange toe spraken, waarin onder meer betoogd werd, dat het niet aangaat gedeputeer den twintig procent loonsverhoging te geven, terwijl de ambtenaren nog moe ten wachten. Ook de heer Lankhorst, het enige lid van de PSP (er werd over van mening verschild of hij een „frac tie" is in de staten) verklaarde zich tegen het voorstel. DORDRECHT, 16 maart De poli tie te Zwjjndrecht heeft, in samenwer king met de politie te Rotterdam ge arresteerd een 26-jarige taxi-chauffeur wonende te Rotterdam, die ruim een week geleden in de nacht van 5 op 6 maart twee klanten heeft beroofd. De chauffeur wilde een der passagiers voor de tweede maal voor een taxirit van Rotterdam naar Zwjjndrecht laten betalen. Toen de man dit weigerde, mis handelde de chauffeur hem en werkte hem de taxi uit. Tussen de bedrijven door haalde hij een bankbiljet uit le zak van zijn slachtoffer. De volgende ochtend ,tw m een door de taxi-chauf feur naar bed gebrachte andere passa gier tot de ontdekking, dat zijn porte monnee met 125 gulden verdwenen was. De chauffeur heeft zijn wandaden toe gegeven. ARNHEM, 16 maart De officier van justitie bij de rechtbank alhier heeft gisteren drie jaar jeugdgevange- nisstraf geëist tegen een 18-jarige jon gen uit Waardenburg, die er van wordt verdacht in de avond van de 22ste no vember vorig jaar te Zaltbommel voor een cafetaria de 20-jarige Hongaar Mi- hany Biro met een mes een dodelijke steek in de borst te hebben toegebracht. In de cafetaria was ruzie ontstaan tussen een broer van verdachte en een 24-jarige losarbeider enerzijds en enkele Hongaren. De eigenaar van de cafetaria ontruim de zijn bedrijf, maar buiten ontwikkelde zich een algemene vechtpartij. Verdachte zeide, dat hij zijn broer in gevaar zag en dat hij hem wilde ontzetten. Toen de Hongaar naar hem trapte had hij een mes getrokken en toegestoken, met do delijke gevolgen. Hij zei geen hekel aan Hongaren te hebben. De verstandhou ding was steeds goed geweest. De offi cier achtte doodslag bewezen. Hij zei- de echter, dat hem was gebleken hoe diep de jeugdige verdachte onder zijn daad gebukt gaat en gezien zijn gun stige reputatie wilde hij zich beperken tot de eis van jeugdgevangenisstraf. De rechtbank behandelde daarna af zonderlijk de zaak tegen de losarbei- der, die met een boksbeugel de 23-jari- ge Hongaar J. Kovacs een zware hersen schudding zou hebben geslagen. De of ficier van justitie, eiste twaalf maan den gevangenisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar. Volgens, de officier was verdachte d'e gangmaker van de vechtpartij, die zulke afschuwelijke ge volgen had. Hij staat bekend als een vechtersbaas als hij diank op heeft en hij is al twee keer wegens mishande ling veroordeeld. Blijkens ingewonnen inlichtingen is hij echter een doodgoed mens, als hij geen drank op heeft. De officier zag dan ook in een gecombi neerde straf, waarbij de mogelijkheid bestaat hem onder toezicht te houden, de juiste oplossing. Uitspraak 29 maart. DEN HAAG, 15 maart Het Hoog Militair Gerechtshof in Den Haag heeft vanmorgen een 38-jarige reserve kapi tein-vlieger uit Den Haag vrijgesproken van een hem ten laste gelegde diefstal van geld uit de kas van de officiersmess op de vliegbasis Eindhoven. De advo caat-fiscaal had bevestiging van het von nis van de krijgsraad - twee maanden gevangenisstraf en ontslag uit de mili taire dienst - gevorderd. (Van onze Utrechtse redacteur) UTRECHT, 15 maart In principe is gedurende de afgelopen 10 jaar de techniek van hoornvliestransplantatie niet ingrijpend gewijzigd. Men weet echter thans beter dan in 1950, welke gevallen zich lenen voor hoornvlies- transplantatie en welke gevallen niet. Ondanks verbeteringen in de techniek wordt in een nog steeds niet onbelang rijk deel der gevallen het getransplan teerde hoornvlies na kortere of langere tijd weer troebel, zonder dat dit teleur stellende resultaat