Moskovische aanvalsdrift is Feijenoord één keer te machtig Pieters Graafland jaagt Russische schutters op „Droomvoetbal" van elftal dat „nog niet in vorm" is Van Oosterhout en De Kleine raken achter op Teegelaar Outsidersnestelen zich in de voorste regionen Wolfgang Staudte in ons land Tal's lijf variant is ook Botwinnik te machtig Chefarine,.4 Voor Paola's kind Balorige Coppens Verrassingen in titelstrijd bandstoten Met min of meer politieke film Wereldkampioenschap schaken Onvoldoende voorbereid A. W. VERLEGH BEGRAVEN Deense T-V. breidt uit Motorwedstrijden op „De Wielewaal DRAADLOOS CONTACT VRIJDAG 18 MAART 1960 PAGINA 9 J. H. DONNER vier beroemde genees middelen in een tablet doen wonderen tegen pijnen en griep. weer volgden zij hetzelfde patroon. Feijenoords verdediging had dat snel gezien. Toen groeiden aanvoerder Ker- kum, Walhout, Veldhoen en Kreyer- maat met hun vanaf de eerste minuut excellerende doelman naar de vorm, die een waarborg was voor een eervol re sultaat. Slechts twee keer kwam de voorhoede van Moskou met een variant in haar aanvalspatroon. Twee keer werd de pijlsnelle rechtsbuiten Metreveli rechtstreek* ingeschakeld. Dat er toen geen doelpunt kwam, was te wijten aan twee ongelooflijk snelle reacties van Pieters Graafland. En Feljenoords aanval met mannen van internationale faam als Rijvers en Moulin? Zij kregen eenvoudig de ruim te niet om ook roem te oogsten. Twee van de befaamdste spelers van het Russische voetbal, rechtshalf Voinov de beste halfspeler van het Zweedse wereldtoernooi en rechtsachter Ke- sarev weken geen centimeter van de twee Nederlanders, die al zoveel verde digers tot wanhoop gebracht hebben. Wat Moulijn ook probeerde, hoe veel schijnbewegingen hy ook produceerde, Kesarev had alleen maar oog voor de bal. Pas als Moulijn die aan het rollen bracht, greep de in de sprint even PIETERS GRAAFLAND hechte pijler (Van onze sportredacteur) ROTTERDAM, 17 maart Alsof al Water van de Wolga en dan nog bruisend geweld op hem kwam aan- °uen, zo moet Eddy Pieters Graafland, doelman van Feijenoord, zich van- •vond gevoeld hebben. Niet te stuiten was de stroom van aanvallen, waar- het vertegenwoordigende voetbal elftal van Moskou, zonder aanvankelijk ;'an een adempauze te willen weten, ge dacht heeft de eerste wedstrijd van een Jtussisch voetbalteam op Nederlandse bodem tot een eclatant succes te ma- *en Opgejaagd door de mannen in de "chterste linies, gedirigeerd door de kaalhoofdige linksbinnen Bubukin, heb- oen de Russische aanvallers getracht ?e Pijler, waarop heel Feijenoord ver bouwde en waarop de vloedgolven van ■coringsdrift telkens te pletter sloegen, je ondermijnen. Zesenzeventig minuten beukten zij tevergeefs. Toen eerst ca pituleerde Pieters Graafland overigens Voor de enige keer. Met een overwin ning van 1-0 op het Nederlandse club team Feijenoord moest het elftal van de Russische hoofdstad tevreden zijn. De komst van het selecte gezelschap Russische voetbalgrootheden had in het Feijenoord-stadion de allure van een echte interland gekregen. De tri bunes waren tot op de laatste plaats bezet en buiten de poorten verdron gen honderden zich hoopvol, maar te gelijk afgunstig, rond wat late bezoe- Kaartje over?" klonk het overal. En bnderwijl stegen vanuit de „kuip" de eerste kreten van verrukking op. De °nfortuinlljken schuifelden de een na de ander teleurgesteld weg. Zij zou den de mannen met de klinkende na rden, de spelers die dank zij de te levisieuitzendingen van het jongste l°ernooi om het wereldkampioenschap ?een volslagen onbekenden meer voor ,.en waren, niet in levende lijve in ac- 'e zien. j. tweeënzestigduizend op de tribu- x, s keken zich intussen de ogen uit. Rauwelijks had scheidsrechter Andries Ven 1euwen het aanvangssignaal gege- £e demonstratie van de Hogere In een H Y°etbalschool was begonnen, een baibeh'zeli.nKwekkend tempo, met voor onmoeemidg die bij zo'n snelheid een intuïtief »Je1hou(len werd en met tie, werden de *Lvoor de vrije posi- De eerste de beste cw!