MORRIS Na uitspraak in kort geding SPARTA VERSLAAT DE RANGERS KABINET OVER BOUWCONFLICT IN BERAAD Adenauer wil volksstemming in West-Berlijn Rusland verwerpt Westers voorstel Zorin geeft meer details van het Sovjet-plan Oud-SS -er meldt zich in dronken bui bij politie Het weer Aannemers: „Vafcbojidera moeten ons standpunt moreel steunen99 Vóór topconferentie van 16 mei Aanslag beraamd op mr. Emanuels Nijkerk schenkt kardinaal schilder zelf met Dagvaarding van 81 vrouwen van „de walletjes" Vijftien jaar gevangenis tegoed Twee reuzen in New York's haven cappa magna Kardinaal maan dag naar Rome Paasei voor Margaret tgNPjgPAC 17 MAART 1960 83sfe JAARGANG No. 30470 ÏVPlVn I IIIMlllHIN ELEGANTE TASSEN EN BY0UX éee MORRIS 'êeforei/ouêuij! Suede damesjasjes in kleuren Weinig verandering 850 GARAGE BRINKMANN HET BESTE BEHANG IS BARKER'S BEHANG Gen. Cronjéstraat 135 TELEFOON 55432 Op ontwapeningsconferentie te Genève Het weer in Europa Allen: We willen een c.a.o. „Wat weegt nu het zwaarst IN PARAMARIBO Granaat geivorpen in huis van Statenlid Morgen: VRIJDAG geboden vasten- en onthoudingsdag Emigrant in Amerika wint hoofdprijs in Ned. staatsloterij sikkens-tjailema produkt Bij iedere jas een passende tas BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143481 Bijkantoor Beverwijk: Zeestraat 50, telel 4790 Biikantoor en Red. tfmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3- 3- W Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs, H. v. RUN en W. Severtit. NIEUWE HAARLEMSCHE ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor edvertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur avonds tel. 21544. ,R. HOUTSTRAAT 18a HAftRLEM TELEFOON 2041 S (Advertentie) BARTELJORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 2235<?6 Verwachting tot vrijdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Bewolk maar geen neerslag van be tekenis. Zwakke tot matige wind tussen noord en noordoost. Weinig veran. ring in temperatuur. Zon; 6.48-18.49. Maan: 0.02-9.36. ZIE ACHTERPAGINA HOOFDAGENT VOOR HAAR LEM EN OMSTREKEN ^SMEDESTRAAT 43-45 - TELEF. 11025y GENEVE, 17 mrt.. (Reuter) De Sovjet- Unie heeft gisteren op de ontwapenings conferentie te Genève het Westelijke ontwapeningsplan onuitvoerbaar ge noemd omdat er geen termijnen in zijn vervat en i met een tegenvoorstel ge komen. De Rus Zorin heeft namelijk het Russische ontwapeningsvoorstel van de afgelopen herfst nader omlijnd. Dit plan kent drie stadia: een periode van een tot anderhalf jaar waarin de Ver enigde Staten, de Sovjet-Unie en China hun strijdkrachten beperken tot 1.700.000 man en Groot-Brittannië en Frankrijk tot 650.000 man en waarin een organisatie voor inspectie wordt ge vormd: een tweede periode van ander half tot twee jaar waarin de overblij vende strijdkrachten worden ontbonden en de steunpunten in het buitenland worden ontmanteld en tenslotte een pe riode van een jaar waarin alle kern wapens en alle militaire inrichtingen worden vernietigd. Zorin heeft op de geheime zitting van gisteren gezegd, dat de Sovjet- Unie ervan uitgaat, dat er overeen stemming over een verbod van proe ven met kernwapens zal worden be reikt voordat de uitvoering van het program van een algehele ontwape ning zal zijn begonnen. Toen ver slaggevers hem later op een perscon ferentie vroegen of dit betekent dat de Sovjet-Unie een dergelijk verbod als voorwaarde stelt voor ontwape ning, antwoordde hij, dat de Sovjet- Unie geen voorwaarden stelt voor ont- max. min. neersl. Station Weer temp. temp. afgel. gisteren 24 uur Den Helder geh. bew. 4 2 0 Ypenburg geh. bew. 6 2 0 Vlissingen geh. bew. 7 3 0 Eelde zw. bew. 4 De Bilt geh. bew. 6 2 0 Twente geh. bew. Eindhoven geh. bew. Zd.