Meerderheid Kamercommissie wil Zwanenburg en Halfweg tot buffer samenvoegen mm m Twee jaar, eis tegen scholen- dief-met-eigen-werkwijze „UITZICHT" in de Vleeshal Aöemda voor Haarlem Nadere gegevens gevraagd over Amsterdamse havenplannen ZANDYOORT KRIJGT NIEUW HOTEL MET 231 BEDDEN Mogelijk volgend seizoen al in gebruik Alphenaar Broers werkjasje werd brandkast- kraker noodlottig VRIJDAG 18 MAART 1960 PAGINA 3 BLIJKENS VOORLOPIG VERSLAG Nieuwjaarsrede poging om dit voo^tlr^^^eX ken grote weerstanden zou onroenen Enkele commissieleden stelden daar bij de vraag of deze argumentatie van ba gebaseerd was op de resultaten van een enquete die destijds door een plaat- onder de bewoununuil liyil lododilililiy sehjk advertentieblaadje is ingesteld onder de bewoners van Zwanenburg. Gevraagd wordt dan ook welke waarde minister toekent aan een dergelijke en quete. De voorstanders van het wets ontwerp voerden aan dat een samenge voegd Zwanenburg-Halfweg ondo de Woningbouw vmm rSeX'Srk,p x» ITALIAANSE COLBERTS TINNEROY colberts RENDIERHAAR colberts mos- ANEGANG 17 PASSIE-AVOND J. G. Ronde ten grave gedragen Van verduistering van 1200 verdacht Waterstanden Villa-inbrekers in cel Inbrekers voor Haarlemse rechtbank NOG? SKUL-TU-NA Fundamenteel-Christelijke bezinningspauzes tijdens Vier weken Voor Pasen Films Toneel Muziek Diversen T ei/itoonstellingen Door onoplettendheid DODELIJK ONGELUK VEROORZAAKT Bedrijfsleider voor het gerechtshof Burgerlijke Stand Haarlem Beurs van Amsterdam - - Beurs van New York HAARLEM, 18 maart Uit het thans gepubliceerde voorlopig verslag van de vaste commissie van de Tweede Ka mer voor binnenlandse zaken op het wetsontwerp tot opheffing van Haar- lemmerliede en Spaarnwoude blijkt duidelijk dat de meerderheid van de commissie niets voelt voor de voorge stelde opheffing. Integendeel. Deze meerderheid stelt een samenvoeging van Halfweg en Zwanenburg voor, die gevoegd bij het na de annexatie van Zuid-Schalkwijk door Haarlem reste rende deel van Haarlemmerliede en Spaarnwoude een veel krachtiger buf fer zou kunnen vormen dan het sterk vergrote Haarlemmermeer. Met de annexatie van Zuid-Schalkwijk en Oost- Spaarndam door Haarlem stemt de overgrote meerderheid van de kamer commissie van harte in, al heeft men ook bezwaren. Korte tijd geleden hebben wij reeds een en ander gepubliceerd over deze opvattingen in de commissie. Thans bljjkt dat verschillende leden zich min of meer ongerust maken over de Am sterdamse plannen tot uitbreiding van de havens in westelijke richting. Een der leden is van mening dat ook de in het noordelijk deel van Haarlemmer liede gelegen Houtrakpolder wel eens door Amsterdam opgeëist zou kunnen Worden Verschillende leden vroegen of Amsterdam inderdaad plannen heeft om haar havens uit te breiden over het gebied van Haarlemmerliede en welke consequenties dergelijke plannen naar de mening van de regering hebben voor de bestuursindeling in dit gebied. Zij vrezen dat hier binnen afzienbare tijd dan opnieuw grenswijzigingen no dig zullen zijn. Een der leden is van mening dat men de Houtrakpolder dan beter meteen aan Amsterdam kan ge ven om te voorkomen dat ook voor wat de Amsterdamse havenplannen betreft bestuurlijke moeilijkheden zullen ont staan als in Rotterdam en het botlek- gebied. De meerderheid van de commissie was van oordeel dat een halfstedelijke agglomeratie Zwanenburg-Halfweg be ter het agrarisch gebied tussen Haar lem en Amsterdam kan besturen dan de zeer uitgebreide gemeente Haarlem mermeer, waarin dit buffergebied zeer excentrisch is gelegen. Haarlemmerlie de heeft volgens deze leden in het ver leden bewezen zich alleszins te kunnen verzetten tegen opdringende agglome raties en zich aan te kunnen passen aan de ontwikkeling. Een moeilijke fi nanciële positie mag daarbij tegen woordig geen bezwaar zijn omdat ver hoging van de uitkeringen uit het ge meentefonds altijd mogelijk is. Een sterk argument tegen de sa menvoeging van Haarlemmerliede aar'emmermeer put de meer derheid van de commissie uit de ■Nieuwjaarsrede 1958 van de burge meester