}e1 opgebouwd, binnen Ivanov al oog fjf bracht rechts- fers Graafland. En nauweufum a" doelman van Feijenoord beiomIas™ het eerste rechtstreekse duel m"tde Russische international of Ivanov stond «lweer in een vrije schietpositie. Maar Rat er ook gebeurde, hoe hard er ook geschoten werd, altijd werd de bal ge klopt. Zelfs de kogel, die Bubenik in olie vaart inzond, vond een voortijdig j'hd op de vuist van de Rotterdamse soelrnan. Steeds gehaaster werden de Russische aanvallers. Steeds hoger snoefden zij het tempo op. Steeds dat haalden zy uit voor het schot, r®' m staat zou blijken Pieters Graafland J? verschalken. Daardoor werden hun {Jansen op succes echter kleiner. Want 'J1 hun rusteloze scoringsdrift verloren r®, Moskovieten het volledige meester- chap over ,je bal. Hun schoten werden onzuiverder. Hun aanvallen kregen er n eenzijdig karakter door. Telkens gers met medewerking van de KNMV ationale terrein wedstrijden georgani- Reusli°P on' f'Rouit „De Wielewaal" te eusel, ten zuiden van Tilburg Voor *eze wedstrijden bl^fi^rSrskrin- Want 0^6 ion fim0 g te bestaan, *chrl rulm jo T°res en seniores ^dreven voor de diverse klassen in. snelle Russische verdediger in. En bijna iedere keer met succes. De vloedgolf van Russische aanval len hield ook in de tweede helft aan, maar evenmin verdween het patroon van dezelfde strakke lijnen; als een van buiten geleerd lesje opgedreund. Daar om hield Feijenoords verdediging ook nu weer lange tijd en meestal zelfs zon der in paniek te geraken stand. Zelfs het feit, dat Voinov zich meer en meer direct met de afwerking van de aan vallen ging bemoeien veranderde daar niets aan. De schoten vlogen meestal ver naast of over en tal van passes kon den worden onderschept. Maar, toen in de zesenzeventigste minuut Bubukin na een hoekschop helemaal naar rechts uitzwierf en met een strakke, scherpe voorzet plotseling „het lesje" even ver gat, stond het team van Moskou me teen op winst. Pieters Graafland kon de bal slechts ten dele onderscheppen. Middenvoor Ponedelnic kreeg de bal voor de voeten en alle opgekropte er gernis over het uitblijven van successen legde hij in een schot, dat het net ach ter Pieters Graafland leek te moeten verpulveren. Eerst toen vierden de Rus sen de teugels en verslapte hun tempo. Feijenoord profiteerde er meteen van door tot wat serieus opgezette aanvals- pogingen te komen. Dat doelman Jas- jin de onverstoorbaarheid zelve niet evenals zijn Nederlandse collega eenmaal moest capituleren, dankte hij toen zelfs aan het geluk. Toen hij door een attente Van der Gijp reeds versla gen was, stond de binnenkant van de paal een fraai, maar voor Feijenoord ook wel geflatteerd doelpunt in de weg. (Van onze speciale verslaggever) ROTTERDAM, 17 maart „Droomvoetbal", zei een vermoeide Cor van der Gijp na de wedstrijd tegen het stedelijk elftal van Moskou. „Droom voetbal van het knapste elftal, waar ik ooit tegen gespeeld heb. Die Rus sische jongens waren in alles beter; in hun plaat sen, techniek, conditie, noem maar op, alleen zij schoten slecht. Anders hadden wij met meer verschil verloren. Voor ons was het een moei lijke wedstrijd. Die lui dekten geweldig straf. Wij kregen bijna