-Limburg geh. bew. 9 2 0 Stockholm geh. bew. -1 -7 0.2 Oslo zw. bew. 3 -3 0 Kopenhagen sneeuw 2 1 0.1 Londen motregen 8 4 0.2 Amsterdam geh. bew. Brussel geh. bew. 9 S 0 Luxemburg geh. bew. 11 2 0 Parijs geh. bew. 12 3 0 Nice h. bew. 13 6 0 Berlijn geh. bew. 3 1 0 München sneeuw 14 0 0.6 Ziirich zw. bew. 12 3 1 Genève h. bew. 14 6 3 Wenen regen 17 8 4 Innsbruck regen 17 5 2 Athene zw. bew. 12 0 Rome zw. bew. 12 6 8 Madrid zw. bew. 14 5 0 Mallorca onbew. 16 10 0 Lissabon motregen 16 12 0 Advertentie DEN HAAG, 17 maart Het kabinet is vandaag in speciale verga dering bijeen gekomen om zich te Leninnen op de nieuwe situatie in Let bouwconflict die is ontstaan na de uitspraak in kort geding voor de Haagse rechtbank. Met name de aanbeveling van de president van de ïeebtbank dat de aannemers ook nu nog de staking kunnen beëindigen door de nieuwe c.a.o. onder protest en voorbehoud van alle rechten te te kenen, beeft onderwerp van gesprek uitgemaakt. Welk standpunt bet ka binet hierover zal innemen, is nog niet bekend. Alles wordt in bet werk Besteld om bet gevolg van bet bouw conflict, de staking, zo snel mogelijk nu te beëindigen. De voorzitter van de Raad van Be- •tuur Bouwbedrijf, de heer J. Dura Dzn., heeft gisteravond verklaard, dat de aan nemers bereid zijn de arbeiders onmid dellijk op de voorwaarden van de nieu we c.a.o. aan het werk te zetten, in dien de werknemers bereid zijn tot mo rele steun aan het ongewijzigde werk geversstandpunt, n.l. dat ten aanzien van de risicoclausule geldt: „contract ls contract". „Wij verwachten van de werknemers de principiële erkenning dat de maatschappij steunt op die re gel". De werkgeversorganisaties zijn bereid de eisen der vakbonden volledig In te willigen, aldus de heer Dura. „Wij bun alles geven wat wij billijk ■chten, dat wil zeggen: onze c.a.o." Bemiddeling weer mislukt De voorzitter van de Koninklijke Ne derlandse Middenstandsbond, de heer P. G. v. d. Weele, heeft in de afgelopen dagen gezocht naar een gemeenschap pelijke basis voor een gesprek met alle partijen betrokken bij het bouwconflict, teneinde hiermede de mogelijkheid van een oplossing van dit conflict te helpen bevorderen. De hiervoor ter tafel ge brachte gedachtengang is zowel aan de begering als aan de Raad van Bestuur Bouwbedrijf en aan de centrale werkne mersorganisaties voorgelegd. Helaas bleek, zo wordt ons door de Kon. Ned. Middenstandsbond meege deeld, bij één der bij het conflict be trokken partijen vooralsnog geen een- vSWuld te bestaan, om op de gestelde basis voor het gesprek in te gaan, waardoor het voorshands nog niet mogelijk is gebleken, om par tijen tot een gemeenschappelijk be raad te brengen. 