Overlegfase thans vrijwel voorbij Dirept ingrijpen van de regering te verwachten Geen afstand van recht op doorberekening Amerikaanse bisschop in China streng gevonnist Vliegen wordt goedkoper Tariefsverlagingen van zes tot bijna dertig procent HOLIDAYS CITROËN Borgward Morgen zal het lente zijn. HET BOUWCONFLICT Nieuwe auto voor de Paus Huidige basis van het gesprek kan niet tot overeenstemming leiden Droom werkelijkheid geworden Ingrijpen over heid niet urgent Schilderspatroons willen ook doorberekenen Gevaarlijke grap van postbeambte Wegens spionagetot twintig jaar gevangenisstraf veroordeeld w RAM B Arrestanten van walletjes vrijheid gesteld Het weer en Skoda GARAGE VERBEEK Tropenkleding Communiqué Raad Bouwbedrijf in STAKINGSLEIDING Staking wordt eventueel versterkt voortgezet Pakje met bijna twee ton in la van collega gelegd VAN LOON's AUTOMOBIELBEDRIJF Geert Hoogeveen éeè MORRIS 'êeforeijouêuif/ Falcon wollen Tweedjassen Zonnige perioden ZATERDAG 19 MAART I960 83ste JAARGANG No. 30472 (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 19 maart De ontwikkelingen in het bouwconflict wij den nu duidelijk uit, dat de fase waarin regering en aannemers nog via overleg tot een oplossing zouden kunnen komen, vrijwel voorbij is. I ijdens de gisteren gehouden vergadering van de ministerraad beeft bet kabinet, haar wij vernemen, besloten om directe prijs- en loonmaatregelen te treffen ■Wanneer de aannemers weigeren de C.A.O. te tekenen onder de voor- Waarden welke de regering beeft gesteld, betgeen wil zeggen, dat van hen «en onvoorwaardelijk „ik zal niet doorberekenen wordt geëist. Weigeren de aannemers voor deze eis te buigen, dan kan van de regering met de grootst mogelijke zekerheid worden verwacht, dat zij maandag een prijsvoorscbrift, gebaseerd op de prijsopdrijvings- en bamsterwet, in de staatscourant zal doen verschijnen, terwijl bet College van Rijksbemiddelaars een bindende loonregeling zal opleggen. Dit komt neer op een verplicht stellen van de loonsverhoging van vijf procent, gepaard met een prijsstop, die bet door berekenen onmogelijk maakt. De regering zou vandaag opening van zaken geven aan de vier centrales van industriële werkgeversorganisaties en de drie centrale werknemersorganisaties, tijdens welk gesprek waarschijnlijk ook bet voornemen om tot bet direct ingrijpen over te gaan, zou worden bekend gemaakt. Gisteren was er een laatste gesprek tussen de heer J. P. Nelissen, vice- voorzitter van de Raad van Bestuur Bouwbedrijf en de ministers De Pous en Toxopeus (de laatste als minister van Justitie a.i.). Wij meldden in een deel van onze edities reeds, dat het gesprek niet tot een oplossing had geleid. Het betrof hier de afsluiting van het gesprek, dat donderdag op het mi nisterie was gevoerd. De bewindslieden wilden zich toen op de hoogte stellen van het standpunt en de plannen der aannemers, nadat zij kennis hadden ge nomen van de uitspraak van de pre sident van de Haagse rechtbank in het kort geding over het bouwconflict. De president had bij zijn uitspraak ge suggereerd, dat de C.A.O. met behoud van alle rechten op schadevergoeding ten opzichte van de staat zou kunnen worden getekend waardoor de staking zou kunnen worden opgeheven en de prysstabilisatiepolitiek zou blijven ge handhaafd. De aannemers, zich over deze suggestie buigend, kwamen tot de conclusie, dat zjj bij een dergelijke on voorwaardelijke ondertekening van een C.A.O., welke de belofte van niet-door- berekenen bevat, het recht zouden ver hezen te procederen. Men kan zich, haar hun opvatting, niet