geen kans. Op die ene keer na toen ik hard en droog tegen de paal kogelde. Ik had hem er liever „zacht en nat" in gehad", ver volgde hij grinnekend. „Ik weet niet hoe het kwam, maar wij waren doodzenuwachtig. Het kan zijn, dat wij bang waren voor al die beroemde na men". „Ik was wat blij, dat de Russen niet zo best scho ten, want zij waren zo snel, dat er bij ons wel fouten moesten worden gemaakt. Vooral in de eerste tien minuten dacht ik dat wij een enorm pak slaag zouden krijgen", vond Pieters Graafland. „Bij dat ene doelpunt had ik een beetje pech, want ik kon de voorzet net niet onderscheppen en toen was het voor die midvoor een koud kunstje" Als de Russen werke lijk blij waren met deze eerste overwinning in hun cyclus van drie wedstrij den op Nederlandse bo dem, dan wisten zij hun vreugde met een oosterse onbewogenheid meester lijk te maskeren. Georgi Glazkov, de trainer, een klein dik mannetje met een grijze alpino op een wat boers gezicht, zei met behulp van een tolk van de ambassade: „Onze ploeg was niet in compe titie-vorm, die moet nog komen. Wij hebben wel verdiend gewonnen", maar voegde er haastig aan toe: „Ook Feijenoord heeft goed gespeeld en wat was het publiek keurig ge disciplineerd". Andrej Starotsjin, de vice-voorzitter van de Russische voetbalbond en leider van het gezel schap, was wat concreter in zijn opmerkingen: „Ik hoop, dat beide ploegen van elkaar geleerd heb ben. Ik had nog geen Ne derlandse club gezien, maar de kennismaking is mij bijzonder meegeval len, vooral uw nummers 3 (Walhout), 11 (Moulijn) en ook 10 (Rijvers) vond ik bijzonder goed." Met spanning volgt de internatio nale schaakwereld de strijd, die momenteel in het Poesjkin-theater te Moskou gehouden wordt: de tweekamp om het wereldkampioen schap. En, nadat Tal (rechts) de eerste partij gewonnen heeft en Botwinnik er in de tweede niet in geslaagd is de achterstand meteen weer weg te werken, vraagt men zich af of de drieëntwintigjarige uitdager erin zal slagen de wereld kampioen van zijn troon te stoten. JOHANNESBURG, 18 maart Naar verluidt heeft de 30-jarige Belgische voetballer Rik Coppens, die zondag jl. door zijn vereniging Beerschot tot het einde van het seizoen geschorst is naar aanleiding van zijn houding ten opzich te van het publiek, een contract gete kend met een profclub in Johannesburg. Volgens dezelfde bron van inlichtin gen zou Coppens van plan zijn binnen kort naar Zuid-Afrika te emigreren. (Van onze speciale verslaggever) BREDA, 17 maart De eerste dag van het toernooi om het nationale biljartkampioenschap bandstoten heeft enkele verrassende resultaten opgeleverd. De pantsers van technici als Van Oosterhout en De Kleine zijn door jonge, onervaren spelers als Vultink en Ligthart op hun zwakste plekken doorstoken. In de eerste partij van de dag gleed Van Oosterhout uit, toen de ambitieuze Vul tink in een bittere produktieslag, welke de schoonheid der constructies op het tweede plan plaatste, hem te veel problemen voorlegde. Even later behaalde De Kleine slechts een moeizame remise tegen Ligthart. In de avonduren bleef Teegelaar overeind, nadat hij des middags ook al de buit in zijn ransel had geborgen. Van Oosterhout kende geen pardon voor De Kleine, wiens spel geen schijn meer is vergeleken met dat van de voorwedstrijden (moyenne 5.23). Vultink bleef in de schaduw van Teegelaar door de tot nog toe hopeloos falende Popeyus kansloos te laten. En op de derde plaats staat Ligthart, die als invaller voor Van de Pol fungeert. Wat mankeert Van Oosterhout? Hoe kon het, dat de rustige meester m éigen stad in zyn eerste