van Haarlemmermeer, waarin deze zelf de grote bezwaren noemt die verbonden zijn aan het zo genaamde „besturen op afstand". Door de samenvoeging zou aan de periferie van Haarlemmermeer op nieuw een woonkern ontstaan. De be woners zouden zich met het hoofd dorp nauwelijks verbonden voelen en de bestuurderen moeten noodzakelijk steeds hun aandacht verdelen. Op merkelijk achten deze leden het ook dat tweederde van de raad van Haar lemmermeer pas belangstelling kreeg voor de grenswijziging toen de mo gelijkheid werd geopperd van afsplit sing van Zwanenburg. Daar komt bij, aldus deze meerderheid van de com missie, dat slechts 20 pet. van de be volking van Haarlemmermeer tot de agrarische beroepsbevolking gerekend mag worden. Zij acht het onjuist dat een dergelijke gemeente een groene rfnarisCfle buffer moet gaan bestude- het jilisj0uen, vragen de minister nu of een voorstel v* GS van Noord-Holland Halfweg en z^> Haarlemmerliede om krachtige bufferee™1burg samen deze men, hebben afgweTfn ,lat®n/0r" grond van de veronderstoir °P rook van Amsterdam zou komen te lig gen en aan de grens van het eigen gf- bied. Deze leden vroeg zich af hoelang Haarlem het bij de thans voorgesteld! grenswijzigingen zou laten. De commissie was van algemeen van oordeel dat zowel bij opheffing van de gemeenten Haarlemmerliede en Spaarn woude als bij transformatie van Haar lemmerliede en Spaarnwoude in een ge meente Halfweg-Zwanenburg nieuwe raadsverkiezingen in het vergrote Haar- teSSermeer, of het verkleinde Haar- HaïfwerJ^eer en de nieuwe gemeente ziin wf;zWanenburg, wenselijk zouden V1' n"I hptt\r,f !-• U~1 «varrr-iilrO W1171- staande^"— inwoneraantal ener be- aldus de ^L^^e^ëdure'ndfeën aantal ja- aldus degcomen-te en het gaat niet aan' tii il,.,a„^°5^missie, een zo groot aan- LuniteVnninYetPOlitie"kë invloed uit te St! d d'at niilfwoWets0ntwerP wordt g'9" nodig zouden zijn.raadsverkiezingen niet ^Uitvoerige inlichtingen worden van Haarlem, welke gemeente zo werd van verschillende zijden erkend voor uitbreiding in aanmerking komt. Enige commissieleden willen van de minister weten waar Haarlem de voor de komende tien jaren geplande 13.000 woningen wil plaatsen. Men vraagt voor al hoeveel woningen er plaats is in het thans nog tot de gemeente Haarlem merliede en Spaarnwoude behorende Zuid-Schalkwyk, zonder de Zuiderpol der en begrensd door de Amsterdamse Trekvaart, Buitenliede, Ringvaart en Fuikvaart. Zijn de zogenaamde genie- of defensiegronden tussen Haarlem en Spaarnwoude ter vrootte van 140 ha. ook in de woninguitbreiding betrokken?, zo vragen deze commissieleden, die zich tenslotte afvroegen of het wel verstan dig is aan Haarlem een „Bruggenhoofd" te verschaffen aan de andere zijde van de thans natuurlijke grens van Liede, Mooie Nel en Zijkanaal C. 'aagd over de w °ningbouwplannen FILMAVOND. De K.A.B. kring cen trum organiseert woensdag 23 maart, 's avonds om acht uur, in het gebouw Flora aan het Pretoriaplein een film avond voor haar leden. Vertoond zal worden de Italiaanse film: „Welkom Eerwaarde". VOETBAL Zondagmiddag, aan vang half drie, wordt op het terrein aan de Kleverparkweg, ingang Klever laan de jubileumwedstrijd DIO I-Geel Wit I gespeeld. mm; ZANDVOORT, 18 maart De voort varende architect-hoteleigenaar W. Kel der, die in Zandvoort reeds heel wat woninge en winkels gebouwd heeft, heeft het plan opgevat om het door hem geëxploiteerde café-restaurant „D.e Ro tonde uit tebreiden met een hotelac- comodatie van 231 bedden. Hij wil daar toe een zeven etages hoog hotel op zijn bestaande Rotonde bouwen, waardoor een geheel wordt verkregen, zoals aan geduid op bijstaande fotomontage. De voornaamste hindernis is voorlopig nog de rijksgoedkeuring om te gaan bou wen. De financiën en de formaliteiten zijn reeds geregeld en wanneer de rijks goedkeuring spoedig afkomt, hoopt aan nemer G. W. Pijpers uit Bussum nog In september van dit jaar te kunnen gaan bouwen, zodat de nieuwbouw nog voor het seizoen 1961 in gebruik kan worden genomen. De rotonde zal aan de zeezijde ze ven étages hotelruimte krijgen, gelegen boven het bestaande café-restaurant, dat nog een extra-verdieping aan res taurantruimte zal krijgen. Aan de land zijde wordt het hotel acht étages hoog, zodat samen met de kelderruimten het geheel 12 verdiepingen hoog wordt. In totaal een hoogte van dertig meter bo ven het straatpeil. Het nieuwe hotel krijgt 105 kamers, waarvan er 63 met loggia aan de zeezijde komen. 