bij de rechter °ver een onrechtmatige daad beklagen, Wanneer men zich tevoren in een con tract bij de gevolgen van die onrecht matige daad heeft neergelegd. Behoud van rechten De aannemers zochten hun behoud tan rechten dus in een andere richting. Zij willen de C.A.O. tekenen, maar zü Wensen hun voorbehoud neer te leg gen in net aanvullende contractje, waar- hij de aannemer voor ieder lopend werk moet verklaren, dat hp zijn opdracht- dener-Piet aan de risicoclausule zal hou- ze vJ?et juridische verschil tussen de- Tekeiw voorbehouden is zeer groot, het voorh^ aannemers de C.A.O. met gen we£*e„ oud om de staat aan te kla" meliik wo„ onrechtmatige daad na- Driisvnrrnirf118 het direct ingrijpen in de via het College van Ryks- hedpn 2at alleen loonbevoegd- nrSe T./*an is dat een eenmalig proces, waarby de staat, zo deze het Proces zou verliezen, voor de schade vergoeding moet opkomen. Maken de aannemers echter een voorbehoud ten aanzien van de rechtmatigheid van de opheffing van de rivsicoclausule, dan zal iedere individuele opdrachtgever, zo dat proces door een aannemer wordt gewonnen, alsnog met een doorbereke ning akkoord moeten gaan. Prijsstabilisajiepolitiek Het is duidelijk, dat in het laatste geval de prijsstabilisatiepolitiek van de regering zon zÜn doorbroken. Het is tegen deze achtergrond, dat men de strubbelingen over deze juridische kwesties en de dreiging van de rege- ring met een prysstop moet bezien. Zo sterk als de regering ervan over- ""Sd is, dat de aannemers het pleit zullen verliezen als zij het laten aanko men op een uitspraak over het al of niet rechtmatig optreden van haar Col- kwe*van Rüksbemiddelaars bij de c.a.o. 2e,!n het algemeen, zo angstig dat ?le e 7iin voor de mogelijkheid, a„ aanneiners gelijk zouden krij- gen wanneer zy zich hpropDen op de on- aantastbaarheid "^eenmaal ge sloten contract met de opdrachtgevers namehjk d® "sicocIausule, welke clau sule ook vandaag nog door de over heid in haar eigen* bouwcontracten Wordt opgenomen. Van de andere kant is het ook wel tw^eiyk, dat de aannemers ervan over- l»d zijn bij de rechter geen kans te Tuvjjpn wanneer zy de suggestie van de Vou'dent van de Haagse rechtbank op- de v a in de zin zoals die daaraan door Sering wordt gegeven. IhtuSSen bestond er donderdag nog er> sprankje hoop op een betere op- ssing dan die van een prysstop eventueel een apart pryzenwetje ke e,tn,bi,ndende loonregeling, van el- gerin* hl® het zeker 'S dat deze re" §owis er lchoorv°etend zal nemen. de heer van Th i*?611 gesprek Kath Werkfypvo v°orzitter van de Het is duideiyk dat in de heeft d6r, bewindslieden heeft post gevat, dat de centrale orga nisaties vandaag na het aanhoren van len Pèannen JVan het Cabine? zul- lijm pogen de aannemers van het K Jf-V -de «gering te overtuigen "ere dit niet zo, en had de regering alle hoop daarop laten varen, dan had deze bpeenkomst ook weinig meer dan formele zin. Dura niet aanwezig Het heeft gisteren sterk de aandacht getrokken, dat de heer Dura niet by de bespreking op Economische Zaken aan wezig was. Naar wij vernemen zag de voorzitter van de Raad van Bestuur Bouwbedrijf geen heil meer in een gesprek met minister De Pous. Namens de Raad heeft toen de vice-voorzitter, de heer J. P. Nelissen, de deur naar een mogelijke oplossing nog op een kier gehouden door de bewindsman het antwoord van de aannemers te gaan overbrengen. Aanvankelijk wist men niet goed weg met de afwezigheid van de heer Dura en de bespiegelingen werden bepaald verward, nadat de heer* Nelissen tegenover de pers had verklaard, dat