partij met ee" verschrikkelijke „kramp" wor- uto Ha.d men teveel van hem ver wacht Miste deze verstoorde biljar ter met het gefronste voorhoofd en de plotseling onzekere coup de queue op dit moment de wedstrijdroutine om aan te vallen? Men mocht het veronderstellen, want Van Ooster hout heeft de afgelopen maanden op alle kadertoernooien ontbroken. Het bandstoten wilde hij winnen en hij trainde er urenlang voor. HANS VULTINK De man, die elke tegenstander in dit toernooi qua pure techniek kan over treffen, produceerde slechts kruimel series Brokkelig spel, geen tempo, eeen verzamelingen, zoals hij alleen Dleeet de demonstreren, zelfs geen vleugje virtuositeit. De jonge Hans Vultink die de meester schuchter suc ces had gewenst, trok verrast de wenk brauwen op bö dit ongelukkige geploe ter. Rond de tiende beurt draaide de bleke jongeling uit Aalten de kraan haastig open. Series van 13,13 en 11 °P rij, en nog sloeg van Oosterhout niet terug Na vijftien beurten 61 om 30 voor dé debutant. De routinier, de houder van alle vaderlandse records in het eenbandspel, manoeuvreerde als een beginneling. Ranselde hy het ivoor, dan liep het nijdig in de grillig ste posities. Streelde hij het, dan le ken de glimmende konen te spotten met de regels der effecten. Hoe mach teloos van Oosterhout in dit slijtage- gevecht was,bleek uit zijn hoogste se rie: 14. Dat hij in 50 beurten ten onder ging tegen een aankomend talent, be tekende voor hem meer dan een kost baar puntenverlies. Hij wist zich gesla gen door eigen onmacht. Eenzelfde pijnlijke ervaring leek voor De Kleine te zijn weggelegd. Ja cob Ligthart, de robuuste Alkmaarder, die zich pas dit jaar een zetel aan de hoogste biljarttafel heeft veroverd, Burgemeester Geuljans van Breda belastte zich gistermiddag met de opening van het laatste biljarttoernooi van dit sei zoen, waarin een kampioenschap op het spel staat. dwong de sympathieke De Kleine alle registers open te trekken om niet een ra. dicale achterstand op te lopen. Merk waardig, de parallel met Van Oos terhout. Ook De Kleine was volledig geconcentreerd op dit toernooi der een band-specialisten. Hij schoof er, even als zjjn Brabantse collega, alle kader wedstrijden voor terzijde. Tot de 31ste beurt kon men de over eenkomst met de ondergang van Van Oosterhout volhouden. Toen pas recht te De Kleine de schouders. Hij nam zijn wapen vast in de greep en demar reerde. Een reeks van 20, daarna 6, i ^J1 kloof was overbrugd. Men geloofde na dit vrij overtuigende wa pengekletter niet meer in de kansen van Ligthart. Hij speelde er te primi tief voor. Toch eindigde hij via de 53- ste (na)beurt gelijk ean de finisch, dank zij ook een dubbele klots. Nee, dan diende Teegelaar, een ernstige favoriet voor de titel, zich resoluter aan. In het begin nog wat gevoelloos tegen een royaal „klap perende" Popeyus, die zjjn speciali teit niet kon verloochenen, maar rond de 20ste beurt zwierig produce rend met af en toe briljanten van bandentechniek. Popeyus had geen enkel verweer. 10-0 om 63 in 26 beur ten. 150 om 71 in 30 beurten. Een accuraat gespeelde slotserie van 33 gaf Teegelaar het voldane gevoel, dat hij alle concurrenten bii de eer ste „trekking" in alle opzichten had overtroffen. Van Oo,, terhout gaf 's avonds al zijn brille prys in de eerste beurten van het belangrijke duel met De Kleine. Maar het was de artiest niet vergund door te gaan in het eindelijk gevonden ritme. Misschien kwam het doordat De Kleine machteloos tegenspel lever de. Misschien ontbrak de Brabander de inspiratie om de zaak af te ronden, in ieder geval stokte de carambolage