500 stakende bouwvakarbeiders heb ben woensdag in Heerlen zes optochten gehouden, waarin zij met leuzen op spandoeken ondertekening van de c.a.o. eisten. De staking, welke aanvankelijk mede door het grote aantal ongeorgani seerden hier slechts van geringe omvang was, breidt nu dagelijks verder uit. Dins dagmiddag gaf de stakingsleiding het parool „heel Heerlen moet plat". Dit had tot resultaat dat zich in de loop van de dag 246 stakers lieten inschrij ven, waardoor het totaal op ruim 500 werd gebracht. Incidenten hebben zich in Heerlen niet voorgedaan. De stakingsleiding te Alkmaar over weegt ook deze plaats in de bouwsta- king te betrekken. Er deden zich de laatste dagen moeilijkheden voor op en kele bouwobjecten, toen aannemers ar beiders te werk stelden, die door de sta king elders overcompleet waren gewor den. Timmerlieden weigerden op een werk de profielen te stellen, toen met selaars uit het stakingsgebied op het werk verschenen. Zij werden met in gang van zaterdag ontslagen, doch dit ontslag werd niet aanvaard. Het plaat selijk stakingscomité tracht de moeilijk heden in der minne te schikken, doch houdt er rekening mee, dat het werk op bepaalde werken zal worden plat ge legd, of dat uit Utrecht het consigne komt, dat de staking voor heel Alkmaar zal worden uitgebreid. Er zijn momen teel 700 bouwvakarbeiders in Alkmaar werkzaam; in het hele rayon Alkmaar van het G.A.B. 2.000. Wat niemand in de Nederlandse voet balwereld voor mogelijk gehouden heeft, is gisteravond in het Ibrox Park te Glasgow gebeurd. Sparta heeft na een heroïsche strijd met 1-0 gewonnen van de Rangers in de tweede wedstrijd van de kwart-finales van het toernooi om de Europese Voetbalbeker. Daardoor is een derde, beslissende wedstrijd, op 30 maart a.s. tespelen op het terrein van Arsenal, Highbury, in Londen noodza kelijk geworden. Uitbundige vreugde heerste uiteraard in de kleedkamer van Sparta. De club- vlag werd gehesen. De Sparta-piet ging uitbundig zingen en de spelers groe peerden zich rond een dolgelukkige De- nis Neville, de trainer. Op de foto ziet men, van links naar rechts, Van Dijk, Verhoeven, Fitzgerald, De Koning, De Vries, Bosselaar. Visser, Van der Lee, Villerius, Van Ede en Crossan. Voor uitvoerige reportages van de wedstrijd zie men de sportpagina. De bekende Parijse patissier Pierre Franchioli wil prinses Margaret ter gelegen heid van haar huwelijk een.... Paasei aanbieden. Het wordt een bijzonder Paasei met de beeltenis van de prinses erop. Het weegt tien kg en is een meter hoog. WASHINGTON, 17 maart (UPI) Bondskanselier Adenauer van West- Duitsland heeft gisteren voorgesteld om vóer de topconferentie van 16 mei in Parijs de bevolking van West-Berlijn in een volksstemming te laten kiezen tussen de huidige status van hun stad en die van „vrijstad", welke de Russi sche premier, Khroesjtsjev, heeft voor gesteld. Het is eenvoudig onaanvaard baar, aldus Adenauer, dat het principe van zelfbestemming niet zou gelden voor Berlijn. De overweldigende meer derheid van de bevolking zou zonder enige twijfel voor handhaving van de huidige status stemmen, aldus voegde Adenauer eraan toe. Hij achtte het zeer wenselijk, als de Westelijke mogendhe den naar de topconferentie zouden kun nen gaan geruggesteund door een dui delijke uitspraak van de Westberiijnse bevolking. De bondskanselier lanceerde dit voorstel in een redevoering voor de Amerikaanse Nationale persclub. Na derhand deelde hij mee, dat de gedach te eraan pas gistermorgen bij hem was opgekomen en dat hij er niet over ge sproken heeft in zijn onderhoud met president Eisenhower van dinsdag. De volksstemming zou noodgedwon gen beperkt moeten blijven tot West- Berljjn, aldus Adenauer. Voor het hou den van een stemming in Oost-Berlijn zou toestemming nodig zijn van de Rus sische bezettingsautoriteiten, waardoor zij waarschijnlijk uitgesteld zou worden tot een te laat tijdstip. Adenauer waar