STAKING OM EEN „GOUDMIJN" FILMACTEURS EISEN DEEL VAN 300 MILJOEN Werkloosheid in Hollywood Bioscoopbezoek daalde Povere filmvoorlichting D "Een nieuw dorp op nieuw land" Door televisie en mooie zomer Raadsvertoning in Oosterland Vaartuigje voor de toekomst dSSffli ZATERDAG 19 MAART 1960 PAGINA 11 Op West-Java Darul Islam pleegt overval op dorp Tien doden, elf gewonden In Alkmaar 8 april begint tradi tionele kaasmarkt Film van Louis van Gasteren Filmbezoek leeft op JAARVERSLAG N.B.B. HERMAN VAN DER HORST HET SLACHTOFFER Oud Neues Deutschland: Mening der West- Berlijners doet er helemaal niet toe Soft-ice verovert de markt Eerste Nederlandse ijsmachine- fabriek in Berlicum IJsverbruik moet omhoog V,J Feest rond een D C 3 Vier Hagenaars duwen voor „Doe Open'7 Krombroodrapen Slechts twee aanwezigen ss Het eerste 500 lire geldstuk met de beeldenaar van Paus Joannes XXIII is dezer dagen in Vaticaanstad uitgegeven. Het U van zilver. Aan de ene kant ziet men het profiel van de Paus en aan de andere kant het Pauselijk wapen met het jaar 1959, het eerste jaar van het pontificaat van de H. Vader. DJAKARTA, 19 maart (A.F.P.) Tien personen, onder wie drie kinde ren, zijn gedood en elf andere ernstig gewond bij een overval, die een hon derdtal opstandelingen van de Darul Islam hebben gedaan op een autobus in een klein dorp in het gebied van Priangan op West-Java. Men heeft in dit gebied aan het begin van de week toeneming van de opstandelingenacti viteit opgemerkt. Een vrachtwagen werd overvallen, de twee inzittenden werden om het leven gebracht. (Van onze correspondent) ALKMAAR, 18 maart Te beginnen vrijdag 8 april zal de traditionele kaas markt tot eind september weer op het Waagpiein worden gehouden, waarbij de mannen van het kaasdragersgilde weer hun hagelwit tenue zullen dragen. De kaasmarkt trekt hier elk zomersei zoen 150.000 - 200.000 bezoekers, onder wie tienduizenden buitenlanders. De Nederlandse Spoorwegen zullen ook dit jaar van Rotterdam en Amsterdam af een kaasexpres laten lopen en de rei zigers in deze sneltrein zal door in Westfries costuum gestoken dames weer een hompje kaas worden aange boden. Van januari af hebbenen Hollywood Biet de grote filmstudio's in het middel punt van de belangstelling gestaan, Waar een ruime zaal boven een reus achtige „drug store". Daar immers, in Se vergaderzaal van de Vereniging van Filmproducenten, werd alles gedaan om de staking van de filmacteurs, die inmiddels een feit is geworden, te voor komen. Hoewel bij dit conflict, dat is ont staan uit de eis van de acteurs tot een aandeel in de winst, die de grote maatschappijen maken op verkoop of verhuur an de na 1948 vervaardigde films aan de televisie, niet alleen de vakvereniging van de acteurs, maar ook die van de scenarioschrijvers is be trokken, heeft alleen de staking van de acteurs tot gevolg gehad, dat de pro- duktie in Hollywood vrijwel geheel stil Is komen te liggen. Weliswaar hebben de producenten het altijd over het grote belang van het verhaal voor hun films, maar toen de schrijvers de pen neer legden bleek, dat de studio's over vol doende scenario's beschikten om nog maandenlang, mogelijk zelfs een jaar aan het werk te blijven. Pas toen de acteurs in staking gingen, waren de stu dio's genoodzaakt haar deuren te slui ten. De vakvereniging van de filmacteurs, de „Screen Actors Guild", die de sta king heeft uitgeroepen, telt 14.000 le den van wie er naar schatting 9.000 in en om Hollywood wonen, 3.000 in New York en de overigen over het hele land verspreid. Al deze stakers, zelfs ster ren als Clark Gable, John Wayne, Jayne Mansfield of Kim Novak, komen in aanmerking voor werkloosheidsuit keringen an de staat. Verreweg de meesten hunner maken echter van deze mogelijkheid geen gebruik. Een func tionaris van het bureau van werkloos heidsuitkeringen heeft