de heer Dura ziek was, welke verklaring bij informatie onjuist bleek. Regering geërgerd Wtf kunnen uit de schaarse commen taren van aannemerszijde niet opma ken, of het de spanning der uiteenlo pende meningen was welke de heer Ne lissen gisteren in alle eenzaamheid tot halverwege Canossa dreef. In ieder ge val liet het communiqué, dat daarop de Raad van Bestuur Bouwbedrijf uit gaf, niet los, dat op uiteenlopende gra den van hardheid of zachtheid zou kun nen wyzen. In regeringskringen schijnt men zich over toon en inhoud van dit stuk verbaasd en geërgerd te hebben. (Advertentie) Zijlstraat 71 Haarlem Tel. 16963 Voormalige studenten van de Notre Dame-universiteit in South Bend, Indiana, hebben de Paus een nieuwe auto geschonken. Voor de limousine in gebruik wordt genomen wordt zij door de H. Vader gezegend. DEN HAAG, 19 maart Naar het A.N.P. verneemt heeft de heer J. P. A. Nelissen, voorzitter van de Nederland se Katholieke Aannemers- en Patroons bond, die tevens vice-voorzitter is van de Raad van Bestuur Bouwbedryf, gis termiddag tijdens zijn bespreking met de ministers De Pous en Toxopeus me dedeling "edaan van het in een com muniqué weergegeven standpunt van de raad. Dit communiqué luidt als volgt: „Donderdag heeft, op uitnodiging van de minister van Economische Za ken, opnieuw een gesprek plaats gehad tussen hem en twee vertegenwoordi gers van de Raad van Bestuur Bouw bedrijf, teneinde, zoals de bewindsman het uitdrukte, op zeer korte termijn te komen tot een oplossing van het conflict in de bouwnijverheid. Tydens dit gesprek zyn opnieuw de voor stellen ter tafel gebracht, welke door de Raad van Bestuur Bouwbedryf zyn gedaan, met het oogmerk steun te verlenen aan de loon. en prijspoli tiek va.i de regering. De minister bleef echter, niettegenstaande de sug gestie van de president van de Haag se rechtbaiiK i.i zijn uitspraak in het ,rii gedinS tegen de overheid, de eis stellen, dat de individuele aannemers vo?,r un onderhanden zijnde werken volledige afstand moeten doen van hun contractueel verkregen recht op verrekening. De Raad van Bestuur Bouwbedrijf is echter niet bereid dit laatste zyn leden te adviseren. Mede hierdoor heeft de Raad van Bestuur Bouwbedrijf moeten constateren, dat voortzetting van het gesprek op de basis als door de minister van Econo mische Zaken gesteld, niet tot over eenstemming zal kunnen leiden. De Raad van "Testuur Bouwbedrijf blijft overigens bereid, gezien de dringende De droom van de zusters in Gateshead (Engeland) is werkelijkheid geworden. Zij hadden het heel druk en beschikten over geen vervoermiddelen. Nu is hun, dank zij een inzameling onder de „modinettes" van een confectiefabriek, een scooter geschonken, die zuster Phïlomene al direct wil proberen. noodzaak op korte termijn een einde te mak -n aan het bestaande conflict in de bouwnyverheid, nieuwe voorstel len in overweging te nemen". Eensgezind standpunt Naar de voorzitter van de Raad van Bestuur Bouwbedrijf, de heer Dura, het ANP desgevraagd meedeelde, zyn de in de raad samenwerkende organisaties unaniem tot het in het communiqué weergegeven standpunt gekomen. De heer Dura deelde verder mee, dat een door hem meermalen gedaan voorstel, de kwestie van de doorberekening op lo pende werken object voor object te be- kpken, door minister De Pous van de hand is gewezen. De aannemers blijven tot elk offer bereid, aldus de heer Dura. HILVERSUM, 19 maart De voor zitter van de Algemene Nederlandse Bouwbedrijfsbond. de heer C. Brands- nia, heeft gisteravond voor de radio gezegd, dat de werknemersorganisa