49 balkonkamers krijgen een eigen badka mer, een eigen toilet, wastafel etc. Veer tien balkonkamers krijgen een douche en een vaste wastafel. Zeven hoekka- mers krijgen een zijvertrek voor twee kinderbedden, terwijl ook zeven kamers als driepersoonskamer worden inge richt. Het hele bedrijf zal 's winters ver warmd kunnen worden, met dien ver stande dat het hotel per étage via een hetelucht-installatie verwarmd kan wor den, terwijl het café-restaurant via ra diatoren verwarmd kan worden. De airconditioningsinstallatie maakt het mogelijk in de zomer koele lucht toe te voeren. Alle hotelkamers worden voor zien van telefoon en radio, alsmede van een aansluiting voor televisie-ont vangst. In het gebouw komt een grote, snelle achtpersoonslift en aan de ge luidsisolatie wordt de grootst mogelijke aandacht besteed. Het merkwaardige bij dit alles is, dat de directie erop rekent prijzen te kun nen berekenen van gemiddeld 22,- per kamer per persoon voor volledig dag- Pension. Vergelijkt men dit met de prij zen, die men in andere nieuw gebouwde hotels moet rekenen, dan moet men wel tot de conclusie komen dat deze prjjs laag is. Men heeft ons uitgelegd, dat men met opzet de echte luxe heeft ver meden, terwijl men bovendien de stich- tingskosten van het hotel laag heeft kun nen houden, omdat gebruik kan worden gemaakt van de bestaande onderbouw, die destijds via oorlogsschaderegelin gen gefinancierd is kunnen worden. De stichtingskosten van het hotel be dragen overigens nog altijd drie mil joen. De drie onderste verdiepingen zul len vergroot worden voor het inrich ten van zaaltjes, een conversatiezaal en een café-restaurant. In de bene- wlZ?aLzalr?en,ruime dar>cing worden ingericht. De keuken- en bergruim- ian/enat? ™eten worTn aangepast. Het gebouw zal aar» Hp brtSddeTffsïtteK te^ls worden oeiegeiö, de liftschacht en de lo^e-ia'* met gekleurde tegels. Ramen en deu ren krugen een dubbele Naast de dancing rotisserie ingericht, waarin boven het beneden wo^^n u j cht, waarin boven het De Rotonde werd in 1953 gesticht als café-restaurant. Een jaar later besloot de directie honderd meter verderop een dépendance te gaan bouwen als hotel (Advertentie) in zomerkwaliteiten. Moderne tinten als groen, bruin-blauw en grijs 57.50 72.50 99.50 llchtgroen, olijfgroen en beige werkelijk bijzonder artl Gloed volle tinten o.a. mosgroen 89.50 59.50 Deze dépendance, die ook bij de nieuwe situatie blijft bestaan, heeft een acco modate van 21 twee-persoonskamers. In 1956 wilde men op het bestaande ca fé-restaurant twee étages hotel bouwen, maar de gemeente-supervisor, ir. H. Friedhoff, had daar bezwaren tegen. Wel wilde hij drie verdiepingen toestaan. Daarvoor was echter een krachtiger fundering nodig, hetgeen de stichtings kosten weer onevenredig hoog zou ma ken. Vandaar, dat men toen de oplos sing heeft gezocht van een hoog hotel. De nieuwe Rotonde zal onder directie komen van de heer K. F. Kelder, een neef van de architect-eigenaar, die reeds enige jaren in het café-restau rant werkzaam is en voordien als hof meester en in het Schipholrestaurant heeft gewerkt. De heer W. Kelder heeft intussen nog meer hotelplannen in Hil versum en in een der nieuwe badplaat sen aan het IJsselmeer. Maar daarover laat hij nog niets los, omdat deze za ken nog in voorbereiding zijn. HAARLEM, 18 maart In tegenstel ling met sipmmige andere avonden die het Katholiek Vrouwengilde Afdeling Haarlem in de loop van het jaar geeft, kon de voorzitster van de vereniging mejuffrouw A. Bolsius, gisteravond een groot aantal leden in café-restaurant Brinkman welkom heten. Traditiege trouw werd hier een passieavond gege ven waarvoor als spreker was uitgeno digd de heer