tenminste be kendgemaakt, dat tot nog toe slechts 1200 personen om een uitkering hebben gevraagd. Van de duizenden acteurs, die in Hollywood wonen, zijn er trou wens velen slechts „part-time"-spelers, die andere betrekkingen hebben. Intussen worden 12.000 andere werk krachten in het filmbedrijf bedreigd *""n werkloosheid nu de studio's slechts Louis A. van Gasteren is een filmer die tot grote dingen in staat is als hh door zijn onderwerp wordt gègrenen De oorspronkelijke „documentaire" Ge deelten uit zyn film „Stranding" die alom bewondering wekten en waaraan alle gedokter om er een speelfilm van te maken geen afbreuk kon doen heb ben dit bewezen. Maar hij is ook een een filmer, wie met ongestraft beper kingen kunnen worden opgelegd, zeker Biet zolang hij zpn meesterschap niet de zelfbeheersing heeft kunnen vin den. Zjjn film „Een nieuw dorp op nieuw kind", vervaardigd in opdracht van de rijksoverheid, draagt het duidelijk zicht bare stempel van de kunstenaar, geïn spireerd door zijn onderwerp, maar te- fichkriertijd ook dat van T zich door 2iin nndrarht en door omstan- ziif evH& bïïten^öfmacht liggend, in voelde van uitdrukken geremd Doel van de film die een vertonings- duur heeft van een half uur, is de toe schouwer te laten zien,hoe op een droog gelegde zeebodem _'de Noordoostpol- f* ri°r^ Nageie ontstaat, dat eerst tot in de kleinste details „zelfs een begraafplaats, waarvan het aantal vierkante metersal was berekend, Voordat de eerste inwoner van dat dorp 0^g zelfs bekend was -— Qp papjer }s pVorpen. Maar ook hierstemde de epS^tijk met altpd met de theorie over- zodat Van Gasteren, naar hij in inleiding op de eerste vertoning ij{!. de film verklaarde, de oorspron- ehjke opzet van de film grondig heeft moeten wijzigen. Dit heeft hem intus sen met belet om met frisse visie de ject f" S£o?tsheid van dit unieke pro- tot uitdrnlwlende en boeiende beelden wa ar van nmg te brengen en de geest, van het nlan erpers en uitvoerders kerken ^^'winklnen gen", gXeTO~TrdTer! F. Groot-Brittannië In een Livernools is Bisteren een grote brand ontstaan n' waarbÜ v00ral schade is ontstaan aan opgeslagen goederen zo als copra en katoen. De brand sloes over naar het vrachtschip „Brittanny" maar vpf uur later was alle vuur gei Rtr.) op zeer beperkte capaciteit werken en van deze groep zijn er velen „full time" employé's. Verleden week vrijdag, een week na het begin van de staking, zijn de ver tegenwoordigers van de acteurs en de grote filmmaatschappijen voor het eerst weer bijeengeweest voor een be spreking. Na afloop van de zitting, die drie uur duurde, werd een gemeen schappelijke verklaring uitgegeven, waarin werd gezegd, dat er voldoende vorderingen waren gemaakt om het overleg voort te zetten. De volgende zitting, die deze week dinsdag zou wor den gehouden, is echter uitgesteld zon der dat de reden daarvan bekend werd gemaakt. Iedereen in Hollywood, die een ver antwoordelijke functie bekleedt, ont kent te weten, hoeveel de verkoop van na-oorlogse films aan de televisie zou kunnen opbrengen. Maar volgens lage, betrouwbare schattingen gaat het om een bedrag van rond drie honderd miljoen Amerikaanse dol lars Het ziet er dus naar uit, dat haar voorraad oude films het be langrijkste bezit van sommige stu dio's zijn. In elk geval gaat het hier om een goudmijn, die de moeite waard is. Geen wonder, dat de ac teurs zo lang mogelijk hebben ge wacht om naar het wapen van de staking te grijpen. De scenarioschrijvers hadden hun werkzaamheden reeds op 16 januari gestaakt, doch dit was niet van invloed geweest op de gang van zaken in de studio's, die, zoals gezegd, over vol doende scenario's voor bijna een jaar beschikten. De staking, met name die van de acteurs, komt de producenten in Hol lywood bijzonder ongelegen, zodat men veilig mag aannemen, dat hunnerzijds alles zal worden