ties de strijd volgende week versterkt zullen voortzetten als de werkgevers blijven volharden in hun verzet. Naar de mening van de heer Brands- ma zijn er thans twee mogelijkheden om tot een einde aan het conflict te geraken. Pe ene is, dat de werkgevers toegeven en het advies van de presi dent van de Haagse rechtbank opvol gen, de andere mogelijkheid is naar zijn mening, ingrijpen van de overheid. Dit laatste acht hij op dit ogenblik echter nog niet urgent. (Van onze correspondent) VLISSINGEN, 18 maart De Prov. Zeeuwse Schilderspatroonsvereniging, aangesloten bü de Bond van Ned. Sehii- derspatroons, heeft te Goes tijdens haar jaarvergadering de nieuwe CAO bespro ken, waarover thans druk onderhan deld wordt. De schilderspatroons stel den op deze vergadering duideiyk, dat de hogere kosten moeten worden door berekend, omdat hun bedrijven anders de klap niet zouden kunnen verwerken. „Wanneer wy niet mogen doorbereke nen, dan gaan wy plat", zeiden deze patroons. De secretaris en tevens hoofdbe stuurslid J. A. van Pagee uit Middel burg gaf een overzicht van de huidige stand van zaken, waarin duidelyk de zeer grote noodzaak van doorbereke ning van de loonsverhoging werd ge steld. De secretaris verwacht, dat de volgende week de tekst van de defini tieve CAO die voor de duur van twee jaar wordt afgesloten bekend zal worden. Deze zal het college van ryksbemiddelaars ter goedkeuring wor den aangeboden, mits de minister van Economische Zaken doorberekening van de verhoogde kosten goedkeurt. In deze nieuwe CAO is o.a. een salaris verhoging van vyf procent verwerkt, alsmede een compensatie van de huur verhoging. Een verhoging van de pre mietoeslag, waarop de werknemersor ganisaties hebben aangedrongen, stuit echter op verzet van de werkgevers bonden. Met ingang van 1 juni 1961 zal gedurende de zomermaanden overge schakeld worden naar een 45-urige werkweek. Van 1 maart-1 november zullen de werknemers dan zaterdags vry hebben. Hieraan hebben de werk geversorganisaties echter de voorwaar de verbonden, dat de werknemersorga nisaties zullen meewerken om te be werkstelligen dat voor deze zomermaan den een overwerkvergunning voor vyf- tig uur wordt afgegeven. (Van onze correspondent) LEEUWARDEN, 18 maart De pos tale recherche heeft in het postkantoor van de Friese hoofdstad een onderzoek ingesteld naar een uit een postzak ver mist pakje met een bedrag van 191.000,-. De postzak was bestemd voor de Nederlandsche Bank. Het pak je werd teruggevonden in de bureaula de van een der ambtenaren, die met de aanwezigheid hiervan niet op de hoogte bleek te zyn. Door middel van het ne men van vingerafdrukken kon men ver volgens vaststellen, dat een der andere personeelsleden, een 34-jarige man, het pakje met geld hier moest hebben neer gelegd. Hjj verklaarde bij een verhoor, dat hij alleen maar een grap had willen uitha len en het geld daarom in de Ia van een collega op een andere afdeling had neergelegd. De officier van justitie, voor wie hij werd voorgeleid, heeft hem weer op vrije voeten gesteld. Het is mogelyk dat S. nog disciplinair ge straft wordt voor zijn in verschillende opzichten zeer gevaarlijke grap. Advertentie 75 jarig jubileum V.V.V. HET GEULDAL in Valkenburg 7 dagen volledig pension: bedieningsgeld, '3 auto tochten en bezienswaardig heden inbegrepen, vanaf f 79:- per persoon. Vraagt arr?ngementenjijst met keuze uit'143 hotels/ pensions bij \TiT/ HET GEULDAL STATIONSSTRAAT 15 V/ TEL: 04406-2048 HONGKONG, 19 maart (Reuter) De Amerikaanse missie-bisschop mgr. James E. Walsh is gisteren door een