Cor Backers, in het da gelijkse leven gastdirigent bij buiten landse orkesten. Cor Backers legt zich al Jaren lang toe op het voorlezen van verhalen waarmee hij in Nederland KHe„fSes heeft. Als Paasverhaal had hij uitgekozen „Veronica" waarvan de oorspronkehjke titel luidt: „De zweet doek \an Veronica", het bekende ver haal van Selma Lagerlö, dat invele talen is vertaald. In dit paasgegeven dat enigszins af wijkt van normale paasvertellingen geeft de schrijfster fantasieën op het oorspronkelijke lijdensverhaal. De figu ren als die van Christus, Veronica en andere krijgen allen gestalte in een an dere persoon. Hoewel de titel die niet zou doen vermoeden wordt Veronica al leen in het laatste gedeelte genoemd, als zij met haar zweetdoek het besmet te gelaat afveegt van de man die het kruis moet dragen. Cor Backers heeft dit verhaal op een zuivere manier en in bijzonder boeiende verteltrant naar voren weten te brengen. Vooral de mu ziek die hij tussen de akten door liet spelen waren uitstekend gekozen in de sfeer van dit paasverhaal, zodat de toe hoorders zich telkens konden verplaat sen in hetgeen zij zojuist hadden ge hoord. Met Cor Backer hebben de vele aanwezigen in een paar uur tijd het lij den sterven van Christus weer voor zich gezien. Ongetwijfeld zullen velen rqker zijn huiswaarts gekeerd. BLOEMENDAAL, 18 maart Op het St. Adelbert-kerkhof in Bloemen- daal is vanmorgen met zeer veel blij ken van deelneming het stoffelijk over schot ter aarde besteld van de heer J. C. Ronde, in leven voorzitter van de Gemeentelijke Centrale van de KVP in Haarlem, die dezer dagen op 54-jarige leeftijd in het ziekenhuis St. Joannes De Deo overleden is. Tevoren was in de parochiekerk van het Aller heiligst Hart van Jezus aan het Kle verpark aan requiemmis opgedragen. De uitvaartplechtigheid werd door zeer vele belangstellenden bijgewoond, onder meer door de heer J. A. A. Pon sin, voorzitter van de Statenkring Haarlem van de KVP, door de Haar lemse wethouder J. A. Schippers, door de heer W. van Liemt, fractievoorzit ter van de KVP in de Haarlemse ge meenteraad, door de raadsleden Loer akker en Vos en door vele anderen. Kapelaan Verweij van de Kleverpark- parochie verrichtte bij de groeve de absoute. IJMUIDEN, 17 maart In Amster dam is aangehouden een 18-jarige vis- knecht uit IJmuiden-oost, die verdacht wordt een bedrag van ƒ1.200 ten nade le van zijn werkgever te hebben ont vreemd. Het grootste deel van het be drag was nog in zijn bezit. Hij is naar Velsen overgebracht en in het hoofdbu reau van politie ingesloten. Zaterdag 19 maart Hoog water: 7.46 u. en 20.14 u. Laag water: 3.14 u. en 15.42 u. Advertentie KRUISWEG 47-49 HAARLEM Wanneer de eigenaar-architect van café-restaurant De Rotonde tijdig de rijksgoedkeuring krijgt, zal Zandvoort volgend seizoen een nieuw hotel rijker zijn. Op het be staande café-restaurant zal een zeven verdiepingen hoog hotel wor den gebouwd van eenvoudig, maar doeltreffend comfort. Onze foto toont een fotomontage, dat de nieu- situatie in beeld brengt na ver wezenlijking van de plannen. Het nieuwe hotel krijgt 105 kamers en een capaciteit van 351 bedden. Het gebouw wordt dertig meter hoog en is gelegen op een van de mooiste punten van de badplaats, vlak aan de boulevard. AERDENHOUT, 18 maart In een cel van het politiebureau in Overveen zitten thans opgesloten de drie daders van de inbraak van woensdagavond in een villa aan de Grenslaan in Aerden- hout, die daar voor achtduizend gulden aan sierraden ontvreemd hebben. Het zijn een 32-jarige koopman, een 40-ja- rige lasser en een 45-jarige chauffeur, allen uit Haarlem. In de nacht van woensdag op donderdag heeft de politie van Zwolle het drietal aangehouden, ter wijl het zich in een auto bevond. De po litie wist niet dat ze daarmee een zo gode vangst had gedaan. In de auto werden echter de gestolen juwelen aan getroffen. HAARLEM, 17 maart Om zijn nieuwe jasje te sparen had een 27-jari- ge Velsenaar het jasje van zijn niets kwaads vermoedende broer geleend voor het vuile werk van een brandkast- kraak, welke hjj