gedaan om zo spoedig mogelijk ^en einde aan het conflict te maken. Het adagium: maak goede films en de mensen zullen hun televi sietoestel in de steek laten om er naar te gaan kijken, blijkt namelijk juist te zijn De leider van Paramount, Barney Balaban, heeft onlangs in New York meegedeeld, dat het bioscoopbezoek in Amerika gedurende januari tien pro cent hoger was dan in dezelfde maand van het vorige jaar. Sinds april 1959 is dit bezoek gedurig toegenomen en ver leden jaar lag het 7.3 procent boven dat van 1958, hetgeen wil zeggen, dat het aantal betalende bezoekers per week van 39.600.000 is gestegen tot 42.500.000. Volgens Balaban is dit te danken aan het ongewoon grote aantal (commer- CIaeD goede films als „On the beach", „bolomon and Sheba", „Operation Pet ticoat „Journey to the Centre Farth" en „Ben Hur", dat de laatste tijd in ver toning is gekomen. Clark Gable heeft goed lachen. Hij heeft de werkloosheidsuitkering van de staat, waarvoor hij in aanmerking komt, niet nodig. Hierboven ziet men de filmacteur met zijn vrouw. AMSTERDAM, 18 maart De groei ende concurrentie van de andere amuse mentsmedia, met name de voortduren de en snelle toeneming van het aantal televisietoestellen, heeft in 1959 een be langrijke teruggang in het bioscoopbe drijf veroorzaakt. Daarenboven is het bijzonder mooie weer van de vorige zo mer funest geweest voor het bioscoop bezoek, dat in de maanden maart tot en met augustus terugliep met 16.5 pct„ hetgeen bij een teruggang van 11.5 pet. in de overige maanden van het gehele jaar in een bezoekvermindering van 13.5 proeent resulteerde. Deze voor het Nederlandse filmbedrijf weinig opwekkende mededelingen tref fen we aan in het pas verschenen jaar verslag over 1959 van de Nederlandse Bioscoop-Bond. Ook de invoer van films uit het bui tenland is_ in de loop van het verslag jaar verminderd. Van de 455 ingevoerde films (508 in 1958) waren er 215 afkom stig uit de Verenigde Staten, 83 uit West- Duitsland, 58 uit Engeland, 51 uit Frank rijk en 21 uit Italië. Niettemin is het vernieuwingsproces in het bioscoopbedrijf gedurende het verslagjaar voortgezet, hetgeen een op merkelijk feit mag worden genoemd, gezien de dalende tendenz van het film bezoek. In niet minder dan 41 gevallen vonden verbouwingen, verfraaiingen of Met de voorlichting, die het buiten land krjjgt over de Nederlandse film blijkt het maar pover gesteld, zelfs in tijdschriften, die voor serieus kunnen doorgaan, omdat zij meer de cultuur dan de commercie pogen te dienen. Jac. Dirkse, die in het jongste num mer van „Filmforum", het Nederland- „i"Ttijdschrift, dat in samenwerking rripL »-i „Het werk voor de hout T. door Foreholte in Voor euvel enteLu jgegeven' si8naleert dit voorbeelden daartoe enkele frappante der ffi««an. waarbjj Herman van Filmforum" =rt-,de, stijver van het 'onze nation»nf 'n 2eer 'erecht aIs ïs betrokken! 'I,mer no- 1" betitelt. FnmcSuure''At?oefrihHanse «jdschrift ,,r imn.uii.uje trof hg een artikel aan over de Mexicaanse film El Brazo fuerte" (De sterke arm), gemaak* dnnr de Nederlander Jan (voor de Mexica nen Giovanni) Korporaal, die zoals Dirkse het formuleert, „sinds de oor log in een zwerftocht door verschil lende landen allerlei zijdelingse be moeiingen met de filmproduktie heeft gehad." In een interview met de Mexi caanse correspondent van „Filmcul ture" zou Korporaal hebben verklaard, dat hij niet minder dan 300 korte films heeft vervaardigd of er aan meege werkt en dat zijn in Holland gemaakte film „Het Schot is te Boord" (Shoot the nets) in 1952 te Cannes met de in ternationale eerste prijs voor documen taires is bekroond. Nu heeft Korporaal ooit wel eens een scenario ontworpen voor een film over de haringvisserij en het aan v. d.. Horst ter verfilming aangeboden. Deze is ech ter zun eigen weg gegaan. Hoewel Dirkse geen kwade trouw