geweten kan wor den aan technische fouten. Dit zei prof. dr. J. ten Doesschate, hoogleraar in de oogheelkunde te Utrecht, gisteravond tijdens een bijeen komst van de Centrale Commissie voor de hoomvliesinstanties van het Neder- landsche Roode Kruis bij gelegenheid van haar 10-jarig bestaan. Medici en ver- plegenden uit verschillende ziekenhui zen waren daarbij tegenwoordig. Prof. ten Doesschate wees er vervolgens op, dat het zich beschikbaar stellen door donors geen theoretisch probleem is, maar moeilijkheden ontmoet op etisch en juridisch vlak. Men moet immers de toestemming hebben van een overlede ne of zijn nabestaanden om de ogen kort na overlijden te mogen wegnemen teneinde daarmee een levende mens, die zijn gezicht dreigt te verliezen of reeds verloren heeft, te helpen. In de meeste oogheelkundige centra kan men thans beschikken over een re delijke hoeveelheid transplantatie-mate riaal. Weliswaar moet de patiënt soms geruime tijd wachten tot er materiaal beschikbaar komt, maar uiteindelijk kunnen ook alle niet-spoedeisende ge vallen worden geholpen. Er zijn echter patiënten, die niet kunnen wachten. Dat zijn zij, bij wie de hoornvliestransplantatie dient om een verzwakt of ziek deel van het hoornvlies te vervangen. In verschil lende centra moeten dergelijke ope raties dikwijls worden nagelaten, om dat men niet tijdig over materiaal kan beschikken. Ondanks de bemoeiingen van het Roode Kruis is in vele centra nog niet de ideale toestand bereikt, dat vrjjwel iedere dag vers materiaal ter beschik king is. In dit opzicht zijn de transplan terende centra in hoge mate afhanke lijk van het verplegend personeel van de ziekenhuizen, waarin de patiënt komt te overlijden. Op hen rust de moeilijke taak de nabestaanden van een overle dene ertoe te bewegen toestemming te HAARLEM, 15 maart Met algeme ne stemmen hebben Provinciale Staten van Noord-Holland een motie aangeno men, ingediend door mr. Van den Bergh (P.v.d.A.) en ondertekend door de andere niet-communistische fractie voorzitters, waarin bezorgdheid uitge sproken wordt over de door de regering voorgestelde maatregelen met betrek king tot de woningbouw. De motie geeft uiting aan de be zorgdheid van de statenleden over de mogelijkheid om het woningtekort in de sector van de woningen met lage hu ren in te lopen op basis van de voorge stelde subsidie-regeling voor particulie re bouw. De statenleden dringen er bij de landsregering op aan om de aan vragen van Noord-Holland in de A-sec tor van de nieuwe subsidie-regeling voor particuliere bouw in voldoende ma te te honoreren en voorts om bij een pas send aantal woningen, welke op voet van de woningwet door het Rijk In Noord-Holland zullen worden gefinan cierd, de aangekondigde bijdrage van twee gulden per week te verlenen. Ook wordt aan de regering gevraagd Gede puteerde Staten vóór 1 augustus van de genomen beslissing op de hoogte te stellen. geven tot het verwijderen van de ogen. Persoonlijk is prof. ten Doesschate met zijn voorganger prof. Weve van mening, dat het probleem zou moeten worden opgelost door een wetswijziging in die zin, dat het aan bepaalde door de wet aan te wijzen artsen wordt toe gestaan in bepaalde door de wet aan gewezen ziekenhuizen bij overledenen transplantatie - materiaal te verwijde ren; tenzij de overledene voor zijn dood te kennen heeft gegeven, dat hij dit niet toestaat. Prof. ten Doesschate deelde nog mee, dat onlangs een bekend Spaans oog arts bij de mens gunstige resultaten heeft bereikt met een uit plastic ver vaardigde hoornvliesprothese. De voorzitter van de jubilerende com missie, arts P. Bolt, zei in zjjn ope ningswoord, dat jaarlijks een 150 tot 200 verzoeken worden gedaan om de ogen van een overledene voor trans plantatie af te staan. De gehele propa gering van het werk kan nooit berusten op een perfecte organisatie, maar moet gedragen worden door de idee van