pleegde in het kantoor van een steenhouwerij aan de Ver- spronckweg te Haarlem. Het werkjas- je van de broer werd hem echter nood lottig, want toen hij druk bezig was met het forceren van de safe (hij deed dat met materiaal van de steenhouwe rij zelve) ontging het hem, dat uit de zak van het jasje een kwitantie viel, welke ten name van zijn broer stond. De politie kon toen uiteraard gemakke lijk de ware schuldige ontdekken en zo stond de Velsenaar donderdagmiddag voor de rechtbank. Anderhalf jaar hoorde hij tegen zich eisen door de officier van justitie, mr. H. Lagerwaard. In de brandkast trof de verdachte destijds niet meer dan een bedrag van 82,50 aan. Hij had op aan zienlijk meer gehoopt, omdat hij op kor te termijn een schuld van 400,- moest betalen, zonder het geld te hebben. In een overmoedige bui had hij toen ge zegd, het maar ergens te gaan halen. Dat de eis zo hoog was, vond mede zijn oorzaak in enkele vorige veroordelin gen van de verdachte wegens diefstal. Uit het pleidooi van zijn verdediger, mr. E. Brongersma, bleek wel, hoe klein Velsen is. Men wist ervan en meed daarom de verdachte, die daar door ook in moeilijkheden en slecht ge zelschap geraakte. Hij verklaarde ech ter thans besloten te hebben, zijn leven radicaal te verbeteren, door te gaan varen als machinist. De vereiste kun digheden daartoe heeft hij zich verwor ven en in september kan hij voor een reis van twee jaar monsteren. Met het oog daarop pleitte mr. Brongersma voor een onvoorwaardelijke straf tot die tijd ongeveer. „Ik ontken altijd. Ook tegen beter weten in", had een 60-jarige huis- knecht-tuinman uit Amsterdam ver klaard, die reeds negentien vonnis sen wegens inbraken op zijn straf blad heeft staan. Voor de twintigste maal stond hij donderdag terecht voor de Haarlemse rechtbank. Twee jaar met aftrek van voorarrest hoor de hij ditmaal tegen zich eisen. De verdachte bleek een inbreker met een geheel eigen manier van doen, waaraan de politie hem gemakkelijk kan herkennen. Hij breekt bijna altijd in in scholen, een enkele maal ook in kerkelijke vergaderruimten. Hij be perkt zich voorts tot het wegnemen van woning-textiel: tafelkleden en gordijnen. In scholen is hij weliswaar niet afkerig van de inhoud van spaarpotjes, maar alleen wanneer dat de moeite loont. Een andere eigenaardigheid is, dat hij, wanneer hij ergens een tafelkleed ont vreemdt, de voorwerpen, welke daarop stonden, door de bestolenen altijd op precies dezelfde plaats teruggevonden worden zjj het dan op een naakte ta fel. Voorts heeft de verdachte nog voor gewoonte in de scholen, waar hij steelt, te overnachten, zich toedekkend met vestjes of andere kledingstukken van het onderwijzend personeel en enige sporen van zijn nachtverblijf achterla tend. Zijn gewoonte getrouw ontkende de huisknecht-tuinman dus. Hoewel alle aanwijzingen tegen hem waren. In een gemeentelijke school te Aalsmeer had hij weer textielwaren ontvreemd en een politiehond had hem als de dader aan gewezen tijdens een sorteerproef. In Lis- se, waar hij de gereformeerde gemeen te bestolen had, waren het vingeraf drukken, welke hem als de dader aan wezen, maar de man bleef volhouden, dat het allemaal niet klopte, dat de po litiehond zich vergist moest hebben en dat de overeenkomst van de vingeraf drukken een toevallige was. De officier van justitie, mr. J. Wiar- da, achtte het bewijs geleverd. Hij deel de als eigenaardigheid van de verdach te nog mede, dat deze altijd de sleutels van de plaats des misdrijfs tracht mee te nemen. In totaal heeft de man vijf tien jaar in de gevangenis doorgebracht. Hij weigert steeds pertinent zijn adres te vertellen, hoewel dat de politie toch bekend schijnt te zijn. De verdediger, mr. A. W. Luikinga, vroeg zich af, of verdachte wel het monopolie van alle gesignaleerde eigenaardigheden had. Hij bepleitte echter clementie bij de strafmaat. De rechtbank doet in deze zaken uitspraak donderdag 31 maart. Advertentie De eloxal-pannen zijn zo hord ais diamant! Daarom géén aanzetten on pannanschuren maarl De vrolljk-rada eloxal-deksels aan sieraad