rechtbank in Sjanghai op beschuldiging van spionage veroordeeld tot twintig jaar gevangenisstraf, aldus het Chine se persagentschap „Nieuw China". „Nieuw China" berichtte dat bis schop Walsh, die in 1958 is gearres teerd „lange tijd voor de Verenigde Staten heeft gespioneerd". Hy heeft ernstige misdaden begaan door sa menzwering tot omverwerping van het communistisch bewind en door mede werking an een verraderlijke contra revolutionaire kliek die onder leiding stond van bisschop Kung King-Mei". Zoals gisteren werd gemeld is mgr. Kung tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. Volgens „Nieuw China" zou mgr. Walsh, die berecht werd door een volksrechtbank in Sjanghai, „het zware overtuigende bewys van zyn misdaden" hebben erkend. De 68-jarige bisschop zou door mid del van „andere spionnen en contra revolutionairen" belangrijke gegevens over militaire vliegvelden en andere defensiemiddelen in China en over de Chinese vrijwilligers in Korea hebben verzameld. „Nieuw China" zegt dat de bisschop „het Maria-legioen de reactionaire or ganisatie van de Kerk leidde en gro ter maakte met het doel het communis tische bew:nd omver te werpen". Bisschop Walsh „zweepte de geeste- lykheid en de leken fanatiek op tot verzet tegen de communistische party en de Chinese regering", aldus het persbureau. De Amerikaanse regering is van plan, het geval van mgr. Walsh ter spra ke te brengen in de loop van het nieu we onderhoud dat communistisch Chi na en de Verenigde Staten op 22 maart in Warschau zullen hebben, aldus heeft een woordvoerder van het „State De partment" in Washington meegedeeld. Hij zei dat de V.S. al sinds oktober 1958, toen de bisschop werd gearres teerd, vruchteloos getracht hebben bij de Chinese autoriteiten inlichtingen te krygen over het lot van mgr. Walsh. Morgen zal het weer lente zijn! Al is de winter dan zacht geweest, iedereen verlangt naar het voorjaar, de zomer en de zon. Op de min of meer be schutte Keukenhof is het eigenlijk al lente: de narcissen bloeien er al en bin nen niet al te lange tijd zullen ook de crocussen, de hya cinten en tulpen de fraai aangelegde lusthof verlevendi gen met hun vele kleuren. In Zand- voort zijn de strand- exploitanten druk bezig het voor de gasten zo aange naam mogelijk te maken. De eerste strandstoelen zijn al aangerukt. (Van onze luchtvaartredacteur) AMSTERDAM, 19 maart De inter nationale burgerluchtvaartorganisa- tie, de HATA, waarby 74 luchtvaart maatschappijen uit de gehele wereld zijn aangesloten, heeft deze week in Parys overeenstemming bereikt over een kwestie waar reeds geruime tijd ernstig verschil van mening over be stond; de tarieven in de luchtvaart. Deze aangelegenheid houdt ten nauw ste verband met het groeiend aantal straalverkeersvliegtuigen, dat de ver schillende luchtvaartmaatschappyen in gebruik hebben genomen en de sterk gestegen vervoersmogelykheid, die h.et gevolg daarvan is. Men heeft voor het aantrekken van meer passagiers een voor de hand liggend besluit genomen: het vliegen wordt goedkoper. Alleen de eerste klasse tarieven tussen Europa en het Verre Oosten en Australië zullen met een klein percentage worden ver hoogd. Op de andere grote routes gaan de pryzen omlaag of worden speciale voordelige tarieven ingevoerd. De ta rieven in Europa, die een jaar gele den by een soortgelijke IATA-confe- rentie in Honoloeloe al zyn verlaagd, blijven ongewijzigd. In Parys is voorts besloten in de toe komst slechts twee klassen te handha ven: de eerste klasse en een goedko pere klasse, die al naar gelang van het betrokken