menslievendheid. Mr. F. H. A. de Graaff, voorzitter van hetNederlandsche Roode Kruis, meende wel, dat er voor deze liefdedienst meer begrip is geko men. (Van onze Limburgse redacteur) ROERMOND, 16 maart De ge- meente-politie heeft gisteren een 28- jarige inwoner van de stad aangehou den, die met de Carnavalsdagen een portefeuille vond en zich het daarin bevindende geld (ƒ5.000,-) toeëigende. Met een gedeelte van dit geld kocht hjj een auto. Bij zijn arrestatie bezat hij nog 1100,-. Ket geld was verloren door een bejaarde woonwagenbewoner. (Van onze correspondent) HENGELO, 16 maart. De politie heeft aangehouden een 26-jarige door smeerder, die er van verdacht wordt de afgelopen week drie inbraken in Hengelo te hebben gepleegd. In het fi liaal van de Coöperatie Samenwerking werd een geldkistje met 2400,ont vreemd en bij twee andere bedrijven kleine bedragen. De aangehoudene heeft bekend. Het geld heeft hij besteed aan het aflossen van een groot aantal schul den. Er was niets meer van het gesto len geld over. ARNHEM, 15 maart Dinsdag1®^' dag 22 maart zullen voor het gerecht hof te Arnhem de pleidooien worden houden in het hoger beroep van zaak, die door de omroepvereniging6" aanhangig is gemaakt tegen het week' blad TV. In zijn tussenvonnis op 2 januari jl. bepaalde de president, dat ten aanzien van de televisie-programma's aan het weekblad TV geen verbod kon worden opgelegd, aangezien niet is gebleken, dat hier het auteursrecht zou zijn ge* schonden. Ten aanzien van de radio-program ma's stelde de president, dat aangeno men moest worden, dat het weekblad TV voor zijn informatie gebruik maak te van de voorprogramma's van de om roep. waarop auteursrecht rust. tbl achtte derhalve de rechten der omroep verenigingen op de door haar geput"1" ceerde radioprogramma's geschondejj' tenzij zou blijken, dat het weekblad "V in de bewerking van de programmastot tot een eigen, nieuwe vorm is gekome*1. Hiertoe wilde hij drie deskundigen a's adviseurs benoemen. Deze deskundigen zijn niet tot eed onderzoek gekomen, omdat inmiddels mr. dr. P. J. Witteman namens de om roepverenigingen hoger beroep aante kende. Sindsdien zijn schriftelijke me mories van grieven en antwoord bij het gerechtshof te Arnhem ingediend. Het Hof heeft bepaald, dat op dins dagmiddag 22 maart te half drie de pi®1' dooien worden gehouden. Voor de be handeling zijn vier uren uitgetrokken- DEN HAAG, 16 maart. In het offi ciële publikatieblad van de Europese Ge meenschappen is een advies van de Hoge Autoriteit der K.S.G. aan de schroot handel gepubliceerd, waarin wordt ver klaard dat artikel 65 van het K.S.G-J verdrag (dat concurrentievervalsing -belemmering verbiedt) ook op schrootmarkt van tóepassing is. P® Hoge Autoriteit vestigt er de aandacht van schrootverbruikers en -handelaar» op dat prijsafspraken, verdeling van markten, afnemers of voorzieningsbron nen, afspraken voor verdeling van aan kopen en verkopen van schroot e.d. ver boden zijn. In bepaalde gevallen kan d® Hoge Autoriteit overeenkomsten voor gemeenschappelijke aankoop of verkoop e.d. toestaan, doch zolang de toestem ming niet is verleend zijn dergelijk® overeenkomsten ongeldig. Het advies, dat door de voorzitter van de Hog® Autoriteit, Malvestiti, is ondertekend, i* uitgegeven met de bedoeling de betrok ken ondernemingen aanwijzingen te ver strekken welke hun van nut kunnen zijn bij het bepalen van hun gedragslij11 en om hen aldus in staat te stellen te voorkomen dat zij wegens overtreding van de verdragsbepalingen boeten en dwangsommen krijgen opgelegd. In het Waldorf-Astoria-hotel te New York hebben bondskanselier Adenauer va* West-Duitsland (rechts) en premier David Ben Goerion een ontmoeting gehad, die twee uur duurde. BEWU6TE L006 16 H'J KALM JONGEN6 WEL, WEL- 6IEVIG AFGE TUIGD... KARWEI VOOR DE AMBULANCE, GELOOF

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 2