voor Uw keuken. ELOXAL ALUMINIUM HAARLEM, 17 maart Vanaf vol gende week maandag worden tot Pa sen tussen de middag in de Vleeshal aan de Groote Markt weer bezinnings pauzes aangeboden door een zestal gees telijken van diverse godsdienstige over tuiging, deel uitmakend van de werk groep „Uitzicht". De bezinningspauzes waar iedereen gratis welkom is, wor den weer muzikaal omlijst met gram- mofoonmuziek uit de Grieks-orthodoxe liturgie. Ze vangen om vijf over half een aan en zijn tien minuten later om kwart voor eenweer afgelopen. „Uitzicht" Is, zoals bekend, een werk groep van geestelijken en leken van ver schillende godsdienstige overtuiging, die vorig jaar „als personen" het initia tief tot de pauzes genomen hebben. De bijeenkomsten gaan niet uit van kerk genootschappen en zjjn ook niet bedoeld ter „zieltjeswinnerij" voor een bepaal de kerk. Vandaar ook, dat de Meeshal uitgekozen is als een neutrale plaats van samenkomst. „Gepreekt wordt er evenmin tijdens de bezinningspauzes. Wel wordt iedere dag door een andere geestelijke een tien minuten-inleiding gehouden over een fundamenteel-Christelijke waarheid. Voor iedere week is er een apart thema, dat dagelijks door de sprekers vanuit hun eigen overtuiging benaderd zal wor den. Het thema voor de volgende week luidt „Er zal gerechtigheid zijn". De week van 28 maart tot 2 april wordt de vraag „Wat is waarheid?" behandeld. „Macht van Boven" luidt het thema van de week van 4 tot 9 april, terwijl in de Goede Week gesproken zal worden over „Lijden van God?" Werden de bezin ningspauzes tot nu toe (ze zijn vorig jaar in de weken voor Pasen het eerst gehouden en daarna in de adventstijd) door drie geestelijken aangeboden,thans zijn er zes sprekers. Maandags ds. D. Ringnalda (gereformeerd predikant), dinsdags ds. J. van Dam (baptistisch predikant), woensdags kapelaan E. G. Duym (r.-k.), donderdags ds G. Koch (Ned.-herv.-predikant), vrijdags ds. J. P. Jacobszoon (doopsgezind predi kant), vrijdags ds. J. P. Jacobszoon (doopsgezind predikant) en zaterdags kapelaan P. G. van Zijp (r.-k.). Zoals de bezinningspauzes in Haar lem gehouden worden „op brede basis" zijn ze volstrekt uniek in den lande. De initiatiefnemers noemen het een „expe riment", dat „geboren is uit een geza menlijk gevoel van menselijke lotsver bondenheid; uit een vermoeden dat er tallozen leven, die niet meer bij machte zijn om het leven en zijn problemen nog aan te kunnen. En die ook de weg niet weten te vinden naar een medemens die bereid is hun last met hen te de len". Daardoor is „Uitzicht" ook niet in de eerste plaats bestemd voor „ker kelijke" mensen. De inleidingen zijn eigenlijk bedoeld als introductie van een persoonlijker gesprek na afloop, onder vier ogen of als open discussie. De gees telijken zijn gaarne tot een en ander be reid. In dit opzicht wil „Uitzicht" een- CINEMA PALACE: The horse soldiers, 14 Jaar; 2, 7. 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Do.-cyclus: Aparte tafels, volw.; 7, 9.15 u. FRANS HALS: Slaapkamergeheimpjes, 18 Jaar; 2, 7, 9.15 uur. Zo. 2, 4.30, 7. 9.15 uur. Di. 2 en 8 uur. LIDO: De roemrijke daden van Danny, volw.; 2, 7, 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. LUXOR: Lili en de gangsters, volw. Vr. en ma. t.m. do. 2 en 8 uur. Za. 2, 7, 9.15 u. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15 u. Do.-cyclus: Hamlet, volw. REMBRANDT: Charmants gargons, volw.: 2, 7. 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. ROXY: T.m. zo.: De strijdkreet der on- tembaren, 14 j. Ma. t.m. do.: The black swan, 18 j.; 2.30, 7, 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. STUDIO: From here to eternity, 18 j.; 2.15, 7, 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. MINERVA: Vr. t.m. zo.: A song is born, a. 1. Vr. 8.15 uur. Za. 7, 9J5 u- Zo- 2- 4-15, 7* 915 u- Zaterdag 19 maart Stadsschouwburg, 8 u.: Toneelgroep Theater in: De Zomer van de zeventiende pop' Maandag 21 maart Stadsschouwburg, 8 u.: De Haagsche Co- medie in: Etude voor één hand. Vrijdag 18 maart Concertgebouw, 8.15 u.Achtste concert