schuwde verder, dat elke concessie be treffende Berlijn aan de Russen een prestige-nederlaag voor het Westen zou zijn. Hij deelde mee, dat een Westelijke topconferentie waarschijnlijk vooraf zal gaan aan de topconferentie met Rus land. Hij besteedde veel aandacht aan de ontwapeningskwestie, waarvoor hij succes verwacht, „indien niet op de eerste topconferentie, dan wellicht op de tweede of derde". Over de toestand in Oost-Duitsland zei Adenauer, dat de „vervolging" daar nog nooit zo erg is geweest als gedurende de laatste maanden. De Russische zone is niets anders dan een Russische kolonie, aldus de bondskan selier. De toestand in Polen is veel beter. Naar uit de omgeving van Adenauer wordt vernomen, heeft hij president Eisenhower dinsdag meegedeeld, dat hij een verdrag over Berlijn met Rus, land niet in de weg wil staan, als de bestaande rechtssituatie er niet door wordt aangetast. Hij heeft zich tot dus ver steeds tegen sluiting van zulk een verdrag gekeerd, omdat het naar zijn mening het recht van het ^Westen om strijdkrachten in West-Berlijn te lege ren zou kunnen verzwakken. Hij gat zijn verzet op, nadat Eisenhower hem had verzekerd, datelk verdrag over Berlijn gegrond zal zijn op de principes van vrijheid en zelfbestemming. wapening. Overeenstemming over een verbod zou echter een zeer belang rijke factor zijn. De Brit Ormsby-Gore heeft er gisteren op aangedrongen dat er geen kernwa pens in een baan om de aarde worden gebracht. Er moet een waarborg komen, dat dit niet zal gebeuren. Ormsby-Gore heeft vereisten genoemd voor elk ont wapeningsplan. Een dergelijk plan mag één land geen belangrijk militair voor deel geven. Er moet doeltreffend inter nationaal toezicht zijn. Ook moet er een apparaat zijn voor het handhaven van orde en recht in een ontwapende we reld. PARAMARIBO. 17 maart Enkele dagen geleden zijn twee inwoners van de stad op last van het parket aange houden, aangezien zij verdacht worden betrokken te zijn geweest bij het tot ont ploffing brengen van een uit een con- servenblikje gemaakte granaat ten hui ze van het Statenlid i. A. Pengel in de maand april van het vorig jaar. Deze aanhouding staat in verband met de aanhouding van twee andere inwoners op 1 maart j.l., zo deelt de advocaat- generaal in Suriname mee. Verder heeft de recherche op last van het par ket een advocaat aangehouden, tegen wie op grond van vele verklaringen, die gedurende de laatste dagen tegen over de recherche zijn afgelegd een sterk vermoeden is gerezen, dat hij zich in verband met bovengenoemde zaak aan ernstige strafbare feiten zou heb ben schuldig gemaakt. Gezien de geheimhouding, die in het belang van het onderzoek, wordt be tracht, is het nog niet geheel duidelijk, welke verklaringen door de eerder aan gehoudenen werden afgelegd. Van officiële justitiële zijde wordt vernomen, dat men in deze kringen de aanslag niet en bagatel neemt. Men is er van overtuigd dat de aange houdenen wel degelijk de bedoeling hebben gehad om de heer Pengel van het leven te beroven. Ook zouden er plannen hebben bestaan om eveneens een aanslag te plegen op de Suri naamse minister-president mr. S. D. Emanuels. Hier ter stede is men in het algemeen over de arrestaties zeer verbaasd. Men had het gooien van het primitieve pro jectiel slechts als een misplaatste grap gezien. (Advertentie) (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 16 maart Liefst 81 Publieke vrouwen uit de