wil veron derstellen en aanneemt, dat Korporaal zich verkeerd heeft uitgedrukt of dat de Mexicaanse correspondent hem ver- keerd heeft verstaan, meent hij toch dat een dergelijke aperte onjuistheid met wat meer nauwkeurigheid en ken nis van zaken, vooral waar het zulk een waardevolle film betreft, had kun nen worden vermeden. Een tweede voorbeeld van slordige voorlichting, die echter minder op con- «i u™. .dan °P de aard van een film betrekking heeft, vond Dirkse in het Engelse filmblad „Sight and Sound waarin over „Prijs de Zee" van v d. Horst niets anders Snf®Z!gd'«da? dit -Portret van Holland hoofdzakelijk een demonstra tie was van de honderd en één dingen die men met een zoom-lens kan doen.' Wie deze prachtige film van v d Horst heeft gezien, zal het Dirkse graag beamen, dat hier sprake is van in hoge mate slordige en onjuiste voor lichting. Tenslotte wijst Dirkse nog op een staaltje slordige voorlichting, dat hij aantrof in ,,De Telegraaf", hoewel men o.i. de filmlectuu in dit Nederlandse dagblad moeilijk altijd even serieus kan nemen. Stan Huygens laat name lijk de Nederlandse filmer Albert Bro- sens zeggen: „Ik houd mij altijd maar een beetje achteraf," en vervolgt dan zelf: „Vandaar dat weinigen weten, dat hij aan de camera stond bij „Het Schot is te Boord" van Herman van der Horst en bekroond in CannesEen formu lering, die de indruk kan wekken, dat hier nu eindelijk v. d. Horst wordt ont maskerd, die ten onrechte alle eer voor zichzelf opeist als de maker van „Het Schot is te Boord". zJcb acht Dirkse dergelijke on juistheden niet zo verschrikkelijk tra gisch, maar ze blijken volgens hem f,„e j ïïeer 'n dc geschiedenisboeken van de film voor het nageslacht te wor- xe±erd en dit is dan ook de voornaamste reden, waarom hij er en kele van m „Filmforum" heeft willen signaleren. Het nummer bevat voorts filmbespre kingen van A. van Domburg, die zich zeer prijzend uitlaat over „Dagen mij ner jaren" van Max de Haas. van H. Wieleldie „Die Brücke" van de Duit se regisseur Bernard Wicki bespreekt en van Piet van der Ham, die verslag uitbrengt over de filmwedstrijd, welke het Haagse Filmmuseum ter heid van zijn eerste bestaanswet voor amateurs heeft uitgeschreven. technische herzieningen en verbeterin gen van bioscopen plaats. Bovendien werd het theaterpark met elf nieuwe bioscopen verrijkt. Oj) 1 januari 1960 bedroeg het aan tal in exploitatie zijnde bioscopen 559 tegen 551 aan het begin van het verslag jaar. Het aantal zitplaatsen steeg van 259.500 tot 263.100. Verder waren er aan het eind van het verslagjaar 17 reis bioscopen. 37 filmverhuurkantoren, 33 filmproduktiezaken en 10 filmfabrieken. Speeifilmproductie Met betrekking tot de productie van Nederlandse speelfilms wordt in het verslag opgemerkt, dat de in samenwer king tussen overheid en bioscoopbedrijf gelegde basis de continuiteit, die ter bevordering van deze productie diende te worden nagestreefd, heeft verzekerd. Gedurende de drie jaar, dat de Stich ting Productiefonds voor Nederlandse Films werkzaam is, heeft een gedeel telijke financiering plaats gehad van negen speelfilms, waarvan zeven gereed gekomen en twee nog in productie, en van drie jeugdfilms, waarvan twee ge reed en één in productie. Intussen zijn een vijftal plannen in bewerking, ter verwezenlijking waarvan t.z.t. een beroe op het fonds kan worden verwacht. Ook is het schrijven van scenario's door het verstrekken van opdrachten bevorderd. Filmacademie Op instignatie en met financiële steun van de Nederlandse Bioscoop-Bond is in 1958 de Nederlandse Filmacademie in het leven geroepen. Doel hiervan was het organiseren van een goede vakop leiding voor degenen, die werkzaam willen zijn in de filmdistributie en de filmexploitatie, alsmede van aspirant- filmers. In de afdeling filmhandel slaag den zeven van de acht curcisten voor