serie-V.N. Ph. O. o.l.v. Henri Arends m m.v. Elaine Weldon, viool. Programma Wagènaar, Bruch en Brahms. Zaterdag 19 maart Minerva Theater, 2.30 u.: Volksmuziek school. Maandag 21 maart Concertgebouw, 8 u: Pianorecital door Leendert Huges. Programma: Haydn, Mo zart, Schubert en Brahms. Dinsdag 22 maart Concertgcboum, 8 u.: Albert de Klerk speelt op Cavaillé-Collorgel. Minerva-Theater, 8.15 u.: N. Ph. O. o.l.v. Henri Arends m.m.v. Varda Nishry. piano. Programma: Bgethoven en Mozart. Woensdag 23 maart Concertgebouw, 8 u.: Kon. Mannenk. Cae- cilia o.l.v. A. de Beer, m.m.v. groot man nenkoor Zwolle o.l.v. W. de Rooy en Kees Bordewasser (orgel) en Piet Reyns (fluit). Stdasschouwburg, 7.45 u.Operettegezel schap Diogé met: De dragonders van Vilars. Donderdag 24 maart Stadsschouwburg, 7.45 u.: Operettegezel schap Diogé met: De dragonders van Vilars. Vrijdag 18 maart Zoetestraat 11: 8 u.: R.-K. commissie De Vrije Tijd, Rector J. van der Zalm spreekt over leven en werken van de H. Pastoor van Ars. Zaterdag 19 maart Concertgebouw: 3 u.: Districtsbbeen- komst Herwonnen Levenskracht. Zondag 20 maart Mendelcollege: 8 u.: R.-K. Instuif Haar lem-noord. Mr. Hans Vélu spreekt over het wereld-communisme. Maandag 21 maart Vleeshal: 12.35—12.45 u.: Bezinningspauze. Ds D. Ringnalda spreekt over: Er komt gerechtigheid. A /TT Parochiehuis Anna Santo (Heemstede): 2.30 u.: jaarvergadering r.-k. bond van be jaarden. Minerva-Theater: 8 u.: voor r.-k. vrou wengilde, middenstand en KAB wordt de film- De Mantel, vertoondd. d d Zomerlust (Zandvoort): 8 u.: Haags Stu dentencabaret o.l.v. Rinus Ferdinandusse voor 't Helm". Dinsdag 22 maart Hotel Rusthoek (Bloemendaal)8 u.: Tuinbouw en Plantkunde, met lezing over Orchideeën door de heer E. H. Baron Six van Oterleek. Vleeshal: 12.3512.45 u.: Bezinningspauze, ds. J. van Dam. Woensdag 23 maart Vleeshal: 12.3512.45 u.Bezinningspauze, kapelaan E. G. Duym. Brinkmann: 8 u.: Filmavond Oorlogsgra venstichting. Vishal: 2022 u.: Beroepententoonstel- lindg. Donderdag 24 maart Vleeshal: 12.3512.45 u.: Bezinningspauze, ds. G. Koch. Brinkmann: 12 u.: Nederlandsche Maat schappij voor Nijverheid en Handel, ir. J. W. H. Lambach over Organisatie, loon en rendement. Museum Huis van Looy: tekeningen, schil derstukken, producten handenarbeid, handwerken en foto's Interscholair Jeugd- toernooi. Geopend dagelijks van 1013, 1417 en 19—22 u. Zo.: 14—17 u. (t.m. 27 maart). Bisschoppelijk Museum: Oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwerken, handschriften en kunstnij verheid. Geopend van 1017 uur. Zon en feestdagen 13—16 uur. Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling en werken uit de Haarlemse School van de 16e eeuw tot op heden (o.m. Hals' meesterwerken). Geopend van 1016 en zo. 13—16 uur). Teylers Museum: Tekeningen Hollandse, Varda Nishry, die 22 maart samen met het Noordhollandse Phïlhar- monisch Orkest het eerste piano concert van Beethoven zal spelen. Het concert wordt gegeven in het Minerva-Theater. Italiaanse en Franse School 16e tot en met 19e eeuw. Fossielen, historische na tuurkundige instrumenten, mineralen, 31- toons Fokker-orgel. Geopend iedere werkdag behalve maandag van 1115 uur. De eerste zondag van elke maand van 1315 uur. Woonhuis Jac. van Looy, Kleine Houtweg. Geopend do. 1012.30 en 13.3017 uur. Zo. 14—17 uur. Cruquiusmuseum: Historische stoomma chines en grote maquette van Nederland. Geopend van 912.30 en van 1.305 uur. Zondags van 105 uur. In 't Goede Uur, Korte Houtstraat: Ten toonstelling van tekeningen en grafiek van Henk Huig. Geopend, ook zondags, van 10 tot 22 uur (de gehele maand maart). Kunstcentrum „De Ark", Nieuw Heilig land 113: Expositie van werken van Haarlemse Schilders (tot 24 maart). Da gelijks geopend van 9 tot 5 uur. Galerie Espace, KI. Heiligland 36: Ten toonstelling van werken van Alechimsky, Appel, Corneille. Jom en Naningen (tot 20 maart). Geopend op werkdagen van 11—17 uur). Bloemenheuvel, Overveen: Expoatie van demonenprenten van Dick Lindeboom. Ge opend van 10-5 uur: zo. van 2-5 uur. (T.m. 5 april). Kunszaal