na 16 beurten. Toen had van Ooster hout 113 punten op het scoringbord staan, een moyenne van 7. De Kleine was tot 37 gekomen. Het duurde ech ter nog 38 beurten voordat de Breda- naar met een zucht van verlichting de laatste éénbander los liet. Geen triom fantelijke, daarvoor had het gemiddel de te veel geleden. Het spelvertoon van Popeyus is van een dermate inferieure kwaliteit ge weest, dat men alleen maar kan ho pen, dat zijn neusverstopping en dich te keel, die hü als excuses aanvoerde, spoedig genezen zullen zijn. Een an dere zwakke speler, Jacobs, die ook twee partijen verloor, toonde in het laatste gevecht met Teegelaar over een rijk arsenaal van magnifieke sto ten te beschikken. IJselijk accuraat, de queue richtend met de rust van een zelfverzekerd man, die aan de voorbe reiding der carambolage terecht groté waarde hecht, haalde hij bijna de be geerde palm binnen. Op de valreep echter greep titelhouder Teegelaar met zeven punten verschil zijn tweede zege. AMSTERDAM, 18 maart De be kende Duitse regisseur Wolfgang Staudte, de integere maker van „Die Mörder sind unter uns" en „Der Un- tertan", en ook nog van „Ciske de Rat" is ter gelegenheid van de première van zijn nieuwste film „Ro sen für den Staatsanwalt" (In naam van het onrecht) voor enkele dagen in ons land. Op een persconferentie toonde hij zich een beminnelijk man, die bereidwillig op vele vragen ant woordde, maar het hoffelijk liet afweten als het op kritische wijze over het werk van zijn collega's ging. Over de achtergrond van zijn „Ro sen" wilde uij wel wat kwijt. Deze film verhaalt van een Duitse soldaat die aan het einde van de oorlog wegens de diefstal van enkele tabletten chocola ter dood is veroordeeld. Hij ontkomt en staat na vijftien jaar tegenover zijn aanklager van weleer, die intussen of ficier van justitie in een Duitse stad is geworden. De doodgewaande soldaat wil geen wraak, maar door omstandig heden veroorzaakt hij een definitieve breuk in de carrière van zijn tegenstan der, Interessant is de nazi-mentaliteit die de officier van justitie ten toon spreidt en die de regisseur geenszins verheelt, zelfs in het belachelijke trekt. Zijn er veel van dergelijke mensen in Duits land? Staudte zegt het niet te weten, Hy heeft het verhaal van de film zelf bedacht, maar later is gebleken, dat diverse ambtenaren van Kriegsgerich- te thans vooraanstaande posities in de Duitse justitiële wereld bekleden. De officier van justitie in de film zorgt er voor dat een man die de Joden heeft beledigd en deswege terecht moet staan naar het buitenland kan ontsnappen. Al is dit mogelijk niet in de realiteit voor gekomen, wèl staat het vast, dat in ver scheidene van dergelijke gevallen pa pieren zijn verdwenen, zodat de aange klaagden niet konden worden vervolgd. Een politieke film dus op de eerste Het is Botwinnik niet gelukt zich te revancheren voor zijn nederlaag In de eerste party van zijn tweekamp met Tal. De wereldkampioen speelde in de tweede party, gespeeld in het propvolle Poesjkin-theater David Oistrakh be vond zich onder de meer dan duizend toeschouwers met wit. Tegen Tal's ïyfvariant de z.g. moderne benoni wist hy bitter weinig te bereiken. Heeft Botwinnik zich slecht voor bereid? Hij had kunnen weten dat Tal vroeg of laat met deze opening op de proppen zou komen. De aanpak die hij koos als witspeler is duidelijk ge bleken te slap te zijn. Dit had hij voor de match moeten onderzoeken. Maar misschien houdt hij zijn wapens nog verborgen tot een verder stadium van de tweekamp. In de twee partijen, die tot nu toe gespeeld zijn, ziet men een Tal in top vorm tegen een Botwinnik, die nog niets heeft getoond. In tegenstelling tot de eerste partij is de tweede weinig inte ressant. Tal speelde slechts op remise. Botwinnik d2-d4 c2-c4 d4-d5 Pbl-c3 c4xd5 Pgl-f3 Lcl-g5 ■Pg8-f6 c7-c5 e7-e6 e6xd5 d7-d6 g7-g6 Is al eerder gespeeld en ook toen bleek dat zwart niets te duchten heeft ais zwart de loper snel tot afruil dwingt. 