binnenstad zijn gedagvaard. Zij zullen 29 maart voor de kantonrechter moeten verschijnen zich te verantwoorden wegens overtreding van de Algemene Politie verordening betreffende de openbare ze delijkheid. Dezer dagen is door de po litie tegen deze vrouwen proces-ver baal opgemaakt. Het Openbaar Ministerie beoogt met deze nieuwe actie paal en perk e stel len aan de overtredingen van het zgn. Vppelverbod en aan de uitdagende eta- letjeg"Van de Prostitutie °P -wal" KERKR.iDE, 16 maart Bij de wachtcommandant op het politiebureau alhier vervoegde zich een dezer dagen een 36-jarige dronken man uit het-Duit se plaatsje Würseien, die beweerde in Nederland nog een gevangenisstraf van vijftien jaar tegoed te hebben. De wachtcommandant hechtte niet veel geloof aan de verhalen van de man. Wel achtte hij het raadzaam om de bezoeker ter ontnuchtering in een van de cehen van het politiebureau op te sluiten. Daar kreeg hij het verhaal over het tegoed van vijftien jaar gevan genisstraf opnieuw te horen, alsmede het verleden van de aangehoudene. Op jeugdige leeftijd (17 of 18 jaar), zo vertelde de dronken bezoeker, had hij ruzie gekregen met zijn ouders, was thuis weggelopen en had zich ge meld bij de Sis, Na de oorlog werd hij bij verstek te Assen door een tri bunaal voor bijzondere rechtspleging veroordeeld tot vijftien jaar gevan genisstraf. De veroordeelde verbleef toen in Duitsland, waar hij zich voor goed vestigde. Hij verwierf er de Duitse nationaliteit, huwde er een Duits meisje en ging wonen in het grensplaatsje Würseien. Als gevolg van een twist met zijn vrouw bezocht hij een dezer dagen en kele café's in zijn woonplaats en kwam uiteindelijk in Kerkrade terecht. In be nevelde toestand meldde hij zich daar bij de politie en biechtte zijn oorlogs verleden op. De zaak zal aan de offi cier van justitie te Assen worden voor gelegd. Advertentie likZAnd7^L°Zlarf0mZs' heide van de Holland Amerikalijn, ontmoeten «N»een ÏLlZZZZZn™ Y,0rfV De „Statendam", op de voorgrond, vertrekt n cruise naar de Caraibische Zee en de „Rijndam" komt juist aan uit Nederland met 516 passagiers aan boord. NEW YORK, 17 maart (UPI) Toen een uit Indonesië gerepatrieerde Nederlandse chemicus, de heer Vuys met zijn gezin hier gisteren arriveer de, kreeg hij te horen dat hij een hoofdprijs in de Nederlandse staatslote rij had gewonnen. Het gezin was in 1951 gerepatrieerd en is thans op weg naar het huis van hun „sponsor" in New Jersey. (Van onze correspondent) NIJKERK, 17 maart Op initiatief van pastoor I. J. J. Smit van de SL- Catharina-parochie en enige parochia nen zal de geboorteplaats van kardinaal Ai frink hem een geschenk aanbieden ter gelegenheid van zijn verheffing. Bij de bisschopswijding schonken de parochianen destijds het gouden bis- schopskruis en de ring. Nu zullen gel den worden bijeen gebracht voor de rood-vlammende kardinaalsmantel met kap en lange sleep. Bij de komende creatie te Rome zal kardinaal Alfrink deze cappa magna dragen: daarom is opdracht tot vervaardiging al gegeven. De plechtigheden in Rome zullen wor den bijgewoond door eenentwintig fami lieleden en verscheidene parochianen. UTRECHT, 17 maart Kardinaal Alfrink zal maandag per vliegtuig van de K.L.M. naar Rome vertrekken. De kardinaal wordt vergezeld van de se cretaris van het aartsbisdom de zeer- eerw. heer P. Geurts. DE VERF VOOR HET SCHILDERFEEST Advertentie

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 1