verdere studie en in de afdelig sce nario en draaiboek werden van de 28 curcisten 22 toegelaten tot het tweede lesjaar. Bij de in september 1959 ge houden toelatingsexamens werden der tig personen tot het volgen van het eer ste jaar van de opleiding scenario en draaiboek toegelaten. zeer Uitvoerig gaat het jaarverslag in op een oud zeer van het Nederlandse bios coopbedrijf: de vermakelijkheidsbelas ting. Opnieuw wordt een dringend be roep gedaan op de rijksoverheid om de ze belasting af te schaffen, of in afwach ting hiervan een uniform en draaglijk overgangstarief in te stellen. Dit klemt temeer, omdat verscheidene landen van de Europese Economische Gemeen schap deze belasting hebben afgeschaft of gereduceerd. BERLIJN, 18 maart (UPI) Het officiële Oostduitse communistische orgaan „Neues Deutschland" heeft vandaag in een artikel het plan van Adenauer tot het houden van een volks stemming in West-Berlijn over de sta tus die de stad zou moeten krijgen, verworpen. Het blad zegt, dat het van geen enkel belang is wat de Westt-Ber- lijners willen. Het is noodzakelijk de Westberlijnse tijdbom onschadelijk te maken om de internationale spanning te verminderen en om de vrede te ver zekeren. De heer Adenauer moet we ten dat West-Berlijn in het midden van de Duitse Democratische Republiek ligt. Technici van de „Coöp. Condensfa. briek Friesland" te Leeuwarden het trotse bezit van twintigdui zend aangesloten Friese boeren, zagen enige jaren geleden in Amerika hoe daar het „soft-ice" in grote massa's geconsumeerd werd en hoe een nieu we ijsmachine, een produkt van de Sweden Freezer Manufacturing Com pany te Seattle, dit ijs afleverde op een manier, die het veel smakelijker deed zijn, namelijk volkomen vers gefabri ceerd van de machine naar de con sument. Het ijs werd bereid uit een mixture, vervaardigd uit consumptiemelk, en men zag in het Amerikaanse voorbeeld een mogelijkheid om een deel van de 220 miljoen kilogram melk, die jaar lijks aan de Condensfabriek wordt ver werkt, een andere bestemming te ge ven. Daar was, behalve import van de Sweden Freezers, voor nodig het Nederlandse publiek meer ice-minded te maken, want in verhouding tot ande re landen was het verbruik van con sumptie-ijs hier zeer laag. Maar, zo redeneerde men, als dat publiek het verschil in smaak van het verse zach te ijs met het gebruikelijke niet-verse (want vaak ver van te voren ge reed gemaakte en gekoelde bewaarde) ijs leert kennen, zal ook het gebruik wel toenemen. De verwachtingen bleken juist: er werden vele Sweden Freezers in ho tels, restauratiebedrijven, banketbakke rijen e.d. geplaatst en de consumptie steeg aanmerkelijk, hoewel men het volgens de deskundigen hier nog te veel als een luxe versnapering en niet genoeg als een volwaardig smakelijk voedingsmiddel ziet. Nederland ligt bij een land als Amerika in ijsverbruik nog steeds ver achter. De markt wordt ook echter in ons land veroverd en de Condensfabriek te Leeuwarden heeft geen halve maatregelen geno men. Er werd een nieuwe N.V. opge richt: de Sweden Freezer Manufactu ring Company Holland. Deze N.V. ver vaardigt nu volgens de patenten van de Amerikaanse fabriek de ijsmachi nes in licentie. Dit geschiedt in de uit 1889 daterende zuivelfabriek „De Vol harding" te Berlikum, die een aantal jaren geleden door de Condensfabriek van de N.V. Lijempf werd overgeno men en alleen nog dienst deed als melkontvangst-station. De fabriek is thans ingericht voor de assemblage- produktie (verschillende essentiële on derdelen komen nog uit Amerika) van de Sweden Freezers en is daarmede In de montagehal van de fabriek te Berlicum worden ijsmachines aan de lopende band gefabriceerd. de eerste ijsmachinefabriek in Neder land. Er werken 20 tot 25 mensen, die momenteel 25 machines per week af leveren. Voor de produktie van het mix-poeder (in