7) Lf8-g7 8) Pf3-d2 h7-h6 Inderdaad zou wit goed spel krijgen als hij nog een zet de kans kreeg mid dels e3 zwarts Ph5 met afruil van de loper te verhinderen. 9) Lg5-h4 g6-g5! 10) Lh4-g3 Pf6-h5! 11) Pd2-c4 Ph5xg3 12) h2xg3 0—0 De loper op g7 beschermt de zwarte koning afdoende, van een koningsaanval heeft wit weinig te hopen ondanks de open h-iyn. Ook 13) Pb5 zou nu een slag m de lucht zyn wegens 13) Lb2: 13) e2-e3 Dd8-e7 14) Lfl-e2 Tf8-d8 15) 0—0 Pb8-d7 16) a2-a4 Pd7-e5 Om wits best geposteerde figuur af te ruilen. Van voordeel is voor wit geen sprake meer. 17) Pc4xe5 18) a4-a5 19) Tal-a2 20) Pc3-b5 21) Le2xb5 De7xe5 Ta8-b8 Lc8-d7 Ld7xb5 b7-b6 Tal bood hier remise aan. Botwinnik weigerde. Hij wilde zijn jonge tegen- Uitslagen en stand De uitslagen van de eerste dag luiden: Van Oosterhout 139 50 14 2.78 Vultink 150 50 13 3.00 Metz 150 59 20 2.54 Jacobs 94 59 7 1.59 Popeyus 71 30 13 2.36 Teegelaar 150 30 33 5.00 De Kleine 150 53 20 2.83 Ligthart 150 53 17 2.83 Ligthart 150 37 16 4.05 Metz 102 37 13 2.75 Van Oosterhou 150 38 31 3.94 De kleine 111 38 14 2.92 Popeyus 95 50 18 1.90 Vultink 150 50 26 3.00 Teegelaar 150 46 19 3.26 Jacobs 143 46 33 3.10 De stand na de eerste dag luidt: 1. Teegelaar 4 pnt. (3.94); 2. Vultink 4 pnt. (3.00); 3. Ligthart 3 pnt. (3.33); 4. Van Oosterhout 2 pnt (3.28); 5. Metz 2 pnt. (2.62); 6. De Kleine 1 pnt. (2.86); 7. Jacobs 0 pnt (2.25); 8. Popeyus 0 pnt. (2.07). stander zeker een beetje plagen, want er zouden werkelijk grote fouten van zwarts kant nodig zijn om het even wicht te verstoren. a5-a6 Ddl-d3 b2-b3 Dd3xc3 Ta2-c2 g3-g4 Tc2-c4 g2-g3 Tfl-dl Tdl-d3 Kgl-g2 Td3-dl g4xh5 g3-94t Tc4-c2 Lb5-d3t Kg2-g3 Ld3-b5 Tc2-c4 b3xc4 Lb5-a4 Kg3-f3 Tdl-gl Nu ziet ook verder spelen tot remise. 22) 23) 24) 25) 26) 27) 28) 29) 30) 31) 32) 33) 34) 35) 36) 37) 38) 39) 40) 41) 42) 43) 44) Tb8-c8 Tc8-c7 De5-c3 Lg7xc3 Lc3-f6 Tc7-e7 Td8-c8 Lf6-g7 Tc8-f8 Kg8-h7 Kh7-g6 h6-h5 Kg6xh5 Kh5-g6 Tf8-h8 Kg6-f6 Te7-e8 Te8-e4 Te4xc4 Kf6-e7 Lg7-e5 Th8-h4 f7-f5 Botwinnik het zinloze van in en de spelers besloten BREDA, 18 maart Op indrukwek kende wyze is donderdag de heer A. W. Verlegh, in leven ere-voorzitter van de Bredase voetbalvereniging NAC en voet balkenner van vermaardheid, die za terdag j.l. op tragische wyze om het le ven gekomen is, ten grave gedragen. Na een plechtige mis van requiem in de St.-Laurentiuskerk te Ginneken, de ge boorteplaats van Verlegh, is hjj op het r.k.-kerkhof aldaar teraarde besteld. De baar werd gedragen door de spelers van het eerste elftal van NAC. Met het bestuur van NAC en de di verse vertegenwoordigingen der elftal len van deze club werden ook vele an dere belangstellenden opgemerkt. Hier- bi;i waren een deputatie van het gemeen tebestuur van Breda, de bestuursleden van de KNVB E. Wijdicks en D. NUs, het lid van de technische commissie zuid van de KNVB, de heer N. van der Ven, namens de vereniging „De Zwalu wen" de heer J. Wijnen, voorts Harry Mommers, destijds met Verlegh lid van de keuzecommissie van de KNVB en verder afgevaardigden van de vereni gingen De Baronie, VW, Willem II, BW, PSV en Feijenoord en de heer B. van Krimpen, directeur van het Feyenoordstadion te Rotterdam. plaats? Staudte zelf zegt er van dat hij niet zo erg politiek agressief wil zyn en dat zijn film ook „unterhaltend" is. Hy heeft hier gelyk in. Er is hier zeker sprake van dualisme en van een commerciële opzet, hoe interessant en ook wel gezocht de probleemstelling ook is. Over de commercie gesproken; de tijd is juist ryp om dergelijke onder werpen (opnieuw) te behandelen, aldu« Staudte, en waarom zou hy dan niet?... De film is vanwege zijn karakter overigens met gemengde gevoelens ont vangen. De producenten waren aanvan kelijk bang dat hy zou worden verbo den, het was ook niet gemakkelyk de film te verkopen, daar het wel duidelijk is dat de Duitse regering er niet zo ge lukkig mee is. De film is bij het pu bliek een groot succes geworden. Meer dan eens kionk er tijdens de première en ook later een demonstratief applaus. Zoals bekend is Staudte een der oprichters van de ,,Freie Film Pro- duktion". Zyn medestanders zijn Ha- rald Braun en Helmuth Kautner. Z« willen gedrieën de Duitse film een nieuwe injectie geven, waardoor het produkt van hun land meer „kanstle- risch" zal worden. Dit als een soort reactie op de huidige tendens van de grote filmindustrieën, die het waag stuk en de artisticiteit schuwen en liever „safe" willen spelen. Als men nu de regisseur vraagt naar plannen, die hy in zijn onafhankelijkheid wil volvoeren, moet hy, behalve wat één film betreft, het antwoord schuldig blijven. Over het komende werk van zyn collega's weet hy niets te vertel len. En de produktieleider die naast hem zit, geeft ook niet thuis. Men zou mogen verwachten, dat de drie prominenten die de Duitse film om hoog willen stoten boordevol ideeënvan gedurfde en orglnele produkties zaten. Zij moesten Immers zo nodigLaten we het er maar op houden, dat Staudte zyn mond niet voorby mocht praten. niiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiimmiiiiiiiiiiiniiniiiiiiiimiitii iiiiiiininiuniiiiiiiiiniuiiiiiiH HILVERSUM, 18 maart In het door de VPRO verzorgde televisie-program ma kan men vanavond kyken naar de derde aflevering in de door Laurens van der Post vervaardigde filmserie „De verloren wereld der Kalahari", waar na een reportage volgt uit het Singer Museum in Laren, waar Tibor de Ma- chula, solo-cellist van het Concertge bouworkest, de 3e Suite in C-dur voor cello van Bach speelt. Deze uitzending onder regie van Lies Westenburg wordt by de kykers ingeleid door Gerard Hey- stee. Tot slot bespreekt de Amsterdam se arts A. C. van Swol orthopedie, reva lidatie en sociale aspecten van de ge neeskunst. In het radioprogramma van de VPRO spreekt prof. dr. N. A. Donker sloot over de dichteres Truus Gerhardt, waarna Peronne Hosang enkele van haar werken voordraagt. De piano-im provisaties by deze uitzending worden verzorgd door Anthon van der Horst. KOPENHAGEN, 17 maart (UPJ) De Deense staatstelevisie zal in de loop van de zomer haar staf met 48 assistent- programmaleiders en technici uitbrei den, aldus is door het hoofd van de Radioraad op een persbyeenkomst me degedeeld. Voorts zullen by de staats radio tien nieuwe functies in het leven worden geroepen. Aangezien het Radiogebouw in Kopen hagen niet groot genoeg is om de ster ke uitbreiding vap. de televisie op te vangen, zyn in het nieuwste zakenpand van de Deense hoofdstad drie verdie pingen afgehuurd, tot over drie jaar het nieuwe Televisiegebouw klaar ls, dat ongeveer 900.000 Kronen zal gaan kosten. (Advertentie) De tweede helft van april wordt de geboorte van het eerste kind van prins Albert van Luik en van prinses Paola verwacht. De kinderwagen en de wieg zijn al klaar.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 9