Vomitif, Hendrik Roozenlaan 53, Overveen: Expositie van werken van Arnold van Doorn, Nelly Angevare en Louis Ferron. (T.m. 20 maart). zelfde soort service bieden als bijvoor beeld de ,.SOS"-telefoondiensten in grote steden, zijn het niet op die grote schaal voorshands. „Uitzicht" is ontstaan uit het onder linge contact van geestelijken,die elkaar in het maatschappelijk buurtwerk ont moetten: ds. W. M. van Aspenen (later ds. N. van Egmond, beiden hervormd predikant), pater S. Duynstee O.F.M. en ds. H. W. Wierda (gereformeerd pre dikant). AMSTERDAM, 17 maart Voor het gerechtshof heeft een 16-jarige be drijfsleider uit Amsterdam terecht ge staan, die op zondag 3 mei van het vorig jaar in de Haarlemmermeer een verkeersongeluk veroorzaakte, waar bij drie bij hem in de auto zittende familieleden zeer ernstig gewond raak ten. Zijn schoonmoeder overleed enige tijd later, zijn vrouw liep een schedel- basisfractuur en een gebroken bekken op en zijn schoonvader kreeg eveneens een schèdelbasisfractuur en bovendien een gebroken pols. Op de genoemde dag keerde hij te rug van een bezoek aan de bollenvel den. Een moment van onoplettendheid had onherstelbare gevolgen: bij de kruising van de Hoofdweg, waarop hij reed, met de Schipholweg (een voorrangsweg) verzuimde hij een an dere auto voorrang te verlenen en kwam daarmee met volle vaart in bot sing. De rechtbank in Haarlem had de bestuurder schuldig verklaard aan roe keloos rijden en hem deswege een maand hechtenis plus twee jaar ont zegging van de rijbevoegdheid opge legd. Voor het hof meende de procu reur-generaal, dat de verdachte veroor deeld dient te worden wegens het aan zjjn schuld te wjjten te hebben, dat een ander zwaar lichamelijk letsel oploopt. Hij wenste d estraf, die de rechtbank heeft opgelegd, gehandhaafd te zien. De verdediger betoogde, dat ver dachte al uitermate zwaar gestraft is en bepleitte een voorwaardelijke straf met eventueel een boete. De Procu reur-generaal repliceerde met te zeg gen, dat een strafrechterlijk correctie vereist is om te laten blijken hoe ern stig verkeersongelukken door de rech ter worden beoordeeld. Uitspraak 31 maart a.s. BEVALLEN van een zoon: B. A. Kock-van Zoon; G. A. van der Werff-de Wit (2 zns); I. M. van Walsem-Fisch- bein. BEVALLEN van een dochter: C. A. Omtzigt-Spruijt; R. E. L. Dirksen-van Emmerick; J. Molema-Strootman; H. Balm-Kuijper (2 drs). OVERLEDEN: M. Dullman, 84 j., Kamperlaan; J. J. M. Beukelaar-Stee- mers, 75 j., Westerhoutstraat; A. Schip pers, 74 j., Burgwal; J. Ek, 51 j„ Stuy- vesantplein; H. G. van Nus, 68 j„ Gast- huisvest; G. W. Waanders, 78 j., M. van Heemskerkstraat; J. Wit, 79 Schouwtjeslaan; F. J. van Heusden, 55 j„ Hazepaterslaan. ONDERTROUWD: H. J. Preuss en E. S. M. Seller. GEHUWD: J. M. Duine en A. Heu- ving. Vorig opening Slot 18/» 4% Ned. 1958 41,4 Ned. 1960 4)4 Ned. 1959 3% Ned. 1953 Staffel 1947 3)4 Ned. 1956 3)4 Ned. 1948 3)4 Ned. 1950 3)4 Ned. 1954 3)4 Ned. 1955 n B.N.G. Won.bouwl. 6 Ned. Handel Mij. Cert Amsterdam Rubber H.V-A. Senembah-Mt). AJC.U. Berkel Patent Calvé-Delft Cert. Dell Mb Fokker v. Gelder Hoogovens Mtiller Co. Philips Gem.bez. Unilever Billlton 2e Kon. Petroleum 50 Holl. Amerika Lbn K.L.M- Kon. Ned Stoomb KHJ1- Ned. Stoomv Mb v. Ommeren Ned. Scheepvaart Unie Rentespaarbrieven '57 Rentespaarbrieven '58 2)4 Amsterdam '56 2)4 Amsterdam '56 D 2)4 Rotterdam '57 Alb Hebn kl. obi 4 Mi) 99% 100% 98 98j% 94% 92% 93* 93 86% 86% 88% 90% 108H 249 116% 115% 160% 535 159 449% 277 445 173.50 338% 250 779% 376 783% 280 743 786% 348 743 156.10 144% 155,40 107.80 143% 170% 140 169% 173% 239 143% 109 143% 83% 89% 96% 119 Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Kennecott Copper KLJU. Montgomery Ward Radio Corp. Republic Steel Royal Dutch Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Stand OH Ny Tidewater U.S. Steel 16/3 54)4 47% 53% 87% 45% 78% 28)4 45)4 66% 66% 41 33% 20% 48% 44% 21% 84% Stemming: nauw. 17/8 54)4 47% 53 87)4 45% 78)4 28% 45% 66% 645/pe 41)4 34)4 20% 49 44% 20% 83% prbsb.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 3