verschillende smaken) in de condensfabriek te Leeuwarden is thans reeds zes tot zeven miljoen kg. melk per jaar nodig. e Nederlandse luchtvaart is op het gebied van charterbedrij- ven niet zo rijkelijk bedeeld. Zij telt er, in tegenstelling tot vele an dere landen, slechts één, Martin's Air Charter Ltd. in Amsterdam. Dit be drijf, dat 24 mei 1958 werd opgericht, miiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiimiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiHiiiiiiH Met een voor een bejaarde wa gen gepaste snelheid van drie tot vier kilometer is vanmid dag omstreeks twee uur een Austin uit 1928 van het Schelpenpad bij de Lan ge Vijverberg te Den Haag vertrok ken in de richting Amsterdam. De knal, die bij de start klonk, kwam niet van de uitlaat van het brikje, maar uit een startpistool. De omstan ders werden ditmaal niet gehuld in vettige uitlaatgassen, omdat de motor van het wagentje geen dienst deed. Dat de Austin toch geruisloos als een dure „slee" wegreed, was te danken aan de duwkracht van vier jonge Ha genaars. Het is geen poging van een. stel onbezonnen jongelui cpn een nieuw wereldrecord te vestigen, maar een originele bijdrage aan de actie „Doe Open". Het viertal is zijn duwtocht begonnen om de aandacht te vestigen op de sleutel-actie, waarvan de op brengst ten goede zal komen aan de Polen en de Letten, die in de vluchte lingenkampen Friedrichsfeld en Ohm stede in West-Duitsland verblijven. Aan belangstelling zal het de „du- wers" onderweg niet ontbreken. In al le gemeenten, waar zij door heen ko men, o.a. in Leiden, Heemstede en Haarlem, zullen de jongelui worden ontvangen door een plaatselijke jeugd-comité van de Doe-Open-actie, veelal bijgestaan door een drumband. Al duwend, trekkend en collecterend hoopt het viertal zondagavond met de brik in Amsterdam aan te komen, waar zij vermoedelijk door het ge meentebestuur in het Americain Hotel zullen worden ontvangen. Miss Trek, de achttienjarige gymnasiaste Leny van der Geve zorgt er onder weg voor, dat de Austin de juiste koers houdt. Voor het vertrek verklaarde zij echter, dat zij af en toe wel eens zou uitstappen om een handje mee te helpen „anders staat het zo lui". De actie Doe Open loopt volgens de organisatoren uitstekend. De sleutel actie zou aanvankelijk 12 maart stop pen, maar de jeugd-comité's weten van geen ophouden en men heeft daar om besloten tot 5 mei door te gaan. Het ligt in de bedoeling op de bevrij dingsdag op de Dam te Amsterdam een jeugd-appèl te houden, waaraan vertegenwoordigers van Doe-Open uit het gehele land zullen meewerken. iiiiiiiiiiiiiiiiiiHiimmiiimiiiiimiiimiiiimiiiitHtHiiimiim is gisteren officieel zijn tweede ont wikkelingsfase ingegaan met de fees telijke ingebruikneming van een DC 3. Sinds zijn oprichting heeft het zich, mede dank zij de afwezigheid van con currenten, bijzonder gunstig ontwik keld. Werd aanvankelijk steeds ge bruik gemaakt van gecharterde vlieg tuigen, voortaan kan de maatschap pij, althans voor een deel der vluch ten, gebruik maken van eigen mate riaal. Deze vluchten omvatten naast het passagiers- en vrachtvervoer ook reclamevluchten en rondvluchten bo ven Amsterdam. Vooral de rondvluch ten vormen een belangrijke activiteit. Circa 25.000 passagiers lieten zich sinds de oprichting hiervoor inboe ken. Het aantal chartervluchten, zo wel met Europese als met andere be stemming, nam eveneens sinds de op richting met de week toe. In 1959 werd aan vracht een miljoen kilo gram vervoerd. Het aantal perso neelsleden steeg van vijf in mei 1958 tot vijfentwintig in maart 1960. Twee weken geleden heeft de nog jonge en voortvarende directeur, de heer J. M. Schroder, zijn eerste Dakota ge kocht van een Italiaanse luchtvaart maatschappij. Drie maanden heeft hij er naar moeten zoeken, maar nu heeft hjj er een. Het is een DC 3 met een accommodatie