gebied „economy-klasse" of „toeristenklasse" zal worden genoemd. De nieuwe, lagere tarieven zullen niet onmiddellijk en ook niet op alle routes tegelijk worden ingevoerd. Voor vluch ten in straalverkeersvliegtuigen blijft de passagier meer betalen dan voor vluchten in vliegtuigen met schroefaan- drijving. De KLM heeft verklaard bijzonder in genomen te zyn met een speciaal tarief voor retourvluchten op de belangrijke Noordatlantische route, die zeventien dagen geldig zijn. Een retourvlucht van Amsterdam naar New York in de „economy-klasse" kost vol gens dit speciale tarief in een DC-8 straal verkeersvliegtuig 1493 gulden en iU;en YliegtuiS met schroefaandryving 1378 gulden. Dit laatste bedrag bete kent een prijsverlaging van 28,4 pro- Advertentie) Korte Kleverlaan 30-40, Bloemendaal Telefoon (02500) 513 01 - 5 54 46 (Advertentie) Verhuur van nieuwe auto's zonder chauffeur, o.a.: Opel Kekord, Kapitan en Caravan Ford Taunus 17 M en Consul Renault Dauphine Volkswagen en 9-pers. V.W. bus D.A.F. de Luxe Alle wagens zijn all-risks verzekerd. Ged. Oude Gracht 70 Telefoon 10454 AMSTERDAM, 18 maart Drie van de zes personen, die in het begin van deze week door de zedenpolitie werden gearresteerd in verband met het verhu ren van kamers aan prostituees in twee huizen in de Spuistraat, zyn door de rechter-commissaris in vrijheid gesteld. De officier van justitie i; van deze be slissing in appel gegaan by de recht bank. Zelf had hy de drie anderen op vrye voeten gesteld. cent vergelijken met het bedrag, dat nu in dezelfde klasse en hetzelfde type vliegtuig betaald moet worden voor een retourtje, dat een jaar geldig is: 1925 gulden. Het nieuwe speciale retourta rief gaat op 1 oktober van dit jaar in. De KLM verwacht, dat het een belang rijke stimulans zal vormen voor reizen in de minder drukke winterperiode. Eveneens na 1 oktober worden op de Middenatlantische routes tariefsverla gingen tot maximaal 16 procent vand e huidige tarieveen ingevoerd. Voor het reizigersverkeer met de West is verder van belang, dat met ingang van 1 mei speciale studententarieven zullen wor den ingevoerd. Terwijl de eerste klasse tarieven tussen Europa en het Verre Oosten dus met een klein percentage worden verhoogd, zullen de pryzen in de toeristenklasse op die routes met zes tot tien procent worden verlaagd. Voor reizen van groepen van minstens zes personen tussen Europa, Indië, Pakis tan, Ceylon en Nepal worden met in gang van 1 mei excursietarieven inge voerd, die een verlaging van 22 procent betekenen. (Advertentie) Hoofdagent v. Haarlem en omgeving Kantoor - werkplaats - magazijn Mr. CorneUsstraat 54, Tel. 16270-15998 SHOWROOM: Zijlweg 26 - Haarlem - Tel. 17296 (Advertentie) BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 De verwachting:, geldig tot zondag avond (opgemaakt te 11.15 uur) Droog met zonnige perioden. Van nacht temperaturen om het vriespunt tot lichte vorst, morgen iets hogere temperaturen dan vandaag. Zwakke tot matige wind uit oostelijke rich tingen. Zon: Zondag 6.44-18.53. Maandag 6.41-18.54 Maan: Zondag: 2.16-11.16 Maandag 3.12-12.18 Advertentie Bloemendaalseweg 1-9 - Bloemendaal Telefoon 52301 BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 14348C Bijkantoor Beverwijk: Zeestraat 50, telel 4790 Bijkantoor en Red Dmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. V W Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte Omroepers 16 cents per m m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5-30 uur avonds tel. 21544.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 1