van 28 personen. Binnen zeer korte tijd zal, aldus de heer Schroder, de aankoop van een tweede Dakota volgen, eveneens een DC 3. En nog voor 1961 hoopt hij zijn maatschappij te verrijken met een viermotorige DC 6, die speciaal voor vluchten op Amerika zal worden in geschakeld. De nu pas gekochte Da kota zal iedere middag, vrijdagen uit gezonderd, met een vracht aan goe deren, voornamelijk was- en breima chines en bloemen, naar Malmö vlie gen. Zoals ieder jaar zullen ook dit jaar op Halfvasten-zondag honderden ouders uit Sittard met hun kin deren naar de Kollenberg trekken, een heuvel even buiten de stad. Zij gaan daar, naar een reeds vele eeu wen oud gebruik „Krombroodjes" ra pen. Het is een in de wereld uniek ge bruik. Het krombrood, een „gebak" dat alleen in Sittard gebakken wordt heeft de vorm van een halve maan. Een „driemanschap", zo wil het gebruik, moet de krombroodjes uitwerpen, die door de Sittardse bakkers gratis wor den verstrekt. De jeugdige menigte stelt zich aan de voet van de heuvel op en dan komen de broodjes neer. Het rapen is een woelige vrolijke be zigheid een jeugdfeest waarbij de uitbundige grabbelaars op en over el kaar tuimelen. De overlevering wil, dat dit „krom broodrapen" een symbool is van de wonderbare brood-vermenigvuldiging uit het evangelie. Het „organiserend driemanschap" maakt 27 maart in de morgen een rondgang langs de bakkers in Sittard om de krombroodjes in te zamelen met een wagen, die 's middags om twee uur van het marktplein naar De Kollenberg rijdt. Een half uur la ter begint het folkloristisch feest waar de Sittardse jeugd reeds nu met span ning naar uitziet. OOSTERLAND, 18 maart Gisteren is hier opnieuw een openbare raadsver gadering gehouden, waarbij evenals op een tweetal vorige vergaderingen slechts de beide aangebleven raadsleden van de SGP aanwezig waren. Desondanks kon de vergadering toch doorgang vin den ingevolge een bepaling in de ge meentewet. Bij de ingekomen stukken bevonden zich de ontslagbrieven van de vijf af getreden raadsleden en de afschriften van de besluiten tot benoeming van di verse kandidaats-raadsleden. Nadat de ze stukken voor kennisgeving waren aangenomen, moest ingevolge het reg lement van orde voor de raad worden overgegaan tot benoeming van een commissie van onderzoek van de ge loofsbrieven. De beide SGP-raadsleden hebben hiertoe elkander en zich zelf gekozen, terwijl zij tevens fungeerden als stemopnemer. Na heropening van de inmiddels geschorste vergadering, in welke tussentijds de commissie van twee de geloofsbrieven hadden onder zocht, bracht een van de twee heren als rapporteur verslag uit. Hij adviseerde tot toelating van de heren M. Stouten, van de SGP, J. P. van der Maas, Ge meentebelangen en J. Op 't Hof AR tot lid van de raad te besluiten. Zonder hoofdelijke stemming hebben de beide aanwezigen hiertoe besloten. Daarna sloot de voorzitter de vergadering. LONDEN, 19 maart (A.F.P.) Ko lonel Cyril Banks, een voormalig con servatief lid van het Britse Lagerhuis die een belangrijke rol heeft gespeeld tijdens de Suez-crisis, zal zich binnen kort, op uitnodiging van president Nas ser, naar Egypte begeven om zich per soonlijk ervan te overtuigen, dat hoege naamd geen voorbereidingen worden getroffen voor een aanval tegen Israël. Kolonel Banks komt 6 april in Egypte aan en zal de grensgebieden bezoeken. Een drieëntwintigjarige student in Amerika heeft een vaartuigje ontworpen dat een belangrijke taak kan vervullen als, naar hij verwacht, de militaire bases op de bodem van de zee zullen worden opgericht. Dit zal nodig zijn om te ontkomen aan de „alziende" apparatuur van de satellieten die rond de aarde cirkelen. Het geval heeft een snelheid van ongeveer 25